fllkmaarsche Courant. DE ROODE VULPENHOUDER Jladianieuws £cutd- w Jaüh&ouw feuilleton Provinciaal Tlieums Honderd ri/i en dertigste Jaargang. DINSDAG 18 JULI No. 167 -1933 GEMEENTELIJKE RADIO- j DISTRIBUTIE. Woensdag 19 Juli. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Li in 3: Daventry 10.35—24. Üin 4: Langenberg 10.3017 50, Zeesen 17.5019.20, Breslau 19.20—20.20, Zeesen 20.20—23.20, München 23.20—24.—. Woensdag 19 Juli. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend VARA). 8.Gramofoonplaten. 9.VARA-Klein- orkest o.l.v. Hugo de Groot. 10.VPRO- piorgenwijding. 10.15 Uitz. voor Arb. in de Continubedrijven: VARA-Kleinorkest o.l.v. H- de Groot en R. Numan, declamatie. 11. R.V.U.: A. SamsonCatz spreekt over volksdansen. 11.30 Orgelspel Joh. Jong. 42.De Notenkrakers o.l.v. D. Wins en gramofoonplaten. 1.45 Zenderverz. 2. voor de vrouw. 3.Voor de kinderen. 5.30 iDe Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst. 6.30 "RVU. Dr. R. Miedma: Het Oostersch Chris tendom van dezen tijd. 7.Causrie vanwege het NW. 7.20 VAR A-Kinderkoor o.l.v. Lei da Hulscher. 7 40 Causerie over het smokke len door H. J. J. Marinus. 8.Herh. SOS- berichten. 8.02 VAR A-orkest o.l.v. H. de Qroot, m. m. v. C. van Munster, tenor. 8.30 Vaz Dias en VARA-Varia. 8.45 Vervolg con cert. 910 Radiotooneel. 9.30 Vervolg orkest concert. 10.Gramofoonplaten. 10.15 Ver yolg orkestconcert. 11.—12.— Gramofoonpl. Huizen, 296 M. (Uitsluitend NCRV). 8.— Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gra mofoonplaten. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. P. N. Kruyswijk. 11—12— Concert. M. F. IJuraanz. harmonium en Mej. D. Mijnhout, sopraan. 12.15 Gramofoonpl. 12.30—2 Concert door het ensemble v. d. Horst. 2.30 IVoor postzegelverzamelaars. 3— Gramo- ïoonplaten. 4.— Meisjeskoor „Juliana", o.l.v. 'JC v. d. Keur en. gramofoonplaten. 5.Kin- ri ruur. 6.— W. P. F. v. Deventer: Neder land ais Toerisfenland. 6.30 Afgestaan. 7.15 Med. Chr. Persbureau. 7.30 Dr. F. J. Krop; In de richting van Moskou. 9.30 Causerie. 9.45 Orgelconcert. 10.4511.30 Gramo foonplaten, ca. 10.Vaz Dias. Daventry, 1554 AI. 10.35 Morgenwijding 10.50 Tijdsein, berichten. 11.05—11.20 Le- Bing. 12.20 Orgelscpel Q. MacLean. 1.05 [Western Studio Orkest o l.v. Thomas. 1.50 jE. Parsons en zijn orkest. 2.35 Gramofoon platen. 3.20 Pianorecital C. Dixon. 3.35 Sted. orkest Bournemouth o.l.v. Dir Dan Godfrey, m. m. v. H. Fielding, viool. 5.05 Orgelspel Reg. Dixcn. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.40 Verslag cricketwedstrijd ^GentlemenPlayers". 6.50 Northern Stu dio-orkest o.l.v. J. Bridge. 7.35 Variété-pro gramma. 8.20 Leslie Bridgewater's Licht Orkest. 9.20 Berichten. 9.40 Koor- en orkest- concert o.l.v. E. MacMillan. 11.05 Voor dracht. 11.10—12.20 Roy Fox en zijn Band Pari/s Radio-Paris1724 M. 8.05 en 32 20 Gramofoonplaten. 12.50 Orgelconcert. 4 25, 7.30, 8.20 en 9.05 Gramofoonplaten. Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Concert .luit rest. „Wivex". 3.20 Gramofoonpl. 3.50— ,£.50 C. Rydahl's orkest. 8.20 Deensche mu ziek door ht Omroeporkest o.l.v. Reesen. 9.40 Gitaar-recital K. Gudian. 10.25 Omroep orkest o.l.v. Reesen. 11.2012.50 Dansmu ziek o.l.v. K. Julian. Langenberg, 473 M. 6.25 Gramofoonpl 7 23 Concert door het Kurorkest o.l.v. Lade- iwig. 11.20 Gramofoonplaten. 12.20 Concert o.l.v. A. SchmitBreston. 1.20 Werag kamerorkest o.l.v. Breuer. 4.50 Concert o.l.v Wolf. 8.30 Concert door „Die fröhlichen Fünf". 9.20 Radiotooneel. 