DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De economische conferentie. De toestand in Duitschland. Qxtoelii&sch OmczUM ^Buitenland Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. Ho. 161 Directeur.' C. KRAK. Dinsdag II Juli 1933 PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIES Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/k. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 135e Jaargang Dit nummer bestaat uit twee bladen. Chamberlain over de conferentie. De kerkstrijd. Overeenkomst tusschen vroe gere DNVP in Baden en NSDAP. K. P. D.-functionarissen ge arresteerd. De dagbladpers in Beieren. DE „TERREUR" IN DUITSCHLAND. HEVIGE WOLKBREUKEN IN VOGEZEN. SPOORWEGONGELUK BIJ NEWCASTLE. Waf vandaag de aandacht trekt... DE REVOLUTIONNAIRE ACTIE IN PORTUGAL. KOUDEGOLF OVER ZUID-AMERIKA HEVIGE STORM IN VENETIE. 2 oorlogsschepen losgeslagen. 388 COMMUNISTEN IN RUSLAND GE ARREST EV RD. EEN FAMILIE DIE GRAAG DUELLEERT. Paul de Cassanac daagt voor- zitter-antibolsjewistische liga uit. CHINEESCH STOOMSCHIP GERAMD. 125 personen om het leven gekomen? NEEF ONTVOERD VAN DEMOCRATISCH LEIDER. .KMA ARSCHE COURANT. De pogingen om de economische wereld conferentie alsnog voort te zetten. De toestand der economische conferentie is belangrijk veranderd sedert de tweede helft van de vorige week. Aldus schrijft de N.R.C.- Jcorrespondent uit Londen en hij vervolgt: *iDe ijver, om een eind te maken aan de confe rentie is verdwenen, al is er nog heel wat ver schil van meening omtrent de punten, waar mede men door wil gaan; maar men spreekt miet meer van het eind der conferentie, tenzij twijfelend of deze conferentie ooit nog een eind zou vinden. Het begrip voor het belang van deze conferentie als gereedstaand in strument om iedere mogelijkheid die zich zou voordoen te verwerken, is nu vrijwel alge meen geworden. Ook meent men in Amerika teekenen waar te nemen, die er op wijzen, dat men zich daar volstrekt niet zoo vast in zijn schoenen voelt als de groote woorden die men de vorige week van over den Oceaan vernomen heeft, zouden doen vermoeden. Het heeft stellig zijn nut gehad, dat Roosevelt de verantwoordelijkheid, die hij tegenover de wereld op zich nam door de felle houding tegenover de conferentie, van sommige goud landen zoo sterk te voelen heeft gekregen. iMaar ieder ziet nu in, dat de toestand in werkelijkheid niet voor zoo langen tijd hope loos is dat geduld oefenen onvoorwaardelijk te veel tiidverlies zou opleveren. Dit alles teekent zich nog niet volkomen duidelijk af. Gisteren droegen de discussies 'heel sterk het kenmerk dat men zich in een overgangsoeriode bevindt, doordat zij in hooge mate onduidelijk waren. Het begon gistermorgen in kleinen kring. MacDona'd had in het week-end een plannetje uitgedacht om de conferentie met allerlei werkzaam heden nog twee weken te laten voortduren en haar dan na een algemeene bijeenkomst twee maanden vacantie te geven. Dit plan ver kruimelde echter toen het met de werkelijk heid van de conferentie in aanraking kwam Het was echt MacDonaldschvoor de om standigheden veel te eenvoudig. De daarop volgende bijeenkomst van het bureau, dat na het aanhooren van het rap- S>ort der subcommissies over het lot der con- erentie had moeten beslissen, werd geken merkt door ongewone verwarring. De denk beelden waren vaag en zij werden op vage wijze voorgedragen. Wel had de commissie van Colijn een duidelijk rapport ingediend dat ternauwernood toelichting noodig had en dat de conferentie wat haar economische sectie betreft, zeker nog eenige weken van vol leven waarborgde, maar aan de wen- 6chen der monetaire commissie was geen touw vast te knoopen. Zeker, men had aan het eind van de vorige week de resolutie- Chamberlain aangenomen, die voortzetting van het werk van alle subcommissies voor wenschelijk verklaarde. Maar bijna het heele vasteland van Europa haar daar tegen ge stemd. .ele tegenstemmers en vooral de goudlanden zouden op zijn hoogst met waar- nemers in de bijeenkomst tegenwoordig zijn geweest. Nu kon men dezen zonderlingen toestand constateeren, dat de Engelschen en hun aanhang niet eens gelooven in de over winning, die zij bij de stemming hadden