jtlad en Omgeving. ^Binnenland Ham Rotterdam. Dordrecht, Vlissingen en Hariia^en ter uitvoer over zee is een spe- Haal tarief ingevoerd. Bij bevrachting van -nOOO ton binnen 12 maanden wordt een „rarht van 4.29 per ton berekend. ^£PDADIGHEID naar vermogen. De secretaris mr. A. Schenkeveld zendt ons het volgend jaarverslag der vereeniging ^Bifhet voor de derde maal weergeven der - et gesta van „Liefdadigheid naar Ver mogen" i" het afgeloopen vereenigingsjaar ifik weer in acht nemen de volgorde, die in de beide vorige verslagen mij tot leidraad gediend heeft. Zoo begin ik ook nu met de vereeniging zelf. Het getal harer leden verminderde in 1932 opnieuw, en wel van 141 tot 138, terwijl er 1 persoon bleef, die jaarlijks minder dan 2.50 bijdroeg. Gelukkig is er na 1 Januari 1933 een tamelijk groot aantal nieuwe leden toegetreden zoodat een volgend verslag op dit punt waarschijnlijk gunstiger zal kunnen zijn. In het bestuur werd op de vorige jaarver gadering de heer Ringers herkozen. Echter bedankte toen mr. J. Belonje als zoodanig. In deze vacature werd niet voorzien, zoodat het aantal bestuursleden is gedaald tot het in art. 4 'onzer Statuten genoemde minimum van 6. Het is nu als volgt samengesteld: p A. de Lange, voorzitter; mr. A. Schenke veld, secretaris; mr. F. A. Josephus Jitta, penningmeester; W. J. D. Appel; mr. G. C. B. van der Feen de Lille en J. Ringers. De Commissie van Onderzoek bleef na de herbenoeming van de heeren Lutjeharms en Slinger ongewijzigd en bestaat dus nog uit de volgende heerenW. Bruin, C. A. Groote- goed, H. J. Haasbroek, J. Lind Azn., A. J. B. Lohman, J. H. W Lutjeharms, L. H. Obdam, N. v. d. Poll, W. F. Slinger, T. Jos. H. Vermeulen. Ook in de vertegenwoordiging van onze Vereeniging in den Armenraad kwam geen verandering; Uw secretaris en Uw penning meester zijn hiervan nog resp. primus- en secundus-lid. In 1932 werden er opnieuw slechts 3 ver gaderingen gehouden n.1. een „algemeene leden-vergadering" en 2 „gewone vergade ringen". Hef verschil tusschen beide bijeen komsten bestond alleen in de al- of niet-aan- wezigheid van den heer Proot, een zoo on gewoon lid, dat hij een „gewone" vergade ring tot een extra-ordinaire maakt. Ook het eigenlijke werk onzer Vereeniging is vlug te verslaan, te meer waar er in 1932, evenmin als in het voorafgaande jaar, geen bijzondere werkzaamheden moesten verricht worden. Behandeld werden 60 aanvragen, waar van er maar liefst 13 afgewezen moesten worden. Dit laatste is te wijten aan een zekere lichtzinnigheid1 "bij het indienen van een verzoek om steun en omgekeerd te dan ken aan de voorzichtigheid van Bestuur en Rapporteurs, die hiertoe aangemaand wer den door de vrees voor praemature rimpels op het voorhoofd van onzen penningmeester. Zoo lang toch de gezinszorgen dit front glad laten:, durft „Liefdadigheid naar Ver mogen" het niet te laten fronsen. Er waren dus 47 begiftigden, en wel: 27 die een gift, 8 die een renteloos voorschot en 12 die beidé gaven ontvingen. De giften va rieerden tusschen 10 en 100 gulden, de voorschotten tusschen 20 en 100 gulden. Dat er ondanks de gememoreerde voorzichtig heid veel aanslagen op beurs en voorhoofd van onzen fiscus gedaan werden, zal U straks nader blijken, maar wordt reeds voor- loopig gezien, als ik meedeel, dat er in to taal werd uitgegeven: aan giften 1075. en aan rentelooze voorschotten 718.60. Het begrip „voorschot" is hierbij zeer rek baar, waar er in 1932 van de vroegere voor schotten slechts J21.76 werd terugbetaald. Tot stijving van de kas zal de penningmees ter trachten ook hierin verbetering te bren gen. Ik heb hem daartoe onlangs verstrekt een lijst van de in de jaren 1925 t/m 1932 verstrekte en niet-terugbetaalde voorschotten; hierop komen maar liefst 50 gevallen voor. Dit jaar heeft het Bestuur tweemaal ad vies moeten uitbrengen aan H. M. de Ko ningin over een verzoek van een ingezetene van Alkmaar om geldelijken steun Eén ad vies was voor den betrokkene gunstig. In het andere geval meende ons Bestuur afwijzend te moeten adviseeren. Ook thans werd er overeenkomstig onze adviezen beschikt. Ik kom nu tot de ziel van onzen edelen strijd tegen werkeloosheid en armoede, onze financiën. Voor dit finantieele overzicht ver strekte de penningmeester mij opnieuw wel willend de noodige gegevens. Het was als Volgt samengesteld: De ontvangsten bedroegen: Gekweekte rente288.25 Contributies Terug ontvangen gelden 418. 121.76 Totaal 828.01 De uitgaven waren: Giften en rentelooze voorschot ten 1793.60 Contributie Vereeniging voor Armenzorg en Weldadigheid 5.— Diyerse uitgaven voor verga deringen, administratiekosten «nz67.— Totaal 1865.60 De uitgaven overtreffen de inkomsten dus •«net ruim 1000.Deze groote achteruit gang werd helaas niet goed gemaakt door de ontvangst van één of meer legaten of gif ten, gelijk dit b v. het vorige jaar nog het geval was. Was het wonder, dat ons op de laatste vergadering in 1932 de schrik om het hart sloeg en dat wij toen het dubbele besluit na men: eenerzijds ons te beperken in de uitga ven, m.n. in "die gevallen, welke volgens onze Statuten niet op onzen weg liggen en ander zijds allerlei middelen aan te wenden tot ver sterking van onze inkomsten. Weliswaar werd hierbij in de derde plaats overwogen, dat in deze abnormale tijden ons stamkapi taal zelf eenigszins tot dekking van de uit gaven mag aangewend worden, maar dat ka pitaal is niet meer dan een klein kapitaaltje en daarmede moeten wij dus buitengewoon zuinig zijn. De resultaten van dit dubbele besluit hoop ik U een volgend jaar te kunnen rapportee ren Daarop vooruitloopend kan ik U reeds meedeelen, dat de toestand gelukkig reeds eenigszins verbeterd is. Toch zullen wij er m.n. op bedacht moeten zijn, op welke wijze de inkomsten verder versterkt kunnen wor den. Meer toch dan in het beperken van de tering moeten wij onze kracht zoeken in het vergrooten van de nering. Lijden wij in het klein aan dezelfde ziekte, waaraan Ctad en Land thans laboreeren steden met „kerngezonde financiën" vanzelf uitgezonderd n.1. aan een leven boven den financieelen stand, de remedie daartegen moet juist in een andere richting gezocht worden. Wij moeten niet in de eerste plaats streven naar een inkrimping van onze uitga ven, maar wij moeten vooral zoeken naar nieuwe heffingen. Heffingen niet afgeperst door den ijzeren fiscus, maar ingegeven door een medegevoelend hart en uitgereikt met een hand, die haar zaligheid in het geven vindt. De vermogens slinken in deze tijden; hier onder mag de liefdadigheid niet al te zeer lijden. En wanneer iemand zijn gave wellicht met eenige opoffering op het altaar der mild dadigheid plengt, dan strekke hem tot troost het bekende woord van den Apostel Paulus: God heeft een blijmoedigen gever lief. Aldus uitgebracht ter