DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 2)agdijksch Ouevikht De Hongaarsche ministerpresident te Berlijn. Buitenland Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door het geheele Rijk 2.50. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. No. 142 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Directeur: C. KRAK. 135e Jaargang Bespreking mei de Duilsche regeering over economische kwesties. VAN HINDENBURG ONGESTELD? Valsche geruchten doen de ronde. S. A.-LIEDEN VERONGELUKT. Auto omgeslagen. DE SANEERING VAN HET ECONOMISCH LEVEN. Persgasprek met Daladier. Het Fransche memoradum. Amerikaansche schuldennota. Wal vandaag de aandachl trekt,.. ZIJ, DIE ZICH MET 1 JULI AS. VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEKFN, ONTVAN- GEN DE TOT DIEN DATUM VER SCHIJNENDE NUMMERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. OPNIEUW NOODWEER BOVEN ITALIË. Het regent visschen. Losse Dummers 5 cents. Maandag 19 Juni (S33 Dit nummer bestaat uit drie bladen. EEN ONTMOETING VAN GROOTE BETEEKENIS. De Hongaarsche minister-president Goem- boes die te Berlijn is aangekomen, is Zater dagmorgen te half acht in het station te Munchen door verschillende autoriteiten ver welkomd. Vandaar werd te half negen per vliegtuig naar Berlijn gestart, waar men na een vlucht van twee uur aankwam. Des mid dags heeft de Hongaarsche premier de stad bezichtigd, waarna hij aanzat aan een maal- 'ijd, waaraan o.a. ook Rosenberg deelnam. Goemboes heeft zich naar Berlijn gegeven 3m met de Duitsche regeering economische kwesties te bespreken. Vastgesteld kan worden dat juist op dit gebied de ontmoeting tusschen de beide staatslieden van groote beteekenis is en dat een positief resultaat is bereikt. Inzake de besprekingen met den Hongaar- schen minister-president Goemboes publiceert 't buitenlandsch politiek bureau der NSDAP een communiqué, waarin volgens den „Mon- tag" o.a. het volgende wordt medegedeeld: Het bezoek van minister-president Goem boes werd ingeleid door een aan het eind van de vorige maand door het bunenlandscb politiek bureau der NSDAP naar Hongarije gezonden delegatie. Deze delegatie had tot_ taak zoo spoedig mogelijk de handelsbetrek-' kingerf met Hongarije te regelen, hetgeen ook verrassend snel is gelukt. Het bezoek van den Hongaarschen premier heeft nu de eerste politieke gevolgen tot stand gebracht. Dat hierdoor ook de constel latie der verhoudingen in Oostenrijk niet on beroerd kan blijven, is duidelijk. Het is bui tengewoon verheugend, dat de buitenlandsch politieke bureaux der NSDAP in Berlijn zoo wel als in Weenen zich zoozeer in dienst hebben gesteld van- een zoo goede zaak, dat men spreken kan van een activiteit in den z'n van een organische, alle partijen bevredi gende reorganisatie in een der meest verwik kelde en moeiliike deelen van Europa. Redevoering van Hitier in aan wezigheid van den Hongaarschen ministerpresident. In aanwezigheid van den Hongaarschen minister-president Goemboes heeft rijkskan selier Adolf .Hitier ia het Stadion te Erfurt, waar ongeveer 120.000 personen een plaats hadden gevonden, een redevoering uitgespro ken, waarin hij o.m. het volgende naar voren bracht. Toen ik ongeveer een jaar geleden van deze plaats af het woord voerde, legde ik er den nadruk op, dat het geen 5 maanden zou duren, of de tijd der schande zou voorbij zijn Dat is gebeurd. Wij zijn tot het volk gegaan, aangezien wij hebben ingezien, dat de on macht van den staat slechts het gevolg was van de verscheurdheid