dlkmaarsclie Courant. DE ROODE VULPENHOUDER DE OPEN ZWEMINRICHTING Kamer van Koophandel. Jiadiomeums $eui££etoit Honderd fi/l en dertigste Jaargang. DONDERDAG 6 JULI Stad en Omgeving Het voor en tegen in de vergadering van Ged. Staten. 1 jJ— No. 157 1933 Vrijdag 7 Juli. Hilversum, 1875 M. (8—12—, 4.—8— en 11.-12— VARA, 12—4— de AVRO en de VPRO/AVRO van 8.11 uur). 8. Gramofoonplaten. 10.VPRO-morgen wij ding. 10.15 Declamatie J. van Oogen. 10.30 Orgelspel Cor Steyn. 11.Keukenpraatje P. J. Kers 11.30 en 12.Gramofoonmuziek. 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. Refrein zang: Bob Scholte. 2.Causerie door P. J. Schenk. 2.20 Gramofoonplaten. 3.Voor dracht door R. Flink 3.30 Gramofoonplaten. 4.— VARA-Kleinorkest o.l.v. H. de Groot. 4.30 Voor de kinderen. 5.Vervolg concert. 5.30 De Notenkrakers ol.v. D. Wins. 5.50 Orgelspel Joh. Jong. 6.10 Vervolg orkestcon cert. 6.30 Zang door Yvonne Fabfé. R. Schoute,piano. 7.15 De Flierefluiters o.l.v. J. v d. Horst. 8.Causerie M. Beversluis 8 30 Uit het Kurhaus te ScheveningenRe sidentie-orkest ol.v C. Schuricht. In de pau zes: Causerie door Dr. N. A Bruining, Vrijz. Godsd. persbureau en Vaz Dias. 10.15 Declamatie L. Saalborn. 10.45 Gramofoonpl. •11 12Gramofoonmuziek. Huizen, 296 M. (Algemeen programma te verzorgen door de NCRV). 8.Schrift lezing en meditatie. 8.1o9.30 Gramofoon platen. 1030 Morgendienst o.l.v. Dr. W. Lodder. 11.Friesche liederen door Jans Bierma, m. m. v. A. Baartscheer, piano 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Trio y. d Horst m. m v. J. H. van Ginkel, clarinet 2.30 Chr. Lectuur. 3.— Huish. Raadgevin gen. 3.30 Concert. P. Berghout, harp en T. Brghout, viool. 4.30 Voor amateurfotografen. 5.— Rinke Tolman- Vogelleven. 5.30 Con cert. C. Dekker T. Verwey, accordeon. J. Smit, drum-xylofoon en gramofoonplaten. 6 30 Causerie A. J. Herwig. 7.15 Ned. Chr. Persbureau. 7.30 Literaire causerie. 8. Dameskoor „Cantemus" o.l.v. A. de Vink Vrschoor, m. m. v. A. Schellevis, piano. 9. Causerie door J. Keesen Dzn. 9.30 Harmo nie „Meyerbeer" o.l.v. A. Bielen. Ca. 10. Vaz Dias. 11.11.30 Gramofoonmuziek. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 11.05—11.20 Le zing. 12 20 Orgelspel H. Westerby. 1.05 Shepherd's Bush Paviljoen-orkest o.l.v. Fryer. 2.05 Western Studio-orkest o.l.v. F. Thomas. 2.35 Gramofoonpl. 3.20 Schotsch Studio-orkest o.l.v. G. Daines m. m. v. A. Dewar, tenor. 4.35 Emilio Colombo-orkest 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 John Johnson's orkest. 7.30 Het Victor Olof sex tet. 8.20 Lehar-concert door orkest o.l.v. S. Robinson m. m. v. J. Fearon, sopraan en R. Naylor, tenor. 9.20 Berichten. Reportage Open Golf Kampioenschap. 9.40 „Flags on the Matterhorn'-, hoorspel van Benzie Burnham. 10.55 Voordracht. 11.05—12.20 Geraldo's Tango-orkest en de Savoy Hotel Orpheans. Parijs „Radio-Paris", 1724 M. 8.05, 12.50, 7.40 en 8.20 Gramofoonplaten. 9.05 Piano recital M. de Mayo. 9.50 Gramofoonplaten. Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Con cert uit het Bellevue-Strandhotel. 3.50 O. Lington en zijn Band. 8.20 Zangspel o.l.v. L. Gröndahl. 9.20 Assmanns Hawaii-kwar- tet. 10.35 Moderne Deensche muziek door het Omroeporkest en strijkkwartet. 11.35 12.50 Dansmuziek uit Rest. „Wivex". Langenberg, 473 M. 6.25,7.23 en 11.20 Gramofoonplaten. 12.20 Concert o.l.v. Wolf. 1.20 Concert o.l.v. Dr. TL Paulig. 