!Buitefiiand ïBiiuiadand De Grotius-medaille aan het Nobelinstituut voor den vrede. Van Rommelzaken Hobbeltie Het nieuwe economische werkplan. Spreker gewaagde voorts van tal van klei nere voorzieningen, waartoe den Volksraad een economisch werkplan zal worden overge legd. Het omvat maatregelen, welke zonder te groote kosten terstond uitvoerbaar zijn, en waarvan binnenkort een nuttig economisch effect mag worden verwacht. Z.E. behandelde vervolgens den politieken toestand. Hij verklaarde ten aanzien van de kabinetswisseling, dat het feit, dat de heer Colijn zelf optrad als hoofd van het depar tement van koloniën bewijst, dat volle aan dacht aan de Indische zaak wordt geschon- Spreker gewaagde van de samenwerking tusschen de Europeesche en Inheemsche be stuursambtenaren. Hij waarschuwt dat het onjuist is twijfel te wekken aan de goede sa menwerking tusschen beide groepen. Tekortkoming in dat opzicht, bij wien ook. zal niet kunnen worden geduld, aangezien deze aangelegenheid van het grootste belang is voor een gezonde, doeltreffende ontwikke ling van onze bestuursvoering. Het gebeurde op en met „De Zeven Provinciën' Z.E. stond vervolgens stil bij de muiterij aan boord van „De Zeven Provinciën" en deelde mede, dat de orde en tucht op de vloot thans volkomen zijn hersteld. Het on derzoek is in vollen gang en maakt goede vorderingen. Een Witboek is in voorberei- ding. Spreker zag in deze gebeurtenis niet, zoo als sommigen, een rassentegenstelling naar voren treden, zelfs niet een zuivere marine zaak, aangezien de actie, welke gedurende de aan de muiterij voorafgaande maanden gevoerd werd tegen verschillende maatrege len van de regeering zeker van invloed is ge weest. Een en ander wijst op een meer alge- meene verslapoing en ontaard-ng van het ambtelijk p1ichtsbesef en de discipline. De regeering heeft geen plaats in 's lands idienst voor hen. die samenwerking met de regeering weigeren, hetzij door actief agee- ren. of door passief trouw en toewijding aan de regeering te onthouden. Z.E. memoreerde de uitingen van aanhan kelijkheid. we'ke op de muiterij aan boord van „De Zeven Provinciën" volgden en ein digde met een herinnering aan de opgewekte algemeene vierin^ van den roosten geboorte dag van Prins Willem van Oranïe. AMNESTIE IN BRUNSWIJK. Voor de Brunswijksche en Reichsbannerleden. Volgens een mededeeling van het etaatsministerie heeft de officier van justitie tegen de Stahlhelmleiders Schra- der, Seidel, Nowack en Meinecke en tegen verscheidene Reichsbannerleiders en -leden bij het bijzondere gerechtshof te Brunswijk een aanklacht ingediend wegens de bekende gebeurtenissen in het gebouw van het plaatselijke zieken fonds op 27 Maart j.1. In deze officieele mededeeling wordt verder o.a. nog ge zegd: .Daar door het ingrijpen van den Brunswijkschen minister van binnen landsche zaken het gevaar in den nacht op 28 Maart werd opgeheven en door de verdere maatregelen de orde en rust in het land Brunswijk gehandhaafd zijn, heeft het Brunswijksche staatsministe- rie besloten, teneinde de vorming van de volksgemeenschap verder te bevorderen, vrijdom van straf toe te staan, waarbij om redenen van rechtvaardigheid geen onderscheid wordt gemaakt tusschen de betrokken Stahlhelmleden >n de Reichsbannerleiders. Het Brunswijksche staatsministerie verklaart echter bij deze gelegenheid uitdrukkelijk, dat het in geen geval zal dulden, dat organisa ties in het land Brunswijk bestaan, die de