DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Economische Wereldconferentie. No. 158 Vrijdag 7 Juli 1933 135e Jaargang Na een langdurige bijeenkomst is besloten, de onderhandelingen in beperkten vorm voort ie zetten. De houding van Amerika. Wat vandaag de aandacht trekt ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur; C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. AuËMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. QxtQetijksck Ouevticht Er is sinds gistermiddag een heel, heel klein vleugje van verbetering te constateeren op de economische wereldconferentie. Leek het er op, dat deze conferentie totaal en grondig zou mislukken (de goudlanden ble ven vasthouden aan den gouden standaard ien Amerika c.s. moeten daar niet veel van hebben), na een langdurige zitting van het bureau werd besloten, de onderhandelingen ter conferentie in beperkten vorm voort te zetten. Te dien einde is aan de sub-commis sies verzocht, een lijst op te stellen van alle problemen, die behandeld kunnen worden met in acht neming van de ongeregelde valuta-situatie. Zoodra deze lijst is opge- isteld, zal een nieuwe zitting aan het bureau •worden gehouden om te beraadslagen over de verdere koers. De goudlanden hebben ver klaard, dat zij in de problemen, die verband houden met de valutakwestie, in geenerlei overeenkomst kunnen toestemmen, zoolang de ongeregelde valuta-situatie bestaat. Het bureau was het tenslotte eenstemmig eens over de volgende punten; 1. Iedere sub-commissie moet worden ver zocht zoo spoedig mogelijk bijeen te komen, ten einde een lijst samen te stellen van de kwesties, die onder deze omstandigheden doelmatig door haar kunnen worden behan deld. 2. Het bureau zal bijeenkomen, zoodra de rapporten der subcommissies zijn binnenge komen, om te beraadslagen over maatrege len, die genoemen moeten worden voor het verdere werk der conferentie. Het bureau zal Maandag weder bijeen komen om de van de subscommissies binnen gekomen rapporten aan te hooren. Nieuwe hoop te Londen In Engelsche politieke kringen heerscht na het besluit van het bureau tot voortzet ting van den arbeid een sterk optimisme. Zoo wordt verklaard, dat de verklaring der goudlanden, dat zij aan geen valutabe sprekingen kunnen deelnemen, slechts bindend is voor die landen. Frankrijk, Italië. Neder land, België, Zwitserland en Polen en de mdere landen niet verhindert, het valuta probleem te bespreken. Het presidium van de conferentie sluit zich in geen enkel opzicht aan bij het stand punt der goudlanden. Wat verder betreft de verklaring der goudlanden, „onder de tegenwoordige omstandigheden" niet te kun nen deelnemen, deze beperking heeft alleen betrekking op de stabilisatiekwestie, zoolang geen stabilisatie is bereikt. De komende werkzaamheden. Het tegen de conferentie gevelde dpodvon- nis is nu althans tijdelijk verzacht en vele gedelegeerden hopen dat het gisteren tot stand gekomen compromis tijd zal laten om met elkaar te praten en misschien zal ver- oorlooven, dat in een niet ver verwijderd ver schiet de conferentie haar werkzaamheden zal kunnen hervatten. Er zal geen plenaire zitting van de confe rentie plaats hebben. De monetaire sectie der conferentie zal theoretisch blijven voortbestaan, doch wan neer zij haar rapporten bij het bureau zal in dienen, zullen monetaire subcommissies hoogstwaarschijnlijk mededeelen, dat geen vorderingen mogelijk zijn. Wat betreft de economische sectie is men van meening, dat de kwesties der subsidies en der douanetarieven ternauwernood doel treffend besproken kunnen