(AZTWAT£A FOSTER'SMAAGPILIEN Jijdsduiftm £ucfitvaact fBUweutand Voop kleine tuinen» Nieuws uit België. 'laaadtóL (Van onzen correspondent). Een bewogen proces. Een beschuldig de, die op het laatste oogenblik bekent, daartoe aangezet door zijn advocaten. De rol van de verdediging. In de Belgische rechterlijke annalen heelt zich een eenig feit voorgedaan, n.1. dat de advocaten van een beschuldigde deze tot een bekentenis hebben gebracht, twee dagen voor het arrest van het assisenhof, nadat net openbaar onderzoek reeds acht dagen had geduurd, en het vooronderzoek, waarin de beschuldigde ook steeds hardnekkig had ge loochend, zes maanden. Het feit is u onge' twjjfeld reeds bekend, maar de omstandighe' den zijn zoo buitengewoon, en het verdedl- gingsprobieem dat er door opgeworpen wordt, heeft zooveel ophef gemaakt, dat net nog interessant is er u verder over te onder houden. De zaak werd behandeld door het assisen hof te Namen. Beschuldigd werd een zekere Duponchel uit Wépion, een plaatsje in het Maasdal, op enkele kilometers van Namen. Einde November 1932 was het rijwiel ge vonden aan de Maas van Duponchel, te Wé pion La Pairelle, gansch verbrijzeld. Hij had dit geleend aan een zekeren Baudelet, een vriend, die reeds twee dagen niet op het appèl in de kazerne te Namen was versche nen. Duponchel zei dadelijk, dat Baudelet vermoedelijk was verongelukt en dat zijn lijk in de Maas zou liggen. Hij was het, die on middellijk opzoekingen deed verrichten in de rivier en die ook het lijk deed ontdekken. Het gerecht constateerde dadelijk, dat de soldaat, voor hij in het water was terecht gekomen, Hij moest flus vermoord Lijn geworpen. Bij nader onderzoek vond de poli tie in de Maas een zwaren hamer, eigendom van de tante van Duponchel, en ondekte zij ook, dat een maand voor de feiten Baudelet steeds in betrekking was geweest met Dupon chel, dat deze het was, die voor Baudelet eten betaalde, dat Baudelet over hem sprak als over zijn zakenman, dat Duponchel het zoo had aangelegd, dat Baudelet geloofde de vader te zijn van een kind. dat de vriendin van Duponchei verwachtte, inzooverre, dai hij had besloten met haar te trouwen. Men ontdekte dan ook, dat Duponchel bij twee verschillende maatschappijen een verzeke ring had afgesloten op liet leven van Baude let, ten gunste van de genoemde vriendin en •haar kind. Duponchel had Baudelet daartoe aangespoord en was a's bcmidde'aar opge treden. Hij had zich tot een advocaat ge wend te Namen om te weten hoe de polis moest worden opgesteld ten einde te belet ten dat, bij overlijden van Baudeiet, de soin van 300.000 fr. zou worden opgeëischt door de familie van den afgestorvene of van zijn vriendin. De advocaat gaf den raad een tweede begunstigde in dé polis op (e nemen en hij aanvaardde, dat zijn eigen naam in de polis zou worden geschreven En ten slotte bleek nog, dat er een geheime overeenkomst was gesloten tusschen Duponchel en zijn vrtendin, over dè verdeeling van de 300.000 fr in geval van overlijden, waarbij Dupon chel zich het grootste deel toeëigende. Waar bij dan nog kwam, dat Duponche aan zijn vrouw en schoonmoeder, waarmee hij, door zijn uitspattingen, in ruzie leefde, voor de verdwijning van Banaelet had gezegd, dat hij hun weldra niet meer noodig zou hebben, dat hij over voldoende geld zou beschikken. Dit waren verdachte elementen en Dupon chel werd gearresteerd. Hij moest weten, dat Baudelet nooit de premie voor de verzeke ring zou kunnen blijven betalen, daar de kleine erfensi die hij had gekregen, spoedig zou uitgeput zijn. Gansch de verzekeringsge- schiedcnis scheen zeer verdacht, alhoewel Duponchel beweerde, dat het Baudelet was