DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Na de revolutie in Duitschland. Ho. 163 Donderdag 13 Juli 1933 135e Jaargang haqeÜiksch Ooeczicfit De revolutie in Duitschland is voorbij, zegt Hitierthans zal de regeering haar macht economisch verstevigen. EEN GEDURFDE BRIEF. SBxiiienCat SBUutenlan Waf vandaag de aandacht trekt ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. fÜ PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENs Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij vh. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADÉMA. Dit nummer bestaat uit twee bladen. De revolutie in Duitschland is ten einde. Dat zegt Adolf Hitier tenminste en dus is (het zooEn hetzelfde zegt de rijksminis ter van binnenlandsche zaken, dr. Frick,.die [in een rondschrijven aan alle rijksstadhou ders en landsregeeringen het volgende heeft meegedeeld: In zijn jongste redevoeringen tot de S.A.- ïeiders en rijksstadhouders heeft de rijkskan selier ondubbelzinnig vastgesteld, dat de Duitsche revolutie afgesloten is. De natio- naal-socialistische partij is de eenige draag ster van de staatsmacht geworden. In de rijksregeering zijn alle posten van beslis 6ende beteekenis door nationaal-socialisten bezet. Daarmee is de zegevierende Duitsche revolutie in het stadium der evolutie, d.w.z. van den normalen wetgevenden opbouw- arbeid gekomen. Het is thans de taak der rijksregeering haar macht economisch te verstevigen. De vervulling van deze taak wordt echter in ge vaar gebracht als er nog gepraat wordt over een voortzetting der revolutie of over een tweede revolutie. Wie nu nog zoo praat moet goed begrijpen, dat hij daarmee in ver- eet komt tegen den leider zelf en dienover eenkomstig behandeld wordt. Zulke uitlatin gen vormen een onmiskenbare sabotage der nationale revolutie en schaden de Duitsche volkshuishouding, die eerst dan het werk loosheidsvraagstuk kan oplossen, wanneer nieuwe onrust uitblijft. Elke poging tot sa botage der nationale revolutie, zooals die met name te zien is in onbevoegd ingrijpen in het economisch leven en in veronachtza ming van de bevelen van de dragers van het staatsgezag, zal dan ook op grond van de verordening tot bescherming van volk en stata d.d. 28 Febr. 1933 met de scherpste maatregelen, op zijn minst hechtenis, moeten worden bestraft. Ten slotte dringt dr. Frick er op aan, op te houden met het benoemen van commissa rissen en gevolmachtigden in de bedrijven, en de bestaande commissariaten af te schaf fen. De gruwelijke vervolgingen en wreedheden. Graaf Reventlow is een der leiders in de flationaal-socialistische beweging. Het is meteen een meneer, die iets durft te zeggen. Dat is wel iets heel bijzonders! Deze meneer nu heeft een moedigen brief geschreven aan Hitier, welke brief „per ongeluk" in het be zit is gekomen van de redactie der Wiener Algemeine Zeitung, die hem publiceerde. In dezen brief maant graaf Reventlow Hitier aan een eind te maken aan de „gruwelijke wreedheden van zijn stormtroepen en de ver volging van de leden der Duitsche vakveree- nigingen, welke gruwelen en vervolgingen bedreven worden in het belang van de natio- naal-socialistische partij en van Duitsch land". De volgende passages uit den brief zijn treffend: De vervolging en mishandeling van bestuurders van vakvereenigingen door de stormtroepen houden onverzwakt aan en heb ben nu een hoogte bereikt, die naar mijn eigen overtuiging gevaarlijk is. De gebrui kelijke gang van zaken is, dat de vakbondbe- 6tuurders, onder wie vrouwen, naar de natio- naal-socialistische centra worden gesleept en daar geslagen en op andere wijze mishan deld. Die mishandeling neemt dikwijls een vorm aan, welke onmogelijk is te beschrijven. Week na week is er een mate van haat opge stapeld, die naar ik geloof een groot gevaar vormt, afgezien nog van de onrechtvaardig heid van deze handelingen, waaraan een geest van nationale kameraadschap vreemd is. Tot op zekere hoogte kan ik psychologisch begrijpen, wat de stormtroepen hebben ge daan, maar dat punt is nu reeds lang over schreden. De gemartelde slachtoffers