Alkmaarsclte Courant. DE ROODE VULPENHOUDER (Radionieuws (Rechtszaken JeuiltetoH ïBuUeuCatid Honderd rt/I en dertigste Jaargang. WOENSDAG 21 JUNI DE ARBEIDSCONFERENTIE. Een verklaring van het presidium. Si KLARA ZETKIN OVERLEDEN. In een herstellingsoord in Rusland. 5" No. 144 1933 Donderdag 22 Juni. Hilversum, 296 At. (Uitsluitend AVRO). 8.Gramofoonpl. 10.Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Concert. J. An- tonietti, piano. Lola van der Ben, zang en E. Veen, piano. 11.Knij cursus Kinderklee- ding mevr. I. de Leeuw—van Rees. 11 30 Vervolg concert. 12.Omroeporkest o.l.v. N. Treep en gramofoonplaten. 3.Naaicur sus mevr I. de Leeuwvan Rees. 3.45 Gra mofoonplaten. 4.Voor zieken en ouden van dagen door mevr. A. van Dijk 4.30 Gramo foonplaten. 5.— „Op en top William", hoor spelcyclus voor kinderen. II. „De familie Brown krijgt logees". Regie: Kommer Kleyn '5.40 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.Vervolg concert. 7.30 Toeristenpraatje. 8.Vaz Dias. 8 05 Gramofoonplaten. 8.15 Uit het Concertgebouw te Amsterdam. Abraham- concert door het Concertgebouworkest o.l.v. P Abraham, m. m. v. Marie Elsner, sopraan en L. Graveur, tenor. 10.3011Gramo foonplaten. 11.Vaz Dias. 11.1012. Uit „Hamdorff" te Laren: Dansmuziek door „The Ramblers" o.l.v. Th. Uden Masman. Huizen, 1875 M. (8.—10— en 11.2. KRO, de NCRV van 10—11— ne 2—11.30 (uur). 8.9.15 en 10.Gramofoonpl. 10.15 'Morgenwijding door ds. H. C. v. d. Brink f1045 en 11.Gramofoonpl. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.15 Orkestconcert. 2.Cursus Fraaie Handwerken. 3.Gramofoonpl. 4. "Bijbellezing door ds. H. van Grieken, m. m. v. Mej. C. de Jager, zang en M. F. Jur- jaanz, orgel. 5.Concert door Arnhemsch Mandoline-kwintet o.l.v. D. Teeseling. 5 45 Cursus handenarbeid voor de jeugd. 6.15 D Langedijk: „Kol. Thomson". 6.45 Knipcur sus. 7.15 N. Amelink: „Wat er op de wereld gebeurt". Koor „Sursum Corda" o.l.v. A. v. d Horst, m. m. v. J. Sto'ijn, hobo en A. v. d. Horst, orgel. 9.45 Dr. L. \V. G. Scholten: „Gewetensvrijheid". 10.15 Vaz Dias. 10.20 11.30 Gramofoonplaten. Davenlry, 1554 At. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein en berichten. 11.0511.20 Lezing. 12.20 Orgelconcert R. Foort. 1.05 •Paramount Astoria-orkest o.l.v. Anton. 1.50 jCoventry Hippodrome-orkest o.l.v. Shadwell. 2.20 Voor de scholen. 4.25 Hotel Metropole orkest o.l.v. E. Colombo. 5.05 Northern '.Studio-orkest o.l.v. J. Bridge. 5.35 Kinder- [uurtje. 6.20 Berichten. 6.50 Handelconcert. i7.10 Spaansche causerie 7.40 en 7.50 Lezin gen. 8.20 Commodore Grand-orkest o.l.v. W.uscant. 9.20 Berichten. 9.40 Lezing. 9.55 Concert door Ben Davieo, tenor en M. Cole, piano. 10.50 Korte kerkdienst. 11.0512 20 BBC-dansorkest o.l.v. H. Hall. Pari/s „Radio-Paris"1724 At. 8.05 Gra mofoonplaten 12.50 Orkestconcert. 6.50 en 7.40 Gramofoonplaten. 820 Cabaretpro gramma. 9.05 Gramofoonplaten. 9.20 Roe- meensch concert. Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Strijk orkest o.l.v. H. MeyerObel. 3.20 Concert door het Omroeporkest o.l.v. W. Meyer Radon. 10.35 Dito. Langenberg, 473 At. 6.25 en 7.23 Gramo foonplaten. 12.20 Uit München: Concert o. 1. v. E. Klosz. 1.20 Concert o.l.v. Wolf, m. m v. zangsoliste. 4.50 Concert o.l.v. Eysoldt, m m. v. vioolsoliste. 7.20 Rijksuitzending: „Dr. F Castelle herdenkt Annette von DrosteMülshoff". 