Van Rommelzaken Hobbeltie fBUwentand ^B-oekett Zll ooit gaat STANDAARDKWALITEIT VOOR NEDERLAND Ti, üwwr*- het instellen van beroep z.i. geen gunstig resultaat is te verwachten. Het voorstel werd aangenomen. Verzoek van de heeren P. Floris en Klaver om bijdrage ingevolge artikel 13 der Lager-Onderwijswet 1920. Door de heeren P. Floris en W. Klaver, beiden wonende te Winkel, werd verzocht in de kosten van vervoer hunner kinderen naar de R.K. school in 't Veld gemeente Nieuwe Niedorp, ingevolge het bepaalde bij artikel 13 der Lager Onderwijswet 1920, een bij drage te veneenen voor het schooljaar 1933 1934, van respectievelijk 50 en 60 per leerling en per jaar. B. en W. stelden bij meerderheid voor op het verzoek gunstig te beschikken. De heer Brugman zeide als minderheid van het college van B. en W., kort te kun nen zijn, zijn standpunt is voldoende bekend Voor net platteland achtte spreker het niet mogelijk de consequenties daarvan te aan vaarden. De heer Dekker, hoewel geen voorstander, zal medegaan met de meerderheid van B. en W., omdat hij niet wenscht mede te doen er nu afwijzend op te beschikken en over een paar weken het toch te moeten toestaan. A'" leen vond spreker het jammer, dat er geen maixmum-bijdrage is vastgelegd. De voorzitter zeide, dat de motieven van Ced. Staten duidelijk zijn bij het besluit van dezelfde strekking voor het vorige jaar, dat is vernietigd. Sympathiek staat spreker er niet tegenover, doch het gaat hier om de uit voering van de wet. Ageert men daartegen, ;dan zal een andere weg bewandeld moeten worden. De heer Brugman achtte het niet verkeerd als er hier iets van gezegd wordt, het is aan den raad om het verzoek te beoordeelen. De heer de Veer bewonderde het streven van den heer Brugman door telkens zijn standpunt uiteen te zetten, doch hoe zou hij er tegenover staan, als de gemeente eens katholiek was en hij wenschte zijn kinderen naar een openbare school te zenden. De heer Brugman zeide de openbare school te erkennen als de Staatsschool, waar jvoor ieder plaats is en versnippering wordt voorkomen. De heer de Prée zeide zich te kunnen ver eenigen met het standpunt van den heer Brugman, niet met dat van den heer de Veer De openbare school, waar over godsdienst niet wordt gesproken, is de school waar voor ieder plaats is. Met het R.K. school is dit niet het geval. De heer van Zoonen verwees de heeren voor protest naar hunne politieke organisa tie. Het voorstel van B. en W. werd in stem ming gebracht- en aangezien de stemmen staakten, tot een volgende vergadering aan gehouden. De voorzitter zeide dezen uitslag te be treuren. De raad had zich aan de wettelijke voorschriften moeten houden. Daarna sluiting. Er behoort moed toe op zekeren leeftijd te erkennen, dat men zijn tijd gehad heeft en nu de gelegenheid om geroemd en geëerd te worden aan een jonger geslacht wil overla ten. Er zijn schrijvers uit de tachtiger en ne gentiger jaren, die eens de grooten van hun tijd waren en wier werken als van de voor naamste letterkundige figuren in alle krin gen gelezen en bewonderd werden. Maar de tijd staat niet stil, de baanbrekers van vroe ger worden door jongeren, die zich weer ver der wagen, terzijde geschoven en eens komt het tijdperk dat zij een offer aan hun ijdel- iheid, eigenlijk aan hun egoïsme, moeten bren gen, dat zij moeten begrijpen, dat niet alleen hun beeldend talent in den loop der jaren verzwakt, maar ook, dat andere richtingen en andere gedachten zich hebben baan gebro