G DE AVONTUREN VAN WO-WANG EN SIMMY £tuuU en JjuUt&outa Verdrijf die Kiespijn! AKKER.CACHETS Jieck S. Sxhocl Sport Een theoretisch rapport, dat practisch wel onuitvoerbaar zal blijken te zijn. DE STERRENHEMEL 12 T9 JULI 1933 23 h MT collega's gaan wij den achterkant van ons hotel binnen om daar linea recta in een hotelbar terecht te komen, een allergezel ligst lokaaltje, waar Wein, Weib und Gesang hoogtij vieren. Over deze bars heeit blijkbaar geen Badensch gemeenteraadslid nog bezorgd zijn edelachtbaar hoofd ge schud en er zijn nog geen politieverordenin gen, die er voor waken, dat vreemdelingen zich vervelen en vroeg naar huis en op bed komen. Een Badensch haantje laat een schor gekraai hooren als de nachtportier noteert, wanneer hij ons wakker moet maken. Herr Doctor wij zijn in dit land der titels onmiddellijk gepromoveerd Herr Doctor kan er op rekenen, dat hij precies haif zeven gewekt zal worden. Tl_ SANEERING BLOEMBOLLEN- BEDRIJF. De minister van economische zaken fïiaakt bekend, dat in het vervolg om bloembollen te kunnen exporteeren, men moet aangesloten zijn bij de Nederland- sche Bloembollen-exporteurscentrale, gevestigd te HaarlemWilhelmina- straat 41. De aanvraagformulieren zijn binnen kort verkrijgbaar. Intusschen kan men zich schriftelijk opgeven aan het ^ureau van de Centrale, Wilhelminastraat 41. Om als aangesloten erkend te worden moet men kunnen aantoonen, dat men in de zes maanden .voorafgaande aan den datum van oprichting der Neder landsche Bloembollen-exporteurscen trale 13 Juni 1933 den verkoop van Nederlandsche bloembollen als bedrijf heeft uitgeoefend. Telers-exporteurs moeten om als aangeslotene te worden erkend, eerst bij de Nederlandsche Bloembollencentrale zijn aangesloten. Vergunningen voor den export zullen worden verstrekt onder de volgende voorwaarden le. Wat den kleinhandel betreft: Dat verkocht is voor minstens de vol gende vastgestelde minimum-export prijzen: Hyacinthen: Toppers of eerste grootte 18 c.M. en op 13; voor potcultuur of tweede grootte 16/18 c.M. 8; bedding of derde grootte 14/16 c.M. 5.50; minia tuur 13 c.M. 4. Tulpen: A. enkele en dubbele, in soor ten 3, in rommel op kleur 2. B. Darwin en alle andere late tulpen soorten: in soorten 2.50, in rommel op kleur 1.75. Narcissen: in soorten, trompetten 4, kortkronigen 3, in rommel resp. ƒ2.50 en 2; voor verwildering resp. 2 en 2. Wat Europa en Noord-Afrika betreft zijn de onkosten van aflevering inclur sief invoerrechten ter plaatse van bestel ling in deze prijzen begrepen. Voor alle andere landen gelden deze prijzen voor franco aflevering ter plaatse exclusief invoerrechten. Voor kleinhandelorders welke franco pakhuis in Holland worden verkocht, kunnen deze prijzen met 15 worden verminderd. 2. Wat den groothandel betreft: Dat verkocht is voor minstens de vol gende vastgestelde minimum-export prijzen: Hyacinthen: maat 19 c.M., prijs 9; 18 c.M. 7.50; 17 c.M. 6.25; 16 c.M f 5; 15 c.M. 4.50; 14 c.M. 3.50; 13 c.M. 2 75 Tulpen: 1. Vroege enkele en dubbele 12 c.M. en op 2.10; 11/12 c.M. 1.40; 10/11 c.M. 1.10. 2. Darwin- en alle andere late tulpen zift 12 en op 1.60; zift 11 1.10; zift 10 0.75. Narcissen: 1. Soorten welke groote bollen voortbrengen: dubbelneus I f 2.40; II 1.50; rond I 1.25, II 0 60; per ton 15 ft. per K G. 2. Soorten welke kleine bollen voort brengen: dubbelneus I 150: II 0.80; rond I 0.40, II 0.25; per ton 18 ct. per K G., welke prijzen gelden voor verkoop franco pakhuis in Holland of franco Hollandsche haven. 