van het volk. Wanneer men het rijk weer wilde opheffen, moest men het volk opheffen en aaneenlasschen tot een onverbrekelijke eenheid. Niet door phrases, maar door een onvermoeid opvoedingswerk aan het levende organisme kon dat geschie den. Den tegenstanders, die het verwijt uiten, dat wij slechts woorden gebruiken, toon ik dat, wat thans voor mij staat. Dat is geen wijze van spreken, maar een werkelijkheid uit vleesch en bloed. Wij hebben bewezen, dat men een volk door levende opvoeding tot eenheid kan vormen, dat men de menschen, wien men*had ingehamerd, dat er geen brug kon bestaan naar de verzoening, verzoenen kan. Wat wij tot dusverre bereikt hebben, is nog niet gereed. Maar wij zullen het voltooien, want wij hebben onze jeugd, die reeds thans ons alleen behoort en die wij ons nooit laten ontnemen. Wij weten, dat diegenen, die zich niet schikken naar het rhythme van het nationale leven, deze ontwikkeling niet kun nen tegenhouden. Ook wij zullen niet kunnen verhinderen, dat de eeuwige economische pro blemen de grenzen verscheuren, maar wij zullen tegenover deze uiteenscheurende ten dentie een groot ideaal stellen, dat de men schen toch tot elkaar brengt en wij weten, dat wij daarmede de voorv/aarde scheppen voor de Duitsche toekomst. Toen ik voor het eerst, 14 jaar geleden, deze gedachte uitsprak, werd ik bespot. Maar vandaag is het symbool van het zonne- rad de staatsvlag geworden van het Duit- sëhe Rijk, voor allen een bron van trotsch, vreugde en ontzaggelijk vertrouwen. Ons volk verdraagt de leiding niet van een vreemd ras. Het moet leiders hebben, die het waardig zijn. Wij hebben het Duitsche volk Duitsche leiders gegeven. In 14 jaren heb ben wij een groot wonder tot stand gebracht en het tweede wonder zal komen, wanneer gij, kameraden, deze idee trouw blijft. Het kan niet de bedoeling der Voorzienigheid zijn het volk eeuwig tot paria's der wereld te maken. De dag zal komen, waarop wij de slavenboeien, ock naar buiten, zullen verbre ken. Wij hebben een groot arbeidersprogram in het binnenland vóór ons, welks uitvoering niet van vandaag op morgen gelukt. Des ondanks hebben wij na een regeering van vief maanden, reeds thans 1,2 millioen wer- loozen minder en wij zullen niet rusten tot ook de overige millioenen arbeid en brood hebben gevonden. Ik zou den Almachtigen God er om willen bidden ons nooit wankel moedig te doen worden, dan zullen wij alle tegenheden des levens overwinnen. Ik wilde U volksgenooten, voor het vertrouwen dei- laatste jaren vooral dank zeggen. Wat het heden van mij denkt, is mij onverschillig, wat de toekomst van mij, van ons, van jelui ver wacht, dat willen wij in vervulling brengen Dan zal het uur komen, waarop het Duitsche volk weer zal opleven in een vrij Duitsch rijk. Zich ten slotte tot de SA, SS en Hitler- ieugd wendende, besloot Hitier met de woor den: „En al waart gij ook dikwijls hard, ja meedoogenloos en scherp, gij waart toch steeds slechts goede Duitsrhers". Naar aanleiding van in het buiten land circuleerende geruchten betreffen de een ziekte van' den rijkspresident, wordt door het bureau van den rijkspre sident officieel verklaard, dat v. Hin denburg goed gezond is en zijn ambtes- bezigheden op de gewone wijze vervult. STAHLHELMDEMONSTRATIE. Door de regeering verboden. De Brunswijksche regeering heeft een Stahlhelmdemonstratie, die op 25 Juni zou plaats hebben en waaraan de eerste bonds- leider, rijksminister Franz Seldte, zou deel nemen, verboden. De regeering heeft aan de pers