vlucht ten op grond van nieuwe bedreiging naar het buitenland. Ik schrijf den haastigen toevloed van vakbonders naar de Stahlhelm toe aan den wensch om aan vervolging te ontkomen. Het is iets zeer gewoons, dat het gemartelde slachtoffer wordt gedwongen tot ondertee- kening van een verklaring, waarin hij ge tuigt, door de stormtroepen goed te zijn be handeld. Ik vind het heel natuurlijk dat bi] de omverwerping van den bestaanden staat abnormale dingen gebeuren. Maar ik voel mij verplicht u te waarschuwen voor de toe komst, indien wij goedvinden, dat deze mil- lioenen medeburgers worden geslagen tot een staat van haat en verbittering inplaats van dat wij trachten hen voor ons te winnen. 18.000 politieke gevangenen in Duitschland. In tegenstelling met de berichten van een buitenlandsche telegraaf-agentschap, volgens hetwelk het aantal politieke gevangenen in Duitschland meer clan 100.000 zou bedra gen, wordt van officieele Duitsche zijde me degedeeld, dat zich momenteel 18.000 perso nen in arrest bevinden. In Pruisen bedraagt het aantal politieke gevangenen volgens de geheime staatspolitie rond 12.000. Economische kwesties. Onder voorzitterschap van den rijksminis ter van economische zaken, dr. Schmidt, heeft op 12 Juli in het rijksministerie van economi sche zaken een bespreking plaats gevonden met leiders der economische departementen van de landen. Dr. Schmidt wees er op, dat thans moet worden vastgesteld, dat de econo mische politiek alleen en onder uitsluitende verantwoordelijkheid van den rijksminister van economische zaken en de ministers van economische zaken der landen, voor zoover daartoe bevoegd, wordt geleid. Hij legde er den nadruk op, dat het er vooral op aan komt het bedrijfsleven in ieder opzicht sta biel te maken en dat orde en rechtszekerheid de onvermijdelijke voorwaarden zijn voor een succesrijke leiding van het bedrijfsleven en voor een effectieve bevordering van een op leving van het bedrijfsleven. De kerkelijke constitutie. De evangelische persdienst verneemt van welingelichte zijde betreffende de nieuwe kerkelijke constitutie o.m.: De nieuwe Duit sche evangelische kerk is geen staatskerk. Boven de belijdenis staat als eenige autori teit het evangelie, zooals dat in de heilige schrift staat vermeld. De autonomie van de nieuwe kerk is van bizondere beteekenis voor de betrekkingen van de Duitsche evangelische kerken tot de Duitsche evangelische kerken buiten de grenzen van het Duitsche rijk. Het tot nu toe bestaande principe, dat staats grenzen geen grenzen voor de kerk zijn, is gehandhaafd. De nieuwe constitutie is een concept-constitutie, welke op detailpunten nog moet worden aangevuld Aan het hoofd der nieuwe kerk staat als leider de rijksbisschop, die Luthersch moet zijn. De medewerking van het kerkenvolk vindt zijn uitdrukking in de nationale syno de. Dit is geen parlementaire instantie. Naast den rijksbisschop komt het geestelijke ministerie, dat den bisschop bij de leiding der kerk steunt. Het bestaat uit drie theolo gen en een juridisch lid. De drie theologen vertegenwoordigen: de luthersche, de gere formeerde en de vereenigde kerk. Daar de nieuwe Duitsche evangelische kerk geen staatskerk is, bevat de kerkelijke constitutie geen ariers-paragraaph. De ariërs paragraaph betreft noodzakelijkheden het volk betreffende, de constitutie der nieuwe kerk daarentegen wordt door evangelische noodzakelijkheden bepaald. Dit sluit even wel niet uit de afweer van vreemdsoortige invloeden, in het bizonder in de kerkelijke leiding. DE GEBEURTENISSEN IN OOSTENRIJK. Maatregelen tegen de Nat.