JCeck ÓL Schoot Jkovinciaal Tlieuws ^Pluimveeteelt. ZUID v een ondankbare dienstbode. t'~~~ overstroomingen bij j" almelo. VERKEERSONGEVALLEN BRANDEN. Oe Sterrenhemel 28 Juni-5 juli 1933 23h MT (241| m Sterretiid 17 h 26 min. Een mooi gezicht-, ^eet Denebola. De maan van 1 JuU 1 Sterretijd et E.K. van d ..et Westen. D_ die met de twee planeten een driehoek vormt tetErw de" maan," Jupïter en Mars laag in bij Spi« Maagd, die va7'A het Westen. De „staartster" van den Leeuw, Antares van den Schorp.oen. bi} W«tiell|V fageieKïevs,, Bureau 'U Indusineelee Eigendom 0„d„ 64222 3*? LAATSTE KWiEHER PtnEUVEHAAN VEKüS HAES© JUPITER Q) SATURNÜSO i_j Een zaak van andersmans duiten. Te Hengelo is een geraffineerde oplichterij aan het licht gekomen. Bij een manufactu- renhandelaar aldaar is reeds vele jaren een dienstbode ia betrekking, die als eigen kind behandeld werd. Zij werd volkomen ver trouwd en had in alles de vrije hand. Naar thans is gebleken, is dit vertrouwen wel zeer misbruikt. Men kreeg argwaan, omdat het meisje den laatsten tijd meer geld uitgaf den mogelijk geacht werd. De politie werd in den arm ge nomen en toen bleek, dat het meisje reeds gedurende geruimen tijd verduisteringen moest hebben gepleegd. Bij een familielid 'werd zoo'n groote hoeveelheid goederen m [beslag genomen, dat zij er auto moest wor gden overgebracht. Ook geldsbedragen wer- de ontdekt. De oneerlijke meid werd in ver zekerde bewaring gesteld. Ook de verloofde van het meisje, die, niet tegenstaande hij werkloos was, een motor rijwiel van 575 had gekocht en een rijwiel zaak was begonnen, is gearresteerd. V DR. F. E. POSTHUMA. Aan dr. F. E. Posthuma, voorzitter van den Nijverheidsraad te 's-Gravenhage, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de Rijkscommissie van advies voor exportcrediet-garanties. t MET EEN GESTOLEN AUTO AAN i DEN HAAL. De beide dieen door brand in den auto aangehouden. Te Delft zag een op den Goudschenweg tannacht een een surveilleerend agent van Ïolitie, dat een auto in brand vloog. Een nal volgde, waarop de auto stopte. De agent begaf zich naar de auto, waaruit twee personen stapten, die, den agent ziende, aan den haal gingen. De agent achtervolgde de (.vluchtelingen op een onbeheerd staande diets en 't gelukte hem beiden aan te houden. 'Het bleken twee Rotterdamsche kooplieden te zijn. Bij informatie te Rotterdam kwam uit dat de auto aldaar gestolen was. Zoowel verdachten als de auto ?ijn naar Rotterdam overgebracht. ONEERLIJKE CONCURRENTIE. De handelsreiziger S., wonende te Maarn '(Utr.), is aldaar aangehouden, verdacht van oplichting en oneerlijke concurrentie. Ver- ;dachte zou zich hebben uitgegeven als ver tegenwoordiger van „Calvé Delft" en jegens verschillende afnemers hebben voorgewend, dat deze onderneming met de door hem ver tegenwoordigde vennootschap was veree- nigd, tengevolge waarvan, naar hij voorgaf, tijdelijk de „Delftsche Slaolie Extra" tegen sterk gereduceerden prijs, zij het onder an dere benaming en etiket, vanuit een andere plaats zou worden geleverd. Na aanvankelijk te Maarn in verzekerde bewaring te zijn gesteld, is verd. naar Utrecht overgebracht, waar hem door den officier van justitie een verhoor is afgeno men. EXCURSIES CREMATORIUM WF.STERVELD. Zondag 25 Juni organiseerde de arbeiders- vereeniging voor lijkverbranding voor een aantal harer afdeelingen uit verschillende deelen des lands een excursie naar het crema torium te Westerveld. Meer dan 