vergadering van 1 Juni 1933. (In deze vergadering werden 8 aanvragen behandeld waarvan er 3 moesten afgewezen worden. Voor de 5 andere gevallen werd toe gestaan aan giften en rentelooze voorschot ten een totaal bedrag van 135). SPANJE EN DE HOLLANDSCHE KAAS. Aan den directeur van den Economischen Voorlichtingsdienst te 's-Gravenhage is door de Ver. van Kaashandelaren in Noord-Hol land het volgende schrijven gezonden Uit een stukje in het Algem. Handelsblad van Zaterdag 3 dezer (Avondblad) blijkt, dat U de Kamer van Koophandel te Gouda niet bij schrijven op de contingenteering van kaas in Spanje had attent gemaakt, zooals ge noemde Kamer abusievelijk had geschreven. Eventueele verwijten uit die onjuiste me- dedeeling voortgesproten, komen dus voor rekening van Gouda, wat inmiddels aan de hoofdzaak weinig verandert. Waar het U bekend was met hoeveel zorg door den kaas- exporthandel de toenemende bemoeilijking van den invoer van de Hollandsche kaas doof de Spaansche regeering wordt gade ge slagen en met hoeveel ergernis de onver klaarbare tolerantie onzer regeering door be langhebbenden wordt geconstateerd, daar zou o.i. de nieuwe bedreiging van Spanje wel op een andere wijze ter kennis van den Export handel kunnen zijn gebracht dan door een simpele mededeeling in „Het eerstvolgende nummer van het weekblad Handelsberich ten". Ter voorkoming van een volledige vernie tiging van den kaas-export naar Spanje hadden wij een onmiddellijk contact zoeken met de betrokken kringen van u mogen ver wachten; met uwe bovenvermelde mededee ling in „Handelsberichten" zonder meer wordt een ernstige aanval van Spanje niet gekeerd Ter rechtzetting van een onderdeel van ons schrijven van uit. Mei aan de K. v. K. te Alkmaar hebben wij afschrift van onze brieven heden aan de pers ter hand gesteld In verband met dit schrijven kan nog het volgende gemeld worden: „Bovenstaande epistel is slechts een scha kel van de correspondentie, die de Vereeni ging van Kaashandelaren in Noordholland nu reeds meer dan tien jaar (helaas tot nu toe tevergeefs) voert met diverse regeerings- organen in den Haag om te komen tot een gunstig handelsverdrag met Spanje. Terwijl dit land in Nederland bij voort during enorme kwantiteiten Zuidvruchten on gestoord invoert, schroomt het niet de in voer aldaar van onze kaas stelselmatig te be lemmeren door exhorbitant hooge invoer rechten (momenteel het dubbele van de waar de van het product) en tevens door andere remmende maatregelen. Tot in den treure wees de Ver. van Kaas handelaren in Noordholland erop, dat het onbillijke optreden van Spanje onvermij delijk moest leiden tot vernietiging van on zen export daarheen en hoewel de praktijk bewijst, dat die sombere voorspelling juist is geweest, hebben exporteurs geen enkele maatregel van onze regeering kunnen waar nemen, die erop wijst, dat hunne belangen en daardoor eveneens die van producenten t.a.v Spanje daadwerkelijk verdedigd worden. Zelfs nu Spanje zich niet ontziet om bo vendien de kaasinvoer nog met contingen teering te bedreigen, constateeren exporteurs als eenig bewijs dat men deze nieuwe aanval op het nationaal product in den Haag heeft opgemerkt,een berichtje in het week blad „Handelsberichten". Hoe gunstig steekt daartegen af de hou ding van de Zwitsersche regeering, die vol gens ontvangen mededeelingen uit Spanje door energiek optreden erin is geslaagd