3. Aan in het buitenland gevestigde groothandelaars-wederverkoopers, na der door het bestuur met name te noe men, kan op voormelde minimum-prij zen een korting van 5 worden toege staan. Een exportheffing van 3 naar de waarde,' voorkomende op de volgens voorschriften opgemaakte factuur zal worden geind ten behoeve van de sanee ring van het bloembollenbedrijf- De aandacht van de aangeslotenen wordt er op gevestigd, dat alleen die bollen in aanmerking komen voor een exportvergunning, welke gekweekt zijn door aangeslotenen bij de Ned. Bloem bollen-kweekerscentrale te Haarlem en, voorzoover niet afkomstig van den ex porteur, niet gekocht zijn beneden de daarvoor vastgestelde binnenlandsche minimumprijzen. Voorts, dat elke aangeslotene: a. individueel aansprakelijk is voor de juistheid der verschillende opgaven omtrent verkoop en export van bloem bollen; b. nauwgezet in acht heeft te nemen de Regeeringsmaatregelen en de beslui ten van het bestuur met betrekking tot de saneering van het bloembollenbedrijf en alles heeft na te laten, wat tegen die maatregelen ingaat; ca. cautie moet stellen indien het be stuur zulks noodig acht, om, in verband met de belangen der aangeslotenen bij in het buitenland gevestigde bloembol- lenbedrijven. Ontheffing van de hier genoemde re gelen kan volgens nader te stellen re gelen door of vanwege den minister worden gegeven, op aanvraag bij het bestuur der Bloembollen-exportcentrale. Het niet behoorlijk nakomen van de bovengenoemde verplichtingen zal wor den gestraft op grond van de statutaire bepalingen van de Bioembollen-exppr- teurscentralei Neem die zenuwprikkeling weg en na 'n kwartier... weg ii ook de pijn I Dat wonder voltrekken 1 of 2 Volgens recept van Apotheker Dumont "AKKERTJES" BELGIE EN ONZE GROENTEN. Het bestuur van de Nederlandsche Veree niging van fruit- en groentenexporteurs heeft zich met een adres gewend tot den minister van economische zaken te 's-Gravenhage, waarin tot zijn leedwezen geconstateerd wordt, dat de Belgische regeering het invoer contingent van Nederlandsche tomaten, aard beien, komkommers en bospeen heeft vastge steld op 50 procent van den invoer over 1932. Adressante is van meening, dat deze con- tingenteering indruischt tegen het verdrag van Ouchy en zeer ten nadeele is van den Nederlanaschen tuinbouw-export. Aange drongen wordt, dat de Nederlandsche regee ring aan de Belgische regeering een besluit zou mededeelen dat de invoer van Nederland van Belgische appelen, peren, bloemkool en witlof eveneens gecontingenteerd zal worden en dat de Nederlandsche regeering dit bereid is te doen op basis van 100 pCt. mits de Bel gische regeering daartegenover de contin- genteering van de Nederlandsche producten eveneens naar denzelfden maatstaf zal doen geschieden. Mocht de Belgische regeering haar besluit handhaven, dan verzoekt het bestuur den mi nister maatregelen te willen nemen tot een beperkte contingenteering van genoemde Bel gische producten. Ds. J. F. Lijsen heeft bedankt voor het beroep naar de herv. gem. te St. Pancras. HERV. DIACONIEËN. Onder presidium van den tijdelijken voor zitter jhr. dr. A. W. van Holthe tot Echten, is te Lunteren de conferentie van de Fede ratie van herv. diaconieën geopend, nadat de jaarvergadering eerst was gehouden. De nood der tijden, aldus de voorzitter in zijn openingsrede o a., heeft in steden en dorpen een begrenzing van de taak der diaconie noodzakelijk gemaakt, waardoor toeneming in de diepte weer kan toenemen. Evenwel, een algemeen aanvaard beginsel daarvoor is nog niet gevonden. De uitrusting der diaconieën in de centra laat veel te wenschen. Men heeft het gepro beerd met de vrouwelijke diaken, ook dat systeem hielp niet voldoende. Het paradoxale