Qemeenlecaden PERZISCHE REISBRIEVEN. £anden HciinAom Van Rommelzaken Hobbeltje GRAFT. den bekenden dr. E. H. van Rappard, redac teur en uitgever van het anti-semietis$h pam flet „De Nationaal-Socialist". Zooals men weet is door den procureur van den eischer, mr. M J. Wolff uit Arnhem, ge vorderd, dat dr. van Rappard op straffe van een geldboete van 1000 de uitgave van het blaadje zou stop zetten. Dr. van Rappard, die in Duitschland moet vertoeven hij is in Nederland onvindbaar was niet verschenen. Tegen hem werd verstek verleend. Door mr. wolff werd vervolgens de vordering van eischer toegelicht. Hij wees er op dat eischer schade ondervindt van het geschrijf van dr. van Rappard, dat te merken is bij het zaken doen. De president zal Zaterdag a.s. uitspraak doen. BELEEDIGING. In hooger beroep stond voor het gerechts hof te 's Hertogenbosch terecht de 61-jarige G. G. F. A. S. te Helmond de uitgever van het beruchte pamflet „Het vuile ei", die het vorige jaar in een geruchtmakende zaak we gens beleediging van notaris D. voor de on derscheidene rechterlijke instanties zich had moeten verantwoorden. Nu was hij door de rechtbank te Roermond tot twee maanden ge vangenisstraf veroordeeld, omdat hij in No vember 1931 te Helmond den directeur van de Amsterdamsche Bank te Helmond, den "heer J. C. B., had beleedigd door aan het jaam van het pand Zuid-Koninginnewal 29 ^en door hem opgesteld geschrift te plaat- 'sen, waarin de heer B. een huichelaar, be drieger, falsaris, aartsleugenaar, schriftver- valscher, bankzwendelaar en een voor de sa menleving gevaarlijk individu genoemd ,werd. De advocaat-generaal mr. Couvee eischte, daar het niet gebleken was, dat de verdachte, nadat hij in Januari 1932 door het Hof ge waarschuwd was, nog niet beleedigingen heeft geageerd, een voorwaardelijke gevange nisstraf van twee maanden. Uitspraak op 19 Juni a.s. DE BRANDSTICHTING TE CAPELLE AAN DEN IJSEL. In den avond van 26 November van hei vorig jaar is te Capelle a. d. IJsel eer. schuur, toebehoorende aan E. Lit en in ge bruik bij den 25-jarigen schilder A. P., al daar, door brand vernield. De geheele in ventaris verbrandde. Nog denzelfden avond werd P., verdacht van brandstichting, op last van den burgemeester gearresteerd en aan een verhoor onderworpen. Verdachte maakte tijdens dit verhoor veel misbaar over de ramp welke hem was overkomen, doch bij onderzoek bleek, dat slechts eenige potten verf, een benzinelamp. zoo goed als geen waarde vertegenwoordigende, met de schuur (verbrandden. P. was tamelijk hoog ver zekerd. Bij zijn aanhouding werden op ver dachte 5 bankbiljetten a 10 bevonden, welke hij zeide noodig te hebben om een geschenk voor zijn schoonouders aan zekeren van D te betalen. Het is den deskundigen, die een onderzoek naar de oorzaak van den brand instelden, niet gelukt een vuurhaard te ontdekken, daar nagenoeg alles totaal verbrand was P., dië zich ter zake van opzettelijke brandstichting voor de Rotterdamsche rech' bank te verantwoorden had, hoorde toen door het O. M. 2Ys jaar gevangenisstraf tegen zich eischen, doch de rechtbank achtte het wettig bewijs niet geleverd en sprak P vrij. Tegen dit vonnis teekende het O. M. appè aan. Gisteren heeft verdachte in hooger be roep terechtgestaan. De advocaat-generaal vroeg vernietiging van het vonnis der rechtbank en verdachte's schuldigverklaring aan opzettelijke brand stichting en veroordeeling tot 2 jaar gevan genisstraf. *De vorige week vergaderde de raad onder voorzitterschap van den heer C. A. van Staveren, burgemeester Bericht was ingekomen inzake recla me schoolgeld D. Kool te West-Graft