Alkmaarsciie Courant. DE ROODE VULPENHOUDER Radionieuws Jeuilleton R&tilS'zaketi Dat ziet er heerlijk uit! ueleman sDros Honderd vi/t en dertigste Jaargang. WOENSDAG 19 JULI N<Tl68 Donderdag 20 Juli. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend AVRO). Gramofoonplaten. 10.Morgenwij- «tjng 15 Gramofoonplaten. 10.30 Con- c€rt 'piet Pijnenburg, piano en H. van Bom, •^1 ij.Knipcursus kinderkleeding. 11.30 Vervolg concert. 12.2.15 Omroeporkest o l.v. N. Gerhardz en gramofoonplaten. 2 30 Vervolg concert. 3.Gramofoonplaten. 4.— Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gra mofoonplaten. 5 Radiotooneel voor de kinderen o.l.v. Kommer Kleyn. 5.40 Kovacs Laojs en zijn orkest. Refreinzang: Bob Scholte. 6.30 Sportpraatje, H. Hollander. n Vervolg Kovacs Lajos 7.30 Gramo- 'jóonplaten. 8.Vaz Dias. 8.05 Gramofoon- elaten. 815 en 10.30 Concertgebouworkest o.l.v. N. Treep m. m. v. Ruth Posselt, viool en Hélène Cals, sopraan. 10.30 Gramofoon platen. 11*Vaz Dias. 11.1012,Gra mofoonplaten. Huizen, 296 M. (8.—9.15 en 11.—2.— KRO, de NCRV van 10.—11— en 2. 11 30 uur). 8.9.15 en 10.Gramofoonpl 10.15 Morgendienst o.l.v. Ds. J. v. d. Wpude. 2.Handwerkcursus. 3.3.30 Gra mofoonplaten 4.— Bijbellezing door Ds. A. Dónszelmann, m. m. v. zang en orgel. 5. Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5 30 Concert. K. Hartvlt, viool. R. Bresser, cello en G. Seyler, piano. 6.40 Knipcursus 7.15 'N:ed. Chr. Persbureau. 7.30 Journalistiek weekoverzicht door C. A. Crayé. 8.— Chr. Radiokoor o.l.v. J. Couvée m. m. v. G. v. d. Burg, orgel. 9.—10.— Carillonbespeling door J Vincent. 10.— Vaz Dias 10.10— 11.30 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 11.05—11.20 Le- zing 12.20 Het Paramount orkest o.l.v. L. Falkman. 1*35 Gramofoonplaten. 2.35 Het Schotsche Studio-orkest o.l.v. G. Daines. 3 20 Vesper. 4.05 Sted. orkest Buxton o.l.v H Fellowes, m. m. v R. Whitehouse, viool. 5 05 Northern Studio-orkest o.l.v. Bridge. 5 35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.40 Ver slag cricketwedstrijd „GentlemenPlavers" 6.50 Radio-militair orkest o.l.v. B. W. O'Donnell m. m. v. E. Hargreaves, tenor. 7.50 Medvedeffs balalaika orkest m. m. v. Nadejine, bariton. 8.20 BBC-orkest o.l.v. S. Robinson, m. m. v. A. Gauntlett, cello. 9.20 Berichten en lezing. 9.55 Concert M. Li- cette, sopraan en Solomon, piano. 10.50 Korte dienst. 11 0512.20 BBC-dansorkest o.l.v. Hall Parijs „Radio-Paris", 1724 M. 8.05, 12.50 er 7.3Ó Gramofoonplaten. 8.20 „Tristan und Isolde", Wagner (gramofoonplaten). Kalundbcrg, 1153 M. 12.20—2.20 Concert V't Hotel d'Angleterre. 3.50 Concert uit Rest. „Wivex". 5.20—540 Pianorecital. 8.20 Fransche operamuziek o.l.v. W. Meyer Radon. 9.50 Liederen van Schumann door J. Bendix. 10.30 Russische symphonische mu ziek door het Radio-symphonie orkest o.l v Meyer—Radon, Langenberg, 473 M. 6.25, 7.23 en 11.50 Gramofoonplaten. 12.20 Concert. 1.20 Con cert o.l.v. Wolf. 4.50 Concert o.l.v. Kloss. 8 20 Weragorkest o.l.v. Buschkötter. 11.10 12.20 Concert door „Die fröhlichen Fuenf" Rome, 441 M. 8.35 Gramofoonplaten 9 05 „Stenterello" operette van Cuscina, hier na berichten. Brussel, 338 en 508 M. 338 M.: 12 20 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 1.30 Gra mofoonplaten. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Om roepkleinorkest o.l.v. Leemans. 8.20 Harp- recital. 8.50 Louis Contran, humorist. 9.20 Concert uit Knocke. 11.— Dansmuziek uit Knocke. 508 M.: 12.20 Gramofoonpl. 1.30 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 5.20 Om roeporkest o.l.v. Walpot. 