van de zaak, dat bij vermindering van geld middelen toch het getal diakenen uitbreiding behoeft, blijft alzoo bestaan. Het beteekent dus, dat diakenen hun arbeid innerlijk wijder zien worden. Spr. wilde dus liever een ver zorging van een klein deel der armen vol ledig en zoo diep mogelijk, en verwachtte daarvan de terugweriring op de milddadig heid der gemeente, omdat zij dan weer het mooie gave van dit werk zal zien, terwijl men nu vaak moedeloos ziet op het gedeelde en dus onvoldoende ervan. In de avondsamenkomst sprak minister Slotemaker De Bruine over het thema: „In de Branding", waarbij hij achtereenvolgens stilstond bij drie gedachtenhoe staan wij tegenover de tegenwoordige wereldtoestan den, wat is de positie der diakonie, en wat de taak vaak deze conferentie. DE PAUS BUITEN ROME. Voor de eerste maal zal paus Pius zich niet alleen buiten de stad van het Vaticaan, maar ook buiten Rome begeven. Hij zal nl. eenigen tijd doorbrengen op de bisschoppe lijke villa Castel Gandolfe, die bij het ver drag van het Lateraan aan den Heiligen Stoel is toegewezen. Maandagmiddag om vijf uur heeft de aus met eenig gevolg in drie auto's het "aticaan verlaten. De gedachte om eenigen tijd op Castel Gondolfo te vertoeven was vrij plotseling bij den paus opgekomen. Het idee was onmiadel lijk met geestdrift ontvangen. Na het verdrag van het Lateraan is het kasteel belangrijk opgeknapt; de tuinen en wegen zijn verbeterd en er is een ultra korte- golf-ontvanger in het gebouw aangebracht. Tijdens de verbeteringswerkzaamheden heeft men tal van steenen standbeelden opge graven. Eén ervan stelt een ruiter te paard voor en een ander het hoofd van een Romein- schen keizer. De paus zal de opgravingen en de herstelde kunstschatten in oogen- schouw nemen. WACHTGELDERS BOVEN DE ZESTIG JAAR. De minister overweegt maatregelen. De minister van onderwijs deelt in ant woord op de schriftelijke vragen van mej. S. Groeneweg, lid van de Tweede Kamer, mede: Inderdaad kunnen wachtgelders boven zes tig jaar worden opgeroepen om onderwijs te geven aan scholen buiten hun woonplaats. Bij juiste lezing kunnen de bewoordingen van art. 56, vierde lid, der lager onderwijs wet 1920 bij de op wachtgeld gestelde onder wijzers van zestig jaar en ouder geen ver wachtingen van niet-l.erplaatsing opwekken. Het geheel of gedeeltelijk verlies van het wachtgeld, als gevolg van herplaatsing, wordt beheerscht door art. 51, vierde tot en met zesde lid, dier wet, waarbij de groep der zestig jarigen niet is uitgezonderd. Art. 51 werkt onafhankelijk van art. 56, hetwelk uit sluitend den gemeentebesturen aangaat. Ingevolge de pensioenwet 1922 verkrijgen de op wachtgeld gestelde onderwijzers recht op uitgesteld pensioen, wanneer zij den leef tijd van vijf en zestig jaar hebben bereikt, zoodat het rationeel is, dat, zoolang deze leeftijd niet is bereikt, de wachtgelders be schikbaar blijven voor herplaatsing in den dienst. De minister overweegt een wetswijziging, volgens welke aan onderwijzers boven zestig iaar de keus zal worden gelaten tusschen den tegenwoordigen toestand en het onmiddellijk aanvaarden van een verlaagd wachtgeld met vrijstelling van de verplichting om een her plaatsing te aanvaarden. M. U. L. O.