DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. WIE IS ADOLF HITLER. Dxtqetijksch Oixvzicht ^Buitenland tBuwenCand No. 166 De Weertsche bladen verletten interessante bij zonderheden over de afkomst van Adotl Hitter. GEFINGEERDE INTERVIEWS? Maandag 17 Juli 1933 135e Jaargang motorrenner vliegt op een s. S.-AFDEELING IN. 1 doode en 4 zwaar gewonden. RECHTEN OP REUZEL EN VET IN DUITSCHLAND VERHOOGD. Wegens de toeneming van den invoer. HANDELSBELEMMERINGEN EN TARIEVEN. Rapport uitgebracht te Londen. Coördinatie van productie en aizet. Beperking van kofiieproductie. HET IS AL WEER ZOO LAAT. 500 dooden in den Gran Chaco. MASSA-ONTSLAG. 1300 mijnwerkers ontslagen. Wat vandaag de aandacht trekt.,, Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v,h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directèur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit twee bladen. fn Oostenrijk houdt men zich de laatste dagen weer zeer druk bezig met Hitier en vooral met de afkomst van Hitier. De Hbld- medewerkcr Nijpels vertelt er o.m. het vol gende van De Oostenrijksche bladen van Starhem berg vervolgen de serie onthullingen over de familie Hitier. Het ging deze bladen den laatsten 1' slecht. Men zocht sinds gerui- men tijd i-.i nieuwen drukker, die crediet wilde geven. Het was dus hoogst noodig, dat men met een nieuwe sensatie kwam, die het publiek weer tot koopen verleidde. Volgens het „Wiener Mittagsblaff' van Donderdag stonden de telefoontoestellen van de „Vaterlandischer Pressverein", de uitgeef ster van de drie Starhembergbladen, sedert dien dag niet meer stil. Uit heel Europa kreeg men aanvragen om verder nieuws. „De correspondenten der groote Europeesche dag bladen, der Fransche en Engelsche bladen, de vertegenwoordigers van de Amerikaan- sche pers, hielden de redactie in een waren staat van beleg". Alles is mogelijk, ook dit. Maar zeker is in ieder geval, dat die zelfde uitgevers de ver tegenwoordigers van Amerikaansche bladen en pers-agentschappen achterna liepen met het auteursrecht van deze sensatie; doch dat ze zoö weinig succes hadden, dat de ge vraagde prijs spoedig van 10.000 op 200 dollar werd verlaagd! Het lijkt intusschen wel of thans het „Oesterreichisches Abendblatt" zijn voor naamste kaarten op tafel heeft gelegd. In de tweede vervolgen komt eigenlijk niets nieuws meer voor. Slechts nadere bijzonderheden over de joodsche Hitiers, die uit Polna naar de streek van Oostenrijk kwamen, waar ook Adolf vandaan kwam; en die daar öf jood bleven öf katholiek wer den Een der weinigen van de eersten, die hier nog leven, een delicatessenhandelaar in de jodenwijk van Weenen, een zekere Müller, volgens den stamboom van den speurder van Starhemberg, kleinzoon van dezelfde jood- srhe grootmoeder als Adolf Hitier ver telde aan den verslaggever der Starhem berg-bladen, waarom hij niet eerder wereld kundig maakte, dat hij een neef was van den tegenwoordigen Duitschen rijkskanselier: „Ik heb niet gedurfd. U begrijpt me Ik had het in het graf willen meenemen. Indien het spoor niet toch gevonden ware. Maar nu. ru kan ik spreken". Dat klinkt niet erg overtuigend Deze Müller vertelde dan o.a. altijd volgens den verslaggever van het „Oest Abendbl.''; maar men bedenke, dat in deze sensatiepers van Weenen wel eens meer be richten en zelfs interviews, later uit den duim gezogen blijken dat, toen zijn grootmoeder stierf, zoo tusschen 1850 en 1860. zijn vader als koopman reisde tusschen Weenen