BRANDEN. VERKEERSONGEVALLEN Amerikaansche notities Rijksweg no. 7 nabij den Oever, binnen de Wieringermeer. Het laagst werd ingeschreven door de N.V. Nederl. Bouw- en aannemings- Maatschappij te Bussum voor 48.890. HET MIDDENSTANDSCONGRES TE VLISSINGEN. De bondsvergadering. In hotel „Briltannia" te Vlissingen is D nsd'gavond en gistermorgen de jaarlijk- sche algemeene vergadering gehouden van den Koninkl. Nederl. Middenstandsbond, waar een aantal huishoudelijke zaken werd afgedaan. Jaarverslag. De heer L. de Groot, secretaris, heeft ver slag over het bondsiaar 1932'33 uitge bracht. Daaraan ont'eenen wij: De commissie voor de wet op den klein handel bes'oot haar mandaat wederom in handen van het bondsbestuur te stellen, nu de Middenstandsraad inmiddels zijn advies inzake wettelijke regeling van cadeaustelsel .en uitverkoopwezen aan den minister heeft uitmbracht. De commissie tot onderzoek van de vraag, of en zoo ia in welk opzicht en oo we'kp wijze reorganisatie van den Kon. Ned. Midden standsbond en diens organen gewenscht is, heeft in het verslag twee rapporten uitge bracht, n 1. één betreffende de reorganisat'e van het bondsbureau en één, dat hande't over de inwendige organisatie van den bond Zii heeft daarmede haar taak voorloopig ver- vu'd. De voorbereiding der werkzaamheden heeft, mede omdat vele moeilijkheden te over winnen waren, meer tijd gevoederd dan aan vankelijk verwacht werd. Dientengevolge kan geen gevolg worden gegeven aan het voornemen om de reom,anisatie-vonrste1len te doen behandelen in een afzonderlijke bui tengewone a'gemeene vergadering. De commi=s:e inzake stichting van een tehuis voor den beiaarden middenstander heeft na aanvaarding van haar ranport door de algemeene vergadering te Arnhem haar voorbereidende werkzaamheden voortgezet Haar lid de architect B. W C. Emons ont wierp reeds terkeningen voor het te stichten gebouw. De ziekte van den heer Emons. welke leidde tot ziin overlijden, heeft aan verdere voornemens den bodem ingeslagen De commissie voor het onderzeek naai de, wenschelijkheid van verplicht lidmaatschap van vak- en standsorganisaties was nog niet in staat een eindrapport uit te brengen. De comm'ssie inzake de verhouding tus- sehen grossiers en winkeliers werd ontbon den. De permanente commissie voor jeugdaan- gelegenheden is tot de conclusie pekomen, dat de medewerking der bij d»n bond aange spten vereenigingen beneden verwachting blijft. De bond telt thans 152 organisaties met tezamen 30.095 leden, wat een achteruit, gang beteekent van 1765 leden waarvan echter 1185 ten laste van de bedrüfsvereeni gingen komen, zoadat de eigenlijke vermin dering 580 leden bedraagt. De middenstand in Ned.-Indië. Wat den middenstand in Ned.-Indië be treft deelt het verslag mede: De daling van inkomsten alleen zou niet zu'ke schrikbarende gevolgen behoeven te hebben gehad, aangezien inmiddels een be- langriike priisda'ing haar intrede heeft ge daan. Een zeer voorname factor :s echter de „koopschuwheid", die het publiek demon streert. Ten opzichte van 1931 bedraagt de ver mindering van den omzet ^emiddeid van 35 tot 45 pet. en voor sommige zaken zelfs 60 tot 70 pet. Voor den middenstand was over het alge meen geen bezuiniging meer mogelijk en vele zaken zijn dan ook. door dien geweldig ver minderden omzet niet langer bij machte zich staande te houden Naast de algemeene vermindering van de koopkracht is de schuld van de groote om- zetwrmindering voor een zeer groot deel toe te schrijven aan de moordende concurrentie van de Japansche zaken. Krachtige regeeringsmaatregelen om aan deze „dumping" paal en perk te ste'len zou den dan ook zeker toegejuicht worden. Automatenwezen Vervolgens werd aan de orde gesteld het voorstel van het bondsbestuur om met in trekking van het desbetreffend besluit van het Congres 1930 te Groningen uit 'e spreken dat de K.N M.B. in een eventueele wettelijke regeling van het automatenwezen, het bijvullen van automaten op