DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE JODEN IN POLEN DageÜiksch Overzicht ïBuiteuCaad Ho. 141 Zaterdag 17 Juni 1933 135e Jaargang Een motie van de naiionaal-demo- cratische partij over het Joodsche gevaar" in Polen. Onze Poolsche gezant geinterviewd. Waf vandaag de aandacht trekt.,. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N, ADEMA. Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Reuter heeft uit Warschau gemeld, dat de nationaal-democratische partij in Polen een motie heeft aangenomen, waarin wordt ver klaard, dat „het Joodsche gevaar" moet wor den overwonnen door invoering van een n u- merus clausus voor de Joden. Deze die nen voorts te worden uitgesloten van officiee- le functies, waardoor zij invloed kunnen oefenen op de Poolsche politiek. Aldus luidt de inhoud der motie. Een re dacteur van het Ned. Corr. Bur. heeft naar aanleiding daarvan den Poolschen gezant in den Haag, den heer Vencerlas Babinski, ver zocht hem omtrent deze nationaal-democra- tische partij eenige inlichtingen te willen verstrekken. De gezant voldeed aan dit ver zoek en verklaarde toen het volgende: De natoinaal-democratische partij is een nationalistische en anti semitische partij. Zij berust niet op een fascistische ideologie, is noch voor noch tegen het fascisme, maar strijdt voor een integraal nationalisme. Deze partij staat sterk uitgesproken in de opposi tie tegenover de regeering. Zij pleegt tegen de begrooting en tegen alle door de regee ring voorgestelde wetsontwerpen te stem men. Op de vraag van den redacteur, hoe sterk de nationaal-democratische partij is, ant woordde de gezant: Zij vormt slechts een kleine minderheid in het volk. Het regeeringsblok, berustende op de ideo logie van maarschalk Pilsoedski, vormt een absolute meerderheid in de beide kamers van het parlement. De regeeringspartijen huldi gen ten aanzien van het nationale vraagstuk een breede opvatting. Dit blijkt wel uit het feit, dat tot het regeeringsblok niet alleen verscheidene Joden behooren, maar ook ver tegenwoordigers van Oekraïners, een natio nale minderheid vormende. De oppositie bestaat uit de natoinaal-de- mocraten, de volkspartij, de socialisten en eenige groepen van nationale minderheden. Deze gezamenlijke partijen vormen nog niet de helft van het parlement. En van deze op positie vormt de nationaal-democratische partij slechts een deel. Hieruit blijkt afdoen de, dat zij een zeer kleine minderheid in het volk uitmaakt. Er is vervolgde de gezant geen sprake van, dat de regeering ooi zou aan vaarden, wat in de motie der nationaal-demo cratische partij wordt geëischt. Deze motie heeft dan ook slechts het karakter van een demonstratie en is zonder eenig practisch belang. Reuter heeft trouwens gemeld, dat de nationaal-democratische „Gazeta Wars- zawska" wegens deze verklaring van haar partij in beslag is genomen. De Poolsche regeering is gewoon, met alle. energie een strikte legaliteit te doen betrach ten. En men kan zich onmogelijk voorstellen, dat de eischen der nationaal-democratische partij langs legalen weg zouden worden verwezenlijkt, omdat zij lijnrecht indruischen tegen de gevoelens der overgroote meerder heid van het Poolsche volk. En, zoo besloot de gezant glimlachend, dat deze eischen niet langs illegalen weg zullen worden verwezenlijktdaar zal de regeering wel voor zorgen! DE GEBEURTENISSEN IN DUITSCHLAND. De kwestie Wasserbaeck. De officieele Pruisische persdienst deelt mede: De door den vroegeren pers- attaché van het Oosttenrijksche gezant schap in Berlijn, legatieraad dr. Was serbaeck, tegenover buitenlandsche journalisten afgelegde verklaring, dat hij op onheusche wijze zou ziji behan deld tijdens zijn verblijf in hechtenis, is op geen enkele wijze juist. Op de hem in tegenwoordigheid van getuigen dooi de bevoegde politieautoriteit gestelde vraag of hij bezwaren heeft in te bren gen, heeft hij wel is waar aanmerking gemaakt op de ruimte, waar hij was on dergebracht en zich er over oeklaagd, dat hij 's morgens om half zeven heeft moeten opstaan, doch hij werd veel kal mer toen hem werd duidelijk gemaakt, dat hij op beide punten volgens het gel