een lang communiqué doen toekomen, waarin wordt ingegaan op de voorvallen in het landsver- band Brunswijk van den Stahlhelm. „Onder deze omstandigheden aldus eindigt het communiqué lijkt het ontoelaatbaar, dat de voor 25 Juni georganiseerde demonstratie van den Stahlhelm in Brunswijk doorgaat. De regeering heeft zich in verbinding gesteld met de bevoegde instanties om te voorkomen, dat deze demonstratie plaats vindt en om te bewerken ,dat ook in het vervolg dergelijke meetings van den Stahlhelm niet worden gehouden'» Zaterdagavond is op den straatweg van Senftenberg naar Calau in Duitsch- land een vrachtauto met S. A.-lieden uit Senftenberg en omgeving, die op weg waren naar Frankfurt aan den Oder, verongelukt, doordat een aanhangwagen die aan den vrachtauto was gekoppeld, plotseling los liet, waardoor hij omstort te en de inzittenden er onder terecht kwamen Een hunner werd gedood ter wijl tien anderen min of meer ernstig gewond naar het dichtstbijzijnde zie kenhuis moesten worden overgebracht. DE HERBENOEMING VAN SCHRADER. Bevreemding in nat.-soc. kringen Naar aanleiding van de verklaring van het bondsbestuur van den Stahlhelm, waarin rijksminister van arbeid Seldte mededeelt, dat hij den vroegeren leider van den Stahlhelm in Brunswijk, Schrader, heeft verzocht, de lei ding weer op zich te nemen, schrijft de „Braunschweiger Allgemeine Anzeiger, dat het bericht, dat Schrader weder leider zou worden, in alle nat.-soc. kringen, bij SA-, SS- autoriteiten en in politieke kringen veel be vreemding heeft gewekt. Bij de toonaan gevende Brunswijksche kringen heeft 'eze handelwijze eenzelfden indruk gemaakt. Verklaard wordt, dat men vreest, dat door dezen stap de bevolking in het geheel niet wordt gerustgesteld, daar Schiader door zijn vroeger optreden een slechten naam heeft ge kregen. Wanneer een amnestie is verleend, om niet ook nationaal denkende menschen in de gevangenis te brengen, dan is d»t toch een antwoord aan de nationale regeering, dat door niemand, die met de omstandigheden op de hoogte is. was verwacht. VREEMDELINGEN IN DUITSCHLAND. De officieele Pruisische persdienst deelt mede, dat in het zomerhalfjaar 1932 in 378 plaatsen 332 2000 buitenlanders (vreemde lingen. die in het buitenland wonen) hebben verblijf gehouden, tegenover in den zomer 459 788 vreemdelingen in 385 verschi'len 2e plaatsen. Zooals steeds kwamen de meeste vreemdelingen uit Nederland (105 527). Op de tweede plaats kwamen, zooa's vroe ger de Vereenigde Staten (40 631) Van de andere staten waren .alleen Groct-Brittannië en Ierland me» meer dan 5 pet vertegenwoor digd. Daarbij kwamen meer c'an 10.000 vreemdelingen uit landen welke aan Dultsch- land grenzen en wel uit Tsjecho-Slowakije 16.394, uit Oostenrijk 15 507, uit Zwitserland 14.258, uit België en Luxemburg14.254 uit Polen 11.911, uit Denemarken 11.903 uil Frankrijk 11 363 en uit Dantzig '0.525 Met uitzondering van de vreemde'ingen, afkomstig uit België en Luxemburg en uit Canada, wier aantal iets is toegenomen, zijn uit alle andere landen minder vreemdelin gen overgekomen dan in den zomer van het jaar 1931. Aanzienlijk gedaald is het aan tal bezoekers uit Denemarken en uit Groot- Brittannië. De gemiddelde verblijfsduur bedroeg 3,8 dag. Bij de beide landen met de groote aan tallen bezoekers (Nederland en Vereenigde Staten) kwqm de gemiddelde verblijfsduur overeen met 3,8 en 3,9, terwijl deze bij de andere lartden varieerde van 2,8 (Canada) tot 8,1 dagen (Afrika). In het algemeen brachten de bezoekers