300 per sonen, verdeeld over verschillende groepen, waaronder ook enkele jeugdgroepen, hebben onder leiding van hoofdbestuurders der ver- eeniging en van het technisch personeel de in richting bezocht. PAARD OP HOL. Voerman onder den wagen terecht gekomen. Toen gisteravond de 49-jarige G. Vos in dienst van de A. P. C. te Venlo met paard en ■kar over de Maasbrug reed, werd het paa:d plotseling schichtig, met het gevolg dat V van den wagen gesmakt werd en onder de wielen geraakte. Met ernstige inwendige kneuzingen en kwetsuren werd het slachtoffer opgenomen en naar het r.k. ziekenhuis te iVenlo overgebracht. Het paard sloeg op hol en gooide in zijn vaart nog een lantaarnpaal omver. Na veel moeite is het tenslotte gelukt het dier tot stilstand te brengen. MOEILIJKHEDEN BIJ DE WERK VERSCHAFFING. Zestig arbeiders aan het Twente— Rijnkanaal geschorst. f Op de werken van het TwenteRijnka naal nabij Hengelo, waar eenige honderden arbeiders in werkverschaffing geplaatst zijn, hebben strubbelingen plaats gehad met het gevolg, dat ruim zestig arbeiders, meeren- deels te Hengelo, waar eenige honderden ar beiders in werkverschaffing geplaatst zijn, hebben strubbelingen plaats gehad met het gevolg, dat ruim zestig arbeiders, meeren- deels te Hengelo en Enschede woonachtig, zijn geschorst. i Van werknemerszijde werd ons medege deeld, dat er onder de arbeiders om verschil lende redenen ontstemming heerschte. Een aantal ploegbazen vroeg daarom een onder houd aan met den hoofdopzichter. Dit werd ^toegestaan, doch toen de bazen gezamenlijk verschenen, werd hun medegedeeld, dat ze zich als geschorst konden beschouwen. Toen dit aan de arbeiders werd medegedeeld, leg- cien ook dezen, ten getale van ruim zestig, 'den arbeid neer, waarop zij eveneens ge schorst werden. i Van andere zijde vernemen wij, dat de in specteur het onderhoud niet had toegestaan, hdoch de enschen verwezen had naar de z.g.n. ^contactcommissie. Toen daarop de ploegba zen niet aan hun werk gingen, werden ze ge schorst, evenals de arbeiders, die zich met hen solidair verklaarden. De contactcommissie stelde zich onmiddel lijk met de partijen in verbinding en Zater dag is een bespreking gehouden met de in spectie, de arbeiders en het gemeentebestuur. l. De schorsing is nog niet opgeheven. De zware regenval van de laatste dagen der vorige week laat nog steeds zijn gevol gen voelen. Thans komt ook het water uit Duitsch- land, dat op de Twentsche beken loost, op zetten. Het waterschap de Schipbeek was reeds genoodzaakt de Oortjessluis open te zetten et gevolg dat de waterleidingen rond om Hengelo en Borne overvol geraakten De afvoer op de Almelosche en Wierdensche ri viertjes is gestremd door de geweldige hoe veelheid, die zij te verwerken krijgen. De maximum-capaciteit is reeds bereikt en het gevolg hiervan is, dat de landerijen in de lager gelegen gebieden rond Hengelo en Borne en in de buurt van Wierden onder water komen te staan Veel aardappel en rog gevelden staan reeds blank en groote com plexen hooiland hebben eveneens overlast van het water. Vele landbouwers hadden hun gemaaide hooi nog op het land staan, zoodat aan den oogst groote schade is toe gebracht. Verwacht wordt, dat de hoogste waterstand nog niet is bereikt. De Heide-maatschappij heeft de arbeiders uit de omliggende plaatsen, die aan de Weezebeek werken, naar huis gezonden. Al leen de werkloozen, die in een kamp bij Har- brinkshoek waren ondergebracht, heeft men