DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Wat er in Duitschland gebeurt. 2lU^et_^ademetU T)aqjdi\ksdi Oveczicht (Buitenland De Economische Wereldconferentie. No. 150 Woensdag 28 Juni 1933 135e Jaargang Hitier publiceert een oproep tot het Duitsche volkwaarin hij er op wijst, dat het jarenlang nagestreefde doel thans bereikt is. De kerkelijke kwestie in Duitschland. HET DUITSCH NATIONALE FRONT ONTBONDEN. Wat vandaag de aandacht trekt De commissiezittingendr. Neder bragt in de commissie der merken. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote ccntracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V, Boek- en Handelsdruk kerij v,h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Den Haag 27 Juni 1933. De vergadering van de Tweede Kamer op héden was in de eerste plaats samengeroepen voor de afdoening van een aantal crisis maatregelen, hoofdzakelijk verlenging van reeds bestaande regelingen. De voorzitter had daarbij eenige kleinere wetsvoorstellen betreffende naturalisatie, regularisatie van uitgaven enz. gevoegd. Alvorens men tot behandeling er van overging, heeft evenwel de voorzitter nog eenige nieuwe leden, de plaats innemend van tot minister benoemde afgevaardigden be- eedigd. Daar waren twee oude bekenden bij de heeren Schaepman (r.k.), die in de plaats van minister Deckers weder in de Kamer verschijnt, en Rutgers van Rozenburg (c.h die den zetel van den heer Beelaerts van Blokland zal innemen. Verder werden be- eedigd de heeren Van der Weyden (r.k.), Van Dijke (a.r.) en Van Koeverden( r.k.), respec tievelijke vervangers van de heeren Ver schuur, De Wilde en Van Schaik. De beide eerstgenoemden gevoelden zich natuurlijk onmiddellijk weer thuis, de drie anderen deden soms nog een beetje onwennig, maar nieuwe kamerleden worden doorgaans zoo gemoedelijk en welwillend ontvangen, ook door afgevaardigden van andere kleur, dat zij zich wel spoedig thuis zullen gevoelen. Veel valt er niet na te vertellen van het heden verhandelde. Bij het ontwerp betref fende de voortzetting van de regeling raken de den boterinvoer, hebben wij en anderen met ons weder vergeefs getracht een woord op te vangen van het betoog van den heer Vervoorn, den opvolger van den heer Braat. We hebben naderhand vernomen, dat hij als goed agrariër wenschte, dat verder zou wor den gegaan met de beperking van den in voer, en dat hij niet van margarine hield, maar minister Verschuur heeft hem trachten duidelijk te maken, dat het voor de marga rine ook niet zoo'n prettige tijd ir en dat men steeds redelijkheid moet betrachten, ook tegenover de margarine-industrie. Bij het wetsvoorstel tot voortzetting van de contingenteering van den vleeschmvoer hebben de heeren Van den Heuvel (a.r.), Lovink ((c.h.) en Van Voorst tot Voorst (r.k.) weder geprotesteerd tegen den invoer van vleesch in het bijzonder uit Denemarken Laatstgenoemde zou niets liever willen dan dat heel de vleeschinvoer uit Denemarken werd stop gezet. Minister Verschuur had niet veel moeite te betoogen, dat men niet te ver mag gaan met de beperking van den invoer, omdat dit zich op onzen uitvoer weder wreekt. Daarbij deed de heer Schaper (s.d.a.p.) een woord hoorden ten bate van de verbruikers, die meer betalen dan behoorlijk is, wanneer de vleeschprijzen kunstmatig hoog worden ge houden. Behalve de hier genoemde ontwerpen heeft de Kamer zonder stemming haar goedkeu ring geschonken aan crisiswetten betreffende den invoer van katoenen manufacturen, den invoer van rijwielbanden, den invoer van porselein en aardewerk, den invoer van wol len stroffen, den invoer van kousen en sok ken, den invoer van tapijtgoederen, den in voer van naaigaren, die van tafel- en servet goed, dien van