11.20 Schrammel- concert. Rome, 441 M. 8.50 Gramofoonplaten 9 50 Orkestconcert. Brussel, 338 en 508 M. 338 M.: 12.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 1.30 Gra mofoonplaten. 5.20 Symphonieconcert o.l.v iMeulemans. 6.50 Omroepkleinorkest o.l.v [Leemans. 8.20 Symphonieconcert o.l.v. Meu- lemans, m. m. v. bas en piano. 10.30 Gramo ïoonplaten. 508 M.: 12.20 Omroeporkest m m .v. soliste o.l.v. André. 1.30 Omroepklein- orkst o.l.v. Leemans. 5.20 Dansmuzik uit Blankenburgh. 6.35 Gramofoonplaten. 6.50 Kamrmuziek. 7.20 Gramofoonplaten. 8.20 Omroeporkest o.l.v. André. 9.20 Concert uit (Blankenberghe. 11.Dansmuziek uit Blan ken berghe. Zeesen, 1635 M. 8.20 Haydn-concert door het versterkt Omroeporkest o.l.v. Dr. H. Hör- ner. 9.20 Dansmuziek. 10.20 en 11.05 Ber. fll 2012.20 Concert uit München door het IRadio-Schrammel-Ensemble en Thomas Stei- ner, soli op de Tiroolsche volksharp. DE LANGENDIJKER GROENTEN- VEILINGEN. Het aantal tuinbouwproducten, dat aan de Langendijker Groentenveilingen wordt aangevoerd, neemt de laatste weken maar steeds toe en ook de aangevoerde hoeveelhe den dier producten worden steeds grooter. Waren deze veilingen eenigen tijd geleden eigenlijk aardappelmarkten, thans zijn ze weer echte groenteveilingen geworden. Toch domineeren de aardappels nog en als deze een goeden prijs opbrachten, dan was het met de momenteele moeilijkheden gedaan al zou den de prijzen van andere producten te wen- schen overlaten. Het zijn de uitkomsten van de aardappel campagne, die ook in de afgeloopen week haar stempel op onze veilingen en daarmee op deze uitgebreide tuinbouwstreek drukken. Honderden schuiten kwamen deze dagen weer met haar vracht de veilingsgebouwen binnen varen om te ondervinden, dat de met zooveel moeite en zorg gekweekte aardappels slechts voor een gedeelte koopers konden vin den. Niet minder dan 250 spoorwagons van 10.000 K.G. werden door de bouwers aan beide veilingen aangevoerd, in hoofdzaak Schotsche muizen. De groote, die vroeger uit sluitend naar het buitenland werden ver kocht, en nu slechts voor een deel daar af zetgebied kunnen vinden, brachten, voor zoo ver ze verkocht werden, grootendeels 0.75 per 100 K.G. op, slechts enkele partijen kon den het iets hooger, en dan in maximum tot 1 brengen. Ook voor een groot deel der ge wone, niet-groote Schotten, kon geen hooge- ren prijs dan 75 cent worden bedongen. De mooie, blanke aardappelen, die als lekker konden worden gegarandeerd, bracht 2 of iets meer op. Een deel echter werd niet verkocht en werd door de regeering tegen den minimum-prijs van 75 cent „overgenomen" d.w.z. op het „aardappelen-kerkhof" of belt gedeponeerd. De hoogste prijs van drielingen was 80 cent; bijna alles kwam niet boven den vastgestelden minimumprijs van 75 cent. Kleine aardappels zijn waarde loos. Voor blauwe Eigenheimers werd voor de mooiste van de beste kwaliteit 2.60 be steed; overigens lagen de prijzen tusschen 1.60 en 2. Schoolmeesters brachten 0.90—1.60 op. De aanvoer van tomaten verminderde en ook de prijzen liepen nog achteruit, in die mate, dat 2 weken geleden nog het dubbele werd gemaakt van wat deze week werd be steed. A-kwaliteit, die in het begin der week nog voor 14.20 werd verkocht, en dus al een lagen prijs opbracht, bracht op het eind der week slechts gemiddeld 10.80 op. B. daalde van ruim 13 tot 12, terwijl C aan vankelijk nog 14 opbrengende, later voor 8.60 werd verkocht. CC daalde van ge mimmeld 10 tot 6.60. Niet groot was de aanvoer