geweest, die hem had gevragd voor de verze kering te werken. Hij kon niet opgeven waar bij op het vermoedelijk oogenblik van de mis daad was geweest en na twee verschillende 'lezingen te hebben opgegeven eindigde hij met vol te houden, dat hij zijn tijd bij een ge huwde vrouw had doorgebracht op een 4-tal kilometers van La Pairelle, maar dat hij den naam niet kon noemen, omdat hij haar eer wou redden. Doch op de plaats die hij noem de was van 7 tot 9 uur een paartje geweest, dat niets van Duponchel en zijn gehuwde vrouw had gezien. Zoo stelde zich de zaak voor de jury en gedurende acht dagen volg den wij te Namen de debatten, die in tien tallen bijzonderheden gansch de verdachte handelwijze van den beklaagde aan het licht brachten. Er kwamen nog steeds meer getui gen Duponchel beschuldigen en zoo kwam nog een vrouw vertellen hoe twee dagen voor het drama Duponchel op de plaats zelf met haar had gesproken en hoe zij gezien had dat hij alles nauwkeurig had onderzocht. Voortdurend hadden incidenten plaats, Zelden hebben wij een proces bijgewoond, waar een atmosfeer hing, die zoo vol span ning was, zoo vol opwinding. Duponchel had een van de beste advocaten van Namen, nl. Bovesse, gewezen minister, en mr. Devos, gewezen stagiairo van mr. Bovesse. Dezen volgden slechts één tactiek: twijfel doen ont staan in den geest van de jury. Zij konden wijzen op enkele dingen, o.m. op de omstan digheid, dat Duponchel den dag van den moord, in aanwezigheid van getuigen had aangedrongen, dat Baudelet naar de kazer ne zou terugkeeren De beschuldiging voerde als bezwaar aan, dat Duponchel, om zich een alibi te verschaffen, na den moord bij zijn tante wat geweest, op korten afstand van de Maas, en haar gevraagd had hem naar huis te brengen Hij is nl. éénoogig. De verdedi ging bewees, dat Duponchel zich geregeld naar huis liet brengen door zijn tante of door haar kinderen en hij zich dus geen alibi kon verschaffen. Maar elk uur versterkte de po sitie van de beschuldiging, vooral toen de getuigen waren gekomen, die bevestigden, dat het a'ibi van Duponchel geen steek kon houden. De verdediging gaf er zich reken schap van. Het was voor haar een pijnlijke zaak geworden en het oogenblik was aange broken voor haar om te kiezen tusschen haar geweten, tusschen de naleving van den als advocaat afgelegden eed en de verdediging van iemand, die beweerde onschuldig te zijn, maar aan wiens onschuld zij niet meer ge loofde. Men moet zich in dezen toestand émmga indenken om te beseffen hoe dra®a- «n «D» tpijjvtrtcrtngv «toomi*»en verdwijnt» onmiddellijk bij het ge bruik van Poster i Maag- pillen, het aangenaamste en tekerstt laxeermiddel. Alom KTbifgbaat t 0 63 pv fiaum. 9 9 9 9 9 9 9 9 tisch hij is geweest. Alsdan hebben de advo caten besloten een laatsten stap te doen en voor de volgende zitting begaven zij zich naar de gevangenis om Duponchel te spre ken. Zij gaven hem hur. meening te kennen. Zij betoogden, dat gansch zijn stelsel geen steek meer hield, dat zij de overtuiging nad- den, dat hij de schuldige was. Zij vroegen hem den naam te zeggen van de vrouw, waarmee hij den avond zou hebben doorge bracht. Duponchel zei den naam, er nog maals bijvoegende, dat hij onschuldig was. En terwijl dan de namiddagzitting plaats had liet de verdediging een onderzoek instel len naar de vrouw, met als resultaat het be wijs, dat Duponchel eens te meer had gelo gen. Het pleit was voor de verdediging be slecht. Zij zou geen onschuld kunnen pleiten. Met den grootsten aanudrang deed zich voor haar weer de vraag voor wat zij doen moest. Den beschuldigde in den steek laten? Nie mand zou het hebben kunnen goed praten en het