schoeisel en nog wat klein goed. Veel langer dan een uur heeft de Kamer niet aan de hier bedoelde wetsontwerpen be steed. Zij heeft daarna in huishoudelijk ver gadering haar eigen begrooting voor het volgend zittingjaar afgedaan en is vervol gens tot 4 Juli naar huis gegaan. Het is waarschijnlijk te achten, dat de Ka mer daarna eerst in het begin van Septem ber zal samenkomen om nog vóór de gewone sluiting van de zitting enkele voorstellen, waaronder de Omzetbelasting af te doen. De toonaangevende instanties van het Duitsch nationale front hebben Dinsdagmid dag- en -avond onderhandeld over de kwestie van ontbinding van het Duitsch nationale front. Na ruggespraak met Hitier gehouden te hebben, werd besloten over te gaan tot ontbinding van het Duitsch nationale front. In onmiddellijk verband hiermee staat de ontslag-aanvrage van dr. Hugenberg als rijksminister van economische zaken. De officieele partijmededeeling. De rijkspersafdeeling der NSDAP deelt mede: In volledige overeenstemming met den rijkskanselier en in het inzicht van het feit, dat de partijenstaat overwonnen is, heeft het Duitsch Nationale Front besloten over te gaan tot ontbinding. Het wordt bij de noodi- ge maatregelen tot afwikkeling niet gehin derd. De voormalige leden van het Duitsch Na tionale Front zullen door den rijkskanselier als volledige en gelijkgerechtigde medestrij ders van het nationale Duitschland worden erkend en beschermd tegen iedere krenking en achteruitzetting. Dat geldt in het bijzon der voor alle ambtenaren en bedienden. De wegens politieke overtredingen gear resteerde voormalige leden van het Duitsch- Nationale Front worden zonder verwijl in vrijheid gesteld en zullen niet meer vervolgd worden. De fracties van den rijksdag en de land dagen der NSDAP en van het thans ontbon den Duitsch Nationale Front waarborgen een uniform stelling nemen door afvaardi ging van een of meer leden van het Duitsch Nationale Front in de besturen der fracties der NSDAP (Rijksdag en Pruisische land dag elk 2). In de gemeentelijke autonome li chamen zal op gelijke wijze worden beschikt. Het bovenstaande is onderteekend door den rijkskanselier en door de heeren von Winter- feldt. Freiherr von Freytagh-Loringhoven en dr. Poensgen als vertegenwoordigers van v»et voormalige Duitsch Nationale Front. Een oproep van Hitier: „es ist erreicht!" Rijkskanselier Adolf Hitier heeft den vol genden oproep uitgevaardigd: Nationaal-socialisten! SA- en SS-mannen! Mannen van den Jungstahlhelm! Een sedert veertien jaren onwrikbaar nagestreefd doel is thans bereikt. Nu de Jungstahlhelm onder mijn bevel is gesteld als opperst SA-leider en de bond Scharnhorst ingeschakeld is in de Hitlerjugend is de eenwording van de politieke strijdbeweging der Duitsche natie voltrokken en beëindigd. SA, SS, ST en HJ zullen thans voor de geheele toekomst de eenige organisaties zijn die de nationaal so cialistische staat kent als dragers van de politieke opvoeding van jeugd en mannen. Het was begrijpelijk, dat in de jaren na de revolutie op de verschillende plaatsen van ons Duitsche vaderland gepoogd werd te genstand te bieden aan de November-misda- digers en hun heilloos regiem. Onafhankelijk van elkander, zonder elkander te kennen, stonden mannen op en organiseerden partijen en bonden voor den strijd tegen den marxisti- schen staat. Zij allen hebben zonder twijfel het beste gewild. Maar wanneer Duitsch land moest worden gered, kon dat slechts ge schieden door één beweging en niet door 30. De toekomst van ons volk hangt er niet van af hoeveel organisaties voor deze toekomst in de bres traden, maar daarvan of het gelukt den wil der velen ondergeschikt te maken aan het eene doel en daarmede slagvaardig samen te vatten in een beweging. Gelijk de Duitsche rijksweer eenmaal g dwongen was ondanks alle verdiensten der afzonderlijke vrijcorpsen deze op te heffen ten einde het Duitsche -.elk weer een enkel leger te geven, zoo was de nat.