Mondelinge uitspraken: Overtredingen van de motor- en nj- ipiwet- N- K. te Limmen. J P- te Alk- mir P. H. te Alkmaar. A. K. te Egrncnd nn Zee ieder 2 boete of 2 dagen hech- ffnis a'. B te Heiloo, A. T. te Uitgeest, Q B te Heemskerk. P C. te Uitgeest, fJer 3 boete of 3 dagen hechtenis, K te Broek op Langendijk, b. M. te nu dorp, A. S- te Uitgeest, P. B. te Bever- r K te Egmond aan Zee, 3. de B. 4A Oude Niedorp, J. S. te Alkmaar. J. B. ,1 maar, J. H. te Amsterdam, C. A. Z. 1! Anna aulowna, W. M. de B. te Haar- «Tmermeer. G. T. te Alkmaar, Ch. F. te JF® n j. K. te Schermerhorn, H. A J. 4A Alkmaar, C. v. d. B. te Egmond-Bin- T,An J- S. te Ursem, P de B. te Heems kerk W. K. te Heiloo, ieder 4 boete of dagen hechtenis, A- V. te Beverwijk, P C V te Limmen, ieder 5 boete of 5 dagen hechtenis, L. K. te Heiloo, P. C. K. te Zuidscharwoude. ieder 6 boete of 6 dagen hechtenis, J. D. V. te Haarlem, P A v. V. te 's Gravenhage, N. P. K. te Bergen, P- B. te Vinkeveen, J O. te ft Zand', ieder 7 boete of 7 dagen hech rtenis. A. D. te Egmond aan den Hoef, IA- op de W. te Alkmaar, beiden terugga ve aan de ouders zonder toepassing van giraf, G. F. d. P. te Alkmaar 15 boete o! 15 dagen hechtenis, A. M. te Oterleek. 1/ 8 boe 3 of 8 dagenf hechtenis, M. K. te SZaandam 12 boete of 12 dagen hecate- ruimen tijd verloopen voordat, bij gebreke van vrijwillige betaling, tot executie kan worden overgegaan. Den kwaadwilligen belastingschuldige wordt een ruime mogelijkheid gelaten om zijn goederen aan de executie te onttrekken en daardoor de invordering te verijdelen. Ten einde in deze leemte te voorzien, opent het ontwerp de mogelijkheid om in bepaalde gevallen de executie te bespoedigen, door toe te staan, dat alsdan de termijnen van artikel 8 der we niet worden afgewacht en onge acht of al dan niet reeds een aanmaning is uitgereikt, onverwijld een dwangbevel wordt uitgevaardigd. De vraag, of van deze bevoegdheden een rechtmatig gebruik wordt gemaakt, kan door den belanghebbende, bij wijze van verzet tegen de tenuitvoerlegging van het dwang bevel, voor den gewone rechter worden ge bracht en desnoods, in kort geding, aan Jen president van de rechtbank worden voorge legd. Uitstel van betaling Het toestaan van op zich zelf niet onge motiveerde verzoeken om uitstel van betaling ontmoet dikwijls bezwaar uit hoofde van de bepaling, volgens welke de belasting drie jaar na de dagteekening van het aanslagbil jet verjaart. Weliswaar kan deze verjaring worden gestuit door het beteekenen van een akte van vervolging, doch de practijk heeft geleerd, dat die beteekening, vooral als het uitstel van langen duur is en de zaak een min of meer ingewikkeld verloop neemt, wel r C I iugv.»Mnnviu *V.1 llVtlUl, >VC1 nis, C. K. te Broek op W aterland, 5 en eens WOrdt verzuimd. Zonder dergelijke ver- lt 8 boete of 5 en 8 dr.aien hechtenis, J. S. zujmen in bescherming te willen nemen, ito Hilversum 25 en. 10 boeto of 25 en 10 dagen hechtenis met ontzegging rij bewijs gedurende 8 maanden, J. dA V te Alkmaar 20 boete of 20 dagen hecht. Overtredingen van de politieverorde ningen: J de J. te Alkmaar, O. O. te Alk maar, ieder 0.50 boete of 1 week tucht school J. C. V. te Limmen, J. P. te Alk maar, C. M. J. te Alkmaar, iede- 1 boete of 1 dag hechtenis, J. V. te Noord Scharwoude, G. Z. te Zwolle, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis, P. J. B. te Den Helder, W. K. te Den Haag, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis, G v. d P. te Alkmaar, 10 boete of 10 dagen hechtenis. Overtreding van art. 453 van het wet boek van strafrecht (dronkenschap): G. E. G. te Norg, J. V. te Noordscharwou- ide, J. K. te