DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Nieuwe Bessen r (Dagetiiksch Qixzzkht Het Duitsche transfer-moratorium. (BuitenCatid Siad, en Omgeving. W. M. H. PELS Zn. Ho. 153 Directeur: C. KRAK. Zaterdag I Juli 1933 135e Jaargang Het rantsoen bepaald op 50 De positie der deviezen. DUITSCHE MINISTERRAAD. per fiesch f 2.30 KOORSTRAAT 49-51 Tel. 207 Waf vandaag de aandacht trekt AARSCHE COURANT. Dere Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v b. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. In de Vrijdagmiddag gehouden minister bespreking van de Duitsche regeering heeft de rijkskanselier eerst de nieuwbenoemde ministers verwelkomd, terwijl Hitier daarna rapport uitbracht over zijn bezoek aan pre sident von Hindenburg. Van meer belang was echter het rapport van dr. Schacht, den president der rijksbank. Dr. Schacht deelde n.1. mede, dat de regeling van het transfer van rentebetalingen en aniortisatie der bui- tenlandsche leeningen, zooals zij op grond van de onderhandelingen te Londen met de buitenlandsche crediteuren thans plaats vindt, heden van kracht wordt. Het rijkska binet keurde de voorstellen van den rijkspre sident goed en de rijkskanselier dankte dr. Schacht voor zijn onvermoeide pogingen, om de moeilijkheden te overwinnen. Bijzonderheden over het trans fermoratorium. Betreffende de bizonderheden van het transfermoratorium deelt'de Rijksbank mede: Om de uitwerking van het transfermoratori um op de buitenlandsche^crediteuren zoo veel mogelijk te verzachten, zijn in den tijd van 9 Juni tot 1 Juli van de zije der rijksbank besprekingen gevoerd met vertegenwoordi gers der buitenlandsche crediteuren, welke overeenstemming hèbben gebracht op de vol gende principes: a.) Er bestond overeenstemming, dat de der rijksbank nog ter beschikking staande vrije goud- en deviezenreserves zulk een laag- tepunt hebben bereikt, dat bij een verderen achteruitgang de functie van de rijksbank als centraal circulatie-instituut moest worden be nadeeld en dat het gewenscht is deze reser ves geleidelijk te verhöogen. b.) Voorts werd erkend, dat de daling van het overschot op de Duitsche betalingsbalans er toe noopt de bescherming en de uitbrei ding van de Duitsche deviezenovereen- komst te overwegen. c.) Algemeen werd erkend, dat het nood zakelijk is den export van Duitsche waren met alle middelen te bevorderen, daar slechts op deze wijze gerekend zal kunnen worden op een weder van kracht worden van het transfer in vollen omvang, daar ten slotte groote internationale schuldverplichtingen slechts vervuld kunnen worden door waren- bewegingen en dienstprestaties. d.) Met het oog op de noodzakelijk gevon den beperking van de transfer werd erkend, dat deze op den dienst der Dawes-leening en voor zoover het de rentebetalingen betreft, ook op de Young-leening niet zal kunnen worden uitgebreid. Daarentegen zal bij de andere leeningen en schuldverplichtingen geenerlei voorkeur worden gegeven aan de een boven de andere. Daarbij werd de wensch uitgesproken de rijksbank te laten overwegen of niet voor den dienst dezer leeningen en schuldverplichtin gen een zeker bedrag aan deviezen voor de volgende zes maanden beschikbaar zou kun nen worden gesteld o Voor de ten uitvoerlegging dezer grondsla gen heeft de rijksbank een zorgvuldige ra ming der waarschijnlijk in de volgende zes maanden te ontvangen deviezen opgesteld, om zoo mogelijk vast te stellen, dat de par- tiëele betalingen, welke zij op den leening- dienst van 1 Juli tot 31 December verricht, ook feitelijk op alle vorderingen