Alkmaarsche Courant. SPRUTOL Rondom de nieuwe binnenzee. DE ROODE VULPENHOUDER Booderfl vf/T en dertigste Jaargang. DONDERDAG 15 JUNI en In één dag vijf provinciën bezocht ontdekt, dat Nederland rijk is aan natuurschoon en aan afwisselende landschappen. - WET EEN H A.B O.-CAR. Zomer sproeten verdwijnen spoedig door een pot 1933 No. 139 JladUmieuws Vrijdag 16 JunL Hilversum, 296 M. (8.—12.—4.—8en I j VARA, 12.—4.— AVRO en de VPRO van 8.11.uur). 8.Gramofoon- platen. 10— VPRO-morgenwijding. 10.15 Reclamatie Ad. Bouwmeester. 10.30 Concert door B. Bleekrode, viool en Joh. Jong, piano J en gramofoonplaten. 11Kookpraatje door P. J. Kers Jr. 11.30 Orgelspel Cor Steyn. •12.— Gramofoonplaten. 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest, m. m. v. B. Scholte, zang. 2.10 I P J. Schenk: „Hoe houden wij onze snijbloe-1 men lang goed"? 2.30 Gramofoonpl. 3. Declamatie door M. MeunierNachtegaal. 3 30 Gramofoonplaten. 5.Kinderuurtje. I 5.30 Orgelspel J. Jong. 6.Amsterdamsch Salonorkest o.l.v. Kiekens. 6.40 Causerie over (Troelstra door Dr. H. B. Wiardi Beekman. 7.— Vervolg orkestconcert. 8.— Cursus door I Prof. B. Eerdmans. 8.30 Concert door M. Orobio de Castro, cello en G. Bruyn Koch, j ?iano. 9.Cursus door Ds. J. R. Immink. .30 Vervolg concert. 10.Vrijz. Godsd. Persbureau 10.05 Vaz Dias. 10.15 Causerie door P. Hendrix. 10.45 Gramofoonplaten. 21.Gramofoonmuziek. Huizen, 1875 M. (Algemeen programma te verzorgen door de KRO). 8 —9.15 en 10. Gramofoonplaten. 11.30 Voor zieken en ouden van dagen. 12.15 Trioconcert en gra mofoonplaten. 2.Orgelconcert. 3 20 Zang voordracht. 3.45 Declamatie. 4.Zangvoor dracht. 4.15 Gramofoonplaten. 4.20 Decla matie. 4.35 Gramofoonplaten. 4.45 Lezing. 6.15 Orkestconcert. 6.Causerie 6.15 Con cert. 7.15 Lezing. 7.35 Gramofoonplaten 7 45 Causerie. 8.Radiotooneel. Ca. 9.15 Vaz Dias. 9.40 Declamatie. 10.Orkest concert. 11.12.Gramofoonmuziek Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding 10.50 Tijdsein en berichten. 11.0511.20 Lezing. 12.20 Orgelconcert H. Mason. 12.50 Ooggetuige-verslag van de Senior T.T.- wedstrijden. 2.20 Voor de scholen. 3.20 Gra mofoonplaten. 3.50 Concert. A. Read, bari ton en Ch. Woodhouse's Strijkkwartet. 4.35 Northern Studio-orkest o.l.v. J. Bridge, m m v. Z. Bock, piano. 5.35 Kinderuur." 6.20 Berichten. 6.50 Bach-liederen door G. Par ker, bariton. 7.10, 7.25 en 7.50 Lezingen. 8.20 Inwijding van het nieuwe orgel in de Concert-Hall van Broadcasting House door Sir W. G. Alcock, Thalben-Ball en G. D Cunningham m. m. v. het BBC-orkest o.l.v. iM. O'Donnell. 9.20 Berichten en lezing. 9.55 „The Watched Pot" van Munro en Ch Maude. Regie: Creswell. 11.3012.20 Dansmuziek door de Savoy Hotel Orpheatis. Parijs „Radio-Paris", 1724 M. 8.05, 12.50 en 7.20 Gramofoonplaten. 9.05 Radiotooneel. 10.Gramofoonplaten. Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Con cert door Strijkorkest o.l.v. Andersen. 3.20 Concert door het Omroeporkest o.l.v. Grön- dahl, m. m. v. zangsoliste. 8.20 L. Preil's instrumentaal ensemble. 8.50 Declamatie. 9.Vervolg concert. 9.30 Zangrecital. 10.30 Dansmuziek door L. Preil's dansorkest. 11.05—11.50 Vervolg dansmuziek Langenberg, 493 M. 7.30 Gramofoonpl. 12.20 Populair concert. 1.20 Concert o.l.v. Wolf. 2.50 Gramofoonplaten. 4.50 Concert, piano, viool, mezzo-sopraan en cello. 8.25 Gramofoonplaten. 