NOORDSCHARWOUDE. - HEEMSKERK. BRAND IN EEN ZIEKENHUIS - TE ROTTERDAM. Gesticht om diefstal te ver bergen. De opbrengst der Zonnestraal-collecte 'was in deze gemeente 41,16. Verleden jaar was het resultaat beter n.1. 60,63, Toen het echtpaar Barneveld Zondag keerde kwam te Schoorldam 'n luxe auto van keerde kwam te choorldam een luxe auto van de richting Helder aanrijden juist toen mej. B. de bocht passeerde met gevolg, dat een aanrijding niet uitbleef. Naar wij vernemen gaf mej. B. duidelijk te kennen welke richting zij uit wilde rijden. De auto reed links van den weg. De fiets werd eenigszins beschadigd terwijl Mej. B. eenige ontvellingen opliep. In plaats dat de bestuurder (vrouwelijke) de schade regelde reed zij onverwachts weg. Bij de bestuurder is aangifte gedaan. Het nummer is bekend. De opbrengst van de Zonnestraal-collec te was in deze gemeente 31^,36. Verleden jaar was het 48,38. Motorongeval. De heer H. Docter te Noorddorp die gistermiddag met zijn oudere broer als duo passagier met een kalm gangetje op het Hofland reed had het ongeluk dat op een gegeven moment plotseling een hond voor zijn voertuig plaatste. Om een aanrijding zooveel mogelijk te voorkomen werd de motor door sterk remmen tot staan gebracht, terwijl beide berijders er kans toe gezien hadden voor dat het voertuig geheel stil stond er af te springen wat echter tot gevolg had dat de bestuurder deze onver wachte manoeuvre bekoopen moest met enkele ontwrichte 'ichaamdeelen. Zijn broer kwam er zoo goed als met de schrik af. J-nqezondeM Stukken S(Buiten verantwoordelijkheid van de geenszins dat de redactie er mede instemt). RedactieDe opname in de rubriek, bewijst v EVEN LACHEN, OF NIET? Geachte Redacteur, Het bovenstaande doet zeker niet vermoe den, dat ik voor een ernstige zaak, waarbij naar ik meen, ons geheele volk belang heeft, aandacht kom vragen. Mag ik hierbij een be roep doen op uw gastvrijheid, door 't plaat sing te geven in uw veel gelezen blad. Bij voorbaat mijn oprechten dank. De zaak in kwestie werd door mij reeds eerder en wel elders naar voren gebracht. Naar aanleiding van een, in een vergade ring van aandeelhouders der zuivelfabriek „Neerlandia", door mij uitgesproken gedach te: te trachten het melkverbruik te bevorde ren, werd in een September-nummer van 't vorige jaar van 't Orgaan der Holl. Mij. van Landbouw, dank zij de welwillendheid der redactie, die idee opnieuw vertolkt en in wij der kring verbreid. Daarbij liet ik uitkomen dat, waar ons volk gewoon is ettelijke mil- lioenen liters bier, wijn en gedistilleerd te verbruiken, een intense propaganda voor meerder melkverbruik, geheel op haar plaats is. Tevens deed ik daarbij een beroep op de direct en meest belanghebbenden: Benden van zuivelfabr., melkveehouders, enz., de koe bij de horens te pakken, opdat een flinke cam pagne weldra zou worden ingezet. Of het nu aan het wjjsje ligt, maar elk vogeltje zingt nu eenmaal zooals het gebekt is, of, dat het ge vleugeld bijbelwoord: „Kan er uit Nazareth iets goeds komen", ook ten huidige dage nag te veel opgang doet, ik weet het niet, maar té oordeelen naar de feiten, is er wel eens even tjes gelachen, waar een serieus pogen zeker meer op zijn plaats geweest ware. Wel hebben de kranten eenige maanden nadien het bericht gebracht, dat in Dene marken een campagne was ingezet, om het gebruik van eigen zuivelproducten, als boter, enz., ingang te doen vinden. Wel schijnt het of ook in den boezem der F.N.Z. dergelijke plannen bestaan, maar tot dusverre is het nierbij, naar mijn weten, nog gebleven. Tus- schen twee haakjes zij er even op gewezen, dat voorheen de Deensche boter zoo goed als geheel werd uitgevoerd. Zoo'n simpel zinnetje in één of andere pe riodiek: „De Deensche boer gebruikt zelf margarine, ten einde zijn eigen product te kunnen exporteeren", spreekt toch eigenlijk boekdeelen. Wat een gewoonte! Maar is