Alkmaarsche Courant. Reizen in eigen land. Transpireerende Voeten, Jiimmeuws Stad m Omgeving. Honderd rf/l en dertigste Jaargang. ZATERDAG 24 JUHI No. 147 1933 In de Bergensche Bad-, Duin- en Bosch bode komt een artikel voor, waaraan wij het volgende ontleenen: De oud-voorzitter van de V. V. V. te Noordwijk, de heer Adr. Dorsman, leverde einde Maart in eenige dagladen een warm pleidooi om in deze moeielijke tijden de Ne derlanders te bewegen in eigen land de ,vacantie door te brengen. Reizen in eigen land zou den zakendrijvenden middenstand ten goede komen en zonder geldelijke offers te brengen was men daardoor in staat eigen landgenooten te helpen en te steunen om deze voor de bedrijven zoo moeielijke tijden door te komen. Ons natuurschoon, zoo betoogde hij, wordi toch door landgenoot en vreemdeling om strijd geprezen en voor ons land zou het van groote beteekenis zijn, wanneer de millioe- jten, die het vorig jaar door Nederlanders in het buitenland werden uitgegeven, in ons eigen land werden verteerd. Hij deed daar om een beroep op de reisvereenigingen om nu eens geen reizen naar het buitenland in elkander te zetten. De heer Dorsman ging zelfs zoo ver, dat hij, hoewel hij het Duit sche voorbeeld van deviezenbeperking uit den booze oordeelde, zuiver als verdedigings middel, de invoering van een reisbelasting bepleitte. Dit vraagstuk verdient zeker de aandacht van ieder denkend Nederlander, is niet nieuw en door meerderen onder de oogen gezien Het Vaderland wijdde reeds in 1931 eenige artikelen aan het vraagstuk en becijferde, dat jaarlijks de binnen het rijksgebied wo nende vreemdelingen het enorme bedrag van 45 millioen gulden buiten de landspalen verteren, waar tegenover staat, dat door buitenlandsche reizigers in ons land slechts circa 13 millioen wordt verteerd. Wanneer men van deze cijfers kennis neemt, dan is men onwillekeurig geneigd om maatregelen te steunen, die dit voor ons volksbestaan zoo nadeeiig deficit wegwerken. O. i. moeten deze maatregelen echter be staan in een vergrooting van de propagan da om buitenlanders te bewegen ons land *e bezoeken en met voldoening kan thans ge constateerd worden, dat dank zij de A. N V Vvooral door de propaganda voor onze bollenvelden, die eenig in de wereld zijn. be langstelling voor ons land wordt getrok ken ook in landen, waarvan de bevolking tot nog toe weinig ons land bezocht (Frank rijk, Zwitserland, België). Ook op de algemeene vergadering van de A. N. V. V., de vorige week in Vlissingen gehouden, werd het vraagstuk aangeroerd door den voorzitter van Het Koggeschip te Amsterdam, den heer Ter Haar, die onder instemming van de geheele vergadering woorden van critiek liet hooren over de hou ding van Duitschland, in het toerisme tegen ons aangenomen. De Duitsche toeristen mogen n.1. naar Nederland slechts 200 Mark medenemen, terwijl het hun geoorloofd is, naar Zwitser land met 700 Mark te vertrekken en ook voor andere landen hoogere bedragen zijn toege staan. De voorzitter van de A. N. V. V., baron Krayenhoff, erkende, dat in dezen de ofti- cieele medewerking in den Haag en in Ber lijn niet zoo is geweest als die behoorde te zijn. Op het Duitsche gezantschap had hij hierover zijn ontstemming niet onder stoelen of banken gestoken en medegedeeld, dat H. O. R. E. C. A. F. daarom overweegt geen Duitsche hotelgoederen meer te koopen. Voor al de laatste mededeeling maakte op het 'Duitsche gezantschap indruk. De vergade ring te Vlissingen nam tenslotte een motie aan, waarin er op wordt aangedrongen, dal onze regeering het noodige doet om bij de Duitsche