hier nog gehouden, ten einde direct hulp bij de hand te hebben als dit noodig mocht zijn. Een brug in den weg van Almelo naar Hen gelo en eveneens een brug op den weg van Almelo naar Bornerbroek zijn reeds zooda nig verzwakt, dat daar geregeld bewaking bij moet worden geplaatst. EEN KRANS GELEGD. Gouden jubilé van den A.N.W.B. Namens den A.N.W.B. heeft hedeg, aan den vooravond van het 50-jarig bestaan van dien bond, de heer A. G. H. Obscholtens, lid van het algemeen bestuur, een krans gelegd op het graf van den heer W. J. Lugard, in le ven lid van het dagelijksch bestuur en hoofd redacteur van de Kampioen. Twee zwaargewonden. Gisterochtend om 10 uur staken een 55- jarige man en zijn beide zoons, van resp. 20 en 14 aar, den weg over hoek Jan Evert- senstraat en Mercatorplein te Amsterdam. Juist naderde van den Hoofdweg een wagen van lijn 7, weshalve het drietal 't op een loopen zette om nog tijdig vóór de tram langs over de rails te komen. In hun haast keken ze niet voldoende uit, met het gevolg, dat zij aan den anfieren kant van de rails tegen een auto opliepien, die alle drie omver reed. De 20-jarige zoon kwam er met eenige lichte verwondingen af, maar de vader en de 14-jarige jongen werden met zware wonden opgenomen en naar een der gasthuizen ver voerd De toestand van den vader is levens gevaarlijk. Motorfiets tegen de spoorboomen. Zondagavond ongeveer 11 uur zijn bij den Wierdenschen overweg tusschen Nijverdal en Wierden twee negentienjarige jonge lieden uit Zwolle in volle vaart met hun motorfiets tegen de gesloten spoorweg- boomen opgereden. De jongelui werden zwaar gewond en zijn naar het ziekenhuis te Almelo overgebracht. Hun toestand is niet zonder gevaar. De overweg is hier goed verlicht en de boomen worden reeds tijdig gesloten. Een motorrijder, die niet uitkeek. Zondagmiddag omstreeks halftwee had te Oosterhout (Geld.) een autobestuurder, die met zijn familie in een boomgaard kersen was gaan eten, zijn wagen terzijde van den weg geplaatst. Een motorrijder uit Leiden, die zijn meisje op de duo had, heeft, door dat hij niet recht voor zich uitkeek, de auto niet opgemerkt. In volle vaart reed hij op den wagen met het gevolg, dat beide personen over den weg werden geslingerd. Het meisje kreeg zware verwondingen en werd bewuste loos in een naburige woning binnengedra gen. De bestuurder van het motorrijwiel werd minder zwaar gewond. Beiden zijn j>er auto naar Leiden overgebracht. Het motor rijwiel was geheel vernield en de auto zwaar beschadigd. Van den bagagedrager geslingerd. Zondagavond is een twaalfjarig meisje, af komstig uit Rotterdam, dat in Den Helder bij familie logeerde, aldaar onder een per sonen-auto geraakt. Het meisje zat op den bagagedrager van het rijwiel van haar zus ter, die vlak voor den auto den weg overstak. De auto raakte het achterwiel van de fiets, het achterste meisje werd er af geslingerd, waarna een der wielen over haar heenreed. In levensgevaarlijken toestand is zij naar het hospitaal gebracht. Wielrijder te Bussurn aangereden. aan de gevolgen overleden. Zondagavond ongeveer half neger, is te Bussum een 30-jarige wielrijder, genaamd Krijts, wonende aan den Plaggenweg al daar, met een auto in botsing gekomen en in hopeloozen toestand naar de Majellastich- ting gebracht. De man kwam uit de Prinsenstraat om naar links den Laarderweg op te gaan, waarbij hij links en vlak langs het trottoir reed op het oogenblik dat om dien hoek met slecht