DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. TtaqeUiksch OitevzicfU Concordaat tusschen Vaticaan en Duitschland. ^Buitenland DE ACTIE DER GOODLDNDEN. No. 160 Maandag 10 Juli 1933 135e Jaargang Uit het Vaticaan wordt gemeld, dat hei con cordaat fusschen Vaticaan en Duitschland is geparafeerd. Het resultaat der onderhandelingen. IVat vandaag de aandacht trekt... ALKMA ARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. m PRIJS DER GEWONE ADVERTENTLEN Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij vh. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit twee bladen. keer tot de economische stabiliteit en de regelmatigheid van den goederenruil afhan kelijk is van de stabiliteit der valuta's. Een Reuter-telegram uit het Vaticaan meldde Zaterdag, dat het concordaat tus schen het Vaticaan en Duitschland door den kardinaal-staatssecretaris en den vice-rijks- kanselier von Papen is geparafeerd. Het con cordaat bevat 32 artikelen en is sterk ge ïnspireerd op de Lateriaansche accocrdëa De katholieken zouden volgens het concor daat afzien van het zich politiek aaneenslui ten en de groepen van katholieke actie die uitdrukkelijk slechts een confessioneel karak ter zouden dragen, zouden onderworpen zijn aan de controle van den staat. De kerkelijke eigendommen zouden integraal door de re geering worden erkend. Strikt confessionneele vereenigingen zou den toegelaten zijn. De kerk zou eenige vrijheden ontvangen ten aanzjen van. onderwijs enz. De reeds bestaande concordaten met Beie yen, Pruisen en Baden zouden door het con cordaat met het rijk worden vervangen De diplomatieke vertegenwoordigingen zouden worden verminderd tot één enkele ambassade van het Duitscfie rijk. De publicatie van het concordaat zal eerst na die onderteekening geschieden Het resultaat van de onderhandelingen, die acht dagen geduurd hebben en van den aanvang af van beide zijden in den besten geest gevoerd werden, is volgens Wolff ook op het Vaticaan met de grootste voldoening begroet. Von Papen over het concordaat. De vice-kanselier von Papen heeft meege deeld, dat het sluiten van het verdrag van historische beteekenis is, omdat voor de eer ste maal sedert de stichting van het Duitsche rijk dit zijn rechtsbetrekkingen tot den Heili gen Stoel regelt wat totdusver aan de Duit sche landen voorbehouden was. Van niet minder beteekenis is het echter, volgens von Papen, dat de beide hooge auto riteiten van welker samenwerking het wel pijn der volken afhangt n.1. de autoriteit van de kerk en de autoriteit van den staat in dit verdrag elkaar wederkeerig de door God gestelde invloedssferen waarborgen en tegenover elkaar afpalen om in des te groo- ter harmonie de geestelijke, cultureele en staatswelvaart van het land te dienen. De klaarheid zal intusschen iederen strijd tus schen kerk en staat uitsluiten. Ik ben er (zoo besloot de vice-kanselier) daarom van overtuigd, dat het gesloten con cordaat in de eerste plaats nuttig zal ziin voor de geestelijke zending der kerk, maar ook in aanzienlijke mate den binnenlandsche vrede van het Duitsche volk en de wording van den nieuwen staat zal dienen. Beschikking van den rijks kanselier. Tegelijk met het sluiten van het concor daat heeft rijkskanselier Adolf Hitier de vol gende beschikking uitgevaardigd: Door het sluiten van het concordaat tus schen den Heiligen Stoel en de Duitsche rijks- regeering schijnt mij een voldoende waar borg aanwezig te zijn, dat de rijksonderda nen van de r.k. belijdenis zich van nu af aan onvoorwaardelijk in dienst van den nieuwen nationaal-socialistischen staat zullen stellen Ik bepaal derhalve: le. De ontbinding van die katholieke orga nisaties, welke door het onderhavige verdrag erkend zijn en welker ontbinding zonder in structie van de rijksregeering geschiedde, moet onmiddellijk ongedaan worden gemaakt. 