Alkmaarsche Courant. DE ROODE VULPENHOUDER Radionieuws Ru&ticaUes dë hengelsport. Heailleton Onze Jiotm Honderd fi/i en dertigste Jaargang. VRIJDAG 16 JUNI BOUW OPEN BAD- EN ZWEMINRICHTING. Voor baby HEUP-RHEUMATIEK Bij elke weersverandering Nn reeds jaren vrij van pijn. No. 140 1933 Zaterdag 17 juni. Hilversum, 296 M. (Uitsluitend VARA). g_ Gramofoonpl 10.— VPRO-morgenwij- ding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.: VARA-Mandoline-Ensembl o.l.v. J. B. Kok, VARA-Kleinorkest o.l.v. H. de Groot, Carel Rijken, declamatie en gramofoonpl. 12.— VARA-Kleinorkest o.l.v. Hugo de Groot. 12.30 Orgelspel Joh. Jong. 1.— Gramofoon- platen. 2.Zenderverz. 2.15 Gramofoonpl. 2 50 Causerie door Jan van Zutphen. 3.10 „De Notenkrakers", o.l.v. D. Wins en gramo- GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Zaterdag 17 Juni. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Liin 3: Daventry 10-35—24.—. Lijn 4: Langenberg 10.35—15.20, Zeesen 15.20—16.20, Hamburg 16.20—17.20, Zee sen 17.20—21.05, Langenberg 21.05—22 20, Zeesen 22.20—23.20, München 23.20—24.— BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat op WOENSDAG 5 JULI 1933 des namiddags te 2 uren in het gebouw ter provinciale griffie, Dreef no. 3 te Haarlem, een openbare zitting zal wor den gehouden van Gedeputeerde Staten T 7y ucu JICUWUUVM wcucjiuiwiae diaien foonplaten. 4.40 Letterkundige causerie door ter mondelinge behandeling van de in- A \A ÏAti/Y K Dn Flinrofliiifnre" e\ 1 I i A. M. de Jong. 5.„De Flierefluiters", o. 1. v. J. v. d. Horst, m. m. v. A de Booy, zang en gramofoonplaten. 6.Kinderuurtje. 7. Orgelspel Cor Steyn. 7.30 Causerie door Ir. J C. Tukker. 7.59 Herh. SOS-berichten. 8.— VAR A-orkest o.l.v. Hugo de Groot. 8.45 P. Holz zingt bij de luit. 9.Vervolg orkest concert. 9.30 Vaz Dias en VARA-Varia. 9.45 Vervolg orkestconcert. 10.15 Peter Holz. 10.30 Vervolg orkestconcrt. 11.12. Gramofoonplaten. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend KRO), g_9.15 en 10.Gramofoonplaten. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.15 Orkestconcert en gramofoonplaten. 2.Voor de jeugd. 2.30 Kinderuurtje. 4.Orkestconcert. 4.30 Sport- praatje. 5.Gramofoonplaten. 5.15 Lezing. 5 30 Concert. 6.20 Weekoverzicht. 6.40 Con cert. 715 Voordracht. 7.35 Gramofoonpl. 7.45 Lezing. 8.Gevarieerd programma. 11.12Gramofoonplaten. Daventry, 1554 Ai. 10.35 Morgenwijding 10.50 Tijdsein, berichten. 11.0511.20 Le zing. 12.20 Orgelspel S Gustard. 1.05 Com- modre Grand orkest o.l.v. J. Muscant. 2.05 Gramofoonplaten. 3.05 Harry Roy en zijn Band. 3.50 Victor Olof en zijn sextet m. m. v. R. Verne, alt. 5.05 Orgelspel H. Hamsay. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Sport- praatje. 7.05 Welsh intermezzo. 7.25 Lezing. 7 50 Leslie Bridgewater's harpkwintet. 8.20 „How is that. Umpire", radio-revue m. m. v. solisten en orkest. 9.20 Berichten en lezing. 10.05 Radio-Militair orkest o.l.v. B. Walton O'Donnell. 11.05 Ambrose en zijn Band 11.55—12.25 „The Epilogu of the Green- twich Night Pageant". Parijs ,ftadio-Paris"1724 Ai. 8.05 Gra mofoonplaten. 12.20 Concert door het Om- gediende bezwaarschriften iegen het raadsbeslnit van 30 Maart 1933 no. 20 tot het aangaan van een overeenkomst met een op te richtten naamlooze ven nootschap welke het door de N. V. NederL Mij. voor zwembadenbonw te stichten zwembad nabij de Zuiderhout- laan zal exploiteeren. Alkmaar, 16 Juni 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. WESTERHOF, lo.-burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. De heer R. H. W. te Oterleek schrijft ons: Welke hengelaar voelt z'n hart niet pope len als de maand Juni nadert en hij bezig is zijn tuigen in orde te maken. En als dan de kalender het laatste blaadje van Mei laat zien, staat de rashengelaar den volgenden ochtend vroeg aan den kant, om een baarsje achter het riet te verschalken. Is het een stra lende zomerdag, zooveel te beter, doch ook ruw weer kan hem niet deren. In de groote laarzen, met zuidwester en oliejas gewapend, tuurt hij aandachtig naar z'n dobber. Zelfs de goedmoedige spot van een enkele voorbij ganger kan hem niet deren, hij vischt. En als hij 's avonds moeder de vrouw een, zij het ook armoedig zoodje baars kan toonen, is dat het summum van vreugde voor den ech ten hengelaar. Onwillekeurig springen dan de gedachten een kwarteeuw en meer terug, naar de jon gensjaren, toen met „de club" op één dag ettelijke kilo's baars, snoek, brasem en voorn werd buitgemaakt op de prachtige Friesche meren. In de hengelaarswereld had Fries- roeporkest. 6.50 Concert door het Omroep- iancj <j€ reputatie van te zijn het Dorado orkest. 7.40 Dito. 8.20 Zangrecital o l.v. D. voor ,je visschers. Inderdaad Bonnaud Ralundborg, 1153 Ai. 12.202.20 Con cert door strijkensemble o.l.v. Bendix. 2 50 Gramofoonplaten. 3.205.20 Concert door het Omroeporkest o.l.v. Reesen, m. m. v. cel liste. 7.50 Koorconcert o.l.v. Johan Hye- Knudsen en J. Hedar. 9.20 Concert door het Omroeporkest o.l.v. Gröndahl. 11.05*2.35 Dansmuziek o.l.v. R. Johansen uit „Lod- berg". Langenberg, 473 Ai. 8.40, 7.23 en 8.23 Gramofoonplaten. 12.20 Weragkamerorkest o.l.v. Breuer. 1.20 Weragorkest o.l.v. Kühn xr. m. v. sopraan. 2.50 Gramofoonplaten. 4 50 Weragkamerkwintet. 8.25 Militair con cert uit Weenen. 9.05 Vroolijk gevariëerd programma, met muziek van Kauffmann. Regie: Rieth. Rome, 441 M. 9.05 Operaconcert o.l.v. Pe- drollo en Santarelli. Brussel, 338 Ai. en 508 Ai. 338 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 1.30 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 5.20 Omroeporkest o.l.v. Wal pot. 6.20 Gramofoonplaten. 6 50 Solisten concert. 8.20 Omroeporkest o.l v. Walpot. 9.05 Lezing en vervolg concert. 10.30 Dans muziek uit St. Sauveur. 11.50 Gramofoon muziek. 508 M.: 12.20 Omroepkleinorkest o. 1 v. Leemans. 1.30 Gramofoonplaten. 5.20 Dansmuziek uit St. Sauveur. 6.35 Gramo foonplaten. 6.50 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 8.20 Gramofoonplaten. 8.35 Hoor was dat destijds ook het geval. Vele niet-Friezen, waar onder ook Engelschen, wisten wat dat merenrijke gebied waard was en kwamen er regelmatig terug met hun prachtige jachten en kotters. Afwisselend werd er dan gezeild en gevischt, waarbij de lang niet malsche critek der in boorlingen, dikwijls geheel onverdiend, hun ruim werd toegemeten. Wist een groepje En- •elschen een rijke 'buit te bemachtigen, dan eette het: meer geluk dan wijsheid, en had den ze „off day" dan was dat vanzelfspre kend, want ze moesten het visschen nog lee- ren. Nu is het een niet te loochenen feit, dat sommige menschen onfeilbaar zeker weten, waar er met bepaalde windrichtingen ge vischt moet worden. Een der eersten, zoo niet de eerste onder hen was jaren geleden „Wytse mei de houten foet". Deze Wytse was geboren en getogen te Grouw, een schilderachtig dorp, gelegen temidden van water. Een