zicht de auto uit de St. Vitusstraat kwam. De wielrijder sloeg bij de botsing met het hoofd tegen een portierknop en werd met een schedelbreuk en zwaar verminkt wegge bracht. In den afgeloopen nacht is hij aan zijn wonden bezweken. Brandstichting te Huizen. Vier woningen in brand gestoken. Zaterdagavond om half twaalf ontdekten buren brand in een van vier woningen onder één kap gebouwd in de Warandestraat te Huizen (N.H.) Daar niemand in dat huis was, verschaften zij zich toegang en gingen tot blussching over. De politie, onder leiding van burgemeester Egberts, ontdekte spoedig verdachte omstan digheden. Het bleek dat in de gang een hoop jute met petroleum gedrenkt in vlam was geraakt, terwijl aan den kapstok een half verbrande mantel hing, die, evenals het kapstokkleed, van petroleum verzadigd was. Boven het trapgat hing een aantal dekens. De burge meester deed den bewoner, die nog om half tien thuis geweest was en verbleef in een kamp bij Oud-Naarden, waar hij cantine- knecht is, arresteeren. Den man, een zekere C. M. v. d. Laan, die kort geleden uit Bos koop gekomen is en als communistisch pro pagandist optreedt, werd Zondag een ver hoor afgenomen door het parket uit Amster dam, vergezeld van een deskundige voor het instellen van een onderzoek. De inboedel was hoog verzekerd. Café met garage afgebrand. Hedennacht te half drie werd brand ont dekt in het café met garage en woonhuis van den heer J. v. Dinter te Nistelrode (N.-B De brand, welke vermoedelijk is ontstaan in de garage, was door een der omwoners ont dekt. Deze waarschuwde de nog in diepen rust liggende bewoners, die in nachtgewaad zich in veiligheid moesten stellen. Zoowel het huis als café en garage werden een prooi der vlammen, terwijl de inventaris van het café en van het huis verloren gingen. De auto met een aanhangwagen, alsmede een machine van de bottelarij gingen mede in Je vlammen op De brandweer van Nistelrode trachtte net vuur nog te blusschen, doch slaagde hier niet in. De oorzaak van den brand is onbekend. Groote brand te Oss. In den vroegen ochtend heeft heden te Oss een groote brand gewoed, waardoor twee opslagplaatsen, een van hout en timmerwerk en één van leer, schoenen en schoenmakers materiaal, zijn verwoest. De brand brak uit omstreeks half vijf in de groote opslagplaats en magazijnen van het machinaal timmer bedrijf der gebroeders Klokgieter, gelegen aan den Wal. Een der leden van het gezin van den heer Klokgieter, een der firmanten, die onmiddellijk naast de fabriek woont, ontdekte den brand en wekte in allerijl de andere leden van het gezin. De ruiten aan de achterzijde van de woning waren toen reeds gesprongen. In de magazijnen stond een groot aantal lijk kisten, welker fabricage een der onderdeden van het bedrijf van de gebr. Klokgieters is. Ook bevond zich daar een toonzaal van lijk kisten. De brand sloeg over naar een achter de opslagplaats gelegen voorraadschuur van het schoenmagazijn van den heer v. Wal. Hierin bevond zich een groote hoeveelheid leer, schoenen en schoenmakersmateriaal. De brandweer kon tegen de vuurzee, die in de brandende magazijnen was ontstaan, niets uitrichten en moest zich bepalen tot het be schermen van de aangrenzende woningen. Ook een groote garage van de firma gebr. Hendrik liep ernstig gevaar. De brandweer slaagde er echter in deze te behouden. De genoemde magazijnen en opslagplaat sen zijn geheel uitgebrand. Nóch de opslag plaatsen van de gebr. Klokgieter, nóch