Transpireerende Voeten, tDoqeUjksch Omvzkht De Fransche buitenlandsche politiek. ^Buitenland Daladier houdt een redevoering over de buitenlandsche politiek van Frankrijk. Het viermogendhedenpact. EEN MEERDERHEID VOOR DE REGEERING. Langzamerhand aftakeling. lenigen tijd geleden met een bewoner IZ d«* pl«ts hoogloopende ruz.e hebben gehad. SALARISSEN GEMEENTEPERSONEEL. Minister D» Wilde vraagt inlich tingen aan gemeentebesturen. n minister van binnenlandsche zaken heeft umtl een schrijven tot alle gemeentebestu- xTwend waarin verzocht wordt om toezen- van dé aalarisregeling. H t i» de bedoeling van minister De Wilde, gemeentebesturen de benoodigde gege- eenden aan Ged. Staten der onderschei- j81" provincies, welke het ingekomen materi- I "uilen verzamelen. Ingezonden moet wor- Zeen exemplaar van het reglement van de larieering van het personeel in dienst der ir... voor 1933, alsmede de regelen voor {,,t vastellen van het pensioenverhaal, even tueel ingevoerde tijdelijke kortingen, vacantie- bijslag, kindertoelage, woningtoelage, huwe lijkstoelage, toelagen wegens bezit van diplo ma's, de regelen betreffende vrije geneeskun dige behandeling, vrije kleeding, vrije woning, kortom alle emolumenten, welke het personeel der gemeente geniet. Worden in den loop van dit jaar nog beslui ten tot wijziging der bestaande regeling geno men, zoo wenscht minister De Wilde ook daar van op de hoogte te worden gesteld. Hiervan dienen de gemeentebesturen rechtstreeks ken nis te geven aan den minister. BOTERACCIJNS BLIJFT EEN GULDEN. De crisis-zuivel-centrale deelt mede, dat voor de week van 11 tot en met 17 Juni de prijs het crisis-botermerk op 1 per K.G. en die van de vervoervergunning voor buiten- 'andschc boter op 1.10 per K.G. is bepaald. TERREUR DER STAKERS TE IJMUIDEN. Bij de politie te IJmuiden is een aantal Machten ingekomen betreffende het lastig vallen van gezinsleden van werkwilligen. Politieassistente werd daarbij verleend. Een werkwillige heeft zich genoodzaakt gezien te verhuizen, wegens den overlast, welke hem en zijn gezin werden aangedaan. In verband daarmee verzocht de commissa ris van politie belanghebbenden dringend ter kennis te brengen aan het bureau van politie en zich door eventueele geuite dreigementen Jaarvan niet te laten weerhouden. LOONSVERLAGING VAN HET GEMEENTEPERSONEEL TE AMSTERDAM. Een voorstel van de z.g. burgerlijke i meerderheid van het college van B. en W. In de gisteren gehouden vergadering van het college van B. en W. is met meerderheid van stemmen besloten in het georganiseerd overleg een voorstel aanhangig te maken tot verlaging van de loonen van het gemeente- personeel met 57 pCt. Het Volk meldt dat de voorgestelde maatregelen neerkomen op eene verlaging van 9 tot 11 percent, doch dit is alleen juist, merkt de N.R.Crt. op, wan neer men er de korting van verleden jaar, in doorslag bedragend 4 pCt., bijtelt. De soc.- dem. wethouders hebben zich ingevolge het advies van de door hen geraadpleegde in stanties tegen het voorstel verklaard. STEUN IN NATURA AAN WERKLOOZEN. Het rapport der commissie verschenen. De commissie van advies inzake ve strekking van steun in natura aan werkloozen in den herfst van het vorige jaar door den minister van binnenland sche zaken in het leven geroepen, hoeft dezer dagen haar rapport, aan den mi nister aangeboden Aan dit rapport onttleenon wij hot volgeuce: Het verplicht stellen van het in ont vangst nemen van den steun in natura wordt door de meerderheid der commis sie uit ethisch, zoowel als uit opvoed kundig oogpunt verkeerd geacht Zij is van oordeel, dat het gevoel van eigen waarde van d-en werkloozen arbeider door het verplicht stellen als bedoeld, in het gedrang komt. Enkele led n achten echter