worden, daar het blok der goudlanden van oordeel is, dat discussies te dier zake nutteloos zijn, zoo lang geen overeenstemming inzake de stabi lisatie van het geld zal zijn verkregen. Bij eenkomsten van de subcommissies, die zich met deze zaken bezighouden, zullen dus zui ver formaliteiten zijn, doch de werkzaam heden betreffende producten, zooals zilver- mataal, timmerhout, wijn, suiker, zullen kun nen worden voortgezet. In Fransche kringen is men de meening toegedaan, dat de conferentie kan voort- I gaan met het onderzoek van de economische vraagstukken zooals de organisatie van de productie en kwesties van de cordinatie tus- schen productie en consumptie. Frankrijk zal geen monetaire kwesties bespreken, uitge zonderd die van het zilvermetaal. Georges Bonnet zal tot Maandag of Dinsd^ a«. te Londen blijven. Wat betreft de discussies in de gistermor gen gehouden zitting van het bureau der conferentie hebben de vertegenwoordigers van Zweden, Amerika en Canada (laatstge noemden uit naam van alle dominions) en China, evenals Chamberlain, naar men ge looft tijdens het diner in de Amerikaansche ambassade gesproken tot het effenen van den weg voor het reeds medegedeelde com promis. Men gelooft, dat een nieuwe agenda voor de werkzaamheden der conferentie de vol gende week zal worden opgesteld. Keeren de V.S. zich af van Europa. Terwijl president Roosevelt alle pogingen aanwendt het geweldige Amerikaansche eco nomische program ten uitvoer te leggen, wordt, naar verluidt onder invloed van de gebeurtenissen te Londen overgegaan tot een volkomen koerswijziging in deAmerikaan sche buitenlandsche politiek. Washington zou 'besloten zijn zich vrij te maken van Europa en zijn politiek geheel te richten op Zuid-Amerika en de landen rond den Stille Oceaan, in het bizonder Japan en Rusland. De nieuwe Amerikaansche politiek tegen over Europa zou een volkomen verandering brengen in de politiek der laatste twintig jaren. Verklaard wordt, dat de internationale conferenties niets hebben opgeleverd, en dat Amerika daarbij steeds aan het kortste einde heeft getrokken. Van de Ontwapeningscon ferentie zou men niets meer verwachten, ter wijl ook geen vertrouwen meer zou worden gesteld in het pact van Kellogg en de proce dures van scheidsgerechten. Het geduld van Amerika tegenover Euro pa zou ten einde zijn. Reeds daarom zou het geen verrassing behoeven te baren, dat Was hington de voortijdige stabiliseering van den dollar heeft geweigerd. De mislukking van Wilson, die zich met Europa heeft ingelaten, zou Roosevelt, die in het kabinet Wilson onderstaatssecretaris van marine was, een waarschuwing zijn. De goudlanden bijeen in Parijs. Zooals gemeld, komen de directeuren van de circulatiebanken van de landen, die den gouden standaard hebben gehandhaafd, Frankrijk, België, Italië, Nederland, Polen en Zwitserland heden te Parijs bijeen, niet alleen om een eenheidsfront te vormen tegen de landen met gedeprecieerde valuta, doch ook ter bestudeering van den tegenwoordi- gen toestand en van de maatregelen, welke geschikt schijnen valuta-speculaties tegen te gaan of althans te verminderen. Daar de directeuren der banken evenwel niet bevoegd zijn in deze conferentie bindende besluiten te nemen, is thans reeds een tweede conferen tie te Bazel vastgesteld, op welke dan het ontwerp voor een definitieve overeenkomst zal worden vastgesteld. mleulcwd DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. De rüksstadhouders bij den rijks kanselier. Officieel wordt medegedeeld: Gister heeft In de rijkskanselarij onder