Alkmaarsche Courant. DE ROODE VULPENHOUDER HET 49STE SCHOOLFEEST VAH VOLKSONDERWIJS. Honden! ffl en dertigste Jaargang. WOENSDAG 28 JUNI Jladiouieuws ft Seuilleton Stad en Omqemig. Van deze. rijpe Meikersen vindt U een ruime oogst in de heerlijke Kersen-jam Jieleman oDros No. 150 1933 Donderdag 29 Juni. Hilversum, 296 M. (Uitsluitend AVRO). 8— Gramofoonpl. 10— Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Solistencon cert R. Verhoog, piano en J. Possenis, viool. 11.Knipcursus kinderkleeding. 11.30 Ver volg concert. 12.2.15 Omroeporkest o.l.v. N Treep en gramofoonplaten. 2.30 Gramo foonplaten. 3.Causerie door mevr. W. van Italiëvan Embden. 3.30 Gramofoonplaten. 4— Voor zieken en ouden-van-dagen. 4.3Ó 'Gramofoonplaten. 5— Radiotooneel voor de kinderen. 5.40 Omroeporkest o.lv. N. Treep. 6 50 Sportpraatje H. Hollander. 7 Ver volg concert. 7.30 Drs. S. Elte: Parijs en Bretagne. 8.— Vaz Dias. 8.05 Gramofoon platen. 8.15 Uit de Groote Schouwburg te Rotterdam: Concertgebouw-orkest o.l.v. Dr, F Weissmann. Zangsolisten: Margherite Perras, Anny Konetzni, M. Bohnen en Paul Marion. 10.3012.Kovacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang: Bob Scholte. In de pauze en 11.Vaz Dias Huizen, 1875 M. (8—9.15 en 11.2. KRO, de NCRV van 10.11.en 2— 11.30 uur). 8.9.15 en 10.Gramofoonpl. JÏO.15 Morgendienst o.l.v. Ds. P. Smit. 10.45 Gramofoonpl. 11.3012.Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert en gramofoonpl. 2. Handwerkcursus. 3—3.30 Vrouwenhalfuur. 4— Bijbellezing door Ds. C. D. van Nop pen, m. m. v. zang en orgel. 5.Jeugd-Da- meskoor „Hosannah" o.l.v. J. M. Kouwen- hoven, m. m. v. P. v. Poelgeest, begel. 5.45 Cursus handenarbeid voor de jeugd. 6.15 Causerie door Dr. J. C. v. d. Does. 6.45 'Knipcursus. 7.15 Ned. Chr. Persbureau. 7.30 Journ. Weekoverzicht. 8.10.30 Arn- hemsche Orkestvereniging o.l.v. M. J. 'Manks, ca. 9.9.30 Causerie door A. Kool en ca. 9.45 Vaz Dias. 10.30—11.30 Gramo foonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein en berichten. 11.0511.20 Lezing. 12.20 Rutland Square en New Vic toria orkest m. m. v. Austin. 1.35 Gramo foonplaten. 2.35 Schotsche Studio-orkest o.l.v. Deines. 3.20 Vesper. 4.05 Buxton Ste delijk orkest o.l.v. H. Fcllowes. 5.05 Nor thern Studio-orkest. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Berichten. 6.50 Beethoven's pianosonates. 7.10 Spaansche les 7.40, 7.45 en 7.50 Le zing. 8.20 Cabarei-programma. 9.20 Berich ten. 9.40 Causerie. 9.55 Concert door J. Mo rel, bariton en L. England, piano. 10.50 Korte kerkdienst. 11.0512.20 Dansmuziek door het BBC-Dansorkest o l.v. H. Hall. Parijs „Radio-Paris", 1724 M. 8.05 Gra mofoonplaten. 12.50 Orkestconcert. 6.50 Gramofoonplaten. 7.40 Orkesiconcert. 8.20 Radiotooneel. Kalundborg, 1153 M. 12 20—2.20 Con cert uit hotel Angleterre. 3.30 Zang en piano. 3.505.20 Concert uit rest. „Wivex". 8.20 Oude dansmuziek door het Omroep orkest o.l;v. Gröndahl. 9.50 Gramofoonpl 10 25 Symphonieconcert o.i.v. Gröndahl, m. m. v. E. Hye—Knudsen, fluit. 11.1012.50 Dansmuziek uit „Arena". Langenberg, 473 M. 6.40 Gramofoonpl 7.20 Concert door militair orkest. 10.20 Concert door Trio. 12.20 Concert. 1.20 Con cert o.l.v. Eysoldt. 4.50 Concert o.l.v. Kneip. 8.35 „Peter und Paul-und ihre Gesellen". 9.50 Gramofoonplaten. 11.12.20 Concert o.l.v. Eysoldt. Rome, 441 M. 8 35 Gramofoonplaten. 9.05 Symphonieconcert. 10.05 Causerie. 10.20 Radiotooneel en gevarieerd concert. Brussel, 508 en 338 M. 508 M.t 12.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 1.30 Gra mofoonplaten. 