bestaande politieke verhoudingen in nerlijk niet erkennen en die de uitge vaardigde wetten niet achten." DE STROOMINGEN IN DE SPD. resolutie aangenomen. Het bestuur der SPD in Berlijn heeft de volgende resolutie aangenomen naar aanleiding van het telegram van den voorzitter der SPD, Wels, aan den voor zitter van de arbeidersgroep ter Inter nationale Arbeidsconferentie in Geneve en andere uitlatingen uit de kringen tier „Prager richting". Het bestuur der SPD keurt nadrukke lijk alle in het buitenland schijnbaar namens de partij gelanceerde proclama ties af en verklaart, dat in het buiten land niemand het recht heeft namens de partij op te ttreden. De vertegenvvoordi gers der partij-organisaties zullen in de eerstvolgende dagen deze aangelegen heid definitief ophelderen. DE POLITIEKE KWESTIES IN DUITSCHLAND. Rede van v. Winte leidt De gevolmachtigde plaatsvervangende leider van het Duitsch nationale front, dr v. Winterfeldt, heeft een redevoering gehouden over het standpunt van het Duitsch nationale Front tegenover de huidige politieke problemen. Na gewe- zei. te hebben op den uiterst moeilijken toestand van Duitschland in de buiten landsche politiek en in de economie eischte spr. dat eindelijk overgegaan zou worden tot .aneensluiting van a'le nationaal denkende menschen binnen het vaderland. Zonder defensieve auto nomie is Duitschland niet alleen mach teloos, maar een gevaar voor de wereld. Duitschland heeft bij het aangaan van het viermogendhedenverdrag wee'1 zijn goeden wil getoond en moet echter weten dat het Duitsche volk zal opstaan als één man, wanneer zijn grenzen zouden worden bedreigd. Op aansluiting op de rede van von Winterfeldt sprak nog kat. b. d. Brosius die zijn rede besloot met te verklaren dat de Duitschnationalen een cpbouw van den staat wilden volgens hei oude Pruisische voorbeeld van het zelfbe stuur van Sü»ir> DE LEIDERSBIJEENKOMST DER NSDAP. Rede van dr. Goebbels. Op het congres der leiders van de N.S.D. A.P. besprak Feder eenige economische kwes ties, in het bizonder het werkverschaffings plan van Hitier. Hij stippelde de nieuwe mo gelijkheden der economische ontwikkeling uit. De dag werd besloten met de redevoering van dr. Goebbels, die in het bizonder de ver houding van partij tot staat, zoomede ac- tueele propaganda-kwesties behandelde. Dr. Goebbels bracht rapport uit over de indruk ken, welke hij in Italië over deze problemen heeft opgedaan, om vervolgens breedvoerig de mogelijkheden te behandelen van den ver deren opbouw van den Duitschen staat. De kwestie der toelating van nieuwe partijgenoo- ten in de nationaal-socialistische organisa ties zal binnenkort bij decreet worden gere geld. Het is een gebod van gerechtigheid. Het crisisgevaar der partij, dat bestaan heeft in November en December van het vorige jaar, zou de N.S.D.A.P. nimmer hebben door staan door haar kiezers, doch slechts door de standvastigheid der partijgenooten en me destrijders. Goebbels ontwikkelde vervolgens zijn gedachten over de uitbreiding van het ministerie van propaganda. In zijn verdere uiteenzettingen behandelde dr. Goebbels de actueele kwesties van de pers, de radio, de film, het theater en de kunst. Hij besloot met te verzekeren, dat de partijgenooten ,die func ties bekleeden, het groote vertrouwen, dat de partijgenooten in hen stellen, waardig zul len zijn. De tweede dag van de leiders- bijeenkomst. Op den tweeden dag van de leidersbijeen komst der N.S.D.A.P. deelt het Rijkspersbu reau der N.S.D.A.P. o.m. mede: De dag werd ingeleid met een redevoering van Rudolf Hess, den plaatsvervanger van den leider. Hij ncemde de nationaal-socialistische bewe ging de ruggegraat en het stalen geraamte van den nieuwen staat. Hess gaf uiting aan den wil der millioe- nen nat.