Vtaag. ea Aatdod ^Binnenland MEI f 29.000 ER VANDOOR f Haagsche briewen. Nieuws uit Belgiës De voorzitter had daartegen bezwaar, en wenschte een commissie van 2 voorstan ders en een tegenstander met opdracht binnen 6 maanden met uitgewerkte voorstellen te komen. Tot leden van de commissie werden hierop benoemd de heer M. v. d. Broek. Vi est- ■Vehrwe. tegenstemmer, en de voorstemmers mr. dr. J. H. jonckers Nieboer en een lid van Noord-Kennemerland. 1 Het voorstel Walcheren om bij de regee- :ring met het oog op de werkverschaffing er bij de regeering opnieuw aan te dringen .subsidie voor het maken van rijwielpaden toe te kennen, kwam hierop opnieuw aan de 'orde en gaf na het lange uitstapje eveneens aanleiding tot een breedvoerige discussie. Ir. de Bruin betoogde, dat men haast 100 pet. zekerheid heeft, dat de minister daarop afwijzend zal antwoorden. Iets an ders is het met subsidies voor een bepaald pad. Als er één punt is, waarin elke vereem- ging zelfstandig moet werken, is het dit. De heer L o u w e r s e zei, dat Walcheren slechts een principieele steun wil voor uitge werkte gevallen. De heer Jonckers Nieboer was tegen het voorstel, omdat hij van meening 'was, dat rijwielpaden noodig waren in het algemeen belang en niet omdat ze gewenscht waren om de werkloosheid te bestrijden. Walcheren trok hierop het voorstel in. De heer Vin eken bepleitte de uitgifte van betere rijwielpadkaarten. Vooral de rij- wielpadkaart van Twenthe en Salland door de A. N. W. B. uitgegeven, was onbevredi gend. De technische uitvoering behoort zoo te zijn dat ze alleen aandacht vraagt voor de rijwielpaden en bovendien moeten kaarten voor rijwielpaden nauwkeurig zijn. Ir. de Bruin deelde mede, dat er tus- schen de rijwielpadvereeniging Twente en de ;!A. N. W. B. een kwestie is over de uitge geven kaart, doch spr. oordeelde het niet juist, op deze bijeenkomst op deze wijze die kwestie in bespreking te brengen en spr. protesteerde daar tegen. Ir. J. G. Stoffels betoogde, dat de A. N- W. B. in het algemeen buitengewoon mooie kanten uitgeeft. Besloten werd het geschil als een geschil te beschouwen, dat buiten de competentie van de vergadering lag. De heer Tuijsselaar sprak hierna nog over den aanleg en het onderhoud van rij wielpaden en de verschillende behardings- materialen. Men beschikt in Twente reeds over 700 K.M. rijwielpaden. De uitgaven be dragen per jaar meer dan f 30000. Ofschoon de proef nog niet volledig be kend is, kan toch wel worden medegedeeld, dat schelpen met sintels een goed en goed koop behardingsmateriaal vormen. Als plaats van de volgende vergadering werd Barneveld bepaald. Na rondvraag sloot de voorzitter met een hartelijk woord. Na de vergadering werd in Hotel Proot een gemeenschappelijk diner gebruikt. Verders werden Egmond en Heiloo per rijwiel bezocht. In de Rustende Jager te Bergen werd het noenmaal gebruikt, waarna per auto's langs den duinkant werd gereden. s De officieele opening van het Schevening sche badseizoen en mooi, warm zomerweer, het zijn twee dingen, die slechts zelden sa men gaan. Maar dit jaar hebben we kunnen genieten van deze zeldzaam gunstige con stellatie. Het eerste symphonieconcert werd gegeven bij een heerlijke zomertemperatuur, aan het einde van een stralenden zonnedag die achteraf bleek de laatste van de serie geweest te zijn. We wachten nu te midden van regen en wind geduldig af, wanneer de volgende mooi-weer periode zal aanrbeken. Maar het begin is in ieder geval goed