k jPxwinciaaC 'ïlieuws Stad en On £(wd: M JMH&CUW ONZE DRUKKERIJ UW DRUKWERK Brieven uit de Hoofdstad WARMENHUIZEN. BEVERWIJK. ZWAAG. DE STREEK. A BERKHOUT. Geneeskundige brieven ZORG VOOR DE OOGEN. II. voorzien van de nieuwste machine» levert fraai en snel Vraagt offerte a®" J N. V. Boek- en Handelsdrukk v.h. HERMS. COSTER ZOU NOORDSCHARWOUDE. De raad dezer gemeente vergaderde Vrij dagavond ten raadhuize onder voorzitter schap van den heer jhr. A. L. van Spengler, burgemeester. Alle leden waren aanwezig. Ingekomen was o.a. de goedkeuring van Ged. Staten op het raadsbesluit tot het aan gaan van een geldleening van f 10.000 en op de suppl. begrooting, waarbij aan het elec- triciteitsbedrijf 4000 kapitaal werd ver strekt ten behoeve van de kabileering. Van Ged. Staten was bericht ingekomen, dat op het verzoek van het raadslid Kwadijk, om het genomen raadsbesluit tot verlaging der salarissen bij de Lichtbedrijven te ver nietigen, afwijzend was beschikt Van de caféhouders, de heeren P. de Moei en K. Langendijk waren verzoekschriften ont vangen om vrijstelling van vergunnings recht. De voorzitter deelde mede, dat volgens 'de drankwet het vergunningsrecht voor een nieuwe vergunning 100 bedraagt, doch 'door de onduidelijke redactie van het betref fende artikel had men daar niet uit gelezen, dat dit betrof geheel nieuwe zaken. Waar het hier om nieuwe vergunningen ging in reeds bestaande zaken, stelden B. en W. 'voor, de beide heeren restitutie te verkenen over het teveel betaalde vergunningsrecht. Aldus besloten. De zangvereenigingen „Crescendo", „Sint Ceacilia", en „Gemengd Koor" berichtten dat er alhier een zangconcours van den N. Holl. 'Zangersbond zal worden gehouden. Men ver zocht daarom het gemeentebestuur een me- 'daille beschikbaar te stellen. B. en W. stelden voor, een bedrag van 20 voor dit doel uit te trekken, waarop de heer Kwadijk vroeg, of er uitzondering werd gemaakt, omdat voor voorgaande concoursen 40 was ge geven. De voorzitter antwoordde, dat tengevolge van de slechte tijdsomstandigheden het voor stel van B. en W. 20 was. Het werd hierna aangenomen. 1 Dit besluit bleek reeds te zijn uitgevoerd, iwant direct circuleerde de gouden medaille, welke voor de 20 was gekocht, ter bezichti ging bij de raadsleden. Men besloot het huldigingscomité voor den A. N. W. B. een bijdrage van 5 te geven. Van de afd. van den Neutralen Bond van Boeren, Land- en Tuinbouwers was een ver zoek ingekomen om van gemeentewege kunst meststoffen ter beschikking te stellen van de tuinbouwers evenals verleden jaar, toen men den kunstmest in dank heeft ontvangen. B. en W. adviseerden afwijzend. Er schijnt, zeide de voorzitter, een misverstand te bestaan. Verleden jaar heeft de gemeente geen kunstmest verstrekt. Dit kwam van het Nat. Crisis Comité. 1 Het voorstel van B. en W. .werd aan vaard. Voor de verkiezingen voor het Hoogheem raadschap Holland's Noorderkwartier werd de heer J. Ootjers als gevolmachtigde der gemeente benoemd. De suppletoire begrooting 1932 werd voor den gewonen dienst vastgesteld in ontvang sten en uitgaven met een totaal van f 9352.53, voor den kapitaaldienst op 76.954.48. Dit laatste hooge bedrag vindt zijn oorzaak in de hooge geldleeningen en de verleende fuinderscredieten. Het kohier van de hondenbelasting werd vastgesteld op 236, voor 76 honden in de eerste en 5 in de tweede klasse. Nadat eenige reclames voor de hondenbe lasting waren behandeld, ging de voorzitter tot sluiting over. „Fodor" en twee kerkfeesten.) In het museum Fodor is ter eere van de Amsterdamsche zomerfeesten een tentoonstelling van het werk van Joan en Caspar Luyken, de merkwaardige 17de eeuwsche graveurs, waarvan