8.50 „Der Strom", spel van Halbe Regie: Kandner. 11.05—11.50 Concert o.l.v. Wolf. Rome, 441 M. 9.05 Gramofoonplaten. 10.05 Radiotooneel. 10.35 Variété-program ma. Brussel, 338 en 508 M. 338 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 1.30 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 5.20 Omroeporkest o.l.v. André. 6.50 Omroepkleinorkest o.l.v. Lee mans. 8.20 Omroeporkest o.l.v. André. 9.25 Dito. 10.30 Gramofoonmuziek. 508 M 12.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans 1.30 Gramofoonplaten. 5.20 en 6.35 Gra mofoonplaten. 7.05 Pianorecital door O. Delvigne. 8.20 Radio-Symphonieorkest o.l.v. Kumps, m. m. v. zangsoliste. 9.05 Lezing en vervolg concert. 10.30 Gramofoonmuziek Zeesen, 1635 M. 8.25 Populair concert uit Baden-Baden o.l.v. K. Asmusz. 9.25 „U-Boot 116" van Karl Lerbs. 10.30 Berichten en te zing. 11.05 Weerbericht. 11.2012.20 Con cert uit Frankfurt o.l.v. Rosbaud. GEMEENTELIJKE RADIO. DISTRIBUTIE. Vrijdag 16 Junf. Lijn 1: Hilversum, Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 10.35—10.50, Daven try 10.50—11.20, MJdl. Reg. 12.20—13.20, Lond. Reg. 13.20—14.05, Midi. Reg. 14.05 —15.20 Daventry 15.20—24.— Lijn 4: Langenberg 10.35—19.20, Luxem burg 19.2024.— Jeuilietoti Geautoriseerde vertaling naar 't Engelsch van Molly Thynne, door A. W. v. E.v. R. 17 Met dezelfde kalme waardigheid, die zij gedurende het geheele verhoor haa getoond, keerde miss Allen naar haar plaats terug Fayre, die scherp op haar lette, was ver baasd over haar volmaakte houding, maar toen zij zich een oogenblik liet gaan, was het gemakkelijk te zien, dat-alleen de grootste zelfbeheersching haar in staat had gesteld het verhoor te ondergaan. Zij was niet jong meer en de dood van haar zuster had haar blijkbaar diep geschokt, maar daar hij mrs Draycott gekend had, betwijfelde Fayre, of er werkelijk genegenheid tusschen de 'twee vrouwen kon hebben bestaan. Mrs. Draycott die onbeduidend was en toch sluw op haar manier, en die een geboren mannenjageres was geweest, maar alleen op die mannen die zij de moeite waard had geacht, had niets femeen met miss Alten, die verrassend open- artig was geweest in de beschrijving van haar betrekkingen tot haar zuster. Zij had volmondig toegestemd, dat zij niet in haar vertrouwen was geweest, en hij vermoedde, jjat zij in werkelijkheid niet van haar ge houden had en nu zoo edelmoedig was, be rouw te gevoelen over haar houding. Nu werd dr. Gregg opgeroepen. Hij legde zijn verklaring helder en rondborstig af, Of je idee hebt, om met de H. A. B. O. een tochtje rondom de voormalige Zuider zee te maken! Je neemt het aanbod aan, om even later eens bij jezelven na te rekenen, hoeveel kilo metertjes dat tochtje telt! En om tot de con clusie te komen, dat je verscheidene uren in de bus moet zitten. En werkelijk, je ziet tegen zoo'n ritje een klein beetje op! Maar als dan de Zondag is aangebroken en je op een ongekend vroeg uur tenmin ste voor schrijver dezes! het slaperige hoofd in het koude water dompelt, als je een paar diepe teugen heerlijk frigsche adem „gedronken" hebt, als je na eenige kleine be slommeringen in huis de deur sluit en langs de nog stilte straten de H. A. B. O.