be- ;haald, overwegend, dat deze reeds waarde loos was als eenige der belangrijke landen ze niet aanvaarden, terwijl de oppositie zelf, niet meer geloovend in de noodzakelijk heid om aan de conferentie een einde te ma ken, toch liever niet rond daarvoor uitkwam Was het wonder dat het gisteren een zeld. zaam verwarde vergadering was? Men besloot een commissie van rappor teurs te benoemen, die zal uitmaken wat er van de subcommissies in de monetaire com missie zou voortbestaan. Van deze commissie van tien is ook Nederland lid. Uit beide groepen, uit de voorstemmers en de tegen stemmers van de resolutie van Chamberlain, heeft men vijf leden genomen. De conclusie van deze commissie zal waar schijnlijk lang niet tegenvallen. Men kan verder praten over zilver, over de schulden en nog eenige aangelegenheden. De Engel schen lieten waarlijk zelfs optimistische ge luiden hooren ten opzichte van de mogelijk heid van een spoedige stabilisatie. Of dat reeds op feiten berustte? Voorloopig kreeg men den indruk, dat zij maar wat zeiden, dat echter toch wel degelijk aan 'n geheim opti misme ontsprong De afgeschafte commissies zullen verder moeten formuleeren waarover zij 't niet eens konden worden. Ook dit is een van de methoden waarmede tijd gewonnen moet worden. Heel duidelijk treedt dit in het licht in het, zooals gezegd duidelijk, rapport van de hoofdcommissie-Colijn. Twee van haar subcommissies kunnen met kans op suc- ces verder gaan, namelijk die betreffende het in overeentemming brengen van productie en verbruik, en die tegen de clandestiene vormen van protectie, in den vorm van maatregelen tot bestrijding van ziekten van vee, planten en dergelijke dingen. Over het voortzetten van deze besprekingen was men het alge meen eens. Dit was echter, zooals de lezer weet, niet het geval met de subcommissie, die gericht was tegen de subsidieering van de zeevaart. Allen wilden voortgaan behalve juist de drie Europeesche landen die zich op groote schaal daaraan schuldig maken, namelijk Frankrijk, Duitschland en Italië. Zij zagen in de gebeurtenissen van de vorige week blijkbaar een goed voorwendsel om van deze lastige besprekingen af te komen. Nu heeft deze subcommissie opdracht ge kregen de verschillende opvattingen die in haar midden tot uitdrukking kwamen, te for muleeren. Dat is een andere manier van voortzetten van het werk, dat men haar lis tiglijk in de schoenen heeft geschoven. Tenslotte is er de uitermate belangrijke commissie over de commercieele politiek, die over de tarieven en handelsbelemmeringen moet beraadslagen. Zij moet aan het formu leeren van de gezichtspunten die in haar discussies voor den dag zijn gekomen. Dat kan weken in beslag nemen en in die weken kan er in het snelbewegende Amerika heel wat gebeuren. De werkzaamheden der verschil lende commissies. Het bureau der wereldconferentie heeft het program der werkzaamheden der wereld conferentie nog in studie. Gisteren heeft het de rapporten goedgekeurd der beide sub-com missies van de economische commissie, die voor indirect protectionisme en coördinatie der productie en die voor handelsaange. legenheden. Beide sub-commissie zijn on voorwaardelijk voor voortzetting der bespre kingen. Het bureau heeft eveneens goedgevonden, dat redactiecommissies van twee sub-com missies, die voor de subsidies en die voor de handelspolitiek, waarover verschil van mee ning is ontstaan, zouden worden samenge steld ten einde het rapport over de verschil lende zienswijzen voort te lichten. De sub-commissie voor permanente maat regelen voor financieel herstel meldde, dat vier resoluties gereed waren ter behandeling door het bureau en dat de commissie voor het zilver deze week rapport zal uitbrengen Chamberlain over conferentie. de wereld- De Engelsche Lagerhuisdebatten over de wereldconferentie werden gisteren ingeleid met een groote redevoering van den minister van financiën, Chamberlain. Hij wees er op, dat de gemeenschappelijke wensch het be drijfsleven der wereld te herstellen, zoomede de overeenstemmende opvatting, dat het noodzakelijk is de valuta te stabiliseeren, in den aanvang de hoop op een goed resultaat heeft gerechtvaardigd. Het prijsgeven van den gouden standaard door de