DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ONDER HITLER'S BEWIND (DxtqeÜiksch OveazicfU ^Buitenland Ko. 173 Dinsdag 25 Juli 1933 135e Jaargang Hef jodenvraagstuk in Duiischland; de boycot actie} de joden uitgeschakeld van de Leip- ziger messe. arrestaties en vonnissen. ivaf vandaag de aandacht trekt.,. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v b. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Het nieuwe Duitschland vraagt maar ge regeld weer onze aandacht. Dag in dag uit komen berichten binnen, hetzij rechtstreeks uit Duitschland, hetzij langs een omweg. In den regel is de eerste categorie berichten pro Hitier en zijn de overige minder vleiend voer het huidige regime. Echter in een opzicht zijn ze alle gelijk: het is n.1. met geen mo gelijkheid te zeggen, ol ze betrouwbaar zijn! Er zijn om met de berichten uit Duitsch- land zelf te beginnen de laatste dagen verschillende doodvonnissen geveld. Zoo heeft de rechtbank te Keulen Zaterdagavond laat in het proces wegens het doodschieten van twee S.A.-lieden vonnis gewezen De verd. Hamacher, Waser, Willms, Horsch, Moritz en Engeland werden alle zes ter dood en bovendien tot zware tuchthuisstraf fen veroordeeld, terwijl de verdachten Nies- wandt, Mundorf en Haase elk tot vijftien jaar werden veroordeeld. Eveneens Zaterdag werd de hoofdverdach te Volk in het proces in zake den moord op den brigadier van politie Kopka door een speciale rechtbank ter dood veroordeeld. Verder werden nog de volgende straffen op gelegd: verdachte Wolf 15 jaar, drie andere verdachten elk 10 jaar, vijf 8 jaar, één vijf jaar, vier elk 4 jaar tuchthuisstraf en twee verdachten elk 3 jaar gevangenisstraf. Een van de voornaamste beschuldigden in dit proces, de communist Hugo Feddersen, die de doodstraf tegen zich hoorde eischen, heeft zich in den daaropvolgenden nacht in zijn cel opgehangen. Gisteren heeft de rechtbank te Berlijn het vonnis geveld tegen vijf communisten, ver dacht van een overval op een nat.-soc. lokaal, waarbij een man was gedood en vier perso nen zwaar waren gewond. Twee der com munisten werden ter dood veroordeeld, ter wijl de drie anderen langdurige gevangenis straffen kregen. Tot zoover de vonnissen. De rechtbanken zullen echter nog meer werk krijgen, want te Schwarzenberg in Saksen is de politie een wijdvertakten koeriersdienst der communis ten op het spoor gekomen. Veertig personen zijn gearresteerd. o Thans een bericht, behoorende tot de twee de categorie. Philip Zuckermann, een Ameri- kaansch burger van Joodsch geloof, is naar de Times uit Berlijn verneemt, Zondag te Leipzig door twintig nat.-soc. aangevallen en zoo duchtig afgeranseld, dat hij thans nog in een ziekenhuis ligt. Z. die East Third laa e- t te N€W-York woont en bonthande land 1S' geregeld voor zaken in Duitsch- tt'J wandelde Zondagmiddag met zijn uw en een vriend op de Brühl te Leipzig en er een groep nazi's voorbijkwam. Toen _£roeP a' haast voorbij was sprongen twee en Ult gelid en sloegen op Zucker- an los onder het uiten van scheldwoorden a's vuile Jood" e.d. i_ 'J had nog getracht te verklaren, dat hij Waanscli burger was, maar dit protest ra niet gehoord, en een bende van wel man viel op hem aan, sloeg hem neer. ,Jre ae?r Zuckermann werd eerst naar een ken hu is te Leipzig gebracht. ,"'J kwam te Berlijn, waar hij onmiddel- Jk weer naar het ziekenhuis moest. Hij heeft ten 5"'ePe snede in den nek en een wonae ach- zal °°r- Hij kan nauwelijks spreken en ha .1minste nog een dag of veertien in be- r«n i moeten blijven. De Amerikaansche L, "sul-generaal heeft de zaak nu in handen, et is de twintigste van dezelfde soort sinds begin der revolutie. De anti-Joodsche boycot. Jn verband met de te Amsterdam gehouden ernationale Joodsche boycot-conferentie vr 'e^'ng van mr. Samuel Untermeyer 'New-York en de afwijzende houding, elke de autoriteiten in de Amerikaansche, ngelsche en Nederlandsche Jodenheid te- f?