het magazijn van den heer van Waal waren ver zekerd. Ongeveer 6 uur in den ochtend was de brandweer het vuur meester. De na- blussching zal nog geruimen tijd in beslag nemen. De schade is zeer belangrijk. Winkelhuis een prooi der vlammen. Hedennacht brak door onbekende oorzaak brand uit in het woon- en winkelhuis van den heer P. Hokke, gelegen aan den Molendijk te Ooltgensplaat. Het huis is grootendeels uit gebrand, hetgeen niet verbrandde, kreeg veel waterschade. Boerderij afgebrand. In den afgeloopen nacht is te Someren (N.B.) een groote boerderij in vlammen op gegaan. Toen de bewoners in het midden van den nacht het vuur ontdekten, stonden de schuur en stallen reeds nagenoeg in lich terlaaie. De eigenaar-bewoner H. v. Bussel moest met vrouw en zes kleine kinderen in nachtgewaad het brandende huis verlaten. Van den inboedel en landbouw-inventaris kon niets worden gered. Een kalf en drie var kens kwamen in de vlammen om. Het overige vee bevond zich in de weide. De boerderij brandde nog voordat de brandweer gearri veerd was, tot den grond toe af. Verzekering dekt de schade voor een gedeelte. De oorzaak van den brand is onbekend. KORTE BERICHTEN. Op Woudschoten, het conferentieoord van de Nat. Clir. Studenten Ver. te Zeist, is onder presidium van den heer K- Kruithof uit Utrecht 'e 16e algemeene vergadering van het Chr. Nat. Vakverbond gehouden. De 60-jarige v. d. B. uit Wijchen, die die Vrijdag 1.1. door een auto was aangereden en levensgevaarlijk gewond, is in het zieken huis overleden. Gisteravond is dr. H. Colijn, vergezeld van zijn secretaris, na in het restaurant van het vliegveld Waalhaven het diner te hebben gebruikt, met een toestel van den gewonen dienst van Waalhaven naar Londen vertrok ken, ter deelneming aan de wereldconferentie. De heer G. A. P. Ooykaas te Limmen is aan de technische hoogeschool te Delft ge slaagd voor het propaedeutisch examen voor civiel-ingenieur. OP WACHTGELD-STELLING. Op de vragen van den heer Suring, lid der Tweede Kamer, betreffende de toekenning van wachtgeld aan bijzondere onderwijzers ongevolge art. 125 der Lager-onderwijswet 1920, heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen geantwoord: Aangaande de vraag, of de bijzondere lagere school, waaraan de onderwijzer was verbonden op het tijdstip van ingang van zijn wegens opheffing van zijn betrekking verleend ontslag, voldeed aan de in artikel 88 der Lager-onderwijswet 1920 bedoelde eischen en voorwaarden betreffende bekosti ging uit openbare kassen, kan volgens artikel 99 dier wet eerst na afloop van het jaar worden beslist. Eerst na die beslis sing kan dus worden beoordeeld, of de ont slagene aan artikel 125 der wet recht op wachtgeld ontleent, Het bovenstaande maakt geen inbreuk op het in de lager-onderwijswet 1920 vastge legd recht op wachtgeld. Evenwel behoort in elk geval te worden onderzocht, of dat recht aanwezig is. Uit de omstandigheid, dat daar bij naar de uitdrukkelijke bedoeling van de wet moet worden gelet op de aanspraak vas het schoolbestuur op rijksvergoeding, volgt echter geenszins rechtsonzekerheid en evenmin verijdeling van de wachtgeldrege ling. De regeering is bereid, de erkende moei lijkheid te ondervangen door de wachtgelden als voorschot uit te betalen, mits voor even- tueele terugbetaling borgtocht worde ge steld. In dien zin worden de noodige maar regelen genomen. SCHAGERBRUG. De heer A. Bakker alhier is te Den Haag geslaagd voor het examen