'n Migraine op komst? £uchtoaact Jietk éi Schooi Spoct (Bxxekeii Jijdschciften KED. R K. bond van DE POSTVLUCHTEN OP INDIE, PRINS NICOLAAS VAN ROEMENIE WIL EEN OCEAANVLUCHT DOEN, BALBO'S TERUGREIS, Toch over Ierland? GRAND PRIX DE BELGIQUE. Nederlandsche deelneming. BOUWPATROONS. 5e Algemene vergadering. v^terlandsche r.k. Bond van b°uw~ U houdt heden en gister zijn 15e al- pa"00 vergadering te Amsterdam. Maan- gemeen hoo{d. en afdelingsbestuur bij dag vaI, Amsterdam ontvangen^ B*n aiéemeene voorzitter, de heer H. J. L schiphorst uit Haarlem, hield een Klein rr"de waarin hij sterk afkeurde de °S'erSg in' werkverschaffing van normale ^'bezwaar, zei hij, gaat ten eerste tegen Hf-w-ten die zuivere bouwwerken zijn en die opP" hóuwpatroons en bouwarbeiders *aa£? uitgeschakeld en ten tweede tegen *or „«noolie dat ten koste van de patroons Heide Mij. wordt gegeven. Wij s»®* tot nu toe tevergeefs overleg -1l/amon \iraot-hti taauiö1 een regeling te komen, waarbij zoowe. os'^nr der werkverschaffing als het be- van ons bedrijf in het oog wordt gehou- I®-. - nieuwe regeering in dezen ons Jl begrijpen dan de oude. uet den Patroonsbond voor de bouwbe- J\ aidus vervolgde spr., werken wij Zrel'd samen in de beste harmonie. Ook den Ned. Aannemersbond kan de ver ding bevredigend worden genoemd, jam- r ivenwel is het, dat laatstgenoemde orga- noe niet kan besluiten haar medewer- fw te verleenen, om ook onze organisatie "te nemen in den Raad van Arbitrage voor Kederland. Wij zullen- a,s niet spoedig de ^dissing valt, ons zelf moeten redden en en een onzen Bond waardig instituut ^ten oprichten. De voorbereidingen zijn Wfen het geduld is uit. «T] ïordt den laatsten tijd geschreven ,or de lage inschrijf cijfers bij aanbestedin gen Ontegenzeggelijk is het waar, dat bij bestedingen ingeschreven wordt voor cijfers.. v7u,e veel te laag mogen worden genoemd, wie in dergelijke omstandigheden het werk „„neemt, kan van winst niet spreken. Of een oplossing is weggelegd in een ver- torte arbeidsweek voor bestrijding der werk loosheid, acht spr. een open vraag, hoewel oogenschijnlijk dit beschutte bedrijf zich daartoe leent. Zeker is, dat verkorte arbeids dmir met hetzelfde weekloon loonsverhoo- ving is, en spr. gelooft niet, dat, door de verhoudingen onderling, daardoor de zaa< wordt gediend. jaarverslag en financieele verslagen wer den goedgekeurd, evenzoo de begrooting voor den Bond en het orgaan. Na eenige discussie werden aangenomen de door het bestuur in overleg met de zuster organisaties voorgestelde vaststelling der koopvoorwaardeif voor het bouwbedrijf in 1933,' alsmede een algemeene leiddraad ter regeling der samenwerking tusschen bouw- vaïcpatroons en handelaren in hout en bouw materialen tot wering van de beunhazerij. laatstgenoemde leiddraad bedoelt zooveel mogelijk een model te zijn voor onderlinge plaatselijke of gewestelijke regelingen ter wering van de beunhazerij en geeft tevens principieel het gemeenschapelijk standpunt aan der samenwerkende organisaties, zoowel ten opzichte van beunhazerij als in het alge meen ten opzichte van samenwerking en te treffen regeling tusschen handel en bouw vakpatroons ROGGE VAN EUROPA NAAR DE VER. STATEN. Een unicum in de geschiedenis van den graanhandel. De Rotterdamsche correspondent van het Hbld. meldt: In de Ver. Staten blijkt plotseling een sterke vraag ontstaan te zijn naar rogge Zoo is er een boot met 6000 ton rogge be vracht van Rotterdam naar Montreal, welke lading voor de Ver. Staten bestemd is. Er worden onderhandelingen gevoerd over den verkoop van eenige partijen