ge weest. De vlaggen wapperden vroolijk van de daken der groote hotels, oranje en rood wit- en blauw. De andere nationaliteiten verschijnen, als het wat verder in het seizoen is, als ze ten minste verschijnen. Men rekent dit jaar in onze badplaats niet te, sterk op buitenlandsch bezoek en men heeft zich voornamelijk inge steld op de wenschen en verlangens, op de mentaliteit van onze eigen landgenooten. Waar vroeger gewoonlijk nadruk werd ge legd op het feit, dat Scheveningen is en wil de zijn internationale badplaats, thans schuift men het nationale karakter wat meer op den voorgrond en terecht, want de mooiste bad plaats van ons land, de parel van de Noord zeekust, heeft zeer zeker recht op de nationa le belangstelling. En nu is het een eigenaardig verschijnsel, 'dat juist in dit seizoen, waarin men hoofd zakelijk rekent op badgasten uit eigen land, een paar nieuwigheden zijn ingevoerd en worden geprobeerd, waar men voor de bui tenlanders nooit aan heeft willen of kunnen beginnen. Er is namelijk in de foyer van de Kurzaal een klein en bescheiden speelgele- genheidje gemaakt. nee, niemand hoeft daarvan te schrikken, het gaat met medewe ten en goedkeuring van de plaatselijke auto riteiten, die" in eigen persoon hebben vastge- steld, dat met dit zullen we zeggen: ge zelschapsspel geen enkele wet en politie verordening wordt overtreden, dat alles keu rig in den haak is, dat het spelletje, waar aan men in de foyer een paar gulden kan wagen, geen hazardspel is, maar louter be hendigheidsspel. En ieder is natuurlijk over deze uitspraak veel te blij, dan dat men er aan zou willen gaan tornen. Het gaat met dit spelletje zoo ongeveer als met de „loopertjes" in de groote zaal te Spa, het is veel te aardig, dan dat men zou aan muggeziften over de vraag of men be zig is met behendigheid of bij ongeluk te winnen of te verliezen. Het nieuwe spel, dat de allererste dagen al dadelijk le belangstelling had van alle Kur- hausbezoekers, die zich om de tafel en bij den ingang van de zaal verdrongen, is een soort veredelde roulette. Er zijn minder nummers, de schijf draait met regelmatige snelheid, het balletje rolt uit een soort pijpje en niemand mag zetten voordat het balletje aan het rollen is gebracht. Dit alles te zamen maakt het mogelijk, dat een knappe kop nauwkeurig berekent, op welk plaatsje het balletje terecht moet komen. De niet-knappe koppen op dit gebied zullen de zaak wel aan het toeval overlaten, maar dat moeten zij zelf weten. Noodig is het niet ...en daar zit hem de kneep. We zijn hier een groote attractie door rij ker geworden. De midget-golf-baan, die verleden jaar in de zaal was geïnstalleerd, heelt plaats noe- ten maken voor het nieuwe spei en is verlegd naar het einde van het terras, waar ze nie mand in den weg is. Deze verplaatsing geeft meteen weer eens een duidelijker denkbeeld hoe groot en ruim het terras toch eigenlijk is, want het golfbaantje vraagt, in al zijn be scheiden omvang, met zijn 18 holes toch een zekere ruimte en men merkt bijna niet, dat het terras er kleiner door geworden is. Verder zal er in de foyer 's middags en 's avonds ook weer gebridged worden onder deskundige leiding, er zullen drives worden gehouden en wie de fijne puntjes van het spel tijdens de vacantie nog wat verzorgen wil, zal 's morgens les kunnen nemen. Naast al deze mondaine en min of meer rivole genoegens hoewel bridge langza merhand zulk een ernstige wetenschap ge worden is, dat men dat nauwelijks in één