van wortelen De mooiste brachten 4.50—6 op; min der mooie werden voor 2.40 tot 4 ver kocht. Bloemkool, die goede prijzen had opge bracht op het laatste der vorige week, ja toen zelfs duur kon worden genoemd, daalde voortdurend in prijs. De mooiste brachten echter in het begin nog tot 18 op, doch gol den later niet meer dan ƒ11. De minder groote werden eerst voor 8 tot 10 ver kocht, later echter voor 5 tot 6. De beste van de tweede soort konden slechts een prijs van 4 tot 6 bedingen en de kleinere en nog meer afwijkende kwaliteit een van 1.50 tot 4. De aanvoer beliep 15000 stuks. De prijs van de zilveruien bleef vrijwel stationnair. De mooiste partijen nep golden van 7.808.10; eenigszins afwijkende •partijen brachten 6 tot 7 op; op het laatst der week was er minder belangstel ling en moesten sommige partijen voor 4.705.80 worden verkocht. Voor drie lingen werd van 2.10 tot 3.90 betaald en voor zilveruien 1. Nu er meer roode kool aan de markt kwam, kon de vrij bevredigende prijs zich niet handhaven. De mooiste, van de meest gezochte grootte, bracht tot 3.50 op; an dere 23. De aanvoer van gele kool was nog niet groot, zoodat de prijzen nog redelijk konden heeten. Het mooiste goed bracht 5—5 80 op; het andere ruim 1 minder. Te Noord Scharwoude werd al vrij wat witte kool aangevoerd. De prijzen werden successievelijk lager: aanvankelijk werd tot 3.50 besteed voor de meest gewilde soort, later ongeveer 2. De groote bracht 1.20 of iets meer op. De aangevoerde peulen werden aanvanke lijk vok 1215 verkocht, later voor 6. Slaboonen, voor het eerst aangevoerd, waren van goede kwaliteit. Aanvankelijk werden ze voor 3034 verkocht, later brachten ze van 2029 op. Tuinboonen brachten maar een prijsje op n 1. 1-201-70 al naar de kwaliteit Voor kroten werd 2.50—3.10 betaald. LANGENDIJK. De gevreesde draaihartigheid is weer in vrij ernstige mate in de kool geconstateerd. WIJZIGING VAN DE LANDBOUW- CRISISWET. Aan het Voorloopig Verslag over het wets ontwerp tot wijziging van de Landbouw- Crisiswet 1933 wordt het volgende ontleend. Verscheidene leden uitten allereerst hun teleurstelling over het feit, fiat, nu een wets ontwerp is ingediend met zoodanige rege lingen, bij toepassing waarvan een ingrijpen de wijziging van de maatschappelijke struc tuur plaats heeft, de regeering zien onthou den heeft, om in de Memorie van Toelich ting een uiteenzetting te geven van de door haar te volgen econimische politiek. Vooral nu de wereldconferentie te Londen is mis lukt, is het meer dan ooit geboden, dat, ge zien de verstrekkende gevolgen, welke dit ontwerp met zich mede brengt, de regeering alsnog zich uitspreke ten aanzien van de door haar in dezen te volgen gedragslijn Andere leden, hoewel erkennende, dat dit ontwerp groote bevoegdheden geeft aan de regeering, meenden, dat zulk een algemeen overzicht bij de begrooting behoort gegeven en niet bij ieder voorstel, dat de regeering in dient. Eenige leden konden zich wel met het voorstel vereenigen, omdat hiermede een stap in de richting van de Planwirtschaft wordt gedaan. Vele andere leden ontkenden dat Dit ontwerp beoogt gansch iets anders dan een planwirtschaft. Het bedoelt niet anders dan een tijdelijke regeling, noodig in ver band met de noodzakelijkheid allerlei pro ducten te steunen. Enkele leden spraken er hun bevreemding over uit, dat, hoewel de Kamer eenige maan den geleden de regeering een algemeene machtiging, voortvloeiende uit de Land- bouw-crisiswet, in zake een drietal