2e. Alle dwangmaatregelen tegen geestelij ken en andere leiders dezer katholieke orga nisaties moeten worden opgeheven. Een her haling van dergelijke maatregelen is voor de toekomst ontoelaatbaar en wordt naar den maatstaf der bestaande wetten gestraft. Ik ben gélukkig in de overtuiging, dat thans een tijdvak afgesloten is waarin helaas maar al te vaak religieuze en politieke be langen in een schijnbaar onoplosbare tegen stelling geraakt waren. Het tusschen het rijk en de katholieke kerk gesloten verdrag zal ook op dit gebied het bereiken van den vrede dienen dien allen noodig hebben. Ik koester de hoop, dat een regeling van de kwesties betreffende de evangelische geloofsbelijdenis in zeer korten tijd op gelukkige wijze zal tot stand komen. De rijkskanselier heeft aan von Papen een telegram van ge'ukwensch en dank gezonden Nadere bijzonderheden over het concordaat. Een nader Reuter-telegram meldt, dat het concordaat niet 32, maar 35 artikelen bevat. De concordaten met Pruisen, Beieren en Ba den zijn niet juridisch, maar practisch uitge schakeld. Ook priesters moeten zich van alle politiek onthouden. Het concordaat geeft geen lijst van de toe gelaten vereenigingen; hieromtrent zal een nader accoord worden gesloten, waarschijn lijk nog vóór de onderteekening. In districten, waar de meerderheid katho liek is, is katholiek godsdienstonderwijs op de scholen verplicht. De Paus behoudt volledige vrijheid inzake de keuze der bisschoppen en deelt zijn keuze aan de regeering mede. Aan het kerkelijk huwelijk moet het bur gerlijk huwelijk voorafgaan. REDEVOERING VAN DALADIER. De politieke gebeurtenissen van den laatsten tijd. Minister-president Daladier heeft Zondag tijdens een congres van de socialistische af- deeling te Apt een redevoering uitgesproken, waarin hij de belangrijkste politieke gebeur tenissen van den laatsten tijd besprak. Spr begon met eenige woorden te wijden aan den financieelen toestand van Frank rijk, dien hij voorrtreffelijk noemde. Hei deficit op de begrooting is sedert hij premier werd verminderd met 10 Milliard francs. De positie der staatsfinanciën, die nog in Februari zeer critiek genoemd moest worden, is intusschen weer zooveel verbeterd, dat men thans volkomen in staat is de verval lende verplichtingen na te komen en dat aan het eind van dezen maand de helft zal worden terugbetaald van de Engelsche lee ning. Het financieele saneeringsproces )s echter nog niet beëindigd. De regeering is vastbesloten den frank te verdedigen en geen aanval op de Frasche valuta toe te laten. Wat de buitenlandsche politiek betreft, zal de Daladier, dat de Volkenbond den steun pilaar vormt van de Fransche politiek. Men dient onmiddellijk den Volkenbond, wanneer men met staten samenwerkt, of deze nu aan grenzend zijn of niet, tot den Volkenbond be- nooren of niet. „Wij willen bewust den vrede. Wij w ijzen de politiek der isoleering van het nationalisme en de illusie af. Wij gelooven ook. dat een regeering niet het recht heeft zich te mengen in de binnenlandsche aange legenheden van een andere mogendheid en zich te laten leiden door motieven, die voort vloeien uit de verschillen van politieke heer schappijen. Wij zullen zelf dergelijke inmen gingen in ons leven niet dulden. Wanneer echter op internationale programma's een menschelijk probleem wordt aangesneden, moet de Fransche regeering haar stem doen hooren en zal zij ook in de toekomst haar stem doen hooren, getrouw aan den geest der vrijheid en der gerechtigheid. Zoo heeft kort geleden voor den Volkenbond de ver tegenwoordiger van Frankrijk de noodzake lijke vereischten van het menschelijke ge weten naar voren gebracht. Wat het ontwapeningsvraagstuk betreft, herhaalde Daladier het Fransche standpunt, waarbij hij met nadruk er op wees, dat Frankrijk niets verweten kon worden m ver band met de verdaging der onderhandelin gen. De vrede is bevorderd door ae afslui ting van het viermogendhedenpact, dat ech ter niet het vastleggen van een politiek betee- kent. Frankrijks politiek wordt veeleer voort gezet. Frankrijk ïs voornemens de hartelijke onderhandelingen met een grooten nabuur staat voort te zetten, welke staat het initiatief heeft genomen tot het viermogendhedenpact en waarvan Frankrijk door al te lang duren de