yicouUtciaai 'flieuws JCeckS.Sc/iotxt £aatste Aeeicfiten Jmgezonden Stukken Jijdscficiftm Jtheepstijdiuqe* SECRETARIS VAN BRïTSCHEN SPOORWEGBOND OVERLEDEN. C. T. Cramp door beroerte ge troffen. Hedenmorgen overleden. STOOMVAARTLIJNEN. Stoomvaart Mij. Nederland. Kon. Holl. Llovd. Lindbergh kon niet starten. Kolonel Lindbergh en zijn vrouw, die ge hoopt hadden op hun vlucht over de Noorde lijke route het eskader van Generaal Balbc te Cartwright op Labrador te ontmoeten, konden gisteren tengevolge van een dichten misten den hevigen regen in het Zuiden van New Foundland niet vertrekken. Als het weer gunstig genoeg is, zal de start vandaag plaats vinden. VARIA UIT DE VOGELWERELD. Het puttenvan den Putter of Distelvink. Het „Journal tür Ornithologie" (1933, 1) bevat een uitvoerige verhandeling over bo venstaand onderwerp van dr. J. A. Bierens de Haan, de resultaten vermeldende van de door hem in het Laboratorium voor Dierpsy chologie van het Kon. Zoöl. Gen. „Natura Artis Magistra'' en het Zoölogisch Instituut te Amsterdam daarover gedane onderzoekin gen. Vooraf gaat een bespreking van ter zake dienende historische en taalkundige vragen. De uitkomsten der proefnemingen met on derscheidene vogels deed zien, dat bij hen verschillende overgangen voorkomen tus- schen gevallen, waarin de situatie den vogel geheel en al begeeft en die, waarin deze laatste haar volkomen beheerscht. Dr. B. de l'H. stelt, uit dit oogpunt bezien, de volgende reeks op: lo. Begrip om het wagentje aan het koord op te trekken, ontbreekt geheel; tot een leeren .vasthouden van het door experimentator op getrokken wagentje komt het nog minder. De vogel brengt het niet verder dan tot een nut teloos uitstrekken van den hals (één der Put ters, één der 2 Vinken en de beide Sijsjes). Men zou kunnen meenen zoo teekent dr. B. de H. hierbij ana dat begrip om het wagentje vast te houden, aanwezig kan zijn, terwijl dèt om het op te trekken ontbreekt. Daartegen pleit echter, dat schrijver's poging om de beide Sijsjes het koord te leeren neer drukken, zonder gevolg bleef. 2o. Begrip, het wagentje op te trekken, ont breekt; het herhaaldelijk pikken in het koord, waaraan het wagentje hangt, maakt ,het waarschijnlijk, dat de vogel het koord als verband houdende met het wagentje en het voedsel beschouwt, wat een eerste voor waarde voor het aantrekken van het wagen tje is Ook zou het mogelijk zijn, dat het pik ken slechs een emotioneele handeling is, op gewekt door de mislukte pogingen om het voedsel te bereiken (één der beide Groenlin- gen en éné der 2 Kneutjes). 3o. Begrip, het wagentje behoorlijk op te trekken, ontbreekt, ofschoon uit het heftig rukken en trekken aan het koord wel een zeker begrip valt af te leiden, dat het voed sel door middel van dat koord naderbij te brengen is (éné der beide Groenlingen en één der 2 Vinken). i 4o. Begrip, het wagentje op te trekken is aanwezig, doch niet om het met een poot op zijn hoogsten stand te houden (één der 2 Kneutjes). 5e. Begrip van het optrekken van het wa gentje is primair aanwezig; om het, door het koord neer te drukken, vast te houden, is niet direct primair aanwezig, doch pas secun dair verkregen (één der Putters). 