kenner van alles wat leefde in de natuur, in en boven het water. Zooals zijn bijnaam reeds aanduidt, was hij gebrekkig, hij had slechts één been, doch dit gemis werd ruimschoots vergoed, door zooiets als een zesde zintuig. Des zomers stelde hij zich be schikbaar om met vreemdelingen uit henge len te gaan met zijn groote roeischouw „Vischlust". Weinig dagen was hij thuis in het seizoen, want men maakte gaarne ge bruik van zijn diensten en. met Wytse het water op te gaan, beteekende met een flinke buit thuis te komen. Bovendien was hij Mej. Bonavia. 10.05 Gramofoonpl. 10.30 Concert door R. de Kers en „His Cabaret Kings". Zeesen, 1635 Ai. 8.25 Duitsche dansmuziek door Eugen Sonntag's orkest. 9.05 „Lachen im Hintergrund", vroolijk programma. 10.20 Berichten en lezing. 11.05 Weerbericht 11.20—12 20 Populair concert uit München. spel 9.05 Gramofoonplaten. 9.20 Zangkoor een zeer ontwjkkeld man, had veel gelezen en ~r een gezellige prater met een goed humeur. Als er 's morgens een gezelschap arriveer de, en de gebruikelijke vraag klonk: Wytse, waar gaan we heen vandaag? luidde zonder aarzelen het positieve antwoord: nei Blier- herne Eagehoek of Alde Feanen. Wytse wist bij elke weergesteldheid waar hij wezen moest. Met mooi zonnig weer kwam het niet sproken?" „Neen. Als ik Smith ontmoet had, zou ik het hem waarschijnlijk wel verteld hebben, maar ik heb hem niet gezien", „Hebt u de revolver bij u?" „Was er iemand in de buurt, die het schot fcon hooren?" „Misschien wel. Maar het is niet waar schijnlijk. Mijn knecht was al naar huis en de boerderij van Smith ligt een goed eind van me af." „Waarom verstopte u die revolver achter in de la?" Leslie kleurde hevig. „Ik heb hem nooit verstopt. De la zit vol mét doeken en zijden zakdoeken en dergelijke dingen en ik legde hem achterin uit vrees, dat mrs. Grey, die mijn kamer doet, er aan zou zitten Zij bergt mijn zakdoeken op, als zij die gewasschen heeft, en ik wilde geen gevaar loopen met dien revolver. „U blijft er bij, dat u niet vóór acht naar de boerderij bent teruggekeerd? in hem op naar de Alde Feanen te gaan Hij wist, waar de baars zich bevond. Was men eenmaal van wal, dan zagen zijn merkwaar dig scherpe oogen aan de vlucht van de meeuwen in de lucht, wat zich in het water afspeelde. Hij had geleerd dingen te zien en op te merken, die een ander niet of nauwe lijks zag. Aan de wijze waarop de meeuwen boven de „azen" stonden, wist hij te zeggen of er grof of fijn goed te vangen was. Vlo gen de meeuwen laag, dan was er sprake van breede scholen visch, terwijl enkele hoogstaande vogels duiden op diepliggende groote baars. Maken de meeuwen veel ka baal, dan is de school zich aan het versprei den. Vliegen ze in een groote cirkel, en dui ken ze af en toe een beetje traag, dan is het vrij zeker, dat een school bezig is zich te vormen. Natuurlijk komt het ook meermalen voor, dat de baars niet „jaagt" zoodat ze op het gevoel gezocht moet worden bij en tusschen de wierpollen. Opmerkelijk is, dat de door snee-Fries het dan moet afleggen tegen b.v. een Noordhollander. De laatsten visschen veel scherper dan de eersten. Ook hebben ze meer over voor een mooi vischgerei. In dat opzicht zijn de Friezen niet vrij te pleiten van een soort conservatisme. Komt een vreemdeling eens met een modern, luxueus stelletje, dan wordt dat niet alleen met ver bazing, doch ook met een zeker wantrouwen bekeken. Meen daarom niet, dat de Friezen niet