dende reglement werd behandeld. Dr. Wasserbaeck heeft bij die gelegen heid nog uit vrijen wil verklaard, dat hij geen aanleiding zag te protesteere.i. Redevoering van Goebbels voor de pers. Rijksminister dr. Goebbels heeft te Hamburg voor vertegenwoordigers van de binnen- en buitenlandsche pers een redevoering gehouden, waarin hij o.m. het volgende uiteen zette. Op het oogenblik bestaat in Duitsch- land één samenhangende idee. De nati onaal socialistische bewoging heeft een organisatie geschapen met het doel de overige partijen te ontbinden en te ver nietigen. Dit proces is begonnen en wan neer er naast de NSDAP op het oogen blik nog andere partijen zijn is dat zon der beteekenis. De nat soc. beweging heeft de samenhangende idee geschapen en daarmede het stalen skelet van ten nieuwen staat. Deze samenhangende idee is ook op staatspolitiek gebieci door gezet in het sttreven naar één samen hangend rijk. Het laatste groote doel is thans een absoluut, een eenheid vor mend volk te scheppen. Spr. gelooft dat dit in betrekkelijk korten tijd gelukken zal. Wij staan thans voor het feit dat de wereld Duitschland niet begrijpt, waar over men zich echter niet behoeft te verwonderen want veertien jaar lang is Duitschland in de oogen der wereld door de Marxisten in discrediet ge bracht. Spr. is er van overtuigd dat Duitschland desondanks een wereldzen ding te vervullen heeft. De huidige revo- mtie in Duitschland zal zich niet alleen beperken tot twee staten in Europa. De oorlogsverklaring van Hitier aan den democratischen staat is slechts het be gin. Aan het einde der ontwikkeling zal een nat. soc. ingedeeld Europa staan. L cebbels over Wels c.s. Rijksminister dr. Goebbels heeft gis ter in Hamburg een tweede redevoering uitgesproken, waarin hii. na uiteengezet te hebben, dat de nat- soc. beweging de revolutie had gemaakt en derhalve de eenige was die recht had om de revolu tie uit te bouwen zich keerde tegen de naar Praag gevluchte sociaal democra ten, in welk verband hij o.a. het volgen de naar voren bracht: De sociaal-democratische partij van Duitschland is thans in twee helften uiteen gevallen, waarvan het eene deel niets wil weten van het andere. Zij ge- looven ons te kunnen misleiden, maar zij vei gissen zich, wanneer zij gelooven ons daarmede te kunnen bedriegen Wanneer zij van Praag uit het Rijk in moeilijkheden willen brengen, dan zui len wij ons houden aan hen, die in Duitschland aanwezig zijn. Wij zullen het woord op hen toepassen: Meege gaan, meegevangen, meegehangen! Wij doen dat niet uit partijbelang, maar wij laten niet toe, dat Duitsche arbeiders hun brood verliezen, omdat gewetenloo- ze arbeidersleiders hun persoonlijke partijbelang stellen boven het belang van de Duitsche natie. Dat moeten de heeren van de „Vorwaerts" goed weten. Wanneer de heer Loebe het gezicht van een valsch profeet verklaart: Ik ken U niet meer, Gij broeders in Praag, Zurich en Parijs, dan kunnen wij daar op ant woorden: Wij kunnen hen niet pakken en daarom moeten wij ons met jelui schadeloos stellen." Wels heeft voor hij uit Duitschland vluchtte strategisch verklaard, dat hij niets meer met de Tweede Internationale wilde hebben uit te staan. Thans, nu hij in Praag vei lig zit, zegt hij, dat hij deze verklaring onder druk heeft afgelegd, en dat zij niet geldig is. Wie garandeert ons, dat wat de heer Loebe thans verklaart, niet morgen door hem in het buitenland wordt her roepen als onder druk gezegd? Dan moet ik hem zeggen: „Veilig is veilig en wat men heeft, dat heeft men." Wat de burgerlijke partijen betreft, aldus Goebbels verder, behoeft m^n niet veel woorden te verliezen. Men kan hun alleen naroepen: Laat de dooden met rust. De ontwikkeling heeft hen achter zich gelaten. Wij zijn er van overtuigd, dat de revolutie nog niet ten einde is. Wij gaan verder, tot eenmaal nationaal socialisme en Duitsche natie een begrip vormen. Wij willen plechtig de gelofte afleggen: Wat wij waren en wat wij zijn, dat willen wij blijven. Zonder compro missen, radicaal, altijd voorwaarts n.ar- cheerend, nooit terugwijkend in geloovi- ge overgave het vaderland, de partij en den leider toegewijd. Hitier over leiding en leiders. Gisterochtend heeft Hitier voor de tweede maal het woord gevoerd op de leidersbijeen komst der N.S.D.A.P. Hij behandelde het probleem leiding en leiders en hun beteeke nis voor het leven der natie. Hij zeide o.m het volgende: Het is de taak der nat.