4.50 Werag-koor en -orkest ol.v. Breuer. 8.25 Ge varieerd programma o.l.v. Baumgarten 9.50 Werag-orkest o.l.v. Buschkötter. 11.12.20 Populair avondconcert. Rome, 441 M. 8.35 Gramofoonpl. 9.35 Gevarieerd concert. 10.20 Dansmuziek. Brussel, 338 en 508 M. 338 M.: 12.20 Om roeporkest o.l.v. Leemans. 1.30 Gramofoonpl 5 20 Omroeporkest o.l.v. André. 6.50 Om- roepkleinorkest o.l.v. Leemans. 8.20 Herden king Gulden-Sporenslag m. m. v. solisten en Omroeporkest. In de pauzes: Lezing en ber 508 M.': 12.20 Gramofoonpl. 1.30 0mroep- kleinorkest o.l.v. Leemans. 5.20 Radio-Sym- phonie-orkest o.l.v. Meulemans. 6.35 Gra mofoonplaten. 7.05 Piano-recital. 8.20 Om roeporkest o.l.v. André m. m. v. zangsolist. 9 20 Concert uit Ostende. 11.— Dansmuziek uit Ostende. Zeesen, 1635 M. 8.20 Kamermuziek door orkest o.l.v. E. Lindner. 9.20 „Das Wald- bauerbübl fragmenten uit werken van Roseg- ger. 10.20 en 11.Berichten. 11.2012.20 Concert uit Frankfurt o.l.v. Dr. R. Merten. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Vrijdag 7 Juli. Liin 1: Hilversum. Liin 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 10.35—10.50, Daven try 10 50—11.20, Mid. Reg. 12.20-13.35, Lond. Reg. 13.35—15.20, Daventry 15.20— 24.—. Lijn 4: Langenberg 10.25—19.20, Luxem burg 19.2024. De tegen het raadsbesluit van 30 Maart 1933 bij Ged. Staten ingebrachte bezwaren, zijn gistermiddag te Haarlem in een open bare vergadering van Ged. Staten toegelicht. De burgemeester en wethouder Bonsema vertegenwoordigden het gemeentebestuur. De commissaris van de koningin, j h r. m r d r. A. R o 11, gaf een uitvoerig overzicht van de gewisselde stukken, waarin de loop van zaken werd samengevat tot aan het be sluit van den raad. Op 3 April waren daartegen bij Ged. Sta ten bezwaren ingebracht door de heeren Langeveld en Stoutjesdijk. Zij merkten o.a. op, dat niet is kunnen worden nagegaan of de exploitatie van een overdekte badinrich ting niet voordeeliger zou zijn dan die van een open bad. De door de gemeente te geven garantie achten zij in dezen tijd niet te ver antwoorden. B. en W. ontkennen in hun schriftelijk antwoord, dat niet goedkeuring van het raadsbesluit zou tengevolge hebben, dat er een overdekte inrichting zou komen. Zij achten een dergelijke inrichting practisch ook veel minder toegankelijk voor breede lagen der bevolking. Ontkend wordt ook, dat hier sprake zou zijn van „een financieel avon tuur zooals was opgemerkt door reclaman ten. Het eerst werd het woord gevoerd door m r. B ie r en b r o o d s p o t. Hij merkte op, da men het niet verantwoord acht voor een kleine gemeente, dat zij in dezen tijd jaar lijks het verwachte verlies zal betalen, en dat dit ten slotte geheel door de gemeente wordt gedragen. Geautoriseerde vertaling naar 'tEngelsch van Molly Thynne, door A. W v. E.—v. R. .85) „Wat voor een man was het vroeg FayFe. s „Iemand van goeden doen, zou ik zeggen, f^ng en mager, en hij had een dikke auto jas aan en een pet op met een klep. Dat her inner ik me, omdat die en de bril bijna zijn üeele gezicht bedekten." „L hebt zeker niet op zijn stem gelet?" „Neen. Ik geloof niet, dat hij sprak, be- na ve om de rekening te vragen. En dat heefr J misschien nog niet eens gedaan. Vele menschen blijven staan wachten tot ik ze nun geef. Hij moet zijn naam hebben opge geven, toen hij de auto bracht, want die staat in het boek. Page, is