kunnen visschen. Met de lepel overtref fen ze de vreemdelingen, ook de Hollanders. Uren kunnen ze roeien met de lepel buiten boord, of langs de smallere vaarten met de sleephengel jagen op snoek. Als aas wordt dan bij voorkeur een levend kikkertje ge bruikt. De snoek is dol op kikkers, al is het gebruik van zoo'n levend beestje wel eenigs- zins barbaarsch, doch per saldo is dat de ge- neele hengelsport. Over het „sportieve" hengelen herinner ik me nog een verhaal van een kennis. Deze was een geducht karpervisscher, en gebruik te bij voorkeur een staand tuig, zware lijn en een stijve stok. Op een keer was hij weer bezig en had het geluk binnen een paar uur tijds eenige prachtige exemplaren te ver schalken. Een Engelsche Lord, welke daar van getuige was, vond dat geen goede ma nier. Hij zou dat beter en vooral „sportiever" laten zien. Er kwam een „splitcane, steel centre"-hengel voor den dag met een prach tig reel en een zijden lijn. Dat stelletje had zeker niet minder gekost dan 250. Het lid van het Hoogerhuis (dat bleek hij later te zijn) trok aan de gang en binnen tien minuten had hij een zware karper vast. Be grijpelijkerwijze liep de haspel als een ra zende af, want 't eerste wat de karper deed, was, naar de z.g.n. remming schieten en om een paal heen zwemmen. Het schijnt, dat de karpers daar elkander die truc hadden ge leerd, en dat houdt geen enkele snoer. Dat moet hun belet worden en dat kan alléén met een stevig snoer en een stijven stok. De Fries kon dat wel, maar de Brit met z'n „splitcane" een hangel, welke in de lengte als een spiraal kan worden opgerold, kon dat niet. Het schijnt, dat Engelschen ook nog koppig kun nen zijn, want hij probeerde het nog eenige keeren op dezelfde manier met hetzelfde re sultaat, doch eindigde met een stijven stok te koopen. Dat alles speelde zich af in die goede oude tijd, welke tot het verleden behoort. De visch- stand in Friesland is er sterk op achteruit gegaan, zooals trouwens over het geheele land. Het toenemend gebruik van motoren bij de scheepvaart en een intensieve bevisschlng zullen daaraan wel in hoofdzaak schuldig zijn. Ook heeft het consenten-stelsel een fu nesten invloed gehad op den vischstand Verschillende gemeenten in Friesland ver pachten het vischwater niet, doch verkoopen een ongelimiteerd aantal „consenten" aan ieder, die er om vraagt. Voor elk type visch- tuig was een bepaald bedrag vastgesteld. Een dergelijk systeem moest op den duur de vischstand vermoorden want wat vandaag de een niet ving, viel morgen in handen van een ander. Maar al is er dan geen sprake meer van de vischrijke gebieden van voorheen, toch is er voor den hengelaar, die zich rekenschap geeft van de natuurlijke invloeden en weers gesteldheid, nog wel een zoodje baars te be machtigen. Men stelle zich evenwel niet voor op één dag een dozijn exemplaren van meer dan een pond te bemachtigen, met de noodige ponden kleinere. Die tijden zijn voorbij en komen niet terug. Toch, wie eenmaal met de hengels over de Friesche meren heeft ge zworven, blijft verlangen, dat nog eens weer voor een paar weken te kunnen doen. En al zal hij teleurgesteld worden door de baarzen en de andere bevolking der wateren, hij zal voor maandenlang weer energie opdoen voor den levensstrijd en gehard en bruin gebla kerd weer naar z'n „home" terugkeeren, het geen ook iets waard is. ZW1TSEBSCHE BALSEM 50 en 60 ct per doo» Nederlondsch fabrikoo* BEGROOTING 1934 VOOR NED.