het in vele streken van ons eigen land, niet ev:n- zoo? Is dus tot nog toe een campagne achter wege gebleven, toch schijnt ook in andere kringen de idee zich te ontwikkelen. Zoo ver namen we, dat onlangs in een artikel in het blad ,,De R.K. Boeren- en Tuindersstand", op goed uitgewerkte motieven, klaar en dui delijk is aangegeven, wat een verdwaasde wereld we toch wel hebben. In dat artikel wordt er op gewezen, hoe in 1932 het Nederlandsche volk nog wtl 300.000.000 uitgaf aan alcoholische dran ken. Dat de Staat in dat jaar eenzelfde som oetaalde aan armenzorg, steunregeling en werkverschaffing samen. Schrijver van dat a/bkel becijfert, dat als de helft van die som, J lo0.000.000, d.i. 18.75 per Nederlander, f,a" mf'k werd gedronken, de veehouderij, .weike thans zoo zeer in verdrukking komt, 1 a°ü Zlj,n' Voor 18 75 kan reder Nederlander wel 187.5 K.G. melk is V* liter per dag drinken. De melk rekenen w'e dan op iO cent per liter. Een halve liter is gelijk plm. 2 kopjes of glazen. Dit, zoo roept schrijver uit, zal toch wel niemand bezwa ren. Kleine kinderen en zieken, zwakken enz doen hieraan allicht zeker mee. Verder berekent schrijver van bedoeld ar tikel dat een halve liter melk per dag en per Nederlander beteekent: 8.000.000 maal 'A K£: 1S 4®illioen KG. melk per dag of 1460 millioen K.G. per jaar; wat gelijk is aan de productie van ruim 429.000 onzer Neder landsche koeien. Weet ge ook dat dit plm. één derde gedeelte van geheel onzen veestapel is? Uit 1460 K.G. melk met gem. 3.20 pCt. vet, zoo gaat hij verder, kan 52.560.000 K.G bo ter worden gemaakt; dat is dus 5256 spoor wagons van 10.000 K.G. elk. In 1930 bedroeg onze geheele boteruitvoer 41.909.000 KG., dus nog 10.651.000 K.G. minder, is gelijk aan 1065 wagons. In 1932 bedroeg onze bo- ter-uitvoer slechts 20.377.000 K.G. (vandaar o.a. ook al de lage melkprijzen). Er kon dan aan op te drinken melk ruim 214 maal zooveel boter worden weggewerkt als de uitvoer 1932 bedroeg! En vervolgens doet de schrijver een beroep op de boeren- organisaties, dagblad- en landbouwpers, al len opwekkend tot een krachtige reclame actie. Geachte redacteur, waar we dit» laatste ook volop voorstaan, overtuigd als we zijn. dat veler levensgewoonten een niet geringe wijziging behoeven, dat in deze triestige, drukkende tijden een goede voeding veel "te wenschen overlaat; dat in zeer vele huisge zinnen de melk als drank, als voedsel, een te geringe plaats inneemt, meenden we goed te doen, voor 't voorgaande een plaatsje in uw blad te vragen. Als het iets moge bijdragen tot een krach tige reclame-actie voor meer melkverbruik, dan is het doel van dit schrijven bereikt, en twijfel ik ook niet, of U, geachte redacteur, zult zich voldoende beloond achten. Groot-Schermer, Juni 1933. Hoogachtend, S. KRIEK. ÜBMiimtatid DE MISDAAD TE NUTH. Omtrent den dubbelen moordaanslag in het Limburgsche mijndorp Nuth wordt nog gemeld: Wie de dader is. De molenaar was bevriend geweest met den dader Janssen, afkomstig uit Vucht in België, wonende te Broekhem bij Valken burg. Deze man is ongeveer dert-g jaat oud: hij is gehuwd en staat bekend als driftig en ruw. Bovendien drinkt hij graag. Janssen werkte vroeger in de mijn, doch werd wegens minder goed gedrag ontsiagen Hij was nu behulpzaam in een kolenhandel te Valken burg en had geen blanco strafregister meer daar hij reeds een gevangenisstraf van een maand achter den rug had. Onlangs moest Janssen verhuizen. Hij biacht '.ijn meubels voorloopig bij den mole naar onder dak. Volgens zijn zeggen had deze een gedeelte daarvan verkocht aan hem De rest wilde hij terug hebben, waartegen Wevers om een of andere reden bezwaar maakte. Dat schijnt voor Janssen aanleiding te zijn geweest om een gruwelijke wraak te nemen. Zondagochtend om acht uur is hij per fiets van huis weggegaan naar Nuth, ge wapend met een mes en een browning met achttien patronen. Geruimen