eigen geweten in geen geval. Duponchei in zijn systeem volgen? Ook dat was uitge sloten, want de advocaten zijn de mede werkers van de justitie. Mr. Devos begaf zich dan 's avonds naar de gevangenis en na een strijd, die 'n uur duurde wist hij de be kentenis te krijgen van Duponchel. Hij had Baudelet gedood om de verzeke ringspremie te kunnen trekken. Zijn verhaal ge'eek op bladzijden uit Schuld en Boete. Du ponchel is iemand van een eerlijke familie, verstandig en begaafd, maar aan lager wal geraakt. Maanden lang heeft hij tegen het moordplan gestreden, tot op het laatste oc-enb'ik tot wanneer hij met den hamer in de handen pereed stond om te slaan „Had Baudelet z'ch omgekeerd, op dat oogenblik, ik zou op de knieën zijn gevallen en ik had hem vergiffenis gevraagd" bekende hij aan mr. Devos lij had getracht Baudelet naar de kazerne te doen terugkeeren, om hem uit zijn omgeving te verwijderen en niet tot de mis daad te worden gedreven, zooals hij onweer staanbaar voelde. Hij had een afspraak ge maakt met Baudelet aan den Maaskant. Hij zei hem dat hij zijn rijwiel kon verbrijzelen, want dat er een verzekering op was afge sloten Baudelt verbrijzelde zelf het rijwiel. Dan verzocht Duponchel zijn vriend, die half idioot was. zich de handen te wasschen in de Maas. Bandelet ging de trap af en terwijl hij zich de handen wiesch. sloeg Duponchel met der. hamer dien hii vooraf in het hooge gra» had verborgen. Hij had gehandeld, om dat hij geen uitkomst meer zag en ook door zijn vrouw en schoonmoeder ging verlaten worden. Op het assisenhof verwachtte men nog vier dagen onderzoek. Pakkend was het oogenblik waarop mr. Devos, bij de operting der zitting het woord vroeg om de bekente nis te verhalen. Het was de triomf van het parket, van het wetenschapjjeliik crimineel onderzoek. Duponchel werd veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid Het hof en de jury hadden er rekening mee gehouden, dat Du ponchel had bekend, in het openbaar, en dat hij berouw had. Aldua de omstandigheden van het proces. De houding van de verdediging werd op ver schillende wijze beoordeeld. Had zij het recht Duponchel tot bekentenissen te bewegen? Sommigen meenen van niet, Wij spraken met inr. Bovesse na afloop van het proces. „Er was voor mij geen mogelijkheid om tegen mijn overtuiging in, onschuld te pleiten. Wij hebben den eed afgelegd van advocaat. Wij hadden de overtuiging'' zoo verklaarde hij, „dat Duponchel de doodstraf zou krijgen. Alleen een bekentenis kon de jury milder stem men. En wij zijn overtuigd, dat wij zijn be langen het beat hebben behartigd door hem den raad te geven de waarheid f zeggen". De openbare meening staat aan de zijde van de advocaten. Dezen hebben bun be roepsgeheim ongetwijfeld maar evengoed als men het schandelijk zou vinden dat een pro cureur het hoofd zou vragen van een be schuldigde, wel wetende dat hij onschuldig is, kan men het schandelijk vinden, dat de verdediging de vrijheid zou eischen voor een moordenaar, wel wetende, dat hij schuldig is. Hier heeft beroepsgeheim niets mee te maken En dit doet ons denken aan een geval, dat zich enkele maanden geleden heeft voor gedaan. Een man, die in Frankrijk 'n dubbe len moord had gepleegd, kwam naar Luik en schoot er een pater neer, zonder de minste reden, alleen om niet te worden uitgeleverd. Hij was te Brussel en te Luik bij een advocaat geweest vooraf, en had hun verteld wat hij in Frankrijk had gedaan. Deze advocaten hebben gemeend roet hun bezoeker niet naar den procureur te moeten gaan om hem over te leveren, op grond van hun beroepsgeheim Dit is oorzaak geweest, dat een derde slachtoffer viel. Het vraagstuk is veel