voorzitterschap van den rijkskanselier een bespreking plaats van de rijksstadhouders in tegenwoordig heid van den rijksminister van binnenlana- sche zaken en den Pruisischen premier. De rijkskanselier zette in uitvoerige uiteenzet tingen zijn standpunt uiteen inzake de prin- cipieele problemen der binnenlandsche, bui- te'nlandsche en economische politiek, waar bij hij principieele uiteenzettingen gaf van den opbouw van den staat en de organisatie van het Rijk in de toekomst. De rijksstad houders moeten de representanten zijn van het nationale eenheidsgevoel en de absolute stadhouders van een autoritaire rijksmachi De rijkskanselier veroordeelde scherp zeke re methoden van economische gelijkschake ling en legde den nadruk op het belang van de practische ervaring in het bedrijfsleven tegenover improductieve constructies en ideeën. Nat.-soc. pers over de ontbin ding der partijen. Naar aanleiding van de ontbinding van net Centrum schrijft de nat. soz. Korrespon- denz o.a. Met de thans plaats gehad hebbende ont binding van het Centrum is de laatste rest van den ouden partijstaat ten grave gedra gen. In plaats daarvan is gekomen het in hel nationaal-socialisme verankerde rijk. Aan het eind van deze ontwikkeling moeten wij constateeren, dat de partijwereld haar jam merlijke ineenstorting had verdiend. Duitschland wil niets meer weten van de krachten, die de verwoesting van de natue vertegenwoordigden. De partijen zijn dood, opdat Duitschland leve. Verklaring van het Centrum in Saargebied. Het bestuur van het Centrum in het Saar gebied heeft een verklaring gepubliceerd, waarin ordt gezegd: Hoe ook de politieke ontwikkeling in het Rijk moge zijn, wij blij ven wat wij zijn. Alle Centrumfracties in ge meenteraden en districtsparlementen blijven door de ontbinding van het Duitsche Cen trum onaangetast NIEUWE ONDERHANDELINGEN VAN LITWINOV TE LONDEN. Inzake erkenning Rusland door V. S. De Volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken der Sovjet Unie, Litwinov. zal binnen kort naar Londen terugkeeren ten einde zijn onderhandelingen met de Amerikaansche de legatie voort te zetten betreffende de hervat ting der diplomatieke betrekkingen tusschen de Sovjet Unie en de Vereenigde Staten. Van Russische zijde wordt gewezen op den voor Rusland gunstigen keer der betrek kingen en een erkenning de jure of de facto door Amerika verwacht. De Russische regeering streeft er naar met Amerika normaie betrekkingen te onder houden om den poiitieken vrede in het Verre Oosten te verzekeren. TEGEN DE SLANKE LIJN. In de Italiaansche pers wordt op het ooger.- blik een nationale campagne gevoerd 'egen de slanke mode, die beschouwd wordt als gevaarlijk en niet geschiet voor Italiaansche vrouwen. Aan de vrouwen wordt aangeraden niet te streven naai een slanke lijn en haar worden de modellen der groote Italiaansche schilders uit de Renaissance ten voorbeeld gesteld. IN 1935 TREKT AMERIKA ZICH TERUG UIT HET LONDENSCHE VLOOTVERDRAG. De toestand in Genève hopeloos. Naar verluidt, is Amerika vastbesloten om zich na afloop van het Londensche vlóot- verdrag aan het eind van 1935 uit dit ver drag terug te trekken. President Roosevelt is van plan om dan de Amerikaansche vloot naar eigen goeddun ken te vergrooten. De Amerikaansche regee ring is overtuigd van de hopeloosheid van de vlootonderhandelingen, nu Japan beslo ten heeft zich terug te trekken uit het Lon densche verdrag, ingeval dit land niet vol ledige vlootpariteit wordt toegestaan. Het bericht, dat Norman Davis niet zal verschijnen op de eerstvolgende