DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. S. KROM. .58uitwland De economische wereldconferentie. Keurig en vlug, als nieuw terug. Ververij en Chemische Wasscherij No. 155 Dinsdag 4 Juli 1933 135e Jaargang DageUittsch OueczicfU Een boodschap van Roosevelther stel der koopkracht belangrijker dan de gouden-standaard-hwestie. DE TOESTAND CRITIEK. Wat vandaag de aandacht trekt TEL. 1523 (3 lijnen). Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. n— Dit nummer bestaat uit twee bladen. De economische wereldconferentie is Maandagmiddag in een zeer critiek stadium getreden. Om vijf uur scheen het, alsof de conferentie geheel zou uiteengaan. De meeste commissies en sub-commissies zijn voor on- bepaalden tijd' uiteengegaan, daar de verte genwoordigers der goudlanden weigerden verder te werken. In de wandelgangen werden uiterst pessi mistische gesprekken gevoerd betreffende het lot der conferentie. De eerste sensatie was het wegblijven der Franschen van de na middagzitting der financieele commissie voor het herstel van een internationalen valuta standaard. Zij namen wel deel aan de bijeen komst der goudlanden in hotel Savoy. Een der weinige commissies welke van daag zullen bijeenkomen is die voor de rege ling der productie, welke thans de kolen- kwestie behandelt. De voorzitter dezer com missie verklaarde, dat hij het voorbeeld der andere commissies niet zal volgen, doch zal verder werken. Verklaring der goudlanden. De groep der goudlanden, waarin thans ook Polen is opgenomen, heeft een verklaring gepubliceerd, waarin de overtuiging wordt uitgesproken, dat de handhaving van hun valuta essentieel is voor het economische en financieele herstel der wereld en de waar zeg voor de sociale vooruitgang en hun onderscheidene landen. Zij bevestigen hun bedoeling de vrije functionneering van den gouden standaard te handhaven tegen de be staande goudpariteit, binnen het kader der bestaande monetaire wetten. Zij vragen de centrale circulatiebanken een nauw contact te willen behouden, ten einde deze verklaring maximum effect te geven. De sub-commissie voor de subsidies. De sub-commissie der wereldconferentie ter behandeling van de kwestie der subsidies heeft haar zitting verdaagd tot Woensdag. Pogingen het doode punt te passeeren. Maandagavond heeft, naar verluidt, Mac- Donald bekend gemaakt, dat hij de onder handelingen der conferentie wilde voortzet ten. Er moet doorgewerkt worden om een formule te vinden inzake de stabiliseering der valuta's, welke voor alle partijen aan vaardbaar is. Hierbij gaat MacDonald klaar blijkelijk uit van de woorden van Roosevelt, dat merika de voorgelegde formule „in zijn tegenwoordige vorm" afwijst. De conferen tieleiding legt er bovendien den nadruk op, dat de conferentie nog een reeks problemen te behandelen heeft, die niets uitstaande heb ben met de stabilisatie der valuta's. Een boodschap van Roosevelt. Huil, de Amerikaansche secretaris van Staat, heeft gistermorgen, aldus de N.R.Crt., in een openbare mededeeling gezegd, dat hij van Roosevelt een bericht heeft ontvangen, waarin hij de houding van de Amerikaansche regeering ten aanzien van de voorgestelde monetaire internationale maatregelen uiteen zet. Hij maakt deze mededeeling van den president openbaar in zijn kwaliteit van se cretaris van staat en niet als voorzitter van de Amerikaansche afvaardiging ter conferen tie daar deze afvaardiging nooit zeggen schap heeft gehad ten aanzien van dit onder werp, dat zuiver en alleen het departement van financiën aangaat. De boodschap van Roosevelt zegt: „Ik zou het een ramp achten, die met een wereldtragedie gelijk staat, als de groote vergadering der naties, bijeengeroepen om een waarachtiger en duurzamer financieele stabiliteit te bewerken, en grooter welvaart voor den grooten hoop aller naties, alvo rens ernstige pogingen te doen ter bestudee- r'ng van deze vraagstukken op zijwegen zou worden geleid door voorstellen, van zuiver kunst matigen en tijdelijken aard, die slechts den wisselkoers van het geld van enkele na ties betreffen. Een dergelijke handeling en een dergelijke afwijzing toont een merkwaar dig gemis aan begrip