ken, dat de smaak van het groote publiek zich gewijzigd heeft en dat de schrijvers van dezen tijd niet meer die van vroeger zijn. Er zijn er onder de mannen van tachtig maar zij vormen gelukkig een uitzon dering die dit niet kunnen of willen be grijpen, die nog voortleven op hun ouden roem en nu zelf bezig zijn, dien roem te ver zwakken door zich nog steeds als de uitver korenen te beschouwen en werk te publicee ren, dat in dezen tijd geen literaire waarde meer heeft. Er zijn er, die zoo ijdel zijn, dat zij gelooven, dat het publiek hun kleinste gedachten en daden nu nog interessant vindt, dat de lezers van thans nog met hun meeleven als zij allerlei futiliteiten van zich zelf ophalen en in den stijl der Nieuwe Gid sers nauwkeurig beschrijven hoe zij op iede ren leeftijd dachten en voelden. Er zijn er die onder het mom van een boekbespreking van een der jongeren alleen maar over zich zelf praten en ternauwernood tot de gedachte komen, dat er ook nog een paar regels over het boek gezegd moeten worden. Er zijn ér ook, die begrepen hebben, dat hun tijd voor bij is, maar in wie toch het nog smeulende vuur zoo nu en dan even oplaait en er zijn er bij wie dat vuur ook nog wel eens van de zelfde kracht is als het vroeger geweest is. Een van deze is Top Naeff, de hoog be gaafde literaire vrouwe, wier werken wij als H B. S.-ers gelezen en gewaardeerd hebben Al is de tijd voorbij, dat zij als vrouw in het middelpunt der literaire wereld stond, al Is met het klimmen harer jaren het verschijnen van haar boeken in steeds langzamer tempo gegaan, ook deze groote figuur is nog niet van het literaire tooneel verdwenen en het beste bewijs daarvan is het boek, dat thans voor ons ligt. Offers, dat door Van Holke- ma en Warèndorfs Uitgeversmaatschappij te Amsterdam is uitgegeven. Het is een specifiek vrouwelijke eigen schap zich zoo te verzorgen, dat men op ouderen leeftijd er niet alleen nog jong uit ziet, maar inderdaad in alle levensuitingen ook jong is gebleven en Top Naeff schijnt het geheim daarvan ook voor haar literairen arbeid te bezitten. Want Offers is een knap geschreven werk, de welverzorgde en gepo lijste arbeid van een vrouw, die door den ommekeer van toestanden en opvattingen on beroerd is gebleven en in dezen tijd, m deugd en huwelijkstrouw in onze literatuu a's overbodige ballast overboord zijn gewor pen, nog met een werk verschijnt dat dei eenvoud, de moraal en de onaantastbare hoogheid teekent, die het kenmerk waren van de besten der oude regentengeslachten. nu COMMISSIE VOOR ECONOMISCHE BELANGEN VAN NEDERLANDERS TE BERLIJN. Op initiatief van de vtreeniging „Hollan- dia" te Berlijn is aldaar een commissie voor economische belangen van Nederlanders ge vormd, .waarin de meeste branches vertegen woordigd zijn. De commissie hoopt o.a. voor talrijke in Berlijn gevestigde landgenooten, wier bestaan op het oogenblik ten gevolge van de crisis bedreigd wordt, nieuwe bron nen van inkomsten te ontdekken en denkt hierbij aan de mogelijkheid, ter zake kundige landgenooten, die zekerheid kunnen stellen, met het beheer van huizen, die in Neder - landsch bezit zijn, te doen belasten. Ook voor de behartiging van andere Nederland- sche belangen, zooals b.v. den afzet van Ne- derlandsche artikelen, hoopt de commissie nuttig werk te kunnen verrichten. Nadere in lichtingen verstrekt haar secretaris, de heer B. Lütkemeyer, Berlin S 59, Sanderstrasse 24, terwijl het consulaat-generaal der Neder landen, Berlin W 