5.20 en 6.35 Gramofoonpl. 9.20 Symphonieconcert o.l.v. Kumps. 10.30 Gramofoonplaten. 338 M.: 12.20 Gramo foonplaten. 1.30 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 5.20 Omroeporkest o.l.v. Walpot. 6 50 Omroepkleinorkest o l.v. Leemans. 8.20 Omroeporkest m. m. v. solisten o.l.v. Walpot. 10.30 Gramofoonplaten. Zeesen, 1635 At. 8 20 Orkestconcert o.l.v. Peter Schmitz. 9.20 „Glüchliche Reise", ge varieerd programma. 10.20 en 11.05 Berich ten. 11.20—12.20 Zie Langenberg. GEMEENTELIJKE RADIO- DISTPiBUTIE. Donderdag 29 Juni. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 10.35—10.50, Daven- y 10.5011.20, Lond. Reg. 12.20—13.05, idl. Reg. 13.05—15.20, Daventry 15.20- 24. Lifn 4: Langenberg 10.2019.20, Zeesen 19.20—24—, Geautoriseerde vertaling naar 'tEngelsch van Molly Thynne, door A. W. v. E—v. R. 28 „Dat kan wel zei Fayre „hoewel ik voor mij dien man niet mag. Maar daaruit volgt niet, dat hij niet weet, wie den moord begaan heeft, en hem om de een of andere reden wil be schermen". Sybil Kean lachte. „Edward zou zeggen, dat wij oude wijven zijn, met onze indrukken en afleiding-n. En toch zou het jammer zijn, iets te veronacht zamen, daar wij zoo weinig aanwijzingen heb ben". „Y07", stemde Fayre droevig toe. „Het is niet veel om op af te gaan Sybil Kean keek snel op. „Wat is dat?" vroeg zij. „Het eenige, wat wij van het nummer van den auto weten. Dat en een vulpenhouder, die misschien al tijden lang in het gras had gele gen- „Een vulpenhouder!" riep Cynthia uit. „Dat is iets nieuws. Dat hebt u al dien tiid verzwe- i$p, gom A Dinsdag 27 Juni 12 uur: afmarcheeren De Rochdaleschool (hoogste klassen) zet zich in beweging, tatarata, muziek voorop, letter K. hooggeheven, de driekleur wappert, voorwaarts! Steynstraat, Zilverstraat, Oude gracht, nieuwe groepen, letters, vlaggen rechtsom! Ginds wacht school E, en daar staat de Vondelschool bij de brug! Hoera! Eén twee, één twee, tatarata boem, boem en voor we 't weten zijn wij op de Voonneer. Zonder een moment stagnatie marcheert de heele zaak de boot oponder leiding van den voorzitter, den heer J. Cloeck (welbekend, maakte het 43 maal mee) worden de instruc ties uitgegeven. Men staat versteld van zulk een vlot binnen marcheeren van honderden en nog eens honderden kinderen: K tusschen- dek achter; B boven vóór, E beneden vóór, en zoo voorts. Precies aldus geregeld, opdat de boot gelijkmatig bevracht wordt. Iedere groep heeft een eigen kleur de kinderen, juichend en zingend, kennen hun plaats. Halt, op zijn de kinderen. Alsjeblieft andere helft! Waar blijven jullie? Aanstonds gaat de spoorbrug dicht, en dan moeten we een half uur wachten Gejubel aan den kant. Politie heeft afgezet: vele rijen dik staat Alk maar het feest mee te maken. Plaats! De Lin- denschool komt aan den kop van andermaal honderden en honderden aangemarcheerd. Goed zoo, muzikanten, helder op! 't Is toch zoo'n fleurig geheel. De zomertoiletjes van de meisjes (keurig, moeders!) zijn een lust voor de oogen, en onze jongens vertoonen ook meer kleur dan vroeger, gelukkig (we kunnen aan de trainingspakken voor beiderlui bij zulk een gelegenheid nog niet wennen). Daar marcheert een groep meisjes (E?, zoowaar) allen met dezelfde paarse hoofddoek uitge dost. Wacht, even kijken, dat is iets voor die en die juffrouw klopt! Handig, aardig en practisch. Die heeft straks geen moeite met neuzen tellen. We gaan er met 1137 kin deren op uit, weet U. Ginds kent men dat kunstje ook: witte doeken met