-garage bereikt, dan begin je toch zin in het tochtje te krijgen. Je bent eens bij uitzondering vroeg uit de veeren, merkt, dat het zoo 's och tends toch maar wat fijn is en belooft je zelf, dat je in 't vervolg den wekker minstens een uur of twee eerder laat afloopen (al ben je dat precies 24 uur later al weer vergeten!) Ziezoo, de bus staat klaar, de chauffeur is wakker en frisch als een hoentje, de leider, de heer ten Bruggencate, heeft al eens in zijn paperassen gesnuffeld en de eerste rei zigers komen. Naar die laatste categorie ben je bijzonder nieuwsgierig, want je moet een langen dag met en onder elkaar doorbren gen, en als je nu „gezellige lui" treft, loopt het zaakje verder best af. Wij zijn niet ongelukkig in dit opzicht. Wij hebben een paar bekenden gezien, die er garant voor staan, dat de dag niet stil en on opgemerkt zal voorbij gaan, en wij hebben anderen gezien, die reeds op het punt staan, om te ontdooien. Dan gaan we vertrekken. De bus is nieuw, de zitplaatsen heerlijk en ruim en alles is piek-fijn geregeld. In een matig tempo wordt in de richting Langendijk gereden, waar een paar nieuwe metgezellen worden binnenge loodst, en dan gaat het in een dilegence- gang naar Schagen. Maar als wij niet sneller kunnen, ko men wij in den loop van de volgende week weer thuis merkt de leider op. Hij ont dekt, dat de nieuwe wagen nog niet is „inge reden" en nog is afgesteld op 35 a 40 K.M. Dus wordt in Schagen even getelefoneerd om een andere car en ondertusschen karren wi; door naar het voormalige eiland Wieringen, dat nu een heel gewoon stuk „vastland" ge worden is. Wij hebben Noord-Holland voor eenige uren vaarwel gezegd en feitelijk kan onze tocht nu beginnen. In Wieringen stappen wij over in de snel- lère car en al heel gauw hebben wij de eerste rij der uitwaterende sluizen in 't oog. Zij worden even vluchtig genomen en dan toe ren wij over den afsluitdijk naar Zürich, d. w. z. naar het Friesche dorpje van dien naam. De dijk zelf is nog steeds als een jaar geleden; misschien is er wat meer groen te zien, maar de breedte en de lengte zijn onver anderlijk gebleven. Wel valt het op, dat Friesche en Groningsche wagens, w.o. zeer vele autobussen, in cle richting Noord-Hol land ons passeeren. Wellicht, dat Bergen en Alkmaar een bezoek zouden krijgen. En dan merk je opeens, dat door den Zuiderzeedijk de Noordelijke provinciën heel wat dichter bij Noord-Holland gekomen zijn! Wat niet anders dan voordeelig kan zijn voor de di verse V. V. V.'s en gemeenten! In Friesland. Wij zijn den afsluitdijk overgerold en hebben de binnenzee, door velen IJsselmeer, door anderen Flevo-meer genoemd, in zoeten rust gezien. Hier en daar dobberde een scheepje, hier en daar lagen stukken grond bloot, wat met een Noora-Oostenwind meer malen het geval is. Wij hebben in de verte de Friesche Zuiderzeedorpjes en stadjes zien doch met een verlegenheid, die bijna norsch- heid genoemd kon worden. Fayre kreeg den indruk, dat hij of schuw of uit zijn humeur was, misschien wel allebei. Hij gaf als zijn meening te kennen, dat de overledene bij zijn onderzoek ongeveer vier uur dood kon zijn geweest. Toen hem gevraagd werd, of zij zij zich de wond zelf had kunnen toe brengen, zeide hij, dat zooiets practisch on mogelijk was, zelfs voor iemand, die linksch, was, daar het schot op armslengte was afge vuurd en dit zoo mogelijk was, dat men het buiten beschouwing kon laten. In antwoord op een vraag van den lijkschouwer bevestig de hij, dat de dood onmiddellijk