Transpireerende Voeten, bezem door de roode bonzenkliek". ONBEWAAKTE OVERWEGEN, WETSONTWERP UNIFORMVERBOD, £tn rede van het Rotterdamsehe raadslid G. van Burink; tamelijk rumoerig en aan het slot het Wil helmus en het fascistenlied. nat was de pakkende titel, waaronder het fiprdamsche gemeenteraadslid van Burink arbeiders had opgeroepen naar een open- vergadering in het Gebouw van Kun- fJn pn Wetenschappij, welke heette zijn be- A door de aideeling Rotterdam van een IfêSnnaal Anti-Bonzen Comité. N'tv vergadering heeft in Rotterdam de Iwtafht getrokken, want de heer van Bu die een heel politiek verleden heeft, is V Hen laatsten tijd bezig zijn draai te «nen al geeft hij zich op het oogenblik nog uit voor partijloos De O S P had een tegen-demonstratie op Jw gezet. Er werden papiertjes uitgereikt, Üpi de opwekking om niet naar de vergade- te gaan. Een heele politiemacht was ■n de omgeving van het gebouw samenge trokken en toen een oogenblik door de pLmonstranten de orde dreigde te worden «prstoord. heeft de politie ingegrepen en 2Lft zij de menigte verstrooid. De O.S P hoeft later in een nabijgelegen lokaal een ''err?dering gehouden die ordelijk verloo- Pep^S vergadering van het Nationaal Anti- Bonzen Comité was niet overmatig druk be- ™rht Een goede vierhonderd man was er aanwezig Voorzitter was heer W. v. Gent, gemeenteraadslid van Ridderkerk, die met de bemoedigende toespraak begon om vriend en vijand welkom te heeten. Voorts deelde hij mee dat er gelegenheid zou zijn voor debat, mits de vergadering zich voor interrupties 0f storend optreden zou onthouden. In het andere geval zou men met den ..ijzeren vuist, die aan dezen hamer" zit, kennis maken. Veel heeft de vergadering zich aan de vermanende woorden niet gelegen laten lig g Voordat de heer Van Burink het woord kreeg klonk er reeds een stem uit de zaal: Van Burink, laten we eerst het Wilhelmus zingen''. Het meerendeel der interrupties sloeg na tuurlijk op de vroegere politieke werkzaam heid van den spreker, andere herinnerden aan zijn optreden als marktkoopman. Hei ging bij de beantwoording der interupties want de spreker ging op alles in, heel ge moedelijk toe De heer Van Burink bleek de meeste menschen bii naam te kennen. De rede over de bonzen bracht niet ve°i nieuws. De grcote salarissen en de cumulatie van inkomens van de vooraanstaanden, de manier, waaroo de bonzen op internationale congressen leven, moest dienen om de vaK- bondsbestuurde'rs in het slechst mogelijke daglicht te plaatsen. Ten slotte kwam de heer Van Burink met de mededeeling dat er voor allen nog redding mogelijk was, indien ze zich organiseerden in de Nationale Werk nemerspartij, die geen hooge contributie heft boven de premie der werkloosheidverzeke- ring, omdat ze geen gesalarieerde bestuur ders heeft. De voorzitter deelde ten slotte mede, dat dr vergadering zich niet zoo gedragen had, dat debat kon worden toegelaten. Nauwelijks was hij uitgesproken of het Wilhelmus klonk uit de luidspreker, gevolgd door het fascis tenlied. Hoewel de vergadering een vrij rumoerig verloop had, is het toch niet noodig geweest voor de sterke politiemacht, die in de zaal aanwezig was en die zich achter het toonee! gordijn betond, om handelend op te treden Ook buiten, na afloop, werd de orde niet verstoord MOEILIJKHEDEN BIJ EEN BOUWWERK. De aannemer liet het werk onvoltooid. Bij den bouw van het nieuwe schoolge bouw van de Bredasche Huishoud- en In dustrieschool hebben zich moeilijkheden vooigedaan, daar de aannemer uit Bergen op Zoom niet meer aan zijn verplichtingen kon voldoen. De man is naar België vertrok ken en heeft het werk onvoltooid achterge laten. Op verzoek van een der schuldeischers neest de rechtbank te Breda Maandag zijn aillissement uitgesproken, i ai). "e aanneminpssom van meer dan een Zlln enkele termijnen betaald. De leve- v.n jrs aer bouwmaterialen zijn echter niet volledig