van verhoudingen en een in gebreke blijven van het zich herinne ren der grootere doeleinden waarvoor de economische conferentie bijeen is geroepen. Ik wil niet aannemen, dat het blijven aan dringen op een dergelijke actie zou moeten dienen als excuus voor het voortzetten van de economische grondfouten die zooveel bij gedragen hebben tot de huidige groote de pressie over de geheele wereld. De wereld zal niet lang in slaap gesust worden door den schoonen 9chijn van het bereiken van een tij delijke en waarschijnlijke kunstmatige stabi liteit in den wisselkoers van niet" meer dan enkele groote landen. Het binnenlandsche herstel van het economisch bestel van een natie is een veel grootere factor voor haar welzijn dan de prijs van zijn geld en de wis selkoersen ten opzichte van dat van andere naties. Vandaar dat een vermindering van regeeringsuitgaven behoorlijke staatsinkom sten en het vermogen om den dienst van de staatsschulden te dekken, van zoo groot be lang zijn voor de definitieve stabilisatie. Ook dienen de oude stokpaardjes de z.g. interna tionale betalingsmiddelen aldus te vestigen, dat deze een blijvende koopkracht verschaf fen, die niet ver afwijkt van de gewoonten en behoeften van de moderne beschaving. „Sta mij toe, zoo vrij te zijn te zeggen, dat de Ver. Staten een soort dollar zoeken, die als wij een geslacht verder zijn, dezelfde koopkracht en betaalkracht zal hebben als de waarde van den dollar, die wij eerstdaags hopen te bereiken. Dit doel zal meer tot het welzijn van de andere naties bijdragen dan een vaste wisselkoers voor een of twee maan den in ponden sterling of francs. Ons alge- meene aoel is een duurzame stabilisatie van de betaalmiddelen van alle naties.Goud of goud en zilver kunnen dienst blijven doen als metaalreserve ter dekking van het geld, maar dit is niet de tijd om alle goudreserves op te heffen. Zoodra de wereld een overeenstem mende politiek zal hebben uitgewerkt en de meerderheid der naties haar begrootingen in evenwicht zal Hébben gebracht en niet meer zal uitgeven dan waartoe zij in staat is, zul len wij behoorlijk kunnen spreken over een betere verdeeling van de wereldreserve aan goud en zilver om de plaats in te nemen van de reserve in nationale betaalmiddelen. Het herstel van den wereldhandel is, wat mid delen en resultaten betreft, van even groot belang en ook hier is het vaststellen van een tijdelijken wisselkoers niet het ware ant woord. Wij zouden beter doen de bestaande belemmeringen te verzachten om de uitwisse ling van producten, waarover het eene land beschikt en waaraan het andere gebrek heeft, te vergemakkelijken. „De conferentie is bijeen geroepen om de fundamenteele economische kwalen te verbe teren en zoo mogelijk te genezen. Zij mag niet van dezen weg worden afgeleid". Een interview met mr. Trip. In een onderhoud met een vertegenwoordi ger van Reuter heeft de president van de Ne- derlandsche Bank, mr. Trip, verklaard, dat de Nederlandsche delegatie haar politiek met betrekking tot het goud en de valuta's zal voortzetten in weerwil van Roosevelt's „neen". „We zullen onze politiek niet laten varen", ging mr. Trip voort, „maar zullen zoo krachtig mogelijk samenwerken met de andere goudlanden, ten einde onze doelein den te bereiken. De goudlanden zijn van oor deel, dat de wereld er vooral bij gebaat is, dat een volkomen monetaire chaos wordt voorkomen". In antwoord op de vraag of Nederland voornemens is verdaging der conferentie voor te stellen als het zijn wenschen niet ziet ingewilligd, zeide mr. Trip: „Ik geloof niet, dat eenig redelijk-denkend mensch nu reeds een antwoord op deze vraag kan geven. Zoo lang de heer Colijn niet terug is (hij wordt Maandag hier verwacht) kan ik er niet meer van zeggen. Ik heb geen geloof in overhaast optreden in het huidige stadium". Mr. Trip verklaarde ten slotte, dat de verklaring van den Amerikaanschen minister van buiten- landsche zaken, Huil, meest worden bestu deerd alvorens definitieve besluiten zouden kunnen worden genomen. Gister hebben vertegenwoordigers der goudlanden een conferentie gehad met Ne- ville Chamberlain en autoriteiten der schat kist, die