het niet?" Haar man knikte. il "H?u j'ets- anc^ers aan hem opgemerkt Ik tref het, dat ik iemand met zoo'n goed op merkingsvermogen heb gevonden als u," zei Fayre glimlachend „Ik ben iemand, die altijd overal belang in stelt, en daar er hier zoo velen i n en uit gaan. verbaas ie je wel eens over hen. Nu u 't zegt, herinner ik me iets zijn handen. Hij deed zijn handschoenen uit om de rekening te betalen en het viel mij od. hoe smal ze wa- Een overdekte inrichting heeft voor boven een open dat zij het géhèele jaar door kan worden gebruikt. In dezen tijd, nu we mid den in den zomer zijn, is al te zien, hoe wei nig aantrekkelijks het heeft om in een open bad te gaan zwemmen. Zulke inrichtingen zijn op gure dagen leeg; er komen enkele sportzwemmers, maar de groote massa, waarvoor de inrichting is, blijft weg. Dat een niet-overdekte inrichting gedurende 4 of 5 maanden van het jaar gebruikt kan wor den, is een utopie. Het is in het belang van Alkmaar, zoowel financieel als hygiënisch, dat begonnen wordt met een overdekte inrichting; dan kan nog altijd een open bassin worden bijge bouwd. Dat behoeft niet veel te kosten; om dat de bestaande outillage dan kan dienen. En dan zal Alkmaar een goede zweminrich ting hebben. De heer Saai gaf nog enkele inlichtingen over de werkzaamheden van het comité en stelde ook de voordeelen van een overdekte inrichting in het licht. De voorzitter merkte echter op, dat Ged. Staten alleen maar hebben na te gaan of de garantie door de gemeente kan worden verleend. Mr. Langeveld verklaarde, dat bij de burgerij een andere gedachte omtrent een zweminrichting leeft dan bij de meerderheid van den raad. Er is z.i. een misverstand; als men nog eens de zaak kon bespreken en de beslissing dus verdaagd kon worden, ver wacht spr. dat nog wel een ander besluit door den raad zal worden genomen. De burgemeester, mr. Wendelaar, on- ren en toch zoo gespierd. Ik was in het ma nicure-vak, voor ik trouwde, en ik dacht, dat ik daarom zoo op handen iet. Mijn man lacht er mij altijd om uit. Ik zei er dien avond bij het eten iets van, en ik herinner me, dat ze er allen om lachten. „Dat is waar," viel haar man in. „Ik her inner het mij ook. We maken er altijd gek heid over, maar dien avond p'aacden we haar buitengewoon, met allerlei dingen, en dat was er een van. Er was nog een andere grap die Lotty dien avond vertelde over een flesch weet je dat nog?" „Zeker! Dat was ook over dien eigenaar- digen man. Toen hij zich van den lessenaar keerde, kwam zijn jas tegen de punt aan en iets zwaars gaf een geweldigen klap tegen het hout. Lotty zei: „Hij heeft zijn borrel in elk geval bij zich," want ze dacht, dat het klonk, alsof het een flesch was. Daarom lach te ze bij het eten. Zij houdt veel van grapjes en maakt ze overal over." „Wel, dank zij u heb ik er nu een.g idee van, hoe de man er uitzag. Misschien is hij wel degeen, dien mijn vriend zoekt. Page heet hij dus. en hij is lang en mager en heeft een f'esch in den zak! En als mijn vriend hem vindt, krijgt hij nr'sschien zijn gebroken lantaarn vergoed Het ziet er niet erg hoop vol uit, vindt u wel Maar ik ben u toch zeer dankbaar Ik wou, dat iedereen zoo'n goed geheugen had als u „Het spijt mij van dat nummer", zei ze berouwvol. „Ik vergeet niet dikwijls iets, maar dat kwam zeker, omdat ik met mijn zuster bez:g was!" Met zeer verdeelde meening