Alkmaarsche Courant. Honderd fi/l en dertigste Jaargang. ZATERDAG 17 JUNI Het grotsche natuurschoon in Amerika. DEMONEN DER RENBAAN. A!km. Bioscoop Theater. EEN AFSCHEID VOOR IMMER. The Grand Canyon of the Colorado in Arizona. (Van onze landgenoote en correspondente Mevr. S. Armstrong—Welters). I. San Francisco, Mei 1933. In den vroegen morgen van 2 Augustus verliten wij Mount Zion National Park via de Mount Carmel Highway, om den Noorde lijken rand van de Grand Canyon of the Colorado, in Arizona, te bezoeken. Over een mooien bergweg kwamen wij in Kanab, een oude Mormoonsche stad, waardoor men toe gang verkrijgt tot de plateaux in het Noord- Westen van Arizona. Er bevinden zich veei prae-historische rotswoningen in de bergen rondom en de eenige rivier met go»d drink water komt uit de massieve rotswanden. De Indianen en Mormonen vochten langen tijd voor het bezit van dit water. De weg loopt voorbij een rij van de meest bijzondere Lom- bardy populieren in Utah, voordat men Fredonia, de eerste plaats in Arizona en een werkelijke oase in de woestijn, bereikt. Fre donia ligt 96 mijlen van de naastbije spoor lijn! In de Arizona-woestijn heeft alles door nen, de boomen, de struiken, de cactussen, bet hout om vuur te maken en zelfs de pad den hebben horens! Wanneer men de hoogte van het Kaibab plateau bereikt heeft en terug Icijkt over den weg, dien men zoo juist verla ten heeft, dan ziet men de prachtigste kleur- schakeeringen. Eerst komen de afgestompte ceders, dan de woestijn, van deze hoogte niet meer vaal en kleurloos, doch met hier en daar streepjes grijsgroen, rose, purper en rood, en voor meer dan 200 mijlen in de verte lijkt het hooge Powell plateau donker purper. Onder een kleinen ceder aten wij onze lunch, ten einde zoo lang mogelijk van het steeds wisslend panorama te genieten, want de zon, die hier gloeiend heet schijnt, verandert de lijnen van het landschap iedere minuut. Het Kaibab Forest, dat vóór ons lag. is het grootste oerwoud in Amerika. Het ligt 7500 tot 9300 voet boven zeepeil in de Ari zona Strip. Wat iemand direct opvalt is, dat dit oerwoud, zestig mijlen lang en dertig mij len breed, begroeid met dennen- en gele pijn- boomen, geen ondergewas heeft en als men tusschen de hooge boomstammen doorkijk*, krijgt men den indruk van een reusachtige kathedraal. De grond tusschen de boomen lijkt wel schoon geveegd en men vraagt zich onwillekeurig af, of men niet in een reus achtig park is Hier en daar zagen wij her ten aan den rand van de openingen. Op een avond, toen wij een rit door de Kaibab maak ten, zagen wij meer dan duizend herten, die dan ook een groot probleem brengen om te voéden gedurende <-e wintermaanden. In 1913, toen Theodoor Roosevelt in de Kaibab kwam om te jagen, schatte men het aanta! herten op 3000, en men begon met de wolven en bergleeuwen te vangen en te dooden. Daar aan schrijft men het toe, dat de herten zich zoo reusachtig begonnen te vermeerderen. De Kaibab Forest grenst in het Noorden aan den Grand Canyon of the Colorado en geen dier kan dezen overschrijden. Aan de drie andere kanten ligt de Arizona-woestijn, zoo groot en droog en zonder voedsel, dat het eveneens onmogelijk is voor een dier om deze over te trekken, ten einde voedsel in een meer vruchtbare streek te vinden, en zoo zitten de herten in de Kaibab Forest gevangen. Zelfs hier is het water zeer schaarsch en in droge jaren moet het in groote tanks worden aan gevoerd, anders sterven de- dieren bij duizen den van dorst. In 1930 telden de Rangers meer dan twin