Het ontwerp Omzetbelasting. 3$inue*iland MUSSOLINI 50 JAAR, Het onderwijzertje van toen. Goebbels wenscht hem gelukt. ITALIAANSCHE VLAG OP GRIEKSCHE EILANDEN. ONDERZEESCHE TELEFOON KABEL. WAAR IS TROTZKY? In de lucht verdwenen. Litwinov onbewogen. De autoriteiten nog steeds is de mede werker van de „Daily Herald" aan het woord zouden de voorkeur eraan geven dat aan het gerucht dat Trotzky in de buurt zou zijn, een einde kwam en dat hij op verren afstand te voorschijn kwam. OOSTENRIJKSCH BEAMBTE GEARRESTEERD. Door S.A.-poIitie. GUNSTIGE OOGSTVERWACHTINGEN. - DOOD VAN BERUCHT AVONTURIER. Zijn eenitfe bezit: een uniform en een monocle. GOMBOES UIT ROME VERTROKKEN. GENERAAL MOETO OVERLEDEN. Geen publiciteit. HET SPOORWEGVERKEER IN OOSTENRIJK. JAPAN PROTESTEERT. Tegen de Fransche bezetting op de eilanden. WERKWEEK VAN 35 UREN. In Amerika. 1 Ein'tein. ie de zitting op de open ter» tribune bijwoonde. Hoe scherp Locker-Lair.pson zich ten Virhte der Jodenvervolging in Duitsch op h heeft uitgelaten, blijkt uit den I*nd "Tü.,«|p Hii v.eirie O.a „Of- t«st zijner rede. Hij zeide 'hoon ik ?€en druppel Joodsch bloed in 5 aderen heb, haat ik tirannie, waar ook moge voorkomen. Het is on- v eelsch en mindenvaardig om een inderheid te treiteren. Ik voel dat het oote Duitsche volk door zijn leiders is ^isleid Duitschland heeft zijn schurken n eevangenen niet verdreven; het heeft naartoe het beste van zijn cultuur uit kozen en onderdrukt. Het heeft zich eek eer d tegen zijn meest beroem den burger, prof Einstein." De meest eminente figuren ter wereld, ïdus vervolgde Lampson, noemen hem meest eminenten man Doch boven dien wordt prof Einstein nog geken merkt door 't feit, dat hij een volkomen onbaatzuchtig geleerde is. Thans is hij "nder eigen tehuis. Toen hij zijn adres in het bezoekersbeek moest schrijven, Lrme'dde hij daarin: „Zonder". De Hunnen hebben zijn bespaarde gelden eestolen; zij hebben hem zelfs zijn viool STe» gelaten. De man, die meer dan ieder «i der het ideaal van een wereldburger nabij kwam, is zonder tehuis. Wij moe ten er trotsch op zijn hem een tijdelijk onderkomen in Oxformd te moger ver schaffen, opdat hij daar met zijn arbeid voort kan gaan. ^atzoo vroeg de heer Lampson u er geschieden met de Duitschers, die ons midden verkeeren, indien wij hen in W 1 a1 O T Ir Vi/\/Nn daartoe nooit zullen overgaan. Indien de Volkenbond geen commissie tot onder zoek naar Duitschland zou kunnen zen den zou 't Britsche Keizerrijk, een wer kelijke Bond van Volken, het voor de Joden opnemen. Vandaag viert de chef der Italiaansche regeering, Mussolini, zijn 50sten verjaardag. Hij werd 29 Juli 1883 te Predappio in de pro vincie Romagna geboren als de zoon van een dorpssmid. Volgens den wil van zijn moeder, die zelf onderwijzeres was, werd hij opgeleid tot onderwijzer. Reeds vroeg toonde hij veel belangstelling voor de politiek. Doordat hij de socialistische beginselen aanhing, moest hij zijn betrekking opgeven, om zich te ont trekken aan de straf voor een politieke over treding. In Zwitserland moest hij gedurenden eenigen tijd zijn brood als metselaar verdie nen, Later studeerde hij aan de Universiteit van Lausanne, waarna hij hoofdredacteur van een socialistisch blad werd. Na zijn uitwij zing uit Zwitserland hield hij zich eenigen tijd in Oostenrijk op, tot de verleening van am- nestU het hem mogelijk maakte, naar Italië terug te keeren. In 1912 werd hij wegens anti militaristische actie veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. In den wereldoor log werd Mussolini nationalist. Hij richtte toen het blad „Popoio d'Italia" op. Den ge- heelen oorlog maakte hij in de loopgraven me Na den oorlog stichtte hij den fascisti- schen bond, met behulp waarvan hij in 