om contingenteering van Zwitsersche produc ten uit te doen stellen. Wanneer komt Holland uit den hoek?" EEN EXCURSIE VAN DE VER. VAN NOORD-HOLL. WATERSCHAPPEN. Men schrijft ons van de zijde van de Ver eeniging van Noordhollandsche Waterschap pen: Op 7 dezer hield deze vereeniging een ex cursie naar de Wieringermeer. Een 500-tal personen nam aan deze excursie deel; dank zij echter de voortreffelijke leiding van de wieringermeerdirectie leverde dit groote aantal geen enkel bezwaar om den tocht vol komen te doen slagen. In 7 groepen ver deeld werd om 11 uur de Wieringermeer in gereden. Voornamelijk werden de verschil lende cultures bezichtigd. De gewassen ston den er bijna overal uitstekend bij en demon streerden als het ware het nut van den proefpolder. Opvallend was ook, dat deze gewassen zich zoo goed hebben gehouden niettegenstaande de droogte en het kunstma tig droog houden van de scheidingsslooten. Om half twee vereenigde zich het gezel schap aan een koffietafel te Slootdorp, op de boerderij Terborg. Na afloop waarvan de voorzitter der Wieringermeerdirectie, ir. Sme ding, een causerie hield over de Wieringer meer. Aan de hand van kaarten werd een verduidelijking gegeven van hetgeen 's mor gens was gezien, en 's middags nog zou be zichtigd worden. Wanneer men dan eens een kijkje krijgt van den oorspronkelijken toestand, onmid dellijk na de droogmaking, beseft men eerst levendig, wat in een tijdsbestek van nog geen drie jaar reeds is bereikt. Alles getuigt trou wens van een krachtige en voortvarende lei ding, die hier met Hollandsche degelijkheid en voorzichtigheid op Amerikaansche wijze een enorm groot werk weet tot stand te bren gen- Vervolgens werd opnieuw de Wieringer meer ingereden ter verdere afwerking Van het programma. Stipt op tijd werd de excursie beëindigd. BLOEMENDAG VOOR TOEVAL- LIJDERS. Het bestuur van de Commissie voor den bloemendag, de heer G. Grondsma en Mevr M. J. WarnersVrijdag verzocht ons op name van het volgende: Voor de bekende Stichtingen ter verple ging van Lijders aan Vallende Ziekte „Meer en Bosch" te Heemstede en ,Bethesda Sa- repta" te Haarlem wordt een collecte gehou den op 10 Juni 1933. Het is werkelijk de moeite meer dan waard op dien dag als collectrice mee te helpen en zeer gewenscht, dat men een flinke gave offert. Waarom? Omdat bijna 450'.an deze beklagenswaar dige zieken van alle gezindten op deze Stich tingen verpleegd worden. Velen lang, héél lang. omdat de hardnekkige ziekte maar niet wijken wil. Daarom is het goed, dat het Bestuur hun het lange verblijf zoo goed en gezellig mogelijk maakt, gelijk dat vanouds het geval is. Maar nog beter is het, dat aan de bestrij ding van deze ziekte twee doktoren hun me dische wetenschap dienstbaar maken met een steeds grooter en verbluffender resultaat, hetgeen blijkt uit het volgend staatje, dat kortheidshalve slechts van 3 jaren spreekt: Aant. toevallen op beide Stichtingen: In 1930: 8379. In 1931: 6772; is 1607 minder dan in 1930. In 1932: 4809; is 5570 minder dan in 1930. Gerekend het elk jaar grooter wordend aantal patiënten (in 1930 werden er 55 op genomen, in 1931 vijf en zeventig en in 1932 vier en negentig), wil dit zeggen, dat er een vermindering valt te constateeren van het aantal toevallen van niet minder dan bijna 50 Maar het beteekent óók, dat de epilepsie of vallende ziekte, waarvan men vroeger meen de, dat er