en Polna, en dat hij eens voor zijn moeder een brief moest bezorgen aan de katholiek ge worden Hitiers in Spital (waar de ouders en grootouders van Adolf Hitier werkelijk van daan komen). Wat hij verder vertelde over de zuster van Adolf Hitier, die, ofschoon katholiek, jaren lang keukenmeid was in de Weensche mensa academie judaica, was bekend. Het vermoe den, dat ze het lekker kooschers koken van huis uit kende, bewijst natuurlijk niets. Verder lijkt nog van belang de mededee- ling, die de zuster en opvolgster van den ge storven registerbijhouder van de joodsche gemeente te Polna, Alexander Basch, zou gedaan hebben: n.1., dat kort geleden iemand naar Polna kwam en van haar die registers te leen vroeg, om ze te fotografeeren, zooge naamd omdat zijn eigen familie uit Polna stamde. Toen mejuffrouw Basch ze hem niet wilde meegeven, trachtte hij ze tenminste even in handen te krijgen om ze „buiten in de zon" te kunnen laten fotografeeren Daar de man verdacht deed, weigerde ze ze uit handen te geven. Waarop de man weer in een auto vertrok. Het viel op, dat hij het niet de moeite waard vond afschriften voor zijn stamboom te maken Inmiddels had ik gelegenheid iemand te spreken, die zelf eenigen tijd geleden onder zoekingen instelde naar de jeugd en familie van Adolf Hitier; en die steeds wel den in druk kreeg, dat er iets niet in den haak was met de christenafstamming van den grooten antisemiet; o.a. omdat èn zijn eigen naam, Adolf, en die van zijn moeder, Klara, in dit deel van Oostenrijk nooit door christen in woners gegeven worden aan hun kinderen; zoodat ze, in die omgeving, direct aan joden dom, of joodsche herinneringen doen den ken. Maar diezelfde „deskundige", die zelf in Braunau, Spital en omstreken, de bakermat van den Führer en zijn familie, op onder zoek was, verklaarde onmiddellijk, dat, in dien die joodsche Hitiers van Polna, volgens hit „Oesterr Abendblatt'' eerst in 1844 naar Spital trokken, het onmogelijk de Hit- Iers kunen wezen, waarvan Adolf Hitiers moeder afstamde, omdat hijzelf in Spital in documenten gezien had, dat die Hitiers daar reeds veel eerder, nl. in 1821 gevestigd wa ren De Hitlerbladen in Weenen brengen, als antwoord op wat ze „de leugen van de Ween sche Heimatschutzbladen" noemen, slechts een afdruk uit de maandbladen der Heral- disch-genealogischen Gesellschaft „Adler", van Maart-Mei 1933, waarin de geneoloog K. F. von Frank den stamboom publiceerde van Adolf Hitier, geheel geput uit de doop registers van de kerken van Braunau, Spital en omstreken. Daarin kan men o.a. zien, dat Hitiers vader eerst ingeschreven werd op den naam van de moeder Schicklgruber, later op dien van zijn vader. Deze stamboom geeft ook, als grootmoeder van Adolf Hitier, een Johanna Hüttler, de zelfde schrijfwijze voor dezen familienaam als, volgens een der kieken in de Starhem bergbladen, voortkomt op een ouden graf steen van de joodsche begraafplaats van Polna: nl. op dien van „Rosalia Müller, geb. Hüttler''. Het is nog allemaal allesbehalve helder: misschien kan de Führer zich nog wei „schoonwasschen" van wat zijn Oostenrijk sche vijanden hem thans trachten aan te doen, als antwoord op al de grof- en vijande lijkheden van hem en zijn trawanten, die o.a. Starhemberg steeds aanvallen wegens diens vriendschap met den grooten munttiefabri- kant Mandl. Maar zelfs als dit lukken zal, dan nog zal deze poging van Starhemberg c.s. om Hitier in diens meest gevoelige plek te treffen, van belang blijven; als een Oostenrijksche po ging om het conflict met de heeren van het Derde Rijk steeds scherper vormen te doen aannemen. Lukt het niet ja dan zijn de gevol gen niet te overzien. Een joodsch journalist, die een tijd ge leden iets soortgelijks publiceerde, werd door twee S.S.