misverstanden gescheiden is geweest. Verder gaande herinnerde Daladier aan de ratificatie van het Fransch-Russische non- aggressiepact en de daarop volgende uit wisseling van militaire attachés benevens de economische onderhandelingen, waarvan men voor beide landen uitstekende resul taten hoopte. Na in het kort te hebben gewezen op de waarde van nauwe betrekkingen met de Ver eenigde Staten en het streven naar uit den weg ruimen van de bestaande meeningsver- schillen, zefde Daladier, dat de Fransche diplomatie in permanent vriendschappelijk contact met de Engelsche diplomatie werkt. In economisch opzicht wil Frankrijk noch een gesloten huishouding nog autarkie Frankrijk is ervan overtuigd, dat de terug De besprekingen te Parijs. Over de vergadering van de Presiden ten der Centtrale Banken, die Zaterdag te Parijs is gehouden, wordt een med ;- deeling uitgegeven, waarin o.a. wordt gezegd: In aansluiting op de verklaringen hunner regeeringen van 3 Juli hebben de presidenten der Centrale Banken van Frankrijk. Italië, Nederland. Polen Bel gië en Zwitserland, een vergadering ge houden in de Bank van Fra> krijk Een gedachten wisseling heeft plaats gevonden, die heeft geleid tot volledige overeenstemming inzake de maatrege len, die geschikt zijn volledige uitwer king te verzekeren aan de verklaring der regeeringen, dat zij vast besloten zijn, den Gouden Standaard te hand haven. De Centrale Banken zullen onmiddel lijk technische maatregelen nemen, waartoe heden is besloten De President van de Bank voor Internationale Beta lingen woonde de beraadslagingen bij. In kringen der deelnemers wo.-dt een volledig stilzwijgen over het verloop der vergadering bewaard, teneinde iedere speculatie tte voorkomen. Er wordt slechts op gewezen, dat onder alle om standigheden de indruk moet worden vermeden, als zouden de goudlanden even gesloten, blok tegen de andere staten willen vormen. ERNSTIG TREINONGELUK IN DUITSCHLAND. Tusschen StnttgartBerlijn: 3 dooden, 12 zwaargewonden. Gistermiddag zijn in de buurt van het plaatsje Niedertrebna bij Apolda drie wa gons van den D-trein Stuttgait—Berlijn, welke oin 18 uur 03 te Berlijn moet aan komen, ontspoord. Het aantal dooden be draagt drie, het aantal zwaargewonden 12 Eenige personen werden licht gewond. Er zijn uitgebreide hulpmaatregelen getroffen. Omtrent de oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend De bij de treinramp gewonden zijn allen Duitschers. Het lijk van een vrouw, dat nog onder de puinen ligt, kon nog niet worden geborgen. Het lijk van een man is nog niet geïdentificeerd. Nadere gegevens. Omtrent het ongeluk zelve worden nog de volgende bijzonderheden gemeld: De ramp geschiedde in de onmiddellijke na bijheid van het plaatsje Obertrebna, ter plaatse, waar de spoorweg gekruist wordt door een weg. Ooggetuigen, die bij het nade ren van den trein achter de spoorboomen stonden, vertellen, dat plotseling een vree selijk gekraak weerklonk. Een deel van den trein was losgeraakt, de wagons var dit ge deelte vielen voor een deel om. Het voorste stuk van den trein sneide voort, over de straatwegkruising heen. liet wederom een deel der wagons los en wederom vielen dezen om en stortten van de glooiing. De ooggetuigen, een aantal handbalspelers, ijl den onmiddellijk naar de plaats des onheils en begonnen direct, tezamen met de onge deerde passagiers van het eerste stuk van den trein met de eerste bergingswerkzaamheden Spoedig daarna kwamen de eerste colonnes der SA en Stahlhelmafdeelingen aan. Ook politie was snel ter plaatse. Slechts met moeite gelukte het bii de gewonden en dooden te komen. De wagons waren diep in den grond gedrongen en stonden voor een deel op den kop. Ale ruiten waren vernield. Toen de eerste ziekenauto's gearriveerd waren, be gon het transport der gewonden, van wie een onderweg overleed. Oorzaak nog niet bekend Met betrekking tot het treinongeluk bij Apolda wordt nader gemeld, dat een der lijken nog niet kon worden geborgen. De zwaargewonden zijn overgebracht naar het ziekenhuis van Apolda. Op weg daarheen is een tot nu toe onbekend gebleven persoon aan de gevolgen van zijn verwondingen overleden. Volgens een door de inspectie Erfurt der rijksspoorwegeri uitgegeven rapport heeft het ongeluk plaats gehad om 15 uur 10. Zes wagens van den Drirein ontspoorden. De wagens vielen om en stortten van den dijk af Eenige lichtgewonden konden de reis voortzetten met het niet ontspoorde gedeelte van den D-trein Om zes uur kon het verkeer weer over en kei spoor worden hervat. TRAGISCH MOTORONGELUK. 