produc ten heeft verleend, deze nu komt met een ont werp van een zoodanige algemeene strek king; dat nagenoeg alle land- en tuinbouw producten onder de Landbouw-Crisiswet worden opgenomen. Dit trok te meer de aan dacht, gezien de ervaring, welke men met de Landbouw-Crisiswet ten aanzien van de drie in de wet genoemde producten, n.1. rundvee, strookarton en bloembollen, tot dusverre heeft opgedaan. Verscheidene leden, hoewel erkennend®, dat door de voorgestelde wijziging aan de regeering haast dictatoriale bevoegdheden worden toegekend, bevoegdheden, waar tegen inderdaad bezwaren bestaan waren huidige omstandigheden de moeilijkheden op te lossen, de regeering gedwongen is maat regelen te nemen ten einde zooveel mogelijk aan den noodtoestand, waarin deze bedrijven verkeeren, tegemoet te komen. Het particu liere bedrijf is niet in staat zelfstandig de moeilijkheden op te lossen. Regeerings- hulp is thans onmisbaar en moet aanvaard worden. Dat de regeering bij het treffen dier maatregelen met de uiterste voorzichtigheid moet optreden, en dat deze zich daarbij zoo veelzijdig mogelijk moet doen voorlichten, spreekt wel vanzelf. Verscheidene leden waren van oordeel, dat land- en tuinbouw bij de onderhavige rege ling weinig baat zullen vinden, omdat de regeering in gebreke is gebleven, om in dit ontwerp garantiebepalingen in zake steur: voor bepaalde producten op te nemen. De landbouw kan volgens deie leden alleen ge baat worden door hooge invoerrechten op buitenlandsche artikelen en verscherping van de contingenteering. Sommige leden waren van oordeel, dat de onderhavige regeling ook groote gevolgen zal kunnen hebben voor het geheele economi sche leven, door een verhooging van de prij zen van de agrarische producten. Verscheidene leden betoogden, dat met dit ontwerp niet kon worden volstaan. Zij be treurden het, dat dit ontwerp niet breeder is opgezet en dat niet handel, scheepvaart. dustrie en bankwezen te zamen met den landbouw in één groot verband zijn gezien Andere leden waren van oordeel, dat deze conclusie te vergaat. Verscheidene leden verklaarden zich be reid, over de bezwaren, welke het wetsont werp met zich medebrengt, heen te stappen, indien de regeering enkele bevredigende mededeelingen en toezeggingen zou kunnen doen. In de eerste plaats wenschten deze leden, dat voldoende rekening zal worden gehouden met de adv iezen der Centrale Com missie. In dit verband werd uitbreiding in de commissie gevraagd met vertegenwoordigen van arbeiders, van wie verwacht kan worden, dat zij voldoende rekening zullen houden met de verschillende belangen. Eenige leden wenschten meer vertegenwoordigers voor handel en industrie en speciale vertegen woordigers van bepaalde groepen. Andere leden meenden, dat dan de com missie veel te groot zou worden. Gevraagd werd, wat de minister van plan is te gaan doen ten aanzien van verschillen de takken van landbouw en veeteelt en met de bedoeling van den minister is het ver schillende crisiswetten. De in art. 35 voorgestelde repressieve con trole door de Staten-Generaal werd door eenige leden niet voldoende geacht. Anderen waren van oordeel, dat dit artikel genoeg zame waarborgen biedt en dat deze door de regeering voorgestelde regeling een goeden gang van zaken waarborgt. Wat betreft de wijziging van art. 40, het welk voorschrijft, dat, zoodra de heerschen- de buitengewone omstandigheden hebben op gehouden te bestaan een voorstel van wet zal worden ingediend, waarbij de intrekking