-soc. beweging pa rallel met de leiding van het cultureele en economische leven thans ook een politiek ieidersdom organisch op te bouwen. Wij moe ten arbeid verrichten. Onze taak is het in Duitschland een politieke leiding op te bou wen, welke zich voegt naar de grondslagen van het nationale leven. De Duitsche revo lutie is pas dan afgesloten, wanneer het ge heele Duitsche volk geheel is gereorgani seerd en opnieuw opgebouwd. Wij zullen een leidersklasse vormen, welke hard is als staal. Wanneer een beweging den staat ver overd heeft en besloten is volgens de wetten van het Ieidersdom de macht te handhaven, dan kan deze staat door niets meer worden omvergeworpen. Zooals de leiding is, is het volk en zijn lot. Inwijding van de Rijksleiders- school der N. S. D. A. P. en N. S, B. O. De rijkskanselier heeft Vrijdag een bezoek gebracht aan Bernau, waar de rijksleiders- school der N.S.D.A.P. en der nationaal-socia- listische bedrijfscellenorganisatie, welke in het Bernauer Walde ligt, is ingewijd. In het gevolg van Hitier bevond zich o.m. de leider van het Arbeidsfront, dr. Ley. S.A., S.S., Hitlerjeugd en leden van den vrijwilli- gen arbeidsdienst en den Stahlhelm hadden zich langs den weg opgesteld. Na de bezichtiging van het gebouw vond in de Aula een korte plechtigheid plaats. De leider van de rijksleidersschool, Gohden, leg de de gelofte af, dat de school zal werken in den geest van Hitier. Hierna sprak de leider van liet Duitsche arbeidsfront, de president van den staatsraad dr. Ley. De rijksleiders school heeft tot taak een generalen staf ie vormen voor de partij. Ten slotte werd nog het Horst Wessellied gezongen, waarna Hitier per auto naar Ber lijn terugkeerde. Officiëel communiqué van de Stillhalte-onderhandelingen, Vrijdagavond werd een communiqué gepu bliceerd over de Stillhallteonderhandelingen, die van 13 tot 16 Juni in de Martinsbank in Londen zijn gevoerd. Hierin wordt medege deeld, dat de besprekingen betrekking had den gehad op zekere wijzigingen in de over eenkomst. Er werd besloten, dat de terugbetalingen van kapitaal ten bedrage van ongeveer 75 millioen goudmark zullen worden uitgesteld tot 28 Febr. 1934. Deze wijziging is met on middellijke geldigheid onderteekend en dus voor alle bij de Stillhalteovereenkomst be trokken staten geldig. Het verbod van de D, A, Z. ingetrokken. De geheime staatspolitie heeft het verbod van de Deutsche Algemeine Zeitung met in gang van 17 Juni ingetrokken. Zcoals bekend is, was de D.A.Z. voor den duur van drie maanden, van 31 Mei af, ver boden. Habicht bij den Rijkskanselier. De rijkspersdienst der N.S.D.A.P. deelt mede: Rijkskanselier Adolf Hitier heeft Vrij dag den persattaché van de Duitsche am bassade in Weenen, Habicht, ontvangen voor een bespreking, welke eenige uren heeft ge duurd. De rijkskanselier nam kennis van het rapport betreffende de gebeurtenissen in Oostenrijk. Ten slotte bracht de leider, al dus de mededeeling der N.S.D.A.P., partijge noot Habicht dank en hij verzekerde hem op nieuw zijn bizonder vertrouwen. Goeriug in Stockholm. De Pruisische premier Goering is gister middag in zijn door hem zelf bestuurd vlieg tuig op het vliegveld te Stockholm geland. Van daar begaf hij zich naar de stad en bracht een bezoek aan het graf van zijn over leden echtgenoote, die van geboorte Zweed- sche was. Vlaggen op 28 Juni halfstok. Op Woensdag 28 Juni zullen de autoritei ten van het rijk, de landen en de gemeenten halfstok laten vlaggen. De rijksregeering roept het geheele Chiitsche volk op zich aan te sluiten bij de actie der autoriteiten. De herdenking van het verdrag van Versailles. In afwijking van de oorspronkelijke rege ling is thans bepaald, dat op 28 Juni slechts in alle Pruisische scholen gedurende het laatste ochtenduur in waardigen vorm gewe zen zal moeten worden op de beteekenis van dezen dag en het verdrag van Versailles. De scholieren zullen niet mogen deelne men aan optochten. OOSTENRIJK EN DE NAZI'S. Een deel der gearresteerde nat.