buitenlandsche rogge, die te Rotttrdam liggen opgeslagen en die, zoo de koop tot stand komt, rechf- streeks naar New York worden overscheept Ook van Argentinië is rogge verkocht naar de Ver. Staten. In de geschiedenis van den graanhandel is dit een unicum, daar de Ver. Staten nooit graan importeerden. Het heet, dat er 200.000 bushels Canadeesche ro?ge in de Ver. Staten zijn ingevoerd. De r^ggeoogsr van de Ver. Staten is dit jaar *'e'n, n.T. 25 millioen bushels tegen het vori ge jaar 40 millioen. De plotselinge belangstelling voor rogge, dje in de Ver. Staten geen plaats vervulde sis grondstof voor ae broodvoorziening, wordt in vakkringen toegeschreven aan de belasting op tarwemeel. Indien deze veron derstelling juist is, dan mag met evenveel reden verondersteld worden, dat of door j*n heffing op roggemeel, of door een ver- jioogmg van invoerrechten de groote be langstelling voor rogge in de Ver. Staten V€' spoedig zal luwen. GESTOLEN KOEIEN. De dieven aangehouden Gistermorgen arriveerde op de veemarkt te Steen wijk een vrachtauto, waarin drie koeien werden vervoerd, begeleid door drie perso den. De verkoop geschiedde haastig en bene den de waarde, redenen waarom de gemeen «politie een onderzoek instelde. Na verhoor bekenden de mannen de koeien 's nachts te verwachten. De zeer veel leden tellende Haagsche vereeniging is inmiddels reeds door de autoriteiten opgeheven Voorts verneemt het blad, daf overwogen wordt ook een verbod uit te vaardigen met betrekking tot de „Freie Presse", een week- olad, dat Vrijdag j.l. voor het eerst hier te lande is verschenen bij de Arbeiderspers te Amsterdam en waaraan verschillende voor- aanstaande Duitsche sociaal-democraten medewerken, teneinde aldus van ons land uit actie te voeren tegen de Hrtler-regeering. TRAGISCH ZEILONGEVAL. Een jongeman verdronken. Op het Braasemermeer bij de Leidsche schaar onder de gemeente Rijnsaterswoude is gisteravond een ernstig ongeluk gebeurd Je vier gebroeders Mulo uit Dordrecht irachten hun vacantie door op het jacht „Trekhans". Twee van hen zijn gisteren te gen den avond gaan zeilen in een kano en de andere in een 7-voets jol. Door onbekende oorzaak is de jol te omstreeks 9 uur omge slagen. Vermoedelijk heeft de heer Mulo een klap van de giek gekregen, want hoewel hij goed kon zwemmen is hij onmiddellijk in de diepte verdwenen. Zijn broer die zich in de zeilkano bevond is nog eenige malen naar hem gedoken maar zonder resultaat. Men is er nog niet in geslaagd het slachtoffer te vinden. hebben gestolen uit een weiland in de ge meente Havelte Het gestolen vee en de vrachtauto zijn in beslag genomen en de mannen, J. P„ v. O. en H. H. F., allen wo nende te Diemen (N.H.), zijn opgesloten. POLITIEKE ACTIE VAN VREEMDELINGEN. Verbodsbepalingen te wachten in zake de actie van Duitsche nazi's en soc.-dem. in ons land. Naar men weet, heeft de vorige week de minister van justitie aan de desbetreffende instanties opdracht gegeven ten scherpste toe te zien op en tegen te gaan iedere poli tieke organisatie, actie of werkzaamheid op welke w ijze en in welken vorm ook, door hiei te lande vertoevende vreemdelingen. Thans verneemt de (a.r.) „Rotterd.", dat spoedig de ontbinding van alle hier te lande bestaande Duitsche nazi-organisaties is te ERNSTIGE AANRIJDING. Een vrouw, die te Vlissingen in de Aagje Dekenstraat fietste, is door een auto gegre pen. Zij werd zoo ernstig gewond, dat zij naar het St. Joseph ziekenhuis moest worden overgebracht. Men vreest voor haar leven. STEUN REGENSCHADE VOOR AARDAPPELVERBOUWERS TE SMILDE EN IN WESTERWOLDE. Op