-EXAMEN. G. Gister zijn geslaagd voor diploma A: Borst en K. Kwantes te Barsingerborn, T. Bregman en J. Gootjes te Schagen, F Buijl te Zijpe, I. van Ham te Wieringerwaard, M. D. Lindenbergh te Wieringermeerpolder, A. Bijlsma te Julianadorp, J. P. Cuijpers, C. A. Cuijpers, N. Duzee en N. Kreijger te Den Helder, K. Boon te Schermerhorn, G- Dek ker te Oudorp, P. Prins te Koedijk, D. J. A- Pronk te Bergen, A. Kooij te Nieuwe Nie- dorp; M. A. Bossert en M. Durkema te Hoorn; C. A. Reijnders en G. Schuytemaker te Avenhorn; D. H. Schuytemaker te Nibbin- woud, P. Bruijn, H. M. Koster, J. Kranen burg, H. v. d. Leek, P. J. Sluis en C. Struik te Enkhuizen. Afgewezen zeven. In ons vorig nummer is als geslaagde opge- ge de heer A- M. C. Balen. Dit moet zijn A. M ,C. Baten. WAT IR. KIPS C.S. WILLEN. Door den K.N.V.B. is in Juni 1932 een commissie geïnstalleerd, bestaande uit de heeren ir. J. W. Kips, voorzitter, L. F. H. Dirkzwager, W. Dorenbos, J. W. J. Panis, A. L. M. Schröder en W. Chr. Suwerink, le den, welke zich bezig gehouden heeft met be studeering van het vraagstuk of de ama teursbepalingen al dan niet gewijzigd moe ten worden. Haar bevindingen heeft de com missie neergelegd in een rapport, dat hierop neerkomt, dat de commissie principieel van oordeel is, dat behoud van het amateurs standpunt voor de voetbalsport als volksbe lang van de hoogste waarde is en dat er mo menteel geen dwingende omstandigheden zijn om de voetbalsport, beoefend onder ju risprudentie van den K.N.V.B. niet langer amateurssport te doen zijn. Zij concludeert zulks, ook na kennis genomen te hebben van thans bestaande toestanden en dit is het, waardoor het resultaat der studie ons zoo eigenaardig aandoet, want juist gezien den toestand van thans had mogen worden ver wacht, dat de commissie, de bakens met het getij verzettend, zou komen met een regle menteering van de ontstane situatie. Is een zuiver amateuristische toestand nog mogelijk? Maar niets daarvan, zegt het N. v. h. N., de heeren ir. Kips c.s. willen terug naar vroe gere tijden, in zekeren zin althans, en een voetbalwereld scheppen, welke, bezien van het standpunt van tnans, slechts genoemd kan worden: een onbereikbaar ideaal. We kunnen het ons zoo heel slecht indenken, dat de heeren Kips c.s., staande immers temidden der voetbalbeweging, thans weer een zuiver amateuristischen staat opnieuw mogelijk achten. Met den nadruk op opnieuw, omdat in den loop der tijden de amateuristische wijn heel wat verwaterd is, doordat het ver- eenigingsleven, zooals dat geworden, in som- miger oog wellicht verworden, is, zich niet blijvend aan het zuivere amateurisme heeft kunnen aanpassen, maar zich op zijwegen heeft moeten begeven. Immers, met het steeds meer populair worden van de voetbalsport, door den geweldigen aanwas van vereenigin- gen, zijn ae zorgen der clubs in de allervoor naamste plaats van financieelen aard ge worden. De commissie erkent, dat er hier en daar toestanden zijn, die, ook volgens haar oor deel zich niet verdragen met het amateurs begrip, maar wij willen verder gaan en be weren, dat bijna de geheele toestand zich niet verdraagt met het begrip, zooals dat bij de commissie voorzit. En dat vindt de oorzaak in de vereenigings- huishouding. Zooals we hierboven reeds schreven, zijn de financiën een zeer voorname rol gaan spelen. Het bestaan van een vereeniging hangt voor een zeer groot deel af van den stand der geldmiddelen. De voetbalsport is verzakelijkt, als we dat woord hier mogen gebruiken. En slechts dan zal de „kas" een hechte basis voor het voortbestaan van een vereeniging kunnen zijn, indien het eerste elftal een behoorlijke rol speelt in de com petitie. En deze is van zoodanigen duur, stelt aan de spelers zoodanige eischen om de com petitieplichten te kunnen vervullen, dat al leen aan de noodige capaciteiten aanwezig zullen zijn, als èn spelers èn bestuur zich daarvoor opofferingen willen getroosten. En ziedaar de oorzaak van den overheerschen- den financieelen zorg, dus