DE OLYMPISCHE DAG. Een feestdag, die klonk als een klok. Een Nederlandsch record gebroken Onze voetballers winnen van Hongarije met 65. WAT IS ORGANISATIE! Wijken er 38 te zijn. Aan rijen van vier staan klaar om bij het staitschot er van door te ituiven. Zoo n massastart alleen al :s de moeite waard een reis naar Assen te maken. De menigte is hoorbaar stil, de renners zijn ner veus en gespannen. De speaker telt de se conden af, ten vlagzwaai en een plots in 0Ctie komen van 38 renners. In de colonne van 38 motoren slaan er hier en daar enkeie aan, de rijders schieten naar voren, het is een angstig en toch overweldigend schouwspel. er komt schot in, en vrijwel zonder één acn- terblijver davert de colonne weg. om de lange rit van 311.4 K.M. te gaan rijden. Spanning. Er is spanning alom, wie zou er in ge slaagd zijn uit deze schuifelende, wriemelende siang den kop te nemen?? Na 4 minuten komt het antwoord op deze vraag, de teie- foon meldt: De beide Belgen Demeuter (FN) en Gregoire (Sarolea) hebben de leiding, oo den voet gevolgd door Woods en Aranda, een Spanjool, die Rudge rijdt. Maar de Bel. gische vreugde is van korten duur, daar jagen ze alweer de tribunes voorbij, Woods aan den kop, dan Demeuter, dan d<- zeer snel naar voren gekomen Hunt en als vierde man Gregoire. Dit is het hoofdpelotor., er achter liggen Aranda, de Zweed Kalen op Husquarna, en dan duurt het weer enkeie oogenblikken voor de rest opduikt. Dat h-t direct ontzettend snel gaat blijkt wel uit het feit, dat Demeuter, opgejaagd door de Nor- "tonniers de eerste ronde, met staanden start dus, gereden heeft met een gemiddelde van ,131.8 K.M. Wat zullen de Belgen doen? Zullen ze 'zich laten verleiden en alles open draaien? Zullen ze het houden tegen deze gewelde naren op niet-kapot-te-krijgen machines? En ja, ze binden den strijd aan, zes enorm snelle ronden houden ze het vol, zes ronden waarin Woods en Hunt zich uit alle macht verdedi gen en dan komen de nummers 59 en 62 miet mee op het rondenbord het is te macn tig geweest, de Belgen zijn uit den strijd. Husquarna en Rudge. Dan komt Sunquist, de eminente Zweed op Husquarna naar voren, en weet zich in de zesde ronde keurig derde te plaatsen, Woods en Hunt die aan den kop liggen gaan weer hetzelfde aflos-spelletje spelen van des .morgens, om de twee ronden wisselen ze van plaats. Het is echter duidelijk dat Norton de zege nog lang niet heeft, Sunquist, die zeer mooi rijdt is een duivelsche bedreiging en de beide leiders moeten alles open zetten om den Zweed van zich af te houden. Ook Aranda, die op de vierde plaats I-gt. rijdt voor wat hij waard is. en dan verschijnt een rijder die alle harten weer in vervoering (brengt, van der Pluym. die hevig in gevecht is met den derden Husquarna-jockey Kalen, en meer dan eens met hem van plaats vei wisselt. Een record-ronde. Hunt heeft en passant alle bestaande ronde records gebroken, door er een te draaien van 7 minuten 27 seconden, wat neerkomt op (het liefelijke gangetje van 139 1 K M. per uur. Het moet ook, want de drie Husquarna s en de Rudge zijn een voortdurende bedrei ging voor de Norton-superioriteit. Een moordend tempo Het tempo blijft zeer hoog en het aantal 'uitvallers is dan ook groot, Bakker Schut, Fijma, Draaier, Westenberg, Davids, van der Hoeven, van Dalsum, Bertholet, Patzold, van Pelt, Soenius en nog anderen zijn verdwenen. De zevende ronde brengt tanken van de leiders, Woods en Hunt doen het uiterst snei. Sunquist blijft niet