6.35 Gramofoonpl 8 20 Omroeporkest o.l.v. Walpot. 9.20 Con cert uit Ostende. 11.Dansmuziek uit Ostende Zeesen, 1635 M. 8 20 „Illustrierte Platte", gramofoonplaten. 9.20 Voor de jeugd. 9 45 Gevariëerd programma. 10 20 en 11.05 Ber. 11.2012.20 Concert door de SA-kapel lohann Fuhsel. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Donderdag 20 Juli. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Daventry 10 3524. Lijn 4: Langenberg 10.3017.35, Zeesen 17.5519.20, Hamburg 19.2CL-20.20, Zee sen 20.20—24.—. Geautoriseerd® vertaling naar 'tEngelsch van Molly Thynne, door A. W v. E.R- 46) Het stelde hem wat gerust, dat de Sta- veley's haar afwezigheid heel kalm opnamen „Als je Cynthia beter kende, zou je alles, wat ze deed, als vanzelfsprekend beschou- wn," gaf Eva Staveley te kennen. „Zij is waarschijnlijk naar huis gegaan om w=er een of andere dwaasheid uit te halen." „Als ze tenminste niet naar den trein van vijf-veertig is geraced en dien heeft gcno men", opperde Bil! Staveley met een ondeu gende flikkering in zijn oogen „Zij kan den ouden Milai c*m haai pink winden, en ais zij hem zou gevraagd hebbt-n, den trein te laten wachten, tot zij kwam zou ik er niet om durven wedden, dat hij geweigerd zou hebben," „Maar lieve Bill, waarom zou zij met den trein van vijf-veertig weggaan?" vroeg zijn vrouw. „Waarom niet? Het zou tuist iets voor haar zijn!" wierp hij vroolijk tegen Deze veronderstelling verontrustte Fayre VOOR DEN POLITIERECHTER TE ALKMAAR. Zitting van Maandag 17 Juli, NIET GEHEEL ONGEMOTIVEERDE ONTEVREDENHEID E Zekere heer Anthonius Jos K 'n „v pediteur ter woonplaats St p'nn chauffeerde f„ den „acht T™} April n vrachtwagen met één oog dicht en werd op den Middelweg te augowaard aangehouden dc£r £1' waakzame ordebewakers, de heeren Bleijendaal en Visser, die nieuwsgS waren omtrent den persoon van den be nn'üif de deugdelijkheid zijner uf1!6",' was nai"elijk in een hoo°- ambtelijk schrijven verzocht, met het oog op de vele onopgehelderde inbraken ten platteland®, verdacht schijnende nachtelijke automobilisten met een bij zondere belangstelling te vereeren Het kwam dus den veldwachters tamelijk {?en f'e bestllurder zonder verbenen aan het stopbevel !rJnr g*loste revolverschot zelfs onver- H 0r reed Had men echter niet direct den persoon te pakken, hij werd achterhaald en bleek de heer A J K hierboven genoemd, de eigenaar en be stuurder van bedoelden wagen te zijn. l W€rd hii' gelet op den ernst van het feit, zooals de term luidt bij verstek veroordeeld tot 1 maand gevan genisstraf. 'n Dergelijke krachtige cor rectie, scheen evenwel den veroordeelde toGi wel wat dwars te zitten, althans kwam hij tegen het vonnis, thans be- handelc, in verzet. Hij erkende nu wel iswaar het feit, doch hij was doorgere den omdat hij uit gebrek aan financiën geen wegenbelasting had kunnen vol doen. De officier, mr. Hijmans, was lang riet vriendelijk gestemd over de han delingen van den opposant en requireer- de volgaarne bevestiging van het vonnis. De politierechter wilde echter het geval nog eens nader bezien en gelastte een onderzoek door den reclasseeringsamb- tenaar, den heer Wiggers. Op 16 October voortzetting SCHANDELIJKE MISHANDELING VAN EEN LANDBOUWERSPAARD. De 39-jarige veehouder Jacob K wo nende te Noord- en Zuidschermer, had zich te verantwoorden ter zake het er gerlijke feit, dat hij omtrent IC Mei j.1. een paard, dat zich niet naar zijn ge noegen gedroeg, had gemarteld door het dier een halster om de kaak te binden en wel zoo onbehoorlijk dat de tong daardoor hevig werd gekwetst en boven dien dit paard met een mes in de ribben te steken In deze zaak waren gedag vaard de heeren G. Groenewoud en C. Wiedijk. Get.