6e. Begrip, het wagentje op te trekken en (wellicht ook) het vast te houden is primair aanwezig (één der Putters). Uit een en ander trekt dr. B. de H. de vol gende conclusies: Eerstens wordt door de belangrijke indi- vidueele verschillen tusschen de 3 Putters nog eens bevestigd, dat het „putten" geen in- stincts-, maar een op concreet begrip der situatie berustende, oordeelkundige ver standshandeling is; bij deze, van inzicht ge tuigende handelingen toch treden juist indivi- dueele begaafdheidsverschillen vaak zoo dui delijk aan den dag. Voorts blijkt, dat niot alleen Putters een zoodanig begrip van de gegeven situatie bezitten, wat bovendien door irnededeelingen van correspondenten, Sijsjes betreffende, nader werd beves tigd. Eindelijk meent schrijver nog, dat men uit zijn experimenten zoun kunnen afleiden, dat de Putter niet alleen om zijn mooi vederkleed voor het „putten" wordt uitgekozen maar ook omdat hij voor het verrichten van dat kunststukje een zekere begaafdheid schijnt te bezit ten, aangezien zijn 3 Putters evenzeer (naar willekeur als de overige proefdie ren gekozen waren. Bij de Putters vindt men dus zoo zegt dr. B. de H. aan het slot zijner ver handeling vele individuen, die in staat zijn, zonder verdere oefening of on derrichting een wagentje met voedsel naar zich toe te trekken en (somtijds eerst na eenige oefening) óók vast te houden. Wij moeten aannemen aldus dr. B. de H. dat zij het begrip ervan ;aan een algemeene concrete ervaring 'danken, die Lij in hun vroeger leven aangaande de gevolgen van hun hande lingen verworven hebben, en aan een algemeene begaafdheid deze ervaring op nieuwe situaties toe te passen. Andere, verwante soorten, bezitten dit begrip in mindere mate. A. A. VAN PELT LEICHNER Arnhem, Juli 1933. OUDE NIEDORP. Openbare Verkooping. Ten overstaan van notaris Hilbrand te Obdam, werd publiek verkocht een perceel bouwland, behoorende tot de nalatenschap van Jn. Molenaar Pzn. te Harenkarspel, welk perceel groot 85 aren, 60 centiaren is gelegen aan den ringvaart in den Speketer- polder. Door den kooper moest worden bijbe taald aan achterstallige lasten een bedrag van 100.Kooper werd Jn. Bruin Pzn. te Waarland voor en ten behoeve van P. Bruin Pzn. vrachtschipper te Waarland voor de koopsom van 12.per snees of totaal 433. Collectief arbeidscontract. In een gecombineerde vergadering van de afd. 't Veld van den R.K. diocecanen land en tuinbouwbond met de afdeeling van den R.K. landarbeidersbond is vastgesteld een collectief arbeidscontract met een loonnorm van 30 ets per uur voor landarbeiders. Wesfriesche kanalenplan. Te Waarland is men thans doende, de gronden voor het te graven kanaalvak Oud karspel-Oude Niedorperverlaat aan te koo- pen. Tusschen ambtenaren van den Provin cialen Waterstaat en de verschillende eige naren der benoodigde gronden hebben reeds besprekingen plaats gehad en met meerdere eigenaren is reeds overeenstemming bereikt. Zoo hebben C. Klaver en A. Bos huns ge- heele bedrijf verkocht en zijn tevens percee- len aangekocht van G. Kossen, G Schipper, F. C. Jong, R.K. kerkbestuur te Waarland e.a. URSEM. De rekening dezer gemeente voor het dienstjaar 1930 is bij besluit van Ged. Sta ten van 28 Juni 1933 goedgekeurd, in ont- vangste 44261.68, in uitgaaf 39605 48; batig saldo 5656.20 De kap. dienst wijst aan 33565.57, ontvangsten 30725.37 uitgaaf, batig saldo 2840.20. Het Ned. Zending-Genootschap heeft te Rotterdam zijn 136e jaarvergadering gehou den, onder voorzitterschap van ds. M. Hefting uit Eist. De Geref. Mahnenvereenigingen in Ne derland hebben gisteren te Haarlem haar elfden bondsdag gehouden. De avond tevoren was er een begroetingsbijeenkomst. De bondsdag werd geopend door den voorzitter ds. C. J. ten Boom uit Overschie. GYMNASIUM. Overgangsexamen