naam met frivool durft noemen staan de Kurhausconcerten, die onder de leiding van Schuricht en Neumark een aanvang genomen hebben. De zaal was volgestroomd voor het ope ningsconcert, dat. de traditie getrouw, aan ving met het Wilhelmus, dat tweemaal door Schuricht werd gespeeld. Daarop volgde de Piet Hein rhapsodie van Van Anrooy, een vriendelijke attentie van den Duitschen diri gent, die dezen zomer weer ons residentie orkest zal leiden. Na de dreiging die gedurende de afgeloo- pen wintermaanden boven het orkest heeft gehangen, deed het goed al die bekende ge zichten van de orkestleden weer op de ge wone plaats te zien. Hoewel het reeds eni gen tijd bekend was, dat de ramp, de moge lijke ontbinding van het orkest, was afge wend, dank zij voor een niet gering deel ook aan de spontane en hartelijke hulp van goed- gesitueerde Hagenaars, moet toch menigeen, toen hij al die vertrouwde gezichten wer zag, even een zucht van verlichting geslaakt hebben, alsof hij nu pas de volle overtuiging kreeg, dat het werkelijk in orde was Geluk kig ook. Want wat zou het orkest zonder Scheveningen, wat zou Scheveningen zonder het orkest moeten beginnen? Tegelijk met de Kurzaal ging het cabaret open, waar Louis Davids nu al eenige jaren de muse der zoogenaamde kleine kunst dient. Hij doet dit met een buitengewoon talent. Met bijzondere tact weet hij zich aan de om standigheden aan te passen niet alleen, maar ook de Hagenaars in hun zwak te grijpen. In die paar jaren is het hem gelukt de harten te winnen, wat zeer zeker geen gemakkelijke taak is. Maar bij het eerste weerzien was er al dadelijk geen twijfel meer mogelija. Da vids heeft zijn plaats veroverd en hij zal ze stellig weten te behouden. Het geheele Gevers Deynootplein, opge leefd na den langen winter, heeft alweer zijn fleurigen zomerschen aanblik. Alleen op den hoek van de Gevers Deynootweg staat het voormalige Hotel des Galeries als een toon beeld van verwaarloozing en verlatenheid, een donkere vlek op het overigens zoo kleu rige en vroolijke beeld van mondain verkeer. De ruiten zijn ingegooid, vensters en deuren met planken dichtgespijkerd, kozijnen en gevel zien er verveloos en gehavend uit. Het is ongelooflijk tot welk een ruïne een ge- bouw in enkele maanden vervallen kan. Verleden jaar in den nazomer is het mis gegaan met het hotel De huurder en exploi tant was groote sommen aan de gemeente schuldig, er volgde veel heen en weer ge schrijf, beloften, die niet werden nagekomen en het slot was sluiting van het bedrijf en een executie. Het heet, dat ten gerieve van het verkeer de groote serre op den hoek waar over heel wat te doen is geweest, omdat ze een publieke doorgang was, waarop de ge meente recht kon doen gelden en dit ook deed, toen de boel verkeerd ging, wat aan de exploitatie als café natuurlijk weer niet ten goede kwam zal worden weggebroken, zoodat men daar een afronding en verbree ding van den Gevers Deynootweg krijgt. Dat zal wel een van de factoren zijn, waarom het hotel niet weer verhuurd is, evenmin als de kleine lokaliteiten onder de serre, waar onder meer vroeger een zeer bekende kapper huisde Maar zelfs buiten dat, is het zeer denkbaar, dat er geen exploitanten voor het gebouw te vinden zijn, die in dezen tijd den moed zou den hebben een nieuw bedrijf te openen. Intusschen is het jammer, dat de ruïne daar nu zoo staat en voorloopig wel zal blij ven staan, want het is haast niet denkbaar, dat men in het badseizoen met sloopen en breken