eenigen dwang van de zijde der overheid voor zooveel betreft het opne men van producten van den land- en tuinbouw wenschelijk. Deze leden, hoe wel erkennende, dat het grootste strui kelblok voor oen land- en tuinbouw in het sluiten der grenzen is gelegen, ach ten een betere verdeeling dier producten in het binnenland noodzakelijk. Het heeft een punt van ernstige over weging uitgemaakt, of bij eventueele verstrekking in natura het bestaande distributie-apparaat zal moeten blijven gehandhaafd. De commissie in haar ge heel is van oordeel, dat het bestaande distributie-apparaat moet worden intact gelaten. Uitstchakeling van de handel drijvenden middenstand vooral van het kleinbedrijf, zal onmiddellijk een nieu we categorie werkloozen in het leven roepen. De commissie sprak als haar meening Uit, dat de overheid door het distributie i mraat zelf ter hand te nemen er dus door over te gaan tot het verstrekken van directen steun in natura, zeer voor deelig zou kunnen inkoopen, doch zij meende daartoe niet te moeten advisee- ren, gezien de ervaringen in de oorlogs jaren met overheisdistributie opgedaan De commissie meent, dat het eindresul taat, gezien vooral de groote kosten en beslommeringen van administratieven aard ten slotte zou uitwijzen, dat hier bij geen voordeelen zouden worden be haald. De commissie wees er op, dat hoe de op lossing van het vraagstuk ten slotte ook zou blijken te zijn, de handel een offer zou moe ten brengen. Enkele leden achtten in het al gemeen daartegen bezwaren aanwezig, eens deels omdat een gedeelte van de kosten van werkloozenzorg alsdan zou worden ver haald op een gedeelte van het Nederland- sche volk, terwijl deze lasten door de geheele gemeenschap dienen te worden gedragen an- dersdeels omdat de handel in moeilijke'om standigheden verkeert. De meerderheid dei- commissie acht het echter, gezien den om vang van de uitgaven, welke de werklozen zorg van de Overheid vergt, onder de tegen woordige omstandigheden alleszins te verde- digen, dat de handel zich, voor zooveel de levering aan werkloozen betreft, met een klei nere winstmarge tevreden stelt Uitgaande van het standpunt, dat het be staande distributie-apparaat zooveel moge lijk intact moet worden gelaten, heeft de commissie een plan ontworpen, waarbij de winkelstand in zijn geheel blijft ingescha keld, terwijl zoowel den winkelier als den werklooze volkomen vrijheid wordt gelaten. De commissie geeft in overweging een stelsel van natura-bonnen in te voeren, wel ke bonnen bij de Overheidskassen inwissel baar dienen te worden gesteld. Deze bons zijn verkrijgbaar ter plaatse, waar de steun gelden worden uitbetaald Zij hebben een koopkracht van 25 cent, doch zij worden aan den werklooze voor slechts 24 cent in rekening gebracht. Hierdoor ontstaat voor den werklooze de mogelijkheid om de waar de van het steunbedrag te verhoogen en de prikkel, om het steunbedrag zooveel mogelijk in bons in ontvangst te nemen. Ontvangt hij b.v. van een steunbedrag groot 15 een be drag van 9.60 in bons, zijnde 40 bons, dan krijgt hij een totale waarde van 15.40 in handen. De winkelier of leverancier kan deze bons inwisselen op door het gemeente bestuur aangewezen plaatsen en ontvangt 22 cent per bon terug. Het voordeel voor de Overheid bedraagt dan 2 cent per bon. De winkelier of leverancier geeft dus practisch 12 korting op de goederen, die met bons worden betaald. Het is gewenscht deze kor ting niet uitsluitend op den winkelier of le verancier te doen drukken, doch een deel daarvan te doen verhalen op den fabrikant. Daarvoor is noodig, dat dengene, die de bons inwisselt, een bewijs van inwisseling ontvangt, dat kan dienen om bij den tus- schenhandel of fabrikant korting te erlan gen. Deze korting