uren, gedu rende welke de winkels voor het publiek ge- s'oten moeten zijn, wenscht vrijgelaten te zien. De heer J. J. Korff (bondsbestuur! deelde mede, als kleinst mogelijke minderheid in - (het bondsbestuur tegen dit voorstel te zijn Spr. achtte het een dwaasheid, dat het den wénkelier verboden is, in zijn verwarmden winkel te verkoopen, wat hij in weer en wind wel in zijn automaat mag plaatsen! De voorzitter lichtte het standpunt toe van de meerderheid van het bondsbestuur. Nadat velen uit de vergadering hun mee ning gezegd hadden, stelde de heer Frederiks (Zaandam) voor. dat het bondsbestuur een enquête zal houden onder de aangestoten organisaties van den bond. zoodat iedere vereeniging de zaak in haar ledenvergade ring kan behandelen en haar meening kan doen kennen. De voorzitter deelde mede, dat het bonds bestuur geheel accoord gaat met de gedachte van den heer Frederiks en stelde voor ia dien zin te besluiten, hetgeen geschiedde. net Middenstandscongres. enniddag is, zooals reeds gemeld, in netzeltae hotel het dertigste nationaal con gres van den Ned Middenstandsbond geopend. De opkonst was groot. De voorzitter, de heer Ed G Schfirmann, heeft het congres geooend met een rede over: D? middenstand in het gedrang. Op een korte samenvatting van den crisis toestand en de bedenkelijke gevolgen daar van, liets pr. volgen de opmerking, dat zij. c*e sedert jaren den ondergang van den mid denstand als overbodige schakel in het distributie-proces predikten nu wel tot andere gedachten zullen zijn gekomen en de on lerviud.rjg hebben opgedaan, dat geen enkele s'and zich kan handhaven door den ondergang van andere. In de eerste plaats UmiutHnd verkrijgbaar In de oranje-bandbulijei van 20 labl. 70 cis. en oranjezakjes van 2 Tabl. a 10 ets. de sociaal-democraten, zij hebben in dezen crisistijd kunnen zien, dat de klassenstrijd in de oractijk hun ondergang beteekent, dat de middenstand als grootste werkgever in den stam voor velen hunner werkgelegen heid heeft weten te scheppen, die anders ach terwege zou zijn gebleven. De regeering mag wel voorzichtig zijn bij het nemen van verdere maatregelen. Het is nu geen tijd om pruicipes oy den voorgrond te stellen. Slechts die maatregelen mogen worden genomen, die door den ernst der tij den dringend noodzakelijk zijn. Het is waar, de middenstand beschikt over veel organen, die contact met de regeering onderhouden, zooals de Middenstandsraad, Hooge Raao van Arbeid, Economische Instituut voor den Middenstand, Middenstandsdienst. Kamers van Koophandel, en kan daarin zijn nooden kenbaar maken. Maar luistert de regeering daarnaar? Het was spr.'s vaste meening, dat de vori ge regeering aan de belangen van den mid denstand veel te weinig aandacht heeft ge schonken, waardoor men gevaar loopt tal van maatregelen te zien nemen, die in plaats van in het belang van den midden stand te zijn dezen nog verder in het moe ras helpen. Spr. wees op de commissie, welke werd ingesteld om van advies te dienen in zake steunverleening in natura aan werkloo- zen, welke commissie den middenstand ten bate van steuntrekkers en den staat, 12 van den omzet in aan werkloozen en bedeel den geleverde artikelen wil laten betalen Hoe klopt dit met het aan de regeering uitge brachte rapport door de hoogleeraren Polak en Kaag, waarin op duidelijke fvijze wordt aangetoond, dat het kruideniersbedrijf geen 12 verdient? Steunverleening in natura is uit den booze; men betale den steun in "contant geld en late den steuntrekker vrij in de wijze, waarop hij dat geld wil besteden Dit is ook het standpunt, dat de commissie van overleg, bestaande uit de drie Neder landsche Middenstandsbonden, aan en mi nister heeft kenbaar gemaakt. Tot nu toe heeft men getracht de crisis te bezweren door salarisvermindering, belas- tingverhooging en bepalingen, die het be drijf belemmeren, maar dit alles beteekent geen opbouw. De opbouw van ons bedrijfsleven, de ver betering van het welvaartspeil