verandering in de visumbeperking te verkrijgen. De tegenwoordige internationale toestan den zijn zeker niet bevorderlijk voor het toe risme in ons land. Jaren is dit door het va- lutavraagstuk gedrukt geweest en voor een vijf-tal jaren werd ons land op dit terrein door de Duitsche regeering eveneens een slag toegebracht, door de vlak voor de va cantie afgekondigde bepaling, dat Duit schers die hun vacantie in het buitenland gingen doorbrengen een reisbelasting van 200 Mark verschuldigd waren, zoodat vele families die op onze badplaatsen reeds had den gehuurd, zich genoodzaakt zagen af te schrijven. De vraag of daarom Nederland, door het heffen van een reisbelasting, onze landge nooten moet dwingen hun vacantie in eigen land door te brengen, meenen wij echter met een hardgrondig „neen" te moeten beant woorden, hoewel wij volkomen kunnen begrij pen, dat anderen in de mentaliteit verkeeren om die vraag met „ja" te beantwoorden. Afgescheiden van het feit, dat wij dit prin cipieel onjuist achten en op het standpunt staan, dat de verhooging van het verschul digde voor een pas, waarvoor het bedrag thans op 7 is gebracht, als reisbelasting verwerpelijk is, zijn wij van oordeel, dat die maatregel voor ons land, nu de Londensche Conferentie tracht om het euvel der handels belemmeringen in zijn ruimste beteekenis op nieuw aan internationaal overleg te onder werpen, verkeerd is. Wij staan steeds op het standpunt, ingeno men door het Congres der Union Interna tionale des Organes Officiels de Propagan- de Touristique October 1931 te Rome gehou den, waarin door de delegaties uit 18 landen ,in een resolutie werd uitgesproken, dat de be voegde gezagsinstanties in alle landen maat regelen dienen te treffen ter vergemakkelij king van het vrije internationale reisverkeer, door het opheffen van alle factoren welke belemmerend werken op de ontwikkeling der betrekkingen tusschen de volkeren. De pas poortenrechten, visa en reisbelastingen zijn uit den booze en dienen te vervallen. Wij weten, dat sinds dien de crisisomstan digheden de belemmeringen in het interna tionaal reisverkeer eerder hebben vergroot dan verminderd en dat die moeilijkheden sinds dien door de veelvuldig toegepaste me thode van Divisen-Sperre en wat daarmee samenhangt het toeristenverkeer volkomen dreigt te desorganiseeren. Wij weten echter ook, dat het congres der Union dit jaar te Lissabon opnieuw een beroep heeft gedaan op zijn leden teneinde bij de regeeringen in de aangesloten landen nogmaals aandacht te vragen voor de destructieve beteekenis van dit onderdeel van den economischen tarieven- oorlog welke in breeden kring zulke noodlot tige gevolgen voor de welvaart der volkeren opleveren. Het internationale toerisme is nu eenmaal een economische factor van zeer groote beteekenis. Juist Nederland, waar het secretariaat is gevestigd der „Union Internationale der Organes Officiels de Propaganda Tou ristique' heeft zich van het streven naar het heffen van reisbelastingen te onthouden en is o.i. aangewezen om met kracht te blijven protesteeren tegen de belemmeringen die aan de ontwikkeling van de betrekkingen der vol keren in den weg worden gelegd. De toeristieke propaganda tusschen de landen moet gegrond zijn op het beginsel van wederkeerige vrijheid Pas dan kan ze in ieders belang nuttige resultaten afwerpen Voor Nederland is het een schoone taak om er voor te ijveren, dit beginsel te doen erken nen en te eerbiedignn door de regeeringen van alle, of althans van zooveel mogelijk landen. Het is de verdienste van het hoofd bestuur der A. N. V. V., dat het bij