tig duizend herten in de Kaibab en het was een groot probleem hoe deze dieren den win ter doorbrengen, want van October tot Mei ligt het woud diep onder de sneeuw. In 1924 probeerde men vijf duizend oude reebokken te vangen en naar den Zuidelijken rand van den Grand Canyon over te brengen, waar tot dien tijd totaal geen herten waren. De Nava- hos werden gehuurd om alle reebokken op een terrein van.75 vierkante mijlen te vangen, doch dit was een groote tegenvaller: meer dan 200 Indianen waren slechts in staat een klein aantal te vangen en na meer dan drie weken hard werken gaven zij het in wan hoop op In 1925 vroeg men de groote cattle ranchers met hun cowboys en getrainde cow- ponies om de Indianen te helpen, ten einde tien duizend herten, als vee te drijven en een man nam het contract aan, voor 2.50 per stuk, om tien duizend herten van den Noorde lijken naar den Zuidelijken rand en door den Grand Canyon te drijven. Van alle kanten der Vereenigde Staten kwamen sportmannen de pret zien. doch tusschen 12 en 20 Decem ber waren meer dan 800 cowboys en Indianen niet in staat één enkel hert naar den Zuidkant te brengen Zij lieten zich ge woon niet als koeien of schapen voor zich uit drijven, zij weken uit en zijn na een paar da gen weer op hun oud voedingsplaats terug! Het volgende jaar probeerde men de jonge herten te vangen als zij een paar dagen oud waren en ze dan naar een speciale cowranch te brengen, waar zij gevoed werden met koe melk en hooi, om van daar na eenige weken in groote wagens verder vervoerd te worden. Doch de moeilijke, meer dan 340 mijlen woestijnrit nam twee dagen om den Zuidkan' van den Canvon te bereiken en het was een dure geschiedenis. In 1929 bouwde het gouvernement speciale vliegmachines en de jonge herten werden per vliegmachine van den eenen kant naar den anderen gebracht en dan, 33 mijlen verder, per autowagens naar een specialen „fawn farm" Deze poging is met groot succes be kroond. De jonge herten, die gedeeltelijk met de flesch worden gevoed en van jongsaf ge wend zijn aan menschen, groeien zoo tam op, dat zij overal in de kampeerplaatsen rond- loopen. Zij zijn soms een ware plaag, vooral als men versche groenten in de tent heeft Ook worden ieder jarr een groot aantal jonge Kaibab herten aan parken en dieren tuinen verkocht, die er 30 per stuk voor be talen. Jagers, die hun hart gezet hebben op een reusachtig gewij, komen ook ieder jaar naar de Kaibab Forest, doch dit is een dure geschiedenis. an wege de hooge sneeuw is men genoodzaakt gidsen met paktreinen te nemen en het duurt dagen voordat men op het jachtterrein komt. Dit jaar heeft men een aantal bergleeuwen en wolven in het woud gebracht, ten einde de zwakste dieren te doo den. Een zeer merkwaardig dier, dat enkel in Je Kaibab gevonden wordt, is d-* witgestaar- te eekhoorn. Deze eekhoorn gaat niet in win- lers'jap en de natuur heeft hem een dikke witte staart gegeven als protectie tegen de arenden en valken. Als deze op hem neer schieten blijft hij kalm op de sneeuw zitten en legt zijn witte staart naar voren over zijn grijsachtig bruin lijn De roofvogels kunnen hem dan niet van de sneeuw onderscheiden. Wij waren gelukkig genoeg er twze te zien. Gedurende dertig mijlen reden wij door he* maiestueuse woud, voordat wij aan de kampeergronden van den Noordkant van den Grand Canyon kwamen. Wij betaalden 2 entrée, dat ook geldig is voor den Zuidkant en maakten ons kamp. Daarna volgden wij den autoweg, die ons direct aan den rand van den Grand Canyon bracht. Voor majes