- Socialisten. Uit Kaernten worden nieuwe maatregelen tegen de aanhangers van de nationaal: socialistische partij gemeld. De Sicherheits- direktor heeft bevel gegeven, dat de Hitler groet verboden zal zijn, evenals het dragen van Ersatz-insignes, waarvoor in Kaernten zwart-wit-roode bandjes worden gebruikt. Op het landgoed van een zekeren heer von Knesebeck in de nabijheid van Klagenfurtb is door gendarmes een nachtelijke huiszoeking gehouden. Daarbij werden, naar wordt me degedeeld, in den grond begraven verschei dene kisten gevonden, in elk waarvan een machinegeweer en ongeveer 1900 schoten munitie gevonden werden. Von Knesebeck is Rijks-Duitscher en is voor ongeveer 3 jaar in Karnten komen wonen, waar hij een leidende positie heeft ingenomen in de SA. De man is overgebracht naar het Landesgericht, waar een aanklacht wegens hoogverraad tegen hem is ingediend. Volgens berichten uit Vorarlberg is ook daar het in het openbaar ten gehoore brengen var. redevoeringen en voordrachten, die propaganda inhouden voor de nationaal-socialistische beweging of die gericht zijn tegen de zelfstandigheid \a Oostenrijk of tegen de Oostenrijksche re^ee- ring verboden. DE DUITSCHE SCHULDEN. De Duitsche debiteuren zijn te Londen bij eengekomen met de commissies van crediteu ren, bestaande uit vertegenwoordigers van buitenlandsche banketwelke er in heeft toe gestemd concessies in zake de vermindering van den rentevoet eu de opschorting der af lossingen tot het einde der overeenkomst met Duitschland betreffende de credieten(, aan te bevelen. COMMUNIST OP DE VLUCHT NEERGESCHOTEN. De gevangene Hermann van 't Ende, die Woensdag van de stra'gevangenis in Mun- chen naar de politiegevangtnis in Essen zou worden overgebracht heeft tijdens het trans port in de nabijheid van Kray een poging tot ontvluchten gedaan, waarbij hij doodgescho ten werd. DOODELIJKE ONGELUKKEN IN DE ALPEN. Drie bergbeklimmers gedood. Aan de Zuidzijde van de Matterborn zijn twee Italiaansche studenten en de bekende Matterhorn-gids Antonio Gas- pard na een moeilijke beklimming van een loodrechten rotswand op den terug weg van een met ijs bedekt rotsplateau gegleden en van een hoogte van 700 M op den Zuidelijken Matterhorn-gletscher terecht gekomen. Hun lijken konden met de grootste moeite geborgen worden. PORTUGEESCHE REVOLUTIONNAIREN GEARRESTEERD. De politieke politie in Lissabon heeft drie kolonels gearresteerd, die er van beschuldigd worden een aanslag tegen den staat te heb ben beraamd. Eveazoo werden eenige burgers gearresteerd. De revolutionnaire beweging breidt zich uit. Uit Lissabon meldt men, dat de revolution naire beweging in Porhigal een steeds ern stiger omvang aanneemt. Officieren van de garnizoenen te Lissabon en te Oporto en ver schillende socialistische leiders nemen er aan deel. Er zouden groote voorraden wapens en munitie zijn gesmokkeld. De regeering looft, dat in verschillende deelen van land munitiedepots zijn opgericht. BRAND TE LONDEN. Een gevaarlijke brand in het dichtbevolkte East-End van Londen is gister bij de Old- Fond uitgebroken in een winkel met opslag plaats van chemicaliën. Er volgden ver scheidene ontploffingen en een groote politie macht moest een groot complex zijstraten en steegjes afzetten. De dichtsbij gelegen hui zen moesten op bevel der brandweer ont ruimd worden, wat allemaal zonder ongeluk ken gebeurd is. Twee uur na de ontdekking had men het vuur gelocaliseerd. De fabriek en het magazijn zijn volkomen leeggebrand. De brand sloeg gistermiddag laat over naar een houtkooperij, gelegen over het ri viertje de Lee, dat ter plaatse in de Theems uitmondt. De fabriek van chemische artike len is finaal uitgebrand en hier smeult het vuur nog slechts, maar de houtkooperij brandden duizende planken,, heipalen, enz Gelukkig is de wind naar de rivier toe zoo dat ook hier voor uitbreiding geen gevaar meer bestaat. Aan blusschen valt echter niet te denken. Ook de houtkooperij brandt uit. De gasleidingen in de buurt zijn uit voorzorg afgesloten. DE DRIE IN CHINA ONTVOERDE BRITSCHE SCHEEPSOFFICIEREN. Gevraagd naar de laatste berichten betref fende de drie Britsche scheepsofficieren, die ontvoerd zijn van boord van de Nanchang, zeide onderstaatssecretaris Eden, er van op de hoogte te zijn gesteld, dat de Japansche autoriteiten optreden tegen de bandieten in het district, waar de Britten werden gevan gen gehouden. Volgens een nog niet beves tigd bericht zouden twee officieren op 7 Juli zijn ontsnapt. Er worden pogingen in het werk gesteld hem te vinden en de andere ge vangene eveneens te redden. DE