de klacht van het Kamerlid Weitkamp, dat de landbouwers te Smilde (Dr.) en in Westerwolde (Gron.), wier aardappeloogst in het jaar 1932 voor het grootste gedeelte door water is bedorven, voor hun misoogst geen steun hebben ontvangen, heeft de mi nister van economische zaken geantwoord, dat inderdaad die steun niet is uitgekeerd Gebleken is, dat een bedrag van ongeveer 100.000 noodig zal zijn om dezen steun te verleenen. Daar het voor den oogst 1932 uitgetrokken steunbedrag van 3.000 000 vrijwel geheel benoodigd is geweest voor de campagne-uitkeeringen, is het bedrag van 100.000 voor regenschade niet uit het toe gestane bedrag kunnen worden bestreden. De minister is bereids met zijn ambtgenoot van financiën over deze aangelegenheid in overleg getreden. 102 JAAR. D© weduwe Johanna Dansen te Prin- cenhage heeft gisteren haar 102en ver jaardag gevierd. Het vrouwtje woont pas kort te Princenhage. Haar eeuwfeest vierde zij als inwoonster van Breda, waar haar toen een feestelijke ontvangst ten stadhuize was bereid. INSLAANDE ARGUMENTEN. Gistermiddag heeft W. v. L. ten kan tore van de commissie voor maatschap pelijk hulpbetoon te Leiden twee ruiten ingegooid, nadat zijn 20-jarige zoon J. H. v. L. eerst met een ijswagentje, dat hem door maatschappelijk hulpbetoon was verstrekt, de deur had gerameid. Vader en zoon werden aangehouden en in arrest gesteld. Uit wraak heeft een 24-jarige andere zoon, H v. L. zich des nachts naar het huis van den wethouder van socia'e zaken mr. A. J. Romijn begeven en daar drie ruiten ingegooid. Een daar in de buurt wonende hoofdagent kwam op het gerinkel toesnellen en heeft H. v. L. ge arresteerd. W. v. L. had zich al eerder aan een dergelijk feit schuldig gemaakt. Nadat procesverbaal was opgemaakt, zijn de beide zoons vrijgelaten. GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT. Rijksambtenaren hebben te Reuver ten huize van de weduwe D. een gehei me distilleerderij ontdekt. Het complete toestel werd in beslag genomen. Tegen de vrouw is procesverbaal opgemaakt. AANTAL WERKLOOZEN NEEMT GESTADIG AF. Weer 25.000 minder sedert de vorige maand. Nog steeds neemt het aantal geheel en ge deeltelijk werkloozen gestadig af. In den loop van de maand Juni is het gezamenlijke aan- tal met ongeveer 25.000 verminderd. Wij laten hier een overzicht volgen van de cijfers, die het ministerie van Sociale Zaken gisteravond heeft bekend gemaakt: Ingeschreven bij de organen der arbeidsbemiddeling. Geheel Gedeelt.Gepl.bij werk- werk- werkver- Ge- loozen loozen schaffing steunc 28 Jan. 403.697 24.349 47.690 139.795 25 Febr. 384.030 23.401 53.790 165.945 25 Maart 347.310 21.631 58.097 155.479 29 April 312.119 19.913 54.140 144.633 27 Mei 294.249 20.077 51.893 137.575 24 Juni 270.936 18.408 43.498 129.296 VLAGT MEER! De heer H. Ringers, secretaris van het Rotterdams comité ter behartiging van nationale belangen verzoekt ons opname van het volgende: In het algemeen wordt er op Nationale feestdagen in Nederland weinig geva?dJ;" is jammer, want vlaggen staan vroolijK, Rotterdams Comité ter behartiging van Nationale Belangen, voorz. mr. Arnb van oer Hoeven, secretaris H. Ringers, hee vraa2 eenige jaren bezig gehouden met .J^ waaraan het verschijnsf van h ,g e. vlaggen moet worder. geweten lijkheid onder de oogen gezien om het vlag gen op vaderlandsche feestdagen te bevorde- ren. Het resultaat was, dat het comité besloot n z.g.n. eenheidsvlag in den handel te bren gen. Dit is een wollen kleurechte vlag, 134 M. lang bij 1 M breed, met witgelakten i frenenhouten stok en vergulden iepenhouten