dijk. Na toelichting van den voorzitter werd f adres voor kennisgeving aan genomen, daar zijn aanslag le kwartaal 1933 rechtmatig is geweest. Bericht van de Voetbalvereeniging V V inzake ontheffing der te heffen l'-atselijke belasting. De voorzitter gaf omtrent dit v./zock een uiteenzetting omtrent het totstand komen van deze jeugdige vereenigin Een belastinc te heffen zou voor deze - bezwarend i Spreker gaf in overweging de vereeniging G V zo.veel mogelijk tegemoet te komen De heer J Koonen gaf in ov dit punt te doen behandelen bij punt v~n agenda, n.l. vri'stelling onder wiis lichamelijke oefening OL. scholen in deze gemeente H mooie terrein te Oost-Graftd..,_ van de vereeniging GW. zou gebruikt kunnen worde:, voor een terrein .klein terreinspelen" voor de leerlingen i O L school te Oost-Graftdijk. De heer C Jongkind vroeg of de leer lingen van West-Graftdijk van dit ter rein ook somwijlen gebruik kunnen maken De voorzitter vond na eenige discus sie de oplossing van dr. Koppen een mooie oplossing Kon in de to-kom terzake ee novereenkomst wor len ge sloten alsdan zou dit een voordeelige oplossing voor de gemeente en de vei eetiigine zijn. Indien de raad terzake B en W. machtigt, zal hij de noodige stappen doen Spreker kan het met het bestuur van G V.V nog al vinden. De heer J Chr. Heinis gaf in over weging of het terrein a! of niet aan Je gestel le eischen voldoet. De heer S Heinis vond dat het voor West-Graftdijk ook wel een vooruitgang was een zoodanig terrein te bezitten Vooral voor de kinderen. Daarna werd met algemeene stemmen pesl.ien: lo. aan G. V. V. voorloopig uit stel te verleenen van dj te betalen ver makelijkheidsbelasting; 2o. overleg te plegen inzake het terrein voor lichame lijk o oefeningen enz. De voorzitter deelde mede, verheugd te kunnen zijn over het succes dat de gemeente eft inzake den wensch om de Radbrug aldaar te zien verwijderen en een nieuwe losse brug te v-t. r-' gen. Jaren heeft dit onderwerp voor onze ge meente de aandacht gehad. Vele confe renties zijn terzake gehouden. Ook aan wijlen den heer Romijn wenschte spre ker nog een woord van te moeten wij den. alhoewel deze tot zijn spijt niet meer is. Thans kan spreker overgaan tot het voorlezen van het cantract, dat gunstig voor de gemeente mag worden genoemd. De verplichtingen, die de ge meente terzake op zich neemt, zullen worden overgegeven aan de directie „Voorwaarts" te West-Graftdijk. Deze is ook met de aanstaande vernieuwing in genomen, omdat de scheepsbouwerij thans geen belemmeringen meer zal ondervinden. Terzake het plaatsen van een hulp brug werd door den voorzitter nog een en ander medegedeeld. Het was ook mo gelijk als succes te kunnen boeken, dat tijdens het uitvoeren van het werk ook een hulpbrug kan worden geplaatst Ook deze moeilijkheid is van de baan. De heer S. Heinis kon zich geheel met het gunstige contract vereenigen, doch indien „De Voorwaarts" er eens niet meer zou zijn, komt alles voor rekening der gemeente. Het ware een gunstige conditie als de tuin ook bij de woning zou kunnen blijven. De voorzitter gaf terzake te kennen omtrent dit onderwerp niet verder te kunnen gaan bij de directie van den Rijkswaterstaat. Daarna werd met algemeene stemmen besloten tot het aangaan van een over eenkomst met het Rijk en de gemeente Graft inzake verandering en verbree ding van brug no. 29 te West-Graftdijk n.l. de Radbrug aldaar. De heer Koppen bracht terzake nog dank aan den voorzitter voor hetgeen hij in deze aangelegenheid voor het belang der gemeente heeft willen doen. De voorzitter meende hier in het open baar ook nog een