DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De toestand in Duitschland. fiagdiiksch Ovevzicfit De Economische Wereldconferentie. ^Buitenland Jt No. 149 Dinsdag 27 Juni 1933 135e Jaargang Chambertain over het schutdenvraagstuk. De Amerihaansche economische potitiek. DE DAWES- EN YOUNGLEENING. lVat vandaag de aandacht trekt,.. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regeï meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij vb. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit twee bladen. In de zitting, die gistermiddag door de tweede financieele subcommissie der economische conferentie gehouden is, heeft de Engelsche kanselier der schat kist Chamberlain het woord gevoerd. Chamberlain achtte het, zoo schrijft de Hbld. corresp. noodzakelijk, de naar voren gebrachte vraagstukken van het gezichtspunt van een schuldeischersland toe te lichten. Hij wenschte er den na druk op te leggen, dat voor toekomstige •leeningen bepaalde voorwaarden ver- eischt zijn: lo. zouden vóór de plaatsing van nieuwe leeningen nauwkeurige in lichtingen moeten worden verstrekt omtrent de kort- en langloopende schul den van het betrokken land, alsmede zijn gansche financieele positie. Voorts zou het zeer goed noodzakelijk kunnen blijken, dat in de toekomst op den finan- cieelen toestand van het credietnemende land een nauwkeurige controle wordt •uitgeoefend. Uiteindelijke maatregelen in deze richting zouden, hetzij door het schuldenaarland zelf, hetzij door het crediteurenland, worden genomen. Dit is noodzakelijk voor een herstel of hand having van het vertrouwen van den geldgever. Vervolgens besprak Chamberlain het schulden vraagstuk op zichzelf, waarbij hij betoogde, dat de pogingen van de schuldenaar-landen om aan hun ver plichtingen ondanks de econofnische stoornissen, te voldoen, ook door hem ten volle naar waarde zijn geschat Te gelijkertijd merkte hij echter op dat van eer. definitieve en permanente reoiga- nisatie der kort- en langloopende schul den nauwelijks sprake zou kunnen zijn; een stijging van het prijspeil zou den toestand dan ten gunste van de schul denaarlanden veranderen. Tijdelijke verlichtingen of aanpassing aan het prijspeil achtte ook hij noodzakelijk, doch zij moeten voor elk land afzonder lijk worden onderzocht en overwonnen. Deze opvatting stelt rechtstreeksche on derhandelingen tusschen schuldeischers er. schuldenaren voorop, waarbij Cham berlain erkende dat voor dit doei eerst een behoorlijke organisatie der schu' 1- eischers, welke organisatie bindende overeenkomsten zou moeten sluiten, zou moeten worden in het leven geroepen. Hij gaf in overweging dat een redactio- neele commissie zich zou bezig houden met de aangelegenheid van het instellen van een boven de partijen staande zui ver adviseerende organisatie, welk lichaam zoowel voor de schuldeischers als voor de schuldenaren aanvaardbaar zou zijn. Een scheidsrechtelijk en boven de verschillende organisaties staand in stituut, zooals o.a. door den Hongaar- schen gedelegeerde is voorgesteld, wees Chamberlain van de hand, daar een or ganisatie, waarin alle internationale schuldeischers- en schuldenaren-belan gen zouden zijn vertegenwoordigd, veel te ingewikkeld en traag zou functionee- ren. Senator Couzens licht de Amerikaansche economische politiek toe. Belangwekkend was de hierop vol gende uiteenzetting van den Amerikaan- schen Senator Couzens, ten eerste om dat zij werd gegeven door een der be kende republikeinsch-gezinde Amerika nen; ten tweede omdat zii hoewe zij van een republikein kwam tenden tieus propagandistisch getint was en nogmaals het gansche Amerikaansche nationaal economische program de revue liet passeeren. De Amerikaansche gedelegeerde stel de de Amerikaansche economische poli tiek tot op zekere hoogte als voorbeeld voor internationale pogingen om een verbetering van den algemeenen tje- stand te bewerkstelligen. Hij betoogde dat het niet voldoende is, alleen de prij zen te doen stijgen, tegelijkertijd moe ten de schuldenlasten worden vermin derd. Ook kan men z.i. niet alleen door financieele of monetaire maatregelen alléén de