roode stippen. En een heel troepje meisjes met banden om 't hoofd! Even kijken: keurig, kruissteek en een bloemetje: Vondelschool. Óns compli ment, mejuffrouw onbekend, die dat voor elkaar gebracht heeft. Elders zelf gehaakte bandjes met bloemmotieven. En nu kijk eens wat gauw gaan de tros sen los. Opschieten! de spoorbrug, weet U wel? Het gejuich breekt nu pas goed uit, rol len serpentines suizen door de lucht, een ver rukte moeder op de boot die straks meehelpen zal (want behalve ruim personeel van de scholen beschikken we over zeker meer dan 50 „commissarissen", die elk hun plaats en taak kennen) vertelt hoe gisteren veel kinderen in clubjes samenkwamen om confetti (noemt men dat niet zoo?) te knippen. „De voorpret, weet U!" „Mijn kind sliep van nacht niet. Keer op keer: „Moeder 't is al licht, mag ik er af? 't Is schoolfeest!" En eten voor den tijd. dat ging heelemaal niet. Maar nu varen we dan toch. De kanten zijn bezet met wuivend Alkmaar, grooten en kleinen. Vaders met kinderen op den schouder, moeders met kleintjes op de fiets. Kijk, die schippersvrouw hangt de wasch op de lijn, maar staakt direct. Wie zou niet zwaaien, roepen, plezier hebben als een boot met zulk een bevrachting voorbij vaart! 't Gejubel is niet van de lucht. Daar, de melkfabriek Uit hoorn. De mannen hangen uit de ramen en zwaaien! Vaders natuurlijk. U zoudt 't ook doen Bij de spoorbrug, bij 't abattoir, een laatste ovatie en nu gaan we met een escorte fietsers langs beide zijden van het kanaal Schoorlwaarts. Loop nu voor de aardigheid de heele boot, 3 verdiepingen, elk in 3 deelen verdeeld, eens over. Geen afdeeling vergeten! Is 't niet keurig georganiseerd? En waarlijk, zooals Zaterdagavond 1.1. de Alkmaarsche Courant al schreef (zeer juist): niet in het gaan naar Schoorl is voor velen de vreugde, wie kent nu het heerlijk Schoorl niet maar de vreugde is in het gemeenschappelijk bele ven. 't Meest verwende kind geniet hier 't meest. En wat al avonduren onderweg. Dat zie je nooit weer! Niet alleen de muziek corpsen, de een op de kop, de ander op de staart van de boot, die spelen dat de trom melvliezen 't maar niet aan kunnen, zoo fiksch maar, verbeeld U! Zóó hoog slaat de golf, die ons trouw vergezelt, over de schoeiïng heen dat een troepje klein grut nat spuit van den stuifregen en schaterend weg draaft. Wat een pret omdat van de boot af te bekijken. Daar, een jolletje aan den "kant: hup, hup! de hoogte in, hoog op den golfslag, onzen golfslag! en dat "poesje, dat zoo nieuwsgierig uitziet naar wat daar op 't water nadert? Hoe loopt dat af? ha, ha, ha! 't Beest weet geen raad en draaft over een kwartier nóg, van pure schrik! Overal op de „Heeft Edward het niet verteld? Hij had er zeker geen tijd voor. Ik raapte laatst, toen wij naar de boerderij gingen, bij het hek een rooden vulpenhouder op, „Red Dwarf", meen ik, dat ze gewoonlijk genoemd worden. Zooals ik zei, had die daar misschien al een heelen tijd gelegen, of had een van de verslaggevers hem na den moord verloren. Ik weet wel, dat Edward er niet veel beteekenis aan hechtte." Sybil Kean stond op. „Ik moet jullie verlaten, kinderen", zei ze spijtig. „Als ik niet ga rusten, zal die slechte man, die Gregg, mij vermoorden. Als Halter met nog meer belangwekkende bijzonderheden komt, vergeet dan niet, ze mij te vertellen, Cynthia". Langzaam liep zij op het huis toe. Cynthia keek haar met gefronst gelaat, dat deels van medelijden, deels van bezorgdheid getuigde, na. „Ik wou, dat zij niet zoo zwak was", zei