zal beginnen. Mogelijk ook komt er toch nog iets van terecht. Ik heb er timmerlui zien loopen en in de serre stonden een paar heeren, die wezen naar zoldering en vensters en die hoofdschuddend keken naar een hiaat in het gekleurde*glas van het hooge raam boven den doorgang. Wie weet? W P TE KOOP: Nog slechts één Damesrij wiel voor 6.50, Jongensrijwielen vanaf j, Heerenrijwielen vanaf 3.50. een prima Damesrijwiel met Torpnaaf voor spotprijs. LIMMERHOEK IS. TE KOOP met inachtneming Wapen wet automatische DREYSE- en MAU SER-PISTOOL, tegen aannemelijk bod. VAN DER BORDEN, Steijnstraa! 8. Niet op Zondag. (Uitsluitend 2e hands artikelen). Van 15 regels 10 cent bij vooruit betaling te voldoen. HOUTEN TUINBANK z. g. a. n. TE KOOP. LAAT 191, Alkmaar. TE KOOP PRACHT TUIN AMEUBLE MENT, een mooie ruime TUINBANK en een STARTACCU als nieuw. Heiloo, Oosterzijde 181. E. DE JONG. TE KOOP een zeer goede MANDOLINE en MANDOLA, elk in étui met eenige muziek voor elk aannemelijk bod bi Mej. VAN AKEN, de Rijp. Zeer billijk TE KOOP een goed onder houden KINDERWAGEN. ROCHDALESTRAAT 4. TE KOOP 2 ROEIBOOTJES zoo goed als nieuw, bij P. DE VET, Koedijk No. 271. TE KOOP SIMPLEX MOTORRIJWIEL 2 cyl. 90. Te bevragen na Zondag K. v. 'T VEERSTRAAT 54. TE KOOP: 2 Dames- en 1 Heeren Rij wiel, 1 Racerijwie! in zeer goeden staat lagen prijs. J. BLOKLAND, Luttik- Oudorp 3 ,bij de Vlotbrug. TE KOOP: BILJART. TOULET, partij KLAPSTOELEN, een PIANO. H. KNIJNSBERG, Burgemeester Bos straat 28, Alkmaar. Billijk ter overname aangeboden GASFORNUIS met drie kookgaten en oven. Te zien na 8 uur. Adres: EMMASTRAAT 37. |TE KOOP een prachtig 2e hands ge ëmailleerd PENSION-FORNUIS. Verder alle soorten Gas- en Keukenfornuizen bij Jb. VAN DER HOEK, Smederij, Ach terstraat. 12 Ledikanten wit lak. met spiralen, matrassen en kussens, éénpers. voor spotprijs, ook per stuk te koop. Prima 4- pits gasstel 5 enz. z. g. a. n. J. L. Sost- man Jr., Verkooplokaal Ridderstraat 10 In prima staat TE KOOP 2 DAMES RIJWIELEN 15 per stuk. S. H. VISSER, Burg. Bosstr. 41. Klapstoelen prima beukenhout voor den tuin enz. 93 cent per stuk. Prima Fornuizen vanaf 8, Beste Blauwbran- der 2.50 enz. z. g. a. n. J. L. SOSTMAN Jr., Verkooplokaal, Riderstraat 10. Pracht wit geëmaill. Badkuip 20, Kinderbadkuip op stelling z. g. a. n. 5, Buffetten, Spiegelkasten, Waschkasten, Bedden, Ledikanten, enz. DEKKER, Laat 182. Gebruikte Boeken o.a. antieke en mo derne, kunst- en leerboeken, Duitsche, Fransche, Engelsche, Hebreeuwsche, Jongens- en meisjesboeken. BOEKENWINKEL, Doelenstraat li. Prima Divan 8.50, mooi Schrijfbu reau z. g. a. n. 40, Waschtafel 2 p. 2, Kamercloset 10, 6 prachtige eiken Stoelen 20, 3 deelig Kapokmatras met peluw 10. DEKKER, Laat 182. Bedstellen 6 deelig 2 pers. voor spot prijs. Prima wit kinderledikant met ma tras 5, Kapokbed 5, Opklapledikant 8.50, Pracht Divans 9.50, Dekens enz. z. g. a. n. J. L. SOSTMAN Jr., Verkoop lokaal Ridderstraat 10. Gebruikt Damesrijwiel merk „Bata vus", koopje, 16.50, Heerenrijwielen 15 0016.50 enz. Excelsior" zwaar motorrijwiel goedloopend 45, enz. NIEROP's Rijwielhandel Koningsw. 40. TE KOOP wegens plaatsgebrek best IJSKASTJE v. huish. afm. 80—56—46 ge'.. 41 gld. voor 20 gld. Br. onder letter K 136 bureau van dit blad. TE KOOP: Een solied Heerenrijwiel merk Burgers E. N. R., een mooi Foto toestel 9 X 12 en een Kofferpathefoon met moderne platen. Te bevragen 2e TUINDWARSSTR. 