woord van dank -e moeten brengen aan den ir. Kraaijen hof v. d. Leur die steeds de volle mede werking ten behoece van de gemeente Graft heeft willen verleenen, waarmee de raad zich eenparig aansloot. De voorzitter deelde mede dat tot am- mandant v. d. pl. brandweer alhier dcor B. en \Y. is benoemd de gemeente-op zichter, de heer G. Tentij. De belooning is vastgesteld tegen 1 per uur voor diensturen. De raad kon zich eenparig hiermede vereenigen. Later zal dit college bijeen worden geroepen omtrent het beraadslagen van het brandwezen. Wijkverpleging. Adres van de afd De Rijp. Namens B. en W. deelde de voorzitter mede .dat adres aan te houden tot de be grooting dienst 1934, daar thans niet kan worden ingegaan op dit adres. In afwachting van G. S. omtrent de goed keuring \an de begrooting, dienst 1933, heeft spreker namens B. en W. gewacht van de intrekking der subsidie kennis te geven, daar het spreker bekend is, dat deze aangelegenheid bij Ged. Staten bekend is. Thans is de begrooting goedgekeurd zoodat een en ander een feit is gewor den. Spreker betreurde de minder goe de verstandhouding tusschen de afd. De Rijp en Graft. Hij zal dan ook pogingen in het werk stellen dat deze vereenigin- gen Het Witte Kruis weer bij elkaar kunnen komen. Ook de wijkverpleging vond spreker goed bij de Rijp. Thans L het Grootschermer. Hij vond hrt jam mer dat ondergeschikten van de afd De Rijp van de wijkverpleging De Rijp de verstandhouding in Graft nog ver scherpen. Nadrukkelijk wenschte hij hiervan door de pers nota te doen ne men. Terugkeer zou hij gaarne bevor deren. De heer Koppen stelde voor dit adres voor kennisgeving aan te nemen en geen discussie meer over deze aangele genheid te voeren. Daartoe werd dan ook met vier tegen twee stemmen besloten, zoodat dit adres voor kennisgeving werd aangenomen. De voorzitter deelde terzake nog mede, dat hij een er; ander bij de begrooting, dienst 1934, wenschte te bespreken. Gezien dat per 1 Juli a s. de vrijstelling tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefe ningen afloopt, werd besloten, omtrent een terrein voor klein-terreinspelen in overleg te treden met het bestuur van G. V. V. en voor de school te West-Graftdijk ontheffing te vragen. De steunregeling werd voor drie maanden verlengd tot 1 October 1933 zonder eenige discussie. Het verzoek van den heer L. J. Smit te West-Graftdijk tot het verkrijgen van een perceel bouwterrein voor vier woonhuizen werd ingewilligd. Het voorstel van B. en W. tot wijziging der begrooting, dienst 1932, werd goed gekeurd. De voorzitter bracht ter tafel een prae advies inzake reorganisatie armwezen in de gemeente Graft enwel om de drie Burgerl. Armbesturen op te heffen en over te gaan tot het oprichten van een inrichting voor maatschappelijk hulpbetoon. In dit advies is verwerkt ten eerste of het belang van de armenzorg de opheffing van de Burgerlijke Armbesturen inderdaad vordert alsmede de financieele gevolgen voor de gemeente. Terzake werden discussies gevoerd. De voorstanders van Maatschappelijk hulpbe toon, n.l. de heeren Koppen en Heinis gaven terzake hun meening te kennen. De heer Koppen gaf in zijn uiteenzetting te kennen, dat het in deze moeilijke omstandig heden voor vele kleine lieden beter is een maatschappelijk hulpbetoon te hebben dan een burgerlijk armbestuur. Naar het burger lijk armbestuur gaat men niet gemak kelijk. Vele lieden behooren menigmaal ge holpen te worden Een groot college zal kun nen samenwerken met verschillende corpora ties. Ook verhaal zal beter worden toegepast en alsdan de armenwet worden nageleefd. Spr. betreurde