10, Rauchstrasse 10, even eens tot nadere informatie bereid is. JAARVERGADERING VEREENIGING VAN NEDERLANDSCHE GEMEENTEN. Gistermiddag werd de vergadering van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten in het Jaarbeursgebouw te Utrecht voortge zet. Mr. J. J. P. C. van Kuyk, burgemeester van Veenendaal, hield een inleiding over de organisatie der gemeente-politie. >pr. wijdde in hoofdzaak zijn beschou wingen aan het platteland, omdat de orga nisatie van de stedelijke politie zoo voortref felijk is, dat men daarover niet behoeft te dis cussieeren. Na de inleiding van den heer Van Kuyk volgde nog een uitvoerige discussie. De voorzitter van de Vereeniging van Ne derlandsche Gemeenten, de heer Drooglever Fortuyn besloot daarop de vergadering. seerd door de Nederlandsche maar heeft wel haar volle inste$m^;'?eg€n> "♦"■in. De N. S. hebben slechts de e>l gesteld, dat de tentoonstelling *aar' wegend Nederlandsch zou zijn wat r' steun de inderdaad is. INBRAAK IN EEN KERK TE DRUTEN Dinsdagnacht heeft te Druten in de kerk en pastorie een inbraak plaats JLu V Een tot nu toe onbekend man is met een ia der over den muur, die om de kerk staat klommen, heeft daarna een ruit van het k/v* gebouw verbrijzeld en zich daardoor t gang verschaft tot de kerk. Hij heeft is daarna kerkgebouw geheel doorzicht en de pastorie binnengegaan, waar hij alle v. trekken van de benedenverdieping aan grondig onderzoek onderwierp'. Hier "trof een brandkast aan, die hij openbrak er daarin aanwezige geld ten bedrage 600 a 700 ontvreemdde. De deken die het rumoer dat de man maat te wel gehoord had, durfde niet naar neden te gaan. Geruimen tijd nadat de breker vertrokken was, begaf hij zich na beneden. Het bleek dat behalve het geld «te groot aantal gouden en zilveren voorwer»! ontvreemd was. De waarde en hoeveelheid hiervan kon nog niet worden vastgesteld De brigadecommandant der rijksveldwa-ht heeft een onderzoek ingesteld. Tegen de middag arriveerde het parket uit Tiel een politiehond. Achter in den tuin van de pastorie heeft men een paar sokken gevonden, die de inbr^ ker vermoedelijk over zijn schoenen had aan. getrokken. Het vermoeden bestaat, dat hier dezelfde man aan het werk is geweest die eenige weken geleden ook in de kerk te Af ferden heeft ingebroken. en het van be. in- HOOFDREDACTIE VAN DE NEDERLANDER. Prof. Slotemaker de Bruine heen. KIND DOOR EEN PAARD OMVER GELOOPEN. Het knaapje stierf terstond. Een paard van de Haagsche bereden po litie, dat gistermiddag half zes aan een touw werd geleid door een agent, zette het plotse ling op een loopen, waardoor de agent op de straatkeien werd gesleurd. Het paard kwam daarna te vallen en kwam terecht on een jon gentje, dat daar juist passeerde. Toen het kind onder het paard vandaan werd ge haald, bleek, dat het bij den val op slag was gedood. Het lijkje werd door den Geneesk. Dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Lodewijk de Bordes every inch a gentle man komt tot de ontstellende conclusie, dat hij verliefd is op Madeleine Twist, de vrouw van zijn studievriend. Twist zelf is een zieltje zonder zorg, een man, die een prachtfiguur is aan elke sociëteits-bittertafel en daarom juist de man, die niet behoort bij het fragiele vrouwtje, de droomster, die nooit iemand laat bemerken, dat zij niet in haar omgeving past, maar de vrouw is, die in het leven naast een man als De Bordes had moeten gaan. Hoe gemakkelijk zou de schrijver van thans dit conflict oplossen. Madeleine laat