de eerste meer dan 3000, de tweede, de zoon, meer dan 1000 burijn-gravures 'heeft vervaardigd. In de litteratuur-boekjes wordt Jan Luyken vermeld als de geestige dichter van de „Duytse lier", guitige minnelied jes, zoo prachtig beeldend, dat ze dui delijk wijzen op een echte schildersvizie Üie zich nooit heeft kunnen verlooche nen; ook niet toen Luyken zich in theo rie geheel van de wereld had afgekeerd en een graveursijoeuvre stichtte, dat uitsluitend op religieuze onderwerpen steunde. i Er bestaat maar één olieverschilderij van Luyken, dat nog in goeden staat verkeert, „de Kantklopster" uit de ver zameling Six, van het jaar 1672. Het Prinseneiland heeft, evenals Breit- ner later, ook een tijdlang Jan Luyken geherbergd en verder heeft hij wel vijf wijken van Amsterdam bewoond. Na z;:n kort huwelijk en cl van biina al zijn kinderen, werd zijn huishouden voorbeeldig bestierd door een vrome brave ziel, zijn huishoudster Arnetie van Vliet. In 1687 is er een stichtelijke dichtbundel van Luyken verschenen, die echter de talent volle ondeugende, levende jeugdrijmen niet heeft kunnen overvleugelen. Sinds 1689 helpt zijn zoon Caspar hem bij het graveeren van prenten, en merkwaar dig is, dat hun verschillende publicaties (zij gaven soms geheel op eigen rekening kunst edities uit) bij advertenties in de Amsterdam sche Courant uit dien tijd reeds werden aan gekondigd. Al spoedig werd Jan Luyken zoo bekenc als graveur, dat hij met meer dan 100 uitge vers in cantact geraakt is. Zoozeer bloeide in dien tijd, de Gouden Eeuw van Amster dam, onder ale kunsten ook „de prentkunst" Buitengewoon sober hebben deze twee be roemde Amsterdamsche graveurs geleefd. Zij werden begraven op de nederigste wijze Hun inboedel was die van een handwerks man en hun bibliotheek telde een twintigtal boeken. De meest volmaakte burijngravures tref fen wij aan, naast penteekeningen van een ongemeene levendigheid; schetsen in vijf mi nuten neergeworpen, geven het leven weêr met een merkwaardige directheid. Beurte lings sereen, of zeer hevig bij den Vader, gra tieus en guitig bij zijn jongen zoon, bekoort dit werk den modernen beschouwer nog al- tijd. Een enkele schets geeft geheel en al de sfeer van een binnenkamer weer. De innig heid der menschelijke figuurtjes, steeds voor treffelijker en soberder uitgebeeld, nadert soms een Rembrandt, zoder hem geheel te kunnen evenaren. Het ontroerendste werk is echter wat Jan Luyken maakte voor zijn kleinkind, den eeni- gen nakomeling, die hem restte. Hier gaat alle felheid over in een milde uitbeelding van iet argelooze kinderleven. Het is gedrukt na den dood van den dichter-graveur. Ik noem U een paar titels: „Het Kindje Gebooren, Het Kindje krijgt Pap, Het Kindje werd Ge wassen, Het Kindje Gevallen, Het Fluitje, Jet Kindje Bid, Het Kind Blaast Bellen, De Pop, De Hoepel, De Knikker, De Vlieger. De Drijftol, De Boog, De Kolf, Het Kind gaat op een Ambacht". Het is de typische protestant van die tij den, die, hoewel hij met zoo een verteedering iet leven wist e beelden, in zijn opdracht de ïoop uitte, dat het kind zich „van deze wee- rela keeren" zou. De kop van Luyken zelf wijst op een zekeere schuwheid van karakter, maar de oogen zijn vol passie. Van de vee tentoonstelling der Amster damsche zomerfeesten is deze in het museum odor misschien de minst verblindende, maar ook wellicht de innigste. Het moderne kerkelijk Amsterdam is min der afkerig van pracht en praal dan zijn voorouders. Het moderne Amsterdam heeft den afgeloopen Zondag twee merkwaardige kerkelijke gebeurtenissen beleefd. Daar was ten eerste: de inwijdingsdienst in de Remonstrantsche kerk, (de tweede kerk die