- soc. weer op vrije voeten. Volgend een bericht van de semi-officieele Polizeikorrespondenz evinden zich 41 natio naal socialisten in arrest in verband met het onderzoek naar de bomaanslagen. Onder hen zijn 16 Rijks-Duitschers en 88 Tsjecho- Slowaaksche onderdanen. Ook de employé van Habicht Cohrs is nog in arrest. Volgens een bericht uit Leoben in Stier marken is het twee nationaal socialisten tij dens hun transport gelukt te ontsnappen. In Neder-Oostenrijk zijn reeds weer een aantal gearresteerden op vrije voeten gesteld. Zoo zijn in Neuburg 18 nat.-soc. uit de hechte nis ontslagen, onder wie ook graaf Johannes Hardegg. Ook de nat.-soc. leider von Perch- telsdorf is ontslagen. Vechtpartijen in den Neder-Oos- tenrijkschen Landdag. In den Neder-Oostenrijkschen Landdag is tijdens de zitting tot een heftige vechtpartij gekomen. Tijdens de redevoering van een na tionaal socialistischen afgevaardigde be gonnen enkele Christelijk socialen en sociaal democraten te roepenLandverraders, er be- staa tegenwoordig geen Duitsch vaderland meer, maar alleen een Duitsch tuchthuis en concentratiekampen. De stemming verbit terde nog tijdens een soc.-dem. redevoering, waarin o.m. gezegd werd: Het kleine Oos tenrijk moet tot een cel gemaakt worden van het groote Duitsche tuchthuis. Wij hebben ons Duische vaderland verloren, op het oogenblik, waarop het ten prooi viel aan het fascisme. De nat.-soc. afgevaardigde Rehdt- meister riep hierop uit: Ik laat die aanvallen op mijn leider niet op mij zitten, waarop een geweldig rumoer ontstond. Het kwam ten slotte tot een handgemeen, waarbij stevige klappen werden uitgedeeld. De zitting werd ten slotte verdaagd. Geen proces wegens hoogver raad teeen de nat.-soc. leiders. De bevoegde instanties hebben besloten, dat tegen de bij de algemeene politieactie gearresteerde nat.-soc. leiders geen instruc ties zal worden geopend voor hoogverraad. Als motief voor dit besluit wordt o.a. gege ven, dat het feit, dat iemand nat.-soc. leider is alleen niet voldoende is om een verden king van hoogverraad op te grondvesten. NIEUWE MUNTSTUKKEN IN BELGIE. Einde Augustus in omloop. De Belgische minister van financiën heeft de modellen goedgekeurd van de nieuwe muntstukken, die door den commissaris-gene raal van de Munt zijn ontworpen. Het zul len nikkelen moeten zijn van 5 en van 20 franken. Die van 5 franken zullen de af- tm tingen hebben van de tegenwoordige stuk ken van twee franken en die van 20 franken de afmetingen der huidige stukken van vijf franken. E>e thans in omloop zijnde stukken van 2, 5 en 20 franken zullen binnen een bepaalden tijd moeten worden ingeleverd. Einde Augustus zullen de nieuwe munten in omloop worden gebracht. Mén heeft afge zien van het slaan van zilveren munten. DE VERJAARDAG VAN DEN KONING VAN ZWEDEN. Groote feestdag. De viering van den 75sten verjaardag van koning Gustav bereikte gisteravond haar hoogtepunt, toen de koning zich in een rede voering tot het volk wendde. De koning dakte hartelijk voor alle liefde en al het ver trouwen, dat hem van alle kanten te allen tijde gegeven is. COMMUNIST AANGEHOUDEN. In verband met de wanordelijkheden ter gelegenheid van de betooging der staats- en stadsbedienden op Dinsdagavond is de com munist Jef van Exterghem gearresteerd. DE OORLOGSSCHULDEN. Wat er betaald is. De Vereenigde Staten ontvingen gisteren als oorlogsschuldbetalingen 11.303.948 dol lar of minder dan 8 van het totaal be drag, dat dertien landen aan Amerika schul dig waren. Van alle Europeesche mogendheden, die zestien jaar geleden in Amerika leeningen sloten, ter financiering van den wereldoorlog heeft alleen Finland Donderdag volledig aan zijn verplichtingen voldaan. Finland betaalde 148.592 dollars aan Amerika, zon der eenig verzoek om herziening. Frankrijk en Polen, de geallieerden, die de beste relaties met Amerika hebben, zijn even als in December in verzuim gebleven, toen zij eveneens verklaarden niet in staat te zijn te betalen. Eveneens bleven in gebreke Est