voldaan. j et fi^bouw zal thans worden afgebouwd Wru i architectenbureau Korteweg en oerd, de architecten van het bouwwerk DE „LUTINE". b Pj's'eravond heeft de sleepboot „Holland" de L* e.a' waarop de cylinders en motoren rich fie V" buiten de haven van Terschelling de vroege ochtenduren zullen de y'nder en de motoren op den toren boven wrak worden geplaatst. Het weer is gun- BEWUSTELOOS AANGETROFEFN. Nabij den Rijksweg te Zundert is Maandag- ^v°nd het 10-jarige dochtertje van de familie *an H. in bewusteloozen toestand aangetroffen. e' kind was gisteravond nog steeds niet bij sMa'S heeft een onderzoek inge- e d of het meisje slachtoffer is geworden van een aanranding, dan wel van een aanrijding. ERNSTIG ONGELUK. Gistermiddag te omstreeks kwart voor één op de Oosterdokskade te Amsterdam nabij e °ruÉ voor de Piet Heinkade een ernstig ongeluk gebeurd. Een man, die was gezeten 0Ven °P een hoog met kratten eenden en kip- Pen opgela<jen vrachtauto, welke van den Val- enweg-pont kwam, kwam bij het passeeren Van het spoorwegviaduct ter plaatse, in aan raking met den ijzeren onderkant van het via duct. De man werd van den wagen geslingerd ®n bleef bewusteloos op straat liggen. Met een lepe hoofdwonde is hij in hoogst zorgwekken- en toestand naar het Binnengasthuis ver- J0er<L Het slachtoffer is de 33-jarige J. Nie- °er uit Ermelo* DE KWESTIE VAN „HET ANKER". Burgemeester Werstegen van Krom menie neemt zijn handteekening terug en wil het gezag handhaven Naar aanleiding van verschillende persuitin gen in den laatsten tijd, deelt de burgemeester van Koog aan de Zaan, de heer A. G. A. Ver stegen, het volgende mede: Ik gevoel de behoefte openlijk in te trekken mijne mede-onderteekening van het artikel in het blad „Het Anker" van 7 Juli j.1. Heb ik mij bij die onderteekening niet voldoende reken schap gegeven van de beteekenis hiervan, ik ben thans overtuigd, dat uit die mede-ondertee kening blijkt, dat zij niet te vereenigen is met de plichten, die op mij rusten als burgemeester eener Nederlandsche gemeente. Als zoodanig toch is het mijn taak het gezag hoog te houden een taak, die ik onder alle omstandigheden tot het uiterste zal vervullen en dit is niet de strekking van het artikel. Handen en Oksels behandele men met Purolpoeder. Dit is bet meest afdoende middel, In bussen van 45 en 60 ct. Alleen bij Apoth. en Drogisten. Melkwagen aangereden; een doode en een zwaar *ewonde. Op den onbewaakten overweg bij Westdorp is hedenmorgen de melkwagen van de gebroe ders Veen uit Borgweg (gem. Slochteren) door den trein, die om 6.03 uit Groningen vertrekt, gegrepen. Een der broeders was op slag dood, de andere is zwaar gewond naar Groningen overgebracht. Het paard werd eveneens ge dood. De wagen is geheel vernield. Het uit zicht was door een dichten mist belemmerd. SCHEEVE TOREN TE ZEVENHOVEN. De Ned. Herv. kerk te Zevenhoven (Z.-H.) is den laatsten tijd zoodanig verzakt, dat er ge vaar voor instorting bestaat. ïn het voetstuk van den toren gapen scheu ren van een handbreedte en bij een ingesteld onderzoek is gebleken, dat de palen der fun- deeling geheel verteerd zijn. De toren is het eigendom der burgerlijke ge meente en ongeveer 300 jaar oud. IN DEN VREEMDE VERONGELUKT. De in Frankrijk op een autoreis in de Vo- ezen, om het leven gekomen landgenoot C aron d'Aulnis de Bourouill woonde te Haarlem en was omstreeks zestig jaren oud. In zijn woonplaats vervulde hij eenige com missarisplaatsen bij financieele instellingen, o.a. van 1923 af bij de Nutsspaarbank en bij de Algemeene Credietbank. Voorts was hij voorzitter van het bestuur van de Haarlem- sche Hulpbank. Het oneeiuk in de Vogezen. Reuter meld-t uit Epirtal dat de toestand van barones d' Aulnis de Bourouill uit Haarlem, die Zondagmiddag bij het auto ongeluk in de Vogezen werd gewond, be vredigend is. ZAANDAMS GELDMIDDELEN BIJNA UITGEPUT. Raadsvergadering uitgesteld om het