inneutand 0 ven. Dus in feite zal in wezen de toestand volkomen onveranderd blijven. Met alle waardeering voor het wie werk der commissie vermogen we in het rapport dan ook niets anders te zien, dan een stre ven om quoute que juoute een idieelen toe stand te scheppen, welke echter practiscb niet doorvoerbaar is. KOFA—MET 4—4. Maandagavond vond op het terrein van Verberne een voetbalwedstrijd plaats tusschen Kofa en Met. De rust fing in met 22, terwijl na de thee beide partijen nogmaals twee doelpun ten maakten, zoodat het einde kwam met een gelijk spel (44). Een orettige wedstrijd, goed geleid door scheidsrechter de Nij's. EEN KORTE ZITTING IN HET VREDESPALEIS. Na een klein kwartier reeds opgeheven. Gisterochtend hebben we in de groote rechtzaal in het vredespaleis een merkwaar dige scene beleefd. Prompt 10 uur zat een vrij talrijk publiek te wachten op de dingen, die komen zouden, want op dat tijdstip toch, zou de zitting van het Permanente Hof van Internationale Justitie beginnen ter behan deling van Duitschlands verzoek om con- versatoire maatregelen uit te vaardigen in verband met de volgens Duitschland door Polen bij zekere agrarische hervormingen begane schendingen van Duitsche minder heden-rechten op Poolsch grondgebied. Het werd kwart over 10, zoo meldt het „Hbld.", half elf, kwart voor elf en nog zag men niets komen. Eindelijk om vijf minuten voor elf deed het Hof zijn intrede en nau welijks was de klok van elf koud of de zit ting behoorde reeds tot het verleden. Deze even vreemde als voor bijkans alle aanwezigen verrassende gang van zaken was te danken aan het feit, dat Polen geen vertegenwoordiger had gezonden ter uiteen zetting van zijn standpunt. In Warschau zag men nl. geen kans om reeds vandaag behoorlijk uitgerust voor den dag te komen Op het verzoek om pas tegen 1 Juli de zit ting te beleggen kreeg Polen nul op het request. Wel echter bleken de heeren rech ters ten slotte na zeer lang beraadkamerd te hebben, er de voorkeur aan te geven een middenweg in te slaan door alsnog de zaak niet heden, doch eerst den 19en Juli in het openbaar te doen behandelen. Zoo moest Duitschlands pleiter, prof Bruns, die wel was opgekomen, thans alleen volstaan met de opme king dat de Duitsche regeering de verantwoordelijkheid van de eventueele gevolgen van dit uitstel niet kon aanvaarden. In deze opmerking lag onge twijfeld zekere, o.i. volkomen gerechtvaardig de critiek op de decisie van het Hof opge sloten, al geschiedde deze dan ook in zeer hoffelijken vorm. Prof. Bruns was niet de eenige, die het besluit der heeren rechters minder gelukkig scheen te achten. In de wandelgang van het Vredespaleis hoorden wij vrijwel van alle kanten de opmerking maken dat dit half toegeven aar. het ver langen van het afwezige Polen niet zeer ge lukkig was. Inderdaad, waar moet het heen, wanneer straks in een ander proces een der partijen - wellicht omdat de pleiters 's ochtends gaar ne van het Scheveningsche bad willen ge nieten op het allei laatst moment doet we ten dat zij niet op het door de rechters vast gestelde uur zal verschijnen. Zoowel met het oog op zijn eigen prestige als in ver band met het gevaarlijk precedent hadden zij veel beter gedaan de zitting van van daar te laten doorgaan. LETLANDERS CONTRA LANDGENOOTEN. De bemanning van het Letlandsche stoom «chip „Rouna" in de Houthaven te Amster dam heeft Maandag geweigerd op nieuwe arbeidsvoorwaarden met verlaagde loonen te monsteren. De bemanning is daarna van boord gegaan en heeft op de Houtmankade de nieuwe bemanning, die de reeders, voor uitloopende op de te verwachten weigering reeds uit Letland hadden laten overkomen, opgewacht. De nieuwe bemanning kwam per taxi van het Centraal Station op de Hout- mankade aan en daar ontstond een gevecht