deze gemeente hier heeft gesticht) De drie predikanten hebben gesproken. Opmer kelijk is hoezeer deze moderne protestantsche gemeente én in de kerkbouw, én in den vorm van den kerkdienst, weder tot een levende symboliek gaat neigen. De dienst was zéér ritueel getint, haast liturgisch. De kerk geeft in haar vorm suggesties van altaar en pries terkoor. Boven den kansel hangt een kruis. De dienst ving aan met een wijdingsvotum. De „Zaligsprekingen" werden door het koor met orgelbegeleiding telkenmale gerespon deerd. De tweede reliligieuze manifestatie was die der Katholieken, des middags in het Sta dion. Hier werd het sacramentsspel „Anno Sancto" opgevoerd, onder leiding van Frank Luns. Symbolisch is door een telkens vergroot podium de groei der katholieke kerk voorge steld. Verschillende groepen vertoonden ver scheiden groote Nederlandsche katholieke fi guren uit de historie. Ik herinner mij o.a. An na Bijns, Thomas a Kempis, Vondel. De Ora- toriumvereeniging zong liederen, en later vulde het Stadion zich met groote menigten van kleurige graalmeisjes, terwijl moderne marschmuziek den nieuwen tijd aankondigde. Een overweldigende, van leven wemelende aanblik, bood op dit oogenblik het kerkelijk feest. Toen werd een reconstructie vertoond van Der Kinderen's beroemde Middeleeuw- sche Mirakel-processie, het groote schilderij uit het gemeentemuseum, en daarbij sloot zich aan de processie der hedendaagsche geestelijkheid, waarbij de deken van Amster dam het sacrament droeg en ok de Bisschop van Haarlem voortschreed, temidden van honderden geestelijken en orde broeders. Typisch voor deze tijden was die wijdings middag in een modern Amsterdamsch sta tion, wijzend op een zeer intensief samen vloeien van het katholieke jeugdleven met de kerk. Op andere wijze was merkwaardig ge weest, die moderne wijdingsdienst der Re monstranten des ochtends, waarbij wij een terugkeer zagen tot oud kerkelijk ritueel en sinds lang verlaten schoonheidsvormen. Zoo draagt in dezen kaleidoscopischen tijc een ieder zijn eigen sterke kleur aan, de oudé en nieuwe vaandels worden samengevoegd om te komen tot grooter uitdrukkingskracht; en dit alles wijst eenvoudigweg op die heer lijke gave, waar modern Amsterdam zoo rij kelijk mee is gezegend: Levenskracht! JOANNES MIRATOR. P. Marrees de wenschelijkheid naar vo ren gebracht om voor den a s. winter weer eens een spreker te laten komen. Dit werd door de vergadering goedge vonden en aan het bestuur opgedragen hiervoor pogingen in 't werk te stellen. Door den heer Zander werd nog de wenschelijkheid besproken dat meerdere leden wat beter ter vergadering verschij nen. Daarna sluiting. STOMPETOREN. Donderdagavond werd in de bovenzaal van café Renses de jaarlijksche vergadering gehouden voor de organisatie van 't school feest te Stompetoren. De voorzitter, de heer P. Köhne, consta teerde, dat ondanks de tijdsomstandigheden, en het op handen zijnde 300-jarig bestaan van de Schermer, nog voldoende op de lijsten was ingeteekend, om de kinderen een aange- namen feestdag te bezorgen. Na eenige discussie werd besloten met autobussen een tochtje te maken naar Ber gen en Egmond aan Zee. De commissie voor 't nazien voor de rekening bevond op dit punt alles in orde. Met den wensch, dat moeder natuur den 26sten Juli haar volle dige medewerking zou willen verleeneh, sloot de voorzitter de vergadering. Op initiatief van eenige liefhebbers der ïengelsport is besloten tot officieele oprich ting eener hengelsportvereeniging. De veree niging telt momenteel 18 leden en zeer zeker zullen spoedig meerderen als lid dezer ver- eeniging toetreden om de komende gezellige en tevens spannende wedstrijden te kunnen meemaken. De eerste wedstrijd zal worden gehouden op 2 Juli a.s. in de vaart rondom de Kerk- meer. Een bestuur is gekozen en de functies zijn verdeeld als volgt: P. Rempt, voorzitter; Alb. Barten, secretaris; P, Rol, penningmeester; U. Slot en C. de Boer, commissarissen. De vereeniging zal genaamd worden: „Vischlust", WIERINGERWAARD. 