ware in maximum te stfel len op 4 van de betalen rekening. De win keiier of leverancier die dus een rekening te betalen krijgt, groot 100 kan volstaan met het betalen van 96, indien hij daarbij 4 be wijzen van inwisseling overlegt, elk van 100 naturabons. BRANDEN. IN EEN ROOKERIJ OP URK. De bevolking houdt zich voor de vlucht gereed. Gisteravond omstreeks halftien is een groote brand uitgebroken in een leegstaande rcokerij. Dit gebouw staat tusschen een olie pakhuis. waarin carbid, benzine enz. is opge slagen, terwijl zich aan den anderen kant de clie-opslagplaatsen bevinden. De brand liet zich gisteravond bij het telefoneeren van dit bericht door den correspondent van de Tel., zeer ernstig aanzien. De motorbrandspuit en twee handspuiten zijn uitgerukt, terwijl de geheele bevolking in het Oosten van het dorp zich gereed houdt om zich, in geval van nood, in veiligheid te stellen met het oog op ontploffingen. Landbouwmachines verloren gegaan. Te Oeffeit (N.-Br.) is een bergplaats, waar in een groot aantal landbouwmachines en een groote hoeveelheid voedselvoorraden was opgeborgen, in de vlammen verloren. Een en ander was eigendom van den heer W. de Best. Bewoners met moeite gered. Gisternacht is het boerderijtje van de wed. Plat, wonende te Hitzum bij Franeker, afge brand. De inboedel ging verloren. Een stier kwam in de vlammen om. Met moeite kon men de bewoonster met zoon en dochter red den. J'l Kinderen en lucifers, Vermoedelijk doordat kinderen met vuur hebben gespeeld, is brand ontstaan in de wo ning van den heer F. Peters te Gendt (Over- betuwe). Het vuur greep zóó snel om zich heen, dat in minder dan geen tijd het geheele huis in lichtelaaie stond. De brandweer kon niet verhinderen dat ook de naastgelegen woning van den heer Diedenhofen door het vuur werd aangetast. Beide huizen brandden af. Van de inboedels kon slechts een gedeelte worden gered. Boschbrand, Onder de gemeente Maarheeze (N.-Br. heeft wederom een boschbrand gewoed, die zich aanvankelijk ernstig liet aanzien. Na veel moeite gelukte het den brand te blus schen. Verschillende hectaren bosch- en hei degronden werden door het vuur verteerd De bosschen waren eigendom van de ge meente Maarheeze. Hoe de brand ontstaan is, is nog niet bek.nd. Landbouwgereedschappen en zes varkens verbrand. Door onbekende oorzaak ontstond brand in de boerenhoeve van den heer P. E. Egelmeers te Wanroy (N.-Br.) De geheele hoeve met stalling werd een prooi der vlammen. Alle huisraad, een groot aantal landbouwgereed schappen en zes varkens bleven in het vuur. De plaatselijke brandweer poogde te blus- schen, doch kon bij gebrek aan water niets uitrichten. VAN EEN STELLING GEVALLEN. Gistermiddag is de 27-jarige ongehuwde bouwvakarbeider H. Diepmaat te Raalte (Ov.) van een 16 meter hooge stelling ge vallen. Met een verbrijzelden schedel werd hij opgenomen. Tijdens het transport naai het ziekenhuis is de man overleden. HET DUITSCHE MORATORIUM. Maatregel van verweer gevraagd. Door het hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel is een telegram gezonden aan den minister \an koloniën, voorzitter van den raad van minis ters dr. Colijn, waarin den minister-president verzocht wordt met aandrang de mogelijk heid te overwegen tot het nemen van tegen maatregelen tegenover het voor Nederland noodlottige moratorium door Duitschland af gekondigd ten opzichte van betalingen aan het buitenland. -OPIUM. In een autobus, gaande van de stad naar Katendrecht te Rotterdam, heeft een recher cheur aangehouden den 30-jarigen Chinees C. H. T. De Chinees had in zijn pinda-trom mel 5 pakjes, elk inhoudend een pond ruwe opium. De aangehoudene, tot de bemanning van het stoomschip Jamatra van den Rot- terdamschen Lloyd behoorend, is