DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De toestand in Duitschland, Tïaqdiiksdi Ovzvzicfd "Buitenland ^Binnenland No. 159 Zaterdag 8 Juli 1933 135e Jaargang Dr. Frank heelt een redevoering gehou den over het recht der revolutie". DE NAZI'S EN OOSTENRIJK. het mijnongeluk in duitschland. Waf vandaag de aandacht trekt..» Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v b. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. De Duitsche rijksminister van justitie en «taatssecretaris dr. Frank heeft gister avond een redevoering uitgesproken over „Het recht der revolutie". Dr. Frank zette o.m. het volgende uiteen: De Duitsche revolutie heeft den nationaal- socialisten het recht gegeven, het Duitsche volk den weg te wijzen naar het komende millennium. Een revolutie kan men slechts winnen, wanneer men zich de draagwijdte van haar uitwerking op ieder moment van de revolutionnaire worsteling voor oogen houdt. Men staat thans op het keerpunt van een zeer groote opvoeding van het Duitsche juristendom naar het volksgeheel toe. Recht ian alleen zijn datgene wat ten nutte komt aan het volk. Wij willen, aldus spreker, niet den juristische.i bureaucraat, maar den rech ter koning, die in zijn rijk het geloof van het volk aan recht en rechtvaardigheid waar borgt. Het recht moet er toe geroepen zijn den raskern van het Duitsche volk te bescher men. Aan iedere revolutie van den daad sluit zich een revo'utie des geestes aan, welke het volk moet trekken in de nieuwe revolution naire wereld. Wij bezitten in Adolf Hitier niet alleen den Danton, maar ook den Bona parte der revolutie, die haar tegelijkertijd overwinnen en leiden zal. Het recht der revo lutie bestaat er in het volk weer terug te lei den naar de eeuwige gedachte var, het Duit sche wezen, de orde in den staat te hand haven, en den Leider gehoorzaam te zijn, wien het lot van het Duitsche volk in de eerstvolgende tientallen jaren zal zijn toe vertrouwd. Nooit mag een Duitsch rechter, officier van justitie, advocaat tegen zijn wil ingaan De liberaliteit in liberalistischen zin ligt in een andere en verre wereldconstructie. Wij kennen ai'een de rechtvaardigheid, die het .gezinde, eerlijke en sterke Duitsche volk ge geven is. Daaruit moet het nieuwe begrip van de recht/aardigheid worden geformu leerd. Rechtvaardigheid, toepassing van het belang van het Duitsche wezen tegenover de schadelijke elementen in het Duistche volks geheel. Met deze wet zullen wij aldus tpreker de revolutie triomfantelijk kunnen in stand houden. Vervolgens sprak dr. Frank over de partij- genooten in Oostenrijk. Het recht der revolu tie zal ook het Oostenrijksche volk weer de vrijheid brengen. Wij kunnen niet zwijgen, aldus riep spr. uit, wanneer de Oostenrijk sche minister van justitie den leider belee- digd. Wij willen ons niet als officieel persoon mengen in de binnenlandsche politieke verhou dingen in Oostenrijk. Maar wanneer de Oos tenrijksche minister van justitie zegt, dat Hitier eigenlijk tot schande voor Oostenrijk in Oostenrijk is geboren, dan moeten wij hem antwoorden: Gij zelf zijt een schande gewor den voor Oostenrijk. De nat. soc. en Oostenrijk. Naar de Völkische Beobachter meldt, heeft de perschef der nat.-soc. partij in Duitsch land, dr. Dietrich, een uiteenzetting gegeven van het principieele standpunt der partijlei ding in de Oostenrijksche kwestie. Hij zette uiteen, dat het geen belangelooze problemen zijn en kleine gevoeligheden, die de NSDAP dezen strijd doet voeren, maar het zijn noodlotproblemen van het Duitsche volk. die daar in Duitsch Oostenrijk beslist woiden. De nat. soc. beweging is intusschen in het rijk tot uitsluitend drager geworden van den volkswil. Daarom spreekt het van zelf, dat de nat. soc. strijd in Oostenrijk ge dragen wordt door den wil van het geheele Duitsche volk. Men moet weten, dat er geen overeenstemming kan bestaan zoolang de, nat. soc. beweging als vlagdrager van het Duitsche wezen in Oostenrijk zoo stuitend wordt behandeld. „Lanóesinspektor" Ha- bicht voerde eveneens het woord. Hij ver klaarde, dat de rest van het Habsburgsche monarchie, die