-deskundige was de heer Voorthuysen, directeur van het gemeen telijk slachthuis te Alkmaar, terwijl als getuigen a décharge waren meegekomen met verdachte de heeren Machielse »en Plugboer. De heer Groenewoud, 'n buurman en vakgenoot van verdachte, was getuige geweest van de schandelijke manier waarop verdachte met zijn onwillig paard omsprong en had zich daaraan ten zeerste geergerd. De heer Voorthuijsen had op verzoek van de politie een onderzoek ingesteld en geconstateerd dat de tong van het be wuste paard aan de zijde was inge scheurd door het martelende halster- touw. Voorts was nog zichtbaar een snij wond in het lichaam, die alweer gedeel telijk was geheeld. Op last van den heer Voorthuijsen was het paard ingespan nen en kon van eenige onwilligheid niets worden aangetoond. Het dier was zelfs heel volgzaam. Ten duidelijkste bleek dat verdachte er geen slag van heeft om met paarden om te gaan en het door hem gepleegde geweld geen effect sorteert. De heer Wiedijk die het paard ter leen gekregen had, ondervond wei nig moeite met het dier De door ver dachte gebezigde methode kon door deze getuige niet worden onderschreven Ge tuige Machielse noemde het paard een „z.g. staker." De mishandeling keurden echter beide getuigen beslist af Eisch 25 boete of 10 dagen hechtenis. Vonnis conform den eisch. EEN FULMINEERENDE SCRIBENT. Een litterair aangelegde 30-jarige ma chinist uit Egmond aan Zee, de heer Simon v. d. B had goedgevonden in een ingezonden stuk in een der nummers van de Alkmaarsche courant, den heer W. v. Eenennaam, wethouder aldaar, en hij zat zich noodeloos te ergeren, totdat zij, tien minuten te laat voor het eten, kalm de eetkamer binnenwandelde, en heel lief haar gastvrouw haar excuses aanbood voor haar te laat komen. Lady Staveley nam het als van zelfsprekend aan, dat zij naar Gat- ston was geweest, en geen der beide man nen oordeelde het verstandig, er openlijk naar te vragen. Na het eten werd zij echter in een hoekje van de groote salon gevoerd, buiten het ge hoor van haar gast\rouw, en werd zij ge dwongen rekenschap te geven van hetgeen zij gedaan had „Het is niet goed, den vrede m een geluk kig huishouden te verstoren, merkte Bi Staveiey traag op „We zouden graag wulen weten, waar je werkelijk bent geweest en op wat voor kattekwaad je weer uit was „Ik heb je niet gezegd, dat ik naar G^0' was geweest," wierp Cynthia tegen, me een gezicht als de beleedig'öe onschul hield Eva vol!" „Niettegenstaande al je protesten, P V Staveley. Hij en Cynthia waren v >- altijd aan het schermutsel», en h j gen haar opgewassen „rnetr zii „Moet ik het spel openleggen? vroeg «1- "Wij weten niet eens, wat voor spel je be- d°Zy viel hem in de rede en wendde zich rechtstreeks tot Fayre. q Jiebt u al iets ten opzichte van dr. Uregg eens de les te lezen met betrekking tot diens kwaliteit van directeur der vis- scherijschool Het scheen echter dat de schrijver van het geïncrimineerde inge zonden stuk daarin de perken der straf wet was te uiten gegaan en hij stond thans terecht ter zake beleediging. On der meer had verdachte geinsinueerd dat gezegde heer v. Eenennaam zijn eigen zak spekte als de visscherijschool werd opgeheven. Hij kon dan dit ontruimde perceel dienstbaar maken aan zijn eigen belangen, zooals door den machinist meer in détails werd uitge sponnen. De lichtwachter A. Blok fun geerde als afgevaardigde van de lezers en had kennis genomen van het lit teraire voortbrengsel van den heer S. v. cL B. Hij gaf