Klasse la naar lb: Jaap Adriaanse, Lo Beijneveld, Geertje Blad, Mietie Bos, Tjitske Broersma, Jan Burlage, Jan Dekker, Matie van Domselaer, Gerrit van Eelen, Dick Franken, Bernard v. Giesen, Klaas Govers, Kittie ten Holt, Davientje de Lange (t), Thé Lau, Jan Ringers. Klasse Ib naar II: Carl Barkman, Corrie Holsmuller, Nïteke van Kleef, Adri Klein- jan, Dick Korteweg, Wim Krayenhoff v. d L., Ghis Vos, Annie Wagenaar, Jaap van der Winden, Bert Wiebols, Mien Wiggers Klasse II naar III: Kees Berkhouwer, Arie Boomgaard, Tineke Bruins, Bob Castendijk, Henri Eyma, Gooi Heringa, Han Keyman, Herman Lesterhuis, Pim Ninaber, Jaap van Sonsbeek, Piet Visser, Marius Vos. Klasse II naar IV: Anna Augustijn, Gré Bos, André Buyze, Is. de Castro Yohai, Hen- ny Cloeck, Annie Dekker, Annie Gerritsen, Anneke Groot, Han de Groot, Jan Hemelrijk, Hidde Heringa, Jan Keuning, Ninie Kool, Jaap Kokkes, Bessy Schuller, Ernst van Sonsbeek, Jannie v. Walbeek, Bep Weyand, Griet Winder. Klasse IV naar VBram du Bois, Jacques Brutel, Martien Burlage, Dick Emmerling, Bram ten Feld, Joke Folkers, Aleida van Fo- reest, Lex Hiemstra, Jelle Keuning, Freddy Klinkhamer, Gretie Korteweg, Hilda de Lan ge, Nettie Ledeboer, Mies Lely, Jan Lind, Nellie Luyting, Theo Macdonald, Ali Rem, Robby Schweers, Atie Spanjaard, Jant Vo gelenzang, Wim Voorthuysen. Klasse V naar VI: Nelly Bosman, Anneke Bosscher, Bert ten Feld, Hanna Holsmuller, Hessel Lesterhuis B, Wim Maschmeijer, Klaas van Walbeek B, Nora Walraven B, Hans Wilken, Alida Wittop Koning, Kees de Koek. Toelatingsexamen. Toegelaten zijn: P. Adriaanse, P. Baretta, J. J. Barkman, L. Berends, E. A. Beyerinck, C. M. Bloemhoff, J. Th. Bos, A. M. Bos, P. Bruin, N. Degenaar, C. E. Dun, A. A. Eriks, A. A. Ernste, J. W. Franken. E H. J. v. Hees, W L. Hekket, L. J. Hofland, S. A. Holsmuller, A. P. Kikkert, J. Klijn, J. W Koelma, C. J. de Lange, A. B. A. Ledeboer, M. Lely, A. C. Lind, A. M. van Reenen, F. A. v. Rossem, H. Schiphorst, J. J. J. v. Sluijs, J. P. Smits, M. J v Sonsbeek, J. Sijp, A. F. To lenaar, T. H. Wortel, P. Ph. A. Wijers en Ch. L Zaman. Uitbundige Franschman (een kus van dankbaarheid op de wangen van den redder drukkend): „Ah. mijn dappere vriend, hoe kan ik u genoeg danken dat u mijn schoone vrouw gered hebt." Redder JDs er ook kans eh dat u vrouw eb «probeert te bedanken" op dezelfde manier (London Oplnlon)'- M. U. L. O.-EXAMEN. Gister zijn voor diploma B geslaagd: J. v. Es, W. D. Kerskens, H. Allaart en G. Bak te Den Helder, B. Daalder te Bergen en C. Groenveld te Oudkarspel. Vqpr diploma A slaagden: L. C. van Bodengraven en D. G. Beau- champet te Bakkum, G. Kooy te Limmen, J. A. de Vries te Oudesluis, W. B. Zaadnoordijk te Bergen. A. Rijkeboer te IJmuiden, J. Kie- boom te Santpoort. R. S. Amse te Velsen, J. van Amersfoort te Wijk aan Zee en Duin, A. Toeset en H. Z. H. Withaar te Beverwijk, M. Oostwouder, J. Kuiper, T. C. Kohnert en D. J. J. Poll te Alkmaar, C. G. v. d. Wolff, M. Korver en A. Schoen te Castricum, J. Woes- tenburg, J. A. Broekhuis, S. v. Dijk. J. Worm- becker en T. Duivens te Hoorn, M. G. Liets te Avenhorn, J. Geusenbroek en J. Vermeulen te Schagen, C. C. J. Versteeg, E. R. Brouwer en P. Boll te Medemblik en M. T Beunder te Oosthuizen. TE VEEL ONDERWIJZERS. In de komende jaren een onrust barend groot overschot te verwach ten. - Is reguleering van de op leiding mogelijk en wenschelijk? Wij lezen in de Tel.: Er zijn veel jonge werklooze onderwijzers. Er zijn