onzer bevol king kan slechts komen door de ontwikkeling van het particulier initiatief, dat in het ver leden steeds nieuwe bronnen van welvaart heeft weten te schepen ten bate der geheele bevolking. Natuurlijk mag de sociale kant niet uit het oog worden verloren, maar de overheid heeft de taak te regelen en niet zelf in het bedrijfs'even handelend op te treden, waarbij men zich moet aanpassen aan den toestand in de ons omringende landen. De handeldrijvende, zoowel als de in- dustrieele middenstand heeft een economi sche taak te vervullen. Het verdwijnen van den middenstand zou een nationale ramo be- teekenen. Maar zoover mag het niet komen en zoover zal het niet komen, want de Neder- landsche middenstand heeft in zijn verleden getoond een groot aanpassingsvermogen te bezitten, waardoor het mogelijk is geweest vele crises te boven te komen. Ook deze crisis moet de middenstand te boven komen, niet alleen in het belang van den middenstand zelf, maar in het belang van de geheele natie. Zeker zullen wij moeten berusten in tal van overheidsmaatregelen, die tenge volge van den huidige toestand genomen moeten worden, mits men al deze maatrege len als tijdelijk beschouwt en zij bij een her leving van het bedrijfsleven zoo spoedig mo gelijk zullen verdwijnen. Maar hiertoe is noodig de volle medewerking der overheid. Het is te hopen, dat de nieuwe regeering, die vrij staat van alle vroegere afspraken, haar volle aandacht schenke aan den toe stand, die op middenstandsterrein heerscht en die maatregelen treffe, waardoor het be staan van een krachtigen handeldrijvenden en industrieelen middenstand in het belang van ons gehee'e volk wordt gewaarborgd. Alvorens gistermorgen met de behandeling van de prae-adviezen te beginnen heeft het congres aan de koningin een telegram gezon den. De commissaris van de koningin, jhr mr Quarles van Ufford richtte als voorzitter van het Comité van het Middenstandscon gres te Vlissingen een kort woord van wel kom tot de vergadering. Hierna werd een aanvang gemaakt met de behandeling der prae-adviezen, allereerst dat van den heer Lubberink over „De arbeids duur in verband met de werkloosheid". De conclusies ervan hebben we gister reeds ge meld. Aan de discussie werd door verscheidenen deelgenomen. Over het algemeen ondervond de prae-adviseur weinig verzet tegen zijn betoog. Door meer dan één spreker werd er op aangedrongen dat de bond zich niet zal binden, door bij meerderheid van stemmen de stellingen uit de prae-adviezen te aan vaarden, maar ze veel meer te beschouwen als studie-materiaal. Verschillende sprekers vroegen nadere op heldering over eenige punten. Op andere dee- len van het betoog van den referent werd van eenige kanten critiek geleverd. Aan de orde was vervolgens het onder- werp: „Het uitoefenen van bijbetrekkingen door overheidspersoneel", aanhangig ge maakt door de vereeniging van handel, am bacht en nijverheid te Epe. Het voorstel werd na eenige discussie zon der stemming aangenomen. Het voorstel van de Dordrechtsche Winke- liers-vereeniging inzake het voeren van actie tegen groot-winkelbedrijf en Verbruikscoöpe ratie werd verdedigd door den heer I. van Hinden (Dordrecht). Het voorstel werd na eenige bespreking zonder stemming aangenomen. Het voorstel der Utrechtsche Handelsver eeniging inzake het wetsontwerp-omzetbelas ting werd, op voorstel van den voorzitter, aangehouden, daar juist gistermorgen een audiëntie bij den minister van Financiën zou plaats hebben, waarbij de heer Korff het bondsbestuur zou vertegenwoordigen. Verstrekking van steun in natura. Bij het voorstel van den Nederlandschen Grossiersbond inzake het stelling-nemen tegen de voorstellen, vervat in het rapport der commissie van advies inzake verstrekking van steun in natura, critiseerde de heer R. A ♦en Bokkel Huinink, dat de commissie-Lam booy een deel van de lasten van den werk- loozensteun ten bate van overheid en werk loozen wil afwentelen op een bepaald deel der bevolking, in hoofdzaak op den handel drijvenden Middenstand. Het door deze Commissie aanbevolen bonnenstelsel betee kent eigenlijk alleen een tweede omzetbelas ting voor den Middenstand. Spr. heeft vernomen, dat ook het Verbond van Ned. Werkgevers het voorijel der Com- missie-Lambooy heeft bestreden. Spr. stelde voor, de gemotiveerde bezwaren ter kennis der regeering te brengen en uitvoering van het noodlottig advies te voorkomen. De voorzitter deelde mede. dat de drie mid denstandsbonden zich ter zake reeds tot de regeering hebben gewend. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten. de vaststelling van een program van actie uit te stellen tot een volgende vergade ring, aangezien het bondsbestuur het ge wenscht acht, een nader prae-advies uit te brengen. Personeels coöperaties De heer van Adelsbergen (Amsterdam) wijdde een enkel woord aan de personeels- coöperaties. Het moest naar zijn meening aan overheidspersoneel verboden zijn handel te drijven De heer R. J. Koopmeiners (Rotterdam) verhaalde dat in Rotterdam een organisatie van overheids-oersonee! twee eigen winkels exploiteert. Bij onze actie daartegen bleek, dat wij door een middenstander verraden waren, immers deze exploiteerde deze win kels in naam van het overheidspersoneel! De heer Groot (Bondssecretaris) deelde nog mede, dat gebleken was, dat in die „Overhe:dswinkels" de prijzen belangrijk hooger waren dan die bij middenstanders. Vervo'gens werd het Bondsbestuur machti ging verleer.'', met de middenstandsvereeni- gingen in Ned. Indië een speciale contributie regeling te treffen. De behandeling van rapporten der Reor. ganisatiecommissie werd uitgesteld tot een dit jaar te houden buitengewone algemeene vergadering Tweede dag Hedenochtend werd het congres voortge zet met de behandeling van het prae-advies van den heer Mr. dr. H. J. D. van Lier, secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam, over Handelsregister en Middenstand". In een omvangrijk geschrift gaat de prae- adviseur de beteekenis na, die het handels register voor den middenstand heeft. De waarde van het handelsregister is moeilijk met cijfers aan te toonen, wel kan worden vastgesteld, dat het handelsregister in het maatschappelijke leven een plaats van be teekenis inneemt.- In verband met dit prae-advies is aan de Rotterdamsche Kamer gedurende een korte periode een onderzoek ingesteld naar de ver houding, waarin inlichtingen werden inge wonnen omtrent grootbedrijf en kleinbe drijfzaken. Daarbij is gebleken, dat 65 van het totaal aantal inlichtingen gedurende dat tijdperk betrekking had op zaken, die in het kleinbedrijf zijn gerangschikt. Gerekend naar dien maatstaf, mag dus worden aange nomen, dat de meeste informaties betrekking hebben op zaken, die in het kleinbedrijf thuis behooren. Het gebruik, dat van het handelsregister wordt gemaakt, is in hoofdzaak van tweeërlei aard. Het handelsregister is namelijk te be schouwen als een instituut ter bevordering van de rechtszekerheid en als een instituut ter bevordering van de handelsbetrekkingen. Voor de bestrijding van de oneerlijke concur rentie doet men goed de waarde van het re gister niet te hoog aan te slaan. Op het han delsregister als instituut ter bevordering van de rechtszekerheid heeft men het oog, als men het handelsregister noemt den burger lijken stand van den handel. Het feit, dat de verplichting tot inschrijving zich niet tot alle zaken uitstrekt wordt door mr. dr. van Lier een miskenning van de beteekenis van het handelsregister als burgerlijke stand van handel en nijverheid genoemd. Het register is ter wille van de bevordering van de rechtszekerheid in het leven geroepen, maar kan daardoor tegelijkertijd ter bevor dering van de handelsbetrekkingen dienst doen. De vraag of het als een bezwaar moet worden beschouwd, dat het handelsregister geen gegevens bevat omtrent soliditeit, en solvabiliteit, moet volgens schr. ontkennend worden beantwoord. Wat de raag