een zeer gunstige getui genis omtrent de werkzaamheid en be langloosheid van den heer van Eenen naam als visscherijschool'eider. Mr Hijmans gaf in een humoristisch speech je een gratis advies aan derge lijke ongetrainde krantenschrijvers en vorderde 30 boete of 30 dagen hechte nis. Uitspraak 15 boete of 10 dagen hechtenis. RUZIE OM 'N KOE. Op 18 Mei kreeg boer Jan Br. te Heer- nugowaard onaangenaamheden met zijn dorpsgenoot Cornelis Roozendaal over een koe van laatstgemeide, dit zich in het land van B. had opgehouden en diende hem met een knuppel eenige on stoppers toe. De verstandhouding tus- schen de heeren was vooraf al niet van de aangenaamste en had baas Br., die heden terecht stond ter zake mishande ling, geinspireerd maar eens op Roozen daal los te timmeren. Eisch 20 boete of 20 dagen hechtenis. Vonnis conform. CAFÉHOUDER STOOT ZIJN NEUS AAN DE MOTOR- EN RIJWIELWET. De heer Simon H caféhouder te Wie- ringen, had de chauffeur Lont laten rij den met een auto, terwijl het nummer- bewijs niet in orde was. Simon had na melijk het voertuig gekocht van zekeren heer J. Bruul en niet gezorgd dat het nummer werd overgeschreven. De nood zakelijkheid van deze administratieve formaliteit was den verdachte niet be kend doch daar onbekendheid met de wet niemand tot verschooning strekt, werd hij veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hechtenis. BIJZONDERHEDEN MINDER GEWENSCHT. De niet aanwezige gehuwde dame, mej. Johanna Gesina de KL had den kor poraal-matroos der K. N. H. M. de Vries te den Helder, een kwalificatie toege dacht die we fatsoenshalve maar in de pen zullen houden maar waarmede de korporaal begrijpelijk lang niet gediend was. Eisch en vonis 10 boete of 10 da gen hechtenis. EEN ONSOCIAAL MAN. De 19-jarige vischer Lubertus v. d. L. uil den Helder, thans in hechtenis, we gens andere strafbare feiten, had op 99 April een ruit ingetimmerd in het per- Een ware zomerlafe- nis, zoo'n glas zuivere limonade van Tieleman Dros. Proef eens die natuurlijke vruchtensmaak! „Tédé" zuivere Vruchtenlimonade 95 as. p. fl Heldere limonade. 55 as. p. fl. gedaan, oom Fayre?" vroeg zij. Ik heb Grey opgebeld en Bill het station en "de stationschef vertelde, dat hij den trein naar Londen had genomen. Grey zal pro- beeren hem daar onder toezicht te houden. Dat is alles, wat we hebben kunnen doen." Als eenig antwoord opende Cynthia het kleine gouden taschje, dat zij bij zich droeg en haalde er een reepje papier uit. Zij over handigde het Fayre. en keek zwijgend naar hem, terwijl hij het hardop las: Pa dr. Graham, Brackley Mansions, Victoria-street," stond er op. Een oogenblik keek hij het meisje totaal verbluft aan, toen begon hij zacht te grin- H^Zij heeft ons de loef afgestoken, Bill!" riep hij uit. „Ik wil wedden, dat dit Gregg's adres is. Hoe kom je er aan? „Ik reed met den auto naar zijn huis en vroeg er om natuurlijk, daarom ben ik te laat voor het diner! Ik zei tegen de meid, dat lady Kean had geschreven, dat zij haar re cept kwijt was en mij had gevraagd hem een ander te vragen. Zij vertelde mij, dat dit al tijd zijn adres is, als hij in Londen is, en dat hij hun gezegd had, zijn brieven daarheen op te sturen, dus moet hij daar wel heen gaan, al zou het alleen maar zijn, om zijn brieven op te halen." Verbluft zwegen zij, tot eindelijk lord Staveley uitriep: „Akelig eenvoudig, beste Watson? als je weet, hoe alles zivh toege- ceel bewoond door den heer G Boon, wien de glasscherven om de ooren o- gen. Vonnis 1 maand gevangenisstraf. MET EEN BIERFLESCHJE GELIEFKOOSD". In den avond van 7 Mei bevond