tusschen de oude en nieuwe ploegen, waar bij ook het mes te pas is gekomen. Van de nieuwelingen kregen twee hoofdwonden. Ten slotte gingen beide groepen per taxi stadwaarts naar het Letlandsche consulaat, vanwaar later de nieuwe bemanning met twee leden van de oude naar de „Rouna" ging; de „Rouna" is gisteravond uit onze ha ven vertrokken. De politie zal de zes overge bleven leden van de oude bemanning over de grens zetten. Er liggen thans geen Letland sche schepen meer in de Amsterdamsche haven. DE VERVALSCHTE SUEZ- AANDEELEN. Omtrent de strafvervolging, ingesteld in A' zaak der vervalsche Suez-aandeelen wordt door het Hbld. nog toegevoegd De oorzaak van de ontdekking is geweest dat de beide Hollanders van de bij de „Ban que de Paris et des Bays-Bas" berustende 1000 stuks aandeelen er 100 hadden afgeno men en die in beleening hadden gegeven bij een bpnk te Amsterdam. Deze bank had de aandeelen geheel of ge deeltelijk verhandeld, zooals de geldende be paling op het verleenen van prolongatie haar daartoe net recht gaven. Zoo komt het, dat vervalschte coupons van de Suez-maat schappjj zijn aangeboden, iets wat de samen zweerders steeds hadden trachten te vermij den Dit verklaart ook, dat de Suez-Maatschap pij kon zeggen, dat slechts een honderdta aandeelen in omloop zijn, want de 900 over blijvende stukken zijn terstond in beslag ge nomen. Aan de honderd andere zijn er trou wens al zeventig opgespoord. In het gehee! bestaan er 250.000 Suez-aandeelen, en het is dus begrijpelijk, dat men zich aan de maat •chappij niet bijzonder ongerust maakt. Volgens de verklaringen der directie zijn de aandeelen vrij goed nagemaakt, maar kan een geoefend oog er zich toch niet in vergis sen. Vooral de handteekeningen op de stuk ken zijn gemakkelijk als valsch te herkennen. Bij aanbieding van de coupons aan een wil lekeurige bank is echter te begrijpen, dat de vervalsching niet terstond ontdekt wordt, om dat een kassier geen tijd heeft alle coupons met de loupe te gaan bekijken. De aandeelen zijn waarschijnlijk in het buitenland gedrukt, en men houdt het voor mogelijk, dat dit in Nederland gebeurd is. HET GOUDEN FEEST VAN HAARLEMS DAGBLAD. Van het gebouw van Haarlem's Dag blad in de Groote Houtstraat te Haar lem wapperden gister de vlaggen ter eere van het gouden feest van het be kende dagblad. De hal en de directiekamer waren in een bloementuin herschapen, alles hul debetuigingen niet alleen uit de stad maar ook van heinde en ver aan de directie. Reeds gistermorgen waren de feeste lijkheden begonnen met de aanbieding van een geschenk door het personeel aa.. de directie. Namens het geheele personeel voerde het woord de admi nistrateur de heer W. van Ommen, die een bronzen beeld aanbood, voorstellen de ,,De aankondiging van het Nieuws", vervaardigd door den beeldhouwer Theo van Reijn. Verkleinde modellen werden aangeboden aan de beide directeuren, de heeren R. en P. Peereboom en aan mevr. PeereboomBuys, de weduwe van wijlen den heer J. C Peereboom, den drie jaar geleden overleden directeur. Namens de couratenbezorgers werd door den heer S. Postema een voorzit tershamer aan de directie aangeboden.] Gistermiddag werd receptie gehouden De directeuren, de heeren R. Peere boom en P. Peereboom met hun ec' tge- nooten, zoomede de president-commis saris de heer mr. H D. Tjeenk Willink ontvingen de zeer talrijke bezoekers. Onder dezen waren een deputatie uit het bestuur van de Ver. De Noderlandsche Dabladpers, de Rotaryclub te Haarlem, het bestuur van de Middenstands-Cen trale tal van besturen van plaatselijke vereenigingen, voorts mr. J. A. Thiel, oud-wethouder en lid der Eerste Kamer, de heer E. H. Tenckinck, commissaris van politie en vele stedelijke autoritei ten. Naast deze persoonlijke gelukwen- schen was