omstre den, onbetwistbaar, doch de openbare mee ning aarzelt niet te kiezen. Een advocaat dient zich niet tot misleiding te leenen. Al leen indien hij door ziin talent, zonder nis leiding, een beschuldigde weet vrij te krijgen, dan is cüt een andere zaak. „De Uitkijktijdschrift voor het chr. gezin. Het nieuwe, weer met illustraties verlucht nummer van dit tijdschrift opent met het ne gende deel van de serie van prof. dr. A. van keldhuizen ..Paulus' mede-arbeiders", waar in dezen keer Silas wordt besproken. „Viator" deelt veel inteiessants mede over het nog zoo weinig bekende Bulgarije. Ds Th. C. Friezen geeft zijn slotbeschouwingen over de Christian Science, waarvoor hij wel waardeering heeft, maar waartegen hij ook eenige bezwaren oppert. Prof. dr. wate rtak vervolgt de serie over karakters en lichaamsbouw en bespreekt thans den athleet en den pylenicus. De conferentie te Genève ja het onderwerp van den „Uitkijk buiten onze grenzen" door ds Boerkool, die meent. dat de economische conferentie onder een on gelukkig gesternte begon. Willem de Mérode begint een artikel over Jodocus van Lodenstein (geb. 6 Febr. 1620). Dr. J. Veldkamp wijdt zijn „Uitkijk binnen onze grenzen" aan de regeeringsverklaring van het nieuw-opgetreden kabinet en dringt er oa. op aan, dat de regeering spoedig aanleiding moge vinden om aan de Kamer „bevoegd heden" te vragen, een einde te maken aan prediking van revolutie in het Nederlandsche parlement. Ds. F. C. Meijster schrijft over „De twee zonnen van Dante". Ds. Velde- ren geeft het tweede deel van zijn schets „Simon Sjouwer". Eenslotte het vervolg van het feuilleton. „De Huishoudingtijdschrift voor de moderne huisvrouw Het nieuwe nummer opent met nabe schouwingen van H M S. J. de Holl over de vergadering van Nederlandseh fabrikaat te Maastricht. E, J. van Waveren—Resink beschrijft bij teekeningen een werkkast uit de ratioreele keuken. De kinderarts Henr. L. Eibinkvan Beusichem schrijft over de moderne voeding van den zuigeling. Her- mien Manger geeft gegevens over de tentoon stelling „Voeding en hygiëne", om de niet bezoeksters een indruk te geven van wat keuringsdiensten, fabrieken, bedrijven en winkelzaken presteeren voor de bevordering van hygiëne in en buiten de voeding. Fr. van öeldernde Witte maakt een begin met een opstel over De gehuwde Hollandsche vrouw in Indië. H- M. S. J de Holl geeft aanwijzingen voor het vervaardigen van een mand voor het opbergen van handwerk en C. Heuvel geeft patroonen en beschrijving voor een jurk. Tot slot „De Sleutelmand" met eenige practische wenken, „Geheimen uit de keuken" met recepten en het vervolg van het feuilleton. HET ITALIAANSCHE ESKADER. Voorloopig nog geen start. Minister Balbo heeft tegenover een in Orbetelle vertoevenden bijzonderen verslag gever van de Popoio d'Italia verklaard, dat de datum van vertrek van het Italiaansche luchtvaarteskader nog niet is vastgesteld Hij zal niet evenwel niet eerder laten ver trekken dan in Cartwright (Labrador) da ling op het water mogelijk zal zijn. Men weet nog niet, in hoeverre de golf vrij van ijs zal zijn, omdat het hulpechip „Ali- ee" sinds ne^en dagen vergeefs probeert, de engte van Belle Isle te nasseeren. Men heeft daarom de hulp ingeroepen van een Ijsbre- ker, welke Zaterdagochtend van Giovani de Tarenova is vertrokken en niet voor Dins dag de „Alice" zal kunnen bereiken. Het be sluit, gebruik te maken van een ""breker heeft in Amerika en Europa aanleiding ge- gegeven tot een gerucht, dat de „Alice" met een ijsberg in botsing zou zijn gekomen Balbo besloot met de woorden: „De man schappen ziin gereed. De machines zijn klaar voor het vertrek. We wachten nog