de heer M. Roozendaal zich in het café van Molenaar te Enkhuizen en kreeg toen oneenigheid onder het kaarten met ze keren heer Anth. P., die zich zoo op wond dat hij zijn tegenpleiter met een bierfleschje op het hoofd sloeg, waar door Roozendaal bloedend werd ver wond. Verdachte was niet verschenen. Er werd tegen hem gevorderd 30 boete of 30 dagen hechtenis. Uitspraak 1 maand gevangenisstraf. EEN RUWE AUTOBEDWINGER De 34-jarige chauffeur Paulus Joh R. te den Helder, verkeerde op Zondag 30 April niet in een Zondags humeur, waarvan hij blijk gaf door in de verlof gelegenheid van den heer J. Kramer aan de Bassengracht 2 glasruiten te ver nielen en 'n rolgordijn te scheuren. Dientengevolge stond de chauffeur thans terecht wegens vernieling. Het bleek dat deze onhebbelijke cliënt, vooraf een door hem verloren biljartpartij niet had willen voldoen, waarop de caféhouder zeer terecht aanmerking maakte met het hierboven vermelde resultaat. De heer R, thans compareerende, wees echter alle schuld af en droeg dezelve over op een ander bezoeker, den vis- scher Ruiter. Deze had hem buiten zijn zinnen gebracht en hem met een bier- flesch afgetuigd. Eisch 14 dagen hechte nis omdat R. volgens de officier zoo n reuzemond had opgezet. Vonnis conform den eisch. ONDER VALSCHE VLAG GEVAREN De 31-jarige koopman Joh. V., uit Hoorn, zich bevindende op 27 April te Bovenkarspel in een 4-wielig motor'-'j- tuig en aldaar aangehouden door brig. Bruines en veldwachter Key, bleek niet in 't bezit te zijn van een te zijnen name gesteld nummerbewijs. Thans te recht staande, verklaarde hij, niet te hebben bevroed zich aan een strafbaar feit te hebben schuldig gemaakt. Eisch en vonnis 5 boete of 5 dagen hechtenis. EEN TRAPLUSTIGE MIJNHEER. De niet verschenen heer Joh. Fred. Wte den Helder, had den arbeider L. N. Straathof uit Breezand, onthaald op een schop tegen het onderlijf, waarbij Straat hof zeer pijnlijk werd getroffen. Voorts kreeg ook de Heldersche agent-recher cheur Sprengers bij deze gelegenheid een trap tegen zijn scheenbeen. Ter zake deze mishandelingen werd deze muil ezelmanieren in toepassing brengende verdachte veroordeeld tot 1 maand gev Het spectakel was ontstaan naar aan leiding van het feit dat eenige kinder-n, die ingevolge wettelijk vonnis moesten worden onttrokken aan het toezicht van de gescheiden echtgenoote van den heer Straathof, door deze werden afgehaald. De heer W. scheen zich voor deze na tuurlijk veel opzienbarende gebeurtenis bijzonder te interesseeren. Wij vermeen den terloops op te vangen dat hij een halfbroeder is van de moeder, wat dan deze belangstelling eenigermate zou verklaren. ONEERLIJKE POSTBEAMBTE. Voor de Vacantiekamer der rechtbank te Maastricht had zich Maandag te ver antwoorden de 46-jarige brievenbeste'i- le. P. J. H. te Beek, verdacht van ver duistering van een bedrag van 2229.96. Uit het getuigenverhoor bleek dat ver dachte belast was met 't innen van post- kwitanties. Het was de kantoorhoudster mej. E. D. gebleken, dat de afrekening der geïnde kwitanties (waarbij met 8 en 14 dagen zicht) niet geregeld plaats vond, zoodat zij een anderen beambte met dat werk belastte. Toen bleek spoe dig dat de zaak niet in orde was. Vol gens den door de kantoorhoudster opge- maakten staat moest H. in 't geheel 2229.96 afdragen. Hij betaalde daarop 1100, zoodat nog te betalen overbleef 1129.96. Dat bedrag werd ook binnen korten tijd aangezuiverd, zoodat Let rijk geen schade lijdt. Verdachte erkende dat hij in finan- cieele moeilijkheden zat en daarom een gedeelte van dat geld had gebruikt om particuliere