teit, kleurschakeeringen en verscheidenheid van rotsformaties heeft de Grand Canyon of the Colorado River geen mededinger en hij is dan ook met recht een van de zeven wonderen van de wereld. Het schouwspel is zóó grootsch. dat het iemand verstomd doet staan en het zou dagen in beslag nemen om het te beschrijven. Wij kwamen er plotseling voor, en het was een schok, niettegenstaande wij zekere verwachtingen en voorstellingen er van hadden. Het panorama wisselt ieder uur van den dag en - nu en dan ziet men het water, nu geel, dan groen, van de Colorado rivier. Rechtsze/kea VOOR DEN ALKMAARSCHEN KANTONRECHTER. Strafzitting van Vrijdag 16 Juni. 'N EXCUUS, DAT GEEN HOUT SNEED, DECRETEERDE DE GEACHTE AMBTENAAR. De zitting toonde heden het beeld van een groote parade en een klein garnizoen. De eerste introducé van de 79 opgeroepenen, waarvan slechts 9 persoonlijke belangstel ling betoonden, was onze oud-stadgenoot, de reiziger E. J. K., thans te Wijk aan Zee en Duin woonachtig. Hij had op 19 April met een door hem bestuurd rammelkastje noode- loos op het geheiligde Oudorper rijwielpad gereden. In het belang van de veiligheid, zei de automobilist, het geval in eigen voor deel toelichtend. Ja, van u zelf, repliceerde de ambtenaar sarcastisch. De wenschelrjk- heid werd nog bepleit om alle oude karkas sen af te keuren, 5 boete of 5 dagen. HET GEVAAR VAN GEMIS AAN WETTENKENNIS. De heer J. van Sch., ingezetene van Lands meer was te Schermerhorn geverbaliseerd omdat zijn letter en nummerbord niet vol deden aan de voorschriften. Hij zond het schikkingsbedrag 2 per post naar de grif fie te Purmerend, maar omdat de machtiging ontbrak, kon dit geld daar niet worden ge accepteerd. Nu verscheen hij persoonlijk om zich te beklagen over de geleden pech. Hij hoopte nu op een gratificatie, inplaats van straf. Maar de kantonrechter hield 'n beetje rekening met den tegenslag van den delin quent en legde slechts 1 boete of 1 dag op. DAT KWAM ABSOLUUT NIET TE PAS. Er wordt wel eens gelachen om sommige chicaneuse bekeuringen in het lommerrijke Schoorl, doch ditmaal had de zorgzame burgervader volkomen gelijk om de monteur J. H. A. T. te bekeuren, om dat hij in den laten avond van 1 Mei bewust in verboden richting had gereden, 'n Dergelijke sabotage van het verkeer kan niet streng genoeg worden tegengegaan. De op gelegde straf 4 boete of 4 dagen kwam ons dan ook en den overtreder zelf evenmin, niet te zwaar voor. DE LAST ALS MEN MEER DAN EEN COSTUUM HEEFT. Een te IJmuiden wonend reiziger, de heer A. v. d. L., werd op 12 Mei op den Kenne- merstraatweg aangehouden. Het bleek een goede vangst, want hij kon geen nummer- of rijbewijs, noch wegenkaart te voorschijn brengen. Alles was in een thuishangende jas achter gebleven. Het werd 'n duur avontuur, maar hij kwam er heden bijzonder geschikt af met 2 x 2 boete, ongeacht natuurlijk de transactie met de belastingadministratie, ge woonlijk begroot op 5. DIE LIEP ER LEELIJK IN. De timmerman G. P. uit Schagen was op tweeden Pinksterdag met zijn vriend Blauw- boer op stap en chauffeerde welwillend een aan den vader des vriends toebehoorende wagen. Op den Helderschen weg werd de vader echter aangehouden en geconsta teerd dat de voetrem doodzwak was en de handrem aan paralysis generalis of alge- heele verlamming laboreerde De bestuurder was volgens de wet aansprakelijk en werd heden, niet bepaald tot zijn groote verheu genis tot 15 boete of 15 dagen veroordeeld ZONDER LICHT GEREDEN. Het 25-jarige Duitsche kamermeisje Elsje Schr., dat op 4 Juni