er naar Reuter meldt, met zeer veel belangstelling naar streefden, een goed be grip te krijgen van het standpunt en de moei lijkheden der goudlanden. Bijzonderheden over deze conferentie zijn niet bekend gemaakt, maar in Fransche krin gen werd gisteravond categorisch ontkend, dat Frankrijk ook maar eenigszins van plan zou zijn, op een verdaging der conferentie aan te sturen. De Amerikanen in moeilijke positie. De Amerikaansche delegatie is door de verklaring van Roosevelt in een zeer moei lijke positie gekomen en heeft thans den pre sident telegrafisch gevraagd, om een ont werp eener eigen resolutie inzake de valuta- kwestie, teneinde een vaste basis te hebben om in de commissie der economische rfnfe- rentie verder te kunnen werken. Volgens de Daily Telegraph hebben in een gisteravond gehouden vergadering der Amerikaansche delegatie vele afgevaardigden zeer critische opmerkingen gemaakt naar aanleiding van Roosevelt's verklaringen. Men beschouwt deze verklaring als een verloochening van de geheele delegatie, die zooals bekend is, ha rerzijds met de voorgestelde valutaformule accoord ging. Men acht de mogelijkheid niet uitgesloten, dat prof. Mooley, die als persoonlijk verte genwoordiger naar Londen kwam, vervan gen zou worden door prof. Warren. De Londensche bladen laten duidelijk blij ken, dat de economische "vereldconferentie door de mislukking der onderhande'ingen over de valutastabiliseering een doodelijkcn schok heeft gehad. De „Daily Expres" heeft met groote letters verkondigd, dat Amerika de conferentie heeft getorpedeerd en maakt zich daardoor tot tolk van de algemeene opi nie in Engeland. De „Daily Herald" gelooft, dat de confe rentie op zijn hoogst nog een paar resolu ties met vrome wenschen zal voortbrengen en overigens spoedig zal doodloopen. Frankrijk blijft vasthouden aan den gouden standaard. In een verklaring aan de Fransche pers heeft de minister van financiën Bonnet er nogmaals op gewezen, dat Frankrijk er niet aan denkt, zijn tot nog toe ingenomen hou ding ten aanzien van het valutavraagstuk cp te geven. Ook in de toekomst zal Frankrijk te Londen hetzelfde standpunt blijven ver dedigen. DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Het einde van het Centrum. De Germania meldt, dat reeds principieel overeenstemming is bereikt, dat de leden van de Centrumsfractie ten minste gedeeltelijk is bereikt, dat de leden van de Centurmsfractie ten minste gedeeltelijk als hospitanten zullen worden opgenomen in de fractie der N.S D. A.P. Slechts moet worden overeengekomen, welke Centrumsafgevaardigden zouden moe ten aftreden, omdat zij de N.S.D-A.P. voor hen onaannemelijk is. Het einde van de Centrumspartij, aldus het blad, is geen reden voor het katholieke volksdeel bezorgd en met wantrouwen in de toekomst te zien. Noch vloeien uit het zich ontbinden van de partij gevaren voort voor de kerk, noch is het gerechtvaardigd te vree zen, dat de katholieken uit de politieke werk zaamheid zullen worden uitgeschakeld. Met het parlementarisme vervalt ook de katho lieke partij als politieke factor. Voorwaarde is slechts, dat we de grond slagen van het nieuwe Duitschland begrij pen en onvoorwaardelijk de leiding goedkeu ren. Niet van vandaag op morgen, maar toch wel in de toekomst kunnen het wordende Rijk waardevolle krachten toevallen, welke tot nu toe waren afgesneden van den groo ten stroom der nationaal politieke ontwikke ling. Aldus kan de ondergang van het poli tieke ontwikkeling. Aldus kan de ondergang van het politieke katholisme als partij schep pende krachten in het katholieke volksdeel vrijmaken. De kerk in Saksen. In de evangelisch-luthersche kerk van den Vrijstaat Saksen is Pfarrer Friedrich Koch belast met de waarneming van alle rechten en bevoegdheden van den landsbisschop. Pfarrer Koch heeft de voormalige instanties opgedragen voorloopig de zaken verder te behandelen. Alle gekozen kerkelijke vertegen woordigingen heeft hij ontbonden en eenige kerkelijke waardigheidsbekleders zijn „met verlof" gezonden. Pfarrer Koch is 46 jaren oud. Ontbinding van alle Katholieke organisaties in Wurtemberg. Het ministerie van Binnenlandsche Zaken