2 dooden In de Rathelbeckstrasse te Dusseldorf is een motorrijwiel door slingeren tegen een mast van de trambaan gereden De bestuur der en de duopassagier, vader en zoon, wer den gedood. ZES MILLIOEN MARK VOOR DE WERKVERSCHAFFING. Het rijkscommissariaat voor de werkver schaffing deelt mede, dat de credietcommissie van de Deutsche Rentenbank Kreditanstah deze week leeningen ten behoeve van de werk verschaffing heeft bewilligd tot een bedrag van 6 millioen RM. STERKE AARDSCHOK IN GELSENKIRCHF.N. Zaterdagavond tegen 9 uur werd in Gel- senkirchen in Duitschland een sterke aard schok waargenomen, bijzonder hevig was de schok in het stadsdeel Schalke, waar de schoorsteen van een huis instortte, terwijl van een ander huis dakpannen naar beneden vielen. POLITIEKE VECHTPARTIJEN IN ENGELSCHE STEDEN. Te Glasgow en te Liverpool kwam het tot hevige vechtpartijen op straat tus schen aanhangers van de protestantsche Oranje-orde en politieke tegenstanders. Tc G'asgovv werd gevochten met messen er. knuppels en 15 personen, waaron 'er verschillende die niets met de zaak te r. aken hadden, werden gewond. Onge veer 50 personen werden gearresteerd Lij de vechtpartij te Liverpool werden 2 personen gewond en zes gearresteerd De menigte gooide naar de politie met alle mogelijke voorwerpen, z :o1at de politie ten slotte met den gummistok op trad. Er werden verscheidene ruiten in geworpen. MAATREGELEN TEGEN BULGAARSCHE COMMUNISTEN. In Sofia en in verscheidene provincie steden van Bulgarije zijn Zondag uitsre breide maatregelen genomen tegen communisten. Tal van personen werden gearresteerd. OVERSTROOMINGEN IN TSJECHO-SLOWAKIJE. Verscheidene personen ver dronken. Tengevolge van de dagenlange regen val heeft de rivier de Theis in het Oos telijk deel van Tsjecho Slowakije het vroegeren Karpaten Rusland hevige overstroomingen veroorzaakt. In net district Berestadz, waar het water 7 M. boven den normalen stand is gestegen, zijn in 'n dorp van de 547 huizen slechts 80 overeind gebleven. Tot nog toe wer den twee dooden geborgen en wor len nog 50 personen vermist. Men vreest, dat zij door het plotseling binnendrin gen van het water in de huizen ver dronken zijn. Douanebeambten verk a ren verscheidene lijken in het water *o hebben zien ronddrijven Tweeduizend menschen moesten in allerijl uit hun woninren vluchten met achterlating van al hune have en goed Twee regi menten zijn gisteren naar het over stromingsgebied vertrokken. Met de meeste plaatsen zijn de verbindingen verbroken. MASSA-ARRESTATIE IN WEENEN. De Weensche politie heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag niet min der dan 1600 personen gearresteerd waarvan echter tenslotte slechts 50 in verzekerde bewaring werden gehouden De meeste arrestanten speelden een rol in de nationaal socialistische beweging In een Zondagmiddag gehouden ver gadering kondigde bondskanselier Dol- fuss de scherpste maatregelen aan Men wilde, zoo zeide hij oa het vreemdelin genverkeer van Oostenrijk docr laster en leugen benadeclen. TREIN IN SPANJE ONTSPOORD. Twee dooden; 47 gewonden Gisteren is in de Spaansche provincie Galicië de sneltrein uit Madrid naar La Corogna op ongeveer 50 K M voor La C< rune door tot nu toe onbekende oor zaak ontspoord. Twee personen verden gedood en 47 gewond, waarvan de meesten ernstig Een reiziger wordt nog vermist. RUSSEN LEGGEN BESLAG OP EEN MANTSJOERIJSCH SCHIP. Om tot nu toe onbekende redenen heb ben Russische troepen een Mantsjoe- rijsch stoomschip aan den mond van de Soegari-rivier in beslag genomen en be zet. De .Vlantsjoerijsche