schulden te betalen. De be doeling was geweest om dat gebruikte geld zoo gauw mogelijk weer aan te zui veren. Verdachte staat overigen- zeer gunstig bekend. Ook het rapport van de r. k. reclasseering luidde zeer gunstig. Verdachte heeft al 25 dienstjaren bij de dragen heeft. Hulde Cynthia! Hij zal natuur lijk lont ruiken, als hij terugkomt, maar dan zal het er waarschijnlijk niet meer op aan ko- men. Den volgenden avond nam Fayre den nachttrein naar Londen. Lord Staveley had aangeboden hem met den auto naar Carlisle te laten brengen, om hem zoo het overstap pen te Whitbury te besparen, maar hij gaf er de voorkeur aan van Staveley Grange te „Geen van je beidt chauffeurs zullen mij nog kunnen zien," beklaagde Fayre zich, „maar het is mij een raadsel, waarom je er op aandringt, dat ik dat kleine zijlijntje ge bruik." „Dat mag de Hemel weten," gaf Stavely openhartig toe. ,H,et is wel een beetje om naar Whitbury, dat is waar, maar dat hin dert niet met een auto. In die oude tijden, toen er nog paarden gebruikt werden, was het natuutüjk wat anders. Dat en het feit, dat mijn grootvader in die dagen de zijlijn als een speciale vergunning kreeg, maakten, dat wij het daarna als een plicht gevoeld hebben, er altijd gebruik van te maken, en ik geloof, daf dat de eenige reden zijn, waarom wij er ons nog aan houden. Het is erg con servatief, maar ik moet bekennen, dat ik een zwak heb voor dat verduivelde kleine sta tionnetje. Het herinnert mij in de eerste plaats aan de dagen, toen ik met vacantie thuis kwam, in mijn schooltijd." posterijen. In 1928 had hij ook een kleine onregelmatigheid bij eenzelfde soort dienst (kwitantieining), men heeft dat toen door de vingers gezien. Het O M. vond het vreemd van de posterijen, dat zoo iemand opnieuw met geldelijke ver- antworrdelijkheid werd belast. Spreker eischte een jaar gevangenisstraf, waar van vier maanden onvoorwaardelijk <±r 8 maanden voorwaardelijk. Uitspraak 29 Juli. ONGELUK IN SCENE GEZET? Boodschappenjongen en koopman staan terecht voor de Amsterdam- sche Rechtbank resp. beschuldigd van verduistering en heling. De gerechtelijke nasleep van een min of meer merkwaardige geschiedenis heeft zich gistermiddag afgespeeld voor de Vacantiekamer der arr -rechtbank te Amsterdam Na elkander hebber, zich te verantwoorden gehad de 19-jarige bood schappenjongen V terzake van verduis^ terin en de 28-jarige koopman N wegens heling Eerstgenoemde is gedetineerJ in het Huis van Bewaring in de hoofdstad, de andere uit anderen hoofde in het Huis van Bewaring te Rotterdam. De boodschappenjongen, die ongeveer een jaar in betrekking is geweest bij een firma in kleeding te Amsterdam, had op 2; Miart van den boekhouder dezer firma, zooals meestal eens per week ge schiedde. opdracht gekregen om zeven honderd gulden per rijwiel naar een tot de firma behoorend atelier te brengen, ter uitbetaling van loonen Ofschoon hot niet onwaarschijnlijk is. dat het jong- mensch de grootte van het bedrag niet precies gekend heeft, moet hij geweten hjbben dat hij een flinke som gelds e vervoeren kreeg. Het geld was, in zilver en bankbiljetten, in een linnen zakje ge* s-oten. dat weer in een doos was ge daan. Deze doos bond de jongeman, met nog eenige andere pakjes, op den aan stuur en voorvork bevestigden bagage drager van zijn fiets. Hij koos niet den' kortsten weg en bereikte evenmin het atelier: op de Bilderdijkkade is hij n.!