slechts op een verbetering van het weer, aan- gezien het seizoen daar een maand achter is". MATTERN ZOEK. Is hij verongelukt? Van Matiern, van wie men sinds eenige dagen niets vernomen heeft, is nog geen na der bericht igekomen. Het bericht, dat hij tusschen Alaska en Rusland een noodlan ding zou hebben gemaakt, wordt niet beves- tlgd. Het draadlooze station Otsjlsji In Hok- kaido meldt, dat geen der stoomschepen, die zich bevinden ter hoogte van Kamsjatska, een spoor van Mattern, den Amerikaanschen wereldvlieger, hebben gezien. NOODLANDING VAN GOERING. Op ziin tocht naar Zweden. Tijdens een huldiging van ruiters deelde de rijksminister van Weerbaarheid v. Blom berg mede, dat Goering op zijn vliegtocht naar Hannover in Zweden een vlot verloo- pen noodlanding heeft gemaakt, Goering in Berlijn ferug. De Pruisische premier, Goering, is Zater dagavond om 8 uur uit Zweden per vlieg tuig weer te Berlijn aangekomen. DE DIEFSTAL BIJ CULLINAN TE AMSTERDAM. Vijf arrestanten. De politie heeft thans vijf personen gear- desteerd en ter beschikking van de justitie gesteld in verband met de geruchtmakende inbraak en diefstal in het Cullinan-huis in de Kalverstraat in den nacht van 29 op 30 Mei 1.1., waarbij voor pl.m. 10 mille aan bijoute rieën werd buit gemaakt. Reeds spoedig na de inbraak vernam de politie, dat er „op de vlakte" met steenen en juweelen van het Cullinan-huis geleurd werd ze werden zelfs vrij brutaal in het open baar te koopen aangeboden. Op bepaalde aanwijzingen werd toen een vrouw gear resteerd, die op de Oude Waal woonde en als winkeljuffrouw in betrekking was in de Indi sche buurt. In haar woning werd een huis zoeking verricht en ook in de winkelzaak in de Indische buurt. In dezen winkel vond men een handtasch, waarin een doek lag vol Cul- linanringen en spelden. Maar de juffrouw wist natuurlijk niet hoe die sieraden in de tasch waren gekomen en later herinnerde zij zich, dat zij ze cadeau had gekregen van iemand, met wien ze uit was geweest Vervolgens werd huiszoeking gedaan bij een echtpaar op het Ferdinana Bolplein, welk echtpaar met de winkeljuffrouw die gearresteerd werd in contact had gestaan Het resultaat van deze huiszoeking was, dat bij de vrouw een ring en een speld, bij den man een stel gebroken gouden ringen zonder steeen werd aangetroffen. Beide lieden werden eveneens aangehou den en bij hun verhoor moesten alle drie ten slotte toegeven, dat de bijouterieën afkomstig waren van een bij de politie zeer bekenden jongen van den Achterburgwal, die vervol gens als no. 4 gearresteerd werd, en eerst beweerde van niets te weten, maar onder den druk der bewijzen moest toegeven, dat de drie in beslag genomen partijtjes Culllnan-eoe- deren gekocht te heboer van no, 5 in deze zaak, een beruchten recidivist van den Ach terburgwal, die eveneens kon gearresteerd worden. In elk geval kon hem heling worden ten laste gelegd, maar vermoedelijk heeft deze man ook den diefstal al dan niet met be hulp van een kameraad gepleegd In die richting zet de politie het onderzoek nog voort. De man ontkent tot nu toe alle schuld, maar er ziin tal van verklaringen, die geen wljfel laten of van hem zijn de goederen af komstig Inmiddels Is de groote bult ter waarde van pl.m. 10 mille nog op geen stukken na teruggevonden, in totaal is op twintig sie raden beslag gelegd en de rest schijnen de hteren-inhrekers en kornuiten althans voor loopig „In veiligheid" te hebben gebracht TAPVERBOD EN ZONDAGSRUST TE EDE. De gemeenteraad van Ede besloot Vrijdag met l<v-6 st. om het tanverbod, voor zoover het den Zaterdag betreft, te doen vervallen, met bepaling van het sluitingsuur op 11 uur Het uit 5 