overleg tusschen de partijen te bevorderen. Teneinde het overleg inzake de financieele moeilijkheden tusschen de partijen te bevor deren is besloten de tegen morgen uitge schreven vergadering van den gemeenteraad van Zaandam, waarvoor de leden de agenda reeds hebben ontvangen, niet te doen door gaan. Vermoedelijk zal Maandag raadsvergade ring worden gehouden. Gistermiddag zijn B. en W. nog weer bij een geweest ter bespreking van de kwestie. Naar verluidt, is de toestand van de geld middelen der gemeente van dien aard, dat men het niet heel lang meer zonder hulp van buiten zal kunnen stellen. EEN M'EISJE DOODGEVONDEN. Gistermorgen vroeg vond een landbouwer, die naar zijn werk ging, in den graskant langs den Ackerdijk bij Delft een meisje en haar rijwiel liggen. Het meisje maakte den indruk bewusteloos te zijn. Dr. Visser van den gemeentelijken geneeskundigen dienst kon lechts den dood constateeren. Naar de doodsoorzaak wordt een onderzoek inge steld, waartoe een sectie op het lijk zal wor- d n verricht. Het meisie is 4 iaar oud en woonde te Delft. Zij was Maandagavond gaan fietsen en niet meer in de ouderlijke woning teruggekeerd. INVOER VAN VISCH EN GEVOGELTE IN ZWITSERLAND. Het gevaar afgewend De correspondent in Zürich van het Hbld. schrijft; Sedert eenige maanden hing den impor teurs van visch en gevogeltje, respectieve lijk den exporteurs van deze artikelen in Nederland, het beruchte Damocles-zwaard boven het hoofd. Op de lange lijst van ver boden invoerartikelen zouden ook de rubrie ken visch en gevogeltje worden opgenomen. Actieve handelsmenschen beraamden reeds sedert eenigen tijd van provisorischen op slag, voor zooverre dit bij de bedreigde arti kelen mogelijk is. De nijdige stormloopen in deze richting werden echter steeds opgevangen door de voorzichtige raadslieden der Bondsrege ring, die zoowel naar den invoer als naai den uitvoer keken. Vooral de traditioneele, in zake handel en geld sterk-zelfzuchtige boe ren- en kleine burgerstand, toonde zich over deze reserve steeds meer gebelgd. Dezer dagen kwam het zelfs tot een zoo brutalen stormloop, dat men in de kringen der verant woordelijke regeerings-personen en hun ge accrediteerde raadslieden tot een beslissen den uitval overging. Onder datum van 21 Juli heeft het Depai- tement van Handel en Nijverheid den stor- mers officieel aangezegd, aat er van een - voerverbod voor visch en gevogelte ook in toekomst geen sprake kan ziin. En ae aocu- TIIHTI mentatie voor deze beslissing is even zoo stevig als de beslissing zelve. Men zou vast mogen zeggen „beschamend'' voor de kort zichtige stormloopers. In de regeerings-beslissing wordt erop ge wezen, dat de invoer van visch, gevogelte, wild en vleesch op heden slechts 23 bedraagt van het binnenlandsche vleeschver- bruik. Waar anderzijds bovendien nog tegen overstaat, dat dank zij dezen invoer b.v. met Tsjecho-Slowakije een belangrijk verdrag voor den uitvoer van fokvee gesloten worden kon. Verder wordt daarop gewezen, dat sedert de laatste vijftien jaren de invoer der gewraakte artikelen in gelijke mate met de toeneming der bevolking gestegen, dus feen „misbruik" ingeslopen is. De onbillijk- eic van den gestelden eisch wordt echter wel heel sterk aangetoond met de publicatie der invoer-cijfers, die in het afgeloopen half jaar met niet minder dan 50.000 KG. terug- geloopen zijn. Vaderlijk vermanend aan ae stormers klinkt dan aan het slot nog de waarschuwing, dat de hotel-industrie in haar bedrijf deze artikelen nu eermaal niet ontberen kan Het dreigende gevaar is hürmede dus definitief afgewend. DE N.C.R.V.