ïBUutwüuuL Rechtszaken 3mgezonden Slakken Jiacht&ecicfUeit AFSCHUWELIJK ARBEIDS ONGEVAL BIJ GRONINGEN. Een arbeider door de hei machine in brokken gescheurd. BRANDEN. ALKMAARSCHE EXPORTVEILÏNP"* ALKMAAR, 12 Juli 1933. AardaSÏÏL er 100 K.G f 0.80—f 2 30- 4.^u_ PPeltt Aardbeien: fabriek 1415. hoóo_ land. 20, G.K.. Aerl. verpleegster, Wilhelminalaan 11, van. Harderwijk. C: Swaan, N.H., vee- hou<3s'i> en echtgenote en kinderen, Meer weg1 %0, van Zaandam. C. Jonk, geen, garagehouder, Lindelaan 43, van Haarlemmermeer.J. L. Westrup, geen, accountant, en gezin, Jan van Scorel- kade 78, van Haarlem. A. F. E. van der Woerd, N.H., verpleegster, Wilhelminalaan .11, van Nijmegen. Wed. J. N. van Beek, z.b., Lamoraalstraat 3, van Schoorl. H. I. Kokkes, geen, banketbakker, Langestraat 63, van Amsterdam. J. Beemsterboer, R.K., chauffeur, en gezin, Eikelenbergstraat 35, van Hoorn. J. van der Tempel, N.H., leerl. verpleegster, Wilhelminalaan 11, van Schoterland. J. C. Hondsmerk, G.K., huis houdster, Stationsweg 45, van Amsterdam. T. M. Koning, N.H., dienstbode, Kenne- merstraatweg 110, van Castricum. A. Woudstra, N.H., tuindersknecht, Hoogstraat 10, van Doniawerstal. Bij de spoorbrug, welke gelegd wordt Over het omsnijdingskanaal even ten Noorden van Groningen is hedenmorg- gen een afschuwelijk ongeval gebeurd. Bezig met het heien van palen in den grond is de 32-jarige machinist Kimkes, nadat de nieuwe paal aan het toestel was vastgebonden, en zondei*dat iemand er aanvankelijk iets van bemerkte, door dc machine gegrepen. Hij werd rond de (poulie geslingerd, raakte met een been de handle, waardoor de machine onge lukkigerwijze nog sneller begon te »oo- pen. Het lichaam werd in razende vaart minstens 8 maal rond de poulie geslin gerd. Toen raakte een lichaamsdeel de handle, waardoor deze rechtop ging staan en de machine deed stilstaan. Het totaal verminkte lijk werd in stukjes en brokjes uit de machine gehaald. De man moet op slag zijn gedood. Het slachtof fer laat een vrouw en 7 kinderen achter. VELSEN'S FINANCIEN ZEER SLECHT. De gemeenteraad van .Velsen heeft be sloten: 1. de opcenten op de fondsbelas ting te verhoogen tot 100; 2. de gemeen te te rangschikken in de derde klasse (alleen de S.D.A.P. stemde tegen); 3. de vaqantietoeslagen aan de werklieden in te trekken (idem)4. de reductie op den gasprijs bij afneming van meer dan 500 kub. m. in te trekken; 5. bij het bedrijf O. W. op te heffen de functie van ad junct-directeur; één opzichter van de le en van de 2e klasse; 6. de kosten der leermiddelen te verlagen; 7. voorts nog eenige besparingen op andere uitgaven aan te brengen. Tenslotte werd nog z.h.s. besloten bij de regeering eene bijdrage van 466.984 aan te vragen tot dekking van het te kort. INCIDENT IN DE LIMBURGSCHE STATENVERGADERING. In de gister gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Limburg werd breed voerig gesproken over de levering van Duit- sche materialen aan den provincialen water staat en aan de gemeenten in Limburg. Maatregelen daartegen werden gevraagd. Bij deze gelegenheid liet een socialistisch lid, de heer Ubaghs uit Maastricht, zich ontvallen, dat in Duitschland een hond van de ketting is losgebroken en dat deze weder om dient te worden vastgelegd. De commissaris der koningin verzocht den