gelijkmatig worden gedaan. De Rijksbank werd niet in de positie te komen het transfer eventueel ge durende de eerste drie of vier maanden te verrichten, om dan in de daarop volgende 2 of 3 maanden gedwongen te zijn tot een ver kleinde transfer op de dan vervallende be dragen. Een ongestoorde ontwikkeling van den handel vooropgesteld, gelooft de Rijksbank den rentevoet te verrichten partieele transfer betalingen te moeten stellen op 50 pCt. Dien overeenkomstig zal de Rijksbank op de in den tijd van 1 Juli tot 31 December a.s. verval lende termijnen de volgende transfers ver richten: 1. Voor de Dawes-leening van 1924 wor den rente en amortisatie ten volle getrans fereerd; 2. Voor de Youngleening van 1930 wordt de rente ten volle getransfereerd; 3. De transfereering der amortisatie bedragen voor de Youn^jming en alle overige vervallende amdttisatiebedragen vindt niet plaats; 4. Op alle vervallende rente- en winst aandeelbetalingen wordt de helft, evenwel ten hoogste 4 pCt. 's jaars getransfereerd. De niet getransfereerde om overeenkomstig de wettelijke bepalingen bij de „conversiekas" te storten bedragen aan Rijksmarken worden als volgt behandeld: Voor storting op niet getransfereerde rente en winstaandeelen worden den rechthebben den verhandelbare schuldbewijzen der „con versiekas" ter beschikking gesteld, welke ge steld worden on nominaal 30, 40 en 50 RM of een veelvoud van deze bedragen. De uit de amortisatiebetalingen vrijkomen de RM. worden op den rechthebbenden ge crediteerd bij de conversiekas. Nadere bepa lingen zullen volgen betreffende de mogelijk heid van gebruikmaking. Ten einde iedere mogelijke besparing aan deviezen effectief te maken, worden voorzor gen getroffen, dat de binnenlandscmhe bezit ters van Duitsche buitenalndsche waarde slechts betaling ontvangen op rentebiljetten en uitgesloten stukken in RM. O De positie der deviezen, de ontwikkeling ervan laat blijken, dat de Rijksbank met de a.s. regeeling is gegaan tot de grens der uit erste mogelijkheid. In het bizonder wordt de gemeenschappelijk erkende eisch betreffende vergrooting van de goud- en deviezenvoor raad der Rijksbank, wanneer daar in.het ge heel sprake van kan zijn, dan toch slechts in buitengewoon bescheiden omvang en zeer langzaam vervuld. De Rijksbank gaat der halve bij de a.s. regeling uit van de noodza kelijke veronderstelling, dat de normale ont wikkeling van den Duitschen buitenland- schen handel van geen enkelen kant door in grijpen wordt gehinderd, daar de uitvoering der ontworpen regeling gelijk ook de spoe dige hervatting der volledige transfereering volkomen afhankelijk is van de ontwikkeling van den Duitschen export. De „conversie-kas" zal aan het einde van iedere maand en voor de eerste maal op 30 Juni haar overzicht publiceeren. Nieuwe bevoegdheden voor Goebbels. De rijkskanselier heeft gister een verorde ning uitgevaardigd, volgens welke de rijks minister voor volksvoorlichting en propa ganda bevoegd is voor alle takken geestelijk effect op het volk, propaganda voor staat, cultuur en economie, inlichting van binnen- en buitenlandsch publiek over deze zaken en over het bestuur van alle instellingen die deze zaken dienen. Dientengevolge gaan over op dezen mi nister: 1. Uit het departement van buitenland sche zaken: berichtendienst en voorlichting van het buitenland, leniponstellingen, sport in het buitenland etc. 2. Uit het rijksministerie van binnen- landsche zaken: algemeene binnenlandsch politieke voorlichting, hoogescholen voor politiek, inleiding en viering van nationale feestdagen en staatsplechtigheden met deel neming van den rijksminister van binnen- landsche zaken, pers, radio, volkslied, Duit sche Buecherei in Leipzig, Kunst (met zekere beperkingen), muziekwezen, schouwburg aangelegenheden, filmzaken. 