-LANDDAG. De commissaris van politie te Apeldoorn vestigt de aandacht van belanghebbenden op onderstaande verkeersmaatregelen Behoudens de reeds vastgestelde parkeer- voorschriften voor landdag bezoekende mo torrijtuigen mag van 12 uur middag tot 12 uur 's nachts op alle wegen (behoudens die, welke door de politie voor parkeering geheel zijn gesloten) gelegen in de geheele kom van de gemeente Apeldoorn slechts aan één zijde van den weg geparkeerd worden namelijk aan de zijde der oneven huisnummers, waar bij de auto's ongeacht hun rijrichting geheel terzijde van den weg en op ruimen afstand van hoeken moeten worden geplaatst. (Men onthoude het „oneven" door den datum „27"). Verder zal gedurende den tijd van dien zelfden namiddag, waarop dit noodig wordt geacht, een gedeelte van het centrum voor alle rijverkeer gesloten zijn, waarbij de om legging van het verkeer door politie of bor den wordt aangegeven. In verband met te verwachten groote drukte op de wegen tijdens genoemden land dag. wordt aan alle weggebruikers uitdruk kelijk verzocht de grootst mogelijke voorzich tigheid in acht te nemen en de aanwijzingen, welke in het belang der veiligheid en orde worden gegeven, stipt op te volgen. Enorme belangstelling. Naar wij vernemen, hebben zich voor den Landdag der NCRV, welke Donderdag a.s. te Apeldoorn gehouden zal worden, reeds meer dan veertig duizend bezoekers opgege ven Daar ook Donderdag nog bij de vier in gangen van het landdagterrein toegangs kaarten verkrijgbaar zullen zijn, is de ver onderstelling niet te gewaagd, dat tusschen de vijftig en zestig duizend deelnemers dien dag zullen samenkomen, zoodat deze toog- dag der NCRV een geweldige menschen- massa zal bijeen brengen. STAKING GEËINDIGD. De staking van 80 jongens en meisjes, behoorend tot het personeel van de N.V. Van der Burg's Borstelfabriek te Rotter dam, is al weer opgeheven. Het geschil liep over het aantal vacantiedagen waarop het personeel recht had. Een mededeeling dienaangaande zou de be trokkenen om een of andere reden door een der bazen niet tijdig zijn overge bracht. KIND VERBRAND. Te Velswijk, gem. Zelhem (Geld is het 2^,-jarig dochterttje der familie Lie- verdink, dat een pot met heel water o/er het lichaam kreeg, aan de gevolgen be zweken. Ingediend is een wetsontwerp tot aanvulling van het wetboek van strafrecht met het oog op kleedingstukken en onderscheidingsteeke nen, welke uitdrukking zijn van een bepaald staatkundig streven. Aan de memorie van toelichting wordt ontleend, dat den laatsten tijd zich in toene mende mate 't verschijnsel voordoet, dat aan staatkundig streven in het openbaar uitdruk king wordt gegeven door het dragen, of voe ren, van kenmerkende kleedingstukken of on derscheidingsteekenen. Het verschijnsel is, gezien de ervaringen in verschillende mid- den-Europeesche staten en ook hier te lande opgedaan, niet zonder bedenking. Het ostentatief dragen of voeren van klee dingstukken of onderscheidingsteekenen met staatkundige strekking werkt, in het bijzon der in tijden van spanning, op politieke te genstanders uittartend. Voorbeelden daar van vertoonden zich in den laatsten tijd he laas meermalen. Bij herhaling was in ver band daarmee soms uitgebreid politie-optre- den noodzakelijk tot handhaving van de openbare orde. Er is een tweede verbodsmotief. In het bij zonder uniforme of anderszins kenmerkende kleedin<* wordt, voor zoover niet enkel spra ke is van een min of meer belachelijke zucht tot nabootsing van buitenlandsche methoden, veelal mede ten bate van een zekere machts ontwikkeling gekozen. Een machtsontwikke ling zoowel inwendig, binnen het verband van hen, die deze kleeding dragen, als uit wendig, tegenover het publiek Binnen het verband van de dragenden doet de kenmerkende kleeding den enkelen drager terstond als medestander herkennen. Zij stelt hem daarmee onder controle van de (Troep. Zij vergemakkelijkt tevens discipline en eventueel het optreden in quasi-militair verband. Naar buiten werkt uniformkleeding, geko zen als teeken van bepaald staatkundig stre ven, op zichzelf, ook als van verdere organi satie wordt afgezien, imponeerend op het pu bliek. Deze werking pleegt ook allereerst be oogd te