in arrest gesteld. NIEUW KAMERLID. Opvolger van prof. dr. Slotemaker de Bruïne als lid der Tweede Kamer is jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg te Baarn. BEZUINIGING BIJ DE KEURINGSDIENSTEN VOOR WAREN. Naar verluidt heeft de regeering aan de verschillende gemeentebesturen, waar een keuringsdienst gevestigd is, de eisch gesteld, dat alle ambtenaren en beambten bij de keu ringsdiensten werkzaam, gelijk bezoldigd zullen worden met de overeenkomstige func- tionaressen in 's rijksdienst werkzaam. Bij verschillende keuringsdiensten zal dit leiden tot zeer belangrijke salarisverlaging. Bovendien zullen bij deze diensten, in ver band met de door de bezuiniging geboden reorganisatie, verschillende analysten en controleurs op wachtgeld worden gesteld. DE SAMENSTELLING VAN DE NED. DELEGATIE TER ECONOMISCHE CONFERENTIE. En de landbouwbelangen. Op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid van Rappard inzake de Neder landsche delegatie op de Londensche confe rentie, waartoe geen deskundigen op land bouwgebied zijn aangewezen, heeft de minis ter van koloniën, voorzitter van den raad van ministers, geantwoord: In verband met de vooralsnog bestaande onzekerheid, welke vraagstukken te Londen in het centrum der belangstelling zullen staan en op welk tijdstip deze respectievelijk aan de orde zullen worden gesteld, heeft de regeering gemeend de delegatie naar die con ferentie aanvankelijk te kunnen doen bestaan uit een beperkt aantal leden. Indien tijdens de beraadslagingen blijken mocht, dat het wenschelijk is de delegatie aan te vullen met deskundigen op eenig ge bied, zal hiertoe ongetwijfeld worden overge gaan. De geringe afstand en de dagelijksche reisgelegenheid laten een zoodanige regeling zonder bezwaar toe. ■*r De Fransche minister-president Daladier heeft Vrijdag in de Kamer binnen het kader der buitenlandsche politieke debatten een ver klaring afgelegd over het program der Fran sche regeering ter Economische wereldconfe rentie en over de motieven, welke de Fran sche regeering aanleiding hebben gegeven het Viermogendhedenpact te parafeeren. Deze verklaring heeft geen verrassingen ge baard, zegt de correspondent der N. R. C. en deze vervolgt: De redevoering is door ce Kamer zelfs verrassend goed ontvangen, op zekere oogenblikken zelfs klonk het applaus van alle banken. De eenige interrupties van belang kwamen van de communisten. Zij golden het compli ment, dat de eerste minister aan het adres van Mussolini iniaicbte. De waarde van de toespraak school in het applaus, dat zij ver wekte, wanneer Daladkr zich jegens Itaiië tegemoetkomend betoonde. Deze politiek is het vorig jaar door Herriot ingeleid. Hij er kende rondborstig, dat Frankrijk tegenover Italië niet altijd rechtvaardig is geweest. De toen uitgestoken hand bleef echter zweven De Italiaansche pers stootte ze eer af dan ze te grijpen. Tot voorkort kon men er harde verwijten tegen Frankrijk in lezen. Dit maakte een des te pijnlijker indruk, daar het geschiedde om Duitschland van schu'd vrij te pleiten. Zelf schreef Mussolini persoonlijk dat de vroegere vijanden vrienden geworden zijn, maar dat voormalige medestrijders, d.w.z. Frankrijk, die door het Italiaansche leger zouden zijn gered, althans ter dege ge holpen, Italië onbehoorlijk behandelden. Parijs met andere woorden werd voor de stemming op de ontwapeningsconferentie verantwoordelijk gesteld. Sedert den omkeer moest Duitschland van die verkoeling partij trekken. Het stuurde ministers naar Rome, die daar opzienbarend vriendelijk werden ont vangen. Intusschen had Frankrijk de Jouvenel als gezant naar Rome gezonden. Deze heeft daar goed werk gedaan. Helaas is zijn zen ding er haast afgeloopen. In die omstandigheden is het