Amsterdam, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis, P. V. te Oudorp, J. K. te Amsterdam, ieder 5 boete of lö dagen hechtenis, J. K. te Amsterdam 8 boete of 8 dagen hechtenis, P H te Alkmaar, 7 boete of 1 week tucht- s< ooi. Overtreding van de arbeidswet: J. C. B. te Uitgeest, K. J. te West Graftdijk, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis Overtreding van de drankwet: A. H. te A'kmaar, vrijspraak. Overtreding van art. 61 van het wet boek van strafrecht (loopen over verhe den grond), K. K. te Alkmaar, 3 bojte of 1 week tuschtschool Overtreding van de wooonschepenwet: H P. te Medemblik 4 boete of 4 dagen hechtenis. GEEN FRIESCh" IN DE RECHTSZAAL. Verdachte en twee getuigen, die hardnekkig aan het Friesch vast hielden, uit de zaal verwijderd Wegens beleediging van een agent van po litie stond Zaterdag voor den politierechter een student uit Utrecht terecht. Als eerste getuige werd gehoord de agent van politie W. Schaafsma, die in den nacht van 13 op 14 April, bij Hotel „De Kroon'' surveilleerende, zes jongelui zag staan. Óp straat was gekalkt en bij hen stond een kalk- emmer. Dezen emmer namen Schaafsma en zijn collega Huisman in beslag. Toen zij met dit corpus delicti naar het bureau gingen, ■werden zij gevolgd door den student, die vroeg, of hij den emmer terug mocht hebben hetgeen geweigerd werd. Deze zaak is behan deld voor het kantongerecht te Leeuwarden, op welke zitting de student in het Friesch zeide: „De agent Wagter heeft een valschen eed afgelegd". Nadat de agent Wagter thans als getuige voor den politie-rechter gehoord, verklaard had, dat hij zich door deze woorden belee- digd achtte, was verdachte aan de beurt om gehoord te worden. Hij beantwoordde de in leidende vragen in het Friesch. Rechter: Welke taal spreekt u daar? Verd.: Ik praat Frvsk. Rechter: U hebt hier Nederlandsch te 'preken. Verd.: Det doch ik net Rechter: Gaat u dan zitten. Verd.: Mar ik mei hjir doch frvsk sprekke? Rechter: Dat mag u niet. U moet Neder landsch spreken, of anders zwijgen. Verd.: Mar ik haw doch it leste wird. Rechter: Majoor, verwijder verdachte uit de zaal. Verdachte wordt weggeleid en roept luid: »>Fryslan oerein". Rechter: Stel dien man tijdens de behande ling der zaak in verzekerde bewaring. Breng hem in de cel. Ook de beide getuigen a décharge Vries en Bergs tra antwoorden in het Friesch. Ook hun vraagt de rechter, welke taal zij spreken Als zij antwoorden: „Friesch" eischt de rech- acht de minister het niettemin begrijpelijk, dat het gevaar ze le begaan en deswege ver antwoordelijk te worden gesteld, allerminst bevorderlijk is voor een milde beoordeeling d)or den entvanger van verzoeken om uit stel Een aanvulling, volgens welke ook de ver jarig wordt geschorst gedurênde den tijd dat uitstel loopende is, is mitsdien naar de mee ning van den minister zonder voorbehoud aanbevelenswaardig. In dit ontwerp is zij uitgebreid tot den tijd gedurende welken da belastingschuldige niet binnen het Rijk woout of gevestigd is, zoodat voortaan, zoo wel voor de verjaring van dc schuld zelve, als voor de verjaring van den oorrang, in dit opzicht dezelfde bepalingen zullen gelden. Lijfsdwang. De lijfsdwang is, als middel om nalatige belastingsdebiteuren tot betaling van hun directe belastingen te noodzaken, niet geheel onbekend. De wet van 19 Mei 1917 verleen de de belastingadministratie de bevoegdheid lijfsdwang toe te passen voor de invordering van oorlogswinstbelasting. Op grond van een en ander is de minister van oordeel, dat het ook thans niet gerecht vaardigd is, den fiscus den lijfsdwang, als middel tot invordering van directe belastin gen. te onthouden. De voorgeschreven machtiging van den minister van