schrijven van 6 Juni j.1. uitvoerig op het belang van deze taak der Nederlandsche regeering op nieuw heeft gewezen en wij verheugen ons er over, dat de Union zich ondans da verwarde tijdsomstandigheden zich ook op het congres te Lissabon op dit standpunt heeft gesteld, en het weder heeft uitgesproken, dat het vrije toeristenverkeer tusschen de naties in het be lang is der volkeren. Ook de algemeene vergadering te Vlissin gen stelde zich op het standpunt, dat het rei zen in eigen land niet door dwangmaatrege len mag worden bevorderd. Natuurlijk zijn wij er voor, dat ook in eigen land wordt gereisd. Dit moet echter door het aankweeken van liefde voor de schoonheid van het land en zijn bewoners worden bevorderd. Het is een feit, dat vele Nederlanders met het buitenland goed be kend zijn en van de schoonheid, die ons eigen land te zien geeft, niet op de hoogte zijn. In moeilijke tijden zal men zich onwille keurig als volk meer een gevoelen en wie ver antwoordelijkheidsgevoel bezit, zal bedenken, dat hij de economische kracht van ons volk versterkt door zijn geld in eigen land te ver teren. Het is echter ook waar, dat door de moderne verkeersmiddelen ons land klein is geworden en dat daardoor het beschavende toerisme voor velen mogelijk is geworden, die vroeger aan reizen niet konden denken. In ternationaal toerisme moet op den duur lei den tot verruiming van den gezichtskring der volkeren en verruiming van dien gezichts kring zal moeten leiden tot wederzijdsche waardeering. Wij hebben in Vlissingen, namens de V. V V. Bergen, van harte onze stem gegeven aan de motie om er bij onzle regeering op aan te dringen, stappen bij de Duitsche regeering te doen om verandering te verkrijgen in de vi sumregeling. Wij deden dit ook, omdat wij met den voorzitter overtuigd zijn, dat offi cieel Nederland in dezen blijk heeft gegeven, niet voldoende inzicht te hebben in de belan gen die op het spel stonden. Den Haag heeft wel eens meer minder bekwame onderhande laren naar Berlijn gestuurd. Door de door H. O. R. E. C. A. F. inge stelde actie zal de Duitsche regeering wel gaan ontwaken. Ook zonder die actie zal Duitschland echter op den duur wel moeten ervaren, dat dergelijke maatregelen ook eigen volk treffen, omdat geen volk economisch al leen kan staan. delaine, de jonggetrouwde, leent een revol ver en tuft naar het huis van Louise met de bedoeling haar man en zijn vriendin dood te schieten, maar Louise weet haar te kalmee- ren en als even later mama met sportvriend en oom doodelijk geschrokken naar binnen komen stuiven, zit Madeleine met haar man zielsgelukkig te redeneeren. Zij belooft hem de sport voortaan aan anderen te zullen overlaten, mee naar Lugano te gaan en moe der van net zooveel kinderen te zullen wor den als meneer haar echtgenoot er maar zal willen hebben, zoodat deze film een zeer happy end heeft. Voornamelijk de drie hoofd rollen zijn bij de hierboven genoemde film sterren in uitstekende handen. Het is een al leraardigste film, die de belangstelling over waard is. Vooraf gaat een ujgebreide serie wereld nieuws, een twee-acter waarin men de boks- sport kan bewonderen, een gezellige teeken film en een fraaie weergave van de Alpen en hun menscheüjke en dierlijke bewoners. Handen en Oksels behandele men met Purolpoeder. Dit is bet meest afdoende middel. In bussen van 45 en 60 ct. Alleen bij Apoth. en Drogisten. NACHTEN IN PORT SAID. Cinema Americain. Ook dezen keer brengt dit theater een uit gebreid programma met veel variatie. Het opent met een bijprogramma, dat gezien mag worden: de beide journalen, een aardi ge