Vereenigde Staten heeft evenwel een nieuwen toestand geschapen. Chamberlain schetste vervolgens de verschillende op niets uitgeloopen pogin gen tot een overeenstemming te komen over de stabilisatie der valuta en de beperking der koersfluctuaties en de weigering van Roosevelt. Ongetwijfeld, aldus Chamber lain, is de invloed van deze weigering op de delegaties en op de openbare meening in de ianden die den gouden standaard hebben ge handhaafd, zeer ernstig en verwarrend ge weest. President Roosevelt heeft niet alleen te verstaan gegeven, dat hij den terugslag van zijn binnenlandsche politiek op andere landen slechts weinig of heelemaal geen be- teekenis toekent, maar hij schijnt ook te heb ben gedacht aan een internationaal valuta bestand, dat evenwel geen vertrouwen in de goudlanden kan vinden- Engeland heeft daarop gestreefd naar een voortzetting der conferentie, welker werkzaamheden evenwel tot zekere punten beperkt zou moeten wor den. Hij hoopt, dat men misschien in de eerstvolgende dagen tot een zekere overeen stemming zal kunnen komen. Verdere onder handelingen zullen moeten worden gevoerd over de productieregeling, zoomede over eenige grondstoffen. Ten slotte verklaarde Chamberlain, dat de conferentie toch mis schien niet te vergeefs is geweest, daar men elkander thans wederzijds beter begrijpt Cox over de conferentie. De gedelegeerde der Vereenigde Staten, Cox, heeft in de plenaire bijeenkomst der monetaire en financieele commissie medege deeld, dat de conferentie niet in staat is haar werkzaamheden voort te zetten, tenzij op de basis van algemeene overeenstemming. Ér is een sub-commissie benoemd, welke tot taak heeft een formule uit te werken om de ge schillen te overbruggen. De „Berliner Boersenzeitung" ver neemt, dat de door den Duitschen evan geliseren kerkbond ingestelde commis sie tot opstelling van den grondwet der Duitsche evangelischt kerken heden haar werkzaamheden heeft beëindigd. De gouwleider der NSDAP, Robert Wagner, publiceert de volgende offici eels mededeeling: In overeenstemming met de overeen komst van den leider met den voorzitter der vroegere Duitsch Nationale Volks partij is ook een overeenkomst tusschen de vroegere afdeeling der DNVP in Ba den en de gouwleiding der NSDAP tot stand ekomen. Deze overeenkom t was te gemakkelijker te sluiten, daar tus schen de leiders der NSDAP en de vroe gere DNVP nimmer ernstige verschillen hebben bestaan en in het bizonder in den Landdag op vriendschappelijke wijze is samengewerkt. De leden der vroegere DNVP of derzelver organisatie worden als gelijkgerechtigde leden op genomen in de NSDAP ingeval zij reeds voor 30 Januari 1933 lid der DNVP zijn geweest en voor 1 Augustus 1933 opne ming in de NSDAP verzoeken. Voor aanstaande figuren en leden der DNVP, die niet tot de NSDAP willen toetreden, hebben hieruit geen consekwenties van de zijde der NSDAP te vreezen. De politieke politie te Dresden heeft bi Moritztburg een bijeenkomst van functionarissen van de Rote Wehr ont bonden en is er in geslaagd in de om geving niet minder dan vier wapen depots van deze menschen op te sporen. In totaal zijn 65 personen gearresteerd Voorts is het gelukt, een aantal per sonen op te sporen die er mee belast waren ondermijningsgeschriften te distribueeren tusschen politie en Rijks- weerbeambten, terwijl zij ook zouden hebben aengespoord tot 'n gewelddadige omverwerping der nationale regeering. De Vereeniging van Beiersche Dag bladuitgevers en de Werkgeversbond voor het Beiersche dagbladbedrijf heb ben gisteren te Munchen een vergade ring belegd, welke hoofdzakelijk de re organisatie van het bestuur ten doel had. De voorzitter der vergadering, Wilhelm Leopold sprak een openings redevoering uit, waarin hij er op wees, dat de vereeniging met haar 400 dagbla den den oprechten wil te kennen had ge geven zonder voorbehoud te strijden voor de doeleinden der staatsregeering. Als vertegenwoordiger der regeering was Oberregierungsrat Ebner aanwezig, die in een redevoering de groote richt lijnen opstelde voor de samenwerking tusschen regeering en pers in nationaal socialistischen zin. Er moet critiek zijn want zonder tegenstellingen en tegen spraak houdt het leven op. Critiek