gevormd wordt door het te genwoordige Oostenrijk door het trekken van de grenzen in het verdrag van St. Ger- main geen levensmogelijkheid bezit. De eco nomische toestand in Oostenrijk wordt dan ook met den dag slechter. De poging van Dollfuss oneenigheid te zaaien in de NSDA P is een groot zelfbedrog gebleken. Ook de pogingen een interventie van het buitenland ten gunste van Oostenrijk te verkrijgen is mislukt. Al kan het rijk op het oogenblik, he laas, zich hierin niet mengen, het moge vol doende zijn dat de Duitschers de ontwikke ling van de zaak met spanning volgen. De zetels der soc. dem. partij. Een officieel regeeringsbericht uit Berlijn meldt: na het uitsluiten van de SPD-afge- vaardigden als vertegenwoordigers van een staats- en volksvijandige partij uit de volks vertegenwoordigingen en de gemeenteraden moest nog een schikking worden getroffen over deze zetels. Dit is geschiedt bij een ver ordening tot verzekering van de staatslei ding, welke de rijksminister van binnenland sche zaken vandaag heeft uitgevaardigd op grond van de machtiging, welke vervat is in de Gleichschaltungsgesetz. De toewijzing van zetels op candidaten- lijsten der SPD voor den rijksdag en de land dagen op grond van den verkiezingsuitslag van 5 Maart 1933 of van het resultaat der procedure der parallelschakeling is nietig. Deze intrekking heeft betrekking op alle ze tels, welke waren toegewezen op plaatse lijke op centrale candidatenlijsten der SPD. Daarbij maakt het geen verschil of een candidaat lid der SPD was of niet. Voor den rijksdag vervallen op die wijze dus 120 zetels voor de SPD en vijf zetels voor de Staatspartij. Deze zetels zullen niet opnieuw worden bezet. Dezelfde bepaling geldt voor vertegen woordigers van gemeente- en districtsverte genwoordigingen, waarbij de SPD vertegen woordigers evenwel kunnen worden vervan gen door mannen die het vertrouwen hebben van de staatsautoriteiten. Ten slotte zijn op grond van de verkie zingsuitslagen tal van functies toegewezen o.m. aan leden der SPD. Ook van deze func ties worden de leden der SPD van hun func ties vervallen verklaard. De kwestie der warenhuizen. De plaatsvervanger van Hitter deelt de NSK het volgende mede: De positie van de NSDAP nopens de warenhuizen is principi eel ongewijzigd. Haar oplossing zal te gele- genertijd geschieden binnen het kader van 't nationaal socialistische program. Met het oog op den algemeenen toestand van het be drijfsleven acht de partijleiding vooreersteen actief optreden met het doel warenhuizen en op gelijken leest geschoeide bedrijven te gronde te richten niet gewenscht. In een tijd dat de nationaal socialistische regeering haar belangrijkste taak ziet in het verschaffen van brood en werk aan zoo veel mogelijk werklooze volksgenooten, wenscht zij niet honderdduizenden arbeiders en be dienden in de warenhuizen en de van deze afhankelijke bedrijven de werkkring ontne men. De instanties er NSDAP wordt derhalve ontzegd tot nader order eenige actie te onder nemen tegenover de warenhuizen en op delen leest geschoeide bedrijven. Aan de andere zijde is het den leden der NSDAP verboden voor de warenhuizen te werken. DE ECONOMISCHE WERELDCONFERENTIE. De zitting van heden. In de bijeenkomst der monetaire com- fnissie, welke op haar agenda o. m. heeft staan de kwesties van de credietpoli- tiek, de prijsniveaux, de beperking der valuta, koersschommelingen, controle, schuldverplichtingen, heeft Chamber- lain voorgesteld over deze kwesties verder te beraadslagen. De Roemeensche gedelegeerde stelde voor, daarbij gesteund door den Franschman Bonnet, dat de werkzaam heden der commissie niet verder zou den gaan dan de kwestie der schuldver plichtingen. Deze kwestie zou met re sultaat kunnen worden behandeld, ter wijl de andere kwesties later aan de orde zouden kunnen worden gesteld. Senator Couzens wees op de pogingen van Roosevelt het prijsniveau te verhoo- gen en hij hoopte dat ieder land op zijn manier dit voorstel zou steunen. Sir Henry Strakosch (Indië) zeide dat bet buiten beschouwing laten van mo netaire kwesties in strijd is met de be slissing van