ze. „Het zijn niet alleen zenuwen. En zij schijnt er niet op vooruit te gaan. Ik hoop, dat wij haar niet vermoeid hebben. Zij zag er zoo moe uit „Ik ben benieuwd, wat Gregg er in waarheid van weet...." begon Fayre, maar brak met een plotselingen uitroep den zin af en sprong overeind. Maar hij kwam te laat. Een oogenblik had Sybil Kean gewankeld, zich even hersteld, en was toen, voordat hij of Cynthia haar konden bereiken, bij de deur, die van het terras naar de zitkamer leidde, in elkaar gezakt. In een oogenblik was Cynthia aan haar zijde. „Bel om haar meid, vlug!" beval zij. „En roep 'an óf. Gregg aan de telefoon. Het is haar boot vroolijk vertier. Vechten, jongens? Spie gelgevechtenNooit smaken de zuurtjes zoo fijn als op 't schoolfeest. Ligt er daar een op den grond? Dat wordt gevonden, 'k sta er voor in Hup, daar gaat een voetbal over boord, och arm Schoorldam is in zicht Ons zwaaiend, roepend fietsen-escorte is op zijn post. Loopplank uit, hoera! Ho jongens, eerst de dames en heeren com missarissen. Die moeten vooruit naar het terrein. Het ontschepen (muziek voorop en middenin) gaat weer allerverbluffendst vlot en ordelijk, al danst Wim van pure pret als een clown de plank af. In een oogwenk staan daar 1137 kinderen met geleiders en geleid sters, letters en vlaggen hoog, in colonne geschaard. Tatarata, boem boem! Schoorl is present. Met een brokje Alkmaar (ook auto's) op zij marcheeren ze nu, bestuur met cocarne deftig voorop, van Schoorldam naar Timmer man. Oude. vaste traditie. Tatarata, boem boem! De twee Schoorlsche biinkduinen ko men in zicht. De Schoorlsche „bovenmeester komt ook voor den dag. Heel Schoorl is presentHet Alkmaarsche schoolfeest, daar komt toch zeker iedereen voor aandraven? Bij 't Burgemeestershuis: vroolijk wuiven. In vlotte pas marcheeren we rechtstreeks de wei achter Timmerman s keurige restauratie oo. Een unieke gelegenheid. Ruimte te over en te over, dat zegt toch zeker wel iets? Ver bazend, twee heeren van het bestuur in een „officieel" wit jasje, die weten er meer van En de kinderen schuiven in, rij na rij. Iedeie groep heeft tafels en banken met eigen letter, alweer, men staat er van te kijken zoo vlot als alles verloopt, 't Volgend jaar hopen we 't dan ook voor de 50e keer te doenNu wor den de kinderen getracteerd (en 't wil er wel in!): melk, broodje, korstje, reep chocolade en banaan. Iedere tafel heeft eigen flesschen- parade, kisten en doozen. Ook een kist voor 't bergen van de afval. Aan alles is gedacht. Óok een apart tafeltje voor Joodsch ritueel. De openbare school, voor allen, altijd! Zoo vlug verloopt het, dat er al verzadigde groe pen. vol van 't wachtend genot, met „theestel" of „juffrouw" zich in beweging zetten. Menige uitpuilende jaszak bergt korstjes, chocoladeZiedaar, bekijkt u die reepen eens nauwkeurig? Zulk een attractie is tóch de moeite waard. Wat staat er op 't ge'.e lint? Even overschrijven: Volksonderwijs, afd. Alkmaar, schoolfeest 1933. Zoo deed de Union fabriek 't voor ons. Steeds meer groepen marcheeren af. Wat houdt het weer zich kostelijk! Nu is er zelfs zon bij, dat voorspelde het stukje in de „Alkmaarsche" reeds. Een ondernemende meester voert de jongens aan „naar zee". Anderen trekken duinwaarts. In korten tijd zijn de tafels, 's het terrein leeg en verlaten? Niets hoor. Dames en heeren commissarissen in lange rijen weten ook weg met hun portie! De foto graaf staat gereed; het bestuur kijkt wat be teuterd, later, dat zij er niet opstaan. Want de heer Schoenmaker