te begrijpen, dat op verlenging van zijn mandaat aange drongen wordt. De Jouvenel echter is er de man naar, om een bespreking op gang te brengen, niet om ze tot een goed einde te brengen. Den laatsten kregen de Italiaansche bladen het wachtwoord, Frankrijk te ontzien. Men weet, welk aandeel het in de wijziging van het viermogendhedenverdrag genomen heeft De houding van de Fransche Kamer kan als repliek op deze gezindheid worden beschouwd. Daladier heeft niets gezegd om welk land ook voor het hoofd te stooten. In zake de economische wereldconferentie zijn de Fransche richtsnoeren bekend. Zij beoogen behoud van den gouden standaard, ver/et tegen inflatie, dus tegen een kunstmatige ver deeling van het goud en verhooging van de prijzen in de wereld, mits uitslutend met hulp van de economische factoren. Parijs moet te Londen den Franschen landbouw verdedigen en is voor internationale samenwerking van de producenten onder toezicht van de regee ring, evenais voor de 40-urige arbeidsweek, indien alle landen haar toepassen, met name Japan en Rusland. Tenslotte deelde Daladier mede, dat Frank rijk besloten heeft toe te treden tot de door het internationale arbeidsbureau voorgestelde 40-urige werkweek-conventie, mits andere staten hetzelfde doen. Ten aanzien van het viermogendhedenver drag zeide Daladier nog, dat de vrijheid van de Kamer op geen enkele wijze in het ge drang komt, doch dat de regeering door de parafeering wel haar verantwoordelijkheid in de waagschaal heeft gesteld. Daladier zeide, dat thans geen sprake meer is van een direc torium der vier mogendheden, dat artikel 3 geen juridische basis is voor een Duitsche herbewapening, daar de art. 19, Lo en 16 van het VB-statuut in het verdrag zijn opge nomen. Daladier besloot met de verklaring, dat hij het zou toejuichen, wanneer alle mee- ningsverschillen tusschen Frankrijk en Rus land en tusschen de beide groote Latijnsche staten, welke samenwerking voor den Euro- peeschen vrede noodiger is dan ooit, zouden kunnen worden terzijdegesteld. Het debat. De social. republiek Forgeot sloot zich bij Daladier's opvatting over het viermogend hedenverdrag aan en betoogde, dat zonder oplossing van het ontwapenings- en schul- denvraagstuk het vertrouwen niet kan terug- keeren. Flaudin, oud-minister van financiën, ver weet Daladier, dat hij het schuldenvraagstuk niet aangeroerd heeft, hoewel de 15de Juni snel nadert. De Fransche Kamer achter de regeering. De Fransche Kamer heeft met 406 tegen 185 stemmen de door Herriot ingediende mo tie van vertrouwen, welke den volgenden tekst had, aangenomen: De Kamer keurt de verklaringen der regeering goed, heeft ver trouwen in de regeering en gaat over tot de orde van <'e:, dag. Even te voren had Daladier tegen een amen dement, dat beoogde het viermogendheden pact uit te breiden tot de Kleine Entente, België en Polen, de kwestie van vertrouwen gesteld. De Kamer sloot zich met 347 tegen 245 stemmen bij de regeering aan. Om mc-e- ningsverschillen te voorkomen, verklaarde Daladier kort voor het einde der debatten dat hij de stemming over zijn buitenlandsche politiek als een machtiging beschouwt voor de onderteekening van het Viermogendheden verdrag. DE ARBEIDSCONFERENTIE IN GENEVE. Rumoerige zitting. In de Vrijdag gehouden geheime zitting van de Internationale arbeidsconferentie is het tot groot tumult gekomen tusschen de Duitsche en de Italiaansche werknemersver tegenwoordigers eenerzijds en de geheele an dere arbeidersgroep. Op voorstel van het presidium van de werknemersgroep werden de Duitsche en de Italiaansche vertegen woordigers uitgesloten van deelneming aan alle groote ter plenaire conferentie benoem de commissies voor de regeling der werkloo- zenverzekering. verlaging