niets aan te doen was, nu toch blijkt te willen wijken voor door ernstig zoe ken gevonden behandelingsmethoden. Vooral de jeugdige patiënten, aan de zorgen van den Medischen dienst alhier toevertrouwd, reageeren gunstig op deze behandeling, zoo dat er jaarlijks een aantal patiënten verbe terd of genezen de Stichting verlaten kan, voor welke ontslagenen een specialen nazorg- dienst vanwege deze Vereeniging fs ingesteld, waardoor men hen onder toezicht blijft hou den. Daar rijst hoop voor den lijder aan val lende ziekte! Help deze hoop werkelijkheid maken voor de meer dan 14000 zieken in Nederland. Denk aan het nieuwe Ziekenhuis, dat in Heemstede op heden gebouwd wordt. Denk aan de vele onvermogenden, die uit de Suppletiekas dezer Vereeniging moeten worden gesteund, en aan het feit, dat hier geen Staatssubsidie wordt genoten, maar men voor alle hulp en uitbreiding aangewe zen is op particuliere liefdadigheid. Dus op Zijn er nog dames (boven 16 jaar) die ons met het collecteeren willen helpen, dan kunnen zij zich vervoegen aan het gebouw „Waakt en Bidt" op Zaterdag 10 Juni a s., van 9—6 uur. Hulp is nog dringend noodig. INSCHRIJVINGEN HANDELS REGISTER. Van 30 Mei tot en met 6 Juni 1933 wer den in het Handelsregister te Alkmaar de volgende opgaven ingeschreven. Nieuwe zaken: N.V. Schoorlsche Radio Distributie, Schoorl, Katrijp, Heerenweg A 51. Jac. van Zalinge en Co., Aardappelen, groenten en fruitexport, Alkmaar, Lange- straat 4. Familiebad „de Bergermeer" badbedrijt, Bergen, Groeneweg. Nederlandsche Foto Industrie (eig. L. So- nepouse), groothandel in- en fabricatie van fotoartikelen en chemicaliën, Fontein Ver- schuirstraat 3, Alkmaar. F. J. Nieuwenhuizen, brandstoffenhandel, Heerenweg 329, Egmond Binnen. Wijzigingen: Truus Kosters en Co., winkel in damesmodes-hoeden en pelterijen, Alk maar, Baterstraat 7. Vennootschap ontbon den. Zaak wordt voortgezet door Mevr. G. v. d. LindenKosters. Joman en Co., agentuur en commissiehan del in glas, aardewerk en rubberwaren, Rijksstraatweg A 85, Alkmaar. Zaak ver plaatst naar Amsterdam. L. Kooter café-pension-restaurantbedrijf, Mient 1, Castricum. Zaak overgedaan aan D. Bijman. J. van Kleeff, caféhouder en vrachtrijder, Akersloot, Kerkplein 68. Zaak overgenomen van G. Groen. P. Berkhout grossier in sigaren, rookarti kelen enz.. Alkmaar, Spanjaardstraat 19. Aan het bedrijf toegevoegd: tabakskerverij J. Kooij Jacz. brandstoffenhandel en autotransport, Bovenweg 291, St. Pancras Zaak overgenomen van Jb. Kooij. Opheffingen: Fa. Greeuw en Pouw, groen- tenhandel, Spoorstraat A 38, Oudkarspel. J. Krijger groentenhandel, Sluiskade 471, Broek op^ Langendijk. J. J. v. d. Kooij, cafébedrijf, Hekelstraat 14, Alkmaar. NUT VAN T ALGEMEEN. Jaarvergadering. In het A. M. J. V.-gebouw te Amsterdam is gister de algemeene vergadering gehouden van de „Maatschappij tot Nut van 't Alge meen". Daar de voorzitter, de heer J. D. D. Pruis- sen, zich in Zuid-Afrika bevindt, berustte de leiding bij den heer ir. Z. Th. Fetter, die een openingswoord sprak en de zorgelijke tijden aanstipte, welke van de Maatschappij groote activiteit eischen In veel gevallen, meende spr., kan meer profijt worden getrokken van het werk der vrouwelijke leden. Spr. wees verder op het opbouwende werk ten behoeve van jeugdige werkloozen, op de verdediging van de belangen van het platteland. Voorts besprak hij het Nuts-semi- narium