er een stroom van telegram men en andere schriftelijke gelukwen schen. DE GEMEENTE-BEGROOTING VAN ROTTERDAM OVER 1934. In het advies van de commissie voor de financiën, dat het reeds vermelde voorstel van B. W. inzake een wijziging van dë hef fing der personeele belasting vergezelt wordt medegedeeld, dat ook de andere ra mingen door die der personeele belasting van de begrooting 1934 vele millioenen bij die voor het loopende jaar ten achter zullen blijven. NATIONAAL HULDIGINGSDEFILE STADION 9 SEPTEMBER 1933. Ter gelegenheid van de 35-jarige regeringsperiode van de Koningin Door het Nationaal Jongeren Verbond, afd. Amsterdam is het initiatief genomen om op Zaterdagmiddag 9 September a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam aan de koningin een groote Amsterdamsche en nationale Hulde aan te bieden. In dit jaar is het 35 jaar geleden, dat H.M. de regeermg over haar land aan vaardde. Het comité meende dat deze ge beurtenis aanleiding geeft om een groot sche betooging op touw te zetten, teneinde aan het Nederlandsche volk de gelgenheid te geven, zijn trouw en aanhankelijkheid aan de koningin te toonen. Het ligt daarom in de bedoeling om deze huldiging niet plaatselijk, maar door het ge heel Nederland te doen geschieden. Hier voor worden dan ook alle vereenigingen corporaties enz. opgeroepen aan deze na tionale huldiging te willen deelnemen. Het comité verwacht, dat zeer vele vereenigingen enz. in Nederland en de stad Amsterdam zich hiervoor zullen willen opgeven Ook personen, losstaande van eenige organisatie kunnen aan de hulde deelnemen. Voor deelneming aan het defile kan men zich opgeven aan het secretariaat van het Nat. Huldigingsdefilé is gevestigd Koning inneweg 7, Amsterdam-Z. TEGEN STRIJDFORMATIES VAN POLITIEKE PARTIJEN. De heer Aibarda, lid der Tweede Kamer, heeft aan den minister van koloniën, voor zitter van den raad van ministers, de vol gende vragen gesteld: 1- Is de minister bereid mede te deelen of de regeering, mede wegens de ongeregeld heden, die reeds in sommige plaatsen van het land hebben plaats gehad alsook met het ?°g op de beroering, die de fascistische actie in Limburg teweeg brengt, het niet dringend noodzakelijk acht, dat wettelijke maatregelen worden getroffen tegen stnjdformaties van politieke partijen? 2. Is de pverweging van een verbod van alle partijkorpsen en van een uniform verbod waarvan de minister op 2 Juni 11. in de Twee de Kamer gewag maakte, reeds zoover g*. vorderd, dat de indiening van desbetreffende wetsontwerpen nog vóór den aanvang van het reces der Tweede Kamer kan worden tegemoet gezien? PRINSES JUIIANA KEERT VANDAAG TERUG. Prinses Juliana zal hedenochtend om '-êri uur met den sneltrein uit Londen naar Har- wich vertrekken, waar zij zich zal inschepen od de boot naar Vhssingen. ALS DE FASCISTEN VERGADEREN. In het gebouw voor den Werkenden Stand op de Kloveniersburgwal te Amsterdam is gisteravond een huishoudelijke vergadering gehouden van de N. S. B. (partij Mussen). Tegenstanders van de partij hebben in den loop van den avond voor het gebouw rumoer gemaakt en zijn toen door de politie ver wijderd. Bij bet uitgaan van de vergadering zijn de bezoekers lastig gevallen en zij moesten hier en daar beschermd worden door de politie. Zoo werden als gevolg daarvan op het Spui en in de Joden Breestraat klappen uitgedeeld Arrestaties hadden niet plaats. PROV. STATEN VAN ZEELAND. Korting jaarwedden. In de gisteren gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Zeeland is gerui- men tijd gediscussieerd over het voorstel, voor den tijd van drie jaar een tijdelijke kor ting op de jaarwedden toe te passen volgens een degressieve schaal. De vergadering nam aan een voorstel- Adriaanse: 5 pet zonder tijdsduur met 35 tegen 6 stemmen. PROPAGANDA