worden door wie de uniform invoe ren. Men wil zijn aanhangers duidelijk doen onderkennen en door hun aantal indruk ma ken. Intusschen bliift het veelal niet hierbü en gaat men ook gezamenlijk, in organisato risch verband, optreden, in den vorm van z.g.n. wachten, partij korpsen en soortgelijke formaties. Het verschijnsel is uit het buiten land maar al te bekend. In ons land deed het zich b.v. eenigen tijd geleden voor in den vorm van optreden van z.g.n. rood-front- strijders bij een begrafenis te Rotterdam en laatstelijk in den vorm van fascistische orga nisaties bij vergaderingen en op nationale feestdagen. Zulk een mm'of meer militaire machtsont wikkeling van politieke richtingen naast het wettig gezag, al kleedt men haar, wellicht in den aanvang te goeder trouw, in den vorm van hulpverleening aan dit gezag, kan in een geordenden staat niet worden geduld. Zoo danige machtsontwikkeling van bepaalde groepen, voordat zij ernstiger vormen aan neemt, te voorkomen, is mede de strekking van het wetsontwerp. Het artikel beoogt de materie zooveel mo gelijk in de objectieve sfeer te houden. Het geeft daartoe 'n algemeenen norm, toe te pas sen door de rechterlijke macht. Zulks in te genstelling met b.v. een stelsel van bijzondere verbodsbepalingen, uit te vaardigen door de regeering. Dit beteekent intusschen niet, dat voor de regeering in het bijzonder den eer sten tijd niet een uitvoerende taak zou zijn weggelegd. Aan de politie en het openbaar ministerie zal in den beginne, reeds in het belang van een gelijkmatige toepassing over het geheele land, bij den uitleg van den ge stelden norm, wel een zekere leiding moeten worden gegeven. Intusschen zal door den ge kozen opzet omtrent de interpretatie van de regeering het laatste woord zijn aan de rech terlijke macht. Krachtens het eenig artikel van het wets ontwerp wordt na art. 435 van het wetboek van strafrecht een nieuw artikel 435a inge voegd, luidende: „Hij, die in het openbaar kleedingstukken of opzichtige onderschei dingsteekenen draagt of voert, welke uitdruk king zijn van een bepaald staatkundig stre ven, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste twaalf dagen of geldboete van ten hoogste honderdvijftig gulden''. Aan de memorie van toelichting wordt nog ontleend, dat „kleedingstukken" zoo alge meen mogelijk is. Niet noodzakelijk is dus, dat uniformen worden gedragen. Ook gewo ne kleedingstukken, zwarte of bruine over hemden, hooge hoeden bij gelegenheden, waarbij zij niet door het gebruik zijn voorge schreven, of bv. zelfs geheel gelijke costuums, kunnen kenmerk zijn van een bepaald staat kundig streven en als zoodanig onder de strafbepaling vallen. „Opzichtige onderscheidingsteekenen" is in het artikel opgenomen, niet alleen omdat deze evenzeer uittartend kunnen zijn als klee dingstukken, doch mede omdat zij ook de mo gelijkheid verschaffen tot het formeeren van quasi-militaire organisaties. Onderschei dingsteekenen, welke niet sterk in het oog vallen, bescheiden insignes e.d., zijn naar verhouding onschuldiger. „Voeren" naast dragen ziet b.v. op vlag getjes op fietsen, mascottes op auto's enz De woorden „uitdrukking zijn van" geven aan, dat het gaat om de beteekenis, welke de kleedingstukken en onderscheidingsteekenen in het algemeen als blijk van bepaald staat kundig streven bezitten, dus niet om de wel licht afwijkende, subjectieve bedoeling van hen, die de kleedingstukken of onderschei dingsteekenen draagt of voert. Een „Haken- kreuz", een gekruiste sikkel en hamer of een fascistenhemd zijn algemeen bekend als sym bool van nationaal-socialistisch, communis tisch of fascistisch streven Wie ze in het openbaar draagt, zal dus, tenzij het gaat om niet-opvallende insignes, door dit enkele dragen onder de strafbepaling vallen, ook al zou hij wellicht persoonlijk niet beoogen, van een bepaald staatkundig streven te doen blijken of al zou bij