van de wet, zoomede den overgang naar den normalen toestand zal worden geregeld, wa ren zeer vele leden van oordeel, dat met aan neming van die wijziging de Kamer prac- tisch de controle op de eenmaal genomen maatregelen prijsgeeft. Vele leden drongen nog aan op de volgen de wijzigingen: le. het doen vervallen in art. 7 van het tweede lid, waarin den minister bevoegdheid wordt gegeven, kortingen op den steun toe te passen; 2e. opheffing van het algemeen crisis fonds. Vele leden drongen aan op het nemen van maatregelen, ten einde de arbeiders in de ge steunde bedrijven te laten participeeren in de voordeelen, voor de regeeringsmaatregelen ten bate der bedrijven verkregen. Men had met genoegen gezien, dat de re geering er den laatsten tijd toe is overgegaan den export van boter naar Engeland te be vorderen. Zij zouden gaarne vernemen of hiermede eenig resultaat is bereikt. Verscheidene leden zouden gaarne verne men en zulks met cijfers zien aangetoond, in welke mate de margarineproductie door de getroffen regeeringsmaatregelen beperkt is. Verscheidene leden hoopten, dat de beper king van den veestapel met omzichtigheid zou geschieden. Sommige leden wenschten regelingen, wel ke zouden leiden tot het gebruik van inland- sche graan door bierbrouwerijen. Betreurd werd, dat de uitkeering voor de consumptie-aardappelen nog niet heeft plaats gehad. Eenige leden bestreden de opneming van zuidvruchten in dit ontwerp. Verscheidene leden merkten op, dat de kweekers van de bloembollen, welke op last van het rijk ter vernietiging moeten worden 'ngeleverd, eenige vergoeding dienen te ont vangen. Blijft deze achterwege, dan is het vooral voor weinig draagkrachtige kweekers onmogelijk hun bedrijf in stand te houden. Verscheidene leden stelden de vraag, of de boschbouw niet in het ontwerp dient te wor den opgenomen. Het hout hier te lande is on verkoopbaar als gevolg van de groote hoe veelheden buitenlandsch hout, die hier wordt ingevoerd. in- Geautoriseerde vertaling naar 't Engelsch van Molly Thynne, door A. W. v. E.v. R. 45) Hij werd door Gregg bestuurd, en naast hem zat de man, die de verf van Fayre's jas had afgewasschen in de garage. Toen hij Cynthia zag, bracht Gregg de hand aan zijn hoed, maar zijn oogen waren op Fayre ge vestigd, en het scheen dezen toe, dat die blik zoowel een uitdaging als wantrouwen uit drukte. Hij keerde zich om en keek de auto na, en slaakte een kreet bij het gezicht van den bagagedrager achterop. Die was beladen met een valies en een grooten handkoffer. „Goede God, dat had ik kunnen raden! Wat een ezel ben ik geweest!" sprak hij he vig verschrikt. „Wat scheelt er aan?" vroeg Cynthia, ver baasd over de toon van zijn stem. „Hij neemt de vlucht! Idioot die ik was, dat niet te hebben voorzien!" „Dokter Gregg? Verdenkt u hem dus wer kelijk?" „Dat niet alleen, maar hij weet het! Cyn thia. ik heb de heele boel in de war gestuurd! Het eenige, wat wij nu doen kunnen, is zoo gauw mogelijk naar Staveley te gaan. Ik moet Grey opbellen en hem waarschuwen." Cynthia verloor geen tijd met vragen stel len. Zij deed haar best, en Fayre beloofde zichzelf plechtig, nooit meer, wanneer zij aan het stuur zat, er zelfs maar op te zin spelen, dat hij haast had. Om hem recht te doen, dient vermeld te worden, dat hij drie keer ternauwernood aan den dood ontsnap te, zonder een kik te geven, maar hij dankte zijn goed gesternte, toen hij de trap opv'oog en het kamertje inliep, waar de telefoon hing. Verbazend gauw had hij