eveneens veel onderwijzers in oplei ding, Er zijn echter weinig vacatures en voor die weinige vacatures komen steeds meer v/achtgelders beschikbaar, die krachtens hoog bevel den voorrang genieten Dit zijn drie harde feiten. De toekomst van duizenden jonge menschen is wel donker. Duizenden! In de „Christe lijke Onderwijzer" werd onlangs een bereke ning gemaakt volgens welke er op 1 Januari 1937 stellig minstens 2500 werklooze chris telijke onderwijzers en onderwijzeressen zul len zijn. En dit op een corps van circa 10.000 chr. leerkrachten. Indien een berekening voor het openbaar en r.k. onderwijs tot een soort gelijke conclusie zou voeren, dan is het aantal werklooze onderwijzers in ons land per 1 Januari 1937 op circa 10.000 te stel len. Een huiveringwekkend cijfer! Terwijl bovendien nog valt te bedenken dat de reken meester van het zooeven genoemde blad de candidaat-onderwijzers, die de stoomcursus sen afleveren (dit jaar nemen ongeveer 1000 jongelui aan de staatsexamens voor onder wijzer deel) buiten beschouwing heeft gela ten. Dat intusschen de perspectieven voor het openbaar en roomsch-katholiek onderwijs gunstiger zouden zijn dan voor het Prot. Christ. onderwijs is niet waarschijnlijk. Reeds in 1931 werd in een katholiek onderwijs- orgaan op den misstand gewezen, dat er om een corps van 13.000 r.k. leerkrachten op sterkte te houden, niet minder dan 4100 jonge menschen werden opgeleid. En gelet op de uitlatingen in andere or ganen o.a. op die van dr. R. v. d. Wijk, die in het laatste nummer van „De Kweekschool" verklaart, dat de pas-geslaagden voor de kweekschooleindexamens bij het openbaar onderwijs geen betrekking zullen kunnen vinden en dat velen van voorafgaande jaren nog geen betrekking hebben gevonden is er niet de minste aanleiding om voor de sol licitanten naar het openbaar onderwijs een hoopvoller naaste toekomst te verwachten. Het noodwetje-Terpstra zal in dit en in het volgende jaar nog tal van onderwijzers in de gelederen der wachtgelders doen plaats nemen. Bovendien zal het ingediende wets- ontwerp-Marchant tot stopzetting van den scholenbouw, eenmaal wet geworden, stellig geen gunstigen invloed oefenen op het aantal komende vacatures. Intusschen functionneert het opleidings apparaat vrijwel normaal. Duizenden studee- ren, om straks aan de desillusie te worden prijsgegeven. De Staat der Nederlanden finan ciert. Elke kweekschoolleerling, die zijn di ploma verwerft, kost het rijk, zoo werd eenige jaren geleden berekend, 2500. Voorts: de stoomcursussen bloeien. Van re guleering is geen sprake. Het gedrang voor de schooldeuren wordt steeds heviger. Geen kinderen, maar onderwijzers hunkeren om toegelaten te worden. Maar de schooldeuren blijven, op een enkele uitzondering na, ge sloten Althans voor de achttien-, negen tien-jarigen. Een kapitaal wordt besteed voor ten deele improductieve doeleinden. Een geestelijk kapi taal verworven voor... toekomstigen ledig gang. Inderdaad, dit is een ernstige toestand Het lijdt dan ook wel geen twijfel of het vraag stuk van de onderwijzersopleiding zal in studie moeten worden genomen. Daarbij zal o.a. de vraag aan de orde moeten worden gesteld of ons land behoefte heeft aan een honderdtal kweekscholen en eveneens of het staatsexamen voor onderwijzer herziening behoeft. Ook zullen de voor- en nadeelen van reguleering ernstig onder de oogen moeten worden gezien. Zou reeds niet veel bereikt worden, indien de regeering jaarlijks cijfers over het vermoedelijk