moest zijn ingetreden en dat, in geval van zelfmoord, het wapen ongetwijfeld onder de tafel of op den grond naast den stoel zou zijn gevallen. Hij gaf zijn antwoorden met tegenzin, alsof hij het betreurde, in de zaak te zijn gemoeid. Zijn getuigenis werd bevestigd door den ser geant, die uit Carlisle was opgeroepen. Er kwam eenige beweging in de ^al- toen John Leslie vooruit stapte. Kean had hem in de weinige oogenblikken, die hij be schikbaar had gehad, goed ingelicht, en hij legde zijn getuigenis met een heldere, duide- lijke stem af, zich tot de naakte feiten bepa lend. Hij beschreef zijn terugkomst op de hoeve en het vinden van het lijk en gaf uit drukkelijk te kennen, dat hij mrs Draycott nooit had ontmoet en er geen idee van hac gehad, wie zij was, voordat Gunnet haar her kend had. Toen hem rekenschap werd ge vraagd van zijn doen en laten, zeide hij, dat hij van vijf tot iets voor acht uur had ge wandeld. „Dan rest er een zeker tijdsverloop, waar van u geen verklaring hebt gegeven. Waar Bij alle drogisten. liggen, terwijl wij het idee kregen, dat ze even boven het water zweefden en nu staan wij dan op ouden Frieschen grond. Daar zijn ze, de uitgestrekte weilanden! Daar zijn ze, de smalte wegen! Daar zijn ze, de talloo- ze dorpjes! En nu merken we reeds het ver schil tusschen Noord-Holland en Friesland: de bouw der boerderijen wijkt af. Wij ont dekken nog wat: als er drie vier huizen niet al te ver van elkaar af staan, heeft men een dorp met een naam, dien je eerst twee keer moet lezen, voordat je hem uitspreekt! Koeien grazen bij vete tientallen in de weiden. De bevolking merk je niet. 't Is Zon dag en dan zijn de Friesche dorpen stil, heel erg stil. Dan is zelfs Sneek, waar wij even pauzeeren, stil. De groote gelagkamer van het stationskoffiehuis is teeg, totaal teeg. Slechts een Friesche jongedame met lichtelijk blozende konen en licht-blond haar, staat bij het buffet in gezelschap van een jongmensch, dat zich weldra ontpopt als piccolo, kelïner, ober en buffetchef. Wij nemen koffie, maken kennis met de drabbelkoeken, die wij heele- maal niet lekker vinden, en verdwijnen dan maar gauw weer, om even later een oud, schilderachtig poortje te bewonderen. Dan gaat het op Heerenveen aan, via Joure. Ha! daar merken wij, dat wij in een echten Frieschen hoek zijn! Wij zien de witte zeilen der bootjes op de Friesche meren. De watersport viert hoogtij! En nu merken wij ook, dat niet geheel Friesland des Zondags in diepen rust is. In deze meer-rijke streek is teven en vertier, is gezonde jolijt. Hier leeft en geniet men. Het Friesche Haagje, oftewel Heerenveen, is mooi, is zeer mooi zelf. Wij zien de schit terende omgeving met het prachtige Oranje woud en wij komen tot de ontdekking, dat Friesland bij lange na niet van natuurschoon ontbloot is en dat de Friezen dit schoon we ten te waardeeren. En meteen merken wij, dat wij niet de eenige Noord-Hollanders zijn, die Friesland veroveren. Andere G-wagens rijden ons voorbij of passeeren wij. Door den kop van Overijsel! Dan gaan we naar Steenwijk, het eerste Overijselsche stadje, waar wij halt houden. Wij hebben honger en dorst gekregen en onze leider weet een uitstekend restaurant. Het eten smaakt ons dubbel lekker, nu het opgediend wordt door frissche gezonde ka merkatjes van om en bij de twintig lentes Als wij onzen