3. Uit het rijksministerie voor economi sche zaken en het ministerie voor voedings wezen en landbouw; jaarbeurs, reclamewezen, tentoonstellingen etc.. 4. Uit het rijksministerie voor posterijen en rijksverkeer, verkeerspropaganda etc. Ver der alle in dit ministerie verwerkte radio aangelegenheden, voorzoover ze geen tech nische aangelegenheden betreffen, die buiten de technische leiding der radiomaatschappij liggen. In aangelegenheden, die het tech nische beheer betreffen moet de rijksminister voor volksvoorlichting en propaganda in zoo verre worden betrokken als de uitvoering van zijn eigen taak dit noodzakelijk maakt. DE KERKSTRIJD IN DUITSCHLAND. De commissarieele president van den Evan- gelischen Opperkerkeraad heeft gisteren aan de met verlof gezonden generaal superinten danten van de Oud-Pruisische Landskerk een schrijven gezonden van den volgenden in houd Ten einde twijfel op te heffen van gewe tensbezwaren uit den weg te ruimen geven wij een zoodanige toelichting op het begrip '„verlof", dat de daardoor getroffenen ook ontbonden worden van de in artikel 100 en volgende van de grondwet genoemde plich ten zijn ontheven, in het bijzonder ook van de taak „aanvallen tegen de kerk af fe weren 'De stap van den staatscommissarisen dé ac tie van zijn lasthebbers beteekenen volgens alle door hen afgelegde verklaringen geens zins een „aanval" in deze beteekeois Per soonlijke ambtshandelingen van de predikan ten blijven natuurlijk te allen tijde vrijgesteld Tegelijkertijd heeft de Evangelische Opper kerkeraad aan de geestelijken der Oud-Pruis:- sche Landskerk een schrijven gezonden, waarin de tot dusverre onder de met ver'O: gezonden generaal superintendanten staande geestelijken worden ontheven van in aci't nemen der gehoorzaamheidsverplichtingen tegen de tot dusverre lijdende kerkelijke over heid. De reorganisatie van de kerk. De rijksminister van binnenlandsche zaken heeft heden aan ..Wehrkreispfarrer Mueller een schrijven gezonden, van den volgenden inhoud Nu de rijkskanselier mij opdracht bfeft ge geven tot de verdere behandeling van het Evangelische kerkelijke streven naar eenheid en gij mij rapport hebt uitgebracht over den huidigen stand der onderhandelingen consta teer ik op grond van dit rapport, dat het een- heidswerk bij trouwe medewerking den be trokkenen zeer spoedig zijn doel bereiken zal. De nood in kerk en volk. Wehrkreispfarrer Muellen publiceert het volgend schrijven De nood in kerk en volk is zoo groot ge worden. dat ik uit de verantwoordelijkheid van mijn opdracht de leiding op mij heb ge nomen van den Duitschen evangelischen kerk- bond. Het is taak de eenheid en vrijheid van de evangelische kerk zoo snel mogelijk weer te herstellen. Ik verzoek alle evangelische Christenen hun voorbede. In het bijzonder den leiders der kerken verzoek ik medewerking. Onze Heer en Heiland verlangt van ons, dat wij in liefde en vertrouwen de reorganisatie van de kerk uitvoeren. De grondwet van de Duitsche evangelische kerk moet er. zal thans binnen zoo kort mogelijken tijd in orde zijn. Dan zal het kerkvolk zijn ja uitspreken en ik kan naar den leider gaan en hem zeggen, dat de Duitsche evangelische kerk bereid is tot de overwinning voor volk en vaderland in gehoorzaamheid aan het evangelie. Een brief van Hindenburg aan Hitier. Rijkspresident