8.25 „Der grosze Ka lender", oratorium voor solisten, koor en orkest van H. Reutter. Leiding: W. Sieben. 10.4512.20 Dansmuziek o.l.v. Eysoldt. Rome, 441 At. 9.05 Svmphonieconcert. Brussel, 338 en 508 At. 338 M.: 12.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 1.30 Gra mofoonplaten. 5,20 Omroeporkest o.l.v. Wal pot. 8.20 Radio-Symphonieorkest o. 1. v Kumps. 9.20 Omroeporkest o.l.v. Walpot 10.30 Gramofoonplaten. 508 M.: 12.20 Gra mofoonplaten. 1.30 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 5.20 Radio-Symphonieorkest o.l.v. Meulemans. 6.35 Gramofoonplaten 6.50 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 8.20 Om roeporkest o.l.v. Walpot. 9.20 Radio-Sym- phonie-orkest o.l.v. Meulemans. 10.30 Gra mofoonplaten. Zeesen, 1635 At. 8.20 Concert door de Berl. Orkestvereeniging o.l.v. Schmalstich. 9.20 „Die Rückkehr zur Natur", spel van Fechter. 10.20 en 11.05 Berichten. 11.2012-20 Zie Langenberg. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Donderdag 22 Juni. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 10.35—10.50, Daven- try 10.50—11.20, Lond. Reg. 12.20—14 20, Midi. Reg 14.20—15.20, Daventry 16.25 17.05, Lond. Reg. 17.05—17.35, Daventry 17.35—24— Lijn 4: Langenberg 10.30—20.20, Parijs 20.20-24.—. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. Meervoudige Strafkamer. Zitting van Dinsdag 20 Juni. UITSPRAKEN VORIGE ZITTING. Engel Zvy. en Teunis Br., visschers, Eg- mond aan Zee, strooperij met behulp van een carbidlantaarn. Hooger beroep vonnis kan tongerecht Alkmaar, le hechtenis voor den tijd van 1 week, 2e 20 boete of 20 dagen, met teruggave van de in beslag genomen carbidlantaarns. Jacob v. d. P., bloembollenkweeker te Eg- mond-Binnen. Hooger beroep vonnis kanton gerecht, overtreding art. 429 ten eerste wetb. van strafrecht. Vonnis bevestigd. Pieter M., meelfabrikant, Hoorn. Hooger beroep overtreding tarwebesluit. Vonnis kan tongerecht Hoorn. A.s. week uitspraak. Simon N., timmerman. Alkmaar, misdrijf art. 239 strafrecht, 25 boete of 25 dagen. ERNSTIG ZEDENMISDRIJF. De 18-jarige gealpinetteerde Gerrit Gr., wonende te Schoorl, had zich met gesloten deuren te verantwoorden omtrent een ernstig misdrijf tegen de zeden. Hij zou namelijk op 21 Dec. "32 een achtjarig meisje in een don ker laantje hebben gelokt en geweld hebben gepleegd met oneerbare bedoelingen. Verd. was aanvankelijk in voorarrest, doch later weer in vrijheid gesteld. Hij werd juridisch bijgestaan door mr. Belonje, advocaat te Alkmaar. Gevorderd werd 8 maanden gevan genisstraf voorw. met 3 proefjaren. ZIJN VLIEGER GING VOOR HET KANTONGERECHT NIET OP. Wie hangen moet doet het best, den laat- sten galg af te wachten. Niet onmogelijk is het toch, dat op 't allerlaatste moment de koninklijke gratie nog wordt verleend. Zoo dacht ook de rijwielhandelaar Jac. R. uit Heiloo er over, toen hij op 24 Febr. door den kantonrechter werd veroordeeld tót 15 boete of 15 dagen, alsmede 34.60 te vol doen aan de motorrijder C. Zwaan te Alk maar, wiens motor op 27 Dec. als gevolg van een aanrijding met den auto van verdachte op de Kanaalkade nabij de Friesche brug niet onbelangrijk werd beschadigd. De heer R. kon alstoen met den kantonrechter niet bij zonder goed opschieten, deze noemde hem onsympathiek en R. zei eerbiedig eerwaarde maar daar meende hij vermoedelijk niet veel van, althans bij het afscheid dreigde de ver oordeelde het er niet bij te laten zitten, 'n