achter, maar Aranda en van der Pluym rijdeu nog een ronde door. De Spanjaard weet van der Pluym van zijn plaats te dringen, als deze tankt en Aratjda, samen met Kalen en de Ier Manders langs zich heen ziet daveren. Dan, in de elfde ronde meent Aranda van ,der Pluym zoover van zich afgeschud te heb- !lben, dat hij kan gaan bijvullen, het is echbr voltrekking van het vonnis: als Aranda zijn ietwat weerbarstige machine aan tracht te ïoopen, schiet Pluimpje voorbij, om zich muurvast op de vijfde plaats te nestelen, achter Woods. Hunt, Sunquist en Kalen. In de volgende ronde schuift hij automatisch een plaats op, als Kalen niet meer verschijnt Het aantal gesneuvelden is onrustbarend groot, er zijn in de 14e ronde nog maar 15 rijders in de baan. Woods en Hunt zijn ruim twee minuten voor op Sunquist en van d*r 'Pluym is 4 minuten 33 seconden op de lei ders achter; Aranda ligt vlak achter hem. Dan komt er een heelen tijd niets, waarna er een heel troepje rijders komt die de heeren aan den kop maar laten vechten en regelmatig rijdend de race trachten uit te rijden. Een van hen is misschien wel de eenige rasechte amateuir in dit internationaal gezelschap, en wel no 98 C. T. C. C. Bosch uit Amsterdam. Deze zeer goede rijder is medisch student, en een volbloed motorrijder. Zuiver met de bedoe ling de race uit te rijden schreef hij in met zijn Norton en met de regelmatigheid van een uurwerk draait hij rustig zijn ronden, steeds naar boven op de ranglijst klimmend, als snellere broeders hun machine in de soep gedraaid hebben. Des te meer te appreci- eeren is deze prestatie omdat Bosch met geen enkele fabriek of handelaar in verbinding staat en als zuiver motorenthousiast het eens wilde probeeren. Het publiek heeft dan ook veel plezier in hem, en hij wordt steeds luide aangemoedigd. De kopploeg heeft ondertusschen weinig verandering ondergaan, Woods en Hunt los- sen elkaar regelmatig af, en een ieder zit zich af te vragen wie van beide heeren de winnaar zal worden. Sunquist is nog steeds drie, hij is even snel als de beide Nortons, maar kan ze niet meer bereiken, Van der Pluym, constant rijdend is doorloopend in gevecht met no. 45 Aranda en Manders sluit als zesde de leidende stoet. Een sensationeel einde- Zoo komt de laatste ronde, Woods en Hunt stevig aan den kop, dan Sunquist en van der Pluym, en een ieder verheugt zich reeds over het feit dat van der Pluym be wezen heeft ook wel schitterend te kunnen rijden met complete uitlaatpijpen. Het einde nadert, elkeen staart reeds ge spannen naar de laatste bocht, waardoor elke seconde de leidende tweeling kan ver schijnen, wie zal de eerste zijn??? Woods alleen aan de finish. Sensationeel is het bericht dat Hunt in Hooghalen doodeenvoudig het circuit verla ten heeft en recht uit is gereden. Hij is naar u!s ,RfRaan> naar zijn pension dat hij daar tijdelijk betrokken heeft. Het is erg simpel, dit bericht, maar het houdt dan toch maar in, dat de groote onverslaanbare Hunt in de laatste ronde nog moet uitvallen, opgejaagd als de Nortons zijn door de Zweedsche rlusquarna's en den Spaanschen rijder Aranda. Van der Pluym derde. Onder donderende toejuichingen komt Woods binnen en komt ook het bericht dat van der Pluym als een wanhopige vecht met Aranda, die nog maar twintig meter achter hem ligt. Daar is Sunquist, de schitterende tweede, daar komt ook de zilveren helm van onzen Hollandschen jongen, met op enkele meters Aranda, daar is als vierde Renier de kranige Belg op