kan echter alleen worden uitgeoefend door verantwoordelijke menschen, die iets kunnen, wat op het natioonaal socialis tisch principe inzake prestatie berust. Waneer de uitgevers in dezen zin mede werken kunnen zij met recht zeggen, dat zij een stuk opbouw mede presteert op den weg naar één volk, één rijk en één staat in nat. soc. zin. Uit de Vereenigingskas werd een be drag van 3000 R M beschikbaar gesneld voor de door rijkskanselier Hitier ont worpen inzameling voor slachtoffers van den arbeid. De Daily Telegraph publiceert afschu welijke dingen over'de „terreur", uitge oefend door de Nazi's op Duitschland Een telegram uit Weenen aan dat blad bevat het volgende: „Thans is hier (Weenen) bevestiging ontvangen van den moord door natio- naal-socialistische stormtroepen, ge pleegd op het sociaal-democratische rijksdaglid Johannes Stelling, een lid van het (soc. dem.) partijbestuur. Gedurende een razzia van overheids wege, uitgevoerd in een arbeideiskolo nie bij Kropenick, waar Stelling woon de, verloor een jongmensch, zekere Schwans, de zoon van een vakvereeni gingssecretaris het hoofd en schoot drie van de lieden die de huiszoekingen uit voerden, neer. De geheele kolonie werd nu afgezocht en Stelling werd meege voerd door de Nazi's, die hem al zwaar hadden verwond. Gedurende een week kon men niets naders te weten komen over ziin lot. Toen werd in het kanaal van Zerpen een lijk gevonden, in een zak genaaid. Den volgenden dag werden nog twee lijken gevonden. Het eerste lijk werd geïdentificeerd als dat van Stelling. Zijn weduwe ontving de korte mededeeling, dat het lichaam in het lijkenhuis lag. De indentificatie was en kel mogelijk door een paspoort, dat ge vonden werd: het gelaat was tot moes geslagen. Ook de jonge Schwans overleed aan de slagen die men hem had toegediend. Men kon zijn vader vinden; de moeder is krankzinnig geworden en in een ge sticht opgenomen. Vreeselijke bijzonderheden worden bekend gemaakt over de Hitleriaansche politieke politie, welke gevestigd is in de Generaal Pape-strasse te Berlijn. Daar zijn '200 bijzonder wreedaardige natio- naal-socialistische politieagenten on dergebracht. Hun manier van handelen: ranselen met stalen staven, heeft de straat tot een gevreesd oord gemaakt. Twee dagen geleden werd daar voor de deur een jongeling gevonden, die half stervende was en wien de beenderen in het lijf waren stukgeslagen. Dit slaan geschiedt op het onderlijf. Daarna wordt het slachtoffer, met het bovenlijf bloot, vertoond aan den nationaal-socialisti- schen dokter, die, glimlachend, consta teert dat hij niet gedeerd is." Precies zooals het hier staat vertaald, vindt men het verhaal in de Daily Tele graph van Maandag, pag. 11, derde ko lom, bovenaan Eenige uren lang hebben wolkbreuken gewoed in de dalen der Vogezen. In kor ten tijd werden beekjes in wilde stroo men veranderd. Dorpen en straatwegen werden onder water gezet, kelders en stallen liepen vol. Op tal van plaatsen stond het water een meter hoog in de huizen. Alle telefoon- en telegraafver bindingen werden vernield. In het bi zonder zijn de wijnbergen geteisterd Eenige landwegen zijn volkomen weg gespoeld, waardoor het verkeer onmoge lijk is gemaakt. De schade is nog niet te overzien, doch bedraagt in ieder geval eenige honderdduizenden franken. HET AFSCHEID VAN SIR ERIC DRUMMOND. Hulde van de Nederlandsche regeering. Onze minister van Buitenlandsche Zaken heeft aan Sir Eric Drummond bij gelegenheid van diens aftreden als secretaris-generaal van den Volkenbond een schrijven gericht, waar in hij meedeelt, dat de Nederlandsche regee ring er prijs op stelt, aan Sir Eric haar ge voelens van groote erkentelijkheid te betuigen voor het werk, dat hij tot stand heeft ge bracht. De regeering is van oordeel, dat voornamelijk dank zij de voortreffelijke lei ding van den thans afgetreden secretaris generaal het secretariaat zich heeft kunnen ontwikkelen op een wijze, die de bewonde ring opwekt van allen, die de gelegenheid hebben, de werkzaamheden te volgen. In de tegenwoordige omstandigheden, die niet gunstig zijn voor de ontwikkeling van de in ternationale organisatie, kan men naar het oordeel van de Nederlandsche regeering niet genoeg