cnop. Bij deze vlag behoort een gegoten ijzeren aluminium geschilderde koker en schroeven, welke koker heel gemakkelijk aan raam of deurpost kan worden bevestigd. Dit alles tezamen voor den luttelen prijs van en kele guldens. Kleuren der vlaggen naar keuze n.m. rood-wit-blauw, oranje-wit-blauw of geheel oranje. In Augustus 1932 werden door de bemoei ingen der speciale vlaggencommissie, welke door Rotterdams Comité werd benoemd, 2400 vlaggen geplaatst. Het lag echter niet op den weg dezer commissie een handel in vlag gen te drijven. Dit was dan ook de reden, dat reeds dadelijk met den vlaggenhandel con tact werd gezocht. Het resultaat is geweest, dat de vlaggenhandelaars te Rotterdam, bo vendien het magazijn de Bijenkorf en de firma Vroom Dreesmann, de vlaggen met toebehooren voor denzelfden prijs verkrijg baar stellen, dank zij dc medewerking der commissie, die den weg gevonden heeft om de stokken en bussen bi' massa tegen een zeer lagen prijs te laten vervaardigen De eenheidsvlag voorziet in een behoefte. Het uitsteken van deze vlag kost geen moeite. Vindt men de vlag wat klein, men plaatse er meer. Het ideaal zou zijn: voor elk venster een vlag. Wat zou een huit, een straat, een stad er dan feestelijk uitzien! BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN Gisteravond is de 26-jarige bakkersknecht E. H. J. Schwitzer in de Barneveldsche beek onder Amersfoort bij het zwemmen verdron ken. BRAND. Kapitale boerderij af gebrand. Gistermiddag is door tot nog toe onbeken de oorzaak brand uitgebroken in de kapitale boerderij van de familie Roovers, Bergeind te Geffen (N.B.). De brand, ontstaan in het woonhuis, breidde zich snel uit, waardoor ook het achterhuis werd aangetast. Spoedig sprongen de vlammen ook over op een voor raadschuur. Aan blusschen viel niet meer te denken. De geheele inboedel, 10.000 K.G. hooi, eenige karren en landbouwgereedschap pen gingen verloren, terwijl 3 varkens en een kalf in de vlammen omkwamen. Bij het red den van een zestal koeien liep een der buren brandwonden op. Een belangrijk bedrag aan geld ging mede verloren. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. VERKEERSONGEVALLEN. Een doode, een zwaar gewonde. Gisteravond omstreeks kwart voor negen heeft op den hoek van de Spaarnwouderweg en Sloterweg te Sloten (N.H.) een ernstige botsing plaats gehad tusschen een motor rijder en een auto. De motorrijder, de heer v. d. Kerf uit Amsterdam, komende uit de richting Haarlem, botste in volle vaart tegen den uit Amsterdam komenden auto, bestuurd door den heer Bakker. De botsing was zoo hevig, dat de duorijdster op slag gedood werd. De motorrijder werd in zeer ernstigen toestand naar een der ziekenhuizen in Am sterdam vervoerd. De auto reed na de botsing tegen de brug leuning van de brug over de Ringvaart van de Haarlemmermeer en werd zwaar bescha digd. De bestuurder bekwam echter geen noemenswaardig letsel. De politie uit Hoofd dorp heeft de zaak in onderzoek. Het lijk van de duorijdster, wier identiteit nog niet kon worden vastgesteld, is naar het lijkenhuisje te Hoofddorp overgebracht. KORTE BERICHTEN. Het Ned. correspondentiebureau deelt mede, dat blijkens de jongste, te 's-Graven- hage ontvangen berichten, de toestand van oud-minister Van der Vegte zich de laatste dagen iets minder ernstig laat aanzien. De Kwartel (uitreis) is te Calcutta aange komen. Morgen vertrekt de Snip van Amsterdam naar Batavia. De bemanning zal bestaan uit de heeren G. M. H. Frijns, gezagvoerder, G. J. C. te Roller, tweede bestuurder, P. B. Blok, werktuigkundige en G. van