Sarolea, daar komen succes sievelijk de weinige overlevenden van deze monsterrace binnen. Drie van hen werden niet geplaatst omdat ze niet binnen een half uur na den winnaar de race uitreden, dri* en twintig renners hebben hun kansen teniet zien gaan door uitvallen. De officieele uitslag luidt: 500 c.M.3 klasse: 1 Woods op Norton (Ierland) 2 u. 18 m. 2/5 sec. Uemiddelde 135.3 K.M.; 2. Sunqvist op Husqvarna (Zweden) 2 u. 20 m. 21 4/5 sec., gem. 133 K-M.; 3 v. d. Pluym op Husqvarna (Neder- landsch kampioen) 2 u. 25 min. 19 1/5 sec., gem. 128 34 K.M.; 4 Aranda op Rudge (Spanje) 2 u. 25 min. 20 sec., gem. 128.4 K.M.; 5 Manders op Rudge (Ierland) 2 u. 26 min. 22 sec., gem. 127.5 K.M.; 6 Renier op Sarolea (België) 2 u. 28 min. 1 4/5 sec., gem. 126 K.M.: 7 Noir op Norton (België) 2 u. 28 min. 57 2/5 sec., gem. 125.3 K.M 8 De Ridder op Norton (Nederland) 2 u. 29 min. 52 4/5 sec., gem. 124.5 K.M. 9 Houtop op Eysink (Nederland) 2 u. 30 min. 48 sec., gem. 123.8 K.M.; 10 v. Gent op Norton (Ne derland) 2 u. 41 min. 19 2/5 sec., gem. 115.7 K.M.; 11 Bosch op Norton (Neder land) 2 u. 43 min. 52 sec., gem. 113.8 K.M.; 12 Simons op A. J. S. (Nederland) 2 u. 44 min. 57 2/5 sec., gem. 113.2 K.M. Snelste ronde: Hunt in de derde ronde. Tijd 7 min. 27 1/5 sec. Gemiddelde 139.1 K.M. Zoo komt dan het einde van deze monster race, die weer op overtuigende wijze de Nor- ton-supprematie aan het licht stelt. De Nor- toncoureurs hebben echter harder dan an ders voor hun overwinning moeten vechten, de Husquarna's kunnen wel eens blijken zeer gevaarlijke concurrenten te worden, ge vaarlijker nog dan ze dezen middag geweest zijn. Verheugend is het feit, dat onze Holland- sche rijders bewijzen hebben geleverd met de snelste buitenlanders te kunnen wedijveren, als ze maar evenwaardige machines ter hun ner beschikking krijgen. Van der Pluym, Timmer, de Ridder, ze waren schitterend, om niet te vergeten de debutanten als Visser en Bosch, die uit het goede hout gesneden blij ken te zijn, en die zeker andere jaren nog van zich zullen doen hooren. Voor de organisatiecommissie en voor de ontelbare toeschouwers is de Negende Ne derlandsche TT een groot succes en een ge weldige attractie geweest, die het Drentsche circuit tot in de verste hoeken der m otor- wereld bekend en beroemd gemaakt hebben en het ongetwijfeld nog meer zullen maken Kr. Asjeblieft! Daar had het Nederlandsch Olympisch Comité voor gisteren een Olym* pischen dag georganiseerd. Dat hadden wij nog nimmer eerder meegemaakt en niemand van ons, om de dood-eenvoudige reden, dat er nog nooit eerder een Olympische dag ge houden werd. 't Idee zelf zal wel van Lotsy afkomstig zijn, maar hij had dan noodig de medewer king van vele anderen. Die medewerking werd zeer spontaan gegeven door een aanta! vooraanstaande personen en organisaties. Het Nederlandsche sportpark stelde geheel belangeloos het stadion ter beschikking, de K. N. A. U. zegde haar medewerking toe, evenals de K. N. V. B., de Hippische bond en de Ned. Wielren Unie. Van een dezer organi saties mogen wij wel apart gewag maken: de K. N. V. B. Immers, het voetballen staat voorloopig nog niet op het program der Olympische Spelen 1936, zoodat onze voet ballers zelf er waarschijnlijk heelemaal niet bij gebaat zijn, dat er veel geld in 't laadje komt. Maai daarover werd niet geprakki- zeerd Onze voetballers wilden mede een steentje bijdragen, al was het alleen maar, om het N. O. C. te steunen. En 't spreekt vanzelf, dat deze voetballers