v. Hindenburg heeft aan rijkskanselier Hitier in de kwestie van de evangelische kerk het volgende schrijven doen toekomen: „Zeer geëerde heer Rijkskanselier! De geschillen in de evangelische kerk en de te genstellingen, welke ontstaan zijn tusschen de Pruisische staatsregeling en de leiding van de Pruisisch-evangelische landskerken, vervullen mij als evangelisch Christen zoo mede als oppersten leider van het rijk met ernsti^en zorg. Talrijke aan mij gerichte te legrammen en brieven bevestigen mij, dat de Duitsche evangelische Christenen do°L deze geschillen en door de zorg voor de vr heid van de kerk zeer diep bewogen zijn. Uit een voortduren of zelf een verscherping van de- zen toestand moet zeer ernstige schade voort vloeien voor volk en vaderland en de natio nale eenheid. Voor God en mijn geweten, ge voel ik mij derhalve verplicht, alles te doen, om zulke schade af te wenden. Uit mijn gisteren met U gevoerde bespre king over deze kwesties weet ik, dat U, mijn heer de rijkskanselier, deze zorgen zeer goed begrijpt en bereid zijt ook Uwerzijds mede te helpen aan de overbrugging der tegenstellin gen. Derhalve heb ik het stellige vertrouwen, dat het Uw vergaande inzicht in staatszaken zal gelukken door onderhandelingen, zoowel met de vertegenwoordgers der beide strijden de richtingen der evangelische kerk als met de vertegenwoordigers der Pruisische lands kerk en de organen van de Pruisische regee ring den vrede in de evangelische kerk te her stellen en op deze basis de nagestreefde vereeniging der verschillende landskerken te bewerkstelligen. Met vriendelijke groeten, ben ik Uw toege- negCn' v. HINDENBURG. Hitier heeft dr. Frick reeds opgedragen onderhandelingen in te leiden in dezen zin. BRANDSTICHTING BIJ CURATOR FAILLISSEMENT NORDWOLLE. Nopens een op het eerste gezicht onbetee- kenende brand in Bremen, deelt de politie- directie de volgende opzienbarende bizonder heden mede: Woensdagavond is een vrij ernstige brand uitgebroken in het Am Wall gelegen kantoor van den curator van de Nordwolle, die zich thans op reis bevindt. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat hier sprake is van brandstich ting. Een kamer, welke evenwel geen stukken van waarde bevatte, is geheel uitgebrand. In een zijvertrek waren kasten met een licht ontvlambare vloeistof overgoten. Ook de drem pel naar een andere kamer was op gelijke wijze bewerkt. De brandweer, welke direct op de hoogte werd gesteld, kon een verdere uitbreiding van den brand tegengaan, zoodat, behalve de schade, geen verdere documenten zijn vernield en daarmede waarschijnlijk het beoogde doel niet is bereikt. DE GEBEURTENISSEN IN OOSTENRIJK. De nat.-soc. mandaten in den Landdag van Weenen en Salz- burg geannuleerd. In den Landdag van Weenen zijn gister den nat.-soc. hun mandaten door een z.g.n. grondwetswet ontnomen. Na een inleidend rapport van den soc.-dem. rapporteur pro testeerde de nat.-soc. gauwleider Frauenfeld tegen het besluit, dat in strijd was met de grondwet. De nat.-soc. afgevaardigde Riehl verklaarde, dat het constituioneele gerechts hof een dergelijk besluit behoort op te heffen. Het voorstel werd met de stemmen der christelijk socialen en soc.-dem. precies zoo als in den Neder-Oostenrijkschen landdag met de vereischte meerderheid van twee-der den aangenomen. Reeds voor den aanvang der beraadslagingen was het geheele raadhuiskwartier door po litie te voet, versterkt door bereden politie, afgezet. Een groote menschenmenigte verdrong zich voor het gevormde cordon. De Salzburgsche Landdag heeft eveneens besloten tot een wet, waarbij de uitoefening der mandaten der nat.