°ver deze conferentie aannamen, heeft de et. het oordeel gevraagd van een der meest ooraanstaande leiders van het Duitsche Jo dendom, den heer Jocab Rosenheim te Frank- i a;d. Main, den president der Agoedas Jisroëil Wereldorganisatie (Wereldbond van rvP*rouwe J°den)- De heer Rosenheim vroeg zich af, waar- neen het moet leiden wanneer de blokkade, t(E> den naam van boycot in vollen vredes J|estand door cultuurmenschen als een ver- gittigd wapen gebruikt, onder de bescher- ®lng van de wet georganiseerd en gepropa geerd wordt De bovcot van de Joden in Duitschland de heer Rosenheim verklaarde dit met nadruk die helaas ondanks alle afkeuring van de hoogste instanties nog altijd met volle Ijracht voortgezet en door menigen betreurenswaar- digen maatregel bevorderd wordt, beteekent een catastrofe voor de economische toekomst der Duitsche Joden en zal dit is ook de opvatting van de Duitsche rijksregeering blijken een ongeluk te zijn voor den geheelen Duitschen handel. De in het buitenland door de Labour Par ty, door economisch belanghebbenden helaas ook van Joodsche zijde gepropageerde boy cot tegen Duitschland, waarmede valsche en kortzichtige vrienden der Duitsche Jodenheid deze meenen een dienst te bewijzen, is, vol gens den heer Rosenheim, ook bijna een mis daad tegen de menschheid. Want naar zijn stellige meening beteekent deze boycot in zijn consekwenties een regelrechte oorlogs verklaring aan Duitschland, dat zich daar door niet zal laten intimideeren doch genoopt wordt tot een volkomen isolatie Een zooda nige politiek zal kunnen leiden tot de ergste verwikkelingen, ja zelfs tot een nieuwen oor log. De heer Rosenheim stelde de vraag „wie van al die ongeroepen, zich zelf als zoodanig opwerpende Joodsche leiders van het slag van lord Melchett de Duitsche Joden zal be schermen, wanneer zij onverhoopt eens ten offer zouden vallen aan de door de provoca tie van een Joodsche Wereld Boycot Confe rentie ontketende volkswoede''. „Wij protesteeren", aldus besloot de grijze Joodsche leider, „in naam van de geheele Duitsche Jodenheid tegen het optreden van lord Melchett en zijn plannen, tegen de boy cotactie overal in de wereld en tegen elke po ging, om het lot der Duitsche Joden te ke tenen aan de vluchtige wijsheid van van de Thora vervreemde, onverantwoordelijke po litieke spelers". Joden van de Leipziger Messe uitgeschakeld. De Joodsche perscommissie voor bijzon dere berichtgeving meldt: In het kader van de Leipziger Messe zal de „Erste Braune Groszmesse" van 27 tot 31 Augustus worden georganiseerd. Aan de or ganisatie dezer bruine messe werkt, behalve de rijkscommissie voor tentoonstellingswezen ook mede de om zijn scherpe anti-semitische actie beruchte Strijdhond voor den handel- drijvenden Middenstand en het bureau van de Leipziger Messe. Deze Messe zal naar de „Frankfurter Ztg." van den 21 dezer mededeelt een uit gesproken Duitsch karakter dragen. Het bu reau der Messe heeft bekend gemaakt, dat alleen die firma's tot deelneming zullen wor den toegelaten, van welker kapitaal meer dan 50 pCt. in Duitsche handen is en voor welke de plaatselijke afdeelingen van den Strijdhond van den handeldrijvenden Mid denstand instaan. Voorts mogen slechts producten worden verhandeld, die ten minste voor 80 pCt. uit Duitsche grondstoffen bestaan. Tegen provocateurs. De plaatsvervangende leider der N.S.D.A. P., Rudolf Hess, heeft volgens het W.B. het volgende bekend gemaakt: De joodsch-liberalistische Fransche revo lutie zwom in het bloed. De joodsch-bolsjewistische Russische revo lutie schreeuwt van bloed van millioenen uit tsjekistische bloedkelders. Geen revolutie ter wereld verliep zoo ge disciplineerd en onbloedig als de natior.aal- socialistische. Niets is den tegenstanders van het nieuwe Duitschland zoo ongelegen als dit feit. Zij hebben, naar de rijksleiding heeft vernomen, geheime agenten in de gelederen der N S D. AP. gezonden met de opdracht S.A.- en S.S.- lieden te verleiden tot mishandelingen van te genstanders. Nationaal-socialisten, S.A.- en S.S.