-soc. bewe ging niet minder gedwongen om zonder rekening te houden met eerdiensten of geen verdiensten de tallooze bonden, vereenigingeu en organisaties op te hef ie n, ten einde het Duitsche volk een uniforme organisatie van zijn politieken wil te geven. Talrijke beste Duitschers hebben deze taak niet begrepen en vele anderen wilden hem niet begrijpen Vandaag is de beteekenis en daarmede de noodzakelijkheid van dezen ontzaglijken strijd duidelijk voor ieder die ons voik lief heeft en aan zijn toekomst gelooft. Zoo moesten wij in de achter ons liggende jaren talrijke organisaties eenvoudig om deze overwegingen vernietigen en zoo zullen wij ook het ontstaan van iedere nieuwe organi satie, die wederom alleen de oude versplintt ring zou voortzetten, verhinderen. De onveranderlijkheid van dit besluit legi: echter den plicht op rechtvaardig te zijn. Wij willen derhalve als Duitschers en nationaal socialisten eerlijk het onderscheid erkennen dat bestond tusschen andere bonden en den Stahlhelm. Wij willen toegeven, dat in den bond van Duitsche frontsoldaten honderd duizenden Duitsche mannen zich aaneenge sloten hebben die daarmede aan het systeem onttrokken werden. In het uur van den omme keer van het Duitsche noodlot echter sloot de eerste bondsleider zich aan bij de nationaal- socialistische revolutie. Deze heeft thans ook de laatste conse quentie getrokken uit de historische ontwik keling en bevel gegeven dat afgezien van traditioneele banden tusschen de oude front soldaten de geheele Jongstahlhelm zal wor den ingeschakeld in de SA, den Scharnhorst- bond en de Hitlerjugend en onder mijn bevel geplaatst zullen worden. Mijn SA-leiders en SA-kameraden. Dit be sluit zal eens in de Duitsche geschiedenis worden gewaardeerd als zeer zeldzaam be wijs voor een werkelijk grootmoedig nationaal denken. Wat anders misschien na jarenlange dwalingen of langen strijd die wederom Duitsche kracht verbruikt zou hebben, zou zijn gelukt, is door de inzichtsvollc daad van een man, die sedert 30 Januari in trouwe bondgenootschap naast mij in het kabinet zit, beslist. Het verdere bevel, dat de overblijvende tra ditioneele bond der oude frontstrijders in den vervolge geen ander partijlidmaatschap meer zal erkennen dan dat van de nat.-soc. be weging, geeft mij eindelijk de mogelijkheid het verbod van lidmaatschap onzerzijds op te ïeffen. Met het oog op deze groote ontwikkeling voel ik mij gedwongen, allereerst U mijn oude strijdkameraden der partij der SA en SS uit overvol hart te danken voor de grenzt- looze trouw, die gij mij in goede en slechte dagen zoo vele jaren lang hebt betoond. Aan Uw standvastigheid is dit mede in de eerste plaats toe te schrijven. Gij zijt eens de fana tieke strijders geweest tegen het oude sy steem en vandaag zijt gij de onwrikbare garde van de nationaal-socialistische revolutie. Verder echter wil ik thans ook diegenen dank zeggen, die uit vrijen wil het zekerlijk niet gemakkelijke besluit hebben genomen af te zien van hun trotsche zelfstandigheid in het belang van de hoogere gemeenschap. Ik begroet daarmede voor de eerste maal de thans in onze rijen mede-marcheerende Jong Stahlhelm Ik beveel derhalve ook van vandaag af aan allen leiders, SA en SS-mannen de in onze gemeenschap getreden mannen van den Stahlhelm op te nemen als kameraden en daarmede in te sluiten in den eeuwigen bond die ons samenhoudt en die niet verbroken zal worden. Wat ook het verleden aan herinnt ringen bergt, voor mij en voor U geldt