haar man in den steek en vindt haar plaats in het aristocratische mi lieu van De Bordes. Maar Top Naeff staat nog altijd op het voetstuk, dat een stand beeld van ouderwetsche trouw en deugd zaamheid zou kunnen dragen. Noch De Bor des, noch Madeleine geven toe aan hun liefde en zij vermijden zelfs eikaars leven moeilijker te maken door er over te spreken. De Bordes gaat op reis en tnacht te vergeten en Madeleine sterft door een ongeluk, dat niet den indruk geeft dat zij het leven nog langer begeerd heeft. Ver weg van zijn va derland verneemt De Borden haar dood uit een terloopsché mededeeling uit een brief van zijn zuster en als hij thuis komt is zijn gang naar het sterfhuis een bedevaart. Hij vindt er zijn vriend Twist, maar mist de gelegen heid om met den echtgenoot, dien hij een ge broken man waande, te spreken over de vrouw, die in hun beider leven een zoo groo te plaats had ingenomen. Twist, de luchthar tige, heeft zich al weer getroost en een buurmeisje, wier aanwezigheid De Bordes als een heiligschennis gevoelt, laat maar al te duidelijk merken, dat zij de vrouw des hui zes zal worden. Men ziet het, een spannend, varieerend ge beuren moet men in dit boek niet Zoeken, het is het zieleleven van een figuur als De Bor des dat weergegeven wordt in de taal en stijl van een vrouw, wier werken een hoog fehalte van de edele bestanddeelen hebben. Iet is een boek van Top Naeff en van de zelfde Top Naeff, die reeds in onze jeugd tot de nobelste en talentvolste figuren dér Nederlandsche literatuur werd gerekend. Er is uit oud literair vuur, dat wij gedoofd waanden, nog een vlam opgeslagen, want nog een der grooten uit een vroeger letterkun dig tijdperk heeft de wereld willen toonen, dat zijn talent nog onverzwakt is gebleven. Het is Herman Robbers, de schrijver van „De bruidstijd van Annie de Boogh.", van „De roman van een gezin" en later van „Een mannenleven", de man wiens naam ons altijd aan de eens zoo literair-revolu- tionnaire Nieuwe Gids doet denken, die zich nog eens voor zijn schrijftafel gezet heeft om te toonen, dat hij nog „fit" is. De N. V. Uit gevers-Maatschappij ,Jilsevier" te Amster dam heeft een roman van hem uitgegeven, getiteld Reddingde geschiedenis van meneer Lunting, een bankier, die vacantie noodig had, niet alleen omdat zijn zaken te veel van hem gevergd hadden, 'maar ook omdat een onbeteekenende vrouw en een paar modern- denkende kinderen te veel op de kracht van zijn zenuwstelsel hadden vertrouwd. Hij huurt van een vriend een tijdelijk ongebruikt zomerhuisje in de duinen en omdat hij abso lute rust behoeft vertelt hij niemand waar hij naar toe gaat. Helaas, de rust wordt maar al te spoedig verstoord, want in het zomerhuisje is vóór hem al iemand anders gekomen, een jong meisje, Greetje de Bock, die er een schuilplaats heeft gezocht bij haar vlucht voor een tweeden vader, die haar minnaar wilde zijn. Zoowel de een als de ander wil onder deze omstandigheden na tuurlijk vertrekken, maar enkele kleine avon tuurtjes doen hen een zekere saamhoorigheid gevoelen en de bankier Lunting, vader van bijna volwassen kinderen, komt tot een zeker Frühlingserwachen en profiteert van een tweede jeugd, die bedriegelijk veel op de eer ste gelijkt. Maar gelukkig, ook Herman Robbers is nog een man uit den ouderwetsch degelijken tijd en al toont hij ook neiging een offer aan een veranderd inzicht te brengen, hij herin' nert zich toch telkens weer, dat een man mei zijn literair verleden, dat niet doen kan. Dus