is de toovenaar, die de kiek neemt en die meteen klaar heeft. Even rust voor de organisatoren, 't Is gezellig zitten voor aan den weg. Wat veilig, dat we het spelen hier in den speeltuin verboden hebben, en nu niet in angst behoeven te zit ten voor mogelijke gevolgen bij al te groote geestdrift voor schommels, draaimolens cn wat dies meer zij. Liever bekijken we even de mooie pauwen en de kalkoenen in de volières. Óf gaan zeiven een oogenblik de duinen in. Een paar uur later. Zingend beginnen ze terug te komen. We mogen het wel, dat de Met recht: een vruchtenjam! Prima jam 55 ets. p. pot. Huishoudjam 35 as. p. pot. hart weer!" Gelukkig was de meid sterk, en terwijl Fayre den dokter opbelde, droegen zij en Cynthia de bewustelooze vrouw naar haar bed. Gregg was niet huis, maar in het dorpsziekenhuis, waar Fayre hem eindelijk aan de telefoon kreeg. Hij beloofde dadelijk te zullen komen en ongedul dig wachtte Fayre in de hall op zijn komst toen Cynthia, die er angstig en bezorgd uitzag, zich bij hem voegde. „Zij is nog bewusteloos", zei zij. „Haar meid is uitstekend; zij schijnt precies te weten, wat zij moet doen, maar toch wou ik, dat dr. Gregg kwam". „Denk je, dat al dat gepraat over Gregg haar kan hebben opgewonden?" vroeg Fayre, wiens geweten hem kwelde. „Ik zou mijzelf kunnen ranselen, dat ik zoo dwaas ben geweest. Zij is tenslotte heelemaal van hem afhankelijk, zoo lang zij hier is". Cynthia legde geruststellend haar hand op zijn arm. „Onzin, oom Fayre, daar is Sybil veel te ver standig voor. U treft geen schuld. Zij heeft meer van deze aanvallen en zij worden hoe langer hoe erger, zegt haar meid. Waarschijn lijk heeft het diner gisteravond te veel van haar krachten gevergd. Dat was afschuwelijk, volgens Eva". Gregg kwam spoediger, dan zij hadden dur ven hopen. Een geruimen tijd bleef hij boven, en met een ellendig gevoel liep Fayre rond en wenschte van harte, dat de Staveley's uit de kerk mochten terugkomen, want Eva Staveley behoorde tot die vrqobjke, handige menjchea. onderwijzers ze ordelijk laten binnenloopen. De tafels raken weer bezet! Wat "wonder. U kent 't programma: limonade, taart en ge vulde koek. Hoeveel jaren hebt u daar nu ai wel voor gezorgd, mijnheer Burger? Wat zegt u? Bent u de opvolger van den heer Van der Veen. de ziel van het schoolfeest? En heette U vroeger de bessensapcommissie? 't Is waar. Lang geleden, toen het Alkmaarsche schoolfeest al ingeburgerd was, bestond er nog geen limonade. De kinderen dronken verdunde bessensap, in groote emmers aan gelengd: fijn. Nu gaat de limonadestroop uit mandeflesschen in reusachtige houten kui pen, vandaar in keurige blauwe emmers. Twee mannen sjouwen wat ze kunnen! Even 't terrein op. Wat smullen ze aan alle heer lijkheden. Een meiske staat overeind en zegt met een zucht: „Nou heb ik genoeg"... Wat is daar? Onze dienst: eerste hulp bij ongelukken in volle werking. Een verband- trommel, die er wezen mag. Wat zijn de be zwaren? Een schram. In prikkeldraad gc- loopen. Een voet verstuikt. De laatste gaat per auto terug: daar is al voor gezorgd. Jodium wordt gehanteerd, keurige verban den gelegd. Ja, als je met 1137 kinderen uit gaat. ben je al dankbaar, dat je met drie patiënten van dit slag alle onheil die gebeurd is, compleet vermeld hebt. Daar krioelen de jongens in 't gras. Als er een ook een doos salmiak-dropjes laat vallen! Daar gaan meisjes met eikeloof bekranst- Anderen ver tellen van duinmeertjes, vogels, planten, die ze nooit gezien hadden. Wat een plezier