haar uitgangsavondje genoeglijk met een vriend in de Berger „Rus" had doorgebracht, moest helaas „vroeg" thuis zijn en kon dus de dageraad niet afwachten, reden waarom zij, wegens gemis aan een rijwieiilluminatie, het omtrent 12 uur er op waagde om zonder licht naar Alkmaar te peddelen. Maar den Bergerweg telt tegenwoordig zooveel dergelijke zon daars en zondaressen, dat de politie 'n scherp oog in 't zeil houdt, met gevolg, dat fraulein Elsje heden ook tot de cliënten van den kantonrechter behoorde en tot 2 boete of 2 dagen werd veroordeeld. DE OUDE DAG. Een 65-jarige pensionnaire van de Pius- stichting te Alkmaar, Cornelis de P.. maakt zich op 4 Juni op de Pieter Jelles Trcelstra kade aan een overtreding schuldig, wat her: heden werd berekend op 1.50 boete of 1 dag. RIJDEN ZONDER LICHT. De 22-jarige mej. Cornelia Maria de G., 'n lieflijke bloem uit het land van Willibror- dus, geraakte in den avond van 5 Jan. de hulp van haar carbidlantaarn kwijt, welk lichtgebrek ook haar beursje met 1.50 ver lichtte. Er werd op gewezen, dat dit soort overtreding bij de dames meer en meer popu lair begint te worden. HET VERBODEN APPELTJE IN DE APPELSTEEG. Mej. Jo C., een 21-jarige costumiére, wo nende in de Schermeer, gemeente Akersloot en te Alkmaar haar kunst beoefenende, nam op 10 Juni geen notitie van het aangekondig de verbod voor rijwielgebruik in de Appel- steeg en ontving dus een bonnetje, welke politioneele attentie haar op 2 boete of 2 dagen kwam te staan. MONDELINGE UITSPRAKEN. Overtreding van de Motor - en R ij w i e 1 w e t G. C. G. te Alkmaar. D. S. te IJmuiden, beiden teruggave aan de ouders zonder toe passing van straf. J. v. S. te Landsmeer f 1 boete of 1 dag hechtenis C. M. J. de G. te Heiloo 1.50 boete of 1 dag hechtenis T. de G. te Heerhugowaard 2 boete of 1 week tuchtschool. A. v. d. L. te IJmuiden, A. v. d. L. te IJmuiden. E. S. te Alkmaar, J. M. C te Akersloot, H. A. de J. te Avenhorn. P. K. te Zuid-Scharwoude, K. C. T. te Sint Pancras, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis. J H. A. T. te Schoorl, R K. te Nieuwe Niedorp, J. G. te Harenkarspel. H. A. de J. te Avenhorn, W. W. te Oudorp. H. P- S. te IJmuiden, W. W. te Alkmaar, J. D. te Heiloo, H. B te Nieuwe Niedorp, A. H. G te Alkmaar. D. G. te Heiloo, P. M. te Heiloo, P. K. te Oudorp, J. v. d. C. te 's-Gravenhage, ieder f 4 boete of 4 dagen hechtenis. E. J. K. te Wijk aan Duin. H. A. M. B H. te Haarlem. Th. R. te Heemskerk, W. S. te Amsterdam, J. K. te St. Pancras. G. A. du P. te Alkmaar, J. C. U. te Alkmaar, ieder 5 boete of 5 dagen hechtenis. A. v. d B. te Bergen f 7 boete of 1 week tuchtschool. C. de K. te Edam, G. F. te Vijf huizen. beiden f 10 boete of 10 dagen hech tenis. P. S. R. te Wijdenes, C. J. V. te Sijbe- karspel, J. B. te Alkmaar, ieder 12 boete of 12 dagen hechtenis G. P. te Schagen, J V. te Wijk aan Zee en Duin, beiden f 15 boe*e of 15 dagen hechtenis. Overtredingen van de politie verordeningen H. J. te Heiloo, G. K. te Alkmaar. J. H. te Alkmaar, ieder 1 boete of 1 dag hechtenis. C. V. de P. te Alkmaar, 1.50 boete of 1 dag hechtenis. W V. te Haarlem, H. v. G te Leiden. J. K. te Heiloo, W. B. te Rotterdam, Sin Gun Jen te Amsterdam. J. H. te Haarlem, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. R. D. te Alkmaar, IJ. H. te Haarlem, ieder f 4 boete of 4 dagen hechtenis. K C. te Assendelft, 6 boete of 6 dagen hechtenis. Overtredingen van artikel 453 van het Wetboek van Strafrecht (dronkenschap): P. B. te Wormerveer, J. V. te Noord- scharwoude. C. V. de