19 H. Costuums Gabardines, Jongens sportpakken, Kellners kleeding, div. Pantalons, Tafel- en Divankleeden, Meisjes Regenjassen, mali. Secretaire. N. P. LAAN 85. TE KOOP zoo goed als nieuw gouden HEERENHORLOGES, gouden COL LIERS met juweelen hanger. S. W. VET, Verdronkenoord 5. TWEELING KINDERWAGEN TE KOOP VOS, Palingstraat 1. (Van onzen correspondent). Na de machtigingswetten. Een agitatie, die verloopt. De positie van de regeering. Het inllatiespook afgewend. Wij hebben u over de machtigingswetten van de regeering, genomen op grond van de veelbesproken volmachtwet, nog niet geschre ven. Zij interesseeren u immers minder naar den inhoud dan naar de reactie die zij op den algemeenen toestand moeten teweeg brengen Men begint zich thans hiervan ongeveer re kenschap te geven. Het eerste dat we kunnen vaststellen is, dat de agitatie niet de vruchten draagt welke de oppositie van de socialisten ervan verwachtte. Het besluit van het socia listisch congres nopens de voorbereiding van ee-r algemeene staking, welke eventueel op het geschiktste oogenblik zou moeten worden uit geroepen, heeft naar wij weten geleid tot een referendum in sommige centrales. Welnu, de meeste leden van de syndicaten hebben zich onthouden van stemming, zoodat slechts een heel kleine minderheid zich heeft uitgesproken, Wat zooveel beteekent als een verwerping. De arbeiders zien in dat een algemeene staking in den huidigen toestand slechts een hopelooze mislukking zijn kan en wat den doorslag geeft is het gevoel dat vrijwillige werkverzaking een groote kans bevat dat anderen de plaats zul len komen bezetten die hun dan voorgoed zou ontglippen. Dit belet niet dat er ontstemming heerscht zij was onvermijdelijk in breede kringen over de nieuwe loonsverlagingen, wat steeds de mogelijkheid bevat van een conflict, dat door een nietigheid zou kunnen uitbreken De regeering heeft zich tenslotte zeer parle m entair gedragen en is gezwicht voor den in vloed van de christen-democraten, die bij de voorbereiding van de besluiten voor sommige beperkingen zijn opgekomen, zoo b.v. tegen de voorgenomen vermindering van 15 pCt. van de ouderdomspensioenen. De regeering hield con. tact met de parlementaire groep der christen democraten, alhoewel zij er op verdacht was alle bezwaren op zij te leggen. Nochtans heeft een van de christen-democraten, de heer Bo- dart uit Charleroi niet geaarzeld een plaatselijk verbond te sluiten met de socialisten, tegen de regeering, voor den duur van twee maandeD heeit hij ontslag genomen als rapporteur van de begrooting van arbeid, ten einde goed aan te toonen dat hij er niet op gesteld is het beleid van de regeering goed te praten. Deze afvalligheid heeft een storm van protest doen opgaan in de regeeringsgezinde pers en de geste van den heer Bodart is ook in zijn groep afgekeurd. Het gebaar is niet zoo veel als het schijnt, daar de heer Bodart uit een arron dissement komt waar de socialistische invloed zeer groot is, vermits het een zuiver industri eel gewest is. Hij moet tenminste even hard schreeuwen als de socialisten, indien hij zich wil laten hooren. Wat hij dan ook heeft ge daan. De vraag is nu, wat het lot van de regeering zijn zal, na den volmachttijd, of zij, bij het re kenschap geven, niet zal worden gekelderd. Kr zijn voorteekenen dat dit niet het geval zal zijn. Het nationale karakter is nu eenmaal zoo dat eerst heel hevig wordt geprotesteerd en dat tenslotte toch het hoofd in den schoot wordt gelegd. De regeering heeft de christen democraten ontzien en dezen zullen