-mannen in een bekend Weensch koffiehuis met stalen roeden be werkt. Maar sinds dien zijn de nazi's in Weenen al een heele boel gekalmeerd; en wordt het met stalen roeden in hun zak loopen daar al gevaarlijker. PACT VAN VIER GETEEKEND. In het Palazzo Venezia te Rome heeft Zaterdagmiddag de onderteekening van het Pact van Vier plaats gehad door Mussolini en de gezanten Von Hassel, Graham en De Jouvenel. Op het Piazza Venezia had zich ondanks de groote hitte een geweldige menschenmenigte verzameld, die enthousiast uiting gaf aan haar geestdrift over de onderteekening. De middagbladen begroeten het accoord als het begin van een nieuwe periode in de interna tionale betrekkingen en als een tienjarige vredesgarantie voor Europa. 1. De verdragsluitende partijen zullen aangaande alle kwesties overleg plegen en verplichten zich, in het kader van den Vol kenbond te streven naar een op garandeering van den vrede gerichte politiek van samen werking tusschen alle mogendheden. 2. Onverminderd de bevoegdheden der Volkenbondsorganen verplichten de verdrag staten zich, onderling alle voorstellen te on derzoeken, die betrekking hebben op de effectievetoepassing van het Volkenbondssta tuut en in het bijzonder op de artikelen 10 (garantie tegen aanvallen van buiten) 16 (sancties tegen den aanvaller) en 19 (revisie). 3. De niet door de Ontwapeningsconfe rentie behandelde kwesties, die speciaal de vier mogendheden betreffen, zullen gemeen schappelijk opnieuw worden behandeld. 4 Tenslotte bevestigen de verdragsluiten de staten, dat het hun wil is over alle Euro peesche kwesties van Economischen aard overleg te plegen, vooral indien het den Eco nomischen opbouw van Europa betreft, en de regeling dezer problemen te zoeken in hei kader van den Volkenbond. In de praeambule van het Pact wordt ge wezen op de bijzondere plichten der Yerdrag- Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. staten als leden van den Volkenbondsraad en als onderteekenaars van de verdragen van Locarno, alsmede op de verplichtingen, die voortvloeien uit het Kellogg Pact en de in het verloop der Ontwapeningsconferentie ge dane verklaringen, volgens welke de Staten afzien van het gebruik van geweld. Het Pact is gesloten voorloopig voor tien jaar. VRACHTAUTO MET S.A.-LIEDEN VERONGELUKT. Vijftien dooden, 13 gewonden. Zondagochtend te ongeveer zeven uur heeft te Tost in het district Gleiwitz een ern stig verkeersongeluk plaats gehad. Een vrachtauto, waarin zich een uit 35 man be staande muziekkapel der S.A. uit Oppeln be vond, welke op weg was naar Gleiwitz, waar het orkest voor de radio zou optreden, vloog, door tot nu toe onopgehelderde oor zaak, in een bocht tegen een boom. De wa gen, welke geheel werd vernield, reed nog twee telegraafpalen omver, die op de S.A - lieden terecht kwamen. Twee der inzittenden waren op slag dood. Vijftien anderen wer den gewond, waarvan zes ernstig. Van de zwaargewonden zijn in den loop van den ochtend nog twee in het ziekenhuis te Gross- Strehlitz overleden. De bestuurder van den vrachtauto pleegde na het ongeluk zelf moord. ZES HUIZEN BIJ STUTTGART AFGEBRAND. Te Wiesenstein heeft Zaterdagnacht een hevigen brand gewoed. In