-soc. den levenden geest van kracht en eenvoud onzer beweging over te dragen op het nieuwe werk den staat. Wat wij heb ben opgebouwd is in den waren zin een volksstaat. Na Hess, was het woord aan dr. Ley. die zeide, dat de leiding en de opvoeding de be langrijkste taak is voor het werk der nat.- soc. beweging. Hij besprak voorts den op bouw der standen, waardoor in Duitschland voor eeuwig de grond zal worden ontnomen aan klassenstrijd en klassenhaat. Ehiitsch- land moet den Duitschen arbeider hebben, dan zal het groot en machtig zijn. ONWEER IN DUITSCHLAND. Twee personen door den blik sem getroffen. Een hevig noodweer, dat den middag yan den Sacrementsdag boven Karlsruhe woed de, heeft twee dooden geëischt. De vrouw van den fabrikant Leichtl en de voorganger van de Evangelisch Christelijke gemeen schap in Karlsruhe, Luttenberger, bevonden zich in een tuin, toen zij door den bliksem werden getroffen en op slag gedood. DE TOESTAND IN OOSTENRIJK. Habicht over zijn dubbelzin nige positie. Afgevaardigde Theo Habicht, tot dusverre persattaché bij het gezantschap te Weenen, heeft een uiteenzetting gegeven over zijn ar restatie in Oostenrijk en zijn uitwijzing voor Duitsche en buiten landsche vertegenwoordi gers van de pers. Hierbij stelde de vertegen woordiger van het Havas-agentschap hem de vraag, hoe het hem mogelijk was geweest om tegelijkertijd persattaché en inspecteur- generaal te zijn en hoe daarbij zijn verhou ding van tot de officieele Oostenrijksche in stanties. Habicht antwoordde daarop, dat zijn dubbele positie inderdaad eenigszins moeilijk was. Wanneer de Oostenrijksche regeering hem onmiddellijk zou hebben doen weten, dat zij in die duHjelzinnige positie niet met hem kon verkeeren, zou hij zich daarover niet hebben verwonderd. De Oos tenrijksche regeering heeft echter, verre van dit te doen, verscheidene weken lang zeer in tensief met hem onderhandeld. De meest ver schillende leden hebben hem uitgenoodigd tot een bespreking en hebben alle mogelijke ondrhandelingen gevoerd. Eerst verschei dene weken later, toen deze onderhandelin gen niet tot het gewenschte resultaat gevoerd hadden, heeft de Oostenrijksche regeering plotseling de bekende maatregelen tegen hem genomen. Uit het feit, dat alle mogelijke officieele persoonlijkheden met hem hebben onderhandeld, blijkt, dat de Oostenrijksche regeering hem in zijn officieele functie vol strekt heeft erkend. Adjudant van Habicht uitge wezen. Naar uit Linz wordt gemeld, zijn de met rijksdagafgevaardigde Habicht gearresteer de rijks-Duitschers naar de grens gebracht De SS-leider Alfred Bigler werd in zijn eigen auto, begeleid door twee crimineels ambtenaren naar Schaerding gebracht. De adjudant en secretaris vas Habigt, Steinert, en de „Kommualpolitische Referet" der nat.