voor paedagogiek. waarvan z.i. de departementen nog te weinig profijt trek ken. Een gewichtig vraagstuk, waarmee het Nutsseminarium zich alleen indirect, maar leden en bestuurders van de Maatschappij zich direct en in stijgende mate hebben be zig te houden is: „Hoe kunnen wij den mensch meehelpen bij de besteding van zijn vrijen tijd?", waarbij helaas de laatste jaren ten aanzien van zeer velen deze „vrije tijd niet meer bekeken kan worden als het com plement van den „werkzamen" tijd. Op dit punt ging spreker dieper in. Naarmate de arbeidstijd korter wordt, wordt het vraagstuk moeilijker. Met gezelli ge avondjes en cursusjes zal de kwestie niet zijn op te lossen. Nog moeilijker wordt het, als men denkt aan de werkloozen, die „uit sluitend vrijen tijd" hebben. Hier moet gees telijke nood worden gelenigd, speciaal ook bij de jeugdige werkloozen Het geldt hier een groot belang en op dit gebied wacht de Maatschappij nog veel werk, ook in nieuwe vormen en met nieuwe middelen. Eerste taak moet zijn die nieuwe middelen te vinden. Jaarverslag. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental daalde van 28438 tot ongeveer 27050, dat is tot het peil van 1926 en nog 7250 boven 1918. Het aantal departementen daalde van 313 tot 312. Op het oogenblik telt de Maat schappij 12 districten, tellende te zamen 20.503 leden. Thans is ruim 72 pCt. van het aantal departementen in districtsverband vereenigd. De financieele toestand der Maatschappij blijft bevredigend; het kapitaal bedraagt thans 272.074, waarbij te voegen het „Nieuwenhuyzenfonds" ad 264.404, samen 536.568. Motie inzake het jodenvraagstuk aangenomen Nadat enkele huishoudelijke punten waren afgedaan, kwam aan de orde de reeds on langs gepubliceerde motie betreffende het rassenvraagstuk. Daarin wordt gezegd, dat de geesteshouding in Duitschland ten aan zien van het Joodsche ras strijdig is met de eerste beginselen van humaniteit en ver draagzaamheid. Met nadruk wordt ver klaard, dat deze uitspraak alleen is geba seerd op de uitlatingen en de handelingen van de (Duitsche) regeering of haar verte genwoordigers zelf en niet op geruchten be treffende vervolgingen, welke de Maatschap pij kan noch wil controleeren. In het slot van de motie wekt de Maat schappij het geheele Nederlandsche volk op, om er voor te waken, dat ooit een dergelijke geest van minachting van een ras, waaraan de wereld veel te danken heeft, over ons kome. De motie werd na eenig debat met groote meerderheid aangenomen. Uitgeven van elders verboden wetenschappelijk werk. Na aanneming der motie werd, op voorstel van Zierikzee een tweede motie aangenomen, waarin het hoofdbestuur werd verzocht plannen uit te werken om le. het subsidiee- ren van uitgaven van elders verboden weten schappelijk werk; 2e. het subsidieeren van wetenschappelijk onderzoek door verdreven geleerden met wereldreputatie 3e. het verlee- nen van financieelen steun aan van elders verdreven dienaren van weteijschap en kunst, en waarin voorts het hoofdbestuur werd gemachtigd belangrijk cultuurwerk, dat door een bepaalde geestesverhouding met ondergang wordt bedreigd, met daden te steunen. Rede Prof. Rohnstamm Prof. dr. Ph. Kohnstamm hield vervol gens een rede over de oorzaken, die tot de wereldcrisis hebben geleid en over den in vloed van deze crisis op cultureele, staatkun dige en economische verhoudingen. Spreker wilde de