van den toestand van thans: hoevele vereenigingen kweeken de animo voor het zich getroosten van opof feringen niet kunstmatig op, door middelen, welke sterk afwijken van het door de com missie gewenschte amateuristische stand punt. Een stroom, welke, steeds breeder wor dend, door de voetbalwereld is gaan loopen en in het nauwste verband is komen te staan met het vereenigingsbestaan, voor vele clubs is geworden een levensbehoefte. Daarom achten wij een amateuristische st^at, zooals de commissie die wenscht, prac tisch niet doorvoerbaar, omdat het niet aan gaat deze stroom, bovengenoemd, terug te dringen. Ware het niet beter, niet meer in overeenstemming met den geest der tijden ook, dien stroom thans te bekijken Het gaat niet aan een vastgeroeste, ja bijna historisch geworden, situatie met één slag om te toove- ren in een ideaal-toestand en men zal beter doen, zich aan dien toestand aan te passen en met daarop slaande bepalingen te komen. Erken slechts den voetballer zooals in Italië, zonder onderscheid tusschen hen, die zuiver amateur willen blijven en hen, die vergoeding wel willen accepteeren, daarop, zooals thans, zelfs aanspraak ma ken. Inderdaad, zooals nu reeds geschiedt; al zal zulks niet te bewijzen zijn. noch worden erkend. De voetbalsport stelt aan de spelers eischen, welke in den loop der jaren strenger zijn geworden en de voetballers hebben die overgeslagen op hun vereenigingen, welke ze, de een in meerdere, de ander in mindere mate hebben ingewilligd, uit vrees de spelers te zien overgaan naar clubs, welke er „rui mere" opvattingen op na houden en die er ook niet tegen opzien den overgang „aan trekkelijk" te maken. Kortom, we zijn er van overtuigd, dat achter de vereenigingsscher- men heel wat gebeurt, wat niet in den ama teuristischen haak is, maar dat mede door economische invloeden en door de veld win nende gedachte, dat eenige betaling niet on gemotiveerd is, niet meer te voorkomen is Vooral bij uitwedstrijden zal er voor de spe lers nog wel een „zakcentje" overschieten. Daarom lijkt het ons beter, dat de mogelijk heid: betaling te geven tot een zeker bedrag, wordt opengesteld, hooger dan de „onkosten vergoeding" van thans en toch niet zoo hoog als bij het beroepsvoetbal gangbaar is, zon der dat de speler amateur-af wordt, en dat vergoeding wegens loonderving kan worden gegeven. Dit zal o.i. animeerend werken en openlijk mogelijk maken datgene, wat, naar we vreezen. thans bedektelijk reeds geschiedt Doet men dat niet, maar verscherpt men integendeel de grenzen dan mag worden ver wacht, dat een flink aantal spelers in de be roepsklasse worden geplaatst en, waar deze instelling in feite nog niet bestaat, een an der verband zoeken. Laat hetgeen hierom trent in de Fransche en Finsche athletiekwe- reld gebeurt, tot waarschuwing strekken. Ook wil de commissie op de deroenei- plaatsen den naam van een persoon, S, bestuurslid, functionnaris of beambte van ai* bond of vereeniging bezoldiging genS*"1 vergoeding van vuur, licht en daarmee te tellen onkosten aanvaardt, of handel in sportartikelen, of voor een aanmeiS deel zijn bestaan vindt door beoefening i sportjournalistiek, of bij bestuursbLw! goedgekeurde vacatiegelden geniet scheidsrechter in onder controle van a K.N.V.B., of erkende bonden plaats hebW de wedstrijden. Maar dispensatie Is mogSijï.' zoodat hier een andere maatregel wordt bruikt dan ten aanzien der spelers. Niejtk min is de bepaling an sich ook onbillijk m dat b.v. officials, die 'n sportrubriek aan e*n of ander blad verzorgen, op deze wijze gwï te verdienste voor de propaganda en voor voetbaltechnische