teekenfilm „Felix doet het electrisch" en dan nog twee kluchten met veel lachwek kends en verassende wendingen. En dan het hoofdnummer „Nachten in Port Said", dat een smokkelpartij in bee'd brengt met al de gevaren daaraan verbon den en waarin ten slotte de leider zijn leven laat. Deze leider, Winston genaamd, zou een flinken duit verdienen aan een wapensmok kelarij uit Port Said naar Arabië, waarvoor hij zijn lastgevers in Engeland een derde deel van de winst had afgedwongen. De wapens waren bestemd voor de volksstam men, met welke hoofden hij afspraken maak te en van wie hij nogmaals 10.000 dollar eischte en verkreeg Maar doordat inmiddels een aanhoudingsbevel tegen hem was ver schenen en zijn portret gepubliceerd (met be looning voor zijn arrestatie) werd de heb zucht opgewekt van een paar individuen, en aan het slot van de film ligt Winston doode lijk getroffen door een schot in de woes'ijn. terwijl zijn tasch met het vele papiergeld openwaait en de inhoud verstrooid wordt door den wind - Omkooperij, verraad en overval zijn in deze film schering en inslag en daar tus schen door zien we de haven van de sub tropische stad, met hare oude gebouwen en straten vol donkere schaduwen en geheime nissen, holen van misdaad en drankzucht. MADAME WUNSCHT KE1NE KINDER. Theater Harmonie. Een alleraardigste film wordt deze week in de Harmonie gedraaid, namelijk de UFA- film „Madama wiinscht keine Kinder". Het is de geschiedenis van een kinderarts (Georg Alexander) die een charmant vrouwtje ge trouwd heeft, waarvan Liane Haid een zeer natuurlijke uitbeelding kan geven. Evenwel, het jonge mevrouwtje is een sportmeisje en zij kan zelfs op den huwelijksdag haar sportvrienden niet vergeten. Terwijl op den avond van het huwelijk alles danst zoekt dokter Rainer tevergeefs naar zijn vrouwtje en vindt haar eindelijk in de armen van een tennisvriend. Hij tracht haar in zijn eigen armen te nemen, maar de vriend, die hem niet kent verzoekt hem heen te gaan om de trouw partij niet te bederven. Ten slotte slaagt hij er in, een oogenblik met zijn vrouw alleen te zijn en stelt voor zoo spoedig mogelijk met den trein naar Lugano te gaan, maar de vrouw heeft een afspraak voor Cannes om dat zij daar in een dubbelspel zal meespe len. Als de trein vertrekt vertelt schoonmama (Erika Glassner) hem wat de jeugdige echt- genoote zelf niet zeggen durft: Mevrouw wenscht geen kinderen. En Dr Rainer, die kinderarts is en alle dagen met kinderen om gaat wil er juist zooveel mogelijk hebben. Het conflict is er en als ook Adolf, de ten nisvriend in denzelfden trein blijkt te zitten, volgt de dokter den raad van een wereldwij zen slaapwagenconducteur op en trekt bij een klein stationnetje aan de noodrem. De trein vertrekt verder zonder hem, maar op het laatste oogenblik is ook het vrouwtje er uit gesprongen. Man en vrouw verzoenen zich en reizen samen terug om een donkere wo ning te vinden waar niemand hen verwacht. Daar ontdekt de dokter een gymnastiekkamer, die hij nog niet kende en er ontstaat opnieuw groot verschil van meening, die zoo hoog loopt, dat de dokter het huis verlaat en zijn troost zoekt bij een vriendin, die hij voor zijn huwelijk veel bezocht heeft. Deze blijkt zich na zijn huwelijk een anderen aanbidder te hebben aangeschaft namelijk zijn oom, een dolgezelig type, een type als alleen Otte Wal burg kan geven Louise, de vriendin, geeft goeden raad. De dokter zal zijn vrouw jaloersch maken door met Louise naar het ijshockey te gaan Zij gaan er beiden heen en treffen er natuurlijk de echtgenoote en de schoonmoeder aan, waarna ook