uit de overzeesche ge westen den langsten tijd in het land door. Een uitzondering hierop vormen de bezoe kers uit de Vereenigde Sfatën. AANSLAG TE KLAGENFURT. Gevaarlijke explosie- Zaterdagnacht weerklonk een hevige ont ploffing, die in de geheele stad werd ge hoord. Met tusschenpoozen van 5 minuten volgden nog drie ontploffingen. Bij onder zoek bleek, dat voor het huis van den Chr. socialen landsraad Silverster Leer een hel- sche machine was ontploft, die de ruiten op de eerste en de tweede verdieping had ver nield. De drie latere explosies waren van ongevaarlijken aard. TIENMILLIOENSTE PASSAGIER BREMEN-NEW YORK. De Norddeutsche Lloyd vervoert met het schip „Bremen" dat Zaterdag naar New- York is vertrokken, den tienmillioensten pas sagier op het traject Bremen—New-York. AUTO-ONGELUK IN DUITSCHLAND. 10 ernstige gewonden Zaterdagavond is nabij het dorp Poggen- dorf een auto, waarin 12 personen gezeten waren, die op weg was van Leipzig naar Sellin oo het eiland Rugen van de berm van den weg afgeslagen. De auto sloeg over den kop en tien inzittenden werden ernstig ge wond, waardoor zij naar de kliniek te Greifswald moesten worden overgebracht, waar zij nog geruimen tijd buiten bewustzijn bleven. Slechts de chauffeur, die door de voorruit van den wagen vloog, liep lichtere verwondingen op. Minister-president Daladier heeft een be spreking gehouden met den uit Londen terug gekeerden minister voor handel en landbouw en ontving vervolgens de pers tot het afleg gen van een verklaring. Daladier gaf te kennen, dat de economi sche vraagstukken slechts opgelost zouden kunnen worden, wanneer de valuta's gesta biliseerd zouden zijn en men tot den gouden standaard zou zijn teruggekeerd. Zonder deze onontkoombare voorwaarden zouden alle maatregelen, die men zou treffen, nut teloos zijn. Omgekeerd hadden sedert het begin van de crisis alle productie- en ver- bruiksmogelijkheden zoo ernstig te lijden ge had, dat van een automatische afschaffing van contingenten en tarieven geen sprake kon zijn, zoolang de verschillende productie gebieden niet op rationeele wijze waren ge organiseerd, en wel in de eerste plaats de landbouwproductie, b.v. graan, wijn en hout. De betrokken landen dienden hun pro ductie zoodanig te regelen, dat hun uitvoer beperkt kon worden. Tegenprestaties voor deze offers zouden zij krijgen in den vorm van handelsverdragen, die op contingenten konden berusten. Dit standpunt hadden tal van delegaties ingenomen. Op deze wijze kon men een regionaal systeem vormen, dat later zou kunnen leiden tnt overeenwaar bij zich alle landen zouden kunnen aanslui ten, die zich op den weg van den economi- schen wederopbouw bevonden. De Parijsche pers is in staat, den inhoud van een memorandum weer te geve», dat de Fransche delegatie ter economische conferen tie te Londen zal overhandigen. In de eerste plaats wordt in dit memorandum geconsta teerd, dat het ontbrekende evenwicht tus schen productie en consumptie der in- dustrieele en agrarische grondstoffen de oor zaak van de crisis is. Men heeft dus te doen met een probleem van het evenwicht tusschen vraag en aanbod, dat slechts door een betere regeling van productie en afzet opgelost kan worden. Deze methode, die bij voorzichtige toepassing in den vorm van particuliere over eenkomsten reeds goede resultaten heeft ge had, is in het bijzonder aanbevolen in ver scheidene resoluties der deskundigen te Ge- nève. Wanneer zij tot nog toe niet nog betere resultaten heeft afgeworpen ligt dat voorna melijk