korten tijd ston den vijf perceelen en een oude schuur in lichterlaaie. De brandweer was tot in den morgen bezig om uitbreiding van het vuur te voorkomen. Zij kon niet verhinderen, dat de reeds door het vuur aangetaste perceelen tot den grond tot afbrandden. De oorzaak van den brand kon niet worden opgehelderd. Men vermoedt, dat hier brandstichting in het spel is. BEIERSCHE MINISTER VAN BINNENLANDSCHE ZAKEN SPREEKT OVER OOSTENRIJK. Aan de Oostenrijksche grens. In het plaatsje Kiefersfelden, dat dicht bij de Oostenrijksche grens, niet ver van het Oostenrijksche stadje Kufstein gelegen, is Zaterdag en Zondag een groote nationaal socialistische „grenslanddemonstratie" ge houden. In het middelpunt dezer betooging stond een uitvoerige redevoering, die gister middag werd uitgesproken door den Beierschen minister van binnenlandsche za ken, Wagener, die te voren door 55 grens gemeenten en door de stad Roseheim tot eereburger was benoemd. In zijn rede zette Wagener o.m. uiteen, dat de Duitsche geest ook in Oostenrijk tot over winning moest komen. Adolf Hitier heeft het Rijk van het bolsjemisme gered. In Oostenrijk zouden ook alleen de nationaal- socialisten het bolwerk tegen het bolsje wisme vormen. Hoe langer men daar de na- tionaal-socialisten vervolgt, hoe meer het bolsjewime groeit. Het communisme meent voor de regeerende mannen van Oostenrijk geen vrees te hoeven koesteren. Het is alleen bang voor het nationaal-socialisme. Voor diegenen bij ons, die mochten gelooven het Marxisme ooit weer in het zadel te kunnen helpen, is in de concentratiekampen nog plaats genoeg. In den loop der demonstratie had ook nog de gouwleider van Salzburg, Scharitzer het woord gevoerd. Hij wees op den stijgenden nood vooral onder de boeren in Oostenrijk en legde er den nadruk op, dat het geweld- regiem van kanselier Dolffus en zijn minis ters niet lang meer kan duren Hoe scherper dit regiem heerschi hoe krachtiger de afre kening zal zijn- Op den straatweg tusschen Mainz Weise- nau en Laubenheim reed de bekende motor- renner en zweefvlieger Bernhart uit Nacken- heim met zijn motor in een van een nacht oefening terugkeerende S.S.afdeeling. Een 32- jarige S.S.-man werd op slag gedood en drie S.S.-lieden en Bernhart zelf werden levens gevaarlijk gewond. Het Duitsche rijkskabinet heeft besloten tot een verhooging van de rechten op reuzel van 75 tot 100 Mark en van de invoerrechten op vet van 36 op 60 mark. Deze maatregel wordt gemotiveerd met de enorme stijging van den invoer van reuzel en vet sedert de depreciatie van den dollar. In dit verband worden de volgende getallen gepubliceerd: In Januari van dit bedroeg de reuzelinvoer 10.600.000 K.G., in Februari 12.600.000 K G. Toen volgde de verhooging van invoerrecht, waardoor de invoer in Maart 3.100.000 KG. bedroeg, in April 4.400.000 K.G. De depre ciatie van den dollar had ten gevolge, dat de invoer in Mei steeg tot 15.600.000 K.G. Bij vet was de ontwikkeling hetzelfde. Indien niet tijdig maatregelen zouden zijn getroffen, zou het geheele vetprogramma van de rijks- regeering overhoop kunnen worden gewor pen. HULDE VOOR DE MOORDENAARS VAN RATHENAU. Op den burcht Saaleck bij Halle is Zon dag in den toren een gedenksteen onthuld, ter herdenking van het feit, dat hier 11 jaar geleden de moordenaars van Rathenau, Fischer en Kern, de hand aan zichzelve sloegen om niet in handen te vallen van hun achtervolgers. Kapitein Ehrhardt hield bij deze gelegen heid een toespraak, waarin