over den ge- derschreef de opmerking van den voorzitter, dat het hier niet gaat over de vraag: een open of een overdekte inrichting. Dat is in den raad ook gezegd. De vraag was: een open inrichting of niets. Als Ged. Staten het besluit niet goed keuren, dan betwijfelt spr. of er iets anders zal komen. Afgezien van de zakelijke kwestie, weet spr. niet of dit in den raad politiek voor elkaar zou te brengen zijn. Al zou hij het willen. Er is een adres bij den raad ingekomen van het „Sportfondsenbad". Spr. gelooft niet, dat dit een argument is om nu de beslissing te verdagen. B. en W. zijn voornemens een prae-advies op dat adres uit te brengen, ook al wordt het raadsbesluit goedgekeurd. Als het wordt goedgekeurd, zullen B. en W. het nog niet uitvoeren, omdat eerst het oordeel van den raad over het adres zal worden af gewacht. Het is wel mogelijk, dat die open inrich ting zich niet kan bedruijjen. Spr. vindt dat niet erg; laat de gemeente er dan maar jaar lijks iets aan bijdragen. Wethouder Bonsema, die hierna het woord kreeg, besprak de zaak van den opz<_t af. Men heeft gezegd, dat het open bad te Bergen voor de behoefte voldoende is. Maar er is een groot gevaar voor de volksgezond heid aan verbonden; dat is een natuurbad. Wat de plannen voor een open inrichting te Alkmaar betreffen, hebben B. en W. een frief van lof van den Ned. Zwembond en van an dere deskundigen ontvangen. Spr. merkt op, dat het overigens wel het plan is om later te komen tot overkapping. Hij herinnert er voorts aan, dat toen in 1932 besloten was tot het graven van den kuil voor het zwembad, in werkverschaffing, een ieder dusi wist, dat er een open zwem inrichting zou komen. Maar er zijn geen be zwaren gehoord Een van de belangrijkste dingen acht spr. de exploitatie van zulk een inrichting. Hij geeft cijfers van het aantal baden in 1932 genomen in de open inrichtingen in Gouda (128.000), Arnhem en andere gemeenten om aan te toonen, dat er veel gebruik van wordt gemaakt. Ook noemt hij de voor Alkmaar bepaalde tarieven op. Devoorzitter: Dus tusschen Maart en September 1932 is er nooit over een andere dan een open zweminrichting gesproken? Mr. Wendelaar: Nooit anders. Dus als gezegd wordt, dat B. en W. den raad hebben overvallen dan is dat niet juist. Mr. Bierenbroodspot merkt op, dat weinig waarde kan worden gehecht aan vergelijkende cijfers van 1932, omdat het toen een buitengewoon warme zomer was Als deze zomer tot voorbeeld genomen wordt, zal men andere cijfers krijgen. Spr wijst er nog eens op hoeveel meer profijt van een overdekte inrichting kan worden getrok ken. Devoorzitter: Gesteld dat de gemeen te voor de volle garantie, in het raadsbesluit genoemd, zou worden aangesproken, kan zij dat dan dragen? Mr. Wendelaar: In eerste instantie moet de gemeente opbrengen rente en aflos sing. Spr. ziet de zaak niet zoo somber in; maar een pertinente verzekering kan hij na tuurlijk niet geven. De voorzitter zegt, dat te begrijpen. Maar het is toch wel van belang, als met moeite een garantie kan worden opgebracht voor een inrichting, die maar de halve be volking bevredigen kan. Mr. Langeveld merkt nog op, dat niet gesproken is over schoolzwemmen. En dat is toch van groot belang; dat kan niet in een open inrichting Spr. zegt ook, dat toen in den raad de werkverschaffing in be spreking was, de heer Ringers gevraagd heeft of die