daar wel rekening mee dienen te houden, wanneer het er om gaat de regeering te steunen. Overigens is de toestand op het oogenblik alweer zoo, dat de minister van Financiën nog niet alle waarborgen heeft over de definitieve resulta ten van zijn maatregelen en dat wellicht nog meer moet worden gedaan om de deflatie door te drijven. Er worden dan ook, achter de schermen, onderhandelingen gevoerd over de omvorming van de regeering op een voet van drieledigheid, dus met opneming van socialis ten. Dezen branden van ongeduld om op nieuw een stukje macht op zich te nemen, al verklaren zij ook het tegenovergestelde, om dat zij heel goed beseffen dat in den tegen- woordigen tijd een onvruchtbare taaie opposi tie hun troepen op de vlucht moet drijven en er van verwezenlijking in dergelijke omstan digheden toch niet veel van terecht komen. Op het oogenblik en in afwachting kijkt de re geering de kat uit den boom. Men mag nog enkele maatregelen verwachten, waarvoor zij nog anderhalve maand tijd heeft. Men schat de opbrengst van de maatregelen op ongeveer 670 millioen, hoofdzakelijk .ver kregen door vermindering, met 10 pet., van de administratieve uitgaven, verlaging met 5 pet. van de salarissen en pensioenen in 2 jaren tijd zijn de salarissen met 21 pet. verlaagd de vermindering met 20 pet. van alle staats subsidies, hervorming van den werkloozen- steun en de verhooging van de crisisbelasting op de loonen met H pet. Het voorziene tekort is echter 800 millioen minimum, zoodat er nog ten minste een 130 millioen dient gevonden te worden. Hieruit blijkt ten overvloede dat de regeering nog een vrij zware taak voor zich heeft Wil zij de deflatie, zooals zij zich heeft voorgenomen, tot een goed einde drijven, dan zal nog strengere bezuiniging noodig blijken. Want hierover is men het ook in officieele kringen eens, dat b.v. de loonen van het Staatspersoneel niet meer kunnen worden ver minderd. In de redacties ontvangt men pijn lijke brieven, die aantoonen, dat het lagere personeel nu waarlijk slecht wordt betaald. Daarom is bezuiniging op allerlei uitgaven 't eenige middel. Een van de bezwaren die tegen de machtigingswetten wordt aangevoerd is, dat de militaire slokop vrijwel onaangetast is gebleven, terwijl ook op het gebied van de cumulaties in de administraties en in het leger, waar velen, die hoogere functies bekleeden, bij hun salaris ook nog een belangrijk pensioen trekken als oorlogsinvalide, niet krachtig ge noeg is opgetreden. Het Hitleriaansche ge vaar maakt het de regeering gemakkelijk te verklaren, dat het oogenblik weinig gunstig is om de landsverdediging minder goed te ver zekeren en de organisatie van de grensverster- king stop te zetten. Doch er zal in elk geval nog meer moeten worden gedaan. Voor de bevolking blijft bij al de opofferin gen, die worden gevraagd als eenig lichtpunt de omstandigheid, dat de Belgische frank zich goed houdt en het inflatiespook is afgewend. Inflatie zou voor iedereen een grootere verar ming beteekenen, dan wat nu wordt gevraagd. En dat is de kracht van de regeering. sident, dr. H. Colijn. In het laatste~w wordt hem plechtige hulde gebracht m zijn onvermoeiden arbeid in het beUM»Voor ons volk en in het belang van de ire'Jif Van reld. De Maatschappij spreekt de ho5^ dat onder leiding van dr. Colijn on? U,V weerstand zal kunnen bieden aan den en aan de ontbindende krachten die het k? dreigen. Namens de Nederlandsche Kamer Koophandel in het buitenland heeft de h Wolf als