aanslu'ting met Grey en vertelde hem, wat er was gebeurd. „Ik vrees, dat het mijn schuld is Als ik hem niets had laten merken, zou hij niet bang zijn geworden. Kunt u daarginds iets doen?" „Ik zal het probeeren, als hij naar Londen komt. Ik kan hier een man op het station posteren. Hoe iS hij gekleed, hebt u dat op- „Ik zal er niet het minste idee van. Ik keek alleen naar zijn gezicht. Maar daarop kan uw man niet afgaan. Als ik dien trei maar kon halen!" „Als u dat deed, zoudt u het nog erger maken. Ik wou. dat wij een foto. ha r jjn moeten op het kaartje afgaan. Ik zal mi n mannetje op het hart drukken, he g oog te houden, als het eenigszins mogelijk Gelukkig staat hij op goeden v<^ome^p KOEDIJK. Vrijdagavond werd werd door de afd van den Neutralen Bond van Boeren, Land en Tuinbouwers een ledenvergadering gehou den in het lokaal van den heer Jb. Groot, onder leiding van den heer P. Hart. De voorzitter opende met een woord van welkom en wees op den toestand Nu men de producten op de mesthoop moet gooien, nu komt er moedeloosheid en wanhoop, en nu moeten wij naar middelen zoeken om den moed er in te houden. Wij strijden voor ons bestaan want de toestand is zeer ernstig. Daarom is het noodig om een en ander te be spreken. Medegedeeld werd, dat het ar beidscontract door partijen is geteekend. Door de hoofdbesturen van den neutralen bond, r.-k. en christelijken is aangedron gen op uitkeering der steunwet 1933. Er zal zoo spoedig mogelijk toeslag worden uit gekeerd doch alleen in West-Friesland. De productieprijs der aardappelen voor Juni is 3.28, voor Juli 2.42, doch daar de minis ter vasthoudt aan de 5.000.000 en daar van ook de minimumprijzen betaald worden vreest men dat er niet veel voor toeslag zal over schieten, doch de nood is hier zeer hoog. Dit kwam ook tot uiting daar Donder dag een aantal tuinders uit het Zuideinde van Sint Pancras bij den burgemeester kwa men om geld en brood. Daarom hoopte de voorzitter op een spoedige steunuitkeering in deze omgeving. Het woord is thans aan de vergadering. De heer Beets besprak den toe stand en wees op het werken van de tuin ders aan het Zuideinde, dat gesteund dient te worden om op de voormannen druk uit te brengen. De heer Mulder was niet zoo opti mistisch als de voorzitter. Er moet meer drang van onder op komen. Spr. gaf een overzicht van de verschillende ontmoetingen die hij heeft met de tuinders en wees op de hooge belastingen die nu betaald moeten worden waarvoor geen geld is. Daarom is het noodig om naar B en W te gaan. De heer Zwetsman zeide ook dat er iets moet gebeuren. Het schijnt de wil der regeering te zijn om van ons weerlooze wezens te ma ken en daar moeten wij ons tegen verzetten. Als eerste actie moeten wij weigeren om belasting te betalen daar wij voor onzen ar beid recht hebben op brood. De heer Blaauwboer wilde geen hypotheek-rente be talen, en gezamelijk de belastingbiljetten op halen, en terug sturen waar ze van daan komen. Wij zijn onmachtig om te betalen. De voorzitter beantwoordde de sprekers, en wees op het werken der voormannen, maar men is daarboven hard. Het zal zeer moei lijk zijn de f 5000000 te overschrijden en als er strijd gevoerd moet worden om geen be'asting te betalen zal er groote soliaari- tijd van de leden gevraagd worden en moe ten allen elkander steunen. De heer Butter deelde mede dat uitstel van betaling moge lijk is maar afschrijving kan men niet beko men. De heer Stam (bestuur) wees op de hooge loonen der ambachtslieden