spr. deze woorden te herroepen. De voorzit ter der sociaal-democratische fractie, de heer Paris, achtte deze woorden eveneens onge past en verzocht den heer Ubaghs deze ter wille van den voorzitter der vergadering \erug te nemen. E? heer Ubaghs antwoordde; „Dat nooit". Daarop verklaarde de voorzitter der sociaal-democratische fractie, dat de woor den van zijn partijgenoot in deze vergade ring zeer ongepast zijn. Gedurende de verdere besprekingen werd uit de vergadering geprotesteerd tegen het optreden van nazi-elementen in Limburg. Deze elementen trachten in ons vrije Neder land onrust te brenge onder een groot deel der bevolking. Maatregelen daartegen wer den gevraagd, onder algemeene instemming van de vergadering. DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Tijdens een onweer boven Winschoten en omgeving is gistermiddag te Winschoterzijl de ruim 20-jarige arbeider H. Venema dooi den bliksem getroffen en gedood. UITVOER VAN RUGSPEK. Voortaan alléén door de Varkens- centrale. De Ned. Varkenscentrale maakt be kend, dat met ingang van Maandag 17 Juli 1933, de uitvoer van rugspek, ook naar andere landen dan Duitschland, door haér zal geschieden. Belanghebbenden bij den export van dit artikel naar andere landen dan Duitschland, kunnen zich nu reeds om inlichtingen wenden tot de Nederland- sche Varkenscentrale. ONTSLAG WACHTGELDER. Redigeerde communistisch school- blaadje. Het Volk meldt; De onderwijzer op wachtgeld A. Groenen stein te Krommenie, wiens pogingen om een libertaire school voor de Zaanstreek te stich ten op een mislukking uitliepen, heeft bericht gekregen, dat hij met ingang van 1 October geen wachtgeld meer zal ontvangen omdat hij heeft deelgenomen aan het samenstellen van het communistische schoolkrantje School Echo" Dit blaadje, waarin o.a. een artikel over i r - den Volkenbond voorkwam, is uitgegeven door de communistische pioniersgroep te Krommenie, van welke kinaervereenjging de heer Groenenstein leider is. c De politie nam het krantje in beslag en zond het toe aan het departement van onder wijs, dat na onderzoek heeft bericht, dat de herplaatsing van. den heer Groenenstein bij het onderwijs niet wenschelijk is/*P"' •V* OVERTREDING DER ARBEIDSWET IN WINKELS VAN JAM IN. Filiaalhoudsters zijn niet aanspra kelijk. B. en W. van Haarlem hadden in den z.g.n. „bollentijd", in April j.1., ontheffing verleend van de bepalingen der winkelslui tingswet, waardoor o.a. de vier winkels van de firma Jamin Zondags den geheelen dag geopend mochten blijven. De filiaalhoud sters kregen dan ook van het hoofdkantoor te Rotterdam order, de winkels geopend te houden. Blijkens het arbeidsregister mocht echter door het personeel op Zondagen slechts vier uur gewerkt worden, welke bepaling in alle vier winkels werd overtreden. De arbeidsinspectie maakte proces-verbaal op en gister werd de zaak voor het kanton gerecht te Haarlem behandeld. Als ver dachten waren gedagvaard de heer Jamin en de vier filiaalhoudsters. De heer Jamin was niet verschenen, doch aan een ambtenaar der arbeidsinspectie, die hem te Rotterdam had gehoord, had hij verklaard, nimmer op dracht gegeven te hebben om in verboden tijd te werken. Hij vond dit echter te prijzen, als het personeel dit toch deed. De ambtenaar van het O M. zeide, ook de