P. te Alkmaar, W. van E. te Amsterdam, A. S. te Schagen. D. v. d. P te Alkmaar, ieder f 3 boete of 3 dagen hechtenis. N. B. te Alkmaar, 3 dagaen hech tenis met opzending naar Rijkswerkinrich ting gedurende 6 maanden. Overtreding van art. 460 van het Wetb. van Strafrecht (loopen over bouwland): T. F. de B. en M. H. te Amsterdam beiden f 8 boete of 8 dagen hechtenis. C. B. te Hoorn, T. F. de B. te Amsterdam, beiden f 8 boete of 8 dagen hechtenis Overtredingen van artikel 461 van het Wetboek van Strafrecht (loopen over verboden grond): C. de R. te Heemskerk f 4 boete of 4 dager, hechtenis. J. V. te Egmond aan Zee, 5 boete of 5 dagen hechtenis. Overtredingen van de Visschc- r ij w e t K. V. te De Rijp, 6 boete of 6 dagen hechtenis. L. de G. te Velsen, 5 boete of 5 dagen hechtenis. Overtreding van de W oonschc- penwet J. H. te Haarlem, f 4 boete of 4 dagen hechtenis. Overtreding van art. 435 van het Wetboek v a n S t ra f re c h t (op geven van valschen naam): W. W te Oudorp 12 boete of 12 dagen hechtenis. INBRAAK IN EEN HULPPOSTKANTOOR Gister zette de Amsterdamsche rechtbank de behandeling voort van de strafzaak tegen den electriciën. die eenige maanden geleden had ingebroken in het hulppostkantoor aan den Heerengracht. bij den Amstei te Amster dam. De man had een trommel opengebroken, terwijl hij er vijf had klaargezet om mee te nemen. Hij had het perceel verlaten om een auto te halen voor het vervoer van zijn buit. Toen hij terug kwam. werd hij gesnapt. Veertien dagen geleden eischte de officier van justitie een gevangenisstraf van twee jaar. De verdediger mr. Simon de Jong vroeg in zijn pleidooi, een reclasseeringsrapport te doen uitbrengen; de rtchtbank stond dit ver zoek toe. Het gister uitgebrachte reclasseeringsrap port luidde zeer gunstig en concludeerde tot een voorwaardelijke veroordeeling. De offi cier was het niermede. gezien den ernst van de feiten, niet eens Hij persisteerde bij zijn eisch (twee iaar gevangenisstraf). Vonnis 28 Juni EEN AUTO WEGGEBRACHT? De 36-jarige autohandelaar en garage houder H. G. G.. uit Rotterdam, gedetineerd, heeft zich voor de rechtbank aldaar te ver antwoorden gehad terzake, dat hij in Febru ari, als Nederlander, in Engeland de hoofd directie van de Alüance Assurance Company Ltd., waarmee vereenigd is The Imperial In surance Cy Ltd., althans te Rotterdam of in Nederland de directie voor Nederland dier maatschappij, de firma Meyer en Verwey met het oogmerk om zich wederrechtelijk te be- voordeelen, heeft gepoogd te bewegen tot de afgifte van een geldsbedrag van f 3000 als schade te vergoeden wegens diefstal van een bij die maatschappij verzekerde auto. door opzettelijk listiglijk, bedrieglijk in strijd met de waarheid Klaas Roskam, ten kantore van de N. V. Splunder Co's Bank te Rotterdam mede te deelen dat de auto te Amsteraam op 31 Januari gestolen was en af te geven, ten kantore van de firma Boelaars' Lambert een door hem geteekend formulier van schade aangifte. waarin hij opzettelijk valschelijk en in strijd met de waarheid vragen omtrent den diefstal had ingevuld, zijnde het misdrijf niet voltooid door omstandigheden buiten den wil van verdachte, doordat geen schade is uitgekeerd. Verdachte beweerde dat hij geen vaische aangifte gedaan heeft. De wagen, een Chand- ler auto. is hem ontstolen bij een bezoek aan de R A.I. te Amsterdam Er worden een aan tal getuigen gehoord omtrent den loop der aangifte van schadegevallen en de uitkee- ring der schadevergoedingen, waarbij bleek, dat verdachte den normalen weg bewandeld