waardeeren, dat deugdelijke grond slagen voor deze samenwerking door den Volkenbond in dé eerste periode van zijn be staan zijn gelegd en de Nederlandsche regee ring heeft zich daarom gaarne aangesloten bij al diegenen, die in het licht hebben ge steld, wat Sir Eric Drummond als eerste secretaris-generaal van den Volkenbond voor dit vredeswerk heeft bijgedragen. In de buurt van New Castle is de expresstrein Edinburgh—Londen op een goederentrein gebotst. Vijf personen werden erns tien licht gewond De locomotief en eenige wagens van den expresstrein zijn ontspoord en "m- len, zoodat het vei keer op dit baanva c gestagneerd is. De voortzetting der economische wereldconferentie. (Dag. Overzicht.) Een Chineesch stoomschip geramd door een Japansch schip, vermoedelijk 125 dooden. (Buitenland.) Storm te Venetië; twee oorlogssche pen losgeslagen. (Buitenland.) Trein in Spanje ontspoord: 2 dooden en 47 gewonden. (Buitenland.) Hevige wolkbreuken in Vogezen; tal van overstroomingen. (Buitenland.) Overdracht van twee Rembrandts aan het Rijksmuseum te Amsterdam. (Bin nenland.) (Zie eventueel verder laatste berichten) den voorzitter van de internationale anti-Bolsjewistische liga tot een duel uitgedaagd, naar aanleiding van een debat over „het huwelijk in Sovjet- Rusland", waarbij de Cassagnac betoog de, dat aangezien Frankrijk vriend schappelijke betrekkingen met de re geering der Sovjet-Unie onderhield, het niet gepast was gebrek aan hoffelijkheid tegenover haar te toonen. De Casagnac is een bekend duellist; hij heeft reeds een twee-gevecht gehad met Henri de Jouvenel, Charles Maur- ras en andere bekende parlementsleden en journalisten. Het duelleeren zit in zijn familie, want zijn vader vocht 20 duels uit, zijD drie ooms onderscheidenlijk 16, 11 ev 18; allen zijn vurige Bonapartisten. In verband met de ontdekking van revo- lutionnaire bewegingen zijn de voormalige Portugeesche minister dr. Sergio en de vroe- fere overste Aragao bij hun terugkeer uit panje door de Portugeesche regeering ge arresteerd. Voorts werd de commandeerende overtse van het 35ste regiment infanterie in arrest gesteld. Naar veruidt zou de president der repu bliek dr. Salazer voornemens zijn de regee ring te wijzigen door de ministers van oor log, marine, binnenlandsche zaken en handel te vervangen, aangezien deze zijn econo mische en vormingspolitiek niet voldoend' hebben gesteund en toegepast. Een koudegolf heerscht thans in Zuid- Amerika, gistermorgen wees de thermo meter in Buenos Aires 3,4 graden onder nul. Uit het binenland komen berichten over nijpende koude. Zoo daalde de tem peratuur in Malargue, provincie Men- doza, tot 20 graden onder nul en te Cor- doba 9X graad onder nul. Te Venetië is in den nacht op Maan dag zoo'n hevige storm losgebroken, dat in de haven twee Engelsche oorlogs schepen van hun ankers zijn losgeslagen en afdreven, aangezien zij niet onder stoom stonden. De torpedoboot jager H. 84 werd door den storm afgedreven tot het midden van het havenbekken, terwijl de „Resource" een geheelen slag ommaakte. Een Italiaansche sleepboot werd direct onttboden. De schepen kon den zonder eenige averij weer aan de ankerplaatsen worden vastgemaakt. Op aanstichting van de centrale con trole-commissie der communistische partij werden te Moskou en in andere steden van Centraal Rusland 388 oppo- sitioneele communisten uit de par'.'j gezet. Paul de Cassagnac, een vurig Bona- partist, heeft Prins Gaiiuine-Ostermann, In de Koreaansche wateren is het Chi- neesche stoomschip „Toenan" door een Japansch stoomschip geramd Men vreest, dat 125 passagiers om het leveD zijn gekomen. De ontvoerings-epidemie grijpt steeds meer om zich een in de Ve. -nigde CLaten. Thans weer h„." h^t eval v_u ontvoering van den 24-jarigen John G L_..neü. lke cntvr.eds V dag j.l. plaats vond doch eerst thans be kend wordt gemaakt, groote opwinding in den lande veroorzaakt D. ontvoer is een neef van den bekenden democra- tischen lei "er O'Connel! uit Albany in New-York. De bandieten eischen een losgeld ten bedrage van 250 000 dollar en dreigen hun gevangene te zu'len dooden, wanneer de politie in het geval wordt semensd.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1