-INDIE. Bij den Volksraad is ingediend de finan- cieele nota, o.a. bevattende de begrootings- cijfers voor 1934: totaal aan uitgaven gew. dienst ruim 547, inkomsten gew. dienst bijna 423 millioen gulden. OPENING VOLKSRAAD. Bij de opening van de voorjaarszitting van den Volksraad herinnerde de gouver neur-generaal eraan, dat deze instelling thans 15 jaar bestaat en hij meende dat deze staatshervorming van groote beteckenis als geslaagd mag worden genoemd. Een terugblik werpend op het afgeloopen jaar, zei hij, dat er niet veel was dai bevre digde, en ook de toekomst lijkt allerminst op gewekt. Wij ontleenen aan de rede. die Aneta sein de aan het Hbld., verder het volgende: Het parlementaire stelsel. Spreker riep den nieuwen voorzitter een hartelijk welkom toe. Vooral in den tegen- woordigen tijd is het voorzitterschap van den Volksraad van bijzondere beteekenis. Het parlementaire stelsel ondervindt groo te belangstelling en de vroeger zoo algemeen erkende doelmatigheid van dit stelsel wordt thans wel eens betwijfeld. De beweerde politieke onmacht der regee ringen wordt toegeschreven aan het parle mentarisme, dat in zichzelf doel zoekt en partijbelangen boven algemeene belangen stelt en daardoor een belemmering wordt bij de moeilijke bstuursvoering in de huidige tijdsomstandigheden. Spreker stelde vast dat veel van hetgeen de Volksraad voortbrengt veelal bewonde ring afdwingt, maar gebrek aan beperking der leden kan hier tot een gevaar uitgroeien De aan de regeering gestelde vragen wor den talrijker. Steeds meer tijd en werkkracht van de organen der regeering worden daar door in beslag genomen en onttrokken aan de eigenlijke bestuurstaak. De financien. Hierna gaf spreker een beschouwing van de financiën des lands, welker toestand ook in het afgeloopen jaar zorgwekkend bleef. De daling der inkomsten bleef voortduren. Hiermede werd bij de opstelling van de be grooting voor het dienstjaar 1934 rekening gehouden, terwijl bovendien pogingen om de uitgaven te drukken niet ontbraken. Op zichzelf mag als het beduidendste re sultaat worden beschouwd dat de stand van de zuivere gewone uitgaven des lands van 524.000.000 in 1930 kon worden terugge bracht tot den in het ontwerp der begroo ting voor 1934 geraamd bedrag van 369.000.000. Tegenover de geraamde uitgaven van 369.000.000 kan niet meer dan 285 mil lioen aan inkomsten voor 1934 worden ge steld, hetgeen een tekort laat van 84 mil lioen. Wil men er mede rekening houden dat van deze 84.000.000 ongeveer 50.000.000 bestemd is voor aflossing van schulden, dus onzen schuldenlast niet verzwaart, en uit dien hoofde als gedekt kan worden be schouwd, dan nog blijft een bedrag van 34.000.000 als ongedekt tekort. Aangezien op de uitgaven voor materieel reeds tot het uiterste is bezuinigd, komt ver dere versobering of reorganisatie in werke lijkheid neer op ontslag of salariskorting. Bij een poging om snel en alleen langs dezen weg uitkomst te zoeken zou een volko men ontwrichting van het eigen maatschap pelijk bestel onontkoombaar zijn geworden. Maatregelen van geheel anderen aard moe ten dan ook hiertegenover worden gesteld. Spreker dacht aan de herhaaldelijk be pleite andere verdeeling der defensie-uitga ven tusschen Nederland en Koloniën. Daar de Nederlandsche regeering zelf voor groote moeilijkheden staat en onder de tegenwoordi ge omstandigheden Ned.