financiën zal de kans op een lichtvaardige toepassing van lijfsdwang en ongemotiveerde hardheden voorkomen. Beslag op goederen. Volgens het tegenwoordig artikel 16 der wet zijn degenen, die op de in beslag geno men goederen rechten meenen te hebben, verplicht, zich bij eenvoudig bezwaarschrift te wenden tot den commissaris der Koningin. In afwachting van diens beslissing wordt de verkoop opgeschort. Van die beslissing staat den belanghebbende beroep open op den bur gerlijken rechter, den fiscus echter n'et. Wil men den belanghebbenden, naast de moelijkheid van een beroep op den gewonen rechter overeenkomstig artikel 456 van het wetboek van burgerlijke rechtsvordering, de gelegenheid laten de tusschenkomst van een administratieve autoriteit in te roepen, dan moet aan die tusschenkomst het tegenwoor dig karaker van rechtspraak worden ontno men. Daartoe moet de taak van den thans geheel buiten de belastingadministratie staanden commissaris der Koningin worden overgedragen aan een belastingautoriteit, den directeur der directe belastingen. ALGEMEENE NEDERL. VER. VOOR SOCIALE GENEESKUNDE. Bestrijding besmettelijke ziekten in scholen. De Algemeene Nederlandsche Ver- eeniging voor Sociale Geneeskunde heeft Zaterdag in hotel Bristol te Rotterdam een algemeene vergadering gehouden, welke tot hoofddoel had: bespreking van het rapport der commissie-Doyer c.s en de ontwerp-verordening betreffende de voorkoming, wering en beteugeling van besmettelijke ziekten in scholen en kin derbewaarplaats. Naar de meening dezer commissie moet de concept-verordening aan de volgende eischen voldoen: 1. Zij moet zich beperken tot de be strijding der besmettelijke ziekten in scholen en kinderbewaarplaatsen. 2. Zij moet zooveel mogelijk een „rompverordening" zijn, waaraan in bij zondere gevallen bepalingen kunnen worden toegevoegd. Het is niet wel doen lijk een verordening te onderwerpen, gelijkluidend voor het platteland, mid delgroot© en groot© steden. Wel is het echter gevvenscht d© „kern" der veror deningen dezelfde te doen zijn. 8. De berichtgeving aan verschillen de betrokkenen zal moeten worden ge regeld. 9. De verordening zal de mogelijk heid moeten openlaten tot het nemen van nadere maatregelen ten aanzien van verdachten en contacten. Bij de besprekingen, die volgden, wer den van verschillende zijden bezwaren geopperd, voornamelijk van juridischen aard. Op voorstel van de commissie werd tenslotte besloten in deze kwestie nog geen conclusie te nemen, doch voorloo- pig nog gelegenheid te geven bezwaren en vragen in te dienen. Voorts werd de commissie semi per manent verklaard en haar mandaat uit gebreid. Zij zal in de toekomst ook haar aandacht wijden aan andere punten, welke van de wet moeilijkheden onder vinden. BENAUWDE UREN OP ZEE. Te Den Helder is binnengeloopen het Fin- sche houtschip „Alca", welks voorpiek ge heel vol water stond. Bij Ameland had het schip een zware zee overgekregen, tengevol ge waarvan het geheele voorschip volliep, zoodat de bemanning niet bij het logies kon komen. Met zeer groote moeite is het schip er na 36 uur inspanning in geslaagd in Den Helder binnen te loopen. Men is thans bezig de voorpiek leeg te pompen Het schip rijst 4 c.M. per uur. AMSTERDAM DOOR EEN HEVIGEN SLAG OPGESCHRIKT. Loos alarm van de natuur? Gisteravond omstreeks negen uur werden vele Amsterdammers, die zich op straat of in hun woningen bevonden, opgeschrikt door een hevigen slag, welke tal van ruiten heeft doen dreunen. Van verschillende kanten werd bij de politie en brandweer geïnformeerd naar de herkomst van dit zware geluid, waarbij de veronderstelling werd geuit, dat de kruitfabriek te Muiden in de lucht was gevlogen. Deze