van Wurtemberg afdeeling litie deelt mede: In verband met een in het geheele rijk gelijktijdig uitgevoerde actie zijn ook in Wurtemberg de volgende organisaties ont bonden: Windhorst-bond, Kreuz-Schar, Sturm-Schar, Deutsche Jugendkraft, Volks- verein fur das kath. Deutschland, Volksver- einsverlag GmbH, Kath. verband van Jonge mannen, Kath. Gezellenvereenigingen, Kath. Jonge vrouwenvereenigingen, Neu- Deutschland, Quikborn, Motorrijdersorgani satie „Concordia* Vredesbond van Duitsche Katholieken. Veel documenten, vermogens en bankreke ningen der betreffende organisaties zijn in beslag genomen en de vereenigingsbureaux zijn gesloten. -v DRIEVOUDIGE MOORD AAN HET MEER VAN GENEVE. Op een afgelegen boerenhofstede aan den oever van het meer van Genève, op 3 K M. afstand van Evian, zijn de 66-jarige eige naar, diens vrouw en de doofstomme dochter vermoord gevonden. In de woning was alles overhoop gehaald. De slachtoffers schijnen in hun slaap te zijn overvallen en doodge slagen. INVLOED DER NAZI'S. Verzoek aan de regeering om tusschenkomst Tal van Nederlanders in de Limburgsche mijnstreek hebben zich beklaagd over de on dervonden behandeling van nationaal-socia- listische voormannen in het Duitsche grens gebied. Eenigen hunner hebben zich per re kest tot den Nederlandsche minister van bui- tenlandsche zaken gewend. HET PACT VAN HET OOSTEN GEPARAFEERD. Maandagavond werd te Londen door de vertegenwoordigers van Rusland, Estland, Letland, Roemenië, Polen, Afghanistan en Turkije een overeenkomst geparafeerd, waar in deze staten de definitie van „aanvaller", zooals deze in een der Geneefsche commis sies tijdens de ontwapeningsonderhandelin gen werd vastgelegd hebben goedgekeurd en bekrachtigd. Het is mogelijk, dat andere landen tot de overeenkomst toetreden. De overeenkomst tusschen Sovjet Rusland en Roemenië be treffende Bessarabie is tijdens het week einde te Londen onderteekend. De ten opzichte van Bessarabie gevonden formule voorziet in groote lijnen, dat beide landen deze kwestie tot nader order zullen laten rusten. In Sovjet Russsiche kringen verwacht meu thans, dat nog een pact, dat de vorm van een niet-aanvalspact zal hebben, zal tot stand komen. Hieraan zouden behalve de genoemde landen ook de landen der Kleine Entente deelnemen. MATOESJKA UITGELEVERD. Matoesjka, die eenige spoorwegaanslagen in Hongarij heeft gepleegd, is thans uitge leverd aan de Hongaarsche autoriteiten Matoesjka zal, wanneer hij in Hongarije zijn straftijd zal hebben uitgezeten, weer op transport worden gesteld naar Oostenrijk. ONTPLOFFING IN DUITSCHE MIJN. 5 dobden, 11 gewonden. Maandagmiddag om 1 uur heeft op de mijn „Generaal Blumenthal'' te Herne een ontploffing plaats gehad, waardoor 16 mijnwerkers werden getroffen. Vijf hunner zijn om het leven gekomen, 2 of 3 werden ernstig gewond en de overigen minder ernstig gewond. 8 dooden bij het mijnongeluk Het ontploffingsongeluk op de mijn Gene raal Blumenthal bij Herne heeft in het ge heel 8 dooden geëischt. De drie ernstigst gewonden zijn in den loop van den middag in het ziekenhuis overleden. 10 Dooden. Het aantal dooden tengevolge van de ontploffing in den mijn „Generaal Blu menthal" is intusschen gestegen tot 10. In den loop van den avond zijn nog twee ge wonden overleden. Nog twee der zwaar ge wonden kunnen ieder oogenblik overlijden. ZULLEN DE V.S. DE SOVJET-UNIE NOG DIT JAAR ERKENNEN? In officieele kringen verluidt, dat Sovjet Rusland nog voor het einde van dit jaar door de Vereenigde Staten op een of andere wijze zal worden erkend. De eerste stap zal waarschijnlijk een modus brengen, ten einde een behandeling der verschillende kwesties, zooals die der schulden, communistische propaganda en handelsbetrekkingen mogelijk te maken. Zoo dra een bevredigende oplossing deze vraag stukken zal zijn tot stand gekomen, zal cle permanente erkenning volgen. Het verluidt, dat deze zienswijze nog niet het standpunt van president Rooseveld is, doch dat een dergelijk voorstel hem is ge daan uit den kring van zijn medewerkers. De nadruk wordt er op gelegd, dat alle voor aanstaande leden van het kabinet voor de erkenning van Sovjet Rusland zijn. De ga rantie van leeningen zou parallel moeten loopen met dc erkenning, aangezien Rusland iet de beschikking heeft over baargeld voor zijn import. Ook een warenverkeer is denk baar. RECORD VAN DE „EUROPA". De „Europa" heeft het vroeger gemaakte record in den vaart over den Atlantischen Oceaan in Ocst-West-richting gebroken met 40 minuten. D gemiddelde snelheid van het schip van CEerbourg naar New-York be droeg 27,9 zeemijlen per uur. BRAND IN EEN AMERIKAANSCHE BROUWERIJ. 