het, dat een geheel afwijzend voorstel van B. en W. is gekomen. Hij vond het treurig, dat vele menschen. die niet naar het burgerlijk armbestuur willen gaan, thans maar moeten rondloopen. Spr. doelde terzake op de stille armoede, die spr. uit den aard van zijn ambt wel kent. Hoe moeilijk valt het in deze gevallen iets te kun nen doen Niet overgaan tot een inrichting voor maatschappelijk hulpbetoon is vanwege de gemeente parasiteeren op de stille armen. Spr. handhaafde zijn voorstel in de vorige ver gadering. Ook de heer S- Heinis gaf terzake een uiteenzetting en vond vooral thans een maatschappelijk hulpbetoon op zijn plaats. Spr. gaf te kennen, dat het gemeentebestuur bij den bouw van „de Radbrug" optimis tisch was en thans bezwaren ziet. De heer Brouwer was eertijds voorstan der van een inrichting voor maatschappelijk hulpbetoon. Doch de tijdsomstandigheden gaven hem thans geen vrijheid daartoe over te gaan. De heer J. Ch. Heijnis gaf te kennen, dat er velen lieden zijn, die maar van de gemeen schap willen trekken wat er maar te halen is. Vooral met een maatschappelijk hulp betoon zal dat blijken. Spr. wilde graag eervol ontslag nemen als lid van het Burgerlijk Armbestuur. Na eenige discussie werd besloten het voorstel van B. en \V. in te willigen. Vóór de heeren Brouwer, Blauw, Jongkind en J. Ch. Heijnis, tegen de heeren Koppen en S. Heinis. De héér Jongkind wandelde in de afge- loopen week en zag alleen in Graft de straat verlichting branden. Het zal misschien voor een paar ingezeenen der gemeente een offertje zijn, de straatverlichting in de zomermaan den af te schaffen. De voorzitter meende den heer Jongkind te moeten inlichten dat het branden van de straatverlichting in Graft niets buitenge woons is. Ook op andere plaatsen zal dit inderdaad geschieden, omdat de gem. Graft de branduren vanwege het P. E. N. voor het geheele net heeft vastgesteld. Het bran den kost slechts 0.25 per avond. De vaste rechten moeten immers toch betaald worden, 't Contract is destijds aangegaan voor vijf jaren. De heer Brouwer informeerde naar de Winkelsluitingswet. De voorzitter antwoordde den heer Brou wer, dat de verordening betreffende de win kelsluitingswet omtrent het om 9 uur sluiten in de zomermaande geldig is voor den tijd, tot dat de raad hem zou intrekken. De heer S. Heinis vroeg inlichtingen om trent het snoeien van boomen. De voorzitter zal op een en ander laten toezien. Daarna werd het kohier hondenbelasting 1933 vastgesteld, alsmede werd besloten het gemeentewerk op te dragen aan L H. Koek koek te Oost-Graftdijk voor een som van 109,26. door TORAVO. „Mar iet te Pacha'' ergens voorbij Corsica. Toen ik aan boord kwam was 't weer niet slecht, de zee vrij kalm maar er is zeker weinig lading, of hoe het komt weet ik niet, maar de zee en het schip en ik moesten eerst even aan elkaar wennen. Het leek me ver standig om naar beneden te gaan! Ik moet mijn hut deelen met Mme. D., die naar Damascus reist en we blijven dus tot Beyrouth samen. Toen de bediende mij toast en thee in de hut bracht, gaf hij me den twijfelachtigen troost, dat, als we maar eerst voorbij Corsi ca waren: dan zou het óf gaan razen óf het zou spiegelglad zijn en zoo blijven, maar wat het worden zou kon hij blijkbaar niet voorspellen! Gelukkig schijnt het 't laatste te zijn we boffen dus! Ik zit nu heerlijk in mijn dekstoel giste ren dadelijk besproken met mijn schrijf blok op schoot. De zee is olieglad, de boot danst niet, vandaar dat ik zoo in high spirits ben! Ik wil jullie nu een volledig relaas ge ven van mijn tocht tot nu toe, maar er is zóó veel te zien en te hooren om me heen, dat ik den draad maar niet pakken kan. 