na vier, vijf jaren benoodigde aantal onderwijzers publiceerde? Dan zouden ouders en leerlingen althans niet al te zeer in den blinde tasten. PREDIKBEURTEN. Zondag 16 Juli. Groote Kerk, 10.30 uur. ds. Baar. Kapelkerk, 10 uur, ds. Warners. Doopsgezinde Kerk, 10.30 uur, ds. Keu ning van de Rijp. Geref. Kerk, 8 45 uur (in de Groote Kerk) ds. Mak van Medan en 5 uur (in de Kapel- kerk), ds. von Meijenfeldt. Herst. Apost. Gem., Toussaintstraat, 10 uur en 4.30 en Woensdagavond 8 uur dienst. Vrij Ev. gem., Lindelaan 117, 1015 en S uur, ds. Ruys. ÜIT DE OMGEVING. AKERSLOOT, 10 uur, mej. Thomsen. BERGEN, 10 uur, ds. v. d. Kieboom Evangelisatie Maranatha, de heer Dun, van Alkmaar. Geref. Kerk a. d. Dr. van Peltlaan, 10 uur hulpprediker J. H. Slager, nam. 3.30 uur ds. Mak van Medan. BERGEN AAN ZEE, 10.40 uur, Litur gische dienst, ds. P. J. Molenaar van Den Haag. EGMOND AAN DEN HOEF, 10.15 uur, ds. Nobel. HEILOO, 10 uur, ds. Bloemhoff (tekst Dan. 5 5, onderwerp: Het woord aan den hemel, het woord aan den wand. Nederl. Herv. Evang. Vereeniging, a. d. Kerklaan, 10 uur, ds. J. Weener, van Haar lem. HENSBROEK, 10.30 uur, ds. Rijkx. LIMMEN, 9.30 uur, ds. Baar. NIEUWE NIEDORP, 8 uur, ds. de Leeuw. NOORDSCHARWOUDE, 10.30 uur, ds. Seulijn. OUDE NIEDORP, geen dienst. OUDORP, 10 uur, ds. Groot. (Bevesti ging van een diaken). OTERLEEK, 10.30 uur, ds. Boerendonk. Zaterdagavond openluchtsamenkomst onder leiding van J. Groen van St. Pancras. OUDKARSPEL, 10.30 uur, ds. van Dijk. DE RIJP, 10 uur, ds. Rooker. ST. PANCRAS, 10.30 uur, ds. van Baa ien (H.A.), 6.30 uur, ds. Roobol van Egm. a Zee, dankzegging. (Alles oude tijd). STOMPETOREN, geen dienst, wegens vacature. Zondagavond, 8 uur, openlucht samenkomst onder leiding van J. Groen van St Pancras Evangelisatie, 10 uur, de heer Falter, van Amsterdam. UITGEEST, 10 uur, de heer D. Buijs. Evangelisatiegebouw Sedeur, 10 uur, de heer H. van Doorn, van Alkmaar. 11.40 uur, Zondagschool. URSEM, 8 uur, ds. Klaassen. VEENHUIZEN, 2 uur, ds. Warners. WARMENHUIZEN, geen dienst. WINKEL, vrij evang. gem., West Friesche dijk. Dinsdagavond 8 uur (zomertijd) J. J. Ruijs, Woensdagmiddag, 4 uur, zuster Meijer, kindersamenkomst. NOG DRIE DUITSCHERS UITGEWEZEN. Over dé uitwijzing van den leider der Duitsche nationaal-socialisten, den heer Tykfer te Heerlen, vernemen wij nog dat hem door den commissaris der politie te Heerlen gelast is Nederland te verlaten, waarbij als termijn is gesteld vóór Zaterdagmorgen 7 uur. De heer Tykfer wordt beschouwd als ongewenscht vreemdeling, waarom hem het verdere verblijf in ons land is ontzegd. Don derdagmorgen hebben ook drie andere Duit- schers, die met den heer Tykfer samenwerk ten, van den commissaris van politie last ge kregen om ons land vóór Zaterdagmorgen te verlaten. Het zijn de Duitschers Stollenberg, Kramer en Martin. De laatste is reeds ver trokken. Tijdens een zeer belangrijke vergade ring van het besttuur der National Union of Railwaymen in het Unity Hou se aan de Euston Road te Londen is de secretaris-generaal C. T. Cramp, tijdens een rede plotseling door een beroerte getroffen. Tot groote ontsteltenis van de aan wezigen zakte hij plotseling ineen. Men liep de straat op om een dokter te zoeken en weldra was een medicus aan wezig, die constateerde dat Cramp door een beroerte was getroffen en hem raar een ziekenhuis in het West-End liet overbrengen. Zijn vrouw en dochter werden onmiddellijk gewaarschuwd en kwamen nog in den loop van den avond naar Londen