de oom nog komt aanzetten. Ma- TWEE HOOFDNUMMERS. Alkmaarsche Bioscoop Theater. Het A.B.T. brengt deze week een program ma, dat.geheel wordt ingenomen door een tweetal groote films (alleen een City-jour naai opent de voorstelling). Allereerst komt dan Rechterlijke Dwaling, een justitie-drama De dochter van een consul, Vera genaamd, heeft kennis gemaakt met een zekeren dokter Gregor, die zich zeer interesseert voor onder zoekingen op rechterlijk gebied en o.a. de stelling verdedigt, dat vermoedens nimmer tot veroordeeling mogen leiden. Vera's vader vindt de ideeën heel mooi, doch zou zoo fraag een geval in de practijk beleven n zie zonder het bepaald te willen, ontwik kelt zich voor dr. Gregor een bijzonder ge val, als hij zelf wordt aangezien voor de moordenaar van Vera's vader, die echter niet dood is, maar die men verwart met den be diende, die zelfmoord heeft gepleegd. En nu ondervindt dr. Gregor hoe moeilijk het is om een verdachte als hij nu zelf is, vrij te krij gen Karei Ludwig Diehl en Gerda Maunis spelen deze rechterlijke dwaling met nog eenige andere krachten zoo sterk mogelijk Het tweede hoofdnummer brengt Edmond Löwe in een spannende misdadigersfilm. Als de „Indiaan" is hij hoofd van een bende ju- weelendieven, doch hoe slecht hij uiterlijk ook is, er klopt toch een goed hart in dezen mensch. Voor straf moeten hij zelf en twee vrienden dienst nemen in het groote leger. Hij keert terug en wil ernstig zijn leven bete ren. En hij vindt juist den dood bij de pogin gen die hij in het werk stelt om zijn vroegere vrienden van hun zoo gevaarvol metier terug te houden. Vandaar den titel: Zijn eigen doodvonnis. Aardige legeropname en scenes uit de nieuwe nachtclub van den „Italiaan" trekken de aandacht. De verschillende bandieten vervulden hun rollen met bravour en Edmond Löwe gaf het goede voorbeeld. KAISERWALZER. Een gezellige operette film in 't Victoria Theater. In het Victoria Theater draait deze week een film, die wel niemand vervelen kan. 't I een operettefilm met een gezelligen, frisschen inhoud, met uitstekende muziek en met een groepje spelers om van te watertanden. 't Verhaal speelt in de stad Ischl, waar d: oude graaf Eggersdorf bezig is, zijn zooveel ste verovering te maken. Tot nu toe heeft hij daarmee echter geen succes, want zoonlief ziet steeds kans, om de buit weg te snoepen Hoe hij dat doet, ziet en hoort men al heei gauw bij 't begin, van 't verhaal. Maar In de onmiddellijke nabijheid ontdekt die zelfde zoon een lieftallig meisje en is onmid dellijk tot over de ooren verliefd! Voor het eerst is dit werkelijkheidEchter, de moeilijkheden komen en stapelen zich op De jonge graaf moet zijn papa weer eens redden uit het vrouwennet en wordt daarbij zelf aangezien voor een ontrouwe; Mizzi, zijn geliefde, meent ook al, dat hij ontrouw is en tenslotte lijkt alles zeer wanhopig. Toch komt het voor mekaar, echter niet zonder tal van dol-komlsche gebeurtenissen, niet zonder de meest vreemde vergissingen, niet zonder de meest verrassende momenten. Daar zorgen de rijke, goedhartige fabrikant Leitner, de oude graaf Eggersdorf, de pleeg moeder van Mizzi en vele anderen voor. En die maken met elkaar een verhaal, zoo gezel lig, zoo boeiend, dat de zaal telkens in een hartelijke lach schiet, 't Meeste succes heeft wel Szöke Szakall, die voor Leitner speelt. Zijn spel alleen is een gang naar het Victoria Theater waard. Men lette dan vooral op de kleine trekjes, de enkele gebaren, waarmee hij zijn spel zoo rijk maakt. 