regeering heeft onmiddellijk geprotesteerd en drie kan- noneerbooten naar de Soengari-delta ge zonden Twee Japansche kannonneerboo.en en twee transportschepen zijn eveneens on derweg en stoomen naar de Oessoeri- rivier, die iangs de Oostelijke helft van Mantsjoerije stroomt. Het concordaat tusschen Vaticaan en Duitschland. (Dag. Overzicht). De actie der goudlanden; bespre kingen te Parijs. (Buitenland/ Daladier over de politieke gebeur tenissen. (Buitenland). Ernstig treinongeluk in Duitsch land 3 dooden en 12 zwaar gewon den (Buitenland). Overstroomingen in Tsjecho Slo wakije eischen verscheidene dooden (Buitenland). Massa-arrestaties in Weenen. (Buitenland). Onthulling Van Heutsz-monu- ment te Coevorden. (Binnenland.) Een Oranje-federatie boven het IJ opgericht. (Stad en omgeving Nadere bepalingen van de clea- ringwet. (L nnenland Heroïne-smokkelarij te Amster dam ontdekt (Binnenlaiiu.) Eerste dag muziekconcours te Heiloo. (Kunst en Wetenschappen (7.it t\ ent ut t- v/rdtr Ina'Me RUSLAND ONDERH \NDELT MET JAPAN. Over den Chineezen Ooster spoorweg. Een Russisch voorstel. De Sovejtregeering heeft haar ambassa deur te I okio de volgende instl tictie gegeven voor de besprekingen in zake den verkoop van den Chineeschen Ooster Spoorweg: 1. De prijs zal bedragen 2lO-millioen goudroebels 2. De prüs voor de ri'behoorende bosch- concessie zal 40 millioen goudioebel be dragen; 3. Rusland is bereid de btlft van deze bedragen, dus in het "ebeel 125 goudroebels in producten te ontvangen van de Japansche resp. de Mandsioeriisrhe regcering; 4 De andere helft moet Rusland evenwel worden uitbetaald in goud of in deviezen Slechts onder dezn voorwaarden wil Rus land de spoorli'n verkcopen De Mantsjoerij- srhe regeering hg ft 'e Tokio laten verklaren, dat zij bereid is de spoorlijn over te nemer voor den prijs van 95 mi'lioen. Yen. HOE HET IN PUSLAND IS. Redevoering van den Volkscom missaris voor de zwart industrie. De redevoering van den volkscommissaris voor de zware industrie, KuibySjew, welke 'S uitgesproken op 6 luli bij d« herdenking van het 10-jarig bestaan van de grondwet, is th^ns gecubliceerd. Kuibysjew bespreekt in deze redevoering d*n gehee'en oohtieken t<v<st->nd in de Sow'et Unie Stalin heeft.aldus spr in» den laatsten tijd het tcenmen van zekere contra- revolutionnaire elementen moeten constatee- ren. Dezen hebben genoegd de industrie en den landbouw te vernielen teneinde weer hun klein-kao'tiicficche regiem te kunnen herwinnen. Het gaat hier vooral om de boeren, die iedere gelegenheid benutten om de Sojet Unie schade tce te brengen. De boe- ren trachten den nieuwen oogst aan den staat te onttrekken teneinde daardoor de graanoolitie'; te saboteeren. Men moet er rekening mede houden, dat zekere buiten- landsch politieke gebeurtenissen hun uitwer king hebben doen gevoelen op den binnen landschen toestand des lands. Vervolgens besprak Kuibys:ew den buiten- landsch poütieken toestand. In den ig-ir'en tijd is de wereld in twee deelen verdeeld, een kapitalistisch mrieeUe en pen socialistisch De strijd tusschen de beide wereldopvattin gen komt thans krachtig tot uitdrukking. De Sowjetregeering doet de grootste moeite om een conflict te vermijden. Desondanks moet Rusland alles doen voor zijn veiligheid en zijn weermacht versterken. In diplomatieke kringen in Moskou heeft de scherpe redevoering van Kuibysjew zeer den aandacht getrokken en wordt zij druk besproken. Men is van meening, dat tot dus verre nog niemand zoo openhartig heeft ge sproken over de binnenlandsche politiek. VERZET TEGEN ROOSEVELT'S PROGRAMMA. Scherpe regeerinésmaatregelenl Volgens berichten uit Washington is president Roosevelt uiterst onaange naam getroffen door het verschijnsel, dat de vermindering van het aantal w*.-rkloozen en de verhooging de" loonen in geen verhouding staan tot de ver hoogde activiteit der industrie en de stijging der prijzen. Tusschen die bei-ie groepen bestaat een ernstige wanver houding, doordat de werktijd verlengd

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 34