kuil voor ons of voor een ander was. Waarop de burgemeester ten antwoord zou hebben gegeven: dat over de zwemin richting niet gesproken werd. Wethouder Bonsema: Dat 's pertinent onjuist. De heer Ringers heeft daar niets over gezegd in den raad. Het is een leugen, ik bedoel onjuist, te zeggen, wat de heer Langeveld zei. Spr. zegt nog, dat bij uitvoe ring van het raadsbesluit de gemeente ver lost is van de 1000 per jaar die het be staande bad kost. De heer M i c h e 1 s, lid van Ged. Staten, stelde den heer Bierenbroodspot de vraag of „Sjoortfondsenbad" in zee zou durven gaan met eenzelfde garantie van 6000 van de gemeente, die nu gegeven wordt. De heer Bierenbroodspot ant woordde, dat het wel mogelijk is op langoren termijn te leenen dan voor 40 jaar, maar dat „Sportfondsenbad" dit niet wil doen. De beraadslagingen werden gesloten. De beslissing volgt later. I heimzinnigen mr. Page en Gregg keerde Fay re naar Staveley terug. Hij was geneigd, van die twee den dokter te verdenken, die meer en meer bij de heele zaak betrokken scheen te raken, en voor wiens goede hersenen hij reeds grooten eerbied had. De andere man was waarschijnlijk alleen maar een onge vaarlijke automobilist, die haast had gehad zijn auto terug te halen en het slechte weer te weerstaan. Hij vond Cynthia in de huiskamer bezig met brieven schrijven, en gaf haar een kort verslag van zijn bezoek aan de garage. Zij klemde zich aan het gebeurde met Pa ge vast met een geestdrift, die Fayre droef geestig stemde. Hij zei ronduit, dat hij dat van ondergeschikt belang achtte. „Bedenk, dat er omstreeks dien tijd meer menschen hun auto's uit garages halen. Iets anders zou het zijn, als wij het nummer van de auto op het spoor waren gekomen. Alleen de grootte beantwoordde aan de beschrij ving. „Toch is die het eenige, waarop we af kun nen, Oom Fayre en de tijd klopt. Hij kan best in de buurt van miss Allen's hu s zijn geweest en de boerderij hebben bereikt op den tijd, dat de landlooper hem zag Ik weet dat, omdat ikzelf het in mijn auto ge daan heb." „En dan was de flesch in zijn zak zeker de revolver?" lachte Fayre, wetend, wat een teleurstelling het voor haar zou zijn, als de heele zaak op niéts uitliep en vast besloten haar niet met een valsche hoop te vleien. „Waarom niet?" vroeg zij ernstig. „En waarom hield hij al dien tiid ziin bril op? Vergadering ten Stadhuize op Woensdagmiddag. Afwezig waren de heeren Endel, Blaau- boer, Kluitman, Coltof, Nobel, Leber en Schmalz, van wie de vijf laatstgenoemden met kennisgeving. Na opening door den voorzitter, den heer S. W. A r n t z, kwamen aan de orde de Ingekomen stukken. a. Afwijzende beschikking van den Spoor- wegraad op het verzoek om buurtverkeer in te voeren op de trajecten Alkmaar, Den Hel der en HaarlemAlkmaar. Tevens werd mede gedeeld, dat de klacht over het veelvuldig overstappen op de lijn Den Helder—Haarlem Rotterdam in de dienstregelingscommissie is ter sprake gebracht en voorts dat op ver zoek der Kamer de 8-daagsche abonnements kaarten sinds 2 Januari j.1. gedurende het heele jaar geidig zijn. Voor kennisgeving aangenomen. b. Mededeeling van de r. k. middenstands- vereeniging „De Hanze" te Zijdewind en van de Algem. Texelsche middenstandsver- eeniging, dat adhaesie is betuigd aan het adres der Kamer aangaande de omzetbelas ting. De heer Grondsma bracht den samen steller van het