hij bij deze her denkingsplechtigheid ook de familieleden van de beide kameraden welkom heette en hun medestrijders, de gebroeders Teschow, begroette. De gedenksteen, die hierop door Ehrhardt werd onthuld, heeft het opschrift: ..Hier stierven op 17 Juli 1922 in den strijd om Duitschland. onze kameraden eerste lui tenant ter zee b. d. Kern en luitenant b. d Hermann Fischer, Brigade Ehrardt". Des middags werd op het kleine kerkhof van Saaleck bij het graf van Fischer en Kern een herdenkingsplechtigheid gehouden Tegen&*a#r passeerden de Rijksleider der SS. Himmler en stafchef Roecher, die van de SS-bijeenkomst in Leipzig kwamen, de re vue van de aangetreden SS-Standarte 26. Himmler zette in een korten toespraak uit een. dat zonder de daad der beide thans her dachten Duitschland nu onder het bolsje wisme had moeten leven. Men moet tot het inzicht komen, aldus Himmler, dat eigen en vreemd leven niet verschoond kan worden, wanneer het om het vaderland gaat. Roehm verklaarde dat de beide dooden voorvechters der S A. en S.S. zijn geweest. De economische subcommissie geeft een rapport uit, waaruit blijkt, dat alle delega ties het er over eens zijn, dat kwantitatieve beperkingen van den goederenruil zoo spoe dig mogelijk moeten verdwijnen. Eenige de legaties maakten evenwel reserves voor de landbouwproducten. De delegaties waren eenstemmig van mee ning, dat verlaging van buitensporig hoogc- tarieven dringend noodzakelijk is. Er bestond evenwel verschil van meening omtrent de vraag, op. welke.wijze deze verlaging het best kan worden bereikt. In een schrijven gericht aan de subcommis sie voor de coördinatie van productie en af zet verzoekt dr. olijn, dat het rapport van deze subcommissie op 21 Juli gereed zal zijn en aanwijzingen zal bevatten omtrent het al of niet voortzetten van de besprekingen De Braziliaansche delegatie heeft een ont- werp-conventie ingediend, volgens welk de voornaamste koffie produceerende en -expor- teerende landen zouden overeenkomen, het evenwicht tusschen productie en vraag te handhaven. Uitbreiding van bestaande plan tages en de aanleg van nieuwe zou worden verboden. De thans niet exporteerende landen moeten overeenkomen, gedurende den duur van de conventie neit te zullen exporteeren, terwijl de niet produceerende landen er in moeten toestemmen, de productie niet te sti- muleeren. De conventie voorziet verder in een geleidelijke verlaging der fiscale rechten in ruil voor billijke compensaties. De conventie zou van kracht worden in Januari van het volgende jaar en voor de produceerende lan den 5, voor de invoerende landen 2 jaar du ren. Van Columbiaansche zijde wordt officieel medegedeeld, dat bij de jongste gevechten nabij Ford Gondra in den Gran Chaco 500 Paraguaansche soldaten werden gedood. Zooals reeds gemeld werd, heeft de direc tie der Ficinismijnen in Oost-opper-Silesie besloten het bedrijf stil te leggen. In verband hiermede is Zaterdag j.1. aan het geheele personeel der betrokken mijnen, waaronder 1300 mijnwerkers, onslag aangezegd per 31 Juli a.s. NIEUWE STRIJD IN GRAN CHACO. In den Gran Chaco is in de nabijheid van het fort Gondra een nieuwe verbitterde strijd tusschen Boliviaansche en Paraguaansche troepen ontbrand. Aan beide zijden zijn de verliezen buitengewoon groot. Volgens de laatste berichten zouden de Paraguaanen in het voordeel zijn- m Bij Gleiwitz is Zondagmorgen een vrachtauto met S. A. lieden tegeu een boom verpletterd; er zijn 5 doo den en 13 