NEDERL. FABRIKAAT. Nieuw kinderspel De propaganda-afdeeling van de Vereeni- ging Nederlandsch fabrikaat heeft in samen werking met een aantal Nederlandsche fa brikanten een kinder-legspel doen verschij nen, waarvan de bedoeling is, het opgroeiend geslacht spelenderwijs belangstelling bij te brengen voor hetgeen in Nederlana wordt gemaakt. Zeer zeker een aanbevelenswaardige propaganda. MR. FOCK OVER HET WEDER VERSCHIJNEN VAN HET ANKER. En de geste daarbij van den heer Michels, lid van Oed. Staten van Noordholland. Wij mochten heden een onderhoud hebben met den voorzitter van den Vrijheidsbond, mr. D. Fock, om zijn meening te vragen om trent het opnieuw; verschijnen van het week blad „Het Anker", het orgaan van de oude .Marinebonden en omtrent het vormen van de stichting „Het Marinebondsgebouw", dat zooals de berichten luiden, moet blijven het „eigen tehuis" voor het marinepersoneel. Mr. Fock keurde het in hooge mate af, dat, zooals in „Het Volk" te lezen staat, het ini tiatief terzake is genomen om, zooals het daar is uitgedrukt, „hun makkers bij de marine te hulp te komen" door onder meer een burge meester en een lid van Gedeputeerde Staten van Noordholland, die zich oud-marineman nen noemen. Hij had met groote instemming in „Het Vaderland'- van 8 Juli j.1. het artikel, getiteld „Afscheid van de roode Marinebon- aen", gelezen, waarin erop gewezen wordt, dat die burgemeester en die gedeputeerde aldus front makeri tegenover de regeering en voorgaan in den strijd tegen haar„terreur-' Immers de regeering heeft voor haar marine personeel „Het Anker" en eveneens het be zoeken van het Marinebondsgebouw ver boden. Een burgemeester, die als vertegenwoor diger van de overheid het'gezag moet hand haven, trekt op en staat vooraan bij den strijd tegen de regeering, die ter handhaving van het gezag de gemelde verbodsbepalingen heeft uitgevaardigd. Mr. Fock hield zich overtuigd, dat de re geering maatregelen zal nemen, teneinde een dergelijke actie van burgemeesters te voor komen. De leden van Gedeputeerde Staten worden door de Provinciale Staten gekozen en de re geering heeft dus voor hun benoeming geen verantwoordelijkheid, maar de beer Fock wees er met nadruk op, dat de hier bedoelde sociaal-democratische gedeputeerde is ge kozen met medewerking van de anti-revolu- tiorvnaire, christelijk-historische en roomsch- katholieke leden der Provinciale Staten van Noordholland, die tegelijkertijd de liberalen buiten het college van Gedeputeerde Staten hielden. Op hen rust dus voor een deel de verantwoordelijkheid, dat dergelijke personen tot lid van Gedeputeerde Staten worden ge kozen. Men zal, naar vertrouwd wordt, zich dus ernstig rekenschap moeten geven of men een dergelijke houding ook in de toekomst kan verantwoorden. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Verzekering van reizigers tegen on gevallen. Met ingang van 15 dezer kunnen houders van een geldig plaatsbewijs naar het buiten land zich aan de stationslokettai bij de Euro- peesche Goederen- en Reisbagage Verzeke ring Maatschappij verzekeren tegen ongeval len welke hun tijdens hun reis in den tiein of 'op voor reizigers toegankelijk gestelde ge deelten van de stations overkomen. Deze verzekering heeft voor de reizigers niet alleen het voordeel, dat zij zelf vooraf het bedrag kunnen bepalen, dat zij ter ver goeding van schade, geleden door een onge val willen ontvangen, maar oc.k dat de ver zekering eveneens omvat ongevallen, vcor welke de Spoorwegen niet verantwoordelijk zijn. zooals het vallen en uitglijden op de PCDe "verzekering kan afgesloten worden voor een bedrag van 1000 of een veelvoud daarvan, tot ten hoogste een bedrag van 25.000. Ten bewijze dat de premie betaald is plakt het station op de achterzijde van het plaatsbewijs