aan het gebrek aan samenwerking tus schen de regeeringen. In het tweede gedeelte van het memoran dum wordt met klem aangedrongen op een dergelijke samenwerking tusschen de regee ringen, althans voor bepaalde producten, en kemt men tot de volgende conclusies: 1Een dergelijke overeenkomst zou de prij zen doen stijgen en daardoor de koopkracht van tal van producenten vergrooten, wat de industrie nieuwe afzetmogelijkheden zou ge ven en nieuwe werkgelegenheden zou schep pen voor de arbeiders, zoodat weer werkloo- zen tewerkgesteld zouden kunnen worden. 2. De producenten zouden door de verster king van hun koopkracht oude schulden kun nen aflossen. 3. Dergelijke overeenkomsten zouden het beste middel voor de regeeringen zijn om de handelsbelemmeringen uit den weg te rui men. In het derde gedeelte van het memoran dum wordt voorgesteld, dergelijke overeen komsten te sluiten voor de volgende produc ten:-.graan, wijn, wol, katoen, steenkoólv ko per en zilver. De New-Yorksche bladen publiceeren thans de schuldennota's, welke de regeering van Washington heeft gericht aan Frankrijk, Bel gië, Polen, Italië en Engeland. De inhoud van de nota's is zeer verschil lend. De nota aan Finland is in bizonder vrien delijke termen gesteld. Amerika verklaart zich bereid onderhande lingen te openen. In het antwoord aan Frankrijk wordt o.m. verklaard: De regeering der Ver. Staten moet de aandacht vestigen op het probleem, dat aan de orde komt door het in gebreke blijven van Frankrijk, hoewel het probleem tusschen de beide regeeringen in het geheel niet is be sproken. DE WERELDCONFERENTIE. Het stabilisatievoorstel. Naar officieel wordt medegedeeld, heeft Roosevelt voor zijn vertrek op Vrijdag ken nis genomen van het stabilisatievoorstel, dat te Londen is gedaan. Hij heeft het voorstel doorgegeven aan het ministerie van finan cien. Naar verluidt, is het standpunt van de regeering te Washington onveranderd, of schoon Frankrijk heeft doen weten, dat het het Amerikaansche voorstel tot het sluiten van een tarievenbestand niet zal steunen, zoolang de stabiliseering der valuta's niet heeft plaats gehad. Het standpunt van Washington. Volgens een officieele mededeeling hebben Rccsevelt en Wooding uitvoerig beraad slaagd over het stabilisatie-voorstel. Zij heb ben het standpunt van de Amerikaansche regeering aan de delegatie Londen medege deeld. Verklaart wordt, dat er grenzen bestaan, binnen welke de Amerikaansche delegatie kan handelen. Amerika zal de geheele kwes tie met de grootste voorzichtigheid behande len. Verzet in Amerika. Te Washington verheffen zich steeds stemmen tegen de ontwikkeling der stabili satiebesprekingen te Londen. Kringen, die verwant zijn aan de officieele instanties, ver klaren, dat Europa tracht, pressie uit te oefe nen ten aanzien van de stabilisatie, waarbij Frankrijk vermoedelijk de hoofdrol speelt. Washington zal in geen geval voor dwang buigen. De berichten uit Londen, volgens welke overeenstemming te verwachten is, zijn voorbarig. Zekere Europeesche staten trachten, Amerika te binden aldus deze kringen om Washington de schuld te kun nen geven, wanneer het stabiliseeringsplan mislukt. Washington is in het geheel niet „enthousiast" over de „vorderingen" in de besprekingen en het is er ook niet van over tuigd, dat de tijd voor stabilisatie is geko men. Deze tabilisatie moet plaats hebben in verhouding tot de hooge der binnenlandsche prijzen en het is dubieus, of het daarvoor gunstige oogenblik is gekomen Geen verdere besprekingen. Naar