't Schip is keurig en vrij groot; mooie eet zaal, trappen en gangen lijken grandioos salons met strijkje, schrijfgereedschap en lite latuur of ook voor rustig zitten en bridgen Met een trap omhoog bereik je het tweede dek, waar langs de railing paarden staan in zes of acht hokken. Aan weerskanten steken die lieve koppen uit hun hokjes en ze kijken met hun groote zachte oogen rond en spit sen de ooren op elk geluidje van hun oppas sers, kerels met fezzen op, die kaartspelen op den grond, wijdbeens, pijpen in den mond. Gisteren dronken ze wijn uit veldfles schen en waren bizonder vroolijk! De paar den worden vastgehouden door houten blok ken aan de beenen en kunnen zich absoluut niet verroeren. Straks ga ik eventjes kijken hoe ze het maken zouden ze ook zeeziek zijn geweest? De passagiers zijn meerendeels Franschen, enkele Engelschen, Syriërs, eenige keurige zwarte mannen met kroeshaar en dan nog een stel ik weet niet wat voor landslui griezels! Een ervan met afgezakte oogen en ballonachtige wittige wangen en dikke lip pen om flauw te vallen als je hem ergens alleen tegenkomen zou! En iedereen spreekt Fransch, dus dat is gemakkelijk. Toen ik gisteren zoo naar werd, heb ik eerst nog mijn heil gezocht in de muzieksa Ion. Daar keek ik mijn oogen uit naar drie dametjes zóó opgepoetst en versierd en behangen met gouden ringen, armbanden en veelkleurige sluiers om het hoofd, dat ze wel zóó uit een harem gevlucht leken te zijn. En oogen dat zij hadden! Alle heeren kregen om de beurt een lonkje. Neen, zóóiets uitda gends heb ik werkelijk nog nooit gezien ik vergat er zelfs een oogenblik mijn ellende door! Zoo juist hebben we een demonstratie ge had, hoe men de reddingsgordel om moet doen en aan ieder is zijn reddingsboot aan gewezen. De mijne is op het hoogste dek, vlak bij de paarden. Zoowaar zitten die akelige „Turken" bij mij in de reddingsboot! (ze zijn geloof ik geen Turken, ik noem ze gemaks halve maar zoo). De jongste, een jong- mensch met werkelijk heel gluiperige oogen, kwam opeens bij me en vroeg me eventjes uit in geheel gebrekkig Fransch. Hij begon „Ou est votre monsieur?" 1). Ik begreep dadelijk wat voor een snuiter hij was en kon natuurlijk weer niet nalaten er op te antwoorden; „Bezit ik niet". „Is hij te Parijs achtergebleven of wacht lij U te Beyrouth?" vroeg hij verder, maar eindelijk begreep hij. „Oh, u bent niet ge trouwd". Toen wou hij weten of ik „werken moest' Joef niet te werken, zei ik. „Oh, alors, j'aurai q.ch. pour vous. Deve- nez mon amie". 2) „Je vous remercie infiniment monsieur, mais permettez moi de renoncer a ce grand projet" met een beleefde buiging. 3) „Pssss!" zegt hij! Hoe vindt je zooiets! Ja, je moet erg op passen, dat heb ik allang gemerkt. Ieder vraagt mij liefjes of ik alleen reis en voegt er dan aan toe: il faut être prudent!" èn of, denk ik er dan dadelijk bij Tot nu toe heb ik het toch maar erg leuk en ik vind het „fijn" zoo; maak je maar niet ongerust, ik sla er me best doorheen! Aan het diner is 's zoowaar heel amusant. Ik zit met vier dames en we zijn altijd in druk gesprek. Zij hebben het over reizen of de medepassagiers worden er door gehaald, maar meestal is de feministe aan het woord en dan vinden de dames het een schandaal, dat nog niet alle vrouwen kiesrecht hebben en de feministe vertelt, dat zij in kranten heeft geschreven „Vrouwen! Kiest! Het is uw recht! En dan worden alle dames opge wonden! En ik kan mijn supérioriteit toonen door te vertellen, dat ik al gevoteerd heb! Wat een verschillende soorten menschen zijn hier