betreft in welk opzicht de bestaande regeling inzake het handelsregister gewijzigd zou dienen te worden, teneinde dit beter aan zijn doel te kunnen doen beant woorden, kwam de prae-adviseur tot de con clusie, dat de verplichting tot inschrijving tot alle zaken behoort te worden uitgebrein Het bij de Tweede Kamer aanhangige wets ontwerp tot opheffing van de onderscheiding tusschen handelsdaaen en niet-handelsdaden doet ten deze reeds een eersten stap in de goede richting. Men zal echter, wil men een werkelijk be vredigende regeling verkrijgen, verder moe ten gaan en alle uitzonderingen, die niet be doelen het begrip handel en nijverheid in den ruimsten zin of het begrip bedrijf, dat zoo het genoemde wetsontwerp wet wordt, daarvoor in de plaats komt, nader te bepa len, moeten laten vervallen. Het sterkst klemt dit voor de uitzonderingen voor kleine handelslieden en ambachtslieden, omdat die, daar zij het veelvuldigst voorkomen, de meeste schuld hebben aan de onvolledigheid van het handelsregister. Er zou een fman- cieele regeling kunnen worden getroffen om aan de geldelijke bezwaren, aan de inschrij ving verbonden, tegemoet te komen. Dan zou niet alleen de inschrijving van zaken, die thans nog buiten het handelsregister blijven, voor de betrokkenen, wat de geldelijke zijde betreft, volkomen aannemelijk zijn gemaakt, maar zouden bovendien nog bezwaren, die j zich bij de tegenwoordige regeling hebben doen gevoelen, worden ondervangen. Ook de uitzonderingen voor de minderja rigen behooren te vervallen. Indien deze zonder dat zij handlichting hebben bekomen, aan het bedrijfsleven deelnemen, moet dit uit het handelsregister blijken. Slechts de uit zondering voor de publiekrechtelijke licha- j men ware, met het oog op het bijzondere ka I rakter daarvan als overheidsinstelling, te 1 handhaven. "De inschrijving van de zaken door deze lichamen gedreven, is noch voo' de rechtszekerheid, noch voor de bevord j ring van de handelsbetrekkingen van belai HET VERKEER OVER TEN AFSLUITDIJK. In Mei zijn, naar Spoor- en tram wegen meldt .over den afsluitdijk Wip ringen -Zurich gereden: 648 motorrij wielen. 2676 personenauto's en 16" vrachtauto's. Het aantal reizigers be droeg 6900. waarvan ruim 1200 op Hemelvaartsdag. Het verkeer met den veerdienst Enk huizen—Stavoren omvatte 17 8000 reizi gers (tegen 26.9^0 in Mei 1932 en 23 900 iii Mei 1931) en is dus door de openstel ling van den afsluitdijk zeer veel ver- mirrierd .ook al houdi men er rekening mee, dat Pinksteren dit jaar niet in Mei ii gevalien. EENIGE RADEN VAN BEROEP VOOR BELASTINGZAKEN OPGEHEVEN. In het Staatsblad is opgenomen een Kon. Besluit, houdende nadere bepalingen om trent de rechtsgebieden en de standplaatsen van de raden van beroep voor de directe belastingen. Hieruit blijkt, dat met ingang van 1 Sep tember a.s. de Raad van Beroep voor de di recte belastingen I te Amsterdam wordt Raad van Beroep voor de directe belastingen te Amsterdam, terwijl met ingang van den zelfden datum worden ontbonden de raden van beroep voor de directe belastingen te Tilburg, Zutphen, Haarlem, Assen en Maas tricht, benevens de Raad van Beroep voor de directe belastingen II te Amsterdam. DIEFSTAL VAN KOPER. Dinsdag is aan boord van het bij de N. V. Simons Scheepsslooperij te Pernis ter slooping liggend stoomschip Kam- bangan onraad ontdekt. Bii een onder zoek aan boord werden in de machine kamer afgevaagde koperen buizen ge vonden en eenige inbrekerswerktuigen Het per ïeel van genoemde slconer j kan spoedig een der ontdekte dieven aan de inmiddels gewaar chuwde poli tie overleveren. Na een grondij onder zoek werd nog een tweede persoon aan boord gevonden Uit het na ere onderzoek is gebleken dat e::i der verdachten reeds eer.igj weker. V schip bezocht In totaal is ruim 3000 K G koper tot een waarde 5 -n pl.m. 600 gestolen. TUSSCHEN EEN HOOIGRIJPER DOOr GEKNELD. De 22-jarige P. van der Viist, te Jaars veld ,is Dinsdag bij het lossen van hooi. tusschen