geniet Lunting van dit avontuur als een brave, zorgzame huisvader, die zich stevig vastgrijpt als hij op het gevaarlijk hellende vlak te ver naar beneden dreigt te zakken En ook Oreetje de Bock heeft niet de inzich ten van een meisje van dezen tijd. Zij is zoo als de bankier zich een dochter zou wen- schen, zij is zoo, dat hij haar onmiddellijk onder de tonen van het Brautlied door een kerkgebouw zou willen leiden als de herin nering aan een niet weg te cijferen huis vrouw en een paar wereldwijze kinderen dit niet volkomen onmogelijk maakte. Hij komt evenwel in een toestand van zorgeloosheid en brengt als een ridder zonder vrees of blaam het meisje in een avontuurlijken tocht over de grenzen. Een gevaarlijke ontmoeting BEZUINIGINGEN TE HAARLEM. Ter dekking van het vermoedelijk nadee- lige saldo van een half millioen van den dienst 1932 komen B. en W. van Haarlem met nieuwe bezuinigingen, o.a. pensioenbij drage van 8K ophefifng van het open baar voorbereidend Lager Onderwijs en ver volgonderwijs en van de subsidieering van het bijzond. onderwijs. Verwacht wordt, dat de voorgestelde bezuinigingen 376.000 zullen opbrengen. In het nummer van Dinsdagavond deelt „De Nederlander" mede, dat prof. dr. J R Slotemaker de Bruïne aftreedt als hoofdre dacteur. Het door hem aanvaarde ambt van minister van sociale zaken maakt dit heen- I gaan noodzakelijk. Op welke wijze in de hoofdredactie wordt voorzien, zal nader worden medegedeeld. EEN NIEUWE INBREKERS-TRUC. Dezer dagen is 's avonds tusschen negen uur en half tien aan de woning van een Rotter- damschen tuinier die aan zijn deur een bordje heeft „onderhoud en aanleg van tui nen" een onbekende man komen aanbel len met de boodschap, dat er ergens een tuin moest worden opgeknapt, zoodat er wat voor meneer viel te verdienen. Mevrouw was alleen thuis, maar ze zou haar man wel even gaan halen. Of meneer even wachten wilde. Meneer zou wachten, en mevrouw liep even weg, de huisdeur achter zich dicht trekkend. Toen ze na een groot kwartier met haar man blij in het vooruitzicht van werk terug kwam, was de meneer van de boodschap verdwenen. Het echtpaar ging de woning binnen en daar bleek tot hun schrik dat alle laden van kasten waren doorzocht. De wo ning was met een valschen sleutel geopend en er waren ruim 100 gestolen. DE ORANJETREIN. De belangstelling op den eersten dag te Hilversum is zeer groot geweest. Naast een expositie van bekende artikelen op velerlei gebied, zijn er talrijke nieuwe dingen te bewonderen. In wagon I treft men achter de uitgebreide vetafdeeling al dadelijk eenige nieuwe snufjes aan. Een uitvinding op drukkerij gebied, idem op het terrein der beeldverlichting, en een nieuw roestvrij middel. Een bonte mengeling volgt dan op een verdere wandeling door den Oranjetrein Machines en beitels, sigaren, onze nationale drank in verschillende samenstellingen, zui- velproducten, havermout en suikerwerk Men vindt er stoelen en biljart, houtbewerk- machines en emaillewaren, verf en verfstof fen, limonade en kinderwagens, radio, er zijn vleeschwaren en tapijtproducten. In de exploitatie van den tentoonstellings- trein zitten drie Nederlanders en een Bel" met nj| AU":L I zij i HSBMNVIIMVV1 geloopen zijn als Robbers niet een van de I gerichten trein. De tentoonstellingsruimte'is mannen van tachtig geweest was, die ook nu 255 meter lang. Daarvan wordt een ruimte nog zijn blazoen van vreemde smetten weet van 10 M. lengte in beslag genomen door vrij te houden. een Belgische inzending, 15 M. zijn ge Als een vader zijn dochter, zoo levert Lun- mengd en 230 M. zijn geheel ingenomen ting het meisje aan haar kennissen in Zwit- door Nederlandsche inzendingen. Men ma" seriand af en daarna keert hij huiswaarts dus spreken van een Nederlandsche tentoor.