de meeste men- schen zouden trekken. Men had dus aller medewerking en hoopte feitelijk alleen nog maar op die van bit weer. Dat leek Zaterdag niet al te best, doch ziet: Ook de natuur-elementen zorgden voor een verrassing. De Zondag kwam met uitge lezen zomerweer, 't Was precies goed: een heerlijk warm zonnetje, ^at noodig is, om de athletiek en de wielersport te doen slagen, en ook weer juist niet te warm, om het voet balspel tot een zweetpartij te maken. Alles was dus in orde, als het publiek maar kwam. En het kwam! Reeds waren enkele rangen eenige dagen tevoren zoo goed als uitverkocht en toen het gisteren zulk mooi weer bleek, trokken nog eenige dui zenden naar de loketten, om hun kaarten te koopen. Velen van hen werden geholpen, an deren moesten worden teleurgesteld. Dat be- teekende, dat het Stadion uitverkocht was' Dat beteekende, dat zoo'n 35.000 menschen aan den oproep van het N. O. C. gehoor hadden gegeven en hun dubbeltjes neerleg den, om het N. O. C. te steunen. Onder die duizenden was een ongekend groot percentage, dat anders nooit in het stadion komt Bij een voetbalwedstrijd is het een kunst, om aan kaarten te komen; een athietiekdag trekt niet die enorme aandacht, om 'n heelen middag op de tribunes te zitten; velen houden niet van de wielersport of ken nen die heelemaal niet. Kortom, er waren vele duizenden, die om de een of andere reden voor 't eerst het trotsche gebouw aan den Amstelveenschen weg betraden. Voor hen is deze dag wel een zeer bijzondere geworden. Zii hebben kennis kunnen maken met onze beste wielrenners, met de bloem der Neder landsche athlejiek, met de besten onzer rui ters en met een uitstekend partijtje voetbal. Zij hebben een middag vol afwisseling ge had. een middag van hoogstaande sport, een middag, om niet gauw weer te vergeten. Zoodat deze Olympische dag meteen een enorme propaganda geweest is voor de z.g. stiefmoederlijk behandelde zomersporten. Maar meteen hebben zij gezien, wat orga nisatie is. Trouwens, dat is wel de grootste verrassing van den dag geweest Alles klopte precies, op de minuut af. Er was geen se conde hapering in de machine; alle deel nemers werkten mee, alle helpers kenden hun taak en niemand bleef achter, om mee te werken. Het programma was opgemaakt met een verdeeling, aie aller goedkeuring weg droeg. En datzelfde programma werd ook afgewerkt op uiterst minitueuze wijze. Hulde aan Jan v. d. Berg, die voor dat alles zorgde Hij weet, wat er gebeuren moet en hij heeft liever een mannetje te veel dan te weinig als alles maar vlot verloopt En dat deed net! In dat geval was het jammer, dat er geen Duitsche organisatoren aanwerig waren om die kunst eens af te kijken. Want daar heeft men nog wel eenige wijze lessen in het or- ganiseeren noodig - Tenslotte waren er de speldjes-verkoop sters. Het N. O. C. had voor een leger aar dige jonge dames gezorgd, die op zeer vlotte manier de speldjes verkochten. Ze gingen grif van de hand en er zullen er wel niet veel geweest zijn, die zonder het N. O. C.