crisis overwinnen; men moet tegelijkertijd zijn toevlucht nemen tot bijzondere maatregelen tot vergrooting van de koopkracht der bevolking. De regeering zal, aldus Couzens, in de naaste toekomst de leiding van het eco nomische leven op zich moeten nemen om den particulieren ondernemers weer normale gelegenheid te geven tot het verrichten van normalen arbeid Den koers, dien de Amerikaansche regeering voigt, is regeling der productie en stij ging van het verbruik, waarop noodza kelijk een prijsstijging moet volgen. Hij onderstreepte de noodzakelijkheid van een natuurlijke vergrooting van de koop kracht. Op het gebied van openbare werkverschaffing (tot vergrooting van de koopkracht) geeft Amerika het voor beeld van de uitgebreidste werkver schaffing, die ooit in de geschiedenis is aanschouwd. Voortzetting van den dienst der Dawes- en Youngleening tegen lagere rente? Met groote spaning ziet men de be- s; rtkingen van heden omtrent het per 1 Juli van kracht wordende Duitsche transfer-moratorium tegemoet. Dr Schacht is gisteren per vliegtuig weer te Londen gearriveerd. Naar van welin gelichte zijde wordt vernomen, zou Schacht met positieve voorstellen naar Londen zijn gekomen. Onder deze omstandigheden is het maar al te natuurlijk, dat de meest uit eenloopende geruchten de ronde doen omtrent de mogelijkheid, dat het mora torium op de eene of andere wijze „ver politiekt" zal worden. Een kern van waarheid schijnen de reeds gedu-rende het week-end bekend geworden berichten te bevatten, volgens welke overeenkomstig de beloften, ge geven op de laatste bespreking te Lon den, dr. Schacht bereid zou zijn den rentedienst der Dawes- en Younglee- ning voort te zetten. In het onzekere is men echter nog gelaten omtrent de af lossing dier leeningen, waarbij men ech ter algemeen op een tegemoetkomende houding met betrekking tot de Dawes- leening rekent, maar omtrent den amor tisatie-dienst van de Youngleening min der zeker is. Opmerkelijk, doch onder alle voorbe houd te vermelden, zijn bepaalde mede- deelingen volgens welke dr. Schacht voornemens zou zijn een renteverlaging voo:r de Dawes-leening van 7 tot 5 en I voor de Young-leening van 5K tot 4 aan de schuldeischers voor te stellen Hoe het ook zij, verwacht kan worden dat inzonderheid van Zwitsersche en Nederlandsche zijde iedere tegemoet koming, die ter sprake zou kunnen wor den gebracht, zeer nauwgezet en gron dig zal worden overwogen. Besprekingen van het zilver vraagstuk. De bijzondere subcommissie voor het zilvervraagstuk, welke onder voorzitter schap staat van senator Pittman, in wel ke commissie tevens zitting hebben ver tegenwoordigers van Mexico, Canada, Peru, Bolivia, Britsch-Indië, China en Spanje, heeft vandaag een zitting ge houden. Er werd slechts van gedachten gewisseld over de verschillende stand punten met betrekking tot de mogelijk heid tot overeenstemming te komen wat betreft de regeling van de zilvervoorra- den, een regeling van de productie en een regeling van de verschepingen eenerzijds, terwijl men anderzijds van gedachten wisselde over de beperking van de bewegingen der zilvervoorraden die zich in handen der verschillende re geeringen bevinden. Zittingen met gesloten deuren. Blijkens de berichten der telegraaf- agentschappen uit Londen zullen de be raadslagingen ter Economische We reldconferentie deze week in hoofdzaak niet openbaar zijn. Sensationeele ge beurtenissen zijn nauwelijks te ver wachten. Wanneer de onderhandelingen achter gesloten deuren voldoende „rijp" zijn, zullen de desbetreffende resoluties aan de plenaire zittingen der commis sies en ten slotte aan de algemeene con ferenties worden voorgelegd. Duitsche verklaring in de tarieven-subcommissie. In de eerste subcommissie der Eco nomische Commissie, waar de kwestie der tarieven en handelsbeperkingen aan de orde kwam, legde de Duitsche ver tegenwoordiger Maandagmorgen een verklaring af inzake het Duitsche stand punt ten aanzien van de voornaamste vraagstukken. Hij behandelde de vol gende punten: 1. Tweezijdige handels- en tariefover eenkomsten hebben naar Duitsche op vatting de voorkeur boven veelzijdige verdragen. In het bijzonder werd ge wezen op de noodzakelijkheid van rege ling van het betalingsverkeer en op de positne van den Duitschen landbouw, waarmee in de eerste plaats rekening moest worden gehouden. 