Zadel'hoff, radio- telegrafist. DE WERELDVLUCHT VAN WILLY POST. Post bij Irkoetsk gezien. Volgens een radiobericht van het Russi sche station te Irkoetsk is de Amerikaansche vlieger Post Dinsdagmiddag te 12 20 Am sterd. tijd bij Irkoetsk gezien. Volgens tot dusverre ontvangen meaedee- lingen vervolgt Post zijn tocht in de richting van Tsjita. Post gestart van Irkoetsk naar Chabarowsk. De wereldvlieger Post is Dinsdagvond in Irkoetsk geland. Om 22 uur 20 (Amsterdam- sche tijd) is de vlieger gisteren weer gestart naar Chabarowsk. DE VERONGELUKTE LITTAUSCHE VLIEGERS. Duitsche deelneming De Duitsche rijksminister van buitenland sche zaken heeft aan den president van Lit- tauen, Smetona, een telegram van deelne ming 'doen toekomen in verband met den tra gischen dood der beide Littausche oceaan- vliegers. De lijken der Littausche vliegers naar Kowno. De lijken der bij Soldin naar beneden ge storte Littausche Oceanvliegers zullen van daag naar Stettin en vandaar met een speer aal vliegtuig naar Kowno worden overge bracht Prins Nicolaas van Roemenië, de jongere jroer van koning Karei", die na zijn bezoek aan Nederland weer te Parijs vertoeft, heeft daar medegedeeld, dat hij bezig is met het voorbereiden van een Oceaanvlucht, die hij tezamen met zijn piloot, den Roemeenschen capitein-vlieger Opitz, wil ondernemen naar \ew-York. Nadere bijzonderheden zou hij >as kunnen mededeelen na zijn terugkeer uit .onden, waarheen hij vertrokken is. Het Wolffbureau verneemt dat de terugreis van het eskader van generaal Balbo'over den Atlantischen Oceaan mogelijk toch langs de noordelijke route zou kunnen geschieden. Slechts wanneer de weerberichten langs die noordelijke route ongunstig luiden zou de gisteren vermelde terugweg over de Azoren worden gekozen. Indien de noordelijke route gekozen wordt zal het eskader van New-York naar Shediac in Nieuw Brunswijk vliegen en vandaar over Shoal Harbor (op New Foundland) naar Va- lentia (Ierland). Vermoedelijk zal het Ita- liaansche eskader, wanneer het den terugweg over Ierland neemt, bezoeken afleggen aan eenige Europeesche hoofdsteden. Zoo zou het eskader ook Berlijn bezoeken, waar het op de Muggelsee zou dalen Reeds zijn op de MuggeTsee proeven genomen om de mogelijk heid daartoe te onderzoeken. Ook Londen en Parijs staan op het programma. BENOEMD. Onze stadgenoote mej. Jo Tool, dezer dagen geslaagd voor onderwijzeres op de kweekschool te Bergen is thans benoemd tot volontair op de Zustersschool op de Oude gracht. VERHOOGDE LEERLINGEN- SCHAAL. Vervroegde invoering van de wet- T erpstra? Naar de Msb. verneemt ligt het in het voornemen van den minister van onderwijs de wet-Terpstra tot verhooging van de leer lingen-schaal reeds met ingang van «1 Jan. 1934 te doen invoeren. Zooals men weet, zou voor de volledige inwerkingtreding een over gangstijd gelden tot 1 Jan. 1935. De bedoe ling is nu dezen termijn met een jaar te be korten. Motoren. Zondag a.s. zal op het circuit Spa—Fran- cochamps de Grand Prix de Belgique wor den verreden, waaraan tal van Nederland sche coureurs deelnemen. In de categorie 250 c.c. schreven inI. Du- pont (NedJ op O.K. Supreme I, De Ridder (Ned.) op Grinday-Perless I. Voor de catego rie 350 c.c. de Nederlanders: W. van Gent (Norton), K. Reinbergen (Norton), Kamp- schuur (Velocette), A. M. Gerlings (Motosa- coche). Voor de categorie 500 c.c.: C. A. v. Dalsum (Norton), F. Vaasen (Norton), Fyma (Ariel), J. C. Houtop (Eysink), C. Draayer (Eysink). Aan deze laatste categorie nemen o.a. ook deel Stanley Woods en Hunt. Turnen. ALKMAARSCHE SUCCESSEN TE WINKEL. Zooals