om 't veld! Ginds wordt onze tent bestormd. Let op: kinderen die thuis niet eten „kunnen", smeeken hartroerend om een extra broodje! Twee onderwijzeressen worden nog aan een korstje geholpen. Och ja, alles is ruim voor radig. Daar worden doozen en nog eens doozen vol taart, koek etc. gereed gemaakt voor „zieke" kinderen. Elke onderwijzer krijgt het opgegeven aantal thuis bezorgd. Half acht precies vertrekken we weer: tata rata boem boem! terug naar Schoorldam. In een bocht van den weg bemerken we pas, hoe ontzaglijk lang onze stoet met de fleurige vlaggen wel is. Daar is zoowaar ons Alk- maarsch fietsen-escorte ook al op post. En bij de boot, een juichende schare aan weers zijden van het kanaal. Auto's bij rijen. Een motorbootje, nog een, in 't water! Wat een gewuif. Alle kinderen roepen en jubelen tege lijkertijd wat een gerucht in de lucht! De ooren tuiten morgen nóg. Dansend gaan de kinderen over de veerende loopplank. Serpen tines suizen overal. En weer treft de vol maakte orde: van de wal af marcheert linea recta elke groep naar haar plaats aan boord. Daar is een bekende, beminde figuur: ka pitein Koreman, dien we bij het 50e feest ook weer hopen te begroeten. We varen al weer. Is een ware triomftocht. Auto's prop vol geladen met toekomstige en gewezen O.S. jeugd snorren gelijk-op. Zelfs een meiske op een autoped! Het doet ons goed, dat Excelsi or de oude schoolliederen speelt. De kinde ren zingen uit volle borst mee: Klein is mijn land, maar met eer klinkt zijn naam! Zie dien kleinen rakkerd daar: een knoes tige boomtak met bundeltje (we hopen: niet de taart) in rooden zakdoek er aan vastge knoopt: hij kan zóó „op sjouw". In naam van Oranje, doe open de poort! klinkt het van het voordek (tusschendeksch) En maar wuiven, wuiven, roepen, heen en weer. We zijn de spoorbrug al weer door. Het Victoriebeeld! Het 8-October lied schalt door de lucht, goed zoo, muziek! De ontvangst in Alkmaar is grootsch. Onafzienbaar staan wuivende en juichende rijen menschen. „Daar is onze Burgemeester!" wijzen de kinderen elkaar, een groep zet spontaan het 8 Oct.- lied weer in. (Er zijn commissieleden die nog goed weten dat Burgemeester's kinderen ook van de partij waren). Bierkade, halt we zijn er. Precies op tijd! loopplank uit, de bijenkorf zoemt leeg. Keurig is de afzetting door de politie. Met vaderlijke hand leiden de agen ten de jubelende schare de Keizerstraat zoo veel mogelijk in: een uitnemend afvoerka naal. Kinderen, kinderen, in onderbroken stroom. Wat is er genoten! En altijd weer hetzelfde schoolfeest, programma ongewij zigd. We gaan de beteekenis van de traditie beseffen. De ouders gingen ook al mee! Dankbaar zijn wij allen, die de voorberei dende maatregelen troffen. Het hoffelijk dankwoord van het hoofd der gemeente was verdiend. De openbare school boekt weer een goeden dag. Hulde aan afdeeling Alkmaar van Volksonderwijs, op naar het 50e school feest! REGELING MELKPRIJZEN. Te Alkmaar is met medewerking van de crisiszuivelcentrale te Den Haag een Noord- Hollandsche centrale crisismelkcommissie ingesteld. Deze commissie heeft ten doel re gelend op te treden ten aanzien van den con sumptiemelkprijs in de provincie Noord-Hol land ten Noorden van het consumptiemelk- die in geval van ziekte van onschatbare waar de zijn. Hij wachtte Gregg op, toen die ver trok. „Zij maakt het goed", antwoordde die in ant woord op Fayre's vraag. „Maar zij kan niet veel van deze aanvallen meer verdragen. Elke aanval kost haar weer wat van haar levens