1922 zich van de macht meester maakte. Sedert dat moment leidt Mussolini de politiek van Italië. Rijksminister dr. Goebbels heeft Benito Mussolini ter gelegenheid van diens 50-sten verjaardag een telegram van gelukwensch doen toekomen. achtervolgen? Ik hoop dat wij Goemboes en de Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken, Kanya, hadden des morgens hun opwachting bij den Paus gemaakt en daarna een bezoek gebracht aafl kardi- naal-staatssecretaris Pacelli. De gezagvoerder van een Italiaansch schip heelt op de drie onbewoonde Grieksche eilanden Kynarof, Mavriagaro en Dyadi in de nabijheid van Amorgos de Italiaansche vlag doen hijschen. De Grieksche minister van marine stelt een onderzoek in. In Grieksche kringen is men van meening, dat het hier slechts een vergis sing van den Italiaanschen gezagvoerder be treft. Een zeer moderne onderzeesche telefoon kabel zal de volgende maand gelegd worden over den zeebodem tusschen Dover en het con tinent, waardoor 't telefonisch verkeer tusschen Engeland en het vasteland zal worden verge makkelijkt, wanneer de kabel zal zijn aange sloten op de nieuwe lijnen, die aan beide zijden van het Kanaal zijn aangelegd, „Waar is Trotzky? Ziedaar de vraag, welke hier alle autoriteiten bezig houdt". Al dus een bijzondere correspondent te Rovat van de „Daily Herald". Niets is van den vroegeren volkscommissa ris van oorlog gehoord sind3 hij in het ge heim drie dagen geleden te Marseille voet op hranschen bodem zette en per auto naar Royat vertrok. (Royat is het bekende Kurort m de Puy de Döme, nabij Clermont Fer- r- ,1]' Z1in echtgenoote en reisgenooten zijn als het ware in de lucht opgelost. Er bestaat natuurlijk, geen reden om Trotzky te doen bewaken, doch de politie zou gaarne van zijn verblijfplaats op de hoogte zijn vooral met het oog op een mo gelijk ongeval. De Witrussische kolonie in Frankrijk uitte, aldus genoemden correspondent, de meest bloeddorstige bedreigingen in verband met Trotzkv's leven vóór hij op Franschen bo dem débarkeerde. Royat zoowel als Clermont- Ferrand zijn door detectives in burgerklee- ding geheel afgezocht, zonder resultaat ech ter. Alle hotels werden bezocht, hoe obscuur ook en hun eigenaren werden ondervraagd, terwijl alle thermaal-établissementen nauw keurig werden geobserveerd. Vichy, ook in de buurt gelegen, is genoemd als mogelijke schuilplaats, doch ook daar kwam de politie voor een puzzle te staan. Er is iemand te Royat die onbewogen blijft: Litwinov. Deze épisode van het groote Trotzky-mysterie laat hem koud. Daarentegen uitte Litwinov een duidelijke meening in verband met het gerucht dat een samenkomst met Trotzky zou plaats hebben en dat de laatste wellicht naar Rusland zou terugkeeren. En wel in een interview met den schr. in de „Daily Herald" zelf. „Ik weet niet waar Trotzky is, weet gi] het?" aldus Litwinov. ■„En ik stel niet het minste belang erin. Er is niet de minste kans dat ik hem in Frank rijk zal ontmoeten. Ik wist niet dat hij zou komen en weet dus zeker niets van zijn be wegingen. In de Fransch-Russische overeen komst is geen clausule opgenomen waarin als voorwaarde wordt gesteld dat Trotzky naar Rusland zal terugkeeren en voor zoover ik weet, is Stalin heelemaal niet gesteld op Trotzky's terugkeer". LONDEN OVER DEN DOLLAR. De Londensche pers becritiseert sterk de sterke koersschommelingen van den dollar. Volgens de Daily Telegraph is men in Lon densche bankkringen van meening, dat de koersschommelingen van den dollar Roose- velt zullen overtuigen van de noodzakelijkheid van een valuta compensaitiefonds of een an dere controle methode. Naar uit Salzburg gemeld wordt, is Maan dag j.1. de Oostenrijksche spoorwegambtenaar Josef Berger, die werkzaam is bij de Oosten rijksche „Heizhauseexpositur" in Passau, door I S.A.