-man- nen! Weest u bewust van den opzet der te genstanders! Geeft elkeen die gevangenen mishandelt of u tot mishandeling aanspoort onmiddellijk bii de politie aan. Elke natio- naal-socialist die ten offer valt aan de ma chinaties van de provocateurs, wordt onmid dellijk uit de N.S.D.A.P. gestooten en naat een concentratiekamp gebracht. Elke natio- naal-socialist moet zich ervan bewust zijn dat het mishandelen van tegenstanders auia op een joodsch-bolsiewistische gezindheiü en het nationaal-socialisme onwaardig is. DE ECONOMISCHE CONFERENTIE. Zittingen te Londen gesloten. Met de zitting der valutacommissie zijn de werkzittingen der conferentie gisteren definitief gesloten. In een vergadering van een half uur werden de volgende resoluties der valu tacommissie zonder debatten aange nomen. 1. Organisatie der internationale schuldenonderhandelingen. 2. Een resolutie, waarin de terugkeer tot de valutastabilisatie, het aan vaarden van het goud als de inter nationale valutastandaard en het gebruik van het goud voor valuta doeleinden en de wettelijke valuta- dekkine de bankbiljetten als ge- wenscht wordt aangegeven. 3. Oprichting van centrale banken in landen, waar die nog niet bestaan 4. Nauwe samenwerking der cent"ale banken met steun van de B. I. B. 5 Aanpassing van de centrale banken der voornaamste landbouwlanden aan de economische voorwaarden dezer landen. 6. Aanbeveling van een internationale overeenkomst betreffende maatre gelen voor de stabilisatie van den zilverprijs. Het belangrijkste resultaat is het niet vermelde accoord over de beperking van den zilververkoop op de wereldmarkt. In het rapport der tweede valutacom missie wordt verder melding gemaakt van een resolutie over de algemeene be ginselen der valutapolitiek der centrale banken, waarin alle landen behalve Amerika toestemden. De commissie ram verder kennis van een aanbeveling, dat de B I B. het probleem van den gouden standaard zoo spoedig mogelijk zal on derzoeken. Het rapport stelt verder vast, dat de oplossing van het valutaprobleem op het oogenblik onmogelijk is en dat de onderhandelingen moesten worden uit gesteld. BRAND IN CELLULOSEFABRIEK TE MANNHEIM. Gistermiddag is in de gebouwen van de cellulosefabriek te Mannheim een brand uit gebroken, ontstaan in een houten silo. In verband met het groote gevaar voor de om geving werd de brand onmiddellijk met veel materiaal aangevat. Na twee uur kon het gevaar voor uitbreiding als geweken worden beschouwd. Over de schade en de onmiddel lijke oorzaak is op het oogenblik nog niets naders bekend. De brand gebluscht. Over den brand in de cellulosefabriek Waldhof wordt nog het volgende medege deeld: De brand is vermoedelijk ontstaan door het warmloopen van een kussenblok. Met 30 slangen werd het vuur bestreden. De schade is nog niet precies vast te stellen, maar kan nauwelijks meer dan 50000 R.M. bedragen Verschillende machines zijn vernield. De schde is door verzekering gedekt; het bedrijf zal geen stagnatie ondervinden. DUITSCH BERGBEKLIMMER NEERGESTORT. Bij het afdalen van de Trettachtop in den Allgouw is een 27-jarig inwoner van Stutt- gart neergestort en dood opgenomen. DE ARRESTATIE VAN HANS DAM. Voorgeschiedenis van deze spionnagezaak. Het dagblad „Politiken" weet nadere me- dedeelingen omtrent den Deenschen landbou wer Hans Danv die eenige dagen geleden op verzoek van de Duitsche regeering bij Graasten gearresteerd is. De aanleiding tot aanhouding is vol gens het blad het gedrag van Dam tijdens den wereldoorlog. Hij had gediend op een Duitsch oorlogschip. Spoedig deserteerde hij naar Scandinavië, waar hij geruimen tijd dienst deed op scheepvaartlijnen van Kopen hagen naar Zweedsche havens- In Kopenhagen kwam hij in aanraking met een wijdvertakte spionnage-centrale die in verbinding stond met het inlichtingen- wezen der geallieerde mogendheden. Dam. die thans voor zijn bemoeiingen moet boe- ten, heeft voor zijn diensten nooit meer ont vangen dan zoo nu en dan een maaltijd of een "paar kronen. De Deensche politie was met de werkzaam heden van Dam goed op de hoogte; zij trochtte hem te remmen. In 1918 werd het geheele gezelschap, dat bij de spionnage betrokken was, in Kopen