beeldspraak, waarmede hij bedoelde in hoo ger beroep te zullen gaan. Die bedreiging werd dan ook prompt uitl gevoerd en heden kregen we een reprise van die aanrijdingsgeschiedenis voor de meer voudige strafkamer. Ook thans ontwikkelde hij zijn bekende bezwaren en wilde de schuld zóó gelijkmatig verdeelen, dat hij er zoo mo gelijk zonder kleerscheuren afkwam. Voorts bracht hij het onoplosbare vraagstuk ter sprake: wie was het eerst, de kip of het ei? met andere woordenwie was eerder op de plek des ongeluks, ik, verdachte, of hij, ge tuige? De zaak marcheerde overigens al niet veel vlotter dan voor den kantonrechter en de officier requireerde volkomen terecht be vestiging van het gewezen vonnis, ook wat de wijziging der civiele vordering betrof. ENGEL TRACHTTE EEN BETER BOD TE SNAPPEN. De heer Engel Zw., 'n welgedane trawler- visscher uit Egmond aan Zee, van middelba ren leeftijd, stereotyp uitgedoscht in een blauw colbertpak en 'n „ard" bolhoedje, is door de malaise in het visschersbedrijf, be nevens de eeuwige staking te IJmuiden, weer tot de stroopersbranche teruggekeerd en scharrelt bij voorkeur rond in de duinen van Castricum, alwaar zijn boezemvriend Dirk Bakker jachtopziener is. Met de vriendschap liep het echter in den vroegen morgen van 6 Febr. ook fout, aangezien Bakker zijn vrienc betrapte in het bezit van een met konijnen- strikken gevulde zak en het dus. met onder drukking van alle persoonlijke affectie, ambtsplicht achtte, tegen amice Engel pro cesverbaal op te maken. Op 24 Maart be weerde Engel, toen de kantonrechter hem Geautoriseerde vertaling naar 'tEngelsch van Molly Thynne, door A. W. v. E.v. R- 22, Gunnet vertrok en Fayre bleef echter met nieuwe redenen tot overpeinzing. Hij was zeer in gedachten verdiept, terwijl hij door het stadje dwaalde om den tijd te dooden, totdat Grey van zijn bezoek aan Lesüe zou zijn teruggekeerd. Omstreeks den tijd, dat de procureur zich, met de vergunning gewa pend, bij hem voegde, was hij tot het besluit gekomen, dat hij, hoewel met tegenzin, miss Allen op zijn lijst van verdachte personen moest plaatsen. Zij vonden den landlooper, een klein, grijs, ineen geschrompeld individu, netjes inge stopt in bed in de ongevallen-afdeeling van het ziekenhuis, met een zwachtel om zijn ge wond been. Als mogelijk moordenaar werd Fayre in hem teleurgesteld. Hij had reeds van Gunnet vernomen, dat de politie ge neigd was aan te nemen, dat hij niet op de boerderij was geweest, toen de moord werd bedreven. Echter scheen hij niet in staat een bevredigend alibi op te geven. Een ding was opvallend: de man leek zeer verschrikt, of schoon hij dat poogde te verbergen ondei een vertoon van onverschilligheid! Giey ondervroeg hem scherp over ziju doen en laten op den avond van den 23sten Hij gaf toe. dat het in zijn bedoeling had ge legen. op de boerderij te slapen en hij be schreef, hoe hij door het venster in de zitka mer had gekeken en, verschrikt door hetgeen hij daar had gezien, was weggeloooen. Hij bevestigde de getuigenis van het jurylid, dat hij Whitbury omstreeks vier uur 's mid dags had verlaten en ongeveer om half zes bij den hoek van de laan was gekomen, die naar de boerderij leidde. Volgens zijn zeg gen had hij toen ongeveer een uur op het gras aan den kant van den weg gerust, daar hij niet op de boerderij wilde komen, omdat het hem voorkwam, dat er iemand op het erf was. Hij was toen