filiaalhoudsters gedagvaard te hebben, omdat hij uitgemaakt wilde zien, wie er verant woordelijk was voor de naleving van de ar beidswet. Hij was van oordeel, dat dit een opportuniteitskwestie was. De heer Jamin meent, dat de filiaalhoudsters verantwoor delijk zijn en beroept zich daarbij op een von nis van den kantonrechter te Rotterdam, doch het is gebleken, dat het hoofdkantoor te Rot terdam alle arbeidszaken zelf regelt en dat de arbeidskaarten van het personeel worden onderteekend door den heer Jamin zelf en niet door de filiaalhoudsters. De kantonrechter vond, dat het personeel op deze wijze tusschen twee vuren wordt ge plaatst. Als het de orders van het hoofdkan toor opvolgt en de winkels op Zondag lan ger dan vier uur openhoudt, overtreft het de arbeidswet. Volgt het de orders niet op, dan volgt waarschijnlijk ontslag. De vier filiaalhoudsters werden vrijge sproken en de heer Jamin werd veroordeeld tot acht geldboeten van 10, daar in totaal acht winkelmeisjes in verboden tijd hadden gewerkt. RIJKSDIENST DER WERKLOOSHEIDS VERZEKERING EN ARBEIDS BEMIDDELING. De Directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat de werkloosheid onder de 608.000 leden van ingevolge het werkloos heidsbesluit 101? gesubsidieerde vereenigin- gen in de week van 19 tot en met 24 Juni 1933 heeft bedragen 24 zij is in verge lijking met de week 5 tot en met 10 Juni slechts met een gedeelte van een procent ge daald, Bij 1059 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 24 Juni 1933 in totaal 301351 werkzoekenden ingeschreven, waar onder 287.482 mannen. In totaal waren werkloos 275.585 personen, waaronder 266.499 mannen. Op 10 Juni 1933 bedroeg het totale aan tal ingeschrevenen bij een ongeveer gelijk aantal organen der openbare arbeidsbemid deling 308.781, hiervan waren werkloos 282.409 personen, waaronder 267.902 man nen. Het aantal ingeschreven werkzoekenden is derhalve verminderd met 7.430; het aan tal werkloozen met 6.824. Sinds de laatste maanden is er in de metaalindustrie eenige opleving waar te nemen. Deze blijkt uit onderstaande cijfers betreffende het aantal werkloozen in de groep metaalindustrie, dat ingeschreven was bij 55 arbeidsbeurzen. Kippen omgekomen. Dinsdagavond ongeveer 11 uur onstond brand in de woning van M. van Tilburg in de Zandstraat te Herpen. De brand werd het eerst ontdekt door de buren, die onmid dellijk de bewoners waarschuwden, waardoor zij zich bijtijds in nachtgewaad in veiligheid konden stellen. De brandweer stond door gebrek aan water machteloos tegenover het vuur. Huis en inboedel alsmede een aantal kippen gingen in de vlammen verloren. Ver zekering dekt de schade. Kantoor communistische partij te IJ muiden verwoest. Het pand in de Middenhavenstraat aan de Zuidzijde der Visschershaven te IJmuiden, waarin behalve een kistenfabriek ook een af- deeling van de Comm. Partij Holland is ge vestigd, is geheel door brand vernield. De oorzaak van den brand is onbekend. Coöp. bakkerij afgebrand. Gisternacht is de coöperatieve bakkerij te Jubbega (Fr.) afgebrand. De oorzaak is on bekend. KORTE BERICHTEN. In het Jaarbeursgebouw te Utrecht heeft de Nederlandsche Bond van Boekbinders patroons zijn 24 Jaarvergadering gehouden onder leiding van den heer F. L. v. d. Borst. DIEFSTAL MET BRAAK EN