-politie gearresteerd. Berger zou voor den naar Oostenrijk gevluchten sociaal-democrati- schen arbeidersleider Preuss een kofier met effecten, geheime documenten en propagan damateriaal naar Oostenrijk hebben gesmok- kil4 Omtrent den economischen toestand der Sowjet-Unie rapporteert het Instituut voor Conjunctuuronderzoek, dat de oogst belooft gunstig te zullen zijn. Donderdag is in een ziekenhuis te De- breczin de beruchtste van alle Hongaar sche avonturiers, Ignaz Strassnoff, op 65-jarigen leeftij'd overleden. Toen hij stierf, bestond zijn heele bezit uit een monocle en een havelooze uniform van officier bij de Koninklijke Hongaarsche Huzaren. Strassnoff kwam aldus een bericht in de „Daily Telegraph" uiteen respectabele boerenfamilie. Hij verklaar de altijd dat zijn monocle hem roem en geluk gebracht had, maar toch zijn on dergang was geworden. Ofschoon hij wist dat zijn laatste uur naderde, hield hij de beroemde monocle stevig in zijn oog en eerst in het oogenblik van zijn dood viel het glas er uit. Hij vertelde eens dat toen hij nog maar tien jaar was hij een kapitein van de Huzaren door zijn dorp zag loopen met een monocle in het oog. Onmiddel lijk was hij zich bewust van de hypnoti sche kracht van de combinatie van een uniform en monocle in die dagen op de menschen in het algemeen. Toen besloot hij met geoorloofde of ongeoorloofde middelen met deze twee dingen óok car rière te maken. „Ongelukkig", zoo voeg- do hij er aan toe, „moest het met onge oorloofde middelen gebeuren". Een van Strassnoffs bekendste streken is toen hij, lang voor den oorlog, den kardinaal- aartsbiscbop van Hongarije opzocht, zich voordeed als Prins Esterhazy, en door zijn gemakkelijke manier van spre ken zijn uniform en zijn monocle 1 (500 van den aartsbisschop wist te verkrijgen. Onmiddellijk voor zijn vertrek heeft de ongur»che premier Goemboes tegenover de uittniandsche pers en korte verklaring ge govtn, waarin hij zeide, dat hij met Musso- "u uitvoerig den toestand in Europa heeft be •proken en dat hij buitengewoon tevreden is |f»et de te Rome bereikte resultaten. Zoowel ■ov«r politieke als over economische kwesties *as volkomen overeenstemming bereikt. Hij cugde zich, bij het afscheid van Rome te unnen zeggen, dat het loonend blijkt, in den *l° 'u" een vredespolitiek voor de belangen van Hongarije te kunnen werken. egen 8 uur des avonds heeft Goemboes ome verlaten. Bij het vertrek was aanwezig e ön<ferstaatssecretaris Suvisch. Mussolini reeds des morgens op reis gegaan vc '®n korte Vucantie in de Romagna. VECHTENDE CHAUFFEURS. Tijdens een demonstratie van 200 stakende autobuschouffeurs te Havana, die de politie wilde uiteen drijven, ontstond een gevecht, waarbij zes personen, waarvan twee politie agenten werden gewond. Een der stakers werd gearresteerd. De Japansche opperbevelhebber in Mantsjoe- rije is Donderdag om 7 uur overleden. Men vermoedt, dat Moeto het slachtoffer is ge worden van een aanslag. Den dagbladen is het verboden iets te publiceeren over de oor zaak of het verloop van de ziekte, waaraan Moeto is overleden. De verwachte toeneming van het reizigers verkeer op de Oostenrijksche bondsspoor- wegeen is ondanks de groote tariefverlagingen en andere faciliteiten niet ingetreden. Vastge steld moet worden, dat het reizigersverkeer dezen zomer aanzienlijk minder is vergeleken bij het vorige jaar. Advocaat (wiens cliënt ls opgesloten): ..Je zegt dat Je een volkomen afdoend antwoord üebt op de oesi- diglng. Je vrouw te hebben vermoord. Wat ts dat aan Cliënt„Ze was mijn vrouw niet.