tijd heeft hij om den molen rondgezworven. Hij hoopte vermoedelijk het echtpaar te ontmoeten, wanneer het uit de mis terugkwam. Zijn daad is dus met voorbedachten rade gepleegd, al was het, gezien de minder be langrijke aanleiding, in een abnormalen toe stand. Hij is nog eens naar het gehucht Hunne- cum gegaan en weer terug gekomen. Tegen iemand, die hem ontmoette, zeide hij in de buurt van den molen: „Hier in de buurt moet ik zijn". Het drama. Omstreeks kwart na tien verliet het echt paar Wevers—Moonen den molen. De vrouw ging eerst nog een winkeltje binnen om een rijwielplaatje te leenen. Zij wilden beiden naar de kermis te Spek- holzerheide gaan. Terwijl de vrouw in den winkel was, trof Janssen den molenaar. Eerst vuurde hij drie scheten af, waarvan een den man in den buik trof. Daarna ontstond een handgemeen, waarin Wevers, die een invalide met een hou ten been is gevolg van een ongeluk in den molen het onderspit delfde. Janssen heeft toen van zijn mes gebruik ge maakt, waarmede hij niet minder dan elf mes steken in het hoofd toegebracht heeft. Toen de vrouw de schoten hoorde, snelde zij naar buiten. Zij heeft haar man willen hel pen, doch moest voor den woesteling vluch ten. Zij liep haar woonhuis binnen, gevolgd door den moordenaar. Deze heeft de ruiten stukgeslagen. Men veronderstelt, dat hij niet door de deur naar binnen kon en zich toen door de ramen toegang verschafte. De man vervolgde de vrouw, die vermoede lijk reeds op den weg steken opgeloopen had, tot boven in den molen, waar hij haar na een hevige worsteling er zijn uitgetrokken vlok ken haar gevonden met acht messteken heeft gedood. Inmiddels lag de molenaar buiten, hevig bloedend voor de deur van den winkel. Dr. Starmans, die terstond met zijn broer, den burgemeester van Nuth, per auto arriveerde, legde het eerste verband en gelastte van het slachtoffer overbrenging naar het ziekenhuis te Heerlen. Er moeten enkele getuigen zijn geweest van het drama, dat zich op den openbaren weg af speelde, al zullen de buren, den woesteling kennende, zich op een afstand gehouden heb ben. De burgemeester zond terstond politie naar den molen, doch drong zelf eerst naar binnen, tijdig genoeg om een begin van brand te blus- schen. Daar had n.1. intusschen de moordenaar met lucifers en kolen uit de kachel de bedden in brand gestoken. Met enkele emmers water kon de brand gebluscht worden. Zonderlinge bezorgdheid van een beest- mensch: de moordenaar had een kindje van zeven maanden uit het huis gedragen en buiten op een kussen neergelegd! Men had intusschen gedacht, dat de vrouw zich buiten in het veld had kunnen redden, waar men begon haar te zoeken. Iemand, die den molen was ingeloopen, ontdekte haar daar zieltogend. Dr. Starmans was toen nog met den man bezig. Hij kwam terstond, doch kon geen hoop meer geven. Spoedig daarop overleed de vrouw, moeder van elf kinderen, aan inwendig bloedverlies zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. De arrestatie van den moordenaar. Burgemeester Starmans, op weg naar Maas tricht om het parket te verwittigen, waar schuwde de marechaussee te Valkenburg. Ter stond trok een patrouille uit. Tegen den middag werd Janssen aangehou den bij een kennis te Schin op Geul. Hij bleek vóórdien zijn revolver met elf patronen bij een herbergier te Nuth afgegeven te hebben, met verzoek die voor hem te be waren. Hij had ook het mes laten zien, doch omtrent het voorgevallene niets verteld. Wel had hij zich erg nerveus getoond. Eenige glazen bier had hij gedronken. Janssen liet zich zonder verzet aanhouden. Hij zei aanvankelijk niets, doch bekende later, dat het hem steeds te doen geweest was om de vrouw te dooden. Men bracht hem eerst naar de plaats van de misdaad en later naar het arrestantenlokaal te Nuth. De molenaar heeft nog den dader kunnen herkennen. Zooals wij gister nog in een deel onzer oplaag konden