zitting te Genève, worat bevestigd. De regeering te Washington is overtuigd, dat de toestand in Genève hopeloos is. Amerika is niet ge ïnteresseerd bij een bespreking der ontwape ning te land. Roosevelt is buitengewoon ver stoord over het verkeerd opnemen van zijn ontwapeningsvoorstel. Het bekende Ameri kaansche vlootprogram wordt middelerwijl op grond van een speciaal bevel van Roose velt verder uitgewerkt. DE TERAARDEBESTELLING VAN IRIGOYEN. De teraardebestelling van oud-president Hipolito Irigoyen is Buenos Aires tot een on vergetelijke gebeurtenis geworden. Niet min der dan 100.000 belangstellenden waren samengestroomd bij het huis van den over ledene. Tijdens den tocht naar het kerkhof voegden zich steeds meer nieuwsgierigen bij den stoet, zoodat ten laatste ongeveer een half millioen personen den uitvaart van den oud-president hebben bijgewoond. ONDERHANDELINGEN OVER OOSTERSPOORWEG ONDERBROKEN. De Russisch-Mandsjoerijsch-Japansche conferentie over den verkoop van den Chi- neeschen Oosterspoorweg, die Dinsdag is begonnen, is reeds spoedig onderbroken. De Mandsjoerijsche delefatie verklaarde, dat de Russische voorstellen siet aanvaardbaar zijn en stelde voor, de besprekingen te onderbre ken. De zitting werd daarop gesloten. Na de conferentie had de Japansche minister van buitenlandsche zaken een langdurig onder houd met den Russischen gezant. Men weet niet of de Japanners zullen trachten een compromis te bewerken. !BUme*tland RENTEZEGELS VERVALSCHT. Twee mannen te Vlissingen en een drukker te Rotterdam gearresteerd. De politie te Vlissingen heetf in de woning van een ingezetene aldaar twee mannen ge arresteerd, afkomstig uit Rotterdam, die in gevolge een zoogenaamde gemaakte afspraak 111.000 Nederlandsche rentezegels van 60 cent per stuk kwamen afleveren vèr beneden de werkelijke waarde, waardoor aan diefstal of vervalsching werd gedacht. Op het oogen- blik van de aflevering nam de politie de man nen in arrest en legde tevens beslag op de geheele partij rentezegels. Bij onderzoek bleken de zegels vervalscht te zijn en in Rot terdam in een geheime drukkerij vervaar digd. Reeds te voren bestond contact tusschen de politie te Vlissingen fn te Rotterdam, waardoor ook reeds in deze laatste gemeente dergelijke valsche zegels in beslag waren ge nomen. In verband hiermede heeft de Rot- terdamsche justitie en politie een inval ge daan in de drukkerij, waar de vervalsching zou zijn gepleegd en daar eenige duizend tallen vervalschte zegels in beslag genomen evenals het cliché. De patroon van de druk kerij is in hechtenis genomen. De boodschap van een onbekende. Over deze zaak vernam de N. R. Ct. van de Rotterdamsche Centrale Recherche nog het volgende: De vorige week Donderdag ontdekte men op het Rotterdamsche kantoor van den Raad van Arbeid, dal er valsche rentezegels van 60 cent in omloop waren. De valsche zegels zaten geplakt op een kaart, welke was ingeleverd door een scheepvaart-maatschappij te Rotterdam. Bij onderzoek bleek deze maatschappij de zegels te hebben gekocht van een sleepbootonder neming aan de Boompjes te Rotterdam, welke de zegels op 'haar beurt weer had van zekeren S. K., een koopman, die aan de Wolphaerts- bocht alhier woont. Deze K. is verleden Vrijdagmorgen aange houden en Maandag in het Huis van Bewa ring opgesloten. Het is gebleken, dat hij de zegels ver beneden de waarde, welke er op vermeld stond, heeft verkocht. Maandag zijn te Vlissingen twee Rotter dammers, n.1. W. P. de S. en D. C. R. aange houden, welke mannen in het bezit bleken te te zijn van 10,000 