2. Ten aanzien van de meest begunsti gingskwestie kon het Duitsche stand punt aldus worden weergegeven, dat wanneer het gerechtvaardigd is dat op groote gebieden de concurrentie wordt uitgesloten, zooals door Ottawa, het eveneens te rechtvaardigen is dat bijv. het continentale Europa zich econo misch aaneensluit. 3. De financieele kwesties dienen eerst opgelost te worden alvorens men met succes de handelspolitieke problemen kan regelen. Stabiliteit der valuta en regeling der schulden zijn in de eerste plaats noodzakelijk. 4. Naar Duitsche meening kunnen clearing-overeenkomsten slechts daar worden toegelaten, waar zij als aanvul ling van interne deviezen-bepalingen dienen. 5. In tegenstelling tot anders luidende beweringen dient te worden verklaard, dat Duitschland de deviezenbepalingen niet voor handelspolitieke doeleinden gebruikt. 6. Tenslotte wordt van Duitsche zijde het practische voorstel gedaan een re dactiecommissie in te stellen, teneinde de bij de discussies aan de orde gestelde punten uit te werken op de basis van de voorstellen van den Britschen minister van Koloniën sir Cunliff Lister over de internationale regeling der productie. Betooging industrieelen midden stand verboden. De tegen Maandagavond te Berlijn vast gestelde bijeenkomst van den Duitscn-Natio-, nalen Bond van den industrieelen midden stand waar ook rijksminister dr. Hugenberg een redevoering zou uitspreken, is van poli- tiewege verboden. Het verbod werd, nahr te bevoegder plaatse verluidt, afgekondigd in verband met het verbod der Duitsch-Nationale „Kampf- ringe", Duitsch-Nationale Bedrijfsgroepen en de overige organisaties waartoe ook de Duitsch Nationale Bond van den industriee len middenstand behoort. Ook deze bond is, in strijd met andersluidende mededeelingen, verboden. Slechts was een misverstand ont staan doordat verboden was de „Duitsch- Nationale Strijdhond van den industrieelen middenstand'' een organisatie welke niet be staat. De actie tegen de Beiersche Volkspartij. De politie-president van München deelt mede: Zooals reeds werd gemeld, heeft de Beiersche politie eenige dagen geleden bij de beide functionnarissen der Beiersche volks partij huiszoekingen verricht, aangezien de partij in zeer nauw contact zou staan met de regeering-Dollfuss en de Heimwehr in Oos tenrijk mede veranwoordelijk zou zijn. Bij de huiszoekingen werd omvangrijk materiaal gevonden. Op grond der resultaten van het voorloopig onderzoek heeft de Beiersche poli tieke politie zich genoodzaakt gezien de in hechtenisneming te bevelen van de Rijks- en Landdagafgevaardigde van de Beiersche Volkspartij, zoomede van andere belangrijke functionnarissen in geheel Beieren. Intus- schen zijn de arrestaties uitgevoerd. Voorts deelt de politie-president mede, dal de actie tegen het politieke katholicisme het ondubbelzinnige bewijs heeft geleverd, dat het dezen kringen geen ernst is zich onvoor waardelijk achter de nationale regeering te plaatsen en mede te werken aan den opbouw van Duitschland. Het onderzoek zal veeleer hebben uitgewezen, dat het politieke katho licisme er naar streeft in ieder opzicht de verordeningen der regeering te saoteeren en deze zelfs tegen te werken. Vast zou staan, dat deze kringen uit een eventueele politieke crisis zouden willen trachten de verloren machtspositie te herwinnen. Tot de gear resteerden behooren: Schaffer, Von Lex, dr. Pfeiffer, Baron Hirsch en dr. Hundhammer. Actie tegen communisten. De SS-standaard 20 heeft te Dusseldorp een centrale ontdekt van de K P.D. voor het Beneden Rijnland en van haar berichten dienst. Door krachtig ingrijpen is reeds het hoofdet der communistische centrale opge heven. Tal van personen zijn gearresteerd. In het belang van het onderzoek zouden nog geen verdere mededeelingen kunnen worden gedaan. Jaspar opnieuw gearresteerd. De vroegere minister-president van Bruns- wijk en landdagafgevaardigde Dr. Jasper (S.D.P.) is opnieuw gearresteerd. Ook prelaat Leicht in arrest. Uit Bamberg wordt gemeld, dat gisteroch tend in hechtenis is genomen rijksdagafge vaardigde prelaat Leicht van de Beyersche Volkspartij. Uit de hechtenis ontslagen. De eenige dagen te Hamburg geleden on der verdenking van poging tot sabotage van de verordeningen van den leider van het Duitsche arbeidsfront gearresteerde voorzit ter van het Rijksverbond van Duitsche nau- tici is op vrije voeten gesteld. De Hamburgsche vakvereeni- gingsbureaux bezet. Maandagochtend werden te Hamburg de bureaux der Christelijke vakvereenigingen door S.A. en leden van de N.S.B.O. bezet. De maatregel werd genomen in opdracht van leider van het Duitsche Arbeidsfront. De kwestie der kerken. Met betrekking tot de instelling van de functie van staatscommissaris voor de ker ken in Pruisen, wordt te bevoegder plaatse verklaard, dat deze inmenging slechts be trekking heeft op kwesties van aardsche, ker kelijke organisaties en haar verhouding tot den staat. Haar autonomie wordt op geen enkele wijze verminderd. De instelling van een z.g. staatskerk in welken vorm ook wordt derhalve van de hand gewezen. De commissaris heeft een tijdelijke taak, welke bolbracht is, wanneer het evenwicht binnen de kerk geordende betrekkingen tot den staat heeft hersteld. De dreigende split sing van kerk en staat en de verwarring en verdeeldheid bij het volk is hiermede over wonnen. 45 functionnarissen van den S.P.D. gearresteerd. Naar de persafdeeling van de politie te Recklinghausen mededeelt, zijn tot dusverre 45 functionnarissen der S.P.D. gearresteerd. Staatsbegrafenis voor twee dood geschoten S.A.-mannen. Op de begraafplaats in Koepenick zijn de beide doodgeschoten S.A.-lieden in een ge meenschappelijke groeve ter aarde besteld. Dr. Goebbels hield een toespraak, waarin hij verklaarde: „Wij zullen het Rijk behouden en wij zullén de vijanden dér natie in het stof werpen. Wij zullen geen genade kennen, wanneer het om Duitschland gaat. Verheft de vaandels en zweert aan het graf der doo- den: Wij willen ons woord niet breken, niet handelen gelijk kwajongens, willen prediken en spreken van ons Duitsche Rijk". In Koepenick zijn twee pleinen naar de beide S.A.-mannen genoemd. De Kreuzzeitung over de inlij ving van Stahlhelm. De Kreuzzeitung schrijft naar aanleiding van de inlijving der Stahlhelmorganisatie in de nat.-soc. beweging: Met betrekking tot de woorden van den rijkskanselier, dat de con centratie der in het bruine, zwarte en grauwe kolonnen berustende krachten een geweldige waarborg is voor het bestaan van het nieuwe Duitschland, is het van belang er op te wij zen, dat hef niet in overeenstemming is met de getroffen overéénkomen, wanneer zelfs tot in de laatste dagen nog plaatselijke acties zijn ondernomen, welke in ieder opzicht in strijd zijn met deze overeenkomst. Er moet verwacht worden, dat tot in de kleinste S.A - formatie gehandeld zal worden volgens den geest der overeenkomst. De actie tegen de S.P D. Naar een der Berlijnsche bladen meldt, heeft Rijksminister Goering in zijn kwaliteit van Pruisisch minister van binnenlandsche zaken uitvoeringsbepalingen uitgevaardigd op het verbod der S.P.D. O.m. wordt be paald, dat onder dit verbod zullen vallen alle leden van den Rijksdag, van den Pruisi- schen Landdag en van den staatsraad, zoo mede van de andere parlementaire corpora ties in de gemeenten e.d., die zelf lid zijn der S.P.D. of op de lijsten der S.P.D. zijn geko zen. De politie-autoriteiten moeten deze per sonen mededeelen zich van de verdere uit oefening van hun mandaat te onthouden, de betaling der schadeloosstellingen moet wor den stopgezet. Alle vermogensobjecten der S.P.D. in de parlementen e.d. moeten worden in beslag genomen. GROOTE BRAND BIJ LUBECK. Maandag heeft een hevige brand gewoed in de zwavelzuurfabriek in Daenischburg. Binnen enkele minuten werden de groote cristalisatie-loodsen voor chroomaluin in de asch gelegd. Aan de blusschingswerkzaam- heden werd deelgenomen door de brandweer corpsen uit de omliggende gemeenten. Ten slotte is het gelukt het vuur tot den haard te beperken. De schade wordt geraamd op een half millioen Mark. Vermoedelijk is kortslui ting de oorzaak. 