over. Zijn toestand is vrij ernstig en in den lcop van den nacht kwam daar geen verbetering in. Cramp, die 57 jaar oud is, is voorzitter van de Internationale Transportarbei ders Federatie. De Secretaris-Generaal van de Natio nal Union of Railwaymen, C. T. Cramp, is hedenmorgen vroeg aan de gevolgen van de beroerte, die hem tijden? een bestuursvergadering overviel, overleden. Cramp is geboren in 1886. Aanvanke lijk zou hij tuinier worden, doch hij ging over naar het spoorwegbedrijf en was aanvankelijk conducteur, later bureau ambtenaar. In 1911, nadat hij actief lid van den Bond van Spoorwegarbeiders was geweest, werd hij gekozen in het bestuur van de National Union of Rail waymen. In 1918 werd hij voorzitter en in 1920 secretaris van dezen Bond, ter wijl hij in 1931 secretaris-generaal werd. Ook in andere organisaties had hij be langrijke functies en in 1925 werd hij gekozen tot voorzitter van de Inte^na- tiona'e Transportarbeiders Federatie. Als secretaris van den Spoorwegbond speelde hij een belangrijke rol tijdens de algemeene staking in 1926. Cramp was lid van verschillende re- geeringscommissies, o.a. van de Anglo- Russische Schuldencommissie. over me met een ongeladen revolver hij voortdurend de haan spande er Ha arv>a aftrok. Als ik ging slapen, werd- 1 meestal weer de oogen dichtgeplakt «i! handen gebonden. De laatste vijf h.,!? ik niets te eten gehad. Gisteren was - groot aantal menschen bijeen in miin De bandieten dronken veel. Zij bespoHer' en lachten mij uit om mijn zichtbarend Mijn oogen deden verschrikkelijk pijn pleisters en mijn armen waren bijna verir Gisteravond werd ik plotseling naar k? n gebracht in 'n auto en toen werd ik i -j - m irt gezet, waarna zij me zeiden een minuut u stil te blijven staan en dan de pleisters v mijn oogen te verwijderen. Zij reden wetr i ik was vrij". Naar een zoon van James Factor mni deelde, heeft de familie veertigduizend dolt£ aan de bandieten betaald voor de invrijhJ? stelling van zijn vader. NA DE INVRIJHEIDSTELLING VAN JAMES FACTOR. Factor vertelt van zijn ont voering. De „Daily Express" had een onderhoud met den door de bandieten ontvoerden mil- lionair uit Chicago, James Factor, bekend als „Jake the Barber", die gisteren zwak en uit geput door de doorgestane emoties in zijn woning te Chicago is teruggekeerd. Factor vertelde o.a.: „Toen ik uit de auto stapte, waarin mijn ontvoerders mij hadden gezet, werd ik geblinddoekt, doordat over mijn oogen stukken linnen met pleister wer den vastgeplakt. Ik werd in een kelder ge bracht en mij werd gezegd, dat ik het beste deed te probeeren het geld te krijgen. Ik moest den heelen nacht in een stoel zitten en kon mij niet bewegen, omdat mijn handen aan elkaar waren gebonden Den volgenden nacht werd ik naar *en boerderij gebracht. Een der ontvoerders zei me dat ik was „taken for a ride". Ik dacht dat alles gedaan was, vooral toen mij twee revolvers in mijn nek werden geduwd en mij gevraagd werd „Hoe voelt dat?" Zij wilden dat ik brieven aan mijn familie zou schrijven. Ik weigerde. Zij probeerden mij ertoe te dwingen en urenlang stond een man tegen Buiten verantwoordelijkheid van 4 Redacde. De opname in de rubriek, b*wZ geenszins dat de redactie er mede instemt). Mijnheer de Redacteur, Zeer verbaasd zijnde over het bericht <h» in uw courant van Dinsdag 11 Juli 193, stond, wil ik u even mededeelen, dat het on. geluk zich als volgt heeft toegedragen: Ik kwam aan den rechterkant de Oldej. burglaan uit en wilde