bleek echter allerminst schuld aan het gebeurde te hebben. Doch wat dan wel de oorzaak is geweest, is niet met zeker heid komen vast te staan. Het sterkst bleek de slag aan de overzijde van het IJ gehoord te zijn en daar enkele hoofdstedelingen ook een lichtstraal hebben gezien, lijkt het alles zins waarschijnlijk, dat de natuur deze con sternatie veroorzaakt heeft. MUSEUM OP POLDERBEMALINGS- GEBIED. Het Kon. Instituut van Ingenieurs besloot in zijn Zaterdag tte Hoofddorp gehouden vergadering tot het in het le ven roepen van een stichting, die het historische stoomgemaal Cruquius als poldermuseum zal bewaren en beheeren Het polderbestuur wil de Cruquius met terrein en woning voor 1 afstaan. Als beheersvorm is de „stichting" het meest aangewezen, omdat er verschil lende belangen bij betrokken zijn. Het Instituut zal zich met de oprichting der stichting belasten en verder de zorg voor de uitvoering op zich nemen; maar het zal zich ook materieel moeten in teresseeren. Er is in breeden kring be langstelling, die zich geuit heeft in be langrijke giften. De verwachting is, dat de som, voor instandhouding en exploitatie van de Cruquius als museum, zal meevallen. Als bedrag ineens is 10.000 noodig. Wat jaarlijks noodig is, zal afhangen van de wijze van exploitatie. Moet de Cruquius jaarlijks één keer malen dan zal er 2500 noodig zijn voor exploita tie en nog een bedrag voor elke inwer king stellen van de bemaling. Het kan goedkooper ,als men de machinerieën stil zet, maar dan beantwoordt de stich ting niet aan het doel, waarvoor ze wordt opgericht. Er is nog een plan aan de hand gedaan, dat goedkooper is en waarbij de werking van het gemaal toch behouden blijft. Dit wordt nader be studeerd. Teneinde de stichting te doen slagen zal de sluitpost der rekening beschik baar worden gesteld door het Instituut Hierover hebben de centrale van koop- vaardij-officieren met de officieren en de centrale bond van transportarbeiders met de schepelingen vergaderd. Onder de aan den wal vertoevened leden is een stemming gehouden. Het resultaat van deze stemming is, dat van de officieren vóór aanvaarding zijn 354 en tegen 179, terwijl van de sc he- pelingen er 374 voor en 680 tegen zijn. Over den uitslag dezer stemmingen en de maatregelen, die dientengevolge moe ten worden genomen, zal de contactcom missie zich in de eerstvolgende dagen beraden. EEN GESCHENK AAN PRINSES JULIANA. Een beeltenis van de prinses ten bate van het Crisiscomité te koop. De heer J. C. Sneltjes, koperslager op Rijkswerf te Willemsoord, heeft een uit tin geslagen beeltenis van prinses Juliana vervaardigd en aan de prinses als eere-presidente van het Nationaal Crisis-Comité ten geschenke aangebo den. De uitvoering, die geheel met de hand is geschied, is bizonder artistiek en de prinses heeft het geschenk gaarne aanvaard. De Heldersche firma J. van Willigen zorgde voor een passende om lijsting, geheel in den stijl van het kunstwerk. Ten bate van het Nederlandsch Cri sis-Comité zijn afgietsels gemaakt in gips, die tegen den prijs van j 2 bij het Crisis-Comitté te Den Helder verkrijg baar worden gesteld. Men moet wel aannemen, dat zij verdron ken zijn. De beide overige opvarenden, die diep on der den indruk van het gebeurde waren, heb ben voorloopig te Hollum onderdak gevon den. tuigen weigeren en worden onmiddellijk uit de zaal verwijderd. E>e officier eischte ten slotte 25 boete of 25 dagen hechtenis. Vonnis dienovereenkom stig- 3. Een arts moet in de verordening ter, dat zij NêderlanSch zullenTprekenGe- I-worden aangewezen voor de controle en Ér' mm m m de uitvoering der bepalingen. Hierbij moet rekening gehouden kunnen wor den met locale toestanden. 