van den reiziger één of meer verrekeningszegels, welke met den datum stempel afgestempeld worden. Indien aan de keerzijde van het plaatsbe wijs reiswegen e.d. gednikt zijn, zoodat geen ruimte voor het opplakken van het verreke- ningszegel aanwezig is, wordt den reiziger een genummerd biljet afgegeven. De verzekering is gedurende den geheelen geldigheidsduur van het plaatsbewijs van kracht tijdens alle daarmede in Europa af te leggen reizen per spoorweg, tramweg, auto bus of boot, voor welke het plaatsbewijs gel dig is. De verzekering begint nadat de reiziger op het van een verrekeningszegel voorziene plaatsbewijs of op bet genummerd bHjet zijn jandteekening geschreven heeft en zidi be vindt m een station of gedeelte daarvan, of op een plaats alwaar alleen toegang hebben reizigers, voorzien van een geldig plaatsbe wijs of van een perronkaart Zij eindigt uiter lijk op het tijdstip, waarop de reiziger na het eindigen van de reis het plaatsbewijs af geeft. Van de verzekering zijn uitgesloten het op de treinen dienstdoende spoorweg-, poet-, grens-, politie-, douane- en belastmgperso- neel, het in dienst reizend personeel van slaap- en restauratiewagens, de begeleiders van zendingen vee e.d. alsmede de militairen, politiebeambten of rijksbeambten, die trans porten begeleiden. HET VERGUNNINGSSTELSEL VOOR VRACHTAUTODIENSTEN. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Neder-Betuwe heeft een adres gezon den aan de Tweede Kamer betreffende het vergunningsstelsel voor vrachtautodiensten. 13e Kamer geeft te kennen, dat zij het in het wetsontwerp vastgestelde concessiestelsd voor vraditautodiensten algemeen onaan vaardbaar acht. Er zou volgens de Kamer kunnen worden bepaald, dat voor het in wer king brengen en houden van een vrachtauto- dienst een vergunning noodig is, zonder ech ter aan de afgifte van vergunningen andere eischen te stellen dan die, welke gewenscht zijn in het belang van de veiligheid lang6 den weg. Het groote bezwaar tegen het ontwerp acht de Kamer wel, dat aan de vrije ontwik keling van het vrachtautoverkeer een einde zou worden gemaakt. Met klem verzoekt adressante dan ook het ontwerp te verwer pen. Tevens dringt zij er echter op aan, dat de Kamer haar invloed bij de regeering aan wendt om zoo spoedig mogelijk te komen tot een doeltreffende regeling in het belang van de veiligheid van het verkeer, hetzij door aanvulling en verscherping van de motor- en rijwielwet, hetzij door invoering van een vergunningsstelsel, dat vrij is van de be zwaren, verbonden aan het thans voorgestel de concessiestelsel. UITBETALING STEUN AAN TUINBOUWERS. De heer Cramer, lid der Tweede Kamer, heeft aan den minister van economische za ken de volgende vraag gesteld: Is de minister bereid te bevorderen, met het oog op de groote armoede, die in den tuinbouw heerscht, dat de steungelden, in verband met de wet van 5 Mei 1933 Stbl. 255, zoo spoedig mogelijk worden uitbe taald DE BEWAPENING VAN DEN GEWONEN INFANTERIST. Bewapening en uitrusting zijn tegenwoordig te zwaar. In Zwitser land karabijn, in plaats van geweer. In Amerika veel lichtere uitrusting. De bewapening van den gewonen infante rist is tegenwoordig een brandend vraag stuk. Onder gewonen infanterist dan te ver staan de voetsoldaat, die geen lichte of zware mitrailleurs behoeft te bedienen, geen anti- tankgeschut of krombaangeschut, maar nog net als vroeger eenvoudig van zijn geweer gebruik maakt. Toegegeven moet worden, dat ait specimen steeds zeldzamer dreigt te wor den tusschen de vele het gevechtsveld verove rende machines, maar bestaan doet het nog wel. In den loop van den tijd heeft men den in fanterist in plaats van minder steeds meer belast, in het laatst o.a. nog met den stalen helm en het gasmasker, waardoor het ge wicht