opvoeding kunnen hebba gehad, waarom het, als zij voor dien arbeid beloond worden, niet aangaat hen zoo n»! uit de sport te stooten. Evenmin als het gaat oefenmeesters van hun amateuristirfrL staat vervallen te verklaren, zoodra zij zirt laten betalen. Ook hier zou de bond, door bet vaststellen van een imiet, gelijk aan de bet* ing van thans, een ordelijken toestand fa* nen scheppen. Het gaat toch zeker niet aan de oefenmeesters, nadat zij zich moeizaa# omhoog gewerkt hebben en dan hun steentje bijdragen tot opvoering van het spelpeil, zon. der dat zij daarvoor beloond worden ge!» de buitenlandsche trainers, het spelen fc verbieden, door hen in de, immers niet be staande, beroepsklasse te plaatsen, hoewrf de training voor hen geen hoofdbron van in- komsten zal zijn. Is een dergelijk institnit daarentegen niet op prijs te stellen? Zonder hen, zonder de spelers, zonder dt officials althans een deel van hen zou het Nederlandsche voetbal niet zijn, wat het nu is: van behoorlijk internationaal gehalte maar met tevens „uitwassen", welke noooz* kelijk zijn geweest, om de hoofdtak, het voet. bal, zoo krachtig te doen groeien. Een aan. val op die „uitwassen" welke intusschen in onze ocgen geheel geen uitwassen zijn beteekent dan ook een fel ingrijpen op den groei en den bloei van de voetbalsport. Controle is niet afdoen# mogelijk. Men realiseere, dat de huidige situatie ont staan is onder de momenteele bepalingen en stelle zich dan de vraag of met scherpere be palingen de toestand voor de zuiver-amateu- risten te redden is. Het antwoord moet, het kan niet anders, ontkennend luiden. Oh, ze ker, we zijn er vrij vast van overtuigd, dat de bondsvergadering de nieuwe bepaling# zou accepteeren, maar dat schrijven we slechts toe aan de vrees om zich anders te verraden en er zullen nieuwe mazen ge voe den worden, waardoor ontglippen mog is. Met het gevolg, dat het amateurist stelsel een nog grooteren wassen neus zal zijn dan thans, nog minder op de werkelijk heid zal staan dan nu. Afdoende controle is eenvoudig niet mogelijk. De commissie wil een aparte controle-afdeeling op het bonter bureau, met het gevolg een geweldige admi nistratieve rompslomp, niet het minst door controle op de club-uitgaven, veel kosten en... geen succes, omdat èn spelers, èn bestuw leden èn officials uit eigenbelang zullen zwij gen. Bovendien krijgt het reglement wat al te veel het karakter van een strafwet, indien b.v. een official, zooals de commissie wil, zijn inkomen gespecificeerd zal moeten opge- h ZT) Wenelijl ingeschrevsn. Bureau lndust"e«len Eigendom No M222 EER? VmiEMMN 3 LAATSTE KVAETLER NIEEVE MAAN Sterretijd K 18 h 22 min. maantjes van 12 en 15 Juli vindt VENU5 HARS JUPITERQ) SATUBNUS Het laatste kwartier van de maan is den 14en; do men nog op dit kaartje. ZUID 37. „Zeg, hoe lang duurt dat grapje, dat ik als knechie moet dienen? vroeg Sim ten laatste ongeduldig. Wo-Wang keek hem vernietigend aan. „Ben ik koning of jij? Nou houd je mond dan en doe je plicht!" Juist wilde Sim hem met zijn vuist antwoord geven, toen hooren en zien hun opeens ver ging 38. Het oorverdoovend geloei der sirene drong to hen d°or en onder zich voelden ze regelmatig gestamp, dat het schip deed trillen. „O, Wo-Wang, ik ben zoo bang", klappertandde Simm, die zijn vechtaanval al weer vergeten was. „Ik mat Wo-™' - - zei «i uie zijn vgLniaanvai ai weer vergelen was» Wo-Wang, doch zijn knieën sloegen tegen •iknnr*** „I-i-k bb-e-n h-e-l-dhaf-haftig en bibberend kW® hij op een koffer om door de patrijspoort te zien wat er de hand wat.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6