van den werktijd en van alle andere kwesties. De zitting had een voor internationale besprekingen buiten gewoon rumoerig verloop. De Duitsche arbeidersvertegenwoordiger, dr. Lley, deed een beroep op het gevoel van de arbeidersgroep voor de arbeiders der ge heele wereld Hiertoe behooren ook 30 mil- lioen werkende menschen in Duitschland. Het zou dr. Ley verheugen, wanneer een loyale samenwerking mogelijk zou zijn. Wan neer de commissie dit evenwel weigert door geen mandaten te verleenen, dan moet zij zelve de verantwoordelijk daarvoor dragen. Duitschland wil met ieder volk in vrede leven, doch kan geen besluiten aannemen van de conferentie zoolang het van de zake lijke werkzaamheden is uitgesloten. Duitsch land bekommert zich niet om de binnenland sche toestanden in andere landen. Het is hem onverschillig, wat voor ministers en regeeringen in andere straten regeeren, doch moet voor zich zelf het zelfde recht op- eischen. De Italiaansche arbeidersvertegenwoordi ger Razza sloot zich geheel aan bij de Duit sche uiteenzettingen en wees er op, dat de socialistische arbeidersgroep de in haar ideeën zoo gepropageerde vrijheidsidee slechts voor zich zelf erkent, doch niet wil toepassen op de tegenstanders. Italië is naar hier gekomen, om eerlijk aan de conferentie mede te werken. De Fransche socialistenleider Jouhaux protesteerde hevig tegen de, Duitsche en de Italiaansche verklaring. Hij noemde den Italiaanschen vertegenwoordiger een tegen stander met wien later misschien eens sa menwerking mogelijk zou kunnen zijn, doch dr. Ley zijn vijand met wien hij nimmer tot overeenstemming zal kunnen komen. Dr Ley is een vijand van de arbeidersklasse met wien men nimmer zal samenwerken. Tiendui zenden arbeiders smachten nog in gevange nissen en concentratiekampen. Dr. Ley repliceerde. Hij noodigde de ge heele groep aanwezigen uitkop zijn kosten in Duitschland de concentratiekampen te be zichtigen en zich een beeld te vormen van Duitschland. Met luider stem riep dr. Ley: U hebt thans met het nieuwe Duitschland te doen, niet meer met .het oude. U kunt Duitschland wel met machtsmiddelen eeni ge schade toebrengen, maar het nieuwe Duitschland kunt U niet meer deemoedigen. Handen en Oksels behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel. In bussen van 45 en 60 ct. Alleen bij Apoth. en Drogisten. Twee millioen arbeiders, zooals Duitschland op 1 Mei, heeft nog nog geen volk bijeenge bracht. Twee millioen kan men niet comman- deeren." Hierna werd tot stemming overgegaan, waarbij de Duitsche en de Italiaansche ver tegenwoordigers definitief werden uitgeslo ten. Dr. Ley protesteert. De leider van het Duitsche arbeidsfront, dr. Ley, heeft bij het seniorenconvent van de Internationale Arbeidsconlerentie officieel geprotesteerd tegen de door de arbeiders groep besloten uitsluiting der Duitsche arbeidersvertegenwoordigers uil alle groote commissies der conferentie. De Raad van Ouden komt Vrijdag nog eens bijeen. Volgens de door den vertegenwoordiger der Italiaansche regeering doorgedreven wij ziging van het reglement van orde der con ferentie kan het seniorenconvent arbeiders- vertegenwoordigers die niet in de commissies zijn gekozen, in de verschillende commissies benoemen. Dr. Ley heeft voorgesteld, dat de Duitsche arbeidersvertegenwoordigers op dezelfde wijze als op vroegere conferenties in alle commissies zitting en stemrecht zullen heb ben. Het seniorenconvent heeft met 9 tegen 6 stemmen besloten den Duitschen arbeiders vertegenwoordiger in 3 van de 6 commissies toe te laten en wel in die voor de werkloozen- verzekering, het plaatsingsbureau en de ouderdoms-invaliditeits- en weduwen vee zen verzekering. Dr. Ley en Razza blijven uitgesloten van den Raad van Oudsten. Resolutie