den Russenwjg fc. gaan, toen juist in de bocht een dame van links kwam. Indien ik in dezelfde richting was doorgegaan, had ik haar in het middtr der fiets aangereden. Dus probeerde ik haai te ontwijken door om te zwenken en toen heeft haar voorwiel hoogstwaarschijnto mijn achterwiel geraakt en is zij gevallen. Toen ik haar hulp wilde verkenen, zei jg dat ik haar stil moest laten liggen, omdat zij haar been gebroken had en dat ik een dokter moest halen. Ik ben toen direct om dr. Bloi gegaan en heb de politie er bij gehaald. Inmiddels was er genoeg publiek bij gom men om haar te helpen vervoeren en heb ik van de politie toestemming gekregen om nasr huis te gaan, daar het hoog tijd was om te melken, 's Avonds heb ik nog bij de politic geïnformeerd en daar gehoord, dat zij pe- ziekenauto naar Leiden was vervoerd. Hopende dat u een en ander recht zult Kt ten, teeken ik: H. BRUIN Sr., Schapenlaan 15, Bergen (N.H.) Het Ster Bulletin brengt ditmaal na toe spraken van Krishnamurti in Californië es Br.-Indië ook een verder verslag der Br.-In dische tournée. Merkwaardig zijn de vragen, op de lezin gen, voor het Theosof. Hoofdkwartier, ge steld: „Hoe kunt ge Theosofie overbodig noemen, als ge zegt, dat ge ze nooit werkelijk bestu deerd hebt?" „Is uw leer geen super-atMs- me?" „Indien gij uw phasen van smart en dwaling doorgemaakt hebt, waarom zouden wij dit dan niet hoeven te doen? Is het geen dwaasheid, alle oude wijsheid te ver werpen?'' Waarop hij steeds weer antwoofi, dat enkel studeeren dwaasheid is, omdat met intens moet levendat wijsheid voor hem be* teekentvrijheid van jalousie, van spijt en egoïsme, en geen uit boeken verzamelde wij» heid. Hiernaast blijkt van groote belangstelling bij het gewone publiek, zoowel als bij Uni- versiteits- en gemeentebesturen, bij studen ten, bij Indische en Engelsche autoriteiten beide. Johan van Oldenbarnevelt (uitr.) 13 Juli te Southampton. Tawali (uitr.) 12 Juli v. Padang. Kon. Ned. Stoomb. Maatschappij, Agamemnon 12 Juli v. Savona toLUorna Ariadne 13 Juli v. Bareelona te Tarra- gona. Bennekom 12 Juli v. Curacao n. LiW pool. Boskoop (uitr.) 11 Juli v. Valpariso. Deucalion 13 Juli v Rott. te Lissabon. Fauna 12 Juli v. Hamb. n. Amst Irene 12 Juli v. Danzig te Stettin. Oranje Nassau 12 Juli v. Amst. te Pari' maribo. Rhea 13 Juli v. Genua te Palermo- Telamon 12 Juli v. Zante n. Lissabon Yenzuela (uitr.) 11 Juli te Colon. Orpheus 13 Juli v. Oporto te Amst. Flandria (uitr.) 12 Juli v.m. 8 u. v. LS» Palmas. Maasland 13 Juli v. Amst. te Hambuffr Stoomvaart Mij. Oceaan. Achilles Japan/Rott. 13 Juli te Sueï- Ajax 11 Juli v. Kobe n. Rott. Alcinous 13 Juli v. Bremen te Amst- Hector, Dairen/Rott.,. 12 Juli v. Tienta®- Myrmidon 13 Juli v. Amst. n. Lond®#- Antenor, Japan n. Rott. 12 Juli v. SlBP" pore. Menelaus, Japai/Rott. 12 Juli v. kong. Rotterdamsche Lloyd. Dempo (Toeristenv.) 13 Juli v. d. N®" sche fjorden te Rott. Kedoe (thuisr. 12 Juli v. Port Said- v Kota Nopan 13 Juli v. Rott. n. HaO*^ HollandAmerika Lifo- jj Damsterdijk, Rott. n. d. Pacifickus» Juli van Cristobal. ,u|j Statendam, Rott. n. New York, I55 nam. 8 uur 5 v. Houthampton. jj Volendom, N. York n. d. Midden- Juli te Funchal. RotterdamZnid-Amerika-Lfl"* Alpherat 12 Juli v. Hamburg te Rott. Alwaki 13 Juli v. Buenos Ayreste KO»* JavaNew-York Lijn- vjj. Sembalan 12 Juli v. New York n. pj- Saleier, New York n. Java, 12 Ju" 1 dang. Tarakan, Java-New York 12 Juh pore,

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 10