weer naar den hoofdweg teruggegaan, met het plan, op Galston zijn geluk te beproeven, in de hoop er wat eten te krijgen. Daar was hij evenwel afgeschrikt door het blaffen van een hond, toen was hij naar de laan teruggegaan en de boerderij opgeloopen. Niemand ziende, was hü naar de schuur gegaan en op den hooizolder ge kropen, met het plan daar den nacht door te brengen. Hij was tot ongeveer acht uur in de schuur gebleven en er toen door den hon ger uitgedreven. Toen had hij de ontdekking gedaan, die zijn onmiddellijk vertrek van de boerderij en den omtrek daarvan tengevolge had gehad. „Ik kon er niet blijven, na wat ik gezien had, vindt u niet?" vroeg hij verontwaar digd. „Je hadt de politie kunnen waarschuwen" opperde Grey. „De politie? Niets voor mij! Laat ze het zelf maar uitzoeken! Daar worden ze voor eens aan den tand voelde, dat hij die zak met inhoud in de duinen had gevonden, welke „vondst" echter zoo weinig effect sorteerde, dat hij werd veroordeeld tot 15 boete of 15 dagen De straf was, gezien in het licht des kantonrechters stroopers aversie, niet heel zwaar, maar Engel die 'n huisgezin van drie cwart dozijn leden heeft te onderhouden, had er toch geen „tabak" van en kwam in het thans onderhanden genomen hooger be roep. Het lied van Engel werd op dezelfde wijs gezongen en ook in de tekst kwam geen verandering. Zijn voornaamste bezwaar was de 15 gulden boete of de 15 dagen, die hij bij nalatigheid in de betaling zou moeten op knappen. Maar de officier vond het al goed koop genoeg en vorderde bevestiging. TROOST GEZOCHT IN HOOGER SFEEREN! Het is gelukkig voor de steeds achter de pantalon gezeten stroopers in de Egmonder duinen, dat er een hooger beroepsrecht be staat en zij zich niet behoeven neer te leggen bij de gewoonlijk niet malsche uitspraak van den kantonrechter. Ook de heeren gebr. Cor- nelis en Teun Zw., die 't op 1 Mebr. met den jachtopziener „neef" Diemeer Jr. te kwaad kregen, terzake hun aanwezigheid in de dui nen van v. d. Vliet met een paar honden en 24 Febr. elk tot 15 boete of 15 dagen wer den veroordeeld, bleken nog niet tot aftikken of retraite bereid en besloten hun geluk nog eens te beproeven bij de voltallige kamer. Ook deze appellant achtten de straf wat al te „gewichtig". Maar ook hier wou hun ster niet schijnen, aangezien meneer de „Hoffi- cier" eveneens bevestiging van het gewezen vonnis, ook wat de straf betrof, requireerde. DE AANSLUITING MET EGMOND AAN ZEE WERD NOG NIET VERBROKEN. Tot slot van de vrijwel emotielooze mid dagzitting kwamen uit hun warm nestje, in casu het huis van bewaring nog aanzwem men een paar mannetjes zwanen en wel de heeren neven Pieter en Arie Zw., gedomici lieerd te Egmond aan Zee, die zich op 18 Febr. ongerechtigd hadden bevonden op het terrein der Bergerduinmaatschappij, verge zeld van een paar goed getrainde speurhon den. Hun was op 31 Maart te dier zake opge legd ieder 15 boete of 15 dagen. Het hooger beroepsmotief was ook hier het ver krijgen van een lichtere boete, doch ze trof fen het miserabel slecht op grond van het feit, dat de officier uitstekend op de hoogte was van hun anticedanten en hen signaleer de als dorpelingen, die geregeld misbruik maakten van het verleidelijk brouwsel van vader Bacchus, zoodat voor een strafvermin dering geen animo bestond en bevestiging van het in eersten aanleg gewezen vonnis werd gerequireerd, waarna de traditioneelen