gewonden. (Buitenland). Bij Stuttgart zijn zes huizen door brand vernield. (Buitenland). Te Tasakent (Rusland) is een leid ster der communistische beweging doodgeschoten. (Buitenland). VVilly Post vliegt in 25 uur over den Atlantischen Oceaan. (Lucht vaart). Balbo bereikt het einddoel: 24 vliegtuigen bij Chicago geland. (Luchtvaart). Een succesvolle athlettekdag in het stadion; Berger de snelste sprin ter van Europeesch vasteland. (Sport en wedstrijden). De chef van een reederij te Gro ningen pleegt een moordaanslag op den directeur en verwondt daarna zich zelf. (Binnenland). De hoogere gemeente-ambtenaren nemen stelling tegen mogelijke maatregelen der regeering. (Binnen land). In een vergadering van de federa tie der sd.a p. te Amsterdam met de raadsfractie dier partij is besloten, dat de drie soc.-dem. wethouders zullen aftreden als gevolg van de loonpolitiek in den gemeenteraad der hoofdstad. De gedelegeerden vergadering heeft nog de eindbeslis sing over deze kwestie. (Binnen land). Vacantieoord N. V. V. te Egmond aan Zee geopend. (Stad en om geving). Huldiging van den heer G. Tjalsma bij zijn aftreden als direc teur der rijkskweekschool te Alk maar. (Stad en omgeving). Nog verdere invoerbeperking van Engeland te vreezen? (Land- en tuinbouw). (Zie eventueel verder laatste berichten.) LEIDSTER DER COMMUNISTISCHE BEWEGING VERMOORD. Te Tasjkent in Turkestan is Vrijdag de leidster van de communistische beweging Kawezkaja door den Rus Koelagin doodge schoten. De dader werd onmiddellijk gear resteerd. Hij verklaarde den moord uit poli tieke overwegingen te hebben gepleegd. Koelagin zou met anti-communistische personen in verbinding hebben gestaan en deel hebben genomen aan verschillende poli tieke acties tegen het Sovjet bewind. De moord heeft te Moskou eenige onrust veroor zaakt, daar de communiste Kawezkaja uit Moskou naar Tasjkent was gezonden om daar orde te scheppen. GOEDE VANGST TE ROTTERDAM. Vier inbrekers op heeterdaad betrapt. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken in de zaak van den kolenhandel J. van Willigen, aan den Coolsingel te Rot terdam. Eenige rechercheurs hadden des avonds een paar bekenden zien rondloopen. Zij hadden hen in de gaten gehouden en -ad- de waargenomen, dat zij met behulp van een valschen sleutel zich toegang verschaften tot den kolenhandel. De rechercheurs hadden hen eenigen tijd hun gang laten gaan Daar op zijn zij ook naar binnen gegaan en trof fen de mannen reeds bezig met het voor- overdoen hellen van de brandkast. Zij zijn aangehouden. Het waren een 53-jarige kolenwerker en een 52-jarige havenarbeider. Zij bleken in het bezit te zijn van een collectie inbrekers werktuigen, waaronder de meest moderne. Als medeplichtigen zijn later nog aangehou den, een 30-jarige hulpbrander en een 46-jarige koopman, die op den uitkijk hadden gestaan. De beide eersten zijn oude beken den van de justitie. KORTE BERICHTEN. De Bond van Ned. Architecten heeft Zaterdag te Arnhem zijn zomervergadering gehouden onder voorzitterschap van ir. J- de Bie Leuveling Tjeenk. Daartoe gedwongen door sterke ver mindering der inkomsten, is het weekblad „De Veldbode'', het beste landbouwblad hier ter lande, na een bestaan van dertig jaren opgeheven. Uit een woning in de Aert van Nes- straat te Rotterdam heeft een insluiper 870 gestolen. Even later werd de man echter op straat aangehouden, het geld had hij nog bij zich!

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1