een hooigriiper beklemd ge raakt, waarbij de tanden van den grij per hem in het lichaam drongen. G °- ren is hij in het Ziekenhuis te Utrecht aan de gevolgen overleden. DOUANEBEAMBTE OVERREDEN. In het Belgische grensplaatsje Maaseijk kreeg de bestuurder van een met boter beladen auto. komend van de Maasbrug bij Roosteren, het sein om te stoppen. Deze reed met zijn auto ech er een douane-beambte omver, waardoox de beambte ernstig werd gewond Enkele kilometers verdei is de ledige auto on- 1 iheerd gevonden. STAKING HAARLEMMERMEER. Sedert verleden week Donderdag zijn een 40-tal arbeiders, werkzaam bii de uit voering van een gedeelte van den rijks weg AmsterdamSassenheirn -«oor de Haarlemmermeerpolder, in staking. De arbeiders verlangen het loon, b paald in de landelijke collectieve overeen komst voor de bouwbedrijven De bur gemeester van Haarlemmermeer had Maandagavond besprekingen met de vertegenwoordigers der arbeidersorga nisaties en zal nu verder evani-ons bespreking hebben met de directie dei N.V de Cycloop te Amsterdam, de uit voerster van het werk. LOONEN AMSTERDAM'S GEMEENTEPERSONEEL. De gemeenteraad van Amsterdam is gis ter begonnen met de behandeling van het voorstel tot verlaging der loon en van het gemeentepersoneel. De sociaal-democraten en de communisten zullen tegen stemmen Onzekere houding der neutrale middenstan ders. Verwerping van het college-voorstel behoort daarom niet tot de onmogelijkheden met de motorspuit aanwezig was, had een harden strijd met de hoog oplaaiende vlam men te voeren. Het aangrenzende café van den heer J. ter Steege was ook spoedig, on- mks het vele water, een prooi der vlam- 'r n. Aan de andere zijde van deze beide ^y.ceelen breidde het vuur zich ook nog uit ei moest het filiaal met woonhuis van de s'oomerij Hoeksma, bewoond door Sander- 'n.an, het ook ontgelden en vedrer de dames- azaak met hoedenzaak van den heer Vlas- kam, van welk gebouw de kap verbrandde. Dit perceel heeft enorme waterschade beko men. Brand te Beverwijk. Hedennacht heeft een felle brand gewoed, ;n de pakhuizen van den slager J. P. aan Jen Alkmaarschen straatweg te Beverwijk. In de opslaglaatsen waren o.a. een groen- 'enkar en twee auto's, waarvan een bestel wagen. De bestelauto verbrandde. De pak huizen brandden tot den grond toe af. De oorzaak van den brand is onbekend. Boerderij afgebrand. Gisteravond is brand uitgebroken in de kapitale boerderij van de Wed. van Kampen aan den Rijksstraatweg HeeschNijmegen. De brand greep zeer snel om zich heen. De brandweer stond dan ook machteloos tegen den vuurzee. De boerderij brandde geheel af. Een hoeveelheid hooi, eenig vee en land bouwwerktuigen werden een prooi der vlam men. De verzekering dekt de schade gedeel telijk. Groote brand te Oldenzaal. Hedennacht ca. 3 uur brak brand uit in de sigarenzaak van B. ter Steege aan de markt te Oldenzaal. Reeds spoedig stond het per ceel in lichter laaie. De inwoners moeten door een zijraampje de woning verlaten, daar de rook hun den normalen uitgang ver sperde. De brandweer, welke zeer spoedig Kind doodgereden. Gisteravond werd te Beerta (Gron.) de 3-jarige jongen A. Leeraar door een auto, bestuur door H J. Burema, zoodanig aan gereden, dat de dood vrijwel onmiddellijk ine trad. Het stuur verloren. De heer Goedkoop te Nieuwendam reed gisteravond op zijn motorrijwiel door een der poortgebouwen te Nieuwendam, toen hij plotseling door tot nu toe onbekende oor zaak de imcht over zijn stuur verloor en tegen een der pilaren reed. G. werd van den motor geslingerd en ernstig gewond opgeno men. Per auto is hij naar een der ziekenhui zen te Amsterdam vervoerd. De motor werd zwaar beschadigd. Twee wielrijdsters aangereden; een doode, een gewonde. Gistermiddag om halféén reeds te Apel doorn op den hoek van de Loolaan en de Kerklaan een personenauto, bestuurd door een heer uit Zeddam, tegen een rijwiel, be stuurd dcor mej. Zeeman, waarbij mej. Ger ritsen op den bagagedrager