meedeelen, bemerkte gister morgen half vijf de nachtzuster in het scheeps- en tropisch ziekenhuis aan de Oos terkade te Rotterdam een sterke brandlucht. Toen bleek, dat de telefoonverbinding stuk gesneden was en dat er in het kantoortje was ingebroken. Zij zond den portier naar den directeur van het ziekhuis, die ernaast woont en die de brandweer opbelde. Op den zolder bleek in het deel dat als archief is in gericht, brand te zijn uitgebroken. De brand weer verscheen met groote materiaal en wist het vuur met drie stralen te blusschen. De verpleegden van de hooger gelegen étages zijn direct na het uitbreken van den brand naar lager gelegen étages overgebracht. Toen de brand was gebluscht, werd de politie op de hoogte gesteld van de inbraak in het kantoortje. Bij onderzoek vond men op den zolder, waar de brand had gewoed, een geldkistje dat leeg was. Dit was het kistje, dat in het kantoortje was gestolen. Het ver moeden rees, dat er was ingebroken en daar na brand gesticht en dat dit zou zijn gedaan,, door iemand die met de situatie goed op de hoogte was. Dit was het kistje, dat in het kantoortje was gestolen. Het vermoeden rees, dat er was ingebroken en daarna brand ge sticht en dat dit zou zijn gedaan, door iemand die met de situatie goed op de hoogte was. Eenige leden van het personeel werden aan een verhoor onderworjjen en daarbij leg de de 26-jarige verpleger P. H. J. uit Schie dam een bekentenis af. Hij deelde mede in het kantoortje te hebben ingebroken, de tele foon te hebben doorgesneden, het geldkistje te hebben meegenomen en geleegd en daarna het kistje op den zolder te hebben neergezet en brand te hebben gesticht. Hij had dat laatste gedaan om den indruk te wekken, als of de diefstal tijdens het blusschingswerk door een brandweerman zou zijn gepleegd. De man is in arrest gesteld. DE OVERHEIDSSTEUN AAN DE WERKLOOZE BOUWVAKARBEIDERS. De vorige minister van binnenlandsche zaken heeft in het begin van dit jaar (27 Februari) voor nadere steunverleening aan werklooze bouwvakarbeiders als voorwaarde gesteld, dat de tariefloonen in de bouwvak ken zoodanig werden- herzien, dat deze niet meer dan 20 a 25 pet. boven de contract- loonen uitgaan De antwoorden van de organisaties moes ten vóór 1 April zijn ingekomen. Op 22 Mei j.1. deelde de minister den betrokken organi saties mede, dat door verschillende besturen niet of niet ten volle aan den gestelden eisch was voldaan. Als laatste termijn werd ten slotte gesteld 6 Juni. Zelfs thans blijken verschillende groepen aan de wenschen van de regeering nog geen gevolg te hebben gegeven. Naar wij vernemen, heeft de minister van Sociale Zaken thans gemeend, langer uitstel niet te mogen toestaan en is het feit, dat aan den door de vorige regeering gestelden eisch nog steeds niet is voldaan, aanleiding ge vonden, met ingang van 2 Juli 1933 de steun verleening te doen beëindigen voor de sta- cadoors en straatmakers in alle gemeenten, waar dezen met rijkssubsidie worden onder steund; en bovendien voor de steenzetters in 's-Gravenhage en Amsterdam, de metselaars en opperlieden in 's-Gravenhage en de schil ders en heiers in Amsterdam. Zoodra den minister is gebleken, dat door de organisaties ook voor deze categorieën aan de gestelde voorwaarden is voldaan, moet Zijne Excellentie bereid zijn de steun verleening weder te doen voortzetten; waar van naar wij vernemen, aan de organisaties bericht gezonden is. DE ONRUST IN DE S.D.A.P. Orove indiscretie van een partij- bestuurslid. Het partijbestuur van de S.D.A.P. heeft, naar in „Het Volk" wordt meegedeeld, den volgenden brief van Henri Polak ontvangen: Door dezen deel ik u mede, dat ik besloten heb het geschrift, dat ik uwen voorzitter ter inzage zond, niet uit te geven, daar ik niet wensch te handelen tegen het uitdrukkelijk verlangen van uw college. Zeer"betreur ik het, dat inijn voornemen tot het publiceeren