AFPERSING. Voor de Utrechtsche rechtbank hebben gisteren terechtgestaan de 33-jarige schipper J. B. K. uit Amsterdam en de 22-jarige va rensgezel H. R. uit Zaandam, wegens dief stal met braak en afpersing. In een nacht van Zondag op Maandag in de maand Maart van dit jaar hadden twee personen in de woning van de 58-jarige café houdster mej. Haks te Mijdrecht ingebroken, de bewonster. die reeds sliep, mishandeld en gedwongen het in het huis aanwezige geld aan te wijzen, waarmede ze verdwenen. De buit bedroeg 37, benevens sigaretten en eenige sieraden. Voor dit feit hadden beide personen zich gisteren voor de rechtbank te verantwoorden. De schipper bekende het misdrijf te heb ben gepleegd; de varensgezel ontkende in deze zaak eenig aandeel te hebben. De president deed voorlezing van enkele stukken uit het dossier, o.a. van een brief, welke door den varensgezel zou zijn geschre ven over de verdeeling van den buit. Verd. ontkende hem geschreven te hebben, hoewel getuige-deskundige v. d. Laan verklaarde, dat er tien punten van overeenkomst waren met het geschrift van een brief, welken verdachte erkende wel geschreven te hebben. Verder was er een jas van den varensgezel gevonden met bloedvlekken, waarvan hij de herkomst niet kon zeggen. De caféhoudster verklaarde, dat de man nen haar met nog meer geweld gedreigd had den. Zij was na dien overval nog vier maan den onder geneeskundige behandeling ge weest. Een inwoner van Wilnis. als getuige ge hoord, verklaarde dat vernachten bij hem waren geweest, die gevraagd hadden, waar het geld bij de caféhoudster te vinden was. Dé officier van justitie wees er in zijn re quisitoir op, dat verdachten buitengewoon brutaal te werk waren gegaan. Hij achtte het wettig en overtuigend bewijs geleverd en eischte voor ieder een gevangenisstraf van 3 jaar met aftrek van de voorloopige hechtenis. Uitspraak 25 dezer. DE FILM-BOYCOT-ACTIE DER O. S. P. Gisteren heeft voor de vacantiekamer der Rotterdamsche rechtbank gediend de zaak van de N.V. Bioscoop maat schappij Luxor contra de bestuursleden van de Federatie Rotterdam der O S. P. den heer G. A. v. Oorschot en mr. C. A. de RuyterDe Zeeuw die een eisch van schadevergoeding van 10.000 heeft in gediend. Namens eischeresse stelde mr. A. F. Zwaardemaker zich procurelr. Mevr. C. A. de RuyterDe Zeeuw kwam voor gedaagden op. Op haar verzoek werd de zaak veertien dagen aangehouden voor conclusie van antwoord. BELEEDIGING EN OPRUIING. Louis de Visser en Roestam Effendi in hooger beroep. Het gerechtshof te Arnhem behandel de gister in hooger beroep de zaak tegen het lid der Tweede Kamer, L. de Visser, en tegen Roestam Effendi. Beiden had den gesproken op een openbare verga dering te Tiel, waarna tegen den heer De Visser een vervolging was ingediend wegens beleediging van Rijkspresident von Hindenburg en tegen Roestam Ef fendi wegens opruiing. De rechtbank te Tiel had eerstgenoemde van het hem ten laste gelegde vrijgesproken, terwijl de ander veroordeeld werd tot 200 gul den boete of een maand hechtenis. In hooger beroep, dat de officier van justitie had ingesteld, heeft het Arnhem- sche Hof thans de vrijspraak van den heer De Visser bevestigd, terwijl de straf tegen den heer Roestam Effendi gewijzigd werd in een gevangenisstraf van één maand. VERDACHT