'Vrijdagavond vergaderde de Handel drijvende en Tndustrieele Middenstands vereeniging onder leiding van den heer C. Rezelman in het lokaal van den beer H. v. d. Woude. Aanwezig waren slechts 8 leden. De voorzitter zeide bij de opening het te betreuren dat de penningmeester, we gens ongesteld, niet aanwezig kan zijn Naar aanleiding der notulen deelde de voorzitter mede dat na informatie bi; de Kamer van Koophandel gebloken is dat allen, die eenmaal ingeschreven zijn in het Handelsregister ook de bij drage jaarlijkscmoeten betalen. D it in verband met een vraag in een vorige vergadering gedaan, of men met een in komen van minde, dan 2000 ook moet bijdragen. Als afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Vlissingen werd benoemd de heer H. Sijbrands Voor reis- en verblijfkosten werd jr 30 uitgetrokken. Door het bestuur zal aan den raad een verzoek worden gedaan om voor 3 Zon dagen vóór St. Nicolaas ontheffing te verkrijgen van de winkelsluitingswet. Onder de zeer vele ingekomen stuk ken, welke voor het overgroote deel voor kennisgeving werden aangenomen was ook aanwezig een circulaire betref fende weeldeverteringsbelasting en om zetbelasting. Deze laatste wet, zooals die door minister de Geer is voorgedragen is dezer dagen onderzocht. De voorzitter dacht wel dat deze zeer waarschijnlijk zal worden aangenomen. Over meerdere ingekomen stukken werden onderlinge besprekingen ge houden, waarbij dikwijls werd afge dwaald. Ze zullen in het a.s. congres te Vlissingen wel nader worden besproken In principe werd besloten om zich te abonneeren op het weekblad de Mid denstandsbond, wanneer 't abonnement wordt vastgesteld op 1.25. Thans is 't nog 5. Bii de rondvraag werd door den heer ïeden zal het evenwel gewenscht zijn, ook die hier genoemde soorten worden opg geven. De proeftuin „Kennemerland", gelegen onder de rook van Beverwijk en in eigendom toebehoorende aan de Beverwijksche export markt, waar door de directie bij oprichting het doel voorgezeten heeft nieuwere variëteiten van aardbeien onder onze tuinders te doen kweeken, is na een 5-jarig bestaan opgeheven. Het is den tuinbouw in onze duinstreek niet gelukt hun te kunnen aantoonen dat voor ex port nog andere aardbeien gebruikt kunnen worden dan de Amazone, die hier meer dan 60 jaar burgerrecht verkregen heeft, De Beverwijksche aspergemferkten zitten er voor dit jaar weer op. Boven verwachting is de geldelijke omzet goed geweest. Hiertoe heeft ook vermoedelijk wel de oogst meegewerkt, welke niet zoo ruim geweest is als anders. Terwijl het driejarig zoontje van den heer C. van D. op het weiland speelde, ont ving hij een slag van een paard. Met een ge broken arm werd het ventje opgenomen. De vroege aardappelteelt levert hier he laas tot dusver weer betreurenswaardige uit komsten. In 't begin dezer week waren bij ruimen aanvoer de „kleinen" en „drielingen" ten deele onverkoopbaar. Deze posten wer den door de veiling uitbetaald tegen den door de regeering vastgestelden minimum prijs van 75 cents per 100 K G. De toestand in de Streek, die toch al zoo bedroevend is, laat zich voor dit jaar wel heel somber aan zien. In de vergadering van den gemeente raad werd de rekening van het Algemeen Armbestuur vastgesteld. Deze wees aan in ontvangsten 9917.90; uitgaven 11109.13 alzoo een nadeelig