honger gestild hebben en onze beenen weer eens flink bewogen hebben, klimmen wij weer in de car, om precies 10 minuten later voor een hunebed stil te staan. Sommigen probeeren de steentjes op te til len, wat niet gelukt, anderen klauteren boven op het „bed", wat wel gelukt. Er wordt ge kiekt, er wordt eventjes (bij uitzondering!) gezongen; er wordt wat vroeg-bloeiende dop heide geplukt en dan stappen wij maar weer in, om even voorbij Staphorst opnieuw te stoppen! Welk een verandering weer. De huizen bouw wijkt hier wel in alle opzichten af van die in onze eigen omgeving en de kleeder- drachtMaar ieder heeft wel eens een Staphorster boer of boerin op eau plaat j gezien en weet dus zoo ongeveer, hoe die menschen er uit zien. Toch, bij eigen aan schouwing, merk je Veel meer op. I Typische boerderijen toch. Ze zijn allemaal precies eender, tot zelfs in de kleur. En in wendig Want natuurlijk, wij hebben zoo'n echte boerderij ook van binnen bewon derd. De eenvoudige menschen hadden heele- maal geen bezwaar, om een gezelschap om zich been te hebben in de keuken, die tege lijkertijd woonkamer, rooksalon, conver satiezaal en slaapkamer is! De kachel brandt lekker (en blijft branden, ook in de honds dagen!), de vloer (liefst van steentjes) is netjes geveegd, de muren van witte kalk zijn ver sierd met aardige tegeltjes, de schouw is groot en laat gelegenheid tot uitstallen van mooie borden van aardewerk; kortom, er is in zoo'n huis heel wat te kijken. Alleen, als je ziet. waar de menschen slapen, hoe daar in zoo'n bedstee nimmer, m^ar dan ook nimmer, een zuchtje frissche lucht of een microscopisch klein kiertje zonneschijn komt, dan ril je even en verlang je naar buiten. Het landschap wisselt sterk. Pas hebben wij de sensatie van Staphorst beleefd, of wij zien'de sluizen in de Drentsche Hoofdvaart; welk een verschil in verval! En dan passeeren wij de Overijselsche Vecht, die 's zomers zoo gezellig smal en 's winters zoo angstig breed kan zijn. Dan doemt in de verte de Peperbus op en weldTa zitten wij midden in de hoofd stad van Overijsel. waar al weer even gepau zeerd wordt, om de dorstige keel terwille te zijn. De Velnwe veroverd. Pas zijn wij uit Zwolle of wij passeeren de nieuwe Katerbrug over den IJsel en zwenken dan onmiddellijk naar links af in de richting Hattum en Apeldoorn. En opnieuw komen wij tof de ontdekking, dat ons kleine landje een enorme afwisseling in landschap, natuurschoon en bouwtrant bezit. Terwijl links van ons de uiterwaarden van de IJsel nog even zichtbaar zijn, zien wij rechts het heuvelachtige gebied der Veluwe met zijn donkere bosschen van naaldhout. Maar dichterbij ontdekt men kasteeltjes, die er oud uitzien en die het liefst midden in uitgestrekte tuinen of plantsoenen staan. Steeds ontdekken wij weer wat anders, tot dat het Loo natuurlijk alter aandacht trekt. Door de bocmen heen glinsteren de witte muren van het zomerverblijf van onze lands vrouwe en in de verte zien wij de stad Apel doorn liggen. Wij rijden de stad voorbij en zullen ze straks op de belvédère nader be kijken Want als wij den fraaien weg dwars over de Veluwe naar Amersfoort een eind- weegs hebben afgelegd, staan wij plotseling stil voor een zomer-uitspanning met dool hof, lachspiegels en uitkijktoren. De laatste is de grootste aantrekkingskracht. Want hoe gezellig de terrassen ook