wij gisteren hebben gemeld, zijn de Alkmaarsche turners niet zonder succes uit Winkel waar gymnastiekwedstrijden werden gehouden, teruggekeerd. Zij geven hier een meer duidelijk overzicht van de prij zen, welke behaald zijn: Marschwedstrijd(27 deelnemende ploegen) „de Halter" le prijs; „Turnlust" 4de prijs. Vrije oefeningen dames: (19 deelnemende vereenigingen) 4de, 5de en 7de plaats „Turnlust' Vrije oefeningen heeren: (16 deelnemende ploegen): le. prijs „Turnlust; 3de prijs „de Halter; 4de prijs „Turnlust II (na loting met „de Halter). Vierkamp heeren le graad: 2de prijs „Turnlust"; 3de prijs „de Halter". Vierkamp heeren 2de graad 25 deelnemen de ploegen) 2de prijs „Turnlust"; 4de prijs „Turnlust na loting). Niels Bukh.-oefening heeren: 2de prijs ,,de Halter". Verder moeten wij een foutje herstellen bij de rhythmische oefeningen voor dames be haalde „Be Quick" (Bergen) na loting met „O.K.K." (den Helder) den eersten prijs. BRIDGE. De firma van Goor en Zonen te 's-Graven hage, die zich ook op gebied van schaak en dam verdienstelijk maakte door de uitgave van talrijke werken, toont zich ook op bridge- gebied zeer actief. Twee nieuwe bridgewerk- jes zagen bij haar weer het licht. Veilig bieden b ij contract-bridge, be schouwingen over den logischen bouw van het contract door S. H. v. Groningen. De auteur, op schaak- en puzzlegebied voor velen geen onbekende, heeft in dit werk je voor den liefhebber, die gaarne degelijk wil samenspelen met zijn partner, een inte ressante handleiding gegeven. Speciaal ves tigt hij de aandacht op het feit dat men zich steeds bewust moet blijven niet met 13 maar met 26 kaarten te spelen. De veiligheid be staat in de zekerheid dat groote downklap- pen uitgesloten zijn en de kansen op manche of slembod niet gemist worden. Bridge blijft een spel met kansen. Een contract, dat prima oeboden is, kan down gaan, terwiil een slecht Alf 's morgens dat onbehaaglijke gevoel weer zoo'n ellendige aanval van migraine aankondigt, /- a (A<K*ER1 voorkom dan die misère met 1 of 2 Volgens r»c#pf van Apofhektr Dumont "AKKERTJES" geboden spel, door bijzonder gunstig zitten, gemaakt kan worden. Het dwangbod vraagt speciale aandacht, evenals het hoofdstuks kwetsbaar of niet kwetsbaar. Diverse voor beelden maken de bedoelingen van den auteur duidelijk. De zeer billijke prijs brengt dit prettige boekje onder ieders bereik. Het bieden bij contract-bridge. Een studie over het Culbertson-systeem 1933 door A. A. Dijkstra. Culbertson's Contract Bridge Blue Book, een werk van 500 blz. schrikt den liefhebber wel eenigszins af: 't Is een heele studie. Nu heeft de heer Dijkstra uit Den Haag de theo retische en practische beginselen van dit groote werk in een boekje van ruim 100 blz. op uitstekende wijze samengevat. De vele bridgers, die wel over Culbertson praten maar van zijn systeem bitter weinig weten, hebben nu een prachtige gelegenheid om zich voldoende van de beginselen op de hoogte te stellen. Een degelijke studie van Dijkstra's boekje zal hun een juist inzicht geven in de bedoelingen van den Amerikaan en daardoor het zuiver bieden zeer ten goede komen. De uitvoering der boekjes is zooals men dat van de firma van Goor gewend is. Een practisch werkje voor water schapsbesturen. Bij de uitgevers Vermande Zonen t« IJmuiden is verschenen een handleiding ten behoeve van verkiezing van water schapsbesturen in Noordholland. De Handleiding dankt haar ontstaan aan het feit, dat in het jaar 1930 voor de Waterschappen in Noordholland is vastgesteld een geheel nieuw Algemeen Reglement van Bestuur, hetwelk