ONGEHOORZAAMHEIDSACTIE IN BRITSCH-INDIE. Heden stopzetting der actie? Het Al-Indisch congres zal waarschijnlijk in zijn plenaire zitting van heden het ge wichtige besluit nemen de door Gandhi in het leven geroepen ongehoorzaamheidsbewe- ging op te heffen. In de leiders-conferentie, die gister werd gehouden, verklaarde zich een zeer groote meerderheid voor opheffing, zoodat men verwacht, dat Gandhi zich naar deze meerderheid zal voegen. Men hoopt, dat Gandhi hierna een onderhoud met den onderkoning kan hebben, waarbij men op invrijheidstelling van de meeste po litieke gevangenen rekan» de LEVENSLESSEN VAN MUSSOLINL Voor de secretarissen van fascistische partij. Mussolini heeft voor de secretarissen der fascistische partij een gedragsreglement op gesteld, waarbij aan deze leiders verboden wordt om nachtclubs te bezoeken en hooge hoeden te dragen. De voornaamste punten van het reglement zijn: lo. bezoekt niet overdag en nog min der bij avond de zoogenaamde luxueuse inrichtingen, restaurants, theaters, etc 2o. Gaat zooveel mogelijk te voet uit. Is dit niet mogelijk, gebruikt dan een openbaar vervoermiddel. 3o. Draagt bij officieele gelegenheden geen hoogen hoed. Een gewoon zwart hemd is voldoende. 4o. Verandert uw gewoonten of levenswij ze niet als gij een hoogere betrekking gaat bekleeden. 5o. Komt altijd op tijd en geregeld op uw bureau en luistert met geduld en mensche- lijkheid naar uw bezoekers. 6o. Begeeft u in de arbeiderswijken, mengt u onder het volk, vooral in deze moeilijke tijden. TE VEEL ETIKETTEN OP DE KOFFERS! Het feit dat zij te veel etiketten van hotels op hun koffers, hadden, leidde tot de ar restatie van twee jonge mannen in een hotel te Rome. Hun koffers waren nagenoeg geheel be plakt met etiketten van alle groote hotels in Europa, hetgeen de achterdocht opwekte van den hoteleigenaar, die van oordeel was dat de jongelieden nog te jong waren om reeds in zooveel hotels te hebben vertoefd. Hij nam de politie in den arm, die de jonge mannen aan een verhoor onderwierp, waar bij zij bekenden de koffers uit een auto van toeristen te hebben gestolen. 200 KOREANEN DOOP ROOVERS VERMOORD? Volgens te Moekden ontvangen berichten zouden 200 Koreanen, die op 3 Juli uit Wangtsjingsien zijn vertrokken in de rich ting van Hoengtsjoen en sindsdien worden vermist, thans in de buurt van Lao Ling vermoord zijn gevonden. Deze Koreanen zou den door roovers zijn vermoord. ZESURENDAG, VIJF DAGEN PER WEEK IN AMERIKA? De president van de Amerikaansche Ar- beids Federatie, Greene, verklaarde na een onderhoud met president Roosevelt, dat de regeering waarschijnlijk den zesurendag en de vijfdaagsche werkweek zal invoeren voor het ondergeschikte personeel. VERSCHERPTE MAATREGELEN IN HET CAFÉBEDRIJF. De slechte toestand, die in het hotel-, café-restaurant en café-bedrijf heerscht en de zware lasten, die op het bedrijf drukken zijn er oorzaak van ge worden dat de prijsregelingscommissie voor Rotterdam en omgeving uit de vier organisaties met de exploitanten van eerste en tweede klasse zaken een ver gadering gehouden, waarin beslo'en is met ingang van 15 Juli geen toegiftar tikelen meer bij de consumptie te geven. Van dien datum af treedt ook het con tract in werking, waarin een boete-be paling voorkomt voor iedere overtre ding. DE KUNST IN NOOD. De koningin steunt met eigen werk. De Nederlandsche kunstenaar op eenige gelukkige uitzonderingen na lijdt gebrek. Het Nederlandsche Kunst verbond, verschillende kunstvereenigin- gen en belangstellende particulieren hebben de handen ineen geslagen en, onder beschermheerschap van den mi nister van O., K. en VV. en van de bur gemeesters der drie groote steden, een plan gemaakt tot leniging van den nood. Daartoe hebben zij een in zes afleverin gen verschijnend werk uitgegeven, waarvan elke aflevering zestien pagina's in boekvorm bevai en voorts van drie tot zes losse bijlagen op zwaar papier In iedere aflevering wordt één losse bij drage gevormd door een reproductie naar een werk van de koningin, die dus persoonlijk aan deze actie deelneemt De inhoud van het werk bestaat uit