kracht. Dat vervloekte diner!" „Denkt u, dat het daarvan komt?" „Beslist. Een bedompte eetzaal en de in spanning, met een hoop zwaar tillende men schen te moeten praten is al meer dan ge noeg". Fayre keek hem recht in de oogen. „Kan zij sterker worden?" vroeg hij. „Ik ben een van hun oudste vrienden, en ik zou graag willen weten hoe het er werkelijk mee staat." Gregg haalde de schouders op. „De machine is op", zei hij. „We kunnen ze natuurlijk lappen, maar eiken keer, dat we dat doen, wordt ze een beetje zwakker. Het hart is altijd een duivelsch ding. Ik wou, dat ik an ders kon spreken", ging hij met een klank van echt gevoel in zijn stem voort, „zij is een van de liefste en dapperste patiënten, die ik ooit gehad heb". „Kan er niets aan gedaan worden?" Gregg schudde het hoofd. „In niemands handen kan zij beter zijn dan in die van sir Victor als u dat bedoelt. Nie mand in heel Europa haalt het op dat gebied bij hem. Dat weet ik, omdat ik in St. Swithins' onder hem gewerkt heb. Hij zal alles doen, wat maar gedaan kan worden. Ik moet naar htiuBsajfcSfto terug, d?. ïqlgendej gebied van de steden Amsterdam en Haar lem. De commissie bestaat uit leden van den bond van op coöperatieven grondslag werken de zuivelfabrieken in Noord-Holland, de vereeniging van zuivelindustrie en melk hygiëne, consumptie melkveehouders, hande laren in melkproducten met een onpartijdig voorzitter aangewezen door den regeerings- commissaris voor de hulpverleening aan de melkveehouderij. De commissie krijgt de bevoegdheid de prijzen voor de consumptiemeik vast te stel len en aan melkventers ventvergunningen onder te stellen voorwaarden te verleenen. Men heeft hier te doen met een half vrijwil lige regeling, zooals die in Drente, Twente en Limburg bestaat. Vijftien Juli zal de re geling in werking treden. De consumptie- melkprijs af boerderij is op 5 ets. gesteld en de minimumverkoopprijs op 9 ets. Op deze wijze hoopt men tegen te gaan dat boeren hun industriemelk tegen lagere prijzen uit venten. Verkoopers die zich niet aan de mini mumprijzen houden zullen hun ventvergun ning ingetrokken zien. Melkproducenten die niet meewerken, worden uitgesloten van het ontvangen van toeslag ingevolge de crisis- zuivelwet. Als consumptiemelk wordt aangewezen: a melk, welke kennelijk bestemd is om, zon der tot een ander product te worden ver werkt, al dan niet rechtstreeks aan ver bruikers te worden afgeleverd; b. geheel of gedeeltelijk ontroomde melk, karnemelk, yoghurt, room onafhanke lijk van het vetgehalte rijstpap, karne- melkpap, havermoutpap, mengsels van melk al dan niet geheel of gedeeltelijk ontroomd en cacao; voorzoover deze producten kennelijk zijn bestemd om zon der tot een ander product te worden ver werkt, al dan niet rechtstreeks aan ver bruikers te worden afgeleverd; c alle melk en onder b als consumptiemelk aangewezen waar, welke kennelijk be stemd is om al dan niet rechtstreeks te worden geleverd aan: 1. bakkers, banketbakkers, bereiders van consumptieijs 2. hotels, restaurants, lunchrooms, kanto ren, fabrieken, ziekenhuizen en daarmede gelijk te stellen inrichtingen. 7. De N. H. C. M. C. regelt en bepaalt de prijzen der consumptiemelk eigener be weging, nadat haar de noodzakelijkheid daarvan zal zijn gebleken, of op verzoek van belanghebbenden, welke schriftelijk daartoe een verzoek bij den Voorzitter der Commissie hebben ingediend. Voorzoover noodig regelt en bepaalt de Commissie de provisie voor venters en/of wederverkoopers. 