eener brochure over de tactiek en het wezen der partij publiek eigendom is geworden en dit wel door de grove indiscretie van een lid van uw college, die hetgeen hem ambtelijk bekend was, openbaar maakte, nota bene in De Tribune. Het ligt niet op mijn weg u aanwijzingen te geven omtrent de ten deze te volgen ge dragslijn, maar wel mag ik mij veroorloven er uw aandacht op te vestigen, dat velen nut mij bezwaar maken tegen vertrouwtelijke be sprekingen of briefwisseling met uw college, zoo lang daarvan iemand deel uitmaakt, die zulke confidentieel? dingen uitlevert aan onze ergste vijanden. UITKEERING WERKLCOZENKASSEN - BOUWVAKARBEIDERS. Door oen vorigen minister van binnenlanl- sche zaken was voor de werkloozenkascen dei- bouwvakarbeiders 200 pet. subsidie tot April 1933 in uitzicht gesteld, terwijl be paald was, dat een hooger subsidie dan 100 pCt. daarna slechts zou worden verleend, indien vóór een bepaalden datum (eerst 1 April, daarna 6 Juni) nieuwe tarieven zou den zijn ingezonden. On 6 luni bleek, dat aan de eischen der regeering niet in elk opzicht was voldaan. Hoewel hierin aanleiding zou kunnen wor den gevonden, om na 1 April 1933 geen hooger subsidie dan 100 pCt. toe te kennen, besloot de minister van sociale zaken niette min voor het tijdvak April1 October '33 ten hoogste 200 pCt. subsidie toe te zeggen, uit overweging eenerzijds, dat men slechts in eenige vakken en plaatsen in gebreke was, anderzijds dat het niet toekennen van een hooger subsidie tot stopzetting van vele werkloozenkassen van bouwvakarbeiders in t 2e halfjaar 1933 zou hebben geleid Bedoelde kassen worden derhalve in staat gesteld om haar uitkeeringen na 1 Juli a.s. te verstrekken. AANVRAAG EN AFGIFTE KOSTELOOZE RIJWIELMERKEN. In verband met het van verschillende zijden gedane verzoek, betreffende de afgifte van deze merken, zal voortaan de volgende rege ling gelden: De aanvraag van een kosteloos rijwielmerk kan geschieden: óf ten kantore van den ontvanger der ac- cijnsen, waaronder de belanghebbende woont; in dit geval dient de belanghebbende zich persoonlijk ten kantore te vervoegen; óf bij den dienstgeleider van den post, waaronder hij woont, mits die post is geves tigd in een plaats, die geen standplaats is van een ontvanger der accijnzen; in ieder geval kan de belanghebbende, al dan niet in dienstgeleider aanvragen en het ter invulling dienstgeleider aanvragen en het nt invulling en onderteekening thans in persoon bij den dienstgeleider inleveren. Evenals in vorige jaren zullen de ontvan gers gedurende een tijdvak van 3 weken, in gaande omstreeks half Juli, des avonds en c q. des Zaterdagsmiddags eenige extra zittingen houden voor het inleveren van aangiften en het afhalen van de rijwielmerken Bij de hierboven bedoelde dienstgeleiders zal eveneens op voor belanghebbenden gun stige tijdstippen gelegenheid bestaan, het be- noodigde formulier aan te vragen en in te leveren en de merken in ontvangst te nemen. Gelijk bekend is, kan de aanvrager het rij wielmerk door een ander persoon doen af halen, mits tegen overlegging van de aan aanvrager toegezonden kaart. Van de afwijzende beschikking op een in gediend verzoek geeft de ontvanger schrifte lijk kennis aan den belanghebbende. ZAANDAM'S FINANCIEN. V Naar aanleiding van het bericht inzake de ongeneigdheid van het Zaandamsche ge meentebestuur om de begrooting overeen komstig de wenschen der regeering sluitende te maken, en het besluit van B. en W. van Zaandam om in verband hiermede de beta lingen van Zaandam te staken, meldt het Corresp.