verluidt, heeft president Roosevelt de Amerikaansche delegatie te Londen op- De Hongaarsche miftister-presi- dent te Berlijn. |D. O) Overval van gangsters op een ge* vangenentransport te Kansas City. Vier agenten vermoord. (Buiten land.) Overstroomingscatastrophe in Spanje, groots verwoestingen aan gericht. (Buitenland) Vijf verdachten gearersteerd van den diefstal in het Cmlinan-huis te Amsterdam, waarbij "oor tiendui zend gulden bijouterieën werd ge stolen. (Buitenland). Te Oldebroek is gisteravond een jongeman, nadat hij zijn meisje thuisgebracht had, bij het vertrek onverhoeds neergeslagen, waar schijnlijk door een medeminnaar; de getroffene is overleden. (Binnen land.) Verschillende verkeersongevallen, (Binnenland.) Overstroomingen van de Gele Ri vier in China; talrijke menschen omgekomen, groot schade aange richt. (Binnenland) Zangersfeest te Bergen. (Stad en omgeving.) Go ahead kampioen van Neder land. (Sport en Wedstrijden.) De Olympische Dag te Amster dam. (Sport en Wedstrijden.) Berger wint de 100 en de 200 M. in Berlijn. (Sport en Wedstrijden.) (Zie eventueel verder laatste berichten). dracht gegeven voorlocpig geen enkele be spreking te voeren over de valuta-kwestie tot dat onderstaatssecretaris Moley te Londen zal zijn aangekomen, die instructies van Roo sevelt meebrengt. Verder wordt gemeld, dat Roosevelt naar het schijnt erop gehandeld alvorens de valuta-kwestie ter sprake komt. De regeering te Washington wil weten hoe ver de andere naties inzake de tarief-kwestie en. op. het gebied der handelsbelemmeringen tot tegemoetkoming bereid zijn. In de uit voerige instructie, die Roosevelt de delegatie te Londen heeft doen toekomen, komt tot uiting, dat de Amerikaansche president zich met niets wil inlaten, waardoor zijn pogingen om de prijzen en loonen in de Vereenigde Saten te doen stijgen, doorkruist zouden kunnen worden, alvorens de eerste uitwerking van Roosevelt's herstel program in Amerik? te merken is. Roosevelt's houding heeft een ieder zeer verrast. De Fransche pers toonde zich verrast, door Roosevelt's houding inzake de stabili seering der valuta In de Echo de Paris schrijft Pertinax, dat Roosevelt noch het ont werp der drie ministers van financiën, noch de technische overeenkomst betreffende den valuta-wapenstilstand heeft goedgekeurd, doch heeft aangekondigd, dat hij amende- menten zal voorstellen waardoor het svsteem soepeler wordt. Tn de kringen d^ Fransche delegatie is men niettemin optimistisch ge stemd en verklaart men, dat deze aanvullen de voorstellen van Roosevelt niet zoo scherp zullen uitvallen als men zelfs in bepaalde kringen graag wilde doen gelooven. De Air Nouvele schrijft, dat de houding van Roose velt tot nadenken stemt. Het valt te vreezen dat men zich aan de andere zijde van den Oceaan reeds thans heeft voorgenomen den weg der inflatie te betreden en dat de ge troffen maatregelen slechts de bedoeling hebben, de huidige depreciatie van den dol lar te vergrooten. Het buitengewone slechte weer in Italië houdt aan. Overal heeft het sterk geregend, waardoor bij Genua over stroomingen plaats vonden In de kleine plaats Porto Viro aan den Adriatischen zee, heeft de bevolking met de grootste verbazing waargenomen dat het gedu rende de hagelbuien visschen regende. De verklaring van dit wonderlijke na tuurverschijnsel ligt hierin, dat kort te voren aan de kust een waterhoos had plaats gehad, waardoor de visschen in de lucht waren gezogen,

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1