-Indië bij voortdu ring financieel steunt, dient de opportuniteit daarvan in de eerste plaats aan de beoordee ling der Nederlandsche regeering te worden overgelaten. „Ongeveer vier jaar geleden", schrijft ons iemand, „had ik een leelijken aanval van rheumatiek in de heup-gewrichten. Vier weken lang lag ik in het zieken huis. Nadat ik er uit was, kreeg ik het steeds weer terug als een verandering van weer op komst was. Toen probeerde ik Kruschen Salts; eiken ochtend niets anders dan de kleine dosis. Het hie p mij zoo goed, dat ik er mee doorging en na ongeveer zes maanden merkte ik, dat de rheumatische pijnen verdwenen waren. Dat was drie en een half jaar geleden en nadien heb ik nooit meer eenigen last van de oude kwaal gehad. Ik neem altijd 's morgens de kleine dosis en hoewel ik 71 jaar oud ben, voel ik me als toen ik 40 was. C. M. G." Geen middel kan blijvende verbete ring brengen van rheumatiek, tenzij het drie verschillende werkingen verricht Deze zijn: a. neutraliseering van het kwaadaardige urinezuur, dat de pijn veroorzaakt; b. verdrijving van het urinezuur uit het lichaam; c. voor koming van verdere ophooping van urinezuu.. De zes verschillende zouten in Kruschen nu verrichten alle drie genoemde func ties. Twee der ingrediënten in Kruschen vormen het meest werkzame oplossings middel van urinezuur, dat de medische wetenschap kent. Andere zouten in Kruschen hebben een aansporenden in vloed op de afvoerorganen en helpen zoodoende om het opgeloste urinezuur langs den natuurlijken weg te verwijde ren. Weer andere zouten voorkomen, dat voedselresten in de ingewanden zouden gisten en maken daardoor onmogelijk, dat er weer een teveel aan kwaadaardig urinezuur kan ontstaan. Dat is de oor zaak vau de blijvende verbetering door „de kleine, dagelijksche dosis". Kru schen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon. Stralende gezond heid voor één cent per dag. Geautoriseerde vertaling naar 't Engelsch van Molly Thynne, door A. W. v. E.v. R- 18) „Komt die overeen met de kogels in het wapen, dat u op de boerderij vondt?" ,,J^* Agent Collins stapte vooruit en overhan digde den lijkschouwer een zware dienst revolver. „Dank u. Laat mrs. Leslie voorkomen." Leslie's gelaat drukte een en al verbazing uit „Herkent u dit wapen, mr. Leslie?" Leslie bekeek de revolver. „Hij is van mij," zei hij eenvoudig. „Ik bewaar hem in de la van mijn toilettafel in mijn slaapkamer. Ik veronderstel, dat ser geant Brace hem daar gevonden heeft." „Wanneer hebt u hem het laatst ge bruikt?" „Zoowat een week geleden. Ik vond een arme kat in een klem in Smith's veld, juist tegenover mijn weg. Redding was uitgeslo ten, daarom ging ik naar huis, haalde dit en schoot hem door den kop". „U hebt hem daarna niet meerg ebruikt?" „Neen, hij is na dien tijd niet meer uit de la geweest." „Was er iemand bij, toen u die kat dood schoot?" „Neen, ik was alleen". «Hebt u er later nog met iemand over ge- mrs. Draycott naar de boerderij ging?" „Zooals ik al zei, kende ik mrs. Draycott niet. Waarom zij er heen is gegaan, is mij een raadsel." Onder een zacht gemurmul van stemmen ging Leslie naar zijn plaats terug, terwijl net publiek, dat meerendeels uit zijn vrien den of buren bestond, fluisterend van ge dachten wisselde over de onverwachte wen ding, die het onderzoek had genomen. Hij was populair in het district, en Fayre merkle op. dat, niettegenstaande de bezwarende ge tuigenis van de politie, er tot dusver weinig vijandigs lag op de gezichten, die zoo