-speldje thuis gekomen zijn. Het doel der N. O. C. is dus geslaagd: er zijn centen in het laaadje gekomen. Maar ook het sportieve doel is geslaagd: een middag van prachtige sport met fraaie resultaten en zeldzaam groote propagandistische waarde De spelen zelf. Wanneer wij thans een verslag geven van alles, wat deze middag ons gebracht heeft, dan moeten wij allereerst melding maken van de athletiek. Zooals reeds gezegd, de besten onzer athleten waren opgekomen, om elkaar te bekampen. Natuurlijk was Berger verreweg nummer een. Dat bleek bij de 100 M. hardloopen, die hij onbedreigd en in prachtigen stijl won. Zijri tijd was 10.6 sec., wat slechts 0.1 sec. boven zijn record was. Verder was de jonge ploeg der A. V. 1923 zeer snel in de estafette. Want hoe goed ook V. en L., Blauw-Wit en de an deren ook liepen, de A. V. was de beste en toen Berger als laatste man vertrok, was de zege al lang een feit, doch hoopte men op een recordverbetering Deze bleef niet uit en onder groot enthousiasme werd bekend ge maakt, dat de A. V. *23 het Nederlandsch record met 0.4 sec. verbeterd had. In den fraaien tijd van 42.1 sec. werd de baan afge legd. Het spreekt vanzelf, dat het overnemen van de stok in orde was. Aan dit jaatste ontbrak nog al wat bij de damesploegen, die met hun zessen over de baan gingen. De Groningsche ploeg Brün- hilde was de sterke en won in 5^ sec. Het verschil met Gymkhana en de gemengde ploeg was zeer gering. Wanneer de baan 5 M. langer was geweest, had mej. Schuur man zeker haar grooten achterstand geheel ingeloopen. Nu scheelde het slechts enkele centimeters. De 100 M. dames was natuurlijk voor mej. Schuurman, die zonder strijd won. Haar tijd was 12.4 sec wat nog altijd een halve seconde boven haar record is. Maar ze kan veel sneller dan nu! De 400 M. was, evenals de 100 M., ge heel voor A. V. '23. Zoowel de eerste als de tweede plaats was voor haar. Zeer spannend was de finish, dank zij het duel tusschen Sierhuis en Oostermeijer. Sierhuis had zijn krachten beter verdeeld en kwam op het rechte eind naar voren, om vlot van de streep nog naar voren te gaan. Zijn tijd, 51 sec., is niet slecht, maar we moeten toch eindelijk weer eens onder de 50 sec. komen. o De wielerwedstrijden toonden de kracht van onzen Olympischen kampioen v. Eg- mond. Zoowel in de sprints als in de tan demrace was hij de sterkste en won hij zon der al te veel moeite. Zijn serie over 1000 M. won v. Egmond van den kop af, zonder zich al te veel om zijn concurrenten te storen Laatste 200 M. is 12,2 sec. Vroomen werd snelste tweede. De tweede serie was voor v. d. Linden, die v. d. Heuvel met miniem verschil klopte. Tijd 13 sec. De derde serie bracht, zooals ver wacht, de overwinning aan Leene, die een zeer lange spurt inzette en met gemak won. Tijd 14 sec. In de finale kwamen v. Egmond, Leene, v. d. Linden en Vroomen en ook nu toonde v. Egmond zijn kracht, opnieuw zette hij van den kop af de spurt in en won, zooals hij wilde Laatste 200 M. in 12,6 sec. Tweede werd Leene. De tandemwedstrijden brachten v. Eg mond en Leene in een koppel, dat verreweg het sterkste was Hun serie wonnen de hee ren zeer mooi, door heelemaal buitenom te gaan en zoo te winnen, terwijl de finale werd gewonnen mede door tactiek. Ze zorgden voor een goede plaats bij bet ingaan der laatste ronde en kwamen toen zeer snel naar voren, om al weer met gemak te winnen, v. d. Leur en v. Vreeswijk waren goede tweeden. De hippische sport bleef tot het laatst be waard. En hoe het publiek meeleefde bleek wel hieruit, dat niemand na den voetbalwed strijd vertrok. Men wilde onze ruiters in actie zien. En niemand zal het betreurd heb ben. Onze ruiters kwamen meest op nieuwe paarden uit, zoodat niemand vooruit wist, wie de beste kansen had De eenige dame, mej. Pauptit, maakte 12 fouten en was dus dadelijk kansloos. Maar de officieren heb ben het elkaar moeilijk gemaakt. Jammer was dat lt. Schummelketel het parcours ver keerd