voor de conferentie van bonden. De Internationale arbeidsconferentie heeft Vrijdag op voorstel van de Indische regee- ringsvertegenwoordiger Sir Atul Chatterjee, van den werkgeversleider Oerstedt (Dene marken) en van den Franschen arbeiderslei der Jouhaux een resolutie aangenomen, waarin de Economische Wereldconferentie van Londen wordt verzocht met groote ur gentie tot de volgende maatregelen te wil len besluiten: 1) Het herstel van meer stabiele valutaver houdingen; 2) Internationale samenwerking ter ver hindering van verdere prijsfluctuaties; 3) Staking van den tot nu toe bestaanden economischen strijd tusschen de volken door de opheffing van handelsbelemmeringen; 4)Versterking van de koopkracht en hand having van een bevredigenden levens standaard der arbeiders; 5) Herstel van het kapitaalsverkeer. Namens de Rijksregeering legde de Duit sche regeeringsvertegenwoordiger Ministe- rialrat Engel van het Rijksministerie van Arbeid de volgende verklaring af: De Duitsche regeering begroet het, wan neer ook de Economische wereldconferentie in haar werkzaamheden er toe zou kunnen bijdragen, dat de groote taak van het inter- nationale arbeidswezen zou worden bevor derd. De Duitsche regeering heeft daarvoor des te grooter belangstelling, daar zij zelf juist op dit gebied reeds een groot aantal maat regelen heeft getroffen. Ook verder be schouwt de Duitsche regeering het als haar taak te werken tot bescherming van den arbeid en de sociale ontwikkeling. Zij erkent in de menschelijke werkkracht het hoogste goed van het bedrijfsleven en beschermt het reeds om die reden. De ontwikkeling van den arbeid staat in nauw verband met de kwes - ties der economische wereldsituatie. De in de resolutie verzochte medewerking der econo mische wereldconferentie is daarom ook ir nationaal belang toe te juichen. DE ECONOMISCHE CONFERENTIE. Met uitzondering van Panama hebben alle ter economische wereldconferentie uitgenoo- digde mogendheden de invitatie geaccepteerd, zoodat door vertegenwoordigers van 66 sta ten aan de besprekingen zal worden deelge nomen. Aan de openingszitting zullen Maandag deelnemen 168 vertegenwoordigers der lan den, 144 experts en secretarissen, 152 leden van het corps diplomatique en 242 journalis ten. Jïehalve de groote zaal zijn twee groote en 7 kleinere ruimten voor de commissies in gericht. Tusschen de conferentiegebouwen en de hotels zijn directe telefoonlijnen aange legd. De belangrijkste vertegenwoordigers der landen zullen door politieke politiebeambter worden begeleid. ENGELSCHE KABINETSZITTINO. De kwestie der oorlogsschulden. In een zitting, welke twee uren duurde heeft het Engelsche kabinet de kwestie der oorlogsschulden en de termijnbetaling van 15 Juni besproken. Er is nog geen beslis sing genomen. Begin volgende week zullen deze kwesties verder worden behandeld. MacDonald is naar Chequers vertrokken en zal Zondag naar Londen terugkeeren. In politieke kringen is men van meening, dat de Engelsche regeering thans ernstig zal overwegen aan Amerika tegemoet te komen en in haar kwaliteit van vertegenwoordigster van een debiteurland een aanbod te doen aan Amerika betreffende de op 15 Juni verval lende termijn en betreffende de regeling van de geheele schuld. HET DUITSCH NATIONALE FRONT. De N.S.K. publiceert behalve de mededee- ling van prof. Martin Spahn de gemeenschap pelijke verklaring van dr. Gisevius en Flume, twee vooraanstaande leden van het D.N. front, dat zij uit deze partij treden. Zij verklaren, dat er geen plaats meer is voor die parlemen taire tactische beschouwingswijze. De partijen- staat is dood. Daarom sluiten zij zich aan bi: de beweging van Hitier als medestrijdera.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 11