hagen gevangen genomen; daaronder be vond zich toen ook Hans Dam. Het onderzoek tegen hem leverde toen niets op. Thans heeft Dam bekend met de spionnage-centrale in verbinding te hebben gestaan. De zaak zal binnenkort te Berlijn of Leipzig voor het gerecht komen. Het blad herinnert er aan, dat de tegen woordige rechter in den Deenschen Hoogen Raad Thorup vijftien jaar in Mei 1918 geleden de behandeling geleid heeft van de spionnoge-zaak. die den achtergrond vormt van deze arrestatie. De quaestie heeft toen sterk de aandacht getrokken. Het duurde verscheidene maanden voor men haar opge helderd had. De hoofdpersoon in deze geschiedenis was een Duitscher, die Hoffmann heette, doch zich Chausserous noemde Hij kwam uit Hamburg. Omstreeks Paschen 1918 werd hij te Kopenhagen gearresteerd. Op grond van zijn bekentenis volgde toen een heele reeks aanhoudingen. Tijdens zijn verhoor moet Chausserous nl. verklaard hebben, dat de Fransche inlichtingendienst posten uitgezet had op de landgoederen Kolding en Ribe, die liggen in de buur. van de toemalige grens tusschen Duitschland en Denemarken. De wachters op deze posten waren talrijk Zij werkten volgens een dusdanig systeem, dat vrijwel aile hulpelooze Duitsche deser teurs in hun hanaen moesten vallen. Die deserteurs werden dan gedwongen tot me dewerking. Op deze wijze is het destijds Hans Dam ook vergaan. GROOTE BELANGSTELLING BIJ EEN BEGRAFENIS. 100.000 menschen achter den lijkstoet. Onder zoo groote belangstelling als men in Britsch-Indië nog zelden heeft gezien is gisteren het stoffelijk overschot van den in Engelsche gevangenschap overleden burge meester van Calcutta Sen Gupta, den vroe- geren adjudant van Gandhi, ter aarde be steld. De rouwstoet, waarin ruim 100 000 menschen meeliepen, werd een groote anti- Engelsche betooging. Voortdurend riep de menigte „Weg met de Engelsche vlag", „Vrij heid voor Indië", „boycot Engelsche waren' De rouwstoet legde den 8 K. M. langen weg naar den tempel af in 9 uur. GRONDWETSHERZIENING IN POLEN? De Poolsche regeering bereidt een reeks vérstrekkende maatregelen voor, die in politieke kringen groote belangstelling wekken. Naar verluidt zou men ernstig bezig zijn met de voorbereiding van een grond wetsherziening. Het oude ontwerp der regee- ringspartij heeft men klaarblijkelijk afge keurd en een nieuw ontwerp van den leider van het regeeringsblok, overste Slabek, is in voorbereiding welk ontwerp tal van fascisti sche ideeën zou bevatten. De nieuwe senaat zou o.a. worden samengesteld uit vertegen woordigers van verschillende economische groepen, industriëelen, wetenschapsmen- schen en leden van oude families van den Poolschen landadel. Het zou in de bedoeling liggen ter behandeling van de grondwetsher ziening den Sejm vervroegd bijeen te roepen. Na herziening van de grondwet zou de re geering voornemens zijn amnestie af te kon digen voor de meeste politieke delicten ten einde den burgvrede te herstellen. Tegelijker tijd zou belastingamnestie worden afge kondigd en zouden eenige agrarische hervor mingen worden ingevoerd. NEDERLANDSCHE TOERISTEN IN FRANKRIJK VERONGELUKT. Gister zijn twee Nederlandsche toeristen uit Haarlem, baron d' AuLnis de Bourouill en zijn echtgenoote, verongelukt nabij Bains les Bains in de Vogezen. Door nog niet be kende oorzaak slipte hun auto plotseling en sloeg dientengevolge om. Baron d Aulnis de Bourouill werd op slog gedood. Zijn echt genoote en de chauffeur werden beiden ern stig gewond. VELE VERDRINKINGSGEVALLEN IN FRANKRIJK. Zondag zijn in verschillende streken van Frankrijk talrijke personen bij het bader, verdronken. Drie ongevallen waren bijzonder tragisch, doordat bij reddingspogingen slachtoffers vielen. Te Boulogne sur Mer ver dween een gezin van drie nersonen in de diepte. Terwijl het anderen badgasten lukte, de vrouw te redden, verdronk de man bij zijn poging om zijn zoon boven water te houden Bij Rennes kreeg een arbeider, die zijn kind wilde redden, een hartverlamming, zoodat hij voor de oogen van zijn vrouw en zijn an dere kinderen in de