het bureau de besprekingen voort te zetten. ^gevaardigden van Italië, Zwit- sei land en Oostenrijk steunden het Roemeensche voorstel. De voorzitter der commissie Jung zei- ae aat nij het resultaat der zitting van de commissie ter kennis van het bureau zou brengen. De zilverkwestie wordt behandeld door de sun-commissie der financieele commissie. Het Engelsche voorstel aangenomen. Het Britsche voorstel de werkzaam heden der monetaire commissie der wereldconferentie volledig voort te 7et- ten is aangenomen met 25 tegen 15 stemmen. De afgevaardigde van Rus land onthield zich van stemmen, terwijl ae vertegenwoordigers van 25 naties de zitting niet hebben bijgewoond. Nederland stemde voor het Engelsche voorstel. Ook de vertegenwoordiger van Neder land heeft gestemd voor het voorstel der werkzaamheden der monetaire commis sie voort te zetten. Sub-commissie voor directe maatregelen. In de sub-commissie voor direct te treffen maatregelen, heeft Nederland het voorstel gesteund alle programma punten buiten beschouwing te laten, be halve dat der schuldverplichtingen. De Nederlandsche vertegenwoordiger heeft den Franschen minister van Fi nanciën, Bonnet, dank gebracht voor diens redevoering, waarin hij de wereld- stabilisatie verdedigde op de basis van den internationalen gouden standaard. Roosevelt beraadslaagt. President Roosevelt heeft gister met zijn voornaamste medewerkers een on derhoud gehad over problemen van de economische wereldconferentie en de valuta. Volgens een „UniversaF'-bericht zou Roo sevelt beslist hebben, dat Amerika niet toe treedt tot het Permanente Hof in Den Haag en niet zal deelnemen aan overeenkomsten inzake uitvoerverbod van wapenen. Een an dere politiek zou in tegenspraak zijn met de nieuwe Amerikaansche politiek der buiten- landsch politieke isoleering. Leidende demo craten verklaring in dit verband, dat de Lan- densche conferentie definitief heeft bewezen, dat Amerika van Europa geen medewerking, welke ook, te verwachten heeft. De nieuwe Amerikaansche regeeringskoers wordt vol ledig ondersteund door de beide partij der V.S. De ter aarde bestelling der twaal slachtoffers. Er bestond buitengewone belangstelling voor de ter aarde bestelling der twaalf slachtoffers van het mijnongeluk op de Ge neral Blumenthal. Het aantal deelnemers aan de begrafenisplechtigheid, met inbegrip van leden der Hitlerjeugd en N.S.B O wordt door de politie op 45.000 geschat. j Met de belangstellenden, die zich in de om- geving van het kerkhof hadden verzameld, zouden 100.000 personen de slachtoffers de laatste eer hebben bewezen. Nadat eenige toespraken waren gehouden, werden de lijken der slachtoffers, terwijl alle klokken der stad werden geluid, in een ge meenschappelijk graf bijgezet. Aan de groe ve spraken de katholieke en de evangelische geestelijken woorden van troost tot de nage laten betrekkingen der slachtoffers. In opdracht van den rijkskanselier werd het woord gevoerd door Baldur v. Schirah Onder het spelen van het lied van den goe den kameraad werd de plechtigheid beëin digd. MIJNONGELUK MET DOODELIJKEN AFLOOP. In de mijn Koenig Ludwig te Reckling- hausen zijn twee mijnwerkers bedolven. Een hunner bleek op slag te zijn gedood, terwijl de andere kort na aankomst in het zieken huis aan de gevolgen zijner ernstige ver wondingen is overleden. DE TOESTAND IN OOSTENRIJK. In Salzburg geen Duitsche radio. Naar uit Salzburg gemeld wordt, heeft de Sicherheitsdirektor aldaar verboden in open bare localiteiten uitzendingen van Duitsche radiostations te ontvangen en met luidspre kers ten gehoore te brengen. Straffen tegen Oostenrijksche aanslagplegers. De Oostenrijksche ministerraad heeft gis ter besloten een noodverordening uit te vaardigen, waarin de districtspolitie-autori- teiten resp. de bondspolitie-autoriteiten ge- machtgd worden om buiten, resp. naast de strafrechterlijke bepalingen arreststraffen op te leggen van twee en drie maanden en goe deren in beslag te nemen, onverschillig wien zij behooren, hetgeen kan worden toegepast op personen, die gearresteerd worden wegens het plegen van een aanslag. PANIEK IN EEN