VAN BRANDSTICHTING. Drie personen vrijgesproken. De rechtbank te 's-Hertogenbosch deed heden uitspraak in de strafzaak tegen C. T. v. d. H,, oud 37 jaar en L. D., oud 56 jaar, beiden arbeiders te Eindhoven terzake, dat zij op 26 Februari j.1. te Eindhoven hadden ge poogd brand te stichten in de woning van F. D. Zij werden door de recherche in het huis, waarin petroleum was gegooid, aange houden. F. D., oud 31 jaar, arbeider te Eindhoven, had ook terecht moeten staan, dat hij aan deze verdachten de middelen en inlichtingen had verstrekt tot brandstichting in zijn woning. De officier van justitie had tegen de ver dachten onderscheidelijk 6-, 6- en 5 jaren ge vangenisstraf geëischt. Zij werden alle drie vrijgesproken. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. De opname ui de rubriek, bewijst geenszins dat de redactie er mede instemt Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoekt ondergeteekende een plaatsje in uw veel gelezen blad, naar aan leiding van het ingezonden stuk van 12 Juli 1933. Bij voorbaat mijn dank. Daar wordt geschreven, dat de tuinders zelf hun groenten gaan uitventen. Dat is niet meer dan billijk, daar die menschen op de veiling ook niets voor hun waar krijgen. Dat het schade is voor de bestaande hande laars, kan ik niet begrijpen, daar de een maar een auto koopt om er mede te venten, en de ander een driewieler motorfiets. Als de bestaande handelaars ook eens zelf hun aardappelen op de veiling kochten (en ze niet lieten koopen door grossiers), dan konden zij ze misschien ook voor 3% cent verkoopen, daar de boeren op Langendijk en andere plaatsen toch gemiddeld 1 cent per K G. krijgen. Dat is mij dunkt genoeg bekend. Maar het is gemakkelijker om ze van een grossier te koopen, want dan worden ze voor de deur neergezet. Maar die grossier rijdt met een mooien luxe-auto en heeft dan weer een paar knechts om ze rond te brengen en zoodoende komen die aardappelen van 1 oent per K.G. aan de veiling, voor 6 cent per K.G. in den winkel, en dit alles gaat ten koste van de ge bruikers. Want die moeten toch den luxe auto van den grossier betalen. Als de winkeliers ook zelf hun kersen en ander fruit zoo van de veiling betrokken, dan kon men het net zoo goedkoop geven als „Jan de Scharrelaar". Maar dat moet ook van den grossier komen, omdat ze dan een week of langer crediet hebben. Maar als men Held in den zak heeft, kan men.op iedere vei?. ling terecht. Dan behoeft men niet af te han gen van een grossier, want die hebben mooie, nieuwe gebouwen, een boekhouder, en een paar knechts, dus dat moet het publiek weer betalen. Ik geef de bestaande handelaars ge lijk, dat meer controle uitgoefend moet wor den op weegwerktuigen, want dat laat wel eens wat te wenschen over. En dan moest er ook heelemaal niet meer met onsters of fami- lieweegschalen gewogen worden. Want als men met een weegschaal weegt, willen de menschen toch een doorslag, en dat kan men op een onster of familieschaal niet zien. Ik kan de onderteekenaars van dat ingezonden stuk niet begrijpen, wat zij bedoelen met; zwendelarij of oplichterij. Is het soms om dat de waar van een scharrelaar niet zoo foed is als van een bestaanden handelaar? lij dunkt, het publiek is wijs genoeg en ziet best wat gepresenteerd wordt. Ten tweede is niet