vooral voor de verkiezing van bestuursleden een geheel nieuwe regeling heeft gege ven, welke sterk afwijkt van hetgeen tot dusver gold. Deze afwijking bestaat voornamelijk daarin, dat het verkie zingsproces meer ingewikkeld is ge worden, o.m. doordat voor vele Water schappen candidaatstelling is voorge schreven, ongeveer op de wijze als b v< geldt voor de verkiezing van gemeente raden. Teneinde den over-ang naar de werking van dit nieuwe kiesstelsel te vergemakkelijken, is in vorenbedoelde Handleiding een overzicht gegeven van de nieuwe bepalingen vanaf de candi daatstelling tot de «"oedkeuring van de geloofsbrieven en de beëediging van de bestuursleden. Hierbij worden vele nuttige wenken gegeven, b.v. in verband met de stem ming, de herstemminjz. het berekenen van den uitslag van de stemming enz. In XI Hoofdstukken, tezamen omvat tende 16 punten, wordt op beknopte en bevattelijke wijze naar voren gebracht al datgene, wat van belang is te weten in verband met de nieuwe vooi schriften. In de eerste plaats is het werkje ge schreven voor Bestuursleden van Wa terschappen en voor leden van de stem- bureaux. Maar ook aan hen, die in an der opzicht werkzaam deel hebben aan de verkiezingen, kan de Handleiding zeer zeker goede diensten bewijz m Behalve van een uitvoerige inhoud is het werk voorzien van een Register van de behandelde artikelen van het Alge meen Reglement en van een uitvoerigen alphabetischen klapper, zoodat de raad pleging al ouitengewoon gemakke'ijk is gemaakt. Panorama heeft een geïllustreerde be schouwing over het moderne Turkije en ver telt van een nieuw vliegtuig, dat op 1000 M. hoogste haar machtige stem kan laten hoo- ren en voor reclame-doeleinden gebruikt wordt. Er zijn afbeeldingen van monsters, die bij nadere beschouwing vergrootingm van vlinders en torren blijken te zijn. Aan de sport- en moderubriek wordt ditmaal bijzon dere aandacht besteed. Er is veel geïllus treerd nieuws uit binnen- en buitenland. Verhalen en novellen zijn er ditmaal van Octavus Roy Cohen, van R. Marcelle en van A. P. Terhune. De groote opname van „Volle Zomer" is buitengewoon fraai. Kie-ke-boe het kleuterweekblad heeft weer een vervolg van de avonturen van den kleinen clown naar wien het weekblaadje ge noemd is. Mevr. L. Stoffel-Barnehl verfeit hoe Pietje aan een nieuw pakje kwam. Er is een versje op muziek van Nannie Wiemeijer en er zijn gedichtjes van de redactrice, en van Rie Beijer. Co Beek leert den kleuters kleine bloempotjes van kurk en kei maken. Ons Nederland. (Propaganda voor eigen land). Het Juli-nummer van „Ons Nederland", het officieel orgaan der Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer, is goeddeels gewijd aan Tilburg en omstreken. Dit feit gaf ver schillende vooraanstaande figuren dezer Brabantsche industriestad gelegenheid cp aaantrekkelijke wijze uiteen te zetten, hoe in Tilburg nijverheid aan schoonheid van om geving, werklust en energie aan opgeruimd heid en gastvrijheid gepaard gaat. Zoo schrijft Tilburgs Burgemeester in zijn inlei ding: „Tilburg staat te boek als industrie stad, wat zij ook inderdaad is, en het is be grijpelijk, dat men zich elders een industrie centrum voorstelt vol rook en smoor, onge zond en ongezellig. Het is daarom van het orgaan van de A.N V.V die eenige jaren ge leden haar jaarvergadering aihier hield en daardoor Tilburg beter heeft leeren kennen een gelukkige gedachte geweest om door des kunügen het schoone van Tilburg en haar omgeving in een speciaal nummer van „Ons Nederland" te laten

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7