CIRCUS. Drie tijgers losgebroken. Tijdens een voorstelling van het Engel sche circus Bertram Mills in Devonport bij Plymouth braken plotseling drie tijgers uil een kooi los en sprongen de open arena in, terwijl een der tijgers uit eigen beweging weer in de kooi terugkeerde, sprongen de beide andere dieren de toeschouwersruimte in, waar een groote paniek uitbrak. Door het schreeuwen en gillen der menschen werden de tijgers steeds wilder en sprongen zij woest heen en weer. Een tijger wondde een vrouw met een slag van zijn klauw zoo zwaar, dat zij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Tal van vrouwen raak ten bewusteloos. Honderden menschen trachtten de uitgangen te bereiken, waarbij het tot een wild tumult kwam. Ten slotte vluchtten de tijgers naar buiten in de rich ting van Plymouth. Zij zijn door soldaten en matrozen met behulp van netten weer ge vangen en naar hun kooien teruggebracht. BETREKKINGEN ENGELAND—RUSLAND. Het herstel van de handelsbetrekkin gen tusschen Engeland en de Sovjet Unie heeft de strooming onder de Ame rikaansche industrieelen voor erkenning van Sovjet-Rusland versterkt. Naar ver luidt heeft prof. Moolv te Londen een be spreking hierover met Litwinoff gehad. ALGEMEENE STAKING GEEISCHT IN GEVAL VAN OORLOGS VERKLARING. Het congres der Britsche mijnwerkers federatie te Scarborough heeft een reso lutie aangenomen waarin van het T. U. C. het vakvereenigirigscongres wordt geëiseht, dat het de algemeene staking zal afkondigen wanneer Engeland ooit zou overgaan tot het verklaren van den oorlog tegen een andere mogendheid. ARBEIDSDIENSTPLICHT VOOR UITGETROKKEN ARBEIDERS IN ENGELAND. Volgens het dagblad van de Labour- partij, de Daily Herald, zou de Engelsche regeering momenteel bezig zijn met de uitwerking van plannen voor een soort arbeidsdienstplicht. Het plan zal worden opgenomen in de nieuwe wet op de werkloosheidsverzekering, die in het najaar in het Lagerhuis zal worden be handeld. Zij zou o.a. inhouden den ar beidsplicht voor alle lichamelijk ge schikte arbeiders, die uit de gewone steunregeling zijn uitgetrokken. Het werk zou waarschijnlijk worden ver richt in arbeidskampen, waar de ar beiders zooveel mogelijk overeenkomstig hun beroep te werk zullen worden ge steld en verdere beroepsopleiding zullen krijgen. Soortgelijke werkkampen be staan reeds op enkele plaatsen in Enge land in kleineren omvang en on .er particuliere leiding. TROPISCHE HITTE IN ZWEDEN. Geweldige boschbranden. Ook in Zweden heerscht de laatste dagen een tropische temperatuur, in het bizonder ook in het Noordelijke déél des lands. In Lapland en Norrbotten zijn geweldige boschbranden uitgebroken. Bij Moerjek staan meer dan 2CO.OOO morgen bosch in brand. Er is een schade aangericht van mil- Iioenen. Eenige afdeeüsgen militairen zijn ter assistentie uitgezonden. DE SCHATTEN VAN DE „EGYPT". Het Italiaansche bergingsschip „Ar- tiglio" is gisteren aangekomen met een la ding van 2 X ton zilver en 5 baren goud, ge borgen uit de ter hoogte van Oshan gezon ken Engelsche s.s. „Egypt". De waarde van deze nieuwe lading wordt geschat op 55000 pond. MOEDIGE ZEILERS. Een zeilboot van 5 ton inhoud, waarin drie Poolsche padvinders verleden jaar uit Gdingen waren vertrokken en waar mee zij den Atlantischen Oceaan zijn overgestoken, is aangekomen in Brazi lië. De tocht heeft 327 dagen geduurd. DEPRESSIE OP DE HUWELIJKS MARKT. Een echtscheiding op zes huwe lijken. De depressie heeft zoowel zijn uitwerking op de huwelijken als op de echtscheidingen in de Vereenigde Staten, meldt de New York- sche correspondent van de „Daily Tele- graph", want de statistieken over het vorige jaar die onlangs gepubliceerd werden, too- nen aan dat, terwijl het aantal huwelijken met 7.5 verminderde het aantal echtschei dingen met 12.7 verminderde. Men schat nu dat in de Ver. Staten gemiddeld ongeveer een echtscheiding op zes huwelijken plaats vindt. Deze verhouding is verschillend in de verschillende gebieden. In West-Virginia zijn 15 huwelijken op een echtscheiding, maar in de staat Nevada waar Preno het „echt- De toestand in Duitschland. (Dag. Overzicht). De