per uur en wenschte van deze vereeniging uit de vaklie den daar op te wijzen. De heeren Mulder en Butter bestreden dit en de heer Koedijker (arbeidsbemiddeling) zeide geen arbeiders te mogen aanwijzen beneden het contractloon. Na nog eenige besprekingen over het houden van een demonstratie naar den burgemeester werd een oogenblik gepauzeerd opdat het bestuur onderlinge bespreking kon houden. De voorzitter deelde hierna mee, dat het be stuur voorstelt Maandagmorgen om elf uur tezamen naar het gemeentehuis op te trekken en een bespreking met den burgemeester aan te vragen. Hij wekte een ieder op om meerde re leden mede te nemen. Dit werd ten volle aangenomen waarna sluiting volgde. Maandagmorgen werd in onze gemeente een demonstratie gehouden naar het gemeen tehuis om een bespreking te houden met B. en W. over den noodtoestand der tuinders, omdat de steunwet 1933 nog niet werkt en de menschen geen geld meer hebben om het noodigste te betalen. Een 60 tot 70-tal tuin ders waren voor het raadhuis aanwezig, waar verschillende treurige toestanden be sproken werden. Het geheele burgerlijk arm bestuur van den Kanaaldijk was onder de aanwezigen. Het bestuur van de afd. van den Neutralen bond werd afgevaardigd naar B. en W. Na een conferentie van bijna een uur werd door den voorzitter der afdeeling ver slag uitgebracht. Dat waaraan men zoo erg behoefte heeft kon men niet krijgen, n.1. geld. Dit had de gemeente niet, maar wel bonnen voor de noodzakelijkste levensbenoodigdhe- den. Hoewel in eerste aanleg het bestuur iets te bereiken aanvaard dat de leden de iets te bereiken aanvaardt, dat de leden de bonnen gelden voor een week. Wanneer er leden en waarbij dan de secretaris der afdee ling de zaak verder voor de leden zal afwer ken, zoodat de gang naar het gemeentehuis den leden der afd. gespaard zal worden. De bonnen gelden voor een week wanneer er geen gelden komen van de steunwet 1933, zal telegrafisch aan den minister gevraagd wor den om voor de tuinders een steunregeling te treffen, zooals die voor de arbeiders be staat. Aan B. en W is medewerking ge vraagd, om het zenden van waarschuwingen en aanmaningen voor belastingen tegen te gaan, omdat de menschen toch niet kunnen betalen. Het bestuur der afd. zal zich met de is stations personeel. Maar het zal ee" zijn als Gregg naar het noorden gaat Het is zelfs niet zeker, dat hij met den trein gaat! Hij was op weg "aar het station, maar dat zegt niets Hij had zijn bediende bij rich dTt wijft er op. dat hij den auto van het station weer naar Luis terug wilde sturen De man is ook zoowat tuinman, dus kan nij hem moeilijk meenemen, als hij ver gaat.' Dat zou een treinreis beteekenen. dus is het geluk misschien nog met ons. Beschrijf hem mij zoo goed u kunt!" „Lengte ongeveer vijf voet zes. Haar en snor bruin, de laatste vrij slordig. Kleur roodachtig. Heel stevig gebouwd, op het zware af; hij ziet er uit, alsof hij op later leeftijd zwaarlijvig zal worden. Bruine oogen, geloof ik. Hij draagt gewoonlijk ru we"tweeds, maar ik heb er geen idee van wat hij vandaag aan had. Er stonden een valies en een groote bruine handkoffer op den ba gagedrager. Tien tcger. een. dat hij den kof fer zelf zal dragen. Beter kan ik hem niet be schrijven." „Beter iets dan niets. Luistert u eens, bent u vrij, om op ieder oogenblik over te kunnen komen?' „Ja. Vanavond, als u wilt. ÜEr is geen groote haast bij, maar u zoiidt in den loop van de volgende twee da gen over kunnen komen. U kunt daar