< met fiets en al te water gereden, waar uit hij bewusteloos opgehaald en naar een ziekenhuis vervoerd werd Aan den boekhouder, die hem daar dienzelfden dag opzocht, heeft hij verklaard, dat de doos met geld mede te water was ge gaan. met het gevolg, dat de recherche ter plaatse geruimen tijheeft gedregd zonder echter de doos met haar waarde- vollen inhoud te hebben gevonden Dit feit, alsmede andere, later aan heti licht gekomen zaken, hebben geleid tot de arrestatie van den boodschappenjon gen, op vermoeden dat hij het ongeluk in scène had gezet en vóór hij met zijn rijwiel het water inreed, de door met de zevenhonderd gulden aan genoemden koopman in bewaring heeft gegeven. Tegen den koopman werd in dit verband' een vervolging wegens heling ingesteld.; Het jongmensch, wiens zaak het eerst werd behandeld, verklaarde ter zitting, dat hij onschuldig was Hij was, toen hij den bewusten morgen het geld vervoer de, naar zijn beweren erg duizelig, een kwaal, waarvan hij meermalen last had. Hij moet dan ook, door een duizeling bevangen, in het water terecht zijn ge komen, hoewel hij zich daarvan niets kan herinneren Zeer te zijnen nadeele was de verklap ring van den eersten getuige a charge. Deze deelde mede, dat hij den nacht -vóór het ongeluk ten huize van den koopman ha 1 doorgebracht, in welk huis ook ver-» dachte een kamertje had. Hij had ver* dachte den volgenden ochtend te onge« veer half negen zien vertrekken en la« ter op den morgen was ook de koopman' weggegaan. Kort daarna is deze terug* gekomen, in het bezit van een doos* waarin een zakje met geld zat, ongeveer! 800, naar getuige meende. In het bij* zijn van get. en van enkele andere per* sonen werd het geld geteld, waarna d« koopman get. en de anderen elk een tientje cadeau deed. Des middags heeft het gezelschap een bioscoop L ezocht. De koopman had een gedeelte van het gel dl bij zich gestoken; het overblijvende is aan een caféhouder ter bewaring gege* ven. Toen get. van de voorstelling terug* keerde, vernam hij dat de boodschap* penjongen in het water was gereden. Hil begreep toen meteen hoe de vork in den steel zat, aangezien de vrouw van den koopman hem tevoren had toevertrouwd dat een en ander in scène was gezet De koopman heeft des avonds met een' deel van het geld op het Rembranatplein en omgeving en den volgenden dag ts „En dan verwonderen we er ons nog over, dat Amerikanen den draak met ons steken J Wij zijn toch zonderlinge menschen!' „Nu, als je er iets anders op weet, zegt het dan," zei Staveley vroolijk. „Je kunt, als je wilt, vanavond wel den auto naar Carlisle krijgen, maar ik laat me villen, als ik je naar Whitbury zend." Dus vertrok Fayre volgens de beproefde Staveley manier vanuit Staveley Grange, en hij was blij, dat hij dat gedaan had, want toen hij op den trein naar Whitbury wachtte voegde Miss Allen zich bij hem, terwijl hij haar in de drukte te Carlisle zeker niet zou gezien hebben. Zij was ook op weg naar Londen en zij en Fayre dineerden heel ge« noegelijk samen in den restauratiewagen. Hij vond, dat zij, zooals hij wel vermoed had, bij nadere kennismaking nog meer be viel, en nadat zij gegeten hadden, bleven zij nog eenigen tijd zitten praten. Later, toen hij in zijn stoffig hoekje ge« doken, op den slaap zat te wachten, dig maar niet wilde komen, vroeg hij zich af, wat zij wel gezegd zou hebben, als zij de re den van zijn reis zou hebben geweten. Iedereen, die een rol speelt in het melo» drama, schijnt naar Londen te gaan", dacht hij ondeugend. Maar wat wij daar allemaal moeten doen, mag de Hemel weten! Het zo* ook prettiger zijn, als we wisten, wie vao ons de rol van den schurk speelt in her stukl" (Wordt vorvolsÖLl oÊSjOM

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5