reed. Hij maakt 0 fouten, doch moest worden gediskwalificeerd. Behalve hij zag niemand anders kans, om geen enkele fout te maken. Speciaal dient hier genoemd dr. v. Schaik, res. luitenant, die een uitstekend par cours reed en zeer verdiend derde werd. De uitslagen. We laten hier de uitslagen volgen der diverse wedstrijden: A 11 h e t i e k. 100 M. heeren (Ned. record 10.5 sec): 1 Berger (A.V.'23) in 10.6 sec.; 2. Benz (A V.'23) in 11 sec.; 3. J. Houtman (A.V. 23) in 11.1 sec. 400 M. heeren (Ned. record 49 sec 1. Sierhuis (A.V.'23) in 51 sec.; 2. Ooster meyer (A.V.'23) in 51.1 sec.; 3. Klazema (V L.) in 51.3 sec. 4 X 100 estafette (Ned. record 42.5 sec 1. A.V.'23 in 42.1 sec.; 2. V. en L. in 43 5 sec.; 3. Blauw Wit in 44.3 sec.; 4. Hellas 100 M. dames (Ned. record 11.9 sec): 1 mej. Schuurman (K N.A.U.) in 12.4 sec.; 2 mej. Aalten (T.O.V.) in 127 sec.; 3. mej du Mee (Gymkhana; 4. mej. Dalmolen (Brünhilde). 4 X 100 M. estafette Ned. record 51 6 sec.): 1. Brünhilde in 52 sec.; 2. Gymkhana in 52.- sec.; 3. K.N.A.U.-ploeg in 52.1 sec. Wielrennen. Sprintwedstrijd over 1000 M.: Ie serie: 1. van Egmond (laatste 200 M in 12.2 sec.) 2. Vroomen (totale tijd 1 min 37.4 scc.) y 2e serie': 1. v. d. Linden( laatste 200 M in 13 sec.); 2. v. d. Heuvel (totale tijd 1 min. 45 scc.) 3e serie: 1. B. Leene (laatste 200 M. in 14 sec.); 2. v. d. Leur (totale tijd 2 min. 7.t sec.) Finale: 1. v. Egmond (laatste 200 M 12.6 sec); 2. Leene; 3. v. d. Linden; 4. Vroomen. Tandem-wedstrijd over 2000 M.: Ie serie: 1. v. Dijkv.d. Linden (laatste 200 M. in 12 sec.); 2. v. d Leur—Vreeswijk (totale tijd 2 min. 30.2 sec.) 2e serie: 1. v. EgmondLeene (laatste 200 M. in 12.4 sec.); 2. Kamp—Verheyen (totale tijd in 2 min. 52.2 sec.) Finale: 1. v. EgmondLeene (laatste 200 M. in 122 sec.); 2. v. Leur—v. Vreeswijk (laatste 20 M. in 12.4 sec 3. v. Dijk— v d. Linde laatste 200 M. in 12.6 sec.) Springconcours. 1. Luit. de Bruine met Lola (4 ft.; in 1 min. 17 sec.); 2. Luit. v. d. Voort v. Zijp met Sunday (4 ft.; 1 min. 19 sec.); 3. dr. v Schaik met Denise (4 ft.; in 1 min. 20 sec in 1 4. Luit. Pahud de Montanges (4 ft.; min. 21 sec.) Er waren 10 deelnemers. Voetbal. NEDERLAND—HONGARIJE 6—5, Als voornaamste onderdeel mogen wij wel noemen den wedstrijd NederlandHonga rije. Beide elftallen hadden een nieuwe op stelling en van veel belang was wel de sa menstelling van onze Nederlandsche voor hoede. Deze voorhoede was geheel veran derd; alleen Wels was nog van het oude vijf tal overgebleven. De rest bestond uit een eerste klasser en drie tweede klassers! Onder leiding van scheidsrechter Mutters stelden zich minutieus op tijd de volgende elftallen op: Nederland v. Male (Feijenoord) Weber v. Run (A.D.O.) (P.S.V.) Pellikaan Anderiessen Breitner (Longa) (Ajax) (A.D.O.) Wels Vente Lungen Schoemaker Mulders (Unitas) (Neptunes) (A.F.C.) (Quick) (Ajax) O Tevesi Toldi Sarosi Sinancy Fenyvesi Palotas More Lika Biro Koranyi Hongarije Hada Van Run, de aanvoerder, had de toss ver loren en Nederland mocht het eerst tegen den niet te sterken wind inspelen. 