noodig om 2e of 3e soort producten aan den man te brengen, daar de le soort vrij wel steeds den minimumprijs opbrengt. We ten de bestaande handelaars wel, hoe de scharrelaars de stukjes aan elkaar moeten knoopen? Velen van die „oneerlijke scharrelaars" moeten toezien, hoe de bestaande handelaars op hun handel minachtend neerkijken en het product zoo goed als waardeloos bij hun cliënten aanprijzen, in de hoop, dat deze toch maar niet koopen bij, „die oneerlijke handelaars". Ik kan niet begrijpen, dat er nog eerlijke bestaande handelaars zijn, die met een fami lieschaal wegen, daar er mij dunkt door de kleinhandelsvereeniging toch voldoende op gewezen wordt, dat een dergelijk weegwerk tuig niet aan de gevraagde eischen voldoet. Als men beleefd bij het publiek aan de deur komt, en men vraagt of er nog versche groen ten of fruit noodig is, mogen wij dat dan gelijk stellen met bedelarij? Of, wanneer een „oneerlijke handelaar", zonder het publiek lastig te vallen door te bellen, schreeuwende en roepende zijn waar aanbiedt? Ik geloof niet, dat dit den naam „bedelarij" kan dra gen. Menige huisvrouw klaagt tegen „de oneerlijke handelaars", dat de groenten en fruit in deze tijden niets waard zijn, en dat de huisvrouw ze toch maar steeds peper duur betalen moet bij „de eerlijke hande laars". Ik kan niet begrijpen dat een kuiper groen- tenboer kan worden en niet weer naar zijn oude vak terugkeert. U, mijnheer de redacteur, nogmaals mijn vriendelijken dank voor de geboden plaats ruimte. Achtend, G. SCHEKKERMAN. HET GEHEIM DER TUBERCULOSE ONTDEKT. Geachte Redacteur, Het is naar aanleiding van het artikel van dr. S. in uw blad van Zaterdag j.1. onder bo venstaande titel, dat ik u beleefd eenige plaatsruimte verzoek. Wanneer ooit een ontdekking werd gedaan op medisch gebied, die van gewicht zal wor den voor het menschdom, dan is het wel de ze. Wanneer ooit de menschheid de weten schap dank verschuldigd zal zijn, dan is het wel nu. Ontzaglijk groot is het aantal uit vindingen en ontdekkingen geweest, gericht op vernietiging van menschenlevens, welke ons met afschuw en ontzetting vervullen. Doch nu breekt een lichtstraal door het donker van den tijd, die 't hart weer van hoop kan doen kloppen. Want dat de ontdekking van dr. Klein uit Weenen dat zal zijn lijdt m.i. geen twijfel, gezien de feiten en inlichtingen welke dr. S. ons in zijn artikel heeft gegeven. Wanneer eindelijk de bestrijding eener ziekte die ieder bedreigt, hetzij rijk of arm, met z'n vreeselijke gevolgen, eindelijk met succes zal kunnen worden gevoerd, ja, zelfs zooals dr. S. zegt, zware ziekenbacillen vrij gemaakt kunnen worden, dan zal het levens geluk van duizenden en nog eens duizenden, gegrondvest op een gezond leven, weer te- rugkeeren in evenzoo vele gezinnen. Het artikel geeft den indruk, dat op dit gebied de tijd van experimenteeren reeds voorbij is en begonnen kan worden met de organisatie van ae inrichting der benoodigde innalatoriums. En nu 't éénmaal zoo ver is, nu dan ook: dehandaan de ploeg! Waar Noordholland een provincie is, waar de t.b.c. in erge mate heerscht, lijkt het mij toe, dat Alkmaar als centrale plaats in Noordholland boven 't Noordzeekanaal, uitermate geschikt is voor de vestiging van een inhalatorium. Om te beginnen zou een commissie