saldo van 1191.23. EEN OUDE MAN GEVALLEN EN GEWOND. Te omstreeks 8 uur gisteravond kwam een 83-jarige bewoner uit de Tuinstraat bij den Bergerweg te vallen, waardoor hij een wond boven zijn neus bekwam. Door een bereid milligen autobestuurder is de man naar zijn woning gebracht. EEN HERDERSHOND TE BEKOMEN! Bij E. Groen, Zeglis no. 13, alhier, is een Belgische herdershond terug te bekomen, welke aldaar door hem is opgevangen. ENGELSCHE INVOERRECHTEN. De Engelsche regeering heeft besloten to verhooging van een aantal invoerrechten o.a op houtwaren, hoeden, kant en tricotage. H\ invoerrecht op tricotage wordt verhoogc van 20 op 30 pet., van hoeden van 25 op 30 pet. DE UITVOER VAN VERSCHE GROENTEN NAAR BELGIE. De minister van economische zaken heeft ingesteld eene commissie voor den uitvoer naar België en Luxemburg van versche groenten en fruit en tot leden daarvan be noemd de heeren: H. Kruidenier, te Rotter dam; C. Minnaar, te Kruingen; mr. L. Nie möller, te 's-Gravenhagedr. J. M. Rie mens, te Naaldwijk, P. Slot A.-Pzn., te Br. op Langendijk; F. V. Valstar, te 's-Graven- hage; C. Wagenaar Kzn., te Broek op Lan gendijk. Als voorzitter is aangewezen de heer dr J. M. Riemens, Riikstuinbouwconsulent, Naaldwijk. Voorts heeft de minister bepaald, dat me ingang van 25 Juni voor den uitvoer naar België en Luxemburg certificaten zullen wor den afgegeven voor aardbeien, bospeen, kom kommers, tomaten en met de afgifte daarvan belast mr. L. Niemöller te Den Haag. Het bedrag ter bestrijding van de kosten dezer certificaten is vastgesteld op 0.05 per 100 K G. Dit bedrag moet vóór de afgifte van het certificaat worden voldaan. LANGENDIJK. Bij vele bouwers heeft de meening post gevat, dat het saneeringsplan voor het bloembollenbedrijf alleen geldt voor de tul penbollen. Hierdoor wordt wel eens ver geten het bij-goed, zooals gladiolen enz. ook oo te treven. Ter voorkoming van moeilijk AANRIJDING TUSSCHEN TWEE AUTO'S. Gistermiddag omstreeks half vijf had in de Langestraat een aanrijding plaats tus- schen twee luxe auto's, waarvan de eene uit de richting van de Groote Kerk kwam, ter wijl de andere aldaar parkeerde. De oor zaak der aanrijding was, dat op de plaats waar de stilstaande auto stond, gelijktijdig de aanrijdende auto, een groentenwagen en een wielrijder passeerden, tengevolge waar van de groentenwagen dompte ea het spat bord van den stilstaanden auto licht werd be schadigd. Persoonlijke ongelukken vonden niet plaats. N.V. EIERVEILING NOORDHOLLANDS NOORDERKWARTIER. ALKMAAR, 24 Juni 1933. Op de heden gehouden eierenveiling waren in totaal 18500 stuks kipeieren aangevoerd, waarvan de prijzen als volgt: 56—58 2.10—2.30, 58—60 2.20—2.40, 60-62 2.30- 2.60, 62—64 2.402.90. 40.000 stuks :endeieren 1.40—1.60. AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL PRIJZEN. AMSTERDAM, 24 Juni 1933. Op de he den gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onveranderd. De aanvoer was 24025 Hoeveel waarde wij ook toekennen aan de natuurlijke verweermiddelen tegen van buiten dreigende gevaren voor het oog, zooals in mijn vorigen brief zijn be schreven, toch blijft nog genoeg gelegen heid bestaan, dat het oog door van bui ten inwerkend geweld wordt getroffen. Veler'ei beroepen geven daartooe geree- de aanleiding, in de eerste plaats die, waarin metaal verwerkt wordt. De smid, die op gloeiend ijzer hamert, kan niet voorkomen dat gloeiende ijzersplinters met kracht in de omgeving rondvliegen; bij hakken, zagen en slijpen van metaal gebeurt hetzelfde, zij het dan ook niet altijd in gloeienden toestand. In len oorlog zijn het houw- en steekwon len, bij de moderne oorlogvoering meer nog dan kogels, de