economische wereldconferen tie. De werkzaamheden der mone taire commissie zullen worden voortgezet (Buitenland). Geweldige boschbranden in Zwe den. (Buitenland). De minister van justitie heeft op dracht gegeven toe te zien dat vreemdelingen zich hier te lande niet met politiek inlaten. (Binnen land). Edam als badplaats. (Provincie)'. Is Mattern gevonden? Een Rus sisch stoomschip zou een vliegtuig gevonden hebben, dat aan Mattern zou toebehooren. (Luchtvaart). (Zie eventueel verder laatste berichten). i scheidingsparadijs" ligt komen op negen huwelijken zoo ongeveer vijf echtscheidin gen. Hollywood feliciteert zichzelf met het feit dat, vergeleken met de meeste bedrijfs- stastieken in de a'fgeloopen twaalf maanden, dat de statistiek van de huwelijken een zeer gematigd deficit vertoont. Het aantal echt scheidingen staat tot dat der huwelijken als negen tot zeven. Het totale aantal huwelijken was in de geheele Ver. Staten op een bevol king die geschat wordt op 125.000.000,, 981.729. Dit is een laagterecord. Financieele krapheid wordt aansprakelijk geacht voor dezen gang van zaken. EEN GEWELDIGE BOSCH- EN HEIDEBRAND. Veroorzaakt door afbranden van heide Een groote bosch- en heidebrand woedde gistermiddag op de Veluwe ter hoogte van Asselt. Om pl.m. half een, waren reeds een 60 a 70 hectaren bosch en heide door het vuur vernield. De Veluwsche boschbrand weer, versterkt door de brandweercorpsen uit Apeldoorn en Beekbergen, bestreed het vuur, terwijl voorts de militairen uit het remonte depót te Millingen werden gerequireerd en door middel van tegenbranaen trachtte men het vuur te stuiten. D brand is, naar het Hbld. weet te melden, ontstaan ten gevolge van het afbranden van heide, hetwelk geschiedde in opdracht van het kroondomein door opperhoutvester Mulder, om het verbrande terrein geschikt te maken voor boschbouw over een oppervlakte van pl.m. twintig hectaren; het was gelegen aan de spoorlijn ApeldoornAsselt. Tengevolge van den sterken Zuidoor. elijken wind sloegen de vlammen over naa*- de bosschen en het eikenhakhout op het gebied op den Dalk, Daar werden de vlammen gedreven naar de bosschen, toebehoorende aan den heer Wes- terwoudt te Overveen en naar de bosschen van den heer Scheltema Beduin, oud-notaris te Den Haag. Eenigen tijd werd het vuur bij den straatweg ApeldoornAsselt-Kootwijk tegengehouden, doch spoedig sloegen de vlammen ook daar over en vonden opnieuw gretig voedsel. De geheel omgeving van Asselt en Koot wijk werd in zware rookwolken gehuld, die tot op uren afstand in den omtrek zijn zware rookwolken zichtbaar waren. Ernstige boschbrand op de Veluwe. In den loop van den middag heeft men den brand kunnen beteugelen. Er is volgens het Hbld. circa 250 H.A. hei en 10 H.A. bosch vernield. De zwartgeblakerde grond biedt in den wijden omtrek een troosteloozen aanblik. Dat de brand een dergelijk grooten om vang kon nemen was o.a. te wijten aan het feit, dat den boschbrandweeren reeds in het begin dezer week was medegedeeld, dat een twintigtal hectaren heide zou afgebrand worden, zoodat men bij het zien van rook wolken geen alarm behoefde te maken. Al vorens met het afbranden van de heide werd begonnen, ploegde men aan den kant, welke windafwaarts was gelegen, twee brandgan gen met een tusschenruimte van tien meter. Deze strook brandde men eerst af en toen schijnen vonken door den sterken wind te zijn overgeslagen. In korten tijd stond de heide over grooten afstand in brand. De heer Mulder, opper houtvester, met het afbranden belast, waar schuwde de Apeldoornsche brandweer en de Veluwsche boschbrandweer. De leden van de boschbrandweer hadden reeds lang den brand ontdekt, doch tengevol ge van de hierboven genoemde aanschrijving maakten zij helaas geen alarm. Den heer Wouters, hoofdopzichter van de Nederlandsche Heidemaatschappij, gelukte het ten slotte den leider van de Veluwsche brandweer van den ernst van den toestand te overtuigen. De militairen van het remonte- depüt namen aan het blusschingswerk deel, evenals de maréchaussee uit Apeldoorn. In

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1