diepte verdween. Bij Dijon tenslotte verdronk een advocaat bij een poging, een zeveniarig meisje te redden. Ook het meisje verdronk. MUSSOLINI MINISTER VAN OORLOG. Persstemmen. Inzake het feit, dat Mussolini zich belast heeft met het ministerie van oorlog schrijven de Italiaansche bladen, dat de Duce reeds van 1925 tot 1927 minister van oorlog is geweest en dat de geheele organistie van het Italiaansche leger wezen zijn werk is ge weest. De „Mattino" uit Napels schrijft, dat het politieke genie van den man. die de drei- Nieuws uit Duitschland. (Dag. Overzicht). In Frankrijk zijn vele personen bij het baden verdronken. (Buiten land). Felle brand in een celluloise- fabriek te Mannheim. (Buitenland). Te Chèvremont (Limburg) is ge vochten tusschen drie Nederlanders eii een Duitsche familie van vijf per sonen naar aanleiding n „Heil Hitier"-geschreeuw; de vader der Duitschers ernstig gewond, diens vrouw en twee zoons werd m gear resteerd. (Binnenland). De r.k. werkliedenvereenigingen te Kerkrade namen een mUie aan tegen het optreden der nazi's in Ne derland (Binnenland.) Nabij Bains les Bains in de Voge zen is een auto, waarin baron en barones d'Aulnis de Bourouill uit Haarlem en de chauffeur, veronge lukt; eerstgenoemde was terstond dood, de beide anderen zwaar ge wond (Binnenland). Nog geen beslissing in de wethou derscrisis te Amsterdam (Binno i- land.) Relletjes te Aalsmeer bij den op bouw van een circus: drie personen door sabelhouwen gewond. (Bin nenland.) Balbo's retourvlucht uitgesteld tot heden, (Luchtvaart). (Zie eventueel verder laatste berichten.) ging van een oorlog verdreven heeft van Europa nog versterkt en aangevuld wordt door het militaire genie van den man, die niet aan den eeuwigen vrede gelooft. 28 VERMISTE RUSSISCHE VISSCHERS GEBORGEN. Volgens een radiobericht uit Chabarowsk zijn op Kamsjatka 28 vermiste Russische visschers door een kustwachtschip geborgen. De visschers waren 30 December 1932 aan de kust van Kamsjatka ter vischvangst uit gevaren en waren sindsdiens spoorloos ver dwenen. Men had reeds lang de hoop opge geven hen te kunnen bergen. Het genoemde kustwachtschip vond hen op een volkomen verlaten plaats en bracht hen naar Petro- pawlowsk, waar zij enthousiast ontvangen werden. VONNISSEN INZAKE DE SPAANSCHE MONARCHISTISCHE SAMEN ZWERING. Het Hooggerechtshof te Madrid heeft gisr teren vonnis gewezen in het proces over de monarchistische samenzwering in Augustus 1932. In het geheel werd niet minder dan 200 jaar gevangenistraf uitgedeeld. Gene raal Fernandez en een kolonel werden ver oordeeld tot 22 jaar, vijf beklaagden tot 20 jaar, drie tot 12, twee tot 8 en tw§g tot 6 jaar. De cavalleriegeneraal Cavalcanti, tegen wien de doodstraf was geëischt, kreeg 10 jaar vestingstraf. De overige verdachten werden tot lichtere straffen veroordeeld slechts enkele werden vrijgesproken^ BEZUINIGINGSMAATREGELEN IN TS JECHO-SLO W AKI JE. Do parlementaire bezuinigings- en controlecommissie heeft de regeering een memorandum overhandigd, waarin voorgesteld wordt, af te zien van het in stellen van nieuwe belastingen en het verhoogen van bestaande, alsmede de salarissen der oudere ambtenaren on aangetast te laten. De noodige bezuini gingen zouden volgens haar oordeel moeten worden verkregen door een radi cale hervorming der administratie. Vooral op onderwijs zou zeer worden bezuinigd. Voorgesteld wordt het ophef fen van vele middelbare en vakscholen en het samenvoegen der beide techni sche hoogescholen te Praag en Bruenn. Het aantal ministeriën zou moeten worden verlaagd van 14 tot 11, terwijl na de uitvoering van de onteigening van het grootgrondbezit ook het grondmi* nisterie zou worden opgeheven. GENERAAL FENG PROBEERT HET ALLEEN. Daar de Nanking-regeering weigert, ge neraal Feng in zijn strijd tegen de Japanners te ondersteunen, heeft Feng een zelfstandige regeering gevormd. Voorloopig heeft hij zelf de functies van ministerpresident, minister van oorlog en opperbevelhebber op zich ge nomen.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1