granaatsplinters, die het ook kunen treffen. Metaaldraaiers, steenhouwers en vele andere fabrieksar beiders komen dikwijls onder oogpa tienten voor. Maar het huisgezin is geenszins uitgesloten. Vooral kinderen worden vaak door zulk een ongeval ge troffen, zij het dat zij in een onbewaakt oogenblik in het bezit van voorwerpen komen, waarmee zij niet weten om te gaan, zij het door hun eigen speelgoed Verbrandingen aan het oog zijn aller minste zeldzaam, bijv. in werkplaatsen waar met steekvlammen, laschappara- ten enz. gewerkt moet worden. Het gevolg van al die verwondingen kan zeer verschillend zijn. In de eerste plaats hangt het af van de deelen, die getroffen zijn. Zijn alleen de oogleden of de weefsels, die den oogbol omrin gen, beschadigd, dan is het verloop on geveer als van elke andere wond, die geen edele deelen heeft getroffen. Indien er geen infectie bij komt en een doel matige behandeling kan wordei. inge steld, dan kan in vele gevallen een ge nezing verwacht worden, die geen blij vende stoornis achterlaat. Wordt de oogbol zelf beleedigd, dan zijn de ge volgen meestal ernstiger. Wij kunnen ons den oogbol voorstellen als een ko- ge waarvan het voorste deel een wat grootere kromming vertoont. Het bui tenste vlies, dat het geheel omhult, het harde of witte oogvlies, gaat in dit voor ste deel over in het als glas doo. schij nende hoornvlies. Tegen dit harde vlies aan ligt het vaatvlies, dat zich op de grens van voorste en achterste deel van het buitenste vlies afscheidt, zoodat tus schen dit vlies en het hoornvlies een holte overblijft, de voorste oogkamer die met helder vocht gevuld is. Na de afscheiding heet dit vlies regenboog vlies. Het heeft in het midden een ope ning, de pupil, grooter of kleiner naar mate het regenboogvlies zich minder of meer samentrekt. Vlak achter deze opening bevindt zich de lens, door een eigenaardig samenstel van banden en spieren op plaats gehouden. Aan de bin nenzijde van het vaatvlies ligt het net vlies, dat op eenigen afstand van de lens eindigt en bestemd is om de gezichtsin drukken op te "tangen. De holte die overblijft, is gevuld met het glasachtig lichaam, een geleiachtige stof, die even als het vocht uit de voorste oogkamer volkomen doorzichtig is. Hoewel elk van deze deelen na v„.- wonding genezen kan, gebeurt dit toch veelal niet. Het hoornvlies vertoont genezing van een wond gewoonlijk e™ litteeken van lichtgrijze kleur, dat, ook als het uiterlijk niet bijzonder opvalt, een belangrijke stoornis voor het ge zicht oplevert. Als het hoornvlies, door boord wordt, kan het kamerwater af vloeien, wat ook wel weer terecht kan komen, maar toch altijd besri T onderlinge verplaatsing der i m«t e*T bewerken. Als de plaats van ,6t* u van het regenboogvlies beleedu/^n» is er groote kans dat een r, volgt. En deze ontsteking is ®ntstekin^ berucht, omdat dikwijls na een-r°m *oo de ontsteking op het andere ^4 gaat, wat natuurlijk bijzonder °v«n wordt, indien het gezichtsvermneVre6sd het oorspronkelijk zieke ook verm* "*1 of verloren is gegaan. beiert De kansen op oogverwondin zeker groot genoeg om naar uit te zien, om ze zooveel motrevi rlen verminderen. Als eerste en voorna middel wil ik noemen: voorzicht! En het is helaas niet overbodig k- l(1- nog eens met nadruk te wijzen' helaas nog altijd, tegen beter w'etlTS.at maar al te veel gezondigd wordt in iö' vaarlijke beroepen is voorzichtigheid6" zich zelf dikwerf niet voldoende m al beschuttingsmaatregelen voorrdr en beschikbaar zijn en men verzuim gebruik van te maken, dan is dit ev *r zoo een niet te verdédigen onvooidÜ" tigheid. Er bestaan toch sedert c"* tijd vele soorten van voldoende besc?6" tende