adres hulde; er behoeft aan het schrijven niets meer te worden toege voegd, want er ontbreekt niets aan. Voor kennisgeving aangenomen. c. Schrijven van het Staatsbedrijf der P. T. T. inzake de postverziening van Wierin- gen en den Wieringermeerpolder. (Reeds door ons gepubliceerd). Als voren. d. Bericht van oen minister van economi sche zaken en arbeid inzake den uitvoer van Ned. boter naar Engeland. Dit schrijven be vat de mededeeiing. dat het rijksbotermerk van 1 Juni j.1. af zonder meer zal gelden als bewijs van Nederlandsche herkomst. Als voren. f. Antwoord van het Staatsbedrijf der P. T. Twaarin te kennen wordt gegeven, dat de postbestelling te Castricum. vanaf 15 Juni is uitgebreid. (Reeds door ons gepu bliceerd). Als voren. g. Missives var het departement van economische zaken en arbeid inzake het han delsverkeer met den Balkan, Turkije. I ithiuen. Roemenië en Zwitserland (contingenteering) (Voor belanghebbenden bij het secretariaat der Kamer ter inzage). Als voren. h. Afschrift van een adres, hetwelk door het Ned. Verbond van Vakvereenigingen in verband met' naar zijn oordeel te treffen maatregelen ter bestrijding van de groote werkloosheid, aan den raad van mimsters is verzonden. (Wij hebben hierover reeds mede- deelingen gedaan). Ais voren. i. Uitnoodiging van den Kon Ned. Mid denstandsbond tot bijwoning van het congres te Vlissingen op 4. 5 en 6 Juli Óp voorstel van het bureau der Kamer werd hiervoor aangewezen de heer Schmalz, voorzitter van de afd. kleinbedrijf. Als voren. j. K'acht vgn de firma Vrieslander c.s. te Den Helder inzake verkeersbelemmei ingen tengevolge van de wegverbetering aan de Binnenhaven aldaar. Het Bureau heeft ter zake een onderzoek ingesteld en verkreeg de toezegging, dat door een zoo snel mog^ijW" uitvoering der werken getracht zal worden aan de belangen van het bedrijfsleven tege moet te komen. De secretaris lichtte de kwestie toe, waarop de heer Kolster betoogde, dat de be doelde werken (brug en weg) niet zooveel stoornis zouden hebben veroorzaakt, als ze gelijktijdig waren uitgevoerd. Het schrijven werd hierna voor kennis geving aangenomen k. Antwoord van het crisis-zuivelbureau op het schrijven der Kamer inzake de invoer- stations in Duitschland voor Nederlandsche kaas. Medegedeeld werd. dat de invoer via alle Duitsche invoerstations zal kunnen ge schieden. Voor kennisgeving aangenomen. 1. Dankbetuiging van het bestuur van den Ned. Kruideniersbond aan de Kamer voor de bijwoning van het congres, gehouden op 17 en 18 Mei 1.1 te Alkmaar. Namens de Kamer waren hier tegenwoordig de heeren M. A Grünwald. J. F- M. Endel en de secretaris. Saneering bollenteelt. m. Uitnoodiging van de commissie uit de Westfriesche gemeentebesturen voor een ver gadering op 1 Juni 1.1. Het bureau der Kamer had den heei Valkering verzocht deze bijeen komst bij te wonen. Die vrouw had gelijk:- dat is iets onge woons „Goed, beste meid, wij zullen hem op on ze lijst van verdachten zetten, maar ik be grijp niet goed wat we er verder aan doen kunnen." „Ik wel," antwoordde Cynthia beslist. „Ik ben van plan alle garages in Carlisle aan een nauwkeurig onderzoek onderwerpen. Ik wil wedden, dat hij daar overbleef, als hij naar het zuiden ging. en dan meet hij de auto hebben gestald." „Maar ik heb je toch verteld( dat ik laatst al in Carlis'e heb rondgekeken. Het was hopeloos!" „Wat deed