land, Hongarije, Lithauen. België, Roeme nië en Zuid-Slavië. Vier naties betaalden ge deeltelijk. Hiermede erkenden zij de wettig heid van hun schulden, doch deden een be roep op den slechten economischen toestand om te ontkomen aan volledige betalingen. Groot-Britannië staat vooraan met de beta- Het Joodsche gevaar in Polen vol gens de nat. dom. partij. (Dag. Over zicht). Hoeveel oorlogsschulden er be taald zijn. (Buitenland). Groote brand uitgebroken in de opslagplaatsen van het Italiaansch- Zvvitsersche douanestation. (Buiten land). Nieuwe aardverschuivingen te Lyon in Frankrijk; groote paniek stemming. (Buitenland). Een belangrijk werk in werkver schaffing in Noordbrabant, voor 800 arbeiders 2 jaar werk. (Binnenland). Door vestiging van een nieuwe in- dustriei n Doetinchem zal de werk loosheid aldaar worden opgeheven. (Binnenland). (Zie eventueel verder laatste berichten). ZIJ, DIE ZICH MET 1 JULI A.S. VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEKEN. ONTVAN GEN DE TOT DIEN DATUM VER SCHIJNENDE NUMMERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. ling va ntien millioen dollar in zilver. Ita. lië, dat 13.545.438 dollar moest betalen, vol deed slechts één millioen dollar. Tsjecho- Slowakije betaalde ongeveer 150.000 dollar van de anderhalf milliaen, die dit land moest storten, en Lethland deelde mede, dat het van de verschuldigde 118.961 dollar slechts 5.948 dollar zou betalen. Frankrijk legde zijn zaak voor aan presi dent Roosevelt door Donderdag een nota te doen overhandigen, waarin officieel wordt medegedeeld, dat de vervallende termijn niet wordt betaald. Deze nota was Donderdagavond laat nog niet gepubliceerd, doch vernomen wordt, dat zij een verklaring bevat, dat Frankrijk niet opzettelijk de schulden niet wil betalen, doch nu niet in staat is te voldoen aan zijn ver plichtingen. De meening in Amerika. Bijna algemeen is men van oordeel, dat door het niet voldoen aan hun verplichtin gen door een groot aantal landen feitelijk een einde is gekomen aan de getroffen rege lingen inzake de ocrlogsschulden. Verwacht wordt, dat bij de aanstaande onderhandelin gen ongetwijfeld veel der oorlogsschulden zullen worden geschrapt. Tegenover Finland, het eenige land dat het volle bedrag heeft betaald, is men zeer erkentelijk. Men is vooral ontstemd tegenover Frank rijk. De Amerikaansche bladen kondigen op opvallende plaatsen aan, dat Frankrijk zijn oorlogsschulden niet betaalt, terwijl de Fransche Bank een goudvoorraad van vier milliard dollar heeft. Hierbij wordt erop ge wezen, dat men in Frankrijk het optreden van Engeland dwaas vindt, omdat het een gedeelte der schuld heeft voldaan. De „New York Times'' meldt uit Londen, dat Engeland, Frankrijk en Italië aan Oos tenrijk een leening van 40 millioen dollar zullen verstrekken, zooals men in Lausanne aan Oostenrijk heeft beloofd Het blad maakt van dit bericht melding onder den titel: „Oostenrijk krijgt een leening als bolwerk tegen de Nazi's." INVASIE VAN 2000 INDIANEN. Optreden tegen een anderen stam! Met betrekking tot de invasie van 2000 Boliviaansche Indianen, die in de omgeving van de rivier Pilcomayo het land zijn bin nengedrongen en die zich op Argentijnsch grondgebied hebben gevestigd, heeft men in officieele kringen nog geen bijzonderheden ontvangen omtrent de houding, die in dezen wordt aangenomen door de troepen, die aan gewezen zijn tot de handhaving der neutra liteit. Men is n.1. bevreesd, dat het hier een optreden betreft dezer Indianen tegen eer anderen stam. BRAND IN DOUANE-STATION. Groote schade. On de opslagplaatsen van het Italiaansch- Zwitsersche douanestation Chiasso is in den nacht op Vrijdag een ontzaglijke brand uit gebroken. Ondanks het krachtige optreden van de brandweer en de militie, welke uit den geheelen omtrek was ontboden, kon niets worden gered. De inhoud der magazijnen bestond uit kunstzijde en katoenen weefsels, rubber en andere licht ontvlambare artike len, welke alle voor den uitvoer waren be- stemd. De schade wordt geraamd op 1 mil lioen Zwitsersche franken. Men vermoedt, dat de brand is ontstaan door bliksemin slag.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1