valsche rentezegels van 60 cent. De S. vertelde, dat hij Zaterdagavond op de Hoogstraat te Rotterdam van een onbe kende een opdracht had gekregen. Deze op dracht luidde: Ga naar Antwerpen en zorg, dat je daar vannacht om klokslag 12 uur staat, op den- hoek van de Keizerlei en het Stationsplein. Daar zal een man je een pakje geven. Dat pakje moet je naar Middelburg brengen. Daar moet je dan den volgenden dag om 12'uur des middags met het pakje voor het station gaan. staan. Er zal een man komen, die met een potlood een kringetje op een blocnote teekent en naar dien man moet je toegaan, want hij zal je verdere instructies geven. De onbekende had hem daarop 3.50 ter hand gesteld, waarna hij was verdwenen. De S. had aile aanwijzingen opgevolgd, zoo vertelde hij verder en inderdaad was hem, aldus zijn verhaal, in Antwerpen een pakje gegeven en was er in Middelburg een man bij het station geweest, met een blocnote en een potlood. Deze man had hem gezegd, mee naar Vlissingen te gaan. Daar was hij echter aangehouden en eerst op het moment van zijn arrestatie had hij gezien, dat er valsche rentezegels in het pakje zaten. De andere aangehoudene, die van beroep helderziende is, vertelde een soortgelijk ver haal. Blijkbaar had men dus tevoren afge sproken, wat men zeggen zou. Alleen ver telden beiden precies hetzelfde. Het schijnt dus, dat er tusschen de twee aangehoudenen een misverstand heeft bestaan, ten opzichte van de rol, jvelke ieder in het verhaal zou spelen. Thans scheen het alsof beiden de zelfde roi hebben toebedeeld gekregen. Dinsdagavond .heeft de S. evenwel tegen over den commissaris van politie te Vlissin gen een vol'edige bekentenis afgelegd. Hij vertelde dat de zegels afkomstig waren van een drukkerij te Rotterdam. De Centrale Recherche alhier heeft daarop een inval gedaan bij een drukkerij aan de Wolphaertsbocht, n.1. bij de firma T. en Co. De beide firmanten. A. T. en J. v. O., werden aangehouden. In een kast in een kamertje werden duizenden valsche rentezegels van 60 cent gevonden en in beslag genomen. Het bleek, dat de clichés waren vervaar digd op een clichéfabriek in de binnenstad. Voor het afdrukken van de zegels had men 2 cliché's noodig, n.1. één voor den onder grond en één met het beeld. Het ciiché voor het laatste doeleinde had de bedrijfsleider A. H. A. D. van de clichéfabriek op eigen houtje vervaardigd, buiten voorkennis van de directie van de fabriek. Het andere cliché is gewoon in opdracht van de drukkerij op de fabriek gemaakt door het personeel. A. H. AD. is daarop ook aangehouden. Vanmorgen heeft hij een volledige bekentenis afgelegd. Bij verder onderzoek zijn de cliché's en een aantal valsche rentezegels gevonden op de vierde verdieping van een ziekenhuis alhier. Het meisje van een der drukkers, dat in het ziekenhuis werkzaam is, heeft de cliché's daar voor hem verstopt. Voorts zijn nog aangehouden J W. v. A., A. J. v. M. en G K-, die valsche rentezegels hebben verkocht. In totaal zijn dus voor deze zaak 7 per sonengearresteerd. Er zijn 50,000 valsche rentezegels gedrukt; 20,000 zijn er in beslag genomen, een paar duizend zijn bij het druk ken mislukt, zoodat er ongeveer 25,000 in om loop zullen zijn. Zij zijn heel goed nagemaakt- De economische wereldconferentie; een laatste reddingspoging. (Dag. Over zicht.) Amerika trekt zich uit het Londen sche vlootverdrag terug. (Buitenland.) Valsche rentezegels te Rotterdam; een paar arrestaties. (Binnenland.) Overleden prof. H. U. Meyboom te Groningen. (Binnenland.) Een paar doodelijke verkeersongeval len. (Binnenland.) De