4. Ook het hoofd der school of kin derbewaarplaats zal ingeschakel moe ten worden bi de bestrijding der be smettelijke ziekten. 5. De hoofden der scholen en kinder bewaarplaatsen moeten verplicht wor den, melding te maken van hun ter ken nis gekomen ziektegevallen en ver dachte ziektegevallen aan den onder 3 genoemden arts. 6. Ook voor ziekten van groep C. (Be smettelijke Ziektewet )moet worden ge regeld de plicht voor leerlingen en on derwijzend personeel, om zich aan een onderzoek te onderwerpen naar analo gie van art. 9 der wet. 7 Enkele nadere bepalingen betref fende schoolsluiting zullen moeten wor den ontworpen. BELASTING NAAR INKOMEN EN VERMOGEN. Nieuwe regeling van „voorloopige aanslagen" Voor het belastingjaar 1933/34 zullen voorloopige aanslagen overeenkomstig de aangifte kunnen worden opgelegd indien een zuiver inkomen van j 6000 of meer, of een zuiver vermogen van 100.000 of meer is aangegeven. Tot dusverre waren deze cijfers 7500 en 150.000. De bedoeling van het stelsel der voor loopige aanslagen is, de aanslagbiljetten zoo spoedig mogelijk in het bezit der be lastingplichtigen te doen komen, zoodat dadelijk met een geregelde afbetaling kan worden begonnen. Tegen een voor loopigen aanslag kan men niet recla meeeren, ook al zou men zich bij de aan gifte vergist hebben. Men dient daar mede te wachten, totdat men bericht heeft ontvangen op welk bedrag de ai.aslag definitief vastgesteld. BELASTINGINVORDERING. Eenige aanvullende bepalingen voorgesteld. Bij de Staten-Generaal is een wetsontwerp bjgediend tot aanvulling van de wet van *2 Mei 1845 op de invordering van 's Rijks Jhrecte belastingen. Het bevat bepalingen, ^treffende bespoediging van executie; uit- 6t€l van betaling; lijfsdwang. - Bespoediging van executie. nzAi tegenwoordige regeling moet. at het aanslagbiljet is uitgereikt, een ge- GAGEVERLAGING VOOR ZEELIEDEN. Resultaat van een stemming. Na negen maanden onderhandelen tusschen den bond van werkgevers ter koopvaardij en de contactcommissie van organisaties van werknemers ter koop vaardij zijn na vele afwijzingen over en weer de onderhandelaren tenslotte over eengekomen, om te trachten te geraken tot het afsluiten van collectieve contrac ten voor den tijd van een jaar, waarbi; onmiddellijk een gage-verlagin„ van pet. zai ingaan en over zes maanden nog eens een gelijke verlaging. Voor een deel van het civiele personeel zal de tweede verlaging geen toepassing vinden. NACHTELIJKE WRAAKNEMING. Bij een tweetal boeren in de buurtschap Meyl onder Bodegraven werden Vrijdag morgen. toen men met maaimachines het hooi land introk, een groote hoeveelheid lange rechtopstaande spijkers tusschen het gras ge vonden, waarop de messen van de maai machines kapot sloegen. Verleden jaar werd bij een anderen boer hetzelfde gevonden, men verdacht hiervan een in de nabijheid wo nenden boer, doch het bleef bij verdenkingen, daar geen bewijzen te vinden waren. De boeren hebben nu zelf de zaak in han den genomen en eigenhandig een wraakoefe ning gehouden. In het holst van den nacht zijn zij in grooten getale naar de kleine boerderij van Sch. getrokken en met een regen van steenen hebben zij alle ruiten vernield. De bewoner loste, om zich te verdedigen, eenige schoten, doch ook de aanvallers lieten zich niet onbetuigd en schoten met jachtge weren. Ten slotte trokken zij af. De politie stelt een onderzoek in. HEIDEBRAND. Hulp van militairen. Vrijdagmiddag heeft tusschen Stroe en Kootwijk een heidebrand gewoed, waardoor een oppervlakte van 6 5 8 H A. is vernield. Met de uiterste moeite mocht het vier bosch brandweren, bijgestaan door dertig militai ren, gelukken, de vlammen te blusscnen voor