u?' barstte zij toornig uit. „U ging naar drie of vier van de groote. in het oog vallende garages. Daar zou ik mijn auto niet stallen, a's ik in al!e stilte weg wou ko men. Wacht maar, oom Fayre. A's hij er ge weest is. zal ik hem vinden, dat zult u zien'" „En wat denk je dan te doen? Je kunt niet zeli in Carlisle gaan rondsnuffelen. Ze kennen je daar heel goed en er mag niet over gepraat worden." „Ik ga niet zelf. Ik laat Tubby gaan". „Tubby Campbell?" mompelde Fayre hulpe loos. „Als u niet zoo'n armzalige fietser was, zou u zijn naam van Brooklands kennen", hoonde zij. „Hij trouwde met de dochter van dc do- miné in Galstond, en zij hebben zich in Car lisle gevestigd. Ik heb al zoo dikwijls beloofd bij hen te komen logeeren. Ik zal hen opbel len en een paar dagen naar hen toe gaan en zien, wat Tubby kan doen. Als er iemand raad op weet, is het Tubby. Het is een schit- 1 terend idee, oom Fayre, dat moet u toegeven! De heer Valkering deed verschillende meoedeelingen over deze vergadering, die was uitgeschreven door de zoogenaamde commissie van vijf. ter bespreking van de ag;tatie in het bloembollenbedrijt tengevolge van de saneeringsplannen. Vooral de heer Bakker uit Bovenkarspel had reeds vóór de vergadering deze plannen zwart geschildetd en had daarmee veler instemming verworven. Na toeiichting der plannen ter vergadering door den voorzitter werd er wel anders over geoordeeld. Overigens had de voorzitter geen discussie over het plan toegelaten, omdat het er om moest gaan effectieve samenwerking in Westfriesland te krijgen bij de gemeenschap pelijke belangen. Spr. had zich verzet tegen het vormen van etn organisatie, omdat dit zou beteekenen het stichten van een vereeni- ging in een vereeniging Wel kon spr. mee gaan met het vormen van een kringcomité Twee weken na deze vergadering was er weer een samenkomst gehouden (niet door spr. bijgewoond, maar door den heer Krelage) en toen waren de bezwaren tegen de saneering grootendeels opgelost, zoodat de registratie ongehinderd is doorgegaan, of schoon aanvankelijk wel moeilijkheden ge vreesd waren. De heer Valkering deelde voorts nog een en ander mee over de voornemens van den minister inzake den biocmbolumhandel. Spr. was van meenrng, dat het als de saneering- plannen niet waren gekomen, precies zou ge gaan zijn als in den gioentenhandel. F.r ziin groote partijen uit de markt genomen en voor het overige zijn minimumprijzen vastgesteld, die redelijke inkomsten beloven Tot nu toe gaat de heele kwestie „og buiten de staats kas om. ofschoon er ten aanz:en van enkele punten wel was aangediongen op het vragen van cijkssteun. E'ke kweeker is verplicht een benaald deel van zijn oogst in te leveren, de rest mag hij plaatsen tot een zeker maximum Wie nu een zeer goeden oogst had houdt fleer over dan dat maximum en kan dit teveel verkoopen aan hen die een slecht gewas hadden. De voorzitter dankt" den heer valke ring voor zijn uiteenzettingen. Venten met ijs. n Schrijven van de firma A. I.aan te Den Helde, inzake den veikoop van consumptie-ijf te Alkmaar. Hrrbij werd medegedeeld: le dat tegen genoemdt firma proces-verbaal werd opgemaakt wegens het venten met ton- Sump.ic ijs, ofsrhonn het bedrijf een erkende zaak is die ingeschreven is in het Handels regisier. 2e dat op 1 Mei in Alkmaar met den ver koon van ron«i'»unfg> ijs is begonnen 3e dat in Den Helder ook verscheiden» Aikmaardcrs komen venten zooais Appel en Adolf. 