zat. De meisjes, beiden woonachtig te Apeldoorn, waren op weg van kantoor naar huis. Zij werden in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis vervoerd, waar mejuffrouw Gerritsen na eenige oogenblikken is overleden. Onder de vele verrassingen van het Roose- velt-regiem is er een, die met meer dan nor male belangstelling ontvangen is en wel het officieele onderzoek van de wereldberoemde firma J. Pierpont Morgan en Co. Er bestaan een paar namen, die over de heele wereld gelijk staan met onmetelijke rijkdom en wier dragers bij socialisten en communisten de personificatie zijn van het gehate kapitalisti sche stelsel. Het is misschien geen toeval, dat deze namen alleen aan Amerikanen be hooren Morgan, Rockefeller, Astor, Van- derbilt want het is 's lands traditie daar openlijk voor uit te komen en veel openbaar heid aan te geven. Fabelachtig rijke Euro peanen als Sir Basil Zaharoff, wijlen Loe- wenstein en Krüger, Sir Henry Deterding e.a blijven meer achter de schermen en wor den er misschien alleen op een roode parade in Moskou met de haren bijgesleept. Maar Morgan, de internationale bankier, Rockefel ler, petroleummagnaat en Ford, de auto koning zijn van die haast legendarische fi guren, die millioenen benijders hebben, die door hun kolossale fortuin en beschikking over de fortuinen van massa's anderen veel goed en evenveel kwaad kunnen uitrichten het hangt er maar van af welke ethische code zij er op na houden en iemand, die nauwkeurig den loop der tijden volgt zal op gemerkt hebben, dat de algemeene opinie zich hoe langer hoe meer verzetten gaat te gen dit domineeren door een paar enkelin gen. Zoo wijd vertakt en ingrijpend waren de mistoestanden, die voor een belangrijk deel de oorzaak zijn geweest van de tegenwoordi ge crisis in Amerika, dat het niet anders kan of een onderzoek tot reorganisatie moest wel heilige huisjes onderste boven loopen, wier volmaaktheid in de afgeloopen twaalf jaar nooit in twijfel was getrokken althans niet in het openbaar en zeker niet in het idee er eens de sluier af te trrkken. Dat was niet in overeenstemming met het credo van de Re- publikeinsche partij, die conservatief is en principieel een voorstander van grootkapi taal, van privé ondernemen en een tegen stander van alles wat maar eenigszins zweemt naar inmenging of controle van over heidswege, tenzij in eigen lijn. Een onder zoek naar de gedragingen van de National City of de Morgan Bank zou ondenkbaar ge weest zijn onder Coolidge of Hoover on der Roosevelt was het onvermijdelijk gewor den. Voor het eerst van hun leven hebben de Morgan compagnons, J. Pierpont inbegre pen, ten overstaan van parlementsleden ver antwoording moeten afleggen van hun verle den. Voor het eerst in de geschiedenis van het fameuze bankiershuis werden de détails van zakenovereenkomsten in het openbaar be kend gemaakt; de privé geheimhouding, waarop de firma zoo trotsch was, werd bru taalweg geschonden. De inkomsten van de compagnons werden meedoogenloos meege deeld. Het was een pijnlijke geschiedenis pijnlijk voor degenen, die het betrof en pijn lijk voor het groote publiek, dat nog maar niet kan begrijpen hoe iemand als Morgan drie jaar achtereen geen inkomstenbelasting heeft betaald, terwijl de gemiddelde Ameri kaan, de dokter, de zakenman, de advocaat zuchtend en met tegenzin aan zijn verplich tingen voldaan heeft en er zich misschien, het noodige om heeft moeten ontzeggen. En diezelfde gemiddelde Amerikaan moest zich ook nog in zijn arm knijpen om te zien of hij wel goed wakker was. toen Morgan tij dens het onderzoek vriendelijk meedeelde dat hij die drie jaar in Engeland wél belastig hai moeten betalen, omdat de wetten daar heel wat strenger en minder te omzeilen waren. Hij kwam dus tct de onfdekk'cg, dat tn de jaren waarin elke dollar hard noodig was om de begrooting sluitend te maken, juist ae rijkaards in hun plicht te kort schoten door

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7