art. bestaande voorstel van B en W., ter uitvoering van een ten vorigen jare aangenomen motie-Pereboom (a -r.) ter bevordering van de Zondagsrust, werd na artikelsgewijze behandeling aangenomen. Een vooratel-De Koning (St. Gerei. P tot invoering van algeheele Zondagssluiting werd verworpen met 121 st Eenzelfde lot onderging met 715 st. een voorstel-De Klein (V. D.) om het tapverbod zoowel voor den Zondag als voor den Zaterdag geduren de een jaar proeftijd in te trekken. SCHIETPARTIJ. Man zwaar gewond. Zaterdagnamiddag heeft zich te Amster- dam een schietpartij afgespeeld, waarbij een man vrij zwaar gewond is. Er moet in of nabij het café. dat zich be vindt in het hoekperceel Jodenbreestraat- Zwanenburgwal, een twist zijn ontstaan Vóór dit gebouw heeft iemand een revolver getrokken, waarmede een der anderen in de dijbeenen getroffen werd. De G. G. D. vervoerde het slachtoffer, dat twee kogels in het lichaam had, naar een ziekenhuis. Een dader is nog niet gevonden, doordat allen, die bij de ruzie betrokken waren, wei gereden verklaringen af te leggen en doen alsof ze niets bemerkt hebben. DR. COLIJN NOO TE LONDEN. De minister-president dr. H. Colijn heeft wegens ziin benoeming tot voorzitter van de economische commissie der wereldconferen tie te Londen, afgezien van zijn oorspronke lijk voornemen om Zaterdag naar 's-Graven- hage terug te keeren en Dinsdagavond weder naar Londen te vertrekken. Hij zal deze geheele week te Londen blijven, zoodat hij eerst Zaterdag 24 dezer in Nederland wordt verwacht DE RIJKSMIDDELEN. Wanneer men de totale opbrengst der Rijksmiddelen in Mei vergelijkt met die van de maand April toen 't totaal f 28.6 milt was dan is zij gunstig, maar bij een ver gelijking met Mei 1932 en vroegere jaren steekt zij wel heel erg af. In Mei 1932 was het totaalcijfer 37.7 millioen of bijna 2 millioen meer dan in Mei van dit jaar. De overeenkomstige maand van 1931 leverde 43.2 millioen, van 1930 zelfs 50.7 mil lioen op. GEEN VOLONTAIRS BIJ HET ONDERWIJS TE ALMELO. Nadat de raad van Almelo j.J, Donderdag besloten had aan de volontairs bij het open baar lager onderwijs een bezoldiging toe te kennen, hebben B en W. thans aan de schoolhoofden medegedeeld na de zomer, vacantie geen volontairs meer tot de open bare scholen toe te laten. HET HERSTELLINGSOORD VOOR ONDERWIJZERS HEROPEND. Uit de asch herrezen Zaterdag is het herstellingsoord voor on derwijzers te Lunteren heropend. Onder de circa 200 aanwezigen uit alle oorden des lands bevonden zich o.a. de Twee de Kamer-leden Ketelaar en Van Zadelhof! en het Eerste Kamerlid Van Ossendorp. De heer S. N. Posthumus, vice-voorzitter van de commissie van beheer, herinnerde er aan, dat het oude herstellingsoord op 29 Februari 1932 door brand verwoest werd Hierna voerde het woord de heer J. P. W vari der Sluys, voorzitter van den Bond van Ned. Onderwijzers, die stil stond bij de ge- Wat er alzoo te doen is in den moestuin. Nu het weer is veranderd en het eens flink heeft geregend gaan we in den moesiuin door met het planten van kool soorten voor wintergebruik. Roode, savoye en witte kool moet vóór den langsten dag aan de groei zijn. Indien we later planten is de kans groot dat er geen volgroeide kool meer gevormd wordt. We planten op een afstand van 60 tot 70 c.M. en zorgen voor een goede bemesting. Zijn de planten eenmaal aan de groei, dan geven we nog een paar maal een gaft Chiüs&lpeter van l t 3 kilo per Are als overbemesting. Late savoye en spruitkooi planten we nog tot in Juli; ook boerenkool kunnen we nog laat planten, zelfs tot einde Juli toe, Omstreeks den langsten dag zaaien we wjnterandijvie en voor late oogst zaaien we in