zijn, hoe vroolijk de muziek ook klinkt, hoe rustig „Grootmoe ligt te slapen, terwijl Roodkapje en dc Wolf in de nabijheid zijn", hoe verrassend ook de doolhof is, de uitkijktoren is een klim meer dan waard. Een oriënteertafel maakt het vin den van de steden en dorpen gemakkelijk. En zoo zien wij Deventer en Apeldoorn in het Oosten liggen. In het Westen staan kaars recht de radiomasten van Kootwijk en verder zien we tal van grootere en kleinere dorpen. En wij ontdekte terzelfder tijd, hoe dicht, hoe intens dicht beboscht d-e Veluwe wel is. Kort om, een schitterend panorama, dat een genot op zich zelf is! De tijd vliegt en weer hernemen wij onze zitplaatsen. Het kamp van Milligen laten wij rustig liggen, Amersfoort nemen wij „en passant" even mee en dan zitten wij dus in de vijfde provincie van ons land: Utrecht! Amersfoort en omgeving roepen herinne ringen uit onzen diensttijd wakker en vooral als wij de bosschen nabij de Vlasakkers zien en even later de omgeving van de renbaan dan Maar voort gaat het weer, nu langs den nieuwen weg door het Gooi naar Amster dam. Je merkt, dat deze streek dichter bevolkt is, want overal passeer je groepen fietsers en rijen auto's, 't Lijkt wel, of iedereen de stad ontvlucht is. Eindelijk komen wij in Amsterdam; einde lijk (maar al weer „iets" later!) denderen wij door Haarlem en tenslotte bereiken wij onze oude kaasstad weer. De H. A. B O. bracht ons door vijf pro vinciën op een zeer vlotte manier. De H.A.B.O gaf ons gelegenheid, om te ontdekken, hoe sterk varieerend Nederland wel is. De H. A. B. O. leerde ons, dat het heusch niet noodig is, om in de vacantie naar het buiten land te gaan. De tocht, waar wij een beetje tegenop zagen, slaagde schitterend. En wij hebben geen seconde spijt gehad, dat wij het aanbod aannamen. Een prettige autocar, een gerouti neerde leider, een zekere chauffeur en een gezelschap, dat zich volkomen bij elkaar aan paste, dat niet bang was voor een auto, niet bang was voor vermoeienissen, niet bang was om te zingen, maar dat een onvergete lijken tocht gemaakt heeft. W. ging u heen, toen u de boerderij verliet?" vroeg de lijkschouwer. „Ik liep naar het Galstonboschje. Ik had daar om half vijf een afspraak." „Hield u zich aan die afspraak?" „Ja, en ik ging daar om vijf uur weer van daan en liep recht door de velden in de rich ting van Besley. Toen ik bijna in het gezicht van het dorp was, keerde ik om en maakte een grooten omweg, en kw^m van den Whit- burykant op de boerderij terug." „Bent u geen enkele herberg binnenge gaan of hebt u niemand gesproken geduren de uw wandeling?" „Neen. Ik was feitelijk al dien tijd in het veld. Ik zag bijna geen levende ziel. Het be gon al voor zessen donker te worden en het was pikdonker, toen ik thuis kwam." „Als ik het wel heb, hebt u dus niemand gesproken, behalve de persoon, met wien u die afspraak hadt?" „Niemand." „Wie was die persoon, mr. Leslie?" „Lady Cynthia Bejl". Leslie sprak met zichtbaren tegenzin en er ontstond eenig rumoer, toen het publiek zich schaapachtig omkeerde, om naar Cynthia te kijken. „En u ging om vijf uur weg?" „Omstreeks dien tijd". „Waarom keerde u niet naar de boerderij terug, toen u dat kreupelboschje verliet?" „Ik had den heelen dag gewerkt en had be hoefte aan beweging." „Het werk op een boerderij is vrij zwaar, mr. Leslie, zelfs in dezen tijd