van ge- neesheeren en invloedrijke burgers kunnen worden ingesteld om het vraagstuk in studie (e nemen. Dat is alvast een eerste stap. Deze commissie zou voorloopig belang loos moeten werken en moeten onderzoeken, wat ongeveer de kosten der behandeling zul len zijn en of 't noodzakelijk is dat sommige patiënten ter behandeling moeten worden op genomen. Het schijnt mij toe, in aanmerking genomen, dat zooals dr. S aangeeft, bij zware zieken genezing intreedt reeds na en kele maanden inhaleeren, dat voor de lich tere gevallen geen opname noodig is. Deze zullen nog veel vugger de genezing kunnen bereiken. De tot nu toe gevolgde methode van be strijding is buitengewoon kostbaar, terwijl het resultaat nog dikwijls negatief is, en velen toch niet van een ontijdigen dood' ge red kunen worden. De methode van Dr Klein, waarbij 70 tot 80 van de gevallen wordt genezen en waarbij ik vermoed, dat van de overige procenten er nog wel bij zul len zijn die een belangrijke verbetering on dergaan, kan dunkt mij zeker niet kostbaar der zijn, ja, zal op den duur een groote be sparing brengen en hierbij denk ik vooral aan de uitgaven van de Raden van Arbeid op dit gebied, terwijl ook uit andere kassen enorme bedragen aan de bestrijding der t.b.c. wegvloeien. Zoo ooit, dan is het nu tijd, dat alle orga nisaties op dit gebied de handen ineenslaan, onder leiding van de mannen der weten schap. In de eerste plaats tot heil der zieken, ten 2e het tegengaan der verspreiding onder niet aangetaste menschen, ten 3e uiteindelijk tot besparing van kosten. c Ik weet wel, dat nieuwe paden niet zoo ge- makke! uk worden betreden, maar toch ik en zeker velen met mij, dat miin weerklank moge vinden bij hen die styh eerste plaats geroepen zijn het ijcj1'n welzijn te bevorderen en een aansnort 'ÜH om in deze nieuwke richting zich te Zal ren en gezamelijk iets te bereiken ,et- Moge spoedig in uw blad de meded^i- verschijnen dat pogingen tot het onr^ eener commissie als door mij aange^I. 't werk worden gesteld. - en i# Van de belangstelling van velen ka„ redactie zich overtuigd houden. «t U beleefd dankend yoor de verleon^. ruimte, Hoogachtend, Uw abonnee ff. per 100 K.G. 0.80-/ 2.30; Aardbeien 100 slof 25-/ 50; Aalbessen per pond 6—10; Andijvie per 100 StU]q pond 27; Kropsla per 100 stuks 0 5oü. 1.80; Komkommers per 100 stuks f\ 4; Meloenen per 100 stuks 20—5J Postelein per bakje 30—42 cent; Peulen r*,1 100 pond 6—10; Rabarber per 100 U 2—4.50; Roode kool per 100 Kt» 1.80; Selderie per 100 bos 0.50—1 Spinazie per bak 0.42—1Snijboon» per 100 stuks 8—15; Dubbele sperde! boonen per 100 pond 13—15; Tuinbon, nen per 100 K.G. 0.60—1.50; Tomaten per 100 K.G. 5—8; Uien per 100 b(* 1.50—3.70; Wortelen per 100 bos 350 jH4; Zwarte bessen per 100 pond 8_ HOORN, 13 Juli 1933. Op de kaasmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 10 sta pels kleine fabriekskaas 18, per 50 K.G.' 15 stapels kleine boerenkaas 20; 3 stapels boerencommissiekaas 18.50. De aanvoer bedroeg 17141 K.G. De handel was goed BROEK OP LANGENDIJK, 12 Juli '33. Langendijker Groentenveiling. 