-soc. in de vertegen woordigende lichamen bij overheid en ande re instellingen in het land Salzburg wordt opgeheven. In 'geval van een opheffing van het verbod tot actie van de nat.-soc. partij treedt ook de wet op de opheffing der uit oefening der mandaten automatisch buiten werking. De nat.-soc. afgevaardigden pro testeerden tegen de wet en zeiden met de jongste aanslagen niets uitstaande te heb ben. OVEREENSTEMMING OVER DE VALUTA-FORMULE. Roosevelt zal nog heden antwoorden. Bij de besprekingen tusschen Macdonald en de vertegenwoordigers der landen met den gouden standaard, Nederland, Frank rijk, Italië, Zwitserland, België en Polen, be nevens met de Amerikaansche delegatie is gisteravond volledige overeenstemming tus schen alle delegaties met inbegrip der En- gelschen en Amerikanen bereikt over een door de landen met gouden standaard voor gestelde valutaformule. De text der formule is aan president Roosevelt getelegrafeerd, wiens antwoord nog in den loop van Vrij dagavond werd verwacht. Men hoopte, 0at de toestemming van Roosevelt om 10 uur in Downingstreet zal zijn ontvangen. Roosevelt wijst voorloopige stabilisatie af. Officieel wordt medegedeeld: President Roosevelt beschouwt een tijdelij ke stabiliseering der valuta's als een aange legenheid, die alleen behoort te worden ge regeld door de Centrale banken. Het is niet de taak der Londensche economische we reldconferentie te trachten naar een stabili seering der valuta's. De duurzame stabilisee ring kan alleen tot stand gebracht worden door een internationaal verdrag van de toonaangevende regeeringen ter werëld. Roo sevelt is er echter van overtuigd, dat dit nog geruimen tijd vereischen zal. De wereldban ken moeten er allereerst een begin mee ma ken een tijdelijke vaste basis voor de valuta's te vinden. Roosevelt hoopt, dat dit werk be- sjx>edigd kan worden. De vraag van een per manente stabiliseering der valuta's moet zorgvuldig worden onderzocht, voor stappen worden gedaan. Hiermede hangt de kwestie samen, of de goudlanden de goudvaluta moeten opgeven om een technische basis te vinden voor algemeen gestabiliseerde valu ta's. De Amerikaansche regeering hecht geen al te groote beteekenis aan de schommelin gen van den dollar. Overigens heeft Roose velt met de toonaangevende mogendheden in geen enkel contact gestaan. KORTE BERICHTEN. Te Kortgene is een druk bezochte ver gadering gehouden van Noord-Beverlanders over de mogelijkheid van een brugverbinding tusschen Noord- en Zuid-Beveland. Een ver eeniging, die zich dat doel voor oogen stelt, is opgericht. De gemeenteraad van Rotterdam heeft met 21 tegen 17 stemmen goedgekeurd een prae-advies van B. en W. om de huur van ge meentelijke woningen niet te verlagen. Op elke woning legt de gemeente reeds f 103.77 per jaar toe, in totaal 700.000, en d't be drag zal nog grooter worden. De kerkstrijd in Duitschland. (Bui tenland.) De valuta-kwestie en de economische conferentie. (Buitenland.) De Italiaansche vliegtuigen gestartf (Luchtvaart.) Doodelijk auto-ongeluk te Oude4 schoot (Fr.) (Binnenland.) Het Kamerlid ds. Kersten heeft een auto-ongeluk te Benningbroek bij Hoorn (Biniienland.) Officieele mededeeling over de ramp in Zuid-Sumatra. (Koloniën.) De vluchteling uit Zaandam heeft een deel van den buit in een bosch bij Ber. gen op Zoom begraven. (Binnenland.) Spanje is niet voornemens den invoer van kaas en gecondenseerde melk te contingenteeren. (Binnenland.) (Zie evenlueet verder laatste berichten). OFFICIEEL