algemeene oorzaken als volgt sa menvatten: de mensch heeft geleerd de na tuur meer en meer te beheerschen, maar zij heeft het stuur over zichzelve verloren. Die beheersching der natuur is in vier hoofdpunten vast te leggen lo. snelle ratio nalisatie, 2o. groote kolonisatie, 3o. snelle toeneming der bevolking en de sterke daling der sterfte, 4o. snelle opkomst der techniek (via stoom naar electriciteit). Met dit alles hing samen sterke uitbrei ding der productie en der verkeersmiddelen Echter en hier ligt de diepste oorzaak van de werkloosheid en de armoede van thans wij hebben wel geleerd de natuur aan ons te onderwerpen, maar niet, als mensch, de rijke gaven van de natuur te aan vaarden. Het proces der voortschrijdende natuurbe- heersching is nog lang niet ten einde, het scheppende genie rust niet en de nieuwe uit vindingen komen vaak als een lawine ovei ons, zoodat de menschheid geen tijd heeft zich aan de daardoor zich plotseling wijzi gende productievormen aan te passen. Dit verschijnsel hebben wij trouwens reeds waar genomen en het gevolg was, dat de mensch heid het stuur kwjjt raakte, omdat zij in plaats van productennood aan arbeidsnood ging lijden, ofschoon de maatschappij juist, sinas vorige generaties, was ingesteld met arbeid als hoogste levensdoel. Deze ontwikkeling heeft nieuwe tegenstel- lingen geschapen, welke één groep, één volk nooit kan oplossen. Slechts is het mogelijk door samenwerking van alle volken, waar door, hetgeen de natuur ons schenkt, ten bate van allen kan komen. In dezen tijd van arbeidsnood heeft de menschheid en vooral de jeugd behoef te aan zinvolle bezigheid. Maar die ontwikkeling leidde tot een men taliteit, welke de redding uit den nood ziet in dingen, die nog verschrikkelijker zijn, in den oorlog. Dat die mentaliteit kan groeien, bewijst hoe ontzettend de nood is. Hij kan niet worden opgelost met lapmiddelen. Groo te middelen zijn hier noodig, in de eerste plaats geestelijke aanpassing aan de veran derde materieele verhoudingen. Er zal een tijd komen, dat de mensch niet meer leeft om te arbeiden maar arbeidt om te leven, in een geestelijke samenwerking van liefde en verstandhouding, waarop de welvaart van den enkeling en van de menschheid zal zijn gegrondvest. In de middagvergadering heeft dr. H. G. van der Wielen, leider van de werkloozen- kampen te Bakkeveen een inleiding gehouden over het verrichte en te verrichten werk al daar; aan welke inleiding een gedachtenwis- seling over het werk voor ontwikkeling en ontspanning van werkloozen is vastge knoopt. De agenda vermeldde verder nog een inleiding van den heer C. R. Dekker, secre taris van het departement Hengelo, over de organisatie van de werkloozen-cursussen te Hengelo. PSEUDO-RIJKSAMBTENAAR. Hij controleerderijwielbelasting plaatjes. Rijksambtenaren zagen dezer dagen in de >innenstad te Rotterdam een man, die fiet sers aanhield en hun rijwielbelastingplaat- jes controleerde. Omdat de man zich niet voldoende kon legitimeeren, hebben ze hem bij de politie aangegeven. Uit het onderzoek bleek toen, dat eenigen tijd geleden een verpleegster was aangehou den op het Oostplein door iemand, die had voorgegeven rijksambtenaar te zijn en die haar belastingplaatje „in beslag had geno men". De politie heeft de verpleegster ont boden en met den aangehoudene geconfron teerd, in wien zij den man herkende die op het Oostplein haar