3100 stuks Bloemkool le s. 8.60—11.90, 2e s. 4 70 5.30 per 100 stuks; 30000 K.G. Roode kool les. 2.40-/ 2.90; 1600 K.G. Gele Gele kool le s. 5—5.10; 2100 K G Witte kool le s. 1.90—2.30; 1125 KG Uien: zilver drielingen 3.50, gele nep 6.80, zilvernep 7.40—8;' 22 K.G. Sla. boonen 2526; 10800 K.G. Tomaten: A 12.10, B 13.60-/ 13.90, C 9.20, CC 7.20; 325000 K.G. Aardappelen: Sch. muizen 0.752.10, Blauwe 2 90, Drie lingen 0.751.50, alles per 100 K G.; 575 bos Wortelen 5.60—5.90 p. 100 bos. SCHAGEN, 12 Juli 1933. Op de heden gehouden weekveemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 40 Paarden 100—350; 1 Veulen, prijs niet genoteerd; 17 Gelde- koeien (mag.) 60—140; 65 Geldekoeien (vette) 140—220; 7 Kalfkoeien 100- 175; 14 Pinken 3850; 46 Nuchtere kalveren 5—14; 165 Schapen (vetvv\ 1013.50; 83 Lammeren 47; 2? Varkens, vette per K.G. 32—34 cent, magere 1218; 114 Biggen 9—13; 24 Kip pen 0.40—1 EIERVEILING SCHAGEN. SCHAGEN, 12 Juli 1933. Op de heden gehouden eierenveiling waren in totaal 98000 stuks kipeieren aangevoerd, waarvan de prijzen als volgt: 5254 2.10; 55—57 2.10—2.30; 58-60 2.20—2 40; 61 —63 2.302.50; 64—67 2.40- 2.60; 37 kalkoen eieren 3.90—4 en 2000 stuks Eendeieren 1.60—1.70. NOORDSCHARWOUDE, 12 Juli 1933. 193600 K.G. Aardappelen: Schotsche mui zen 0.752.40, Groote Schotsche muizen 0.751, BI. Eigenheimers 1.50—' 1.90, Drielingen 75—80 cent; 1300 K.G. Zilveruien: drielingen 2 903, Zilver- nep 7.40—8.10; 11 K.G Peulen 12; 300 K.G. Tuinboonen 1.701.90; 550 K.G. Roode kool 3.10; 4000 K G. Witte kool 1.20—2.70, alles per 100 K.G.; 100 stuks Bloemkool 8.909.90 per 100 st. WARMENHUIZEN, 11 Juli 1933. Sch. muizen 0.75-/ 1.70, grove 0.75-/ 1, drielingen 0.751.30; BI. Eigenheimers 1.80—2.30; Zilvernep 6.60: Bloemkool le s. 10.30—10.40, 2e s. 3.70. Aanvoer: 87950 K.G. Aardappelen; 75 K.G. Zilveruien en 127 stuks Bloemkool. PURMEREND, 12 Juli 1933. „Afslag- vereeniging Beemster, Purmerend en Om streken". Aardappelen: Schotsche muizca 2052 cent, BI. Eigenheimers 3963 ce:;t, Schotsche muizen (kieire) 2036 cent per kist, 25 K.G.; Tuinboonen 2123 cent pet kist, 15 K.G.; Peulen 110 per kist, 50 K.G.; Dopertwen 2.506 per kist, 50 K.G.; Roode Aalbessen 929 per 100 K.G.; Zwarte bessen 1824 per 100 K.G.; Klapbessen 0.30—1.30 per 10 K.G.; Perziken 2.30—8.70 per 100; Aardbeien 2646 ccit per doosje (1 K-G)» Komkommers 2—4.90 per 100; T°m* ten: A 11—18, C 6—13 per 100 K G.; Bloemkool 223 per 100; Spina zie 1668 cent per mand, 6 K.G.; Postelein 4672 cent per mand, K.G.; Sla 0.5O— 3 per 100 krop; Andijvie 1246 cent per kist; Pieterselie 14 per 100 bos» Selderij 16 per 100 bos; Rabarb^ 3.40—6.60 per 100 bos; Wortelen 4 80 13.50 per 100 bos; Slaboonen 4.20— 4.40, Snijboon en 2.70—4.80 en Blauw- schokken O.P1— 1.85 per 15 K G. BEVERWIJK, 12 Juli 1933. Sla 2<M0 cent per kist, Peen 10—15 cent; hout 3—1 cent per bos; Doppers 714 cent; Br. Cap- 916 cent; blis abband 1325 cent; Ris pers 1217 cent: groene 7—9 cent; Peu'^ 1728 cent; druiven 50—60 cent; tomaW» 824 cent; tuinboonen 35 cent; dik 30— 40 cent; Snijboonen 40—46 cent; bruikpeen 11—13 cent; Spinazie 16 cent; Po^ele® —11 cent per K.G.; Blomkool 6—15 een» Komkommers 2—5 cent; Perzik 3—8 cent I* st.; Aardbien (rijp), zwart en rood 25-- ct.per slof; Frambozen per doos 19— Er waren ruim 2000 X 17 K.G. aaraapP£ len aangevoerd, waarvan de pnjz®) volgt: muizen 1.50—2.25; dne!™v 1.25—1.50, knollen I, blauwe ei^ 3^325 fl J..

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 8