dat zij de bosschen hadden bereikt. De heide is eigendom van den Staat. Vermoedelijke oorzaak: vonken uit een locomotief. STAKING IN DE VENEN GEËINDIGD. De verveners in Overijsel en de veenarbei ders hebben de bemiddelingsvoorstellen van den rijksbemiddelaar prof. mr. A. C. Jose- phus Jitta aangenomen. De verveners hebben toegezegd geen ran cune-maatregelen te nemen, zoodat vandaag de arbeid in alle veenderijen zal worden her vat. EEN KERKDIEF EN INBREKER GEARRESTEERD. De gemeentepolitie te Weert blijkt Zater dag een goede vangst gedaan te hebben door de hand te leggen op een berucht Duitsch inbreker In het hotel „J bood de man klein geld aan tegen bankpapier. De hotelhouder vertrouwde de zaak niet en stelde de politie van één en ander in kennis. Onmiddellijk trok deze er per auto op uit en kreeg het individu een half uur buiten de stad op weg naar Roermond te pakken. Hij gaf voor Th. Fiete te heeten. De man had pas noch andere papieren. Wel beschikte hij over inbrekerswerktuigen en gummihandschoenen. Inmiddels vernam de politie dat er Vrijdag te Stevensweert bij Roermond en kerkinbraak had plaats gehad. De man is ter confrontatie naar Stevensweert gebracht en' door den voerman aan de Maas pertinent herkend. Hij bleek over ongeveer 100 papiergeld bij zich te hebben. De man zal ter beschikking van den officier van justitie te Roermond worden gesteld. HET NIEUWE DEPARTEMENT. De nieuwbenoemde minister van socialê zaken prof. Slotemaker de Bruïne zal zetelen in het departementsgebouw aan het Bezui- denhout, waarin ook het departement van Economische Zaken en dat van Onderwijs. K. en W. is ondergebracht. Aan EEN GOED EN PARAAT LEGER VOOR NEDERLAND. Een uitspraak van de algemeene vergadering van de onderofficiers- vereeniging „Ons Belang". het slot van haar Vrijdag gehouden algemeene vergadering heeft de onderoffi- ciersvereeniging „Ons Belang" met alge meene stemmen een resolutie aangenomen, waarin de vereeniging als haar oordeel uit spreekt dat: le. een goed en paraat leger voor Nederland nog onontbeerlijk is; 2e. dat het daarom plicht is, voortdurend zorg te be trachten voor verhooging van de waarde der weermacht en zich te keeren tegen alles, wat verzwakking van het leger tot doel heeft of tot gevolg kan hebben en het hoofdbestuur wordt opgedragen, met de hem ten dienste staande wettige middelen, verdere verzwak king van het leger te bestrijden en maatrege len welke de weermacht beter geschikt en meer paraat kunnen maken, te bevorderen. OVERNAME GEDEELTE VAN HET VERLIES OP KLEINERE EIEREN. Namens den minister van economische zaken en arbeid maakt de regeeringscommis- saris voor de uitvoering van de garantie- rgeling 1933 ten behoeve van de kippen- en eendenhouderij bekend, dat besloten is. de verliezen voor den pluimveehouder op de kleinere kippeneieren, tot een gewicht van hoogstens 55 K.G. per 1000 stuks voor de week van 1217 Juni a.s voor een gedeelte over te nemen ten bedrage van 40 ct. per 100 stuks uitgevoerde kleinere eieren Ten bate van den eendenhouder is voor eendeneieren het over te nemen gedeelte in het verlies in bovengenoemd tijdvak vastgesteld op 25 ct. pe 100 stuks uitgevoerde eieren. DUITSCH JACHT GEZONKEN. Twee opvarenden gered, twee vermist. Zaterdagmorgen om tien uur is, zooals in ons vorig no. reeds gemeld, op Ameland het Duitsche jacht „Stella Maris" uit Dussel- dorf gestrand. Twee personen zijn aan land gekomen, een man en een vrouw. De boot is later vol water weggedreven. Twee andere personen zijn over boord geslagen en hoogst waarschijnlijk verdronken. Óp de Boschplaat bij Ameland is een jol- letje aangespoeld, dat bij het jacht behoorde. Er zaten geen menschen in. Toen