- soc. partij in Oostenrijk dr. Gerhard Weyh, zijn in den D-trein eveneens door politie be geleid naar Duitschland gebracht. Open brief van den landsleider der Oostenrijksche NSDAP. De landsleider der Oostenrijksche N.S.D A.P., Alfred Proksch, die zijn verblijfplaats voor de overheid verborgen houdt, maar die in Oostenrijk vertoeft, heeft aan den bonds president een open brief gericht, waarin hij zich keert tegen het optreden der regeering, dat in strijd zou zijn met wet en grondwet In het bijzonder protesteert hij tegen de bewering, dat de N.S.D.A.P. een buitenland- sche organisatie is, die hoogverraad pleegt, een verdachtmaking, die hartstochtelijk be streden moet worden. Al erkent de Oosten rijksche N.S.D.A.P. natuurlijk de geestelijke leiding van den stichter der N.S.D.A.P., zij is toch een Oostenrijksche organisatie, waar in op de door den wet voorgeschreven wijze schrijver tot voorzitter is gekomen. De acti viteit der N.S.D.A.P. is steeds legaal ge weest en niet gericht tegen de onafhankelijk heid van Oostenrijk. Schrijver herinnert er aan, dat in overeenstemming met het besluit van de proviseire Nationale Vergadering Oostenrijk een bestanddeel van het Duitsche Rijk is, de Oostenrijksche regeering haar ge- heele activiteit baseert. Het schrijven be sluit met te wijzen op de ontzaggelijke ver- ontwaardiging, die de jongste regeerings- maatregelen in alle kringen der Oostenrijk sche bevolking gewekt hebben. Dr, Wasserbaeck vertrokken. De uit Duitschland uitgewezen Oosten rijksche pers-attaché, dr. Wasserbaeck, is Donderdagmiddag uit Berlijn vertrokken. 1250 arrestaties in den loop van de actie der politie. Eerst thans zijn overzichtelijke berichten ontvangen over de arrestaties, die in den loop van de actie der politie in het gehee'.e bondsgebied zijn verricht. Volgens deze be richten zijn rond 1140 functionnarissen van de nationaal socialistische partij in arrest gesteld, waarbij in het oog moet worden ge houden dat de rapporten uit Salzburg en Coralberg nog niet zijn ontvangen. De meeste arrestaties, n.1. 408 werden verricht in Neder-Oostenrijk, waarop Stiermarken volgt met 340 arrestanten. In Tirol zijn 187, Opper-Oostenrijk 200 en in Karnten 11Q personen gearresteerd. Onder deze arrestan ten bevindt zich een reeks staatsambtenaren, waaronder officieren van justitie, 7 rechters, 37 gendarmerie-ambtenaren, 21 actieve leden van het bondsleger, 8 vroegere staatsofficie- ren, 150 onderwijzers, 61 employés van de bondsspoorwegen, 47 landsambtenaren, 37 advocaten, 81 burgemeesters, 47 gemeente, raadsleden, 11 raadsleden van plattelands gemeenten en 214 districtsfunctionnarissen Kleine incidenten. Te Weenen hebben zich gisteren slechts kleine incidenten voorgedaan. In totaal wer den 34 telefooncellen beschadigd. Van ver schillende zaken werden etalagevensters in geslagen, 24 personen zijn in den loop van den dag gearresteerd, wegens verstoring van de processieplechtigheden. In Neder-Oosten rijk is een SA-leidersschool gesloten. De lei der chool, dr. Johann, graaf Hardegg werd gearresteerd en ter beschikking gesteld van net Kreisgericht Kornneuburg. Naar ver luidt zou tegen hem een aanklacht zijn inge diend wegens hoogverraad. Nog steeds meer arrestaties van nazi's. De arrestaties van nationaal socialisti sche leiders duren voort. Thans zijn alle plaatselijke groepen leiders van geheel Tirol gearresteerd. SPOORWEGONGELUK IN BELGIE. Locaaltrein ontspoord. Vier doo den. Nabij Verviers, te Stembert in België, is een locaalspoortram van de lijn Eupen-Ver- viers in een scherpe bocht ontspoord De motorwagen sprong uit de rails en raakte in botsing met een vrachtauto, die omsloeg. Vier reizigers werden gedood, dertig vrij zwaar gewond. Het parket, dat onmiddellijk gewaar schuwd werd, stelde een onderzoek in, even als een