bijdragen van Nederlandsche kunste naars: schilders, beeldhouweis, compo nisten, dichters, architecten, acteurs enz. Daar de kosten der uitgave geheel uit giften worden bestreden, kan de ver koopopbrengst volledig ten goede komen aan net beoogde doel. Voor het besteden der baten wordt advies ingewonnen bij het Ned. Kunstverbond, het Steuncomité Toor B K. en het Nationaal Crisiscomité. De revolutie in Duitschland ge ëindigd volgens Hitier. (Dag. Over zicht). Tweehonderd Koreanen door roo vers vermoord? (Buitenland). De Duitsch nat -soc leider Tykfer, die in Limburg den laatsten tijd herhaaldelijk in openbare vergade ringen optrad, is over de grens ge zet (Binnenland). Afschuwelijk arbeidsongeval bij Groningen; een arbeider door een heimachine gegrepen en uiteenge- scheurd. (Binnenland Prins Nicolaas van Roemenië op Schiphol geland (Luchtvaart). De vlucht van het Italiaansche eskader; ook de vierde étappe ge slaagd. (Luchtvaart). (Zie eventueel verder laatste berichten.) DE HEER K R. v. STAAL GEEN O.S.P.-er MEER. De heer K. R. van Staal, lid van de Pro vinciale Staten van Zuid Holland, heeft be dankt als lid van de O S P De uitgetredene zal zich voorloopig bij geen andere partij aansluiten. Of hij zijn Statenzetel ter be schikking zal stellen, is nog niet bekend. „HET ANKER" VALT WEER. De minister van defensie heeft aan de lijst van verboden geschriften toegevoegd „Het Anker", weekblad, gewijd aan de belangen van het mindere marine-personeel. Dit weekblad was voor enkele weken op nieuw uitgegeven, na jarenlang niet meer verschenen te zijn. HOE DUITSCHE PADVINDERS HIER ONTVANGEN WERDEN. Gistermiddag bevonden zich acht Duit sche padvinders op het Weesperplein te Am sterdam, waarvan het gevolg was, dat er het publiek te hoop liep en om het Duitsche groepje heen opdrong. Politie moest de Duitsche jongelui ontzetten en per tram naar een jeugdherberg brengen. PRINSES JULIANA TERUG Van haar uitstapje naar Engeland. Over de terugkeer van prinses Juliana meldt het „Hbld.": De prinses had gedurende de reis on danks het vrij onstuimige weder bijna steeds met haar gevolg vertoefd op de commandobrug, waarbij zich ook voeg de de bedrijfsdirecteur van de „Zeeland", de heer G. J. Bentink. Tijdens de aan komst te Vlissingen toonde de prinses groote belangstelling voor het vastleg gen van het schip en alle bedrijvigheid, die daar onmiddellijk op volgt. Te Vlissingen begaven zich aan boord de burgemeester dier gemeente, de heer C. A van Woelderen, en de heer G. A, Waller, één der directeuren van de NV, Wm. Müller Co. Als laatste passagier verliet de prin* ses met gevolg en genoemde heeren de boot. Zij begaf zich, toegejuicht door de talrijke aanwezigen, naar de konink lijke wachtkamer. In de koninklijke wachtkamer ge bruikte het gezelschap de thee, waarna de prinses afscheid nam van de autori teiten om met den mailtrein van 1833 uur, waarin een Pull man wagen voor haar was gelascht, de reis naar Den Haag voort te zetten. De koningin op het perron. Even na negen uur kwam de trein, waarin prinses Juliana zich bevond, aan het station H.S M. te Den Haag aan. Eenigen tijd vóór aankomst van den trein verscheen de koningin, vergezeld van haar adjudant-luitenant kolonel jhr De Jonge van Ellemeet en haar hofdame jkvr. Schimmelpenninck van d.r Oye, op het perron voor de richting Amsterdam. Toer de trein het station binnenkwam begaf de koningin zich naar het achterste gedeelte, waar prinses Juliana, o.a. in gezelschap van baron Baud, uitstapte. De begroeting tussch- n moeder en dochter was buitengewoon hartelijk. Prinses Juliana droeg een boaten rui ker bloemen. Terwijl de koningin en de prinses zich langs den hoofdingang an het sta tion naar buiten begaven, juichte het vrij talrijke publiek hartelijk, terwijl ook hier en daar het „Wilhelmus" weerklonk. Buiten wachtten eveneens velen de aankomst van de prinses af. Toen de koningin en de prinses iö den auto stapten klonk wederom harte lijk gejuich. Beiden begaven zich naar het landhuis De Ruygenhoek te Sche- veningen.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1