van het jaar. Volgens uw verklaring moet u een goede twaalf mijl hebben afgelegd tusschen vijf en acht uur. fciadt u geen andere reden voor het maken van zoo'n grooten tocht?" Leslie's oogen flikkerden en het scheen een oogenblik, alsof Kean's raadgevingen in den wind zouden worden geslagen; toen beheerschte hij zich met moeite. „Ik was uit mijn humeur, en wilde dat weg wandelen." „Wat was er gebeurd, waardoor u ver stoord was?" „Ik had verschil van meening gehad met lady Cynthia. Wij zouden samen zijn gaan wandelen, maar hierdoor gingen wij bijna dadelijk weer van elkaar. Ik denk, dat de wandeling mij nu eenmaal in het hoofd zat. dus toen ging ik er in mijn eentje op uit en probeerde mijn boos humeur er uit te loopen „Naar ik meen, bent u verloofd met lady Cynthia?" „Ja". „Was het verschil van meening, waarvan u sprak, het gevolg van attenties, die u aan een andere dame hadt bewezen? Mrs. Dray cott bijvoorbeeld?" Leslie staarde zijn ondervrager verbluft aan, een donker rood overtoog langzaam zijn gelaat. „Groote God, neen!" riep hij uit. „U zei, dat u uw boosheid probeerde weg te wandelen. Was die boosheid tegen iemand in het bijzonder gericht?" „Ik was eerst boos op lady Cynthia, zoo als men boos is op iemand, met wien men verschil van meening heeft gehad. Maar daarna was ik hoofdzakelijk boos op mijzelf omdat ik zoo dom was geweest te twisten". „Was er geen derde persoon betrokken bij uw twist of in uw latere gedachten?" „Natuurlijk niet. Wie zou er geweest kun pen zijn2"_ Qememiecadm WINKEL. De raad dezer gemeente vergaderde op Dinsdag 13 Juni 1933. Tegenwoordig alle leden met uitzondering van den heer G Kamp. De voorzitter opende de vergadering. De notulen van de vergadering van 16 Mei 1933 werden goedgekeurd. Mededeelingen. Door den heer J. Slooten, onderwijzer aan de Openbare Lagere school te Winkel, thans in militairen dienst, is medegedeeld dat het hem mogelijk geweest is, door ruiling met 'n anderen dienstplichtige, zijn eerste dienst verband te bekorten tot 554 maand en heeft verzocht zijn verlof, dat aanvankelijk was verleend tot 31 December 1933, te doen ein digen op 15 Juli 1933. Aan dit verzoek is door B. en W. vol daan. Door den minister is in het tekort op de exploitatie van 8 woningen, gebouwd met rijksvoorschot (woningbouw) een bijdrage uit 's Rijks kas toegekend van 1149.76, voor het jaar 1932. Door de minister is in de jaarwedde van het Agentschap der Arbeidsbemiddeling een bijdrage uit 's Rijks kas verleend van 30 over het jaar 1932, In verband met het door het Hoogheem raadschap Noordhollands Noorderkwartier voorgenomen werk aan den Westfrieschen- dijk bij de Boerensluis te Lutjewinkel, waar. aan door de gemeente een bijdrage zal wor den verleend van 25 %teneinde dit werk te kunnen gebruiken als werkverruiming voor eigen werkloozen, is door Ged. Staten dezer Provincie in de door de gemeente bij te dra gen kosten een subsidie van 50 toege zegd. Ingekomen stukken Een besluit van Ged. Staten van 10 Mei 1933 no. 142, waarbij is goedgekeurd het besluit van den raad van 7 April 1933, tot het beleggen van overtollig kasgeld bij de N V. Nederlandsche Middenstandsbank. Een besluit van Ged. Staten van 31 Mei j.1. no. 91, houdende goedkeuring der be grooting dezer gemeente voor den dienst 1933. I B. en W. stelden voor deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. Ingekomen is een verzoek van de gymna stiekvereniging „Sparta" om bij de herden-' king van haar 50-jarig bestaan, bij welke ge legenheid op 15 en 16 Juli a.s. gymnastiek* feesten worden georganiseerd, met de bestu ren der deelnemende vereeniging ten raad- huize te worden ontvangen en voorts om een prijs beschikbaar te stellen. B. en W. stelden voor op het verzoek gupnstig te beschikken. Aldus besloten. Eenige ingekomen verslagen werden tet inzage gelegd Benoeming gemachtigde voor de verkie zing van Hoofd-ingelanden van het Hoog heemraadschap. Voor de in den loop van dit jaar te houden verkiezing van Hoofdingelanden en plaats vervangende Hoofdingelanden voor het Hoogheemraadschap Noordhollands Noor derkwartier, zal een gemachtigde moeten worden aangewezen, om namens de gemeen te aan een eventueele stemming deel te nemen B. en W. stelden voor daarvoor weder te benoemen den burgemeester. Aldus besloten. Vernietiging Raadsbesluit van 1 Novem ber 1932, inzake verleenen van bijdrage in gevolge artikel 13 der Lager-Onaerwijswet 1920. Bij besluit van Ged. Staten is het besluit van den raad dezer gemeente, waarbij op een verzoek van de heeren W. Klaver en P. Floris te Winkel, om bijdrage in de vervoer kosten van kinderen van genoemde verzoe kers naar de R.K. school in 't Veld, ge meente Nieuwe Niedorp, ingevolge artikel 13 der Lager-Onderwijswet 1920, afwijzend werd beschikt, vernietigd en opgedragen als nog in deze vervoerkosten bij te dragen, respectievelijk voor adressant Klaver 60 en voor adressant Floris 50 per teerling en per schooljaar, te rekenen echter vanaf den datum waarop het verzoek inkwam en der halve voor het schooljaar 1932/1933 vanaf 17 October 1932—1 Mei 1933. Tegen deze beslissing is beroep mogelijk. B. en W. stelden voor geen beroep tegen deze beslissing in te stellen en tot betaling over te gaan. De heer Brugman zeide met het voorstel van B. en W. te zijn medegegaan, omdat van „U weet zeker, dat u niet naar de boerderij terug ging, nadat u lady Cynthia hadt ver laten, om u aan een afspraak te houden, die u met de overledene hadt?" Fayre hoorde Kean scherp tusschen de tan den sissen en daarna fluisteren: „Dan heb ben zij toch iets achtergehouden." Na de eerste verbazing werd Leslie rood van toorn, toen hij de volte beteekenis van die verdachtemaking besefte „Natuurlijk niet", zei hij kortaf. „Ik heb u toch gezegd, dat ik mrs. Draycott niet ken de?" „U weet dus zeker, dat u mrs. Draycott dien avond niet ontmoette?" „Ik had mrs. Draycott nog nooit in mijn teven gezien, toen ik haar lijk op de boerderij vond" „Dank u, mr. Leslie. Sergeant Brace!" Sergeant Brace verscheen. Hij stond kaarsrecht en zag er zeer krijgshaftig uit in zijn uniform. „Naar ik meen, hebt u den dag na den moord huiszoeking gedaan bij mr. Leslie?" „Den 24en Maart ging ik in gezelschap van agent Collins naar de hoeve en door zocht grondig het geheele huis en erf. In een lade in mr. Leslie's slaapkamer vond ik een Webley dienstrevolver, waarvan één kamer leeg was. De andere waren gevuld, en het wapen was niet schoongemaakt, sinds het den laatsten keer gebruikt was." „Hebt u den kogel, waarmee mrs. Dray cott gedood werd?" Brace strekte de hand uit en liet een kogel zien, die in zijn handpalm lag. Wj)rdt wyolg&s

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5