ingenieur van de trammaatschappij. Tot nu toe is de oorzaak van het ongeluk niet opgehelderd. NOODWEER BOVEN ITALIË. Hevige overstroomingen. Woensdag en Donderdag was het nood weer boven Italië. Uit Sicilië en de omstreken van Napels worden ernstige overstroomin gen gemeld. In Zuid-Italië werden verschei dene personen door den bliksem gedood. SCHULDENREGELING. Britsche commissie naar Amerika. Semi officieel wordt vernomen, dat de Britsche regeering, waarschijnlijk in het be gin van Augustus een commissie naar Washington zal zenden teneinde zoo spoedig mogelijk een definitieve regeling van het oogsschulden vraagstuk te verkrijgen. Hier bij wordt gemeld, dat Neville Chamberlain als leider van de commissie naar Amerika zal gaan. DE NIET-ERKENNING VAN MANDSJOEKWO. Een schrijven van den secr.- generaal. De secretaris-generaal van den Volken bond heeft aan alle leden van den Volken bond en de staten, die aan de buitengewone plenaire vergadering van den Volkenbond voor het Japansch—Chineesch conflict heb ben deelgenomen, een officieel schrijven ge zonden, waarin de maatregelen uiteengezet werden, die voortvloeien uit de niet-erken- ning van den staat Mandsjoekwo. In dit schrijven wordt aan alle staten aanbevolen geenerlei internatiosale verdragen met den staat Mandsjoekwo te erkennen, noch ver dragen aan te gaan. De postzegels van Mantsjoekwo worden internationaal niet als geldig erkend, het Mandsjoerijsche geld wordt uit het internationale valutaverkeer uitgesloten. HEVIGE HAGELSTORMEN IN JAPAN Tal van slachtoffers. Gisteravond hebben de sedert jaren hevig ste hagelstormen gewoed boven de Japan sche provincies Hyogo, Sjiga en Goemma. Neget» personen zijn om het leven gekomen, honderd gewond. Meer dan honderd huizen zijn vernield, terwijl 1000 huizen zijn be schadigd. De verwoesting had plaats ten ge volgen van een cyloons, welke na den storm kwam opzetten. Het is bij velen in Nederland niet on bekend meer, dat de „Vereeniging voor Volkenbond en Vrede" beschikt over een Grotius-medaille, die telken jare op 18 Mei wordt uitgereikt. Dat zulks op den 18 Mei geschiedt, houdt verband met het feit, dat de medaille op dien datum in 1925 werd ingesteld, en dat dan de algemeene Volkenbondsdag door geheel het land plaats heeft. De instelling van de medaille geschiedde in het jaar, dat drie eeuwen tevoren Hugo de Groot zijn beroemd werk „De Jure belli ac Pacis". (Over het recht van den oorlog en den vrede jschreef. Hij legde daarmede niet slechts den grondslag voor het volken recht, dat door hem in den werkelijken zin des woords werd ontdekt, maar ook voor de figuur en het begrip van den Staat-misdadiger. Er behoorde zedelijke moed en inzicht in de toekomstige ver houdingen toe om temidden van het ru moerig en dikwerf weinig ridderlijk strijdgewoel der 17e eeuw het land, dat den oorlog verklaart aan een ander land, te zien als een misdadiger, die niet slechts het aangevallen land, doch ge heel de internationale gemeenschap be schadigt. Geen wonder dan ook, dat de Grotius-medaille kan worden toegekend aan personen of instellingen, die zich op het gebied van de studie van Grotius' werken bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt, maar vooral aan degenen, met wie dit het geval is op het gebied van vredesbeweging, volkenrecht of Volken bond. De lijst van dè winnaars van de Gro tius-medaille heeft reeds een eerbied waardige lengte, en zeker een eerbied waardige kwaliteit. Briand