aan boord! Ik heb ook kennis ge maakt met een Syriër, met een niet te ont houden naam. Muselman, maar hij ziet er Europeesch uit, reist heel veel en liet me kiek jes zien van Nice, Genève, Parijs enz., dus genoeg bekende punten van gesprek. Hij in viteerde me met hem naar Alexandrië te gaan, en bood zijn hulp aan bij aankomst te Beyrouth. Maar gelukkig is de Cookman daar om voor mijn welzijn te zorgen. Hoe je alweer blij kunt zijn als je géén miss Hol land bent! Alexandrië. Oh! wat is dat alles interessant! Gisteren ging ik met kennissen van mme. D. naar Alexandrië, maar vandaag ben ik alleen ge gaan. Dat is vrij wat prettiger èn ik wist nu den weg al zoo'n beetje. Om drie uur ben ik van boord gegaan, met vele waarschuwingen van mme. D. om toch voorzichtig te zijn. Natuurlijk had ik weer een tegenslagje op de trap naar beneden, waar ik struikelde over een paar treden tege lijk. Ellendig gewoon: een bediende die toe schiet, kooplui aan 't eind van de trap, die „ho! ho!" roepen en lachen héél naar, als je er alleen opuit gaan zult en nèt je gezicht in de goede plooi hebt getrokken. Ik had een boek gekocht: „Arabic without a teacher". Ik moest heel wat brieven posten voor de dames en had goed onthouden „fein sandook el bosta?" (waar is een brieven bus?) want niet iedere politieagent verstaat Fransch of Engelsch. En ziedaar het leek net echt: fein san- dook el bosta? vroeg ik. Maar.... daar kwam een stortvloed van klanken.... ik had er niet op gerekend, dat de man ook in die taal antwoorden zouGebaren, een Fransch, een Engelsch woord, lachen, knik ken tegen elkaar en 't eind was dat de politieman een voorbijganger die er nog al intelligent uitzag erbij sleepte, die me ten slotte naar de brievenbus bracht, 't Is idioot, als je dan ook geen enkel woord verstaat! Ik kreeg toen zoo'n plezier in 't geval maar intusschen hield ik mijn hart vast! zulke vreemde dingen, een omgeving waar letter lijk alles verschilt met wat je kent grieze lig in één woord. Op de kade een dringende massa van koet siers, gidsen en chauffeurs, die met werke lijk sierlijke gebaren buigen en coquetteeren met hun witte tanden je moet alles met een koninklijk gebaar afwijzen en recht voor ie uitkijken met stijf toegeknepen lippen. Ik hield mijn tasch aldoor stijf vast; ze zijn zoo brutaal en steken hun handen in je zak als je niet oppast! Ik zette een geweldig hautain gezicht en keek zoo minachtend als 1 7~ n ^bben ze respect! Toch be twijfel ik geen oogenblik, dat ze me voor den mal hielden of uitscholden misschien best mogelijk, verstond ze toch niet! bedriegen zouden ze me zeker als ze kans kregen, heb nooit zulk rapaille gezien. En vuil dat ze zijn, vuil.... om van Ik te klappertanden' Bedelaars, de wis^i? gidsen, ze zijn niet anders dan eenh£fr8' d« den, lappen vol vlekken, gescheurd VOd' kleurd. Hun bloote beenen altijd bed?w Ver' wonden en met eeltplekken; hun ,met behaard en hoè! evenals hun arrren Lchten Werkelijk je wordt er onpasselijk vani rst- Ben je eindelijk door die vuile hordè a loop je een hobbeligen weg af Pn ,i dan rechtsaf, links of rechttoe altiid ga )e door de douane tegengehouden odt 'e sperren boomen den weg af De eral moeten een heel blok omloopen om i^°?Wen siteuse te komen en hoe dié je v'- teert" is wel heel shocking; de oudere af*'" waren dan ook erg verontwaardigd Vr** passeer je een tweede stel douanen d-na gen of je bij de visiteuse bent geweest i! lTi' mag je eindelijk de stad in. Ik heb n mijn paspoort ook een handteekeninÜ 0p SU <Ut" Alexandriinsche dowSS, Ik stapte dadelijk in de tram, want d* - ken bij de havens zijn