hamerslag tot sluiting. De procureur-generaal mr. Bauduin liet in scherpe woorden zijn afkeuring hooren over iet optreden van verdachte en eischte beves tiging van het vonnis, behoudens de bepa ling van de straf- die de procureur op drie maanden gevangenisstraf gebracht wilde zien. Mr. Stokvis wees op de verschillende dubia omtrent den datum en vroeg vrijspraak, subs. clementie. Uitspraak 3 Juli. ANTI-KATHOLIEKE BROCHURES. Colportrice voor het Hof; drie maanden geïischt. Het Amsterdamsche gerechtshof heeft Maandag de behandeling voortgezet in de zaak tegen een colportrice van anti-katholieke brochures, die op 15 November van het vo rige jaar op den Nieuwendijk aldaar een ka pelaan zou hebben beleedigd en deswege door de rechtbank tot zes weken gevangenis straf is veroordeeld. Met deze veroordeeling stelde de rechtbank de verklaringen van tien door den verdediger mr. Stokvis voorge brachte getuigen a décharge, die zeiden, dat de verdachte op dien dag steeds ergens in een huis en niet op den Nieuwendijk was ge weest, volkomen ter zijde. Voor het Hof ontkende de verdachte ook nu dat zij den kapelaan op den Nieuwendijk aan het publiek zou hebben aangewezen onder mededeeling, dat de kapelaan verdacht zou zijn geweest in een zedenmisdrijf. De zitting, waarop de procureur-generaal mr. Bauduin en verdachte elkander verre van vriendelijk gezind bleken, kreeg een bewogen verloop toen ook nu weer de getuigen a décharge zeer pertinent verklaarden, dat verdachte niet op 25 November op den Nieuwendijk kon zijn geweest en de procureur-generaal het Hof verzocht naar de verklaringen van een hunner die met verdachte zou hebben gecolpor teerd een onderzoek in te stellen op ver moeden van meineed. Mr. Stokvis vroeg dit verzoek van den procureur na het pleidooi in overweging te willen nemen, doch het Hof wees dit af. ging ruim een half uur in raad kamer, en deelde mede den verdediger alsnog in de gelegenheid te willen stellen zijn in zichten over deze verklaringen kenbaar te maken. Mr Stokvis deed opmerken, dat de ge tuige bij een meineedige verklaring niet het minste belang had, waarna de getuige ver klaarde zijn verklaring niet met stellige ze kerheid te kunnen handhaven. betaaldd" „Dus van half zes tot half zeven lag je. volgens je zeggen, in het gras op den hoek van de laan?" zei Fayre, zij aanteekeningen raadplegend. „Zoo waar als ik hier lig. Ik kwam niet dichterbij, dan toen ik naar den hooizolder ging om een uur of zeven." „Zag niemand ie? Heb je niemand om een aalmoes gevraagd, terwijl je daar op den hoek van die laan en den hoofdweg was?" „Er kwam geen sterveling in mijn buurt, behalve een paar auto's. Niemand kan voor mii getuigen. Ik heb geen geluk, nooit! Nooit g°had ook!" De stem van den kleinen man klonk bitter. Getroffen door een plotseling invallende gedachte boog Fayre zich over hem heen. „Kwam niemand de laan naar de boer derij op, terwijl jij daar lag?" vroeg hij. Een wantrouwende blik verscheen in de schuwe oogen van den landlooper. In prin cipe wantrouwde hij iedereen, vooral iemand, die onverwachte vragen stelde, maar hij had noch den moed, noch het verstand om te lie gen. „Er was een auto", gaf hij aarzelend toe „Maar zij zullen mij niet gezien hebben Het was donker en ik lag uit'het licht van de lantarens." Grey ondervroeg hem vol ijver verder maar sprak zacht, zocdat zijn woorden de ooren van den