alleen de groote toekomst, tegenover welke wij ons verplicht hebben. Wanneer het ons mocht gelukken in den loop van vele jaren millioenen voormalige marxisten te bekeeren, tot ons te brengen en in onze rijen op te nemen, dan zal en moet hc: ons eerst recht mogelijk zijn nationale man nen die uit een ander kamp komen om ons de hand te reiken tot bondgenootschap, op te nemen als vrienden en kameraden. Ik ver wacht derhalve van ieder nationaal-socialist dat hij de grootte van deze historische ont wikkeling inziet en door zijn eigen houding medehelpt het nieuw verworvene in zoo kort mogelijken tijd ten innigste met ons te ver smelten. Staatscommissaris Jaeger over den kerkdijken toestand in Pruisen De staatscommissaris voor de evangelische kerken in Pruisen, Jaeger, heeft gistermid dag een radioredevoering uitgesproken over den kerkdijken toestand in Pruisen. Hij zette o m. uiteen: Het was van den kant van den staat niet meer mogelijk de verscheurdheid des volks aan te zien gelijk deze zich toonde in den on- zaligen strijd over de Rijksbisschopskwestie Een dergelijk in gevaar brengen van de door Adolf Hitier geschapen volkseenheid was en is niet alleen in het belang van den staat maar ook in het belang van de kerk en het belangrijkste deel der kerken nl. het kerkvolk onverdraaglijk. Het optreden van den staat in de kerk-kwestie beteekent daarom niet een ingrijpen van den staat in het religieuse leven. De staat heeft alleen de verplichting gehad ordenend in te grijpen en de voorwaar den te scheppen voor de regeling van de ker kelijke kwesties. Bij de ernstige zorg van den staat om het in gevaar gebrachte volk en de kerk kwam nog dat de oude evangelische landskerken van de oude Pruisische unie een open rechtsbreuk beginnen. Er werd nl. een com missariëel vertegenwoordiger aangesteld in de open functie van president van den evan gelischen opperkerkeraad, zonder dat de vol gens art. 7 van het Concordaat noodige voorafgaande aanvrage gericht was tot de Pruisische staatsregeering. Er zijn zekere feiten voorhanden voor de juistheid der ver onderstelling, dat deze stap der kerkleiding genomen is met de bedoeling de in wet en overeenkomst vastgelegde positie van den staat te omzeilen. Een dergelijke flagrante inbreuk op het recht met zoo groote beteeke nis voor de ontwikkeling der dingen in fatale richting kon niet worden geduld. Het is ook duidelijk, dat een vereischte maatregel van den staat niet alleen betrekking moest hebben op het domein van de oud-Pruisische kerk, maar voor een volledige effectiviteit ook uit gebreid moest worden op alle evangelische kerken van Pruisen. Aangegeven moet worden, dat de totale positie van volk, staat en kerk het in acht ne men van de volgende gezichtspunten nood zakelijk maakt: dat in geen geval de evangelische geloofs belijdenis en het eigen geloofsleven evenals de religieuse en kerkelijk waardevolle instel lingen in de afzonderlijke gemeenten en ker ken mogen worden gehinderd en aangetast De inschakeling van Duitschen aard en Duitsch volkswezen in de kerk gelijk deze door de nationale beweging terecht geëischt wordt, mag het geloof der vaderen en de vereering Gods niet verkleinen of vervangen door andere aan het christelijk geloof niet aangepaste elementen, maar moet veeleer dit christelijk geloof verduidelijken, verhelderen en het volk in het bizonder in zijn de Christe lijke idee vreemde gedeelten het Christelijk geloof nader brengen en opnieuw tot waarde doen worden. Deze inschakeling moet de nationale beweging de onontbeerlijke reli gieuse en kerkelijke fundamenten leveren en kerk en volk opnieuw tot elkander brengen. Wij staan voor een groot werk. Niet ge duld kan worden, dat de voltooiing van een