blijkt van waardeering den vnX* zitter mr. J. Guépin een voorzitters),»»?" aangeboden. Omstreeks 10 uur arriveerde prinses fa liana van 't Loo. Aan den ingang van de Diergaarde werf zij ontvangen door mr. Guépin en dr. K F. James, chef van het kabinet van den bur gemeester van Rotterdam. Nadat de be stuursleden aan prinses Juliana waren voor gesteld, heeft mr. Guépin namens de verss.' dering zijn bijzondere erkentelijkheid tifa», snroken voor het feit dat de beschermvrouw» hier haar daadwerkelijke belangstelling voor het werk van de Maatschappij wilde :oonen Na de openingsrede van den voorzitter hebben aangehoord, vertrok prinses Juliana naar Soestdijk. PROF. VAN REES-BANK. Door de Internationale Orde van Goede Tem» pelieren wordt ter nagedachtenis van prof. dr J. van Rees, oud-voorzitter dezer orde, ee» monumentale bank op het terreintje aan den Hoogen Naarderweg hoek Ceintuurbaan ge- plaatst. De bank, welke ontworpen werd door den architect van Anrooy, draagt aan de eene zijde de beeldenaar van professor van Rees en aan den anderen kant de volgende opdracht: „In herinnering den voorzitter der I. O. G. T. 16-4-'54 4-l-'28" en zal aan de ge- meente Hilversum worden aangeboden. Hef monument zal de volgende week aan de ge meente worden overgedragen. Sedert Donderdagavond 6 uur wordt te Zaandam vermist de 53-jarige employé der scheepvaartvereeniging „Noord" te Amster dam, de heer L. W. van As. Hij is dien avond van huis vertrokken met medeneming van een bedrag van 29.000, welk bedrag be stemd was voor het uitbetalen van loonen aan arbeiders, werkzaam bij de schepen van genoemde organisatie te Zaandam, Het uitbetalen der loonen zou gistermiddag plaats vinden. Toen de heer van As in den namiddag nog niet verschenen was, heeft de directie van genoemde scheepvaartorganisatie een onderzoek ingesteld, waarbij bleek, dat het geheele bedrag verpist werd. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd, die een uitgebreid onderzoek instelde, voor loopig echter zonder resultaat. Een extra politieradiobericht is gisteravond verspreid waarin de opsporing van den heer van A. ver zocht word. De heer van As stond als een zeer betrouw- baar employé bekend, hij genoot het volste vertrouwen van de directie der Scheepvaart vereeniging „Noord". O. m. was hem opge dragen het z.g. besteken, dat is het aanwijzen van arbeiders voor de lossing der booten en het uitbetalen van loonen. In verband met het feit, dat het momenteel vrij druk is in de Zaan damsche haven was het bedrag, dat aan loo nen moest worden uitbetaald, vrij hoog. CONGRES VAN DE NED. MIJ. VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. 1 Prinses Juliana woont het congres bij. Het gisterochtend aangevangen congres van de Mij. voor Nijverheid en Handel werc bijgewoond door den minister van sociale zaken, prof. dr. Slotemaker de Bruine. Be sloten werd een telegram van hulde te zen den aan de koningin, waarin de hoop wordt uitgesproken dat taar volk onder haar re geering den huidigen nood zal overwinnen en gesterkt door innerlijken kracht te boven zal komen. Eveneens werden telegrammen van hulde gezonden aan de koningin-moe der, prins Hendrik en aan den minister-pre AFSCHAFFING VAN HANDELSBELEMMERINGEN. In de Donderdag onder voorzitterschap vaa dr. Posthuma te Rotterdam gehouden jaarver gadering van de Federatie van Nederlandsche Kamers van Koophandel in het buitenland ii de volgende motie aangenomen en ter kennis gebracht van onzen voorzitter van