- om de verwondering en verdachtmaking van de wereld te trotseeren en hij biecht aan zijn vrouw en aan zijn kinderen, die den pipa een dwaas vinden omdat hij als een kleine jongen bij de suikerpot gestaan heeft zon der er van te snoepen. Wat is dit eigenlijk voor een boek? Heeft het literaire waarde van eenige beteekenis? Staat het op het peil van de gedegen romans uit Robbers' beste jaren? Het doet denken aan den geleerde, die zoo lang en zoo inge spannen gestudeerd heeft, dat hij behoefte gevoelt voor afwisseling eens een defectieve verhaaltje te lezen. Het is een mengsel van gedegen oud en gedurfd nieuw waarbij het oude toch niet aan het nieuwe ten offer ge bracht wordt. Misschien was het beter ge weest, dat Robbers die tweeslachtigheid ver meden had en zich geheel bij het inzicht van dezen tijd had aangepast, want hij kan span nend vertellen en er zullen zeker wel lezers en lezeressen zijn, die het jammer vinden, dat de man, die zich zoo verdienstelijk gemaakt heeft het meisje, dat hem bekoorde aan een jongen toekomstigen minnaar afgeeft en zich met een snikje, een glimlachje, een dankba ren blik en wat zakdoekgewuif tevreden wil stellen. Wij vreezen, dat de meeste lezers van dit boek wel zullen zeggen, dat Lunting een domkop geweest is. Maar Robbers kan voldaan zijn. Hoe ver leidelijk de verboden vrucht er ook uitgezien heeft, hij heeft er alleen maar naar gekeken en niet van gegeten. Hij is de degelijke lite raire figuur van '80 gebleven en hij heeft ge toond, dat hij nog schrijven kan. stelling. De tentoonstellingstrein is niet georgani- VERVOLGING VAN HET TWEEDE KAMERLID L. DE VISSER. Hóoger beroep van het Tielscht vonnis. Op 29 Juni a s. zal voot het gerechtshof te Arnhem in hooger beroep worden behan deld de zaak tegen den communist L. de Vis ser te 's-Gravenhage, die voor de Tielscne rechtbank heeft terechtgestaan wegens belee- diging van een buitenlandsch staatshoofd en daarvan werd vrijgesproken. EEN BOTTER LEK GESLAGEN. De beide opvarenden gerei. Tengevolge van den sterken stroom gistermorgen de visschersgotter H. D- schipper Harkemeyer, in de haven van v Helder tegen den steenen dijk van het Harssens geslagen. De schuit sloeg le* zonkalleen het dek steekt nog boven w uit. De beide opvarenden konden op het klimmen en zien zoo in veiligheid breng UIT EEN RIJKSOPVOEDINGS GESTICHT ONTSNAPT. Waren zij van plan inbraken plegen? B. Dezer dagen zijn twee Rotterdamse» 1 gelieden uit het rijksopvoedingsges Amersfoort ontsnapt. Maandagnacht de twee jongelui zwervende aanget de Zwarte Paardenstraat te Rotter 291. Verder beloofde hij, dat hij na zijn reizen alles zou komen vertellen. En ja wel, na vier maanden, daar klinkt op eens van heinde en verre het bericht: Jan Rommelzak komt, Jan Rommelzak komt. Voorafgegaan door de jeugd van Munsterdorp komt hij aangestapt, regel recht uit de landen van de negers. gfiVÏ 292. De burgemeester, die va" lo0per hoorde, kwam uit het stad i - te zet en ten. >rde, kwam uit net te ze, vergat heelemaal zlJ" f|dschapl £9 M. Was me dat een b lijdsc hJj pol heele waardigheid vergat ,eB1aJd de over de markt of hij burgervader niet was.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6