't Spreekt vanzelf, dat Maria Eggerth als Mizzi allen harten verovert en dat Willy Êichberger als de jonge graaf zijn verove ring dubbel en dwars verdiend. Van het voorprogramma noemen we bin nen- en buitenlandsch nieuws, nieuwe film schlagers en een uitstekende teekenfilm met Betty Boop als hoofdfiguur. CINEMA EN THEATER. Het nummer van heden brengt mededeelin- gen omtrent Edward G. Robinson, de Ame- rikaansche Louis Bouwmeester; over de kleeding van filmsterren; over kapsels in Holywood; C. en Th.-journaalNieuws uit de Studio's. Voorts verschillende filmfoto s, een liedje „Naar de zee", van Annie dc Hoog—Nooij, en Charlenry, enz. NEDERLANDSCHE RIJWIELPAD- VEREENIGINGEN. De besturen van Nederlandsche Rijwiel- padvereenigingen hielden Vrijdagmiddag in den Muziektuin een jaarvergadering, waar- aan excursies in Alkmaar en omgeving wa ren verbonden. Als ontvangende vereeniging fungeerde oe rijwielpadvereeniging Noord- Kennemerland. Gistermiddag waren de deelnemers per Alkmaar-Packet van Amsterdam naar Alk maar vertrokken, waarna men in autobussen naar Bergen aan Zee was gereden, waar in Nassau-Bergen gedineerd en gelogeerd werd. Gistermorgen had men de kaasmarkt be zichtigd en 's middags had in den muziek tuin, na de lunch, de algemeene vergadering plaats. De voorzitter van Noord-Kennemerland, mr. J. P. Bosman, opende de vergadering met een hartelijk woord van welkom tot de con gressisten en tot den heer lr. de Bruin, die als vertegenwoordiger van de A.N.W.B. de ver gadering bijwoonde. Een speciaal woord van welkom richtte spr. voorts tot den burgemeester van Bergen, mr. H. D. A. van Reenen en tot den wethou der van Bergen, den heer Macdonald, de ver tegenwoordigers van de V.V.V. Alkmaar, Schoorl en Egmond en de pers. Het door de vereeniging Walcheren samen gestelde verslag over de werkzaamheden van het afgeloopen jaar, bevatte o.m. de mede deeling, dat de minister van waterstaat, op een adres om de electrische rijwielen op de rijwielpaden te verbieden, geantwoord had, dat dit reeds thans met de bestaande wet mo gelijk was. Jhr. mr. dr. J. H. Jonckers Nieboer te Utrecht, klaagde over het onvoldoende toe zicht op de rijweilpaden. Het publiek ge draagt zich niet steeds zooals gewenscht is, waardoor het rijden op de paden geen genoe gen meer is. De heer T. A. T r ij s s e n a a r Jr. had in Twente een andere ervaring, evenals Wal cheren, waar door het maken van proces-ver balen, verbetering was ingetreden. Mr. van Reenen vroeg waarin de wan daden bestonden. De heer Jonckers Nieboer zeide, dat het grootste euvel was, dat men op die paden naast elkander rijdt, ondanks tegenlig gers. Ook wandelaars gebruiken de paden, die ook vaak door militaire ruiters vernield worden. Een euvel is ook, dat motorrijders rijwielpaden gebruiken. Tegen deze vernie ling is alleen verbetering mogelijk door po- te zien. Spr. gaf in overweging de burgemeesters en de rijkspolitie te verzoeken hierop meer toe te zijn. De voorzitter deelde mede, dat het tegelpad van Heiloo naar Egmond ook groote schade ondervindt van 't gebruik van auto's. Een paal om dit te beletten werd zelfs uit den grond getrokken, doch gelukkig ver oordeelde de kantonrechter den overtreder tot 10 boete. Ir. de Bruin zegde in deze ook de me dewerking van den A.N.W.B. toe. De heer A. C. Bos zeide, dat op het pad naar Bergen aan Zee door de totstandko ming van het wandelpad het euvel van de wandelaars is komen te vervallen. Thans is er nog het eenige bezwaar, dat men met 2, 3 en 4 op een rij rijdt, wat moeilijk is voor hen die van andere richting komen. De heer K r i 11 e r wilde door propaganda in de bladen en de Kampioen het publiek opvoeden om de