en Embden, ministers- van buitenlandsche zaken respectievelijk van Frankrijk en Zwe den in het jaar 1925, ontvingen de me daille ter herinnering aan het feit, dat Grotius het laatste deel van zijn leven als Zweedsch gezant sleet en zijn we reldvermaard boek schreef te Parijs, dank zij de hem daar verleende gastvrij heid. De American Peace Society ont ving de Grotius-medaille bij haar hon derdjarig bestaan in 1928; de aloude universiteit van Salamanca en de Spaansche Academie voor recht haar in 1926 als herinnering aan de figuren van Vittoria en Suarez, die Grotius' Spaan sche voorgangers op volkenrechtelijk gebied kunnen worden geacht. Onder de personen, die de Grotius-medaille ver kregen, noemen wij de Nederlandsche rechtsgeleerden Van Karnebeek, Loder en Loudon; onder de buitenlanders Adatci, thans President van het Hof te 's-Gravenhage; Aponyi; Lord Robert Cecil; Generaal Dawes; Sir Eric Drum mond, Secretaris-Generaal van den Vol kenbond; Kelogg; Ruyssen, Secretaris- Generaal van de Union der Volken- bo-.idsvereenigingen; pPOf. vv t Schücking en Scialoja jot d *Mth«r ook Nansen hebben behoord z°u niet gestorven juist op denzèiJtr€ hiï dat tot de aanbieding der medaiiu daS- besloten. "Hm erd Dat thans, in 1933, het Nobelir.,*- voor den Vrede te Oslo de Groti daille ontvangt, is op grond van diensten, die dit heeft voor de Vep* schappelijke beoefening van de ,!eien* beweging. Toen Alfred Nobel in stierf, liet hij bijkans geheel zijn VJ896 gen van over de 30 millioen Zweedt kronen na voor de uitreiking van jaarlijksche vijf Nobelprijzen, achtera volgens voor natuurkunde, chem neeskunde, letterkunde en den vV a6" In zijn testament wees hij de licbam aan, die jaarlijks over den prijs be«m sen; voor den vredesprijs is dit T commissie van vijf leden uit het Nn* sche Parlement te Oslo. Maar blijken" zijn testament verkreeg de Nobels tbs ting. te Stockholm gevestigd, die~ hl gansche Nobelfortuin beheert, het rech» om voor elk der toe te kennen prijzen een wetenschappelijk instituut op 7 richten, hetwelk de taak heeft van voor lichting. Zoodoende is in 1905 tot *tand gekomen het Noorweegsche NobelW( tuut voor den Vrede, dat reeds dad«H J een bibliotheek stichtte, die zich daari van andere bibliotheken onderscheidt dat zij in het bijzonder wel voorzien"* op het gebied van de literatuur de- vr£ desbeweging sedert 1815. Toen toch werd te New York de eerste vredesorganisatie opgericht; via Engeland gekomen naar het continent van Europa, verbreidde de beweging zich snel. Reeds in de ja ren 1848—53 werden internationale con gressen gehouden; na 1870 ontstonden nationale vredesvereenigingen; na 1889 hielden de Interparlementaire Unie en het Internationale Vredesbureau jaar lijks congressen van beteekenisvollen aard. Dat van dit alles een rijke litera tuur, zoowel van boeken als periodieken aanwezig is, het behoeft geen betoog Maar veel daarvan is verloren geraakt' maar de bibliotheek van het Nobelinsti-' tuut heeft toch nog veel in handen kun nen krijgen. Het Nobelinstituut doet meer. Het geeft belangwekkende boeken over de vredesbeweging uit. Het heeft vaste lectures, die lezingen geven in Oslo en het verder Noorwegen. Het schrijft zoo nu en dan prijsvragen uit van interna tionalen aard. Het heeft aan zich ver bonden raadgevers op het gebied van de vredesbeweging, de moderne politiek en de economische politiek. Het houdt re gelmatig samenkomsten in de zalen van het statig gebouw