heeft Verdachte had een schadebedrag van 3000 gevraagd, doch er zou toch niet meer uitgekeerd zijn dan f 700. hetgeen de waar de van den auto zou zijn geweest Men was nog niet tot uitkeering van het bedrag over gegaan, omdat men wenschte af te wachten of de naspeuringen van de politie naar den gestolen auto resultaten zouden hebben. De agent van politie H. v. d. Lande had den gestolen auto in een pakhuis aan de Ba jonetstraat te Rotterdam opgespoord. De autobewaker J. H Engelhart verklaar de dat verdachte op 31 Januari zijn auto had gestald. Verdachte had den portieren ge sloten. Later op den avoud ztjn twee andere mannen gekomen om der auto weg te halen. Getuige had gemeend, dat zij dat in opdracht van verdachte deden, die ergens anders wacht te. Met verdachte en zijn passagier is ge tuige naar het politiebureau gegaan, waar verdachte aangifte gedaan heeft van den diefstal. Vervolgens werd gehoord de electriciën V. E. de G., gedetineerd, die de vorige week tezamen met A. D. en L. V terzake van auto diefstallen heeft terechtgestaan. Deze ver klaarde. dat hii met D. samen den auto heeft weggehaald. Hij had dit gedaan op verzoek van verdachte. Aanvankelijk wilde verdachte den auto laten verdwijnen door hem in brand te steken. Daartoe zag men echter geen kans, waarna het olan gemaakt werd den auto te laten stelen. Vóór den tocht naar Amsterdam had ge tuige een pakhuis gehuurd in de Bajonet- straat. Voor het betalen van de huur had ge tuige f 10 gekregen van verdachte. Later heeft getuige neg tweemaal 10 van ver dachte ontvangen. De electriciën A. D., eveneens gedetineerd, bevestigde de verklaringen van den vorigen getuige. Eisch ten slotte een jaar gevangenisstraf Jitmmmms EEN VROUW WERD GEKRUIS/GD. Een zeer sterke speelfilm. Edward Robinson een groot acteur. In Cinema Americain. De groote macht en invloed van de Ame- rikaansche sensatiepers wordt wel heel dui delijk gedemonstreerd in de film, die deze week als hoofdnummer op het programma in de Cinema Americain voorkomt. De Gazet gaat er niet op vooruit. Er werd een achteruitgang van twintig duizend exem plaren geconstateerd over een jaar. De direc teur wil verandering. Randoll, de hoofdre dacteur, wil de courant buiten alle sensatie houden. Maar de directeur annonceert, dat weldra een aanvang zal gemaakt worden met de publicatie van een zaak, die langen tijd geleden groote opschudding verwekte, n.l. De moordzaak Nancy Voorhees. Deze heeft indertijd een aanslag gepleegd op haar pa troon, die tegenover haar, zijn typiste, te op dringerig werd. Deze Nancy is thans geluk kig getrouwd en heeft een lieftallige dochter, die gelukkig verloofd is Men is vergeten, dat zij het is, die indertijd als moordenares terecht heeft gestaan. Doch nu dreigt de her nieuwde publicatie alle geluk te vernietigen. Wat men ook in 't werk stelt, de sensatiepers wil niet zwijgen Het drijft Nancy en haar echtgenoot in den dood en in een felle scene klaagt de dochter de leiders van de Gazet aan als moordenaars. Randoll wil deze ver antwoording niet langer dragen. Hij moet de dochter gelijk geven en verlaat de Gazet. Dit werk munt uit als bijzonder sterke speelfilm. Edward G. Robinson bewijst op nieuw dat hij een der grootste karakterspe lers van Amerika is en wie hem nog niet ken de, dient de naam van deze acteur goed te onthouden, want hij behoort inderdaad tot de sterren. Zijn creatie van Randoll is vo! kracht en leven. FI. B. Warner is als Nancy's echtgenoot zeer goed en Nancy zelf. zoo wel als haar dochter worden prima