hem, b.v. wegens jeug digen leeftijd, van een politieke overtuiging en dus a fortieri van een bepaa'd staatkun dig streven, nog niet wel sprake kunnen zijn. Tevens houden de bedoelde woorden in. dat 'de kleedingstukken of onderscheidingsteeke nen als zoodanig symbool of mede svmbool moeten zijn van een bepaald staatkundig streven. Dit is van belang b.v. met betrek king tot organisaties, aan welke, hoezeer zij wellicht behooren tot een bepaalde richting, toch staatkundige bemoeiingen vreemd zijn, haar eventueele uniformen enz., zullen als zoodanig niet onder de omschrijving vallen. Ook de woorden „bepaald" en „streven" zijn voor de juiste begrenzing van datgene, wat geweerd moet worden, van beteekenis. Daarmede toch zijn uniformen enz. van over heidsorganen of van.'met de overheid in ver band staande, aan deze dienstige organisa ties (officiëel erkende weerbaarheidsverceni- gingen, vrijwillige burgerwachten) uitge schakeld. Ook valt daarmee buiten het arti kel het dragen van vaderlandsche k'euren als 'uiting van gevoelens van liefde voor het va derland of aanhankelijkheid aan het konink lijk huis. HET TRANSPORT VAN DE MERWEDEBRUG. De sleepreis gister voortgezet. In den laten middag, te kwart voor vijf, is, na den grooten tegenvaller van het lang durige oponthoud aan het begin van het Merwedekanaal, de sleepreis van de 1500 tons nieuwe brug voortgezet. Drie sleepbooten van Goedkoop verleenden hierbij hun assis tentie. Te vijf uur 44 klonken een paar attentie- seinen de sleepboot „Henriëtte" trok de tros sen stuk en een minuut later kwam er bewe ging in den kolossus: de moeilijke vaart in de richting van het einddoel had opnieuw een aanvang genomen. Vóór de brug uit voeren enkele motor bootjes van den rijkswaterstaat; aan boord van één daarvan bestond zich o m. Ir. W. J. H. Harmsen, hoofdingenieur, belast met den bruggenbouw, terwijl op den kanaaldijk, rus tig voortkuierende, de ingenieurs van den rijkswaterstaat Van Wisselingh, die de brug te bestemder plaatse „in ontvangst heeft te nemen", en Groenevelt het transport bege leiden. De eigenlijke leider, ir. W. v. d. Laan maakte in een kleine motorboot, de „Repairs" van de Ned. Dok-Maansehappij, de reis mede Waart van 2% a 3 kilometer. Ofschoon de vrij straffe wind, die de beide vlaggen op de brug heftig deed klapj>eren. niet gunstig was hij stond Zuid-Zuid-West en oefende op het gevaarte een behoorlijken druk, naar bakboord uitverliep het transport bovenmate gunstig. De pontons met de hoog- opgebouwde steigers, waarop weer het brug- gevaarte rustte, bewogen zich met een snel heid van 2% a 3 kilometer per uur. Over het dak van 't veerhuis Nu de vaart door het smalle Merwede- kaneal ging de afstand tusschen de pon tons en den wal bedroeg slechts enkele me ters viel eerst goed waar te nemen, welke geweldige afmetingen de brug heeft. Het rechteruitgaande overspande den ganschen kanaaldijk met nog een stuk van het weiland daarnaast en het scheen aanvankelijk, toen het gevaarte het veerhuis van het overzet veer bij de Diemerlaan naderde of de rand van het ijzeren brugdek het dak van het huis er glad zou aflichten. Maar al bleef ons gelukkig! deze sensatie bespaard, toch was het een fantastisch schouwspel toen te half zes het rechter brugstuk op een afstand van een paar meters over het dak heen scheerde! Tegen acht uur was het transport gena derd tot een honderd meter vóór de oude brug. de koppen van de beide opritten heb ben zich honderden belangstellenden gewa pend met een witten toegangskaart opge steld. Even voor negen werd de oude Mer- wedebrug opengedraaid om de beied sleep booten door te laten. Schril klonken de com mandofluitjes Te kwart over negen steeg de spanning op den wal. Te ruim half tien scheerde de nieuwe brug over het dak van de woning van den brugwachter, waarmee hoogste punt, dat gepasseerd moest worden, was veilig achter den rug. Als het gevaarte