de vuurtorenwachter van den „Bran- daris", Zaterdagochtend het scheepje op zee ontdekte, voer het dwars door de gronden op den wal in. Hij had toen vlaggeseinen gege ven teneinde den schipper duidelijk te maken, dat hij een gevaarlijken koers hield. De sei nen zijn blijkbaar niet opgemerkt. Het jacht was van Düsseldorf vertrokken voor een tocht door Nederland. Het heeft, na den Rijn tot Lobith te zijn afgevaren, de route langs den IJsel en de Drentsche Hoofdvaart genomen, om vervolgens langs het Damsterdiep Delfzijl te bereiken. Van daar is de tocht verder gegaan naar Norder- ney. De opvarenden waren kapitein Mariannes, zijn echtgenoote, mevrouw Wolfgang Daute en de heer A. Dietiel. Zaterdagochtend acht uur had de „Stella Maris" koers gezet in de richting Terschel ling. Volgens de laatste mededeelingen had het jacht op Bornrif voor anker moeten gaan. Bij het ophalen van het anker is de anker ketting gebroken. De kapitein en zijn vrouw ziin daarbij over boord geslagen. KORTE BERICHTEN. Prinses Juliana heeft het honorair lidmaatschap van het Kon. Instituut van ingenieurs aanvaaid. Vrijdag is te Breda de algemeene jaarvergadering gehouden van de ver eeniging van directeuren van gemeente werken, onder leiding van ir. L. W. H. van Dijk, directeur van gemeentewerken te Rotterdam. In een hotel aan de Wagenstraat te 's-Gravenhage is aangehouden een 25-jarigen Duitscher. die door de po'i te Rotterdam werd gezocht. Hij wordt verdacht van medeplichtigheid aan dief stal in dienstbetrekking van een bedrag aan geld, groot 1000 5 1200, gepleegd door een Duitsche dienstbode, die vroe ger te Rotterdam woonde. Zater'r.bestond dj Vereeniging tot bevordering der belangen van slecht- hoorenden viif en twintig jaar. Naar Reuter meldt heeft de ge meenteraad van Orange in Zuid-Frank rijk besloten de koningin aer Nederlan den uit te noodigen tot bijwoning van de feesten, die daar gehouden zullen worden ter gelegenheid van de herden king van c'e geboorte van prins Willem van Oranje. In een perceel aan de Fuchsiastraat te den Haag is aangehouden een werk ster, die werd verdacht van diefstal van 430 (j.1. Vrijdagmiddag weder 30) gepleegd ten nadeele van haar patio nes. De 30 werden op haar bevonden. Te 's-Gravenhage is, 70 jaar oud: overleden de kunstschilder en etser Etienne Bosch. INVAL VAN DE POLITIE. Op vermoeden dat men zich schuldig maakte aan hazardspel, heeft de politie van het bureau Warmoesstraat te Amsterdam Zaterdagnacht een inval gedaan in het ge- lijkstraatsche gedeelte van een perceel in de Bloedstraat Er werd daar een 16-tal mannen aangetroffen, een overtreding werd echter nie* geconstateerd. BOSCHBRAND. Ten Zuidoosten van Elspeet heeft Zater dag een felle boschbrand gewoed in het bosch, dat door prins Hendrik als jachtterrein wordt gebruikt en in het Elspeter bosch EEN NIEUW VERBLIJF VOOR SCHOOLKINDEREN. Volksonderwijs. Schoolreis' jes verblijf. Zaterdagmiddag werd in het vroegere Blindeninstituut aan de Stadhouderskade te Amsterdam het nieuwe „voiksonderwijs- schoolreisjes-verblijf" geojjend- Met dit volksonderwijs-schoolreisjesverblijf weet „Volksonderwijs" duidelijk te demon- streeren, tot opbouwend werk in staat te zijn. Reeds werden elders aan zee en in de heide, en ook in sommigen onzer groote steden, dergelijke verblijven opgericht Tenslotte werden de aanwezigen door het ïuime verblijf rondgeleid. Er zijn vier slaap zalen met samen zestig bedden, een flinke eetzaal, een speelplaats en eenige kleinere kamers voor de geleiders. Alles ziet er even ruim en frisch uit. Reeds heden zal de eerste groep kinderen van bet nieuwe verblijf ge bruik maken-

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7