gespeeld. Het geheel is een boeiend speelstuk. In het voorprogramma bracht het Hol- landsch Nieuws diverse actualiteiten. Ook het andere journaal was goed. Een teeken film en een komische tweeacter „Foei Nanet te" getiteld, zorgden voor een aardige aan vulling. Na binnen- en buitenlandsch nieuws en een tweetal vlotte teekenfilmpjes wordt het uitgebreide voorprogramma besloten met een klucht „De dubbelrol", waarin een debu tante in de studio's te Hollywood de moei lijke en gevaarlijke karweitjes moet opknap pen van een schoone en slanke actrice, wat nu niet zoo bijzonder aangenaam schijnt te zijn De hoofdfilm „Demonen der renbaan" is een bijzonder spannende geschiedenis uit het rennersleven. Na jarenlange afwezigheid en in dien tijd talrijke triomphen gevierd te hebben gaat de coureur Joe Greer naar zijn geboorteplaats terug waar hij zijn jongeren broer Eddie ontmoet, wien het rennersbloed ook in de aderen is gevaren. Zij rijden in hetzelfde team uitstekende wedstrijden, totdat een ern stige veete een plotselinge wending in hun beider leven brengt. Een veete veroorzaakt doorde vrouw, die een belangrijke plaats in Eddie's leven in gaat nemen, de vrouw die door Joe in het bijzijn van Eddie grof beleedigd wordt. Op den eerstvolgenden wedstrijd komen de broers tegenover elkander te staan, het wordt een strijd op leven en dood. Een oudere coureur vreest het ergste en weet zich tijdens het duel tusschen beider wagens te wringen, zoodat zij elkander nimmer kunnen benade ren. De oudere broer, Joe, kan dit niet ver kroppen en weet door een geraffineerde ma noeuvre de benzinetank van den spelbreker die slechts voor hun behoud streed lek te stooten. Als een brandende fakkel schiet de wagen uit de baan en de renner verongelukt jammerlijk. Terwijl de jonge Eddie triomphen viert, dreigt Joe, die berouw van zijn daad heeft, ten onder te gaan als zijn vroegere verloof de hem niet bij een toevallige ontmoeting tot energie aanspoort. Als Eddie tijdens de jaarlijksche groote race zijn plaats achter het stuur niet meer kan innemen wegens een armblessure, neemt Joe zijn plaats in. De veete is dus bijgelegd en samen weten zij na een emotievolle race den eerepalm weg te dragen, zij het met een offer Een film met veel sensatie, waarin de groote motoren denderen en als kogels over de renbaan suizen, maar waarin ook de wa gens somtijds als vlammende toortsen voort razen met hun ten doode opgeschreven slachtoffers of waarin de wagens als gummi ballen tegen elkaar botsen en de lucht inge- süngerd worden. Versplinterde hekken, ver gruisde wagens, vliegende wielen, het is adembenemend! Een film waarin de rensport zoo vol risico, hoogtij viert. Gelukig geen al te zware en theatrale ro mantiek en gelukkig geen slot waarin de overwinnaars in de armen van hun geliefden werden gesloten! Zelfs op weg naar het ziekenhuis bij het transport van de lichtgewonde broeders wordt er nog een kleine race-wedstrijd georganiseerd Victoria-théater. Een filmwerk, grootsch van opzet en grootsch van uitvoering. Vol van zuivere menschelijkheid in de vuurlinie en achter het front is deze oorlogsfilm, die diepen indruk maakt en een felle aanklacht is tegen alles wat oorlog is. Vroolijke, zorgelooze strijdmakkers zijn Frederic Henry (Gary Cooper), een jong Amerikaansch architect, die luitenant in hel Italiaansche Roode Kruis is geworden en kapitein Rinaldi (Adolphe Menjou), een Italiaansch leger-chirurg. Terug van een campagne aan het Ita liaanschOostenrijksche front, vindt Frede ric zijn vriend vol van de