den Minis terraad: dr. Colijn: „De Federatie van Nederlandsche Kamers van Koophandel in Amerika, België, Engeland, Frankrijk, Zuid-Afrika, Zwitserland enz., in jaarvergadering bijeen, spreekt haar vertrou wen uit in de krachtdadige actie, die uitgaat van de Nederlandsche delegatie op de econo mische wereldconferentie tot het verkrijgen van verlaagde tolmuren en afschaffing van handelsbelemmeringen. De Federatie be schouwt het tractaat van Ouchy als de beste formule tot het bereiken van dit doel en aebt herziening van de meestbegunstigingsclausul' een gebiedenden eisch." DOODELIJK BEDRIJFSONGEVAL. Gister is in de fabriek van de firma Elias en Co. te Eindhoven de 19-jarige werkman L. v. d. Ven, toen hij bezig was met het uit stoffen van materiaal in de fabriekswerk- plaats, toen de machines plotseling werden aangezet, dusdanig geschrokken, dat hij van den zolder, waar hij werkzaam was, naar be neden viel en bewusteloos werd opgenomen. In den loop van den middag is het slacht offer aan de bekomen verwondingen over leden. NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVERHEID EN HANDEL In de gister voortgezette vergadering van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel werd een inleiding gehouden door prof. mr. A. C. Josephus Jitta over „De taak van den rijksbemiddelaar". Spr. gaf een overzicht van de verschillende stelsels van bemiddeling bij arbeidsgeschil len. Hij stelde het Nederlandsche stelsel te genover het Australische, Duitsche en Ita- liaansche stelsel. Dit Nederlandsche stelsel, belichaamd in de arbeidsgeschillenwet 1933, is voor Nederland het beste stelsel. De Ned. wet kent drie figuren: bemidde ling, een scheidsgerecht en een enquête. Spr. ging hier nader op in. De kosten van de wet bedragen ongeveer 1500 per jaar. Dat is heel weinig, wanneer men in aanmerking neemt, dat de rijksbemid delaars in een derde van de gevallen de be spoediging van de oplossing van een conflict weten te bereiken, terwijl een staking aalj beide partijen en de gemeenschap heel wa pleegt te kosten. d* OPSTOOTJE BIJ EEN ARRESTATIE TE ROTTERDAM. Op den hoek van de 2e Roseitraat en Beierlandschelaan te Rotterdam stond gi'ter" avond een vrij groote groep opgeschoten jon gens en mannen, die ruzie met elkaar hsdaeo. Politie-agenten maanden tot doorloope0< waaraan twee mannen niet wilden voldoen. Tenslotte moesten de agenten ertoe overgaan een van deze twee te arresteeren. De men, de dertigjarige J. v. O., werd meegenomen het politiebureau aan de Paul Krugerstraat, bi' welke overbrenging een vrij groote stoet joe lende opgeschoten jongens de agenten met hun arrestant volgde. De politie moest toen krac tig ingrijpen en heeft deze groep na eeüige charges weten te verjagen. Voor het bureai- in de Paul Krugerstraat is het nog geruim*' tijd rumoerig geweest. GRIEKSCH STOOMSCHIP GESTRAND. Op eigen kracht weer vlot gekomen. Gistermiddag om half vier is het stoomschip Agios Vlacios, geladen met b°ut bestemd voor Zaandam, in de Razende benoorden Texel, gestrand. Op signalen om assistentie ie de sleepboot r van de maatschappij Wijsmuller uit de van Nieuwediep vertrokken, tei-wiil O" reddingboot Dorus Rijkers zich naar de P van da stranding begaf, Daar het r'e schip de loodsvlag had geheschen, gin^ motorloodsvaartuig nt. 3 naar de «tra plaats. Voordst de schepen echter ter P waren, was het stoomschip op el8* r:rHting vlo', gekomen en had koers dezet in e

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 10