ernstig in Leslie's richting keken. Het hart zonk hem in de schoenen, toen Cynthia werd opgeroe pen. Hij had gehoopt, dat zij niet gehoord zou worden. „Wilt u ons met uw eigen woorden precies vertellen, wat er op den avond van den 23en Maart gebeurde?" zei de lijkschouwer. Cynthia had een verhoogde kleur en haar 1DJ oogen schitterden &at meer dan gewoonlijk; „Ik maakte een lange wandeling, zooals ik overigens toonde zij geen verlegenheid over zei" en keerde niet terug vóór bij achten. Ver- de positie, waarin zij verkeerde r~\ ..11 1. n A TnemrtArrl I Tl. AMlmnniln mf T A*l: uur dui'veld, als ik mrs. Drayvott had vermoord, denkt u dan, dat ik mijn revolver in een .a had la-en liggen, waar iedereen hem kon vin- begon zij. den? En nog wel zonder hem schoon te ma ken of weer te laden!" Leslie's prikkelbaarheid had nu de over hand verkregen. „Dat staat aan de jury ter beoordeeling, mr. Leslie!" zei de lijkschouwer. Er klonk een scherp afkeurende toon In „Ik ontmoette mr. Leslie, zooals wij had den afgesproken, bij het Galstonboschje", Hoe laat was dat?" viel de lijkschouwer haar in de rede. „Zoowat kwart over vier. Wij praatten ongeveer drie kwartier, en daarna ging ik terug naar Galston en mr. Leslie liep door zijn stem en Fayre begreep, dat Leslie in een opwelling van drift den goeden indruk, dien hij in het begin gemaakt had, grootendeels bedorven hadT „U hebt geen verklaring voor het feit, dat u H.Ji nep het boschje in de richting van Besley „Flink meisje", fluisterde Kean Fayi het oor, „zij houdt haar zinnen bij mekaar!" „U bent zeker van de richting, die mr. Leslie insloeg?" „Absoluut. Nadat ik een paar passen had geloopen, keerde ik mü om. om hem nog iets te zeggen, maar hij liep zoo vlug, dat ik er van afzag. Hij ging toen precies in de tegen overgestelde richting van de boerderij". De lijkschouwer boog zich voorover. „Naar ik begrepen heb was u niet erg vriendschappelijk van mr. Leslie geschei den?" |„Ik was op dat oogenblik woedend op hem en ik denk, dat hij mij verwenschte. Maar opeens kreeg ik spijt en dat is de reden, waarom ik mij omkeerde, om hem te roepen"! „U vond, dat hij u slecht behandeld had?" „Dat nu juist niet, ik was boos, omdat hij mij te goed wilde behandelen, of ten minste, wat hij goed noemde Ik was het niet met hem eens en werd driftig. Hij had zich in het hoofd gezet, dat hij, omdat hij geen vooruit zichten had en nog in lang niet aan trouwen kon denken, mij in een scheeve positie bracht en daarom verplicht was, de verloving te verbreken." „Wat dit de eerste keer, dat hij voorstelde de verloving te verbreken?" „O, hemel, neen! Hij begon er al over tien minuten, nadat wij verloofd waren". Een zacht, zenuwachtig lachen golfde door de zaal en de jury, die bij de vraag van den lijkschouwer de ooren had gespitst, viel vermaakt in zijn matheid terug. „Was het een oud twistpunt tusschen u?" „Oo, ia. Daarom was ik ook boos. Wij hadden net er zoo dikwijls over gehad, dat ik er beu van was." „Dus, toen mr. Leslie de verloving wilde verbreken, weigerde u en hield hem aan zijn woord?" Een hooge blos overtoog Cynthia's wan gen, maar zij was te verstandig, om aanstoot te nemen aan die veronderstelling. Met een ontwapenende openhartigheid keek zii den Spreker deed een dringend beroep op allen, die bij het orde brengen in eigen huis direct en indirect hulp kunnen bieden. En dit be roep gaat niet in de laatste plaats uit tot hen, wier hulp veelal