van het Nobelinsti tuut; een kleine, waar slechts het comité van vijf leden zetelt; een groote, waa- de jaarlijksche uitreiking van den Nobel prijs plaats heeft en waar het vorsten paar van Noorwegen een regelmatige verschiininr is. VLOOTBOUWPROGRAM VAN AMERIKA. Grooïe uitbreiding. De secretaris vas de Amerikaansche ma rine heeft een groot vlootbouwprogram voor de eerstvolgende drie jaren aangekon digd. Het program, voor de uitvoering waar van 238 millioen dollar noodig zijn, voor ziet in den bouw van: 20 destroyers, 2 vlieg tuigmoederschepen, 4 kruisers van 10.000 ton, 4 onderzeeërs en 2 kanonneerbooten. De kosten zullen door Roosevelt ter be schikking worden gesteld uit het fonds voor het openbare bouwprogram. DE ORANJE-TREIN TE AMSTERDAM. De Oranje-trein zou vandaag te 7 u. 45 aan het station Weesperpoort te Amsterdam aan gekomen. Hij zal dien dag en Zaterdag van half tien s ochtends tot 10 uur 's avonds voor het publiek te bezichtigen zijn. GEEN STAKING BIJ DE FIRMA N. J. MENKO TE ENSCHEDE. Naar aanleiding van een conferentie, welke de vorige week is gehouden tusschen de be sturen der drie textielarbeidersbonden en de firma N. J. Menko te Enschede, hebben genoemde organisaties dezer dagen ver gaderd met de wevers der firma Menko In deze vergadering werd besproken het door de firma Menko aan de orde o-est^Ide voornemen om bij uitbreiding van werk<>e- tegenheid de loonen met 5 pCt. te verlagen alsmede invoering eener 5 pCt. verlaging in dien de wevers het thans stilstaande weer ftr bediening wordt gegeven. In beide vergaderingen werd na uitvoe rige besprekingen besloten zich bij eventueel invoeren dezer maatregelen hiertegen niet te verzetten, onder restrictie der door de firma gedane toezegging, dat bij invoering dezer loonsverlaging gedurende drie maanden geen: wijziging in den toestand zal worden ge bracht. Hierbij werd door de aroriders als vanzelfsprekend aangenomen, dat gedurende genoemde drie mianden geen arbeiders we gens slapte zullen worden ontslagen Verder werden in de vergaderingen eenige wenschen naar voren gebracht, welke tevens in een aan de firma te richten schrijven ge- noemd zullen worden. LOTING LICHTING 1935. Getrokken is: 3817, de Mei] Theodorus Marinus, geb. 28 April. Gistermiddag is te 's-Gravenhage de ting gehouden voor den dienstplicht, lichting 1935. Getrokken werd no. 3817. Achter dit nU®* mer stond in het Amsterdamsche register naam: de Meij. Theodorus Marinus, gehore 28 April. Deze naam en geboortedatum geven 0 voor alle gemeenten aan wie het eerst v bestemming tot gewoon dienstpiichuge aanmerking komen. toe. Tot de lichting 1935 behooren in het meen jongelieden, die geboren zijn in 1 Zij worden echter pas in Januari 19 w den dienstplicht ingeschreven. Dat de hieraan voorafgaat, houdt verband me I vooroefeningen ter verkrijging van v ting van eerste oefening, waarvoor me vóór de inschrijving dient aan te meia 293. Ook de veldwachter kwam aange sneld. Hij had juist visch staan bakken voor vrouwlief, omdat hij dat zoo goed kon en met een vischje aan de vork, dat hij juist om wou draaien, snelde hij de straat op, met opgestroopte mouwen. - - 294. De schoolmeester hoorde n op en keek eens uit het raam- «0bbeWe zijn witte olifant gezeten, m hrachtc0 en den Rommelzak voor z'C doem hem heelemaal uit zijn g boe"^' Kinderen, pak maar gauw vandaag sluiten we de schoo komt Jan Rommelzak aani

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6