belastingraerk had mee genomen. NOG MEER NEDERLANDSCHE SCHEPEN DOOR RUSLAND GECHARTERD. Aan de Nederlandsche stoomschepen, die bevracht zijn voor het halen van hout uit Rusland, kan nog worden toegevoegd het stoomschip „Texel" van de Stoomvaart maatschappij Triton te Rotterdam, dat voor één reis bevracht is, aldus meldt men aan het Hbld. De Russen doen nog steeds pogingen om een aantal Nederlandsche schepen te char teren. Zoo is men nog doende over een boot op time-charter voor het vervoer van kolen van Spitsbergen naar Archangel. VROUW IN BRAND GERAAKT. Vlam in een pan met vet geslagen. Omstreeks halftwaalf Dinsdagavond is in haar woning aan de Deimanstraat 20 te Den Haag een 31-jarige dame in brand ge raakt doordat de vlam sloeg in een pan met vet, welke te smelten was gezet. Haar echt genoot, geassisteerd door buren, doofde zoo spoedig mogelijk de brandende kleedingstuk- ken, doch de vrouw had inmiddels verwon dingen over het geheele lichaam gekregen. In levensgevaarlijken toestand is zij naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overge bracht. Ook de echtgenoot liep eenige brand wonden op, doch kon, na verbonden te zijn, huiswaarts keeren. WILDE STAKING BIJ PALTHE GEËINDIGD, Gistermorgen hebben de arbeiders van de Almelosche Ververij en Chemische Wasscherij Palthe, die, zooals bekend. Dinsdag in wilde staking waren gegaan, geconfereerd met de plaatselijke organisaties en de hoofdbesturen van hun bonden. Op deze vergadering werd het besluit ge nomen het werk bij de firma Palthe weer te hervatten. In verband niermede zijn de ar beiders gistermiddag weer aan het weri gegaan. DE TOESTAND IN HET TEXTIEL BEDRIJF TE NIJVERDAL. Gemeentebestuur van Hellendoorn op audiëntie bij den nieuwen minister. In verband met den zeer critieken toestand in de textielindustrie te Nijverdal, heeft het gemeentebestuur van Hellendoorn telegra fisch een onderhoud aangevraagd bij den nieuwen minister van binnenlandsche zaken, hetwelk omiddellijk toegestaan werd Dit on derhoud heeft Dinsdagmiddag plaats gehad en daarbij heeft minister de Wilde een lang durig gesprek gevoerd met het gemeentebe stuur, waarbij tot uiting kwam dat deze moeilijke kwestie de volle aandacht der re geering heeft. DOOR DE WARMTE BEVANGEN EN BEZWEKEN. Gistermiddag is de 75-jarige B. uit Merx em (België), die zich met den trein van half 7 uit Breda naar België zou begeven, ver moedelijk bevangen door de warmte, na het instappen onwel geworden. Hij werd naar het St. Ignatiusziekenhuis te Breda overge bracht, waar hij bij aankomst blèek te zijn overleden. KORTE BERICHTEN. Maandag heeft „It Kristlik Selskip fot Fryske Tael en Skriftenkennisse(Het Chris telijk Genootschap voor Friesche taal en let terkunde) dat sinds 1925 heet „It Kristlik Frysk Selskip", zijn zilveren jubileum ge vierd. De „Vooruit" verneemt, dat het in de bedoeling ligt om aan het departement van Arbeid twee directeuren-generaal te benoe men, n.1 één voor sociale zaken en den ander voor werkloosheids-aangelegenheden. De gemeentelijke dienst van maatschap pelijk hulpbetoon te Rotterdam heeft van 1 Januari tot 29 April 7.693.000 gld. uitge keerd, benevens 419.000 gld. brandstoffen- bijslag; tegen 6.232.000 gld. en 283.000 gld. in hetzelfde tijdvak van 1932. Van 1 April tot 29 April is uitgekeerd 1-814 000 gld. (v. j. 1.577.000 gld.)

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9