midden in den brug ligt wordt het werken met de handlie ren gestaakt. Te kwart, voor tien namen de sleepbooten het werk over. Precies te tien uur was het transport door de brug, in een tijdsverloop van drie kwar tier was dit moeilijke deel van het traject verwerkt. Nog ruim honderd meter was de brug ver der gesleept, tot zij met de eenen kant boven het viaduct aan de Amsterdamsche zijde lag met een tusschenruimte van ca. anderhalve meter. Het andere einde van de brug lag nog niet boven het viaduct-uiteinde Het was intus schen te laat geworden om verder te werken, fel lichtten de schijnwerpers, doch met het oog op het moeilijke werk, dat nog wacht, nl. het in de goede richting draaien en het plaatsen van de brug op de stoelen, werd te circa half elf beter geoordeeld het werk stop te zetten en daglicht af te wachten. Hedenochtend te vieT uur zou het groot sche werk worden voortgezet en beëindigd. De laatste loodjes. Tegen half tien komt er wat meer teeke- ning in de werkzaamheden. De kabels voor het omzwaaien van de pontons zijn gespan nen; een van de beide sleepbooten, die tot nu toe aan den wal ligt gemeerd, neemt ziin plaats voor de linker ponton in. De laatste takel tusschen de katrollen zijn aangebracht. De belangstelling op den wal is naarmate het uur vordert nog aanmerkelijk toegenomen. T kwart voor tien begint het gevaarte heel langzaam te zwaaien, de handlier draait en de s!eej>boot helpt heel voorzichtig een hand je mee. Zoo nu en dan klinken fluitjes en be velen van ir. Groeneveld van het bruggen- bureau te Den Haag. Ook de zandkokers op het Oostelijk viaduct aan de zijde van Mui den, die afgedekt waren, zijn thans gereec' om de kussens van de brug in ontvangst t' nemen. DE FINANCÏEEI E MOF IIIJKHEDEN TE ZAANDAM. W oor stelt en van de burgerlijke raadsleden. Van de zijde der burgerlijke raadsleden is. naast andere voorstellen tot dekking van het geraamde tekort van 101,000 op de begrooting voor 1933. voorgesteld op de bezoldiging van de ambtenaren en werk lieden der gemeente 3J4 procent te korten als bijdrage in de betaling van de pen sioenpremie voor hun weduwen en weezen. De opbrengst hiervan wordt geschat op 35.000. Tot nog toe hadden de ambtenaren en werklieden premie-vrij pensioen zoowe' voor zich als voor hun wvduwen en wee zen. SMOKKELARIJ VAN MARGARINE. De commiezen te Weert hebben onder Som-Ten drie rijwielen in beslag genomen en 150 KG frauduleus ingevoerde mar garine. De smokkelaars ziin ontkomen. VERDUISTERING TE VENLO. Gisterochtend hebben maréchaussees te Venlo naar Roermond gebracht den 25 iari- gen L. T. ui' Blerik, die ten nadeele van mevrouw H te Venlo een bedrag van f 500 zou hebben verduisterd. De verdachte is ir de strafgevangenis opgesloten. COMMUNISTEN CONTRA FASCISTEN. Te Zaandam. Na afoop van een vergadering van fascis ten die te Koog aan de Zaan in de fabriek van de firma Kamphuys en Oly is gehouden, is het te Zaandam, op de grens van deze ge meente en Koog aan de Zaan, tot een botsing gekomen tusschen communisten, die de iaar huis gaande fascisten achtervolgden, en de politie. Zoodra de Zaandamsche fascisten de brug over het Mallegat waren gepasr seerd, begonnen de communisten op te dringen. De politie sommeerde hen achter uit te gaan en toen hieraan niet spoedig ge noeg gevolg werd gegeven, heeft deze den sabel getrokken en werden eenige flinke klappen uitgedeeld. Daarna werden de fascisten onder be scherming van een aantal politiemannen per rijwiel door de Westzijde geleid, steeds ge volgd door een aantal communisten, die hun tegenstanders allerlei scheldwoordten naar het hoofd zonden. Op den Dam wilde toen de politie de Wil- helminasluis afzetten om verder volgenden te keeren. Toen ook hier de communisten be gonnen op te dringen, heeft de politk» e waarschuwingsschot uit de revolver - Hiermee lien het incident af.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7