AFSCHEID VAN MR. BASTERT. Druk bezochte receptie in de groote rechtszaal. De pers wezen. Onze rechtbankverslaggever schrijft: Omstreeks 12 uur had Vrijdag na de ge wone strafzitting van het kantongerecht het plechtig afscheid plaats van mr. D. Bastert als kantonrechter, welk ambt hij gedurende 25 jaren in dit kanton met eere had vervuld. Een groot aantal gerechtelijke en gemeen telijke autoriteiten, onder meer burgemeester Wendelaar, notarissen, rijksambtenaren, klerken en bedienden en zeer velen, die amb- telIJlffifA&p andere wijze met mr. Bastert in contact waren gekomen, waren aanwezig. Toen wij ons echter vertoonden bij den lin kerzijingang van de rechtzaal, werd ons door den bode medegedeeld, dat wij niet konden beschikken over onze persplaats, reeds meer dan 35 jaar door ons ingenomen en wij wer den verwezen naar de publieke tribune, ten einde ons verslag te kunnen maken, waarvoor door ons natuurlijk beleefd werd bedankt, zoodat een verslag van de gehouden plech tigheid achterwege moet blijven. Deze degradatie, die het karakter draagt van een beleediging, lijkt ons echter een zeer armzalige blijk van erkentelijkheid tegenover den vertegenwoordiger van nagenoeg df geheele N.H. pers boven het IJ. Bij onderzoek blijkt ons dat het conflict een misverstand is tusschen den bode en onzen verslaggever. De leider van de afscheidsplechtigheid ver zekerde ons deze kwestie te betreuren, temeer daar hij, indien hij er iets van gemerkt had zeker ingegrepen zou hebben. Onzerzijds is er nu geen bezwaar meer het o. s. verslag dat wij van bevriende zijde ontvin gen, te plaatsen, temeer omdat wij met het oog op de figuur van den kantonrechter Mr. Bas tert, het betreurden dat een en ander zoo ge loopen was. o Na afloop der strafzitting van het Kanton gerecht heeft Mr. D. Bastert, aan wien met in gang van 1 Juli eervol ontslag uit zijn ambt was verleend, gisteren officieel afscheid geno men in de zittingzaal der Rechtbank, die ge. heel gevuld was met belangstellenden. Behalve de leden der Rechterlijke Macht met hunne dames, vele advocaten en notaris sen, het personeel der Griffie van Rechtbank en Kantongerecht, merkten wij onder de aan wezigen o.a. op de Burgemeester, Mr. W. C. W endelaar en echtgenoote, de Inspecteur en Ad-junct-inspecteur van Politie, vele leden der Rijksveldwacht en nog vele anderen die in hun beroep op eenigerlei wijze met den Kan tonrechter in aanraking zijn gekomen. Op het podium hadden plaats genomen de scheidende magistraat, de Griffier bij het Kan tongerecht en de ambtenaren van het Openbaar Ministerie en de plaatsvervangende Kanton rechter. Nadat de Kantonrechter deze buitengewone zitting had geopend, verleende hij het woord aan den oudsten Kantonrechter-plaatsvervan- ger Mr. C. A. de Groot, die er op wees, hoe moeilijk het den scheidenden Kantonrechter moest vallen, thans voorgoed afscheid te moe ten nemen van het ambt, dat hij zooveel jaren met opgewektheid en ambitie had vervuld. Na in het kort te hebben nagegaan, hoe de taak van den Kantonrechter zich in den loop der ja ren had ontwikkeld en uitgebreid en er den nadruk op te hebben gelegd, dat, ondanks deze uitbreiding van werkzaamheden, Mr. Bastert met onverflauwden ijver zijn ambt is blijven waarnemen, en zelden een beroep deed op de hulp der plaatsvervangers, eindigde spreker met een woord van dankbaarheid, dat de heer Bastert zijn ambt steeds in goede gezondheid tot op zoo hoogen leeftijd had mogen vervullen. Mr. de Brueys Tack, de ambtenaar van het

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 2