gemeente administratie. POLDER WAARD EN GROET. Bij koninklijk besluit zijn benoemd tot dijk graaf van den polder Waard en Groet, de heer A. J. Waiboer te Winkel; tot heemraad van den polder Waard en Groet, de heer P. Kistemaker Sr. te öchagen, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn geworden; tot heemraad van den polder Waard en Groet de heer G. D. Geert- sema te Barsingerhorn. HEEMSKERK. (Juni). Getrouwd: A. Res en C. M. Duine- veld. Bevallen: Josp. v. d. Maat—Mens, z. J. de WildeKramer, z. Overleden: P. Wentink, 20 jaar. Vragen, deze rubriek betreffend -, kun nen door onze abonné's worden gezon den aan Dr. te Hennepe, Diergaardesin gel 96 a te Rotterdam. Postzegel voor anttwoord insluiten en blad vermelden. Mijn Kippenhouderij in Treurzang. Heden ontving ik een bijzonder zieli ge brief naar aanleiding waarvan ik een en ander zou willen bespreken. De brief luidt als volgt: „Mijn kippenhouderij is een treurzang Begonnen met kuikens koopen, spoedig haast alles dood. Pullorum, ook nog een partij met allemaal zwerende koppen. Na een paar dagen kon men groote har de stukken etter uit de oogleden druk ken. Met tobben bracht ik 120 kippen groot van de 900 kuikens. Maar toen kwam diphtherie en kippen met zwe rende oogen, het slot was: ik had nog ongeveer 50 kippen. Nu stierven er de laatste week tien kippen. Ze laten een paar dagen de vlerken hangen, de kam en lellen worden blauw en binnen twee dagen zijn ze dood. Ik sneed er zelf een open, volgens mij was alleen de lever ziek, ik dacht bijna: Is dat geen soort vergiftiging! Van de tien kippen waar over ik schreef, werden er twee door mij afgemaakt omdat ze verlamming had den in de pooten. De rest stierf aan de verschijnselen waaraan de twee kippen stierven, die ia naar de Rijksserumin- richting gezonden heb. Ik meen dat mijn kippen achtereenvolgens vijf of zes ziek ten doorgemaakt hebben. Er loopen er nu nog een paar te sukkelen en wat ok ook doe .altijd is het resultaat de dood!" Hier zien we nu een der vele voor beelden hoe men met kippenhouderij veel geld verliezen kan en er nog een hoop moeite en zorgen door op den koop toe heeft. Verder zien we hoe leelijk wij gedupeerd zijn als we beginnen met kuikens waar pullorum onder heeft ge zeten, iets waarvoor ik altijd waar schuw. Meestal houdt men van kuikens waar pullorum onder geheerscht heeft een partij zwakke diertjes over, die aan allerlei ziekten ten offer vallen. Daarvan is deze brief wel een treurig bewijs. Na dat de pullorum uitgewoed was trad blijkbaar snot op, waardoor de dikke koppen en zwerende oogen ontstonden. Van de 900 kuikens waren nu nog 120 kippen over en daaronder brak diphthe rie uit zoodat er maar 50 overbleven. Hier is dus de fout begaan dat de toch reeds zwakke diertjes niet bijtijds tegen diphtherie ingeënt zijn. Laat nu elke lezer alvast noteeren dat hij al zijn kui kens tegen dat ze vier vijf maanden oud zijn door den dierenarts laat inen ten tegen diphtheriea Deze enting is bij* zonder goedkoop geworden doordat L Rijksseruminrichting de entstof tegen uiterst lagen prijs voor de dierenartsen beschikbaar stelt. Dit is juist gedaan om de kippenhouders in deze sombere tijden er toe te brengen hun pluimvee in f» laten enten en dat door deskundigen te laten doen. Ga niet zelf met dat werk beginnen, het lijkt gemakkelijk en goed koop doch het loopt heel ve9l op geknoei en mislukkingen uit. Wendt U daa-im tot den dierenarts, dan wordt U be trouwbaar