aankomst van eeni ge Engelsche verpleegsters, in het bijzonder van een zekere miss Barkley (Helen Hayes). Den volgenden vond stelt Rinaldi zijn vriend aan miss Barkley voor. Het is de vrouw, die hij reeds den vorigen dag ontmoet heeft tijdens liet bombardement. Zij lachen om het misverstand en wandelen den tuin in, Rinaldi met de vriendin achterlatend. In de schaduw van een ruiterstandbeeld krijgt hun eerste omhelzing een bijzondere beteekenis. Frederic, voor wien de verovering van een vrouw dagelijksch werk is, voelt een diepe liefde voor Catherine opkomen. Den volgen den dag, als hij zich naar net front begeeft, zo kt hij haar op in het hospitaal om af scheid te nemen. Rinaldi en een Britsche ma joor zien de ontmoeting. Rinaldi verzoekt den majoor de verpleegster over te plaatsen en Catherine wordt naar Milaan gezonden. Frederic wordt aan het front door een gra naat gewond. Met een versplinterd been keert hij naar het lazaret terug. Rinaldi zal de operatie ve'rrichten. Hij heeft spijt van zijn jalouzie en stuurt Frederic om geheel te ge nezen naar Milaan, naar het hospitaal waar miss Barkley werkzaam is. In Milaan zijn Frederic en Catherine ge lukkig, doch ook thans komt de tijd voor het afscheid. Frederic moet naar het front terug- keeren en Catherine, die het zonder hem in het groote hospitaal niet kan uithouden, ver trekt naar Zwitserland, om daar in de rust van een klein dorpje haar baby te krijgen. Terug aan het front is Frederic niet meer de onverschillige, zorgelooze soldaat. Als zijn brieven aan Catherine, die hij nog in Milaan waant, terugkomen met het stempel „Onbekend", neemt hij het besluit haar te gaan zoeken en in het geheim verlaat hij 's nachts zijn regiment. Als een benauwde droom is zijn terugtocht naar Milaan. Catherine's vriendin, even ja loerse!] op haar als Rinaldi, laat zich ont vallen dat Catherine een kind verwacht. Frederic plaatst een advertentie in de bla den om Catherine te vinden. Deze komt in handen van Rinaldi, die hem haar adres in Brissago geeft. Onder bescherming van de duisternis roeit Frederic de vele kilometers over het Como- meer, weet de schildwachten te vermijden en komt ten slotte, doornat en uitgeput van ver moeienis. in Brissago aan. Catherine ligt in het hospitaal. Na een zware operatie is het kind dood geboren. Zij heeft nog slechts wei nige oogenblikkcn te leven Frederic is ver pletterd door dezen slag van het noodlot. En als een hecriiike morgenstond opgloeit over de bergen, als de wereld den vrede beju belt, neemt hij afscheid van de vrouw, die voor hem het leven heeft beteekend een af scheid voor immer. Zooals de hoofdpersonen Gary Cooper en Helen Hayes, die de film geheel dragen hun rollen spelen, heeft men nog zelden eer der gezien. In vele gevallen wordt men ont roerd door de groote tragiek in beider leven. Het uitgebreide voorprogramma bevat Hol- landsch en buitenlandsch nieuws) o.a. brand weerdemonstratie te Parijs en bloemencorso te Milaan)„Moonlight fantasie" op een der heerlijke Zuidzee-eilanden, Vincent Lopez met zijn band, en een klucht „Mijn vriend het Kamerlid". TIJGERHAAI. Theater Harmonie. Een bijzonder mooie film wordt ditmaal in het theater Harmonie gedraaid. Het is de film Tijgerhaai, die een prachtig beeld geeft van de vischvangst op den Atlantischen Oceaan. Wie zich voor de visscherij en voornamelijk voor de jacht op de groote zeevisschen in teresseert, kan hier het leven aan boord van een stevige visscherssluit meemaken. Men

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9