niet onaanzienlijk werd verhoogd. Daartegen is thans in vele landen een scher pe reactie ontstaan. In elk geval moet de ge wone infanterist, de tirailleur, zich vlot door het terrein kunnen bewegen en hoe is dit mo gelijk met een belasting van plm. 30 KG. Vandaar, dat er naast een strijd om de af schaffing van den ransel ook een is om het gewicht van de bewapening te verkleinen. Zwitserland heeft den knoop doorgehakt en het geheele Zwitsersche leger van een ka rabijn voorzien, dus ook den gewonen infan terist. Deze karabijn moest aan den eisch voldoen, dat kaliber, lengte en gewicht met f root er mochten zijn dan van de bestaande arabijn, terwijl de trefkans zoo al niet be ter, dan toch op zijn minst gelijk moest zijn aan die van het Zwitsersche geweer model 1911. De nieuw ingevoerde karabijn voldoet aan deze eischen, terwijl tevens de construc tie eenvoudiger is en de prijs lager dan van de vroegere wapens. Ook de uitrusting van onze infanterie is te zwaar. In een rapport van de legercommissie van de laatste Iegermanoeuvres stond aange- teekend, dat bij het wapen der infanterie de uitrusting een belemmering moet vormen voor de noodige vlotheid in het terrein. De Amerikaansche soldaat draagt nooit meer dan 20-21 KG. Dien kant moet het ook bij ons uit. Op welke wijze zal ons legerbestuur daarin voorzien? Een vraagstuk van eminent belang, want een infanterie zonder vlotheic heeft weinig waarde, is in elk geval zeer ge handicapt tegen bevoorrechte vijanden. STAKING IN HET IJMUIDER VISSCHERIJBEDRIJF. Men verzoekt ons van de zijde van den Boud nog publicatie van het vol gende: In een op 10 Juli j.1. gehouden verga dering van het bestuur der IJmuider Federatie, afdeeling van den Centralen Bond van Transportarbeiders, is na overleg met het Hoofdbestuur van den Centralen Bond besloten, nu alle par tijen bij het conflict betrokken, de voor stellen van den Rijksbemiddelaar heb ben aanvaard, de staking in het IJmui der visscherijbedrijf met ingang van 11 Juli 1933 op te heffen en tegelijkertijd de boycot van de door IJmuider traw Iers aangebrachte visch stop te zetten. De op de boycot van IJmuider traw lervisch betrekking hebbende maat regelen van de organisatie zijn dus overal ingetrokken. GEBRUIK MAKEN VAN VERVALSCHTE GESCHRIFTEN. X Oemeenteraadsl'ut tot 2 jaar en 6 maanden veroordeeld. De rechtbank te Utrecht heeft gister ver vroegd uitspraak gedaan in de zaak tegen het 47-jarige raadslid J. Broerse te Mij drecht, wien ten laste was gelegd het ge bruik maken van vervalscnte geschriften, met de bedoeling daardoor eenige millioenen te verkrijgen uit de nalatenschap van wijlen mevr. van Wieringen, die in Februari 1932 overleed. Overeenkomstig den eisch werd verdachte veroordeeld tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf. INBRAAK MET GEWELDPLEGING.^ Gister stonden voor de rechtbank te Utrechf terecht H. R. te Zaandam en J. K. te Am sterdam, die er van verdacht worden is den nacht van 3 op 4 Maart van dit jaar te heb ben ingebroken bij de alleenwonende café- houdster mej. Hak te Mijdrecht, haar zwaar te hebben mishandeld en de aanwezige con tanten en gouden sieraden te hebben meege. nomen. Tegen beiden werd geëischt een gevange nisstraf van drie jaar met aftrek van pre ventieve hechtenis. MASSAVEROORDEELING VAN INBREKERS. De rechtbank te Arnhem heeft vandaag uitspraak gedaan in de verschillende inbre kerszaken welke 14 dagen geleden voor deze rechtbank zijn behandeld. De 34-jarige koop man J. W., de 28-jarige arbeider W. F. L'„ v. d. P., de 37-jarige expeditieknecht F. A. allen te Arnhem werden wegens het plegen van deze diefstallen en inbraken te Arnhem veroordeeld, de eerste twee verdachten ieder tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis, en de derde verdachte tot 8 