-bureau ons uit Den Haag, dat de regeering haar standpunt omtrent deze aan gelegenheid nog niet heeft bepaald, aange zien een definitief besluit van den gemeente raad te dezer zake nog niet genomen is, doch dat de kwestie haar volle aandacht heeft. Bij informatie ter bevoegder plaatse ver nam het Bureau, dat, mocht inderdaad het Zaandamsche gemeentebestuur weigerachtig blijven om aan het verlangen der regeering te voldoen, er verschillende mogelijkheden zijn. Vooreerst zou, evenal in vroeger jaren ten aanzien van de gemeente Opsterland is ge schied, een speciale wet, krachtens artikel 144 van de grondwet, de autoriteit kunnen aanwijzen, die in de plaats van den gemeen teraad de noodige maatregelen neemt. In de tweede plaats bestaat de mogelijk heid, dat de Zaandamsche gemeentebegroo- ting door Ged. Staten van Noordholland niet wordt goedgekeurd en dat de Kroon dit besluit in beroep handhaaft. In dat gevai voeren Ged. Staten het besluit der Kroon met den meesten spoed uit en is het gemeentebe stuur verplich zich naar de aanwijzingen van Ged. Staten te gedragen. Ook is het mogelijk, dat Ged. Staten de begrooting goedkeuren, doch de Kroon dit besluit vernietigt. In dat geval moet de ge meenteraad in het otnbrekende voorzien en treedt bij weigering de commissaris der ko ningin in de plaats van het gemeentebestuur. Eindelijk is het mogelijk, dat Zaandam een nieuw kasvoorschot bij de regeering aan vraagt. Krachtens de kasvoorschottenwet kan de re geering daaraan voorwaarden ver binden, met name, dat de begrooting vol gens haar wenschen zal worden sluitend ge maakt. Weigerft het gemeentebestuur hier aan te voldoen, dan kan uiteindelijk weder de commissaris der Koningin het noodige verrichten. DE ARBEIDERSPERS EN DE NED. FASCISTENBOND. Een eisch tot schadevergoeding iegen den heer Baars. Naar wij vernemen, heeft de N.V. De Ar beiderspers bij de rechtbank te 's-Graven hage tegen den heer J. Baars, leider van den Algemeenen Nederlandsche Fascisten Bond een schadevergoeding ingesteld, terzake van een docr den heer Baars op 24 April j.1. te Rijswijk gehouden redevoering, waarin deze incdedcdingen deed omtrent De Arteders- pers. Eischeresse verklaart, dat zij de schade daardcor belocpen, schat op 25.000, welk bedrag zij thans van den heer B. terugvor dert. VRAGEN GESTELD. De lieer Boon, lid der Tweede Kamer heeft aan den minister van sociale zaken gevraagd: I Is het juist, dat bij de uitbetaling van overheidsgelden, die aan de werkloozen via de vakvereenigingen worden uitbetaald, door sommige vakvereenigingen wekelijks van den steun wordt ingehouden de contributie voor de gewone kas der vakvereeniging en, zoo ja, tussehen welke minima en maxima bewegen zich dan deze inhoudingen? II Is het juist, dat deze inhouding van de steungelden voo>- contributies feitelijk een niet te ontkomen verplichting is, omdat bij weigering de werklooze van zijn lidmaat schap wordt geroyeerd, waarna hij een lager steunbedrag zou 'ontvangen dan wanneer hij bii een vakvereenieing is aangesloten, zoodat hij daardoor in slechter financiëele conditie zou komen? III, Zoo ja, acht de regeering het dan verantwoord, dat een deel van de gelden voor de werkloozenverzorging, die door de regee ring worden verstrekt, op deze c^ijze noodge dwongen moet worden besteed en is zij bereid hiertegen maatregelen te nemen en aan dezer misstand een einde te maken? NIEUW KAMERLID. Het Centraal Stembureau voor de verkie zing van leden der Tweede Kamer heeft he den bericht ontvangen van jhr. dr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, dat hij zijn benoe ming als lid der Tweede Kamer heeft aange nomen (vacature prof. Slotemaker de Bruine). RELLETJES TE HAARLEM. Tegen het colporteer en met fascisti sche lectuur. Zaterdagavond laat heeft de politie te Haarlem zich weer moeten laten gelden, toen eenige lieden met fascistische lectuur colpor teerden. Er drong een groote menigte op, die de colporteurs te lijf wilde gaan; vooral vóór het huis der fascisten aan het Spaarne werd het een groote ophooping van menschen. Toen de politie met den gummistok ruimt» had gemaakt, bleef het verder rustig. EEN NIEUWE ZENUWINRICHTING TE ASSEN. Gister werd te Assen aanbesteed, on der architectuur