dergelijke eerst op het uiterlijk vervolgens op het innerlijk gerichte taak gesaboteerd wordt door krachten die „kerk" zeggen en zichzelf bedoelen. Dit geldt ook voor de poging tot het indienen van een klacht naar het voor beeld van Severing. De staat kan in het be lang van zijn hooge taak dergelijke tegen standen niet dulden, maar moet ze beschou wen als opstand gericht tegen het gezag van den staat en moet ze vernietigen. Wij kunnen zooals ik dit in de demonstratie van 26 Juni naar voren heb gebracht, voor het afwenden van den bolsjewistischen chaos God en zijn werktuig Adolf Hitier niet ge noeg dank zeggen, want alleen het bestaan van de natie maakt het bestaan van een geor dende pn tot arbeiden in staat zijnde kerk mogelijK. Minister Goering over den strijd met de kerkgenootschappen. De officieele Pruisische persdienst deelt mede, dat de Pruisische minister-president Goering op 27 Juni den Pruisischen minister voor Wetenschappen, Kunst en Volksopvoe ding, Rust, het volgende schrijven heeft ge> zonden: Zeer geëerde heer minister! Dezer dagen is mij eenige keeren verzocht in te grijpen in den betreurenswaardigen kerkdijken strijd en in het bizonder de door U getroffen maat regelen op te heffen. Ik heb dat geweigerd Ik zou evenwel van deze gelegenheid willen gebruik maken in het openbaar mijn princi- pieele opvatting in deze kwestie uiteen te zet ten en daarmede mijzelf tal van nadere uit eenzettingen te besparen. Met groot leedwe zen heb ik kennis genomen van den ontbran den kerkdijken strijd. Ik was er steeds van overtuigd, dat de benoeming van een rijks bisschop slechts een fictie was. Ik was daarom ten zeerste verwonderd, toen ik mij er van moest overtuigen, dat de benoeming een feit was. Zoo lang wij de landskerken en geen rijkskerk hebben, kan naar mijn meening ook geen rijksbisschop worden benoemd. Tot de revolutie was de koning van Prui sen summus episcopus der Pruisische lands- kerk. Naar mijn meening zijn deze bevoegdhe den overgegaan op het Pruisische staatsmi nisterie, resp. op den Pruisischen premier, Uit dien hoofde was een verandering in Je constitutie der landskerk zonder onze na drukkelijke toestemming niet denkbaar. Ik constateer, dat de Pruisische staatsregeering van de zijde der landskerk niet op de hoogte is gesteld van de voorgenomen benoeming van een rijksbisschop. Ik heb derhalve'beslo ten U voor enkele dagen op grond van Uw rapport alle volmachten mijnerzijds over te dragen om den kerkelijken strijd te beëindi gen en de belangen van de Pruisische kerk te garandeeren. Ik herhaal ook vandaag nog eens schriftelijk de overdracht van deze vol macht. Ik draag U op alle U geschikt voor komende stappen zelfstandig te doen en ik draag U al mijn rechten als minister-presi dent en plaatsvervangend rijksstadhouder over. Ik ben er van overtuigd, dat ik geen beter mensch zou kunnen vinden dan U om deze voor de Pruisische kerk zoo belangrijke kwestie in het reine te brengen. Met hoog achting enz. Goering". Later werd verzocht dit schrijven van Goe ring aan Rust niet te publiceeren. DE GEBEURTENISSEN IN OOSTENRIJK. Nieuwe arrestaties van nat.-soc, leiders. In Weenen is gister in een aan den rand der stad gelegen huis de S.S.