't Begin is best. Onze voorhoede, goed ge steund door de middenlinie, gaat dadelijk op de vijandelijke veste af en binnen de minuut geeft Lungen aan Mulders een kans. Dj Ajaxied knalt goed gericht op het doel af, maar Hada vangt het leer fraai op en zendt het weg. Echter, opnieuw komt Nederland terug en zet Mulders goed voor. Zijn voorzet wordt echter niet benut en dan tracht de Hongaarsche voorhoede v. Male te verschat ken. Het schot van Sinancy gaat echter hoog over. Nederland blijft goed combineerend aan vallen en Lungen blijkt een goed spelverdee- ler te zijn. Hij mist echter tot twee keer toe een mooie kans; een, als Mulders fraai voor zet en een, als Wels hetzelfde doet. Dan dreigt er gevaar aan den anderen kant, als de Hongaarsche linksbinnen alleen voor v. Male komt. Hij schiet echter precies in diens handen! Dan is het woord weer aan de Nederlanders, doch een paar goede scho ten worden door Hada onschadelijk gemaakt. En onder druk van de Nederlandsche spelers komt het onverwachte, een Hongaarsche uit val over links zal Weber onschadelijk ma ken. Hij mist echter en de linksbinnen der Hongaren heeft het nu al heel gemakkelijk Ongehinderd loopt hij door en passeert v. Male met een zacht schot (01). Ondanks deze teleurstelling blijft Neder land goed spelen. Mulders krijgt direct a! een bal in buitenspel-positie toegespeeld en dat is natuurlijk mis. Maar onmiddellijk daarna volgt een nieuwe aanval; wem wordt genomen en een vrije trap vo'R1- V® bal belandt bij Anderiessen, die keihard in schiet, echter juist tegen een back aan. en opnieuw gaat het snel combineerend op het Hongaarsche doel af, doch Lungen n"s^ weer een goede kans vlak voor het doel. Zee snel wordt er gespeeld door de witte Oranje mannen en zij hebben het spel feitelijk gehe in handen. Wel trachten de Hongaren het spel te verplaatsen, maar v. Run en w eber onderbreken telkens de aanvallen °P 8f®.aV kelijke wijze. En daardoor kan onze halflinie zich op aanvallen toeleggen en krijgt de Hon gaarsche verdediging haar handen vol. Deze verdediging moet zeifs van wat niwe hande lingen gebruik maken, wat Mulders en wem ondervinden. En als Lungen eindelijk eens doorbreekt en zelfs den keeper gepasseerd heeft, wordt hij op het critieke moment ge haakt. Een strafschop volgt en hard schiet vfRun langs Hada. De stand geluk! Dit zeer verdiende doelpunt beteekent een nog enthousiaster aanpakken van de Neder landers. Het combineeren wordt nog beter en de voorhoede is zoo bewegelijk, dat tel kens en telkens weer opnieuw gevaar Er wordt geschoten links en rechts, er wordt gekopt en zelfs onze halflinie schiet op het vijandelijke doel. Maar Hada is een wonder- keeper en laat zich niet passeeren. Totdat vlak voor de rust Mulders een ren onder neemt. Hij zet afgemeten voor en Vente schiet zonder zich te bedenken, hard in (21). Onbeschrijfelijk is het enthousiasme van het publiek, dat geheel met dezen spannenden en vluggen wedstrijd meeleeft. Dan is het direct daarop rusten. Neder land leidt met 21 Na de rust. Pas is het spel weer begonnen, of na een tammen aanval der Hongaren, die v. Male afsiaat, gaat Mulders er weer van door. Thans schiet hij zelftegen de lat! En nog geen minuut later krijgt Vente den bal. Hij maakt het leer mooi vrij en met een laag hard schot vergroot hij den voorsprong tot 31. Die onverwachte achterstand prikkelt de Hongaren en even zijn zij flink in den aan val. Maar v. Run redt best en dan gaat Mul ders er weer van door. Zijn voorzet komt op nieuw bij Vente terecht en nu schiet de Rot terdammer hoog in den anderen hoek en 't is 4—1. Hoe is het mogelijk! Hoe is het enthousias me te beschrijven van het tjokvolle stadion! Het davert overal, op alle tribunes. En Ne derland blijft aanvallen; Nederland krijgt nieuwe kansen. Onze voetballers hebben het spel geheel in handen en begaan dan een fout. Ze willen mooi sjoelen en gaan het spel kort