van de heeren J. G. en P. K. Mensink te Apeldoorn, namens het bestuur der Vereeniging Ned. herv. stichtingen voor zenuw- en geesterzie- ken te Amersfoort: het bouwen van een administratiegebouw anex kerkzaal, twee paviljoens voor 65 mannelijke en 65 vrouwelijke patiënten, economie- en keukengebouw en een complex werk plaatsen; 2e het bouwen van een sanato rium voor 40 mannelijke en 40 vrouwe lijke patiënten; 3e het bouwen vaa een directeurs- en van een tuinmanswoning alles op het terrein van do vereeniging aan de Beilerstraat en Akkerv eg te Assen. Laagste inschrijver in massa de heer A. Bikkers te Leerdam met 448042, BEZUINIGING TE ALMELO. B. en W. van Almelo stellen den Raad voor het vakonderwijs in lichamelijke opvoeding aan de openbare scholen, dat gegeven wordt door leeraren met mid delbare bevoegdheid, met ingang van den nieuwen cursus op te heffen. VERKORTING DIENSTPLICHT. Door gebruikmaking van hel V ooroefeninginstituut. Dezer dagen verscheen de regeling voor het jaar 1933 betreffende het vooroefenings instituut. 1 Het voornaamste doel van dit instituut, dat een onderdeel is van den Vrijwilliger Landstorm, is het bieden van gelegenheid aan aanstaande dienstplichtigen om door middel van plaatselijke oefeningen in hun vrijen tijd den eersten oefentijd van hun dienstplicht te verkorten met vier maanden voor hen die niet tot een rang worden opge leid (zij die niet meer dan 7 jaar Lager On derwijs hebben genoten), met 7lA maand voor hen die worden aangewezen als dienst plichtig sergeant (zij die meer dan gewoon Lager Onderwijs genoten) of als Reserve Officier (zij die een einddiploma 5-jarige H. B. S. e.a. bezitten). Ook voor hen die voornemens zijn een be trekking in Nederl.-Indië te aanvaarden, be staat de mogelijkheid door middel van het Vooroefeningsinstituut een aanmerkelijke ver korting van dienstplicht te verkrijgen. Aan jongelieden die op 1 October van dit jaar 17 of 18 jaar zijn, en die wegens stu- diebelangen, werkzaamheden of andere rede nen aan een sterk verkort verblijf in een bui ten hun woonplaats gelegen kazerne de voor keur geven, worden op daartoe strekkende aanvraag de desbetreffende bepalingen kos teloos toegezonden door den commandant van het Landstormverband Amsterdam (Oranje Nassau-kazerne, telefoon 30560). Bij dezen commandant zijn ook mondeliqg alle gewenschte inlichtingen te verkrijgen. Echter wordt er de aandacht van belang hebbenden op gevestigd, dat de aanneming voor dit jaar half Augustus wordt gesloten WILDSTROOPER AANGESCHOTEN. N Een hand geamputeerd. Te Weert heeft een rijksveldwachter den 24-jarigen fabrieksarbeider Fr. Moonemans uit Weert, die aan het stroojren was, in de linkerhand geschoten. De verwonding was van dien aard, dat hij naar het ziekenhuis moest worden vervoerd, alwaar de hand werd geamputeerd. EEN NIEUWE INDUSTRIE TE t DOETINCHEM. Zooals men zich herinnert, heeft de ge meenteraad van Doetinchem dezer dagen be sloten krachtig mede te werken aan de vesti ging van een industrie in de voormalige clectromotorenfabriek De Vijf aldaar. Ver schillende faciliteiten werden toegestaan, voornamelijk omdat, als de plannen zouden doorgaan, de werkloosheid ter plaatse zoo goed als geheel zou kunnen worden opge heven. Thans wordt gemeld, dat de bedoelde in dustrie is de rubberindustrie van de N.V. Vrechstein te Loosduinen. Het is nog niet bekend of het bedrijf wordt verplaatst dan wel of te Doetinchem eer tweede fabriek in bedrijf wordt gesteld. DOODELIJK ONGELUK. Gisteravond om ongeveer kwart voor ze ven waren te Oosterbeek eenige kinderen aan het spelen op een vrachtauto, die in repara tie was bij den heer N. Het 10-jarig zoontje van den heer O. maakte hierbij een pin van den zijwand los, met het noodlottig gevolg, dat de klap omlaag viel tegen het lichaam van het ventje. Het kind was onmiddellijk dooa.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7