het begin van Juli nog eens. Nu het heeft „geregend moeten we ook enkele gewassen gaan uitdunnen. Zomerpeen dunnen we uit tot op 5 e M., kroten tot op 15 c.M en Bruseelsrh wittlof tot op 12 a 15 c.M. Nu de grond vochtig is zutlen de planten van dit uit- dunnen niet veel lijden. Ook is het van het meeste belang dat we tijdig uitdun nen, dus voor dat de te dicht staande plantjes ijl en spichtig opgroeien De stokboonen beginnen te ranken en wor den daarbij geholpen door de ranken met een biesje losjes aon de stokken te binden. Nog kunnen we boonen leg gen, maar we wachten er dan ook niet langer mee. Alleen voor late oogst leg gen we tot half Juli nog wat stamprin- erssen waarvan we in een gunstlgen nazomer tot in den herfst nog kunnen oogsten. Ook leggen we nog weer erwten en peulen, waarvoor we de vroege soor ten gebruiken omdat deze ra een kortere groeiperiode reeds vrucht geven. We zaaien ook weer kropsla en zomerpeen voor opvolgenden oogst ;ook is het nu tijd voor het zaaien van winterpeen. Van postelein zaaien we met een tus«* schentijd van een paar weken steeds een klein stukje voor opvolging. Uit de tuin- boonen nijpen we de topper, zoodra de onderste peulen gezet zijn, we hebben daardoor minder last van bladlui ien welke de tuinboonen soms geducht kun nen plagen. De vollegronds tomaten zijn of worden nu uittgeplant Alle zij scheuten worden geregeld weggebroken zoodat alleen de hoofdstengel overblijft. De planten krijgen een stevige stok waaraan de stengel losjes word, vastge bonden. Bij te stijf binden wordt de stengel vaak a.gesnoerd. Tomaten plaat sen we op een warm, zonnig plekie. Bij een gunstigen nazemer kunnen we er dan veel vruchten van plukken. We nijpen de stengel in boven de vierde tr »s. schiedenis van het herstellingsoord. Een lange rij van sprekers liet zich alsnog hooren. DE STAKING TE IJMUID'EN. Een bewijs, dat de staking te IJmuiden verloopt, zijn de maatregelen, die de IJmui- der Federatie tegen haar werkwillige leden neemt. Op de twintig uitgevaren schepen zijn elf leden van de Federatie, die allen zijn geroyeerd. Om verdere afvalligheid te voorkomen, zal den leden der Federatie een verklaring ter teekening worden voorgelegd. De ondertee kenaar verklaart daarin gedurende de sta king geen dienstverband te zullen aanvaar den zonder medeweten en goedkeuring van het bestuur der Federatie. Als deze verkla ring geschonden wordt, moeten alle door hem sedert 1 Januari 1933 tot het oogenblik van schending ontvangen bondsuitkeeringen in de bondskas worden teruggestort en wel onmiddellijk bij de eerste opvordering door het bestuur. TELEGRAMMEN AANBIEDEN ZONDER DADELIJKE BETALING. Ook aan kantoren buiten de woonplaats. De aandacht wordt gevestigd op een faci liteit van den telegraafdienst welke in het bijzonder van belang is voor zakenlieden, die dikwijls buiten hun woonplaats vertoeven. Voor giro-rekeninghouders bestaat n 1 ge legenheid op elk Rijkstelegraafkantoor (dus ook buiten de woonplaats) telegrammen aan te bieden zonder dadelijk betaling; de kosten worden dan later van de postrekening van den betrokkene afgeschreven. De hiervoor noodige machtiging, welke bij de aanbieding van een telegram getoond moet worden, kan worden aangevraagd bij het telegraafkantoor in de woonplaats. Indien gelden moeten worden afgeschre ven van een girorekening, welke niet ten na me van den aanvrager staat, dan moet een machtiging van den houder van die reke ning worden overgelegd. Ouwe zeerob: „Weraehies dame, tk ben zóó ver magerd. dat 'et slagschip dat ze op m'n borst eens geta- toueerd hebbe. een roeiboot geworden Is."

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7