5 dooden. In de Michel-brouwerij te Brooklijn is ten gevolge van een ammoniakontploffing een brand uitgebroken, die spoedig grooten om vang aannam. Van de 60 arbeiders, die tij dens de ontploffing in den kelder aan het werk waren, slaagden er 5 niet meer in zich in veiligheid te brengen. Men vreest, dat zij gestikt zijn. Ondanks alle inspanning was het vuur na geruimen tijd nog niet gebluscht, daar 8000 vaten den "vlammen gretig voedsel i boden. - De economische conferentie in een critiek stadium. (Dag. Overzicht). Een Wild-West-drama. Acht doo den bij een schietpartij. (Buitenland) De tornado op Cuba. Ernstige schade aangericht. (B-itenland). Ontploffing in een Duitsche mijn; 8 dooden. (Buitenland). De toestand in Duitschland; het einde van het r. k. Centrum. (Bui tenland). Wetsontwerp voor een landbouw- crisiswet. (Binnenland). Autö-ongeval bij Den Helder (een doode, een gewonde). (Stad en Om geving). V.V.V.-feesten te Hensbroek. (Pro vincie.) Belangrijk wetsontwerp inzake bezuiniging op de uitgaven voor lager onderwijs. (Binnenland.) (Zie eventueel verder laatste berichten). ONGEVALLEN BIJ MANOEVRES IN JAPAN. 7 soldaten gestorven; 30 ernstig ziek. Tijdens de manoeuvres van de eerste Ja- pansche infanterie brigades in het berg- district van Foedzi werden 7 soldaten tenge volge van zonnesteek gedood, terwijl 30 sol- daten in levensgevaarlijken toestand naar een ziekenhuis moesten worden overgebracht, en 200 soldaten hoewel minder ernstig ziek eveneens in hospitalen moesten worden op genomen. HET WILDE WESTEN LEEFT In Prestenburg in Kentucky is tijdens ver» kiezingen voor een schoolraad een wilde schietpartij ontstaan. Hierbij werden 8 per sonen gedood tijdens een wilden vlucht var verschrikte moeders en kinderen. DE TORNADO OP CUBA. De berichten komen slechts schaars binnen. Uit Havana komen slechts schaars berich ten binnen betreffende den tornado, daar iedere verbinding is verbroken. Het gebied tusschen Guane en Consolacion de Sur is het ergst geteisterd. Het aantal dooden is nog niet bekend. In de plaatsen langs de Zuik kust is ernstige schade aangericht, terwijl hier en daar nog ernstige overstroomingen plaats vinden. Overal zijn huizen vernield Ernstige wolkbreukeg, hebben zich voorge daan. Politie en militairen handhaven de orde. De hospitalen zijn zeer vol. Onder de bevolking is een paniek uitgebroken. TOM MONEY IS NIET VRIJ. Voor enkele weken berichtten wij dat de arbeidersleider Tom Money, die in 1916 we gens het werpen van een bom te San Fran- cisco, met E. Billings tot levenslange gevan genisstraf was veroordeeld, in vrijheid wa9 gesteld. Tom Money en de zijnen hebben steeds zijn onschuld betoogd en later kwam aan het licht, dat zijn veroordeeling op valsche getui genverklaringen berustte Aangezien hij le venslang had gekregen wegens het veroorza ken van den dood van één der slachtoffers en ook vervolgd zou worden voor het veroor zaken van den dood van een ander slacht offer, heeft Tom Money, zijn verdedigers en aanhangers onafgebroken geageerd voor de behandeling van het tweede proces. Dit tweede proces heeft Woensdag 24 Mei plaats gehad. De rechter Louis H. Ward verzocht echter onmiddellijk aan de jury een vrijsprekend vonnis op te stellen, aangezien de staat geen bewijsmateriaal had van Tom Money's schuld. Ondanks de protesten van de verdedigers besloot de jury hiertoe en daarmede was de zaak van de baan en de mogelijkheid voor Tom Money en zijn verdedigers afgesneden om aan te toonen, dat de veroordeeling voor het eerste slachtoffer op valsche gegevens be rustte. De pers heeft in de logsche veronderstel-

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1