paden te gebruiken op een wijze als dit behoort. Ir. d e B r u i n zegde töe, dat de A.N.W.B. dit opvoedend werk ter hand zal nemen. Ook zal de A.N.W.B. aandringen op een betere omschrijving in de motor- en rijwielwet. Het ontwerp is reeds klaar, doch de kwestie van toezicht is niet in de wet geregeld. Op een vraag van den voorzitter deelden verschillende afgevaardigden mede, dat ck geplaatste advertentiën om lid te worden geen resultaten hadden opgeleverd. Aan de orde was hierop een voorstel van Walcheren om bij den minister van sociale zaken een poging aan te wenden bijdragen uit 's rijkskas te verkrijgen voor het maken van rijwielpaden, ter bestrijding van de werkloosheid. Subsidie wordt beoogt in de eerste plaats subsidie voor de kosten van aanleg en daarna subsidie voor kosten van onderhoud. Baron van Fridagh bepleitte het verkrij gen van meer eenheid en overleg bij het vra gen van overheidsubsidies. De voorzitter was van oordeel, dat daarvoor eerst noodig was continuïteit in de vereenigingen en in de leiding. Gooi- en Eemland krijgt van N.-H. een vast bedrag per jaar en van Utrecht een be drag per K M Wij kregen afwijzing op ons verzoek om subsidie voor onderhoud. Wanneer er meer leiding was dan kon men eenheid krijgen in de gestes der vereenigin gen Ook rijkssteun moet voor allen gelijk worden gevraagd. De heer K r i 11 e r bepleitte de oprichting van een bond van rijwielvereenigingen het geen bij punt 8 werd voorgesteld. De voorzitter vond het wenschelijker eerst de andere punten af te handelen. Z.i. was alleen noodig een centrale leiding van een voorzitter en een secretaris. Ir. d e Bruin bepleitte de instelling van een centraal secretariaat. Gooi- en Eemland deelde mede, dat de provincie aanvankelijk slechts subsi die had willen geven voor rijwielpaden in eigendom van de organisatie. Practisch be- teekende dit geen subsidie aangezien alle pa den Ioopen over particulier bezit en na be spreking werd tenslotte toch een jaarlijk- sche subsidie van 250 toegekend. De voorzitter zeide, dat daarom de provincie ook subsidie voor het maken van het rijwielpad naar zee had geweigerd, ter wijl juist het doel van de vereenigingen is door het maken van rijwielpaden particulier gebied voor het toerisme te ontsluiten. De ervaringen van Noord-Kennemerland met Ged. Staten zijn niet gunstig. De heer Jhr. J o n c k e r sN i e b o e r oordeelde, dat in de provincies gevestigde vereenigingen bij provinciale staten meer suc ces zullen hebben dan een centrale leiding.' De voorzitter ontkende dit niet doch was van oordeel dat een centrale leiding noodig was om op de hoogte te zijn. Uit de besprekingen blijkt, dat in Gelder land, Overijsel en Utrecht Ged. Staten zich tegenover de rijwielpadvereenigingen beter gedragen dan die van N.H., waardoor die vereenigingen de paden ook goed kunnen on derhouden. i Ir. d e Bruin deelde nog mede, dat de wegencommissie van de A. N. W. B. con tact heeft met alle rijwielpadvereenigingen in het land en bekend is met de bepalingen die in verschillende provincies gelden. De A. N. W. B. had ook gaarne Noord-Kennemerland van advies gediend. Spr. kon niet verklaren waarom Gooi- en Eemland wel en Noord- Kennemerland geen subsidie van de provin cie kreeg. Vermoedelijk heeft het gelegen aan een verkeerde wijze van agitatie. Mr. J u d e 11 concludeerde, dat Noord- Kennemerland de A.N.W.B. wel steeds ora geld doch niet om advies heeft gevraagd en nam zich voor om voortaan de A. N. W. B. als centraal inlichtigingsbureau te gebrui< ken. y Ir. de Bruin was daar niet tegen, doch de A. N. W. B. kon