toch niet veel meer doen, en het is zoowat tijd, weer eens met elkander te overleggen. Mis schien weet ik iets voor u, tegen den tijd, dat u hier bent." Fayre maakte even een berekening. „Ik vertrek morgen met den nachtterein en ben er dan Zondagmorgen. Ik kan u dan Maandag komen opzoeken. „Goed. Of beter, luncht u Zondag met mij in Troc?" „Uitstekend; ik zal zorgen, dat ik er om één uur ben. Tusschen twee haakjes, als Gregg met den nachttrein is gegaan, komt hij ongeveer twintig minuten over zessen aan. Zeg uw mannetje, dat hij voorzichtig moet zijn. Denk er om, dat hij geen dwaas is!" „Dank u. Ik zie u dus Zondag." Toen Fayre den hoorn ophing, maakte een stern achter hem hem aan het schrikken. „Wat is dat? Is die ondeugende dokter er vandoor gegaan? Nu. dat ziet er leelijk uit!" Biil Staveley was ongemerkt binnengeko men en had Fayre's laatsten zin gehoord. „Hij is weg," antwoordde Fayre. „Ik ont moette hem zoo juist, toen hij op weg was naar het station met bagage en al. Het lijkt, alsof hij zijn biezen heeft gepakt Staveley keek op zijn horloge. „Zelfs al was je nu pas terug, dan had hij nog ruim tijd, om den trein van vijf uur veertig te halen. Waarom denk je, dat hij naar Londen is gegaan?" „Nergens om. Misschien is hij heelemaal niet met den trein gegaan." Als antwoord duwde Staveley hem zacht op zijde, nam den hoorn en gaf een nummer op. „Station Whitbury? Ben jij daar. Milar? Hier lord Staveley. Is de Londen-trein al weg? Vervloekt, dan ben ik te laat. Ik had dr. Gregg over iets willen spreken. Hij zat immers in den trein, niet waar? Weet je mis schien of hij regelrecht naar Londen gaat? Als hij in Carlisle uitstapt, kan ik hem daar opbellen. Dank je, ik zal wachten. Er was een korte pauze, terwijl hij met den hoorn aan het oor wachtte. „Hallo! Ja. Ging hij door? Ja. dat klopt Dank je wel. Hij hing den hoorn weer op en wendde zich tot Fayre. „Hij nam een kaartje naar Londen en had zijn bagage rechtsreeks daarheen geadres seerd. Wil je het je man laten weten?" Hij bleef wachten, terwijl Fayre Grey waarschuwde. „Wat nu? Bij Jupitier, ik begin te geloo- ven, dat je gelijk hebt gehad, wat den dok ter betreft „Ik kan er beter zelf heengaan en zien of Grey daar iets voor mij te doen heeft. Mor gen zal wel tijdig genoeg zijn." „Als ik Maandag niet op die vervelende veetentoonstelling moest zijn. zou ik met je meegaan. Ik ben plezier in het zaakje te krij gen. Maar ik wou, dat het een ander was dan Gregg." „ik ook," stemde Fayre van harte in. Ik had eerst bet land aan den kerel, maar nu voel ik groote sympathie voor hem. Hij :s een trouw vriend, wat hij dan anders ook mag zijn." „Hij is een reuze idioot, om er vandoor te gaan. Ik dacht, dat hij verstandiger was. Was Cynthia bij je, toen je hem zag?" „Ja. En het zal mij veel moeite kosten haar te weerhouden met mij mee te gaan. denk ik, als zij hoort, dat zij het mij nooit zal vergeven, als ik haar niet dadelijk op de hoogte br»*ng. Het zou niet goed zijn, nu nog iets voor haar geheim te houden". Hij verdween haastig, om haar te zoeken. Maar zij was nergens te vinden, en hij kwam tot de slotsom, dat zij dadelijk naar haar ka- mei was gegaan. Toen zij er op het theeuurtje nog niet was was hij werkelijk heel vrbaasd. Hij wist. dat zij met groot verlangen op zijn uitlegging wachtte, en het was niets voor haar, zich in iets te moeten bedwingen, het allermal»' in haar nieuwsgierigheid. 'Wordt vervoladj

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5