maanden waarvan 4 maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar. Wegens inbraak en diefstal te Harderwijk, Heteren en Otterloo werden de beide eerste verdachten bovendien veroordeeld resp. tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf, de derde verdachte, die bij deze inbraken be hulpzaam is geweest, de 32-jarige koopman J. K. te Arnhem tot twee jaar gevangenis straf met aftrek van de preventieve hechtenis. Verdachte W., de 47-jarige smid, J. van B. en de 27-jarige smid H. v. d. B., die zich te verantwoorden hebben gehad wegens in braken te Waardenburg, te Vlijmen en te Kesteren werden resp. veroordeeld tot een jaar, een jaar en zes maanden en 8 maanden gevangenisstraf, voor de twee laatsten met aftrek der preventieve hechtenis. H. V. en P. van I. heben terecht gestaan wegens heling in deze zaken. Eerstgenoemde werd ter zake vrijgesproken en de laatste veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. NIEUWE TRUC Marktvrouw het slachtoffer. Gistermiddag kwam een onbekende man een koopvrouw, die met haar kaaskraam op de markt aan den Goudschen Singel te Rot terdam stond, waarschuwen, dat er iemand voor haar aan de telefoon was, in een win kel dicht bij haar kraam gelegen. De vrouw ging er dadelijk heen om daar te vernemen, dat het bericht onwaar was. Teruggekeerd miste zijluit haar kraam een portemonnaie BOERDERIJ TE BEILEN AFGEBRAND. Onder Wijster (gem. Beilen) is door onbe kende oorzaak gistermiddag brand ontstaan in de boerderij „Jacobahoeve" van den heer W. Barendrecht te Rotterdam, staande aan de spoorlijn ZwolleGroningen, bewoond door P. Boer. In korten tijd stonden schuur en woonhuis in vlammen. Twee aangrenzen de schuren konden worden behouden. Van den inboedel werd weinig gered. Een groote voorraad hooi en de landbouwwerk tuigen gingen verloren. ONTPLOFFING. Gistermiddag had in de werkplaats van de firma gebroeders Den Adel aan de Vre. denoordstraat te Rotterdam een ontploffing plaats. De werkplaats is ingericht als auto- genisch lasscherij en -snijderij. De werklieden hadden allen het gebouw verlaten, in verband met het schaftuur. Slechts één van de patroons was in de werk plaats. Hij heeft een wegslingerend stuk hout tegen het hoofd gekregen, waardoor een niet ernstige hoofdwonde is ontstaan. In de werkplaats is groote verwoesting aangericht. Het plafond is over een groot gedeelte ingestort. De straatdeur is met groote kracht weggeslingerd. SCHIETPARTIJ AAN DE GRENS. Zondag is bij de politie te Glanerbrug door Duitsche douanebeambten aangifte ge daan dat Zaterdagnacht van Nederlandsch grondgebied af op hen was geschoten. [Jaar- van verdachten zij eenige Nederlanders, die zij, voor de schietpartij begon, in het veld hadden ontmoet. Met hun jachtgeweer had den zij verschillende schoten gelost, en slechts door in een grenoel dekking te zoeken zijn de beambten aan het gevaar ontsnapt. Met hun revolvers hadden zij het vuur be antwoord. De politie stelde terstond een onderzoek in ai trof vlak bij de grens de twee gebroeders S. slapende in het veld aan. Een jachtgeweer lag naast hen. Beiden zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Het is niet bekend waarom zij op de Duitschers hebben gescho ten. W «T-r DEMONSTRATIE MET „DE STEM UIT DE LUCHT" BOVEN SCHIPHOL Gisteravond heeft zich voor een aantal ge- noodigden voor de eerste maal boven Schip hol „De Stem uit de Lucht", het Italiaanscne sprekende en musiceerende vliegtuig doen hooren. De I-A.B.C.Q, het driemotorige Caproni- vliegtuig, dat het geluid 1.600.000 maal ver sterkt, heeft boven Schiphol een demonstratie gegeven van de vluchter, die het boven ver schillende steden van ons land zal houden. Voor de demonstratie waren de omstandig-

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7