8. De N. H. C. M. C. stelt als voorwaarde, dat de in consumptie te brengen melk en/of melkproducten moeten voldoen aan de bepalingen en eischen gesteld door het „Melkbesluit 1925", of zooals dit nader is aangevuld of gewijzigd, en kan als verde re voorwaarden stellen, dat het bedrijf van den melkverkooper, venter, slijter of aanvrager aan nader te stellen eischen moet voldoen. Zij kan van den melkver kooper, venter, slijter of aanvrager vorde ren het stellen van een zekerheid, dat de gestelde voorwaarden worden nagekomen. Zij kan bepalen, dat de aanvrager niet meer dan een nader te noemen hoeveel heid per dag verkoopt en alleen in de door de Commissie aangewezen plaatsen. Zij kan bepalen dat tot 30 April 1934 een veehouder verplicht is aan zijn tegen- woordigen melkslijter te blijven leveren en een slijter verplicht is de melk van zijn tegenwoordige(n) veehouder(s) te blijven ontvangen op de voorwaarden, uit dit reglement voortvloeiende. 9. Om van kracht te zijn behoeven de sub 7 en 8 genoemde regelingen en/of prijsbepa lingen vooraf de goedkeuring van de Cri sis Zuivel Centrale. 10. Door de N. H. C. M. C. kunnen worden vastgesteld a. de prijzen, welke bij inkoop van consump tiemelk aan melkveehouders, resp. aan consumptiemelk leverende Zuivelfabrieken tenminste dienen te worden betaald; b. prijzen, welke door den distribuant bij le vering van consumptiemelk ten huize van verbruikers in rekening behooren te wor den gebracht, als ook bij verkoop en/of af levering van consumptiemelk uit huis. SUBSIDIE RIJWIELPAD ALKMAAR— BAKKUM. Naar wij vernemen is door het college van Ged. Staten van Noordholland afwijzend beschikt op het verzoek van de rijwielpad- vereeniging Noord-Kennemerland te Alk maar om subsidie te verleenen voor den aan leg van een rijwielpad vanaf Alkmaar over Heiloo en Limmen naar Bakkum. De aan leg van dit pad was verzekerd behoudens medewerking van de provincie, omdat de be trokken gemeenten hun toezegging en financieelen steun daartoe hadden toegezegd. uren daar of bij mij thuis vinden, maar u zult mij waarschijnlijk niet meer noodig hebben. Rust en verzorging zullen haar goed doen. Van avond kom ik weer kijken". Hij haastte zich weg, het aan Fayre overla tende, troost te putten uit het weinige, dat hij hem gezegd had. Hij bleek gelijk te hebben gehad, 's Avonds was Sybil Kean beduidend beter en kon Fayre zich weer verdiepen in zijn eigen, of liever Leslie's zaken. Wat het opsporen van den auto betreft, dat was het best aan Grey toe vertrouwd, en bij gebrek aan iets anders, be- sloot hij, zijn aandacht aan Gregg te wijden. De dokter had St. Swithins genoemd en om een of andere onverklaarbare reden riep die naam herinneringen bij hem wakker. Langen tijd zocht hij zich dat tevergeefs te verklaren en eerst, toen hij in bed stapte, vond hij plotse ling het verband. Een zekere Henderson, iemand, dien hij in zijn studententijd goed ge kend had, was in St. Swithin geweest. Hij wist niet, hoe oud Gregg was, maar naar het uiter lijk moesten hij en Henderson ongeveer tijdge- nooten zijn geweest. Het kon geen kwaad den man op te zoeken en hem eenige vragen te stellen. In elk geval behoorde hij tot degenen, die Fayre na zijn terugkomst in Engeland had willen opzoeken, en, mits hij niet bij de tegen voeters was te land gekomen, kon hij dat nu evengoed doen als op een anderen tijd. Hij besloot een medisch adresboek te raadplegen en bij de eerste gelegenheid aan Henderson t« schrijven. - Woedt vwvoifld^ j

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5