geholpen. Wacht nu echter vooral niet tot de jonge kippen al aan den leg zijn of totdat het gure najaar gekomen is, dan is Let meestal te laat! Als de kippen aan den leg zijn is het té laat, omdat ze dan door de enting een schok krijgen waardoor de eierproductie vermindert en wij dus schade lijden en als we wachten tot het gure najaar is het te laat, omdat dan meestal Je ziekte er al is en we dan ondanks de enting vele dieren kunnen verliezen. Onthoudt eens en vooral dat de enting tegen de diphtherie der kippen is een voorbehoedende enting, die bij gezonde jonge dieren toegepast moet worden. Het is geen geneesmiddel zooals 99 van de 100 kippenhouders denken en hopen. Laat men dus enten op den leeftijd van 4 a 5 maanden, dit raadt ik U ten sterk st* aan, wacht niet tot de ziekte er is, dan is het te laat en lijdt men groote schade. Dat is dus punt één! Onze briefschrij ver heeft zijn dieren, die het dubbel noodig hadden, niet bijtijds laten inen ten en houdt dus na een heele zomer tobben van 900 kuikens zegge 50 hennen over. Nu begaat hij de tweede enorme fout! Van deze hennen gaan er een paar dood en hij gaat ze zelf opensnijden en „vindt alleen de lever ziek" en „denkt, dat ze vergiftigd zijn." Kan men nu ooit duidelijker voor beeld vinden voor mijn telkens her haalde waarschuwin: „snijdt nooit zelf zieke of gestorven kippen open." Ten eerste omdat zelfs de beste deskundige aan een opengesneden kip meestal de ziekte niet herkennen kan. Ik mag toch wel van eenige ervaring spreken na misschien in de laatste jaren een dertig duizend kippen opengemaakt te heb ben. Ik kan het niet zien als ik er niet allerlei laboratorium hulpmiddelen bij haal, zooals de microscoop en voedings bodem om bacteriën te kweeken. Welk nut heeft het dus als een leek of een deskundige een kip openmaakt zonder die laboratorium hulpmiddelen? Door wat we zien als de kip open is worden we toch niet wijzer. Daarvoor is een veel dieper gaand onderzoek noodig' Maar ten tweede bestaat het groote govaar dat door het opensnijden smet stof verspreid wordt en dat is bier blijkbaar ook gebeurd. Een leek kan een kip niet zóó opensnijden of hij besmet de heele omgeving. Ten derde zijn er ziekten ook voor den mensch gevaarlijk, zooals tuberculose en paratpyhus. Wat dus onze lezer gedaan heeft is het domste wat hij had kunnen doen. Tenslottte, als mosterd na den maaltijd, werden twee kippen naar de Rijksseruminrichting te Rotterdam ge stuurd en wat bleek? Zij hadden beide kleinsche ziekte en wel tengevolge van de overblijfselen van de in hun jeugd doorstane pullorum-besmetting. De eene had een hevige hartkwaal, de andere een sterke eierstokdegeneratie. De lever- veranderingen die onze briefschrijver ook opgemerkt had, waren een der ver schijnselen van Kleinsche ziekte. Hier h«eft waarschijnlijk in dit 8®va de eigenaar met het zelf opensnijden zijn schamel overblijfsel van de 900 km* kens nog eens extra besmet en sterft nu de rest nog aan Kleinsche ziekte. Een enorme schade dus, die v°o- komen had kunnen worden. Wacht to in geval van ziekte niet te lang af, bn zelf niett, kwakzalver niet, de r®^Te^je? staat immers al jarenlang gereed V n te helpen en nog wel geheel gratis, zen de eerste exemplaren op naar de seruminrichting, het onderzoek g schiedt gratis en gij wordt ciaar .oorflezS hoed voor „treurzangen" zooals in brief beschreven werd. Dr. TE HENNEPE- V

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 8