van de allerslïfTt1' soort en daar kan je onmogelijk alWn a e heen zelfs al heb je manïell k «B'T wordt je soms lastig gevallen a" Die Arabische wijk is erg intPr«,„ bouwvallige huizen, waarbij onze Dr^tfl' plaggenhutten schitterend zouden af JIlf e op de eerste verdieping zakt al alles in 7' kaar. Heel een verdieping, soms twee verrffl' pingen, bengelen er maar zoo'n beetif venop, vastgebonden met touwen en !L heusch, ik overdrijf niet! planken doek, alles wat maar geschikt is 0m I? I zoodje bijeen te houden, wordt gebruikt r kerfjes en balcons hangen scheef, gestut d£, stoken van onderen; ]e begrijpt niet datnS de eerste de beste windstoot het vieze «35 ineen doet storten. s^uoe Als je dergelijke straattooneettjes als ensceneenng op de planken zag, zou iP overdreven vinden. Óié kleuren, dié drape rieën, die viezigheden, die rommel, dat hi wirwar door elkaar je staat met open mond te kijken! 't Is zoo pittoresque zoo exo. tisch, werkelijk zóó mooi! Op straat rollen kinderen allergenoege. lijkst door het vuil. Overal zitten of liggen bedelaars en verminkten. Zoo zag ik een stakker zonder beenen hij had nog stomp- jes met lappen omwonden, maar zóó, dat de botten zichtbaar waren! Hij kroop over de straat; met zijn handen zich vastklemmend aan de straatsteenen sleepte hij zich voort Ontzettend, zoo'n gezicht! Dan zijn er winkeltjes waar de raarste dingen op stoelen of zoo maar op straat dooreen gesmeten, te koop liggen. Je kunt begrijpen wat een bonte mengeling van kleu ren, van licht en schaduw. Ik keek in pik- donkere kamersen dan plotseling in een hel door de zon verlicht slopje, waar vrouwen sloofden; in cafeetjes met alleen mannen, zuigende aan lange piinen. Aan ta feltjes speelden ze om geld. (Wordt vervolgd.) 1) Waar is uw meneer? 2) O, anders had ik iets voor u. Wordl mijn vriendin. 3) Ik dank u ten zeerste meneer, maar sta me toe voor uw aanbod te bedanken. HOOGKARSPEL. Tot controleurs voor de registratie der bedrijven in verband met het saneeringsplan voor de bloembollenteelt zijn voor deze ge meente aangewezen de heeren C Reus er A. Stapel. DE STREEK. De d*.rde en naar we verwachten ook de laatste steunuitkeering over 1932 is thans bekend en zal bedragen 15 cents per 100 kilo aardappelen vanaf 4 Juli wi 31 December en 15 cenis per 100 KG. Dfr- waarkool vanal 31 October tot 2 Mei. BIJZONDER SPOORWEGTARIEF VOOR TU1NBOUWGEWASSEN. De Nederlandsche Spoorwegen hdj» voor aardappelen, kool (ook zuur- en an kool in vaten) uien, peen, bieten en t kommers van stations in Noordhollana stations in België en Frankrijk en de tiots Amsterdam en Rotterdam een ingevoerd, waarbii bij bevrachting va hoeveelheid van 20.000 ton in 12 m een korting van 25 wordt toegesta het naar Frankrijk,'België -vervoerde turn en van 15 op het naar Ams en Rotterdam vervoerde. Voor bacon en versch vleesch in L van 5 ton van binnenlandsche naar. tef. landsche stations, zoomede naar 279. Nu, dat was net iets voor Jan. Daar ben je gauw af, vader, zei hij. En hij diepte uit zijn magazijn de bekende eksteroogenzalf op en smeerde die er lekker dik op. Hé, zuchtte het opper hoofd, dat doet dadelijk al goed. En vol eerbied keken de omstanders naar Jan, die zich er gauw van afmaakte en naar buiten liep. -1 Na een paar dagen was w8s eksteroogen niets meer te zi 0pper* te mooi om te gelooven, maa oPen #'s hoofd kon weer net zoo een pl®1' voorheen en dansen ook. opPer* danste met. M*,, Veg' zier. Iedereen danste nic» hoofd mee en Jan maakte hü\Al&n' kwam, want hij was bang ^eer gen, waar hij nog steeds ee had.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 8