politie-agent, die in een stoel bij het raam zat. niet konden bereiken. „Kun je je herinneren, hoe die auto er uit zag? Was het te donker om te zien wie er in zat?" DE NIEUWE REGEERING IN DANTZIG. De bijeenkomst. De Volksdag van Dantzig is Dinsdag middag voor de eerste maal bijeengekomen De 38 nationaal socialistische afgevaardig den waren in uniform verschenen. De tribu nes voor de diplomaten en de pers waren ge heel gevuld. De zitting werd geopend met een korte toespraak van dr. Ziehm. Na korte verkla ringen van een communistischen en een sociaal-democratischen afgevaardigde werd de nationaal-socialist v. Wunck met 52 van de 72 uitgebrachte stemmen gekozen. Voor zijn verkiezing stemden de nationaal-socialis- ten, het Centrum en de Duitsch-Nationalen. Tegen stemden de vijf communisten. De Po len en de sociaal-democraten gaven samen 15 blanco-briefjes af. Met de stemmen van de NSDAP, het Cen trum en de Duitsch Nationalen werd een wijziging van het reglement van orde goed gekeurd, dat nu aanmerkelijk wordt ver scherpt. Tot vice-president werd gekozen Potrykus, tot tweeden vice-president de nat.-soc. afg. Batzer. Na de verkiezing van acht bijzitters (zes nazi's en twee Centrumleden), zoomede na dt samenstelling der commissies werd tot president van den senaat gekozen de voor malige voorzitter van den Dantziger Land- bond, dr. Rauschming op wien 49 van de 66 stemmen werden uitgebracht. Vóór hem hadden gestemd de 38 nationaal- socialisten, den naar de NSDAP overgeloo pen afgevaardigde Bertling en tien Centrum afgevaardigden. 17 stemmen werden blanco uitgebracht. De vertegenwoordiger van het Duitsch Nationale Front, Weise, verklaarde, dat het Duitsch Nationale Front zich bij de verkie zing der senatoren van stemming zal ont houden. De machtigingswet der nieuwe regeering. De Senaat heeft zich in zijn eerste zitting na de beëediging bezig gehouden met den aan den volksdag voor te leggen machti gingswet. Volgens deze wet zou de senaat gemachtigd worden op verschillende gebie den, die in nieuwe afzonderlijke groepen zijn samengevat in het kader van den grondwet maatregelen te nemen met kracht van wet, waarin de volksdag Vrijdag moet toestem men. Het gaat om de volgende 9 gebieden: 1 organisatie en bestuur van den staat, der gemeenten, gemeentebonden en internatio nale betrekkingen, 2. ambtenarenrecht, 3. rechtspleging, 4. kerken en scholen, 5. maat schappelijke steun, 6. belasting, douane en monopolies, 7. maatregelen op het gebied der economie en van het verkeer, 8. woning en kolonisatie, 9. overige maatregelen tot het onmiddellijk opheffen van urgente nood toestanden, die binnen het kader van den grondwet liggen. Bij punt 1. gaat het o a. om verandering van de kieswet en de verkie zingsverordeningen voor den volksdag, om de verandering van den wet op het Volksentscheid de regeling van het economi sche verkeer tusschen de vrijstad Danzig en het buitenland etc. Officiéél wordt uit Berlijn medegedeeld, dat op de verklaring, die de Duitsche delega tie op 19 Juni aan den voorzitter van de In ternationale arbeidsconferentie overhandigd heeft, het bureau nog denzelfden dag een communiqué heeft doen volgen, waarin stel ling genomen wordt tegenover de Duitsche verklaring. In dit communiqué wordt ge zegd: De voorzitter heeft van de Duitsche dele gatie een verklaring ontvangen, waarin zij aankondigt, dat zij de conferentie verlaat en