-leider Jose Fitzthum gearresteerd. De man was reeds twee malen gearresteerd in verband met de op den Gouden Zondag gepleegden traan gasaanslag tegen het warenhuis Gerngross en was ook veroordeeld geweest tot twee Het Duitsch Nationaal front ont* bonden. Hugenberg afgetreden. (Dag. Overzicht.) De ontwapeningsconferentie ver daagd tot October? (Buitenland.) Nieuwe arrestaties in Oostenrijk'. (Buitenland.) Bij Venlo is een 3-jarig meisje door een vrachtauto overreden en gedood. (Binnenland.) De gulden veilig; verklaringen van den president der Nederland- sche Bank en van mr. Oud, minister van financiën. (Binnenland.) Thans ook het tweede slachtoffer van den aanslag te Nuth overleden. (Binnenland). Kind verdronken aan het Zeg.is. (Stad en omgeving.) Hec gouden jubileum van den A.N.W.B. (Sport.) (Zie eventueel verder laatste berichten). maanden arrest. Anderhalve maand geleden ongeveer was hij op vrije voeten gesteld, waarna bij uit Weenen scheen te zijn ver dwenen. Bevel tot arrestatie is ook uitge vaardigd tegen den S.A.-opperleider Rudolf Biegler, benevens een reeks andere S.A.-lei- ders. Biegler was onmiddellijk na de arresta tie van Habicht uit Oostenrijk uitgewezen,' maar schijnt weer te zijn teruggekeerd en zich geruimen tijd in Linz te hebben opge- houden. In de sub-commissie voor de „merken" stelde dr. Nederbragt (Nederland) voor, dat de Economische Commissie van den Volken bond het geheele probleem van den import en export van vleesch en geconserveerd vleesch zou bestudeeren met de hulp der experts en in verband met de conclusies welke reeds zijn gemaakt door het Interna tionale instituut te Rome en het instituut der koelhuizen. De technische subcommissie. De technische sub-commissie heeft aanbe-' ve'ingen voorgelegd aan de tweede sub-com missie betreffende de gouddekking, welke noodig is voor de interne circulatie. Een dek king van 25 wordt voldoende geacht. Het verluidt, dat de bijeenkomst der goud- landen essentieel zal zijn voor de kwestie der stabiliteit van de valuta. Dr. Hirschfeld over de suiker. Dr. Hirschfeld (Nederland) heeft tijdens de beraadslagingen over de suikerproductie in subcommissie twee der Economische Con-, ferentie gewezen op den ernst der situatie, welke teweeg is gebracht door het feit, dat zekere staten niet hebben deelgenomen aan het Chadbourne plan. De adhaesie van alle suiker exporteerende landen was volgens spreker noodzakelijk voor het tot standkomen van eenige nieuwe overeenkomst. Een spe ciale commissie zou moeten nagaan of deze landen bereid zouden zijn een nieuwe over eenkomst aan te gaan. Hij stelde voor de in stelling van een speciale sub-commissie,'1 welke niet alleen vertegenwoordigers van exporteerende landen zou moeten "omvatten, doch ook die der belangrijkste produceeren- de, doch niet exporteerende landen. Deze zouden het schema in bizonderheden kunnen onderzoeken. In de sub-commissie voor de subsidies wezen de gedelegeerden van Noor wegen en Nederland er op, dat subsidies voor de koopvaardij in de eerste plaats moe ten worden behandeld, daar zij uiterst be langrijk zijn. Voorstellen van Krogmann. In de sub-commissie der Economische wereldconferentie, waarin de indirecte han delsbelemmeringen worden besproken, is gisteren door de vertegenwoordigers van ver schillende staten het Duitsche voorstel in zake een internationale overeenkomst over etappe-gewijze verlaging en afschaffing van de merken van oorsprong scherp aangeval lenen het bijzonder keerde de vertegenwoor diger van Engeland zich scherp tegen het voorstel. Terwijl o.a. ook bezwaren werden gemaakt door de Oost-Europeesche staten. Het Duitsche voorstel wordt gesteund door Nederland, België en Tsjecho Slowakije. Ook in de commissie voor handelspolitiek bestond onder de Oost en Midden-Europee- sche landbouwstaten krachtige oppositie tegen de Duitsche reserves in zake de land- bouwcontingenten. Betreffende het stabili- seeringsvraagstuk zeide MacReynolds, dat een valutastabilisatie ieder land moest om vatten en dat een tijdelijk stabilisatie van drie of vier saten nutteloos zou zijn. De voorzitter van de commissie voor han delspolitiek Krogmann stelde voor de tgr-

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1