brillen. Deze brillen zijn al volmaakt. Zij beveiligen niet alleen w open oog, maar tevens de omgeving <C vergrooting van het montuur met ii^ of kopergaas. blik, leder of iets der*' lijks. Het brilleglas kan gemaakt van glas, dat wel barsten maar niet ver splinteren kan. I Het is echter merkwaardig, hoeveel moeite het kost, om den tegenzin de-- ar beiders tegen het dragen van die in strumenten te overwinnen. Mij i, fabriek bekend, waar de directie alta t doet om ze te laten gebruiken, zij wot! den kosteloos ter beschikking gestel# niet alleen, maar er is boete op geste <L wanneer ze niet gedragen worden Zelft kan ieder arbeider, die anders ook een bril moet dragen, gratis een schutbril krijgen, geheel voor zijn oogen geslepen Het zijn deze menschen, die de minste moeilijkheden geven, immers met dien bril kunnen zij beter zien. Bij de overi. gen komen echter nog steeds overtref dingen voor. Als men -ens het veilig, heidsmuseum te Amsterdam bezoekt, moet men eens naar die brillen vragen Er zijn gebruikte bij, waarvan het glas dof is geworden van de vele metaal lee. len, die er tegen aan gesprongen zijn wel een bewijs voor hoe veel kans voor verwonding het oog, dat achtei dit glas heeft gewerkt, gevrijwaard is geweest. Het is haast niet te begrijpen, dat be kendheid met zulke voorbeelden toch soms nog niet voldoende is om de ach teloosheid, welke aan het geregeld zich in gevaar bevinden dikwijls verbonden schijnt, te doen overwinnen. Erger nog moet m.i. de achteloosheid aangeslagen worden van zoo vele ouders, die toelaten, dat hun kinderen mot gevaarlijk speelgoed omgaan. In een oude statistiek uit Parijs vind ik, dat van 939 personen, die bij een oogarts kwamen om een kunstoog, er 343 wa ren, die het oog verloren hadden door een schot uit of ontploffing van een kin derpistooltje. Afgezien van ethische en andere motieven behooren alle schiet wapenen, zooals pistool, geweer, pijl "n boog, blaaspijp, en ontplofbare stoffen en vuurwerk, voor kinderen verboden waar te zijn. Bij de opvoeding moet evenzoo aandacht gewijd worden aan de ongelukken, die kunnen ontstaan door ruw spel, terwijl daarbij gewezen kan worden op voorbeelden, waardoor een oog verloren ging, zooals het slaan met een zweep, het elkaar nazitten in kreu pelhout, enz. Het straks gezegde omtrent het over gaan van onttsteking van het verwonde on het gezonde oog, dient ook meer al gemeen bekend te worden. Dit ongeluk kan namelijk zoo goed als zeker voor komen worden, door het getroffen oog» dat toch reeds blind is o-' zal worden, zoo spoedig te verwijderen. Wanneer de oogarts dit noodig vindt, dan spartelt de patiënt in vele gevallen onnoodig lang tegen. Menig geval heeft zich voorge daan, dat volslagen blindheid het gevolg was van te lange aarzeling- Tegenover Let treurig lot van den totaal bun* steekt toch dat van den tenoogigc die omgevinj te onder- toch met een kunstoog voor de haast niet van de anderen scheiden is en met zijn eene oog zeker voor 3/4 van zijn gewone wei*? schikt is, zeer gunstig af Laat ieder, wien het ongeluk treft, dat d een verwonding het gezichtsvermo? van een oog is verloren gegaan, bette ken, dat het wegnemen van het verw de oog een betrekkelijk eenvoudige ongevaarlijke ingreep is, maar v0° de dat niet gewacht mag worden op eerste verschijnselen van ontsteking f het andere oog. Als deze zich open ren, is het dikwijls al te laat. Om angstige patiënten tegemoet te kom is wel eens beproefd, door kleinere op raties hetzelfde doel te bereiken. J» do hierbij opgedane teleurstellende varingen maken de radikale oplossi verkieslijk. H. A- S-f

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 12