slechts kan bestaan in het moeizaam dragen maar toch gewillig aanvaarden van de gevolgen van de heer- schende wereldcrisis. De cultures en de werkloosheid. De economische structuur in haar alge meenheid werd ernstig geschaad. Spreker herinnerde aan het ingrijpen door de regee ring in de suikerindustrie en bij de thee industrie, waarbij met waardeering gewag wordt gemaakt van het werk van belangheb benden ter verkrijging van internationale sa menwerking. Met de regelingen omtrent de suiker en thee is een waardevolle ervaring opgedaan. Een groote moeilijkheid zal altijd blijven om de inlandsche rubbercultuur op bevredigen de wijze in de regeling te betrekken, maar nu in kringen van belanghebbenden de over tuiging schijnt te zijn doorgedrongen dat een regeling de voorkeur verdient boven den te- genwoordigen toestand, opent dit een nieuw perspectief. Ten aanzien van de cement-, asphalt- en metaal-industrie werd een meer rechtstreek- sche vorm van steunverleening toegepast, door aan die industrieën gouvernementsor ders op te dragen welke anders in de eigen werkplaatsen zouaen zijn uitgevoerd. Spreker wees er op dat bij de arbeidsbeur zen thans zijn ingeschreven ruim 3000 Euro. peanen, 10.000 Inheemschen en 850 Chinee- zen. Hij herinnert verder aan de oprichting van het Centrale Steuncomité, het werk van het Leger des Heils, de A.M.V.J. en het royale aanbod van de industrie om jaarlijks gedurende drie jaren 500.000 bij te dra gen. Hoewel aldus het noodigste dit jaar zal kunnen worden gefinancierd, is daarmede het vraagstuk van de werkverschaffing nog niet opgelost. Binnenkort zal een Indische maatschappij voor individueele werkverschaffing worden opgericht. De irrigatiewerken en de aanleg van we gen zijn bijna geheel op werkverschaffing in gesteld. Bij de bespreking van de handelspolitiek wees spreker er op, dat deze materie niet los van Nederland kan worden behandeld. Zij wordt beheerscht door de internationale ver houdingen. lijkschouwer aan. „Hij wenschte de verloving niet te verbre ken Daarom was de heele twist zoo onzin nig Hij opperde het maar eenvoudig uit plichtsgevoel. Ik zou hem niet aan zijn woord gehouden hebben, als ik gedacht had, dat hij vrij wenschte te zijn!" „Drong hij dezen keer meer aan dan ge woonlijk?" „Neen. Daar had hij geen tijd voor. Ik werd dadelijk driftig". „Weet u zeker, dat de tegenwoordigheid van mrs. Draycott in de buurt niet een van de oorzaken van dien twist was?" „Heel zeker Ik had nog nooit van mrs. Draycott gehoord. Miss Allen vertelde mij, dat haar zuster zou komen en had mij dien avond te dineeren gevraagd, maar ik wist toen nog niet, dat zij zoo heette." „Had u haar naam nooit in verband met dien van mr. Leslie gehoord?" „Nooit." Lady Cynthia was de laatste getuige. Met opgeheven hoofd en vlammend roode wan gen keerde zij naar haar plaats terug, maar zij had meer goeds uitgericht, dan zij wist, want haar moedige houding had niet alleen de sympathie van de toehoorders gewonnen, maar ook van de jury, waaronder twee leden waren, die pachters van haar vader waren en haar van haar prille jeugd af hadden gekend. Er hing een gespannen stilte, toen de lijk- schouwer verrees, om de jury toe te spreken. Fayre kwam tot de meening, dat hij een man was van middelmatig verstand, langzaam maar nauwkeurig en misschien wat overbe- wust van het gewicht van zijn ambt. Wordt yervoüid.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5