4e dat de firtra genegen is Alkmaarders in dienst te nemen om vanuit Alkmaar het ijs te venten. De heer K o 1 s t er, voorzitter van de han- deiscommissie, was van oordeel, dat het niet de bedoeling van Alkmaar is den ijsverkoop- heelema.al te verbieden. Zoo ja, dan kan dit eenzelfden maatregel van Den Helder tenge volge hebben. De heer De Raat achtte het tijd, dat de K. v. K. zich tot het gemeentebestuui wencit over deze ijs-kwestie. De heer Grunewald wilde actie voe ren, ook ten bate van de in Alkmaar gever baliseerde Ita'ianen. Hij wees op de klacht van een gen tijd ge'eden van venters uit Alk maar, die in een naburige gemeente geweerd waren. De heer M o e n s vond, dat het ventver- bod noodlottig kan worden. De voorzitter schaarde zich even eens aan de zijde der opposanten. Er is zoo vaak bezwaar gemaakt tegen handelsbelem meringen door het buitenland, dat men nu niet moet beginnen in de gemeenten Het zou gevaarlijk worden, als het voorbeeld navol ging vond. Besloten weid dat de voorzitter en de heer de Raat en een nog nader aan te wijzen lid zich tot B. en W. zullen wenden. Tegen het rijks-inkoopbureau. De K. v K. te Den Haag had een afschrift gezonden van een adres aan den minister met verzoek om een ondezoek te willen instellen naar de geste van het riiksinkoopbureau. De voorzitter zette uiteen, dat het bureau de door het rijk benoodigde zaken in koopt, welke voorheen rechtstreeks van den handel werden betrokken. Spr was overtuigd, dat het rijk nu niet goedkooper bedieno wordt en stelde voor, adhaesie te verleenen aan het adres. Alzoo werd besloten. Het wetsontv/erp op de openbare vervoermiddelen. Dit wetsontwerp is in de verkeerscommis- „Waarschijnlijk zul jij het grondiger aanpak, kei. dan ik gedaan heb, dat geef ik toe. Maar laat je niet door je geestdrift van de wijs bren gen. Vergeet niet, dat het waarschijnlijk op niets uitloopt!" „Als u dat denkt, beteekent dat, dat u nog iels anders achter de mouw hebt was Cyn thia s scherpzinnig en onverwacht antwoord „Wat is het? Dokter Gregg?" Dat overviel Fayre onverhoeds. „Ik heb iets gedacht", zei hij langzaam. „Maar het is nog zoo vaag, dat ik je ronduit zeg, dat ik het nog voor mij wil houden. Als er iets van komt, zul je de eerste zijn die het hoort, maar nu moet ik eerlijk zeggen, dat ik nog voor een blinden muur sta. Ik denk, dat iou pogingen even vruchteloos zullen blijken te zijn als de mijne". Een oogenblik keek zij teleurgesteld, toen sprak zij: „Goed. Volgt u uw eigen weg maar, dan zal ik zien, wat ik kan doen. Als u maar wist, wat een verlichting het is iets te kunnen doen inplaats van te zitten kijken naar wat anderen doen!" Dat kwam haar zoo uit het hart, dat Fayra blij was, dat hij er niet in geslaagd was haar te ontmoedigen. Het onderzoek zou haar ten minste gedurende een korten tijd bezig hou den, en ook voelde hij, dat hij Sybil met haar vragen beter kon weerstaan zonder Cynthia. Hij had er leelijk over ingezeten, dat die twee hun hoofden over dr. Gregg bij elkaar zouden steken, en ernstig aan het combineeren zouden gaan. Naar hij wist, vermoedde Cynthia reeds, dat er iets achter zijn bezoek aan Carlisle stak. Gedurende haar afwezigheid zou hij beter in staat zijn zijn onderzoek vrij door te zetten. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5