geen centrale leiding worden, omdat ieder vereeniging de grootst mogelijke vrijheid moest behouden. De heer K r i 11 e r bepleitte desondanks het oprichten van een bond, die de subsidies aanvraagt, met behoud van vrijheid voor de vereenigingen om de paden te maken. Spr. wil voorkomen, dat gemeenteraden plannen indien deze tot stand konden komen, verhinderden. Gooi en Eemland verwachtte hiervan niets, aangezien gemeenten pas subsidie ver kenen als het paden in hun gemeenten geldt. De heer A. C. Bos wenschte slechts prin cipieel een centrak leiding te aanvaarden en bepleitte de instelling van een commissie ter bestudeering aan de bevoegdheden der cen trale leiding. De heer JouckersNieboerU. M. Q. adviseerde de adviezen van de A. N. W. B., doch oordeelde, dat het toch wenschelijk was om over te gaan tot een centrale leiding van rijwielpadvereenigingen. In de toekomst zijn de wielrijders steeds meer aangewezen op rijwielpaden en daar voor doet de A. N. W. B niet voldoende. De heer Louwerse (Walcheren) kwam tegen de laatste bewering op, aangezien zijn vereeniging steeds de medewerking van den A. N. W. B. had ondervonden. De voorzitter betoogde, dat alk waardeering voor den A. N. W. B. aanwezig was, doch de rijwielpadvereenigingen krijgen meer beteekenis en spr. was er dan ook in ieder geval voor om een algemeen secretaris aan te stellen. De heer A. C. Bos wilde voorloopig slechts een commissie, die de zaak bestudeert De voorzitter vond deze weg te lang. Laat men dan thans reeds een algemeen secre taris aan stellen. Spr. vroeg wie zich hier voor beschikbaar stelde. De heer Vincken Roeske stelde voor om Noord-Kennemerland voor één jaar met de centrale leiding te belasten. Ir. de Bruin oordeelde het noodig, dat er over ons land meer rijwielpaden komen. Men moet zich echter de practische uitvoe ring daarvan echter niet te eenvoudig voor stellen. Spr. gaf aan hoe de A. N. W. B. steeds tegenover opgerichte rijwielpadver eenigingen had gehandeld. In Z.-H. heeft de A. N W. B. het mogelijke gedaan om tot een rijwielpadvereeniging te geraken, en toch is dit nog niet gelukt. Als er een centrale vereeniging komt, die deze taak van ons moet overnemen, zal dit verwarring geven. De heer Jonckers Nieboer ver wachtte, dat men met een federatie bij het rijk meer invloed zou krijgen. Deze kan naast den bond werken. De bond kan daarin geen vijandelijke kant zien. Ir. de Bruin verzekerde, op een vraag aan een der aanwezigen, dat een te stichten federatie op de sympathie van de A. N. W. B. zal kunnen rekenen. De voorzitter schorste hierop de ver gadering om de besturen gelegenheid te geven om zich uit te spreken voor of tegen centrale leiding. Na heropening bleek, dat men nog niet wist waarover men zou stemmen, zoodat wederom een discussie volgde. Namens Noord-Kennemerland stelde de voorzitter voor een centrale leiding in te stellen, met behoud van ieders zelfstandig heid. Laat men nu drie personen aanwijzen om uit te werken wat hier is besloten. Deze commissie kan dan het volgend jaar met een uitgewerkt voorstel komen. Ook deze formuleering gaf aanleiding tot discussie. Tenslotte kwam in stemming een voorstel om in beginsel te besluiten op federatieve grondslag samen te werken. Dit voorstel werd met 5 tegen 2 stemmen aangenomen. De heer baron Taets v. Amerongen stelde hierop voor om een commissie van drie personen aan te wijzen, voorloopig voor één jaar, om een plan uit te werken. De heer Jonckers Nieboer stelde voor om daarvoor drie heeren uit Noord- Kennemerland te kiezen,

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9