De kleine man keek hem verveeld en nijdig aan. Hij was moe van dat voortdurend op zijn hoede moeten zijn en verlangde er boven alles naar, met rust te worden gelaten. „Het was bijna pikdonker Zelfs den Prin van Wales in gala zou ik niet herkend heb ben". „Heb je geen idee van de grootte van auto, of hoeveel menschen er in zaten?" Hield Grey aan. „Je kunt geen kleuren zien in het donker Maar er zaten twee menschen in, waarvan de een chauffeerde. Hij ging bij de boch vlak langs mij heen en ik zag de twee hoof den. Ik dacht, dat de eene een vrouw was waarom weet ik niet. Het was erg donker" „Zij gingen naar de boerderij zeg je?" „Ik weet niet, waar ze heen gingen. Hoe zou ik dat weten? Zij gingen de laan zooals ik u zei." „Hoe laat was dat?" „Even voordat ik den weg naar het huis afliep. Zoowat een uur, nadat ik bij den hoek was gaan liggen." „Ben je zeker van den tijd?" De landlooper grinnikte. „Ik heb geen horloge, mijnheer. In elk val hebben zij mij niet kunnen zien, dus bewijst niets". Fayre schoof zijn stoel wat dichter bij het bed en keek den man vriendelijk aan. „Ik ben zelf dikwijls zonder horloge pad geweest", zei hij vroolijk, „en moest mij dan naar de zon rechten. Het is een gave op zichzelf, en ik wed, dat jij er een bolleboos in bent om den tijd te berekenen. Hoe denk je, dat het was?" in laat waarin zij de motieven opgeeft, die haar hiertoe aanleiding hebben gegeven. Het bu reau, door den voorzitter bijeengeroepen, heeft het volgende vastgesteld: 1 Tot op dezen dag is noou eenige klacht door de Duitsche delegatie aan tói voorzitter van de conferentie gericht met be- trekking tot de „buitengewoon ernstige belee- digingen", die in een zitting der arbeiders- groep in den aanvang van de conferentie zouden zijn geuit. Daarbij komt, dat de lei ding der conferentie geen contact heeft met de groenen, die in afzonderlijke zittingen bij een komen. 2 Op 15 Juni is door de Duitsche dele gatie een klacht ingediend betreffende de mededeelingen „van niet-officiëele convoca tie der arbeidersgroep, die verschijnen in het niet-officiëele deel var. het dagelijksche mede- deelingenblad. Teneinde rekening te houden met deze klacht heeft het bureau der confe rentie onmiddellijk beslist, dat deze mededee- lingen op nog duidelijker wijze moesten worden geredigeerd, teneinde het „particulier, karakter" duidelijk te maken. Dit besluit is onmiddellijk aan de Duitsche delegatie mede gedeeld. t 3. Geen incident heeft zich voorgedaan, geen beleediging is ooit geuit jegens de Duit sche delegatie, noch iegens derzelver leden tijdens de zittingen der conferentie of harer commissies. De incidenten, waar de Duitsche delegatie naar verwijst hebben zich, wanneer zij plaatsgevonden hebben, voorgedaan bui ten de werkzaamhede der conferentie om. Het bureau is er niet van in kennis gesteld. Het bureau heeft besloten de verklaring der Duitsche delegatie tci kennis te brengen van de voorstelcorrnnissie, teneinde er het noodige gevolg aan te geven. De Duitsche delegatie is in tegenstelling met het in bovenstaanJmededeeling vast gestelde van meening dat de zitting der ar beidersgroep, waarin de beleedigend: woor den geuit zijn een officïëele zitting was van de arbeidersgroep. Het pres;dium heeft de plicht op te treden tegen incorrecte of be- leedigende uitingen. Het is verder onver schillig voor de beoordeeling van den toe stand of de beleedigir.gen