12.000 STUDENTEN NAAR DE RUSSISCHE COLLECTIEVEN. De regeering der Sovjet Unie en de partijleiding hebben 12.000 communisti sche studenten mobiel gemaakt. Zij zul len collectieve boerenbedrijven „zuive ren". De studenten zullen de leden der collectieve boerenbedrijven controleeren ten einde te kunnen nagaan wie moeten worden verwijderd, - - •- - Generaal Makoesin, leider van de opstandige beweging in Chineesch Turkestan, heeft de onafhankelijk heid van dat gebied uitgeroepen, (Buitenland). In Saragossa (Spanje) beeft na een politieke vergadering een bloe dige botsing plaats gehad, waarbij 50 man werden gewond. (Buiten- land). Een groote brand in de zwavel zuurfabriek te Daenischburg (Duitschland) heeft een half mil lioen mark schade veroorzaakt, (Buitenland). In Recklinghausen zijn tot dusver 46 S. P. D.-ers gearresteerd. (Buiten land). Te Bamberg is gearresteerd pre», laat Leicht, rijksdag-afgevaardigde, lid van de Beiersche Volkspartij, (Buitenland), Zware brand te Oss. (Binnenland.) (Zie eventueel verder laatste berichten). ZIJ, DIE ZICH MET 1 JULI A.S. VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DI1 BLAD ABONNEEREN, ONTVAN GEN DE TOT DIEN DATUM VER SCHIJNENDE NUMMERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. v DE ENGELSCH-RUSSISCHE BESPREKINGEN. In verloop van de bespreking tusschen Sir John Simon en L; winow van gister middag zetten beide partijen hun stand punt uiteen inzake opheffing van de spanning en de toekomstige handels- en algemeene betrekkingen tusschen beide landen Punten van bespreking vormden de vrijlating van de beide Engelsche onderdanen uit de Russische gevange nis, de opheffing van het Engelsche in voerverbod voor Russische goederen en opheffing der Russische tegenmaatrege len. Verder kwam ter sprake het sluiten van een nieuw Engelsch-Russisch han delsverdrag, de Engelsche eisch inzake een grooter evenwicht in het Engelsch- Russische handelsvolumen en de be scherming van Engelsche onderdanen, die zich met een bijzondere zending in Rusland bevinden. Na de besprekingen kwamen beide partijen tot de conclusie, dat bet de moeite loonen zou eventueel de bespre kingen voort te zetten, hetgeen waar schijnlijk tegen het einde van deze weelc geschieden zal. In dien tusschentijd zal Litwinow zich in verbindingstellen met zijne regeering. Van Engelsche zijde wordt de stand der onderhandelingen geenszins al te optimistisch beoordeeld, DE ONTPLOFFING IN DEN ST. PIETER. i ij Een arrestatie De „Daily Telegraph" meldt nader om trent den aanslag aan den ingang van den St. Pieter, dat deze geschiedde tijdens de middagmis. Een der gewonden is een ingenieur uit Ptsa, die een beenbreuk kreeg. De bom, die voorzien was van een uurwerk-ontsteking was verborgen in een klein handtaschje. De onbekende dader had blijkbaar de bedoeling gehad zijn helsche werktuig in de kerk zei! achter te laten en had het derhalve in papier en een gekleurden zakdoek gewikkeld om het het onschuldige voorkomen te geven van een vergeten pakje. Het is echter verboden pakjes e.d. mee naar binnen te nemen in de St. Pieter en daarom had de dader, om niet te zeer de aandacht op zich te vestigen, door bezwaar te maken, het pak maar gedeponeerd. Tal van menschen op het St. Pieterplein, die den knal hoorden, dachten dat het een tijdsein van 12 uur was, door een kanon schot aangegeven. In de onmiddellijke om- geving ontstond echter eenige paniek en pau selijke gendarmes sloten de uitgangen van de kerk om personen, die zich in de kerk bevon- den, bij hun vertrek te ondervragen. De mis werd door 300 personen bijge- woond en boven dien bevonden zich nog 200 bezoekers in andere gedeelten der kerk Op geen der aanwezigen viel verdenking. Later ee,n man gearresteerd die n andere handtasch, aan den ingang gede poneerd, kwam afhalen. De tasch blfek pa pier te bevatten, overeenkomende met dat waarin de bom gewikkeld was. Des avonds zond de paus zijn secretaris omde gewonden in het ziekenhuis te j£2

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1