houden. Dat is fout; dat kan niet En juist daardoor wordt Hongarije weer iets beter, iets sterker. En ze naderen ons doel. Daarenboven beginnen ae heeren met prof trucjes, zoodat eenige vrije trappen volgen tegen de buitenlanders. Eindelijk hebben ze succes. Een aanval der rechtervleugel zal het tweede doelpunt ople veren. Even verzuimt v. Run om aan te val len en dat is net voldoende voor Sinancy, om te richten. Hard vliegt het leer langs v. Male en de stand is 42. Nog even blijft Hongarije sterker en onze verdediging wordt op de proef gesteld. Ze werk echter goed en met behulp der terugge trokken halflinie is ze voorloopig sterk ge noeg, om de aanvallen af te slaan. Plotseling komt dan het vijfde doelpunt, als Pellikaan vanuit het middenveld dwars over het veld naar Mulders plaatst, die onmiddellijk hard inschiet (52). Nu schijnt de overwinning zeker, maar Hongarije denkt er anders over. De Neder landers doen het kalmer aan, worden zicht baar vermoeid en de gasten worden sterker. Ze dringen onze mannen zelfs heelemaal te rug en het is bij een der vele aanvallen, dat Toldi v. Male passeert (53). Natuurlijk volgt een Nederlandsche aan val, maar Mulders schiet uit zeer moeilijke positie net naast. Even blijft Nederland sterker, doch een paar kansen blijven onbenut. Dan moet onze verdediging weer handelend optreden en van Male moet zelfs een keer ver uit zijn doel Ïoo pen, om een doorbraak onschadelijk te ma ken. Ook van Run en Weber doen best werk, doch zieter ontbreekt wat aan onze ver dediging. Wij missen nu v. d. Meulen, niet zoo direct als keeper, dan wel als aanvoer der van het achtertrio. En als v. Male daar- bij ook nog een fout maakt, is de stand 54. Bijna dadelijk denken wij aan den gelijk maker, doch de knal gaat precie^ naast den paal. Het spel zakt, vooral van Ts'ederland- sche zijde. Van Male krijgt het nu heel druk, doch redt een paar keer zeer mooi. Toch moet hij voor den vijfden keer visschen, als bij 'n doelworsteling hij opnieuw een fout maakt (5-5). De stand is weer gelijk. Het ongedachte is geschied: Hongarije heeft van 41 via 5—2 opgehaald tot 55. Nu pas ziet men het gevaar in. Het publiek roert zich en moedigt onze jongens aan. Er is nog slechts een paar minuten te spelen en dat geeft kracht tot een laatste inspanning. Nederland wordt weer sterker en komt in den aanval. Een paar aanvalen worden af geslagen, doch eindelijk komt Mulders Lika voorbij, zet voor en de kleine Wels kopt val lende het leer achter Hada (65). Het Stadion wordt afgebroken. Het publiek is dol van enthousiasme. En Nederlana houdt vol, houdt stand, om eindelijk als overwin naar uit het strijdperk te treden. Het krijgt een ovatie, zooals nog nimmer gehoord was! Gewonnen! Voila tout! Spel en spelers. Nog een korte nabeschouwing. Nederland heeft verdiend gewonnen, maar op een heel andere wijze dan in den regel het geval is. Hoe vaak toch werd er niet gewon nen, dank zij een oersterke verdediging en een gelukkige voorhoede. En thans? De nieu we aanval maakte vijf van de zes doelpunten en heeft bovendien nog eenige zeer gemak kelijke kansen gemist. In dit verband moeten wij dadelijk Lungen noemen. Deze bleek een prima spelverdeeler, maar voor het doel uiterst zwak. Typeerend is dan ook wel, dat hij geen enkel doelpunt gemaakt heeft Pre cies het omgekeerde was Vente. Deze plaat ste voortdurend zeer slecht en te hard, doch zun schot was doodeliik. Hii maakt, órw

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7