geuit zijn in de conferentie zelf, in een commissie dan wel buiten de werkzaamheden der conferentie om. De Internationale arbeidsconferentie vormt een eenheid met alle daar vertegenwoordigde delegaties, BLOEDBAD NA BIERAVOND IN DUITSCHLAND. Een doode, twee gewonden. Tijdens een bieravcond, aldus een bericht van de Tel., op het kasteel Sillginnen heeft de schoonvaader van den kasteelheer een persoon doodgeschoten en twee levensge vaarlijk gewond. Er was tusschen de gasten en den schoon vader, den 60-jarigen Lobert, over een klei nigheid een twist ontstaan, waarna Lobert dt kamer verliet. Even later keerde hij met een revolver in de hand terug en begon in het wilde weg te schieten. De onderwijzer Salewski zakte, door verscheiden schoten ge troffen, dood neer, een koopman uit Berlijn kreeg vier schoten in den buik en de kasteel- beer een schot jn het lichaam en de hand. De dader is gevlucht en kon tot nu toe niet ge. arresteerd worden. In den nacht op Dinsdag is de Duitsche communiste Klara Zetkin onverwacht op 76- jarigen leeftijd overleden. Mevrouw Zetkin leefde sedert een jaar op staatskosten in het herstellingsoord Archan- gelskoje. Klara Zetkingeboren Eissner werd op 5 Juni 1857 geboren. Zij was eerst onderwijze res, doch op grond van haar Marixstische wereldbeschouwing gaf zij deze carrière op. Zij begaf zich naar Parijs, waar zij den Rus- sischen socialist Ossip Zetkin leerde kennen. Na den dood van haar man vestigde zij zich in Stuttgart, waar zij de leiding op zich nam van het vrouwenorgaan der partij. Hieraan werkte zij mede tot 1916. In Stuttgart huwde zij in 1899 den welge- stelden kunstschilder Zundel. Door haar groot redenaarstalent verschafte zij zich grooten invloed in de S.P.D. Sedert 1892 speelde zij op het partijcongres een belang rijke rol. Tegen het einde van den oorlog werd zij gearresteerd. Steeds meer voerde haar weg naar links. Als lid van de U.S.P.D. werd zij na de revolutie gekozen in den Wurtemberg- schen Landdag, waar zij zich bij de commu nisten aansloot. Van 1920 tot midden 1932 De man nam hen een oogenblik scherp op en zei toen: „Daar u de eerste is, die vriendelijk tegen mij gesproken heeft, sinds ik hier ben, zal ik u zoo goed mogelijk antwoorden. Het was bij half zeven, zou ik zeggen". „Beter dan een dozijn horloges! Kun je je herinneren, of het een groote auto was? De landlooper knikte. „En hij liep vlug ook. En wat meer is, ik zag hem weer teruggaan. En toen reed hij erg woest". „Waar?" „Op den weg, juist toen ik van het huis wegliep." „Veel later?' „Twintig minuten, of misschien vijf en .twintig, schat ik". Fayre's vleiertje had zijn werk gedaan, en de man was nu vol ijver, zijn bekwaamheid io het berekenen van den tijd te toonen". „Hij reed hard, zei je?" „Gevaarlijk hard, noem ik dat. Als ik een beetje dichter bij de bocht was geweest, zou ik overreden zijn. Nu vermorzelde hij bijna een vrachtkar, die kalm en rustig den hoofd weg afkwam. De voerhad had er aardig wat over te beweren, en ik gaf hem geen onge lijk!' „Zeker te donker, om de kar te zien? Zou je den voerman herkennen?" „Ik zou hem niet herkennen, hoewel hij vlak langs mij heen kwam. Maar er was een wit paard voor de kar. Dat zag ik in het licht van de lantarens. En den man in de auto zag ik ook, toen het licht op hem viel Hij was toen alleen". Wordt vervolei.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5