voordracht van de minderheid van B. en W. van Amsterdam, om de loonen en salarissen van het gemeentepersoneel te verlagen, verworpen met 24 tegen 20 stemmen. Een wethouderscrisis is thans te verwachten. (Binnenland.) Bij.behandeling van een opüchtings- zaak voor de Rotterdamsche rechtbank twee getuigen gearresteerd verdacht van meineed en één ais verdacht van de op lichting te hebben uitgelokt. (Rechts zaken.) Ingebruikneming muzieknis te Heiloo. (Stad en omgeving.) (Zie eventueel verder laatste berichten). Het publiek wordt er uitdrukkelijk op ge wezen, dat het gebruik van valsch rentezegels strafbaar is. Men dient dan ook geen rente* zegels beneden de waarde te koopen. LOONEN EN SALARISSEN VAN HET AMSTERDAMSCHE GEMEENTE- PÈRSONEEL. W ethouderscrisis De gemeenteraad van de hoofdstad heeft tot middernacht beraadslaagd over de voor dracht van de meerderheid van B. en W. om in het algemeen de loonen tot 1000 te korten met 3Y, pet. en met 7 pet. de bedragen daarboven. r De wethouder van de arbeidszaken, mr. Kropman, heeft in een zeer duidelijke rede deze voordracht verdedigd. Hij heeft mede gedeeld, dat deze loonsvermindering noodig is om de begrooting 1933, die een gaping heeft van 7 millioen gulden, weer helpen sluitend te maken Wanneer deze voordracht niet wordt aangenomen, gaan de wethou ders Abrahams, Douwes en Kropman heen. De wethouder De Miranda heeft zeer uit voerig de houding van de minderheid van het college uiteengezet. Hij meende dat nog andere middelen te vinden zijn om dat gat in de begrooting te stoppen. Bovendien meende de minderheid dat de tegenvallers in de fi nanciën geen nieuw feit zijn om opnieuw de loonen te verlagen. Ook is de minderheid van oordeel, dat een contract tussshen werkgever en werknemer behoort te worden nage komen. Die minderheid zal, als de voordracht wordt aangenomen, haar consequenties trekken. In stemming gebracht, werd de voordrach' aangenomen met 24 tegen 20 stemmen. GEEN EMIGRATIE NAAR NIEUW-GUINEA. Vanwege het ministerie van koloniën wordt met den meesten ernst gewaarschuwd tegen de in den laatsten tijd ondernomen pogingen aan emigratie van Nederlanders naar Nieüw- Guinea te bevorderen. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat de bevoegde autoriteiten hier te lande en in Nederlandsch- Indië van een zoodanige emigratie slechts mislukking verwachten, gepaard aan gevaren voor geld en gezondheid der emigranten. Aangezien bovendien de beoogde koloni satiepogingen dringen te leiden tot ver grooting van het aantal Europeesche werk- loozen in Indië, is het zeer twijfelachtig, of de adspirant-kolonisten, die aldaar feitelijk zonder middel van bestaan aankomen daar te lande zullen worden toegelaten. Kolonisatie van Nederlanders naar Nieuw- Guinea wordt derhalve ten sterkste ont raden. EERSTE KAMER. De voorzitter der Eerste Kamer is voorne mens aan de centrale afdeeling voor te stel len, in de afdeelingen te doen onderzoeken, onmiddellijk na de openbare vergadering van Dinsdag 18 Juli, des namiddags te één ure. een reeks wetsontwerpen, waaronder ver scheidene tot regeling van den invoer van be paalde artikelen en de wijziging der hoogef onderwijs-wet. DRIE DIEFSTALLEN OP EEN DAG TE HILVERSUM. Uit de lade van een winkel aan de Emma- straat te Hilversum is een bedrag van 80 weggenomen; uit een keuken van een woning aan de Ludenstraat een portemonnaie, in houdende een bankbiljet van 5. Een ijzer handelaar aan de Havenstraat werden twee revolvers uit zijn winkel ontstolen.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1