* (Humorist). Volgens een semi-officieele mededeeling heeft het Japansche kabinet gisteren na een rapport van den minister van buitenlandsche zaken over de bezetting door Frankrijk van eenige eilandengroepen besloten den mi nister van buitenlandsche zaken machtiging te verleenen bij de Fransche regeering te protesteeren tegen deze bezetting. De tekst der nota wordt nog niet gepubliceerd. De door de regeering te Washington goed- gebeurde code voor de industrie stelt o.a een werkweek van 35 uren vast. Opbrengst geraamd op f 85.000.000. Minister Oud heeft in het ontwerp tot hef fing van een omzetbelasting belangrijke en principieele wijzigingen aangebracht. De belasting zal tot een bedrag van 4 pCt van den verkoopprijs thans éénmaal geheven worden. Zij is verschuldigd door den fabri kant en voor zoover zij ingevoerde goederen betreft door den importeur. In het laatste ge val is een bijzonder invoerrecht verschuldigd van 4 pCt. van de waarde der goederen, het gewone invoerecht inbegrepen. De fabrikant is verplicht de belasting in rekening te bren gen aan den kooper. Hij heeft daarvoor een privilege als aan het Rijk is toegekend bij in vordering van accijnzen. De belasting wordt voldaan door middel van een plakzegel op de factuur. Op deze belastingheffing bestaat tweeërlei uitzonderingen: bepaalde goederen zijn vrij gesteld en andere ongeveer dezelfde die door minister De Geer als weeldeartikelen werden beschouwd zijn onderworpen aan een heffing van 10 pCt. Zoodoende is de weeldeverteringsbelasting in het ontwerp verwerkt. De uitgezonderde goederen zijn 1. Goederen bestemd voor opslag in en trepót. 2 Goederen bestemd om rechtstreeks naar het buitenland te worden uitgevoerd. 3. Goederen, die vallen onder de door de Tariefwet verleende vrijstellingen. Een aantal goederen, voornamelijk eer- Verschillen zijn, dat aardewerk niet meer als weelde wordt beschouwd, wanneer het is opengewerkt; evenmin zijn onderdee- len voor de centrale verwarmingsinstallatie weelde. Karpetten enz. moeten thans duurder zijn dan 4.80 inplaats van 2 per M2.. wil len zij weelde zijn. Ook parapluies enz. mo gen wat duurder zijn, vóór zij als weelde worden beschouwd. Lakschoenen vallen er thans ook buiten, mineraalwater eveneens. Tandpasta heeft minister Oud doen Verval- lan, tandwater echter weer niet. Verder zijn ook luxe-groenten en orchideeën geschrapt. De wet treedt op een nader te bepalen dag in werking en vervalt op 1 Jan. 1939. Over dit ontwerp is een schriftelijk en mondeling overleg tusschen regeering en Kamer gepleegd, waarover een ongemeen uit voerig verslag is verschenen. In deze memorie deelt minister Oud mede, dat thans reeds onomstootelijk vaststaat, dat bij handhaving van alle bestaande tijdelijke heffingen reeds op een tekort van omstreeks 100 millioen op de begrooting 1934 zal zijn te rekenen. Daarbij komt dan nog dat ook de crisisdienst aan de begrooting van 1934 zeer zware eischen zal stellen. Deze crisisdienst is tot dusver afzonderlijk gefinancierd door onderbrenging in het lee- ningfonds. Thans is echter van een overschot in het leeningfonds geen sprake meer. Het is beslist noodzakelijk de financiering van de crisisuitgaven straks te doen geschie den ten laste van het gewone budget. De minister zet uiteen, dat in het plan van dekkingsmaatregelen, dat hij bij het in dienen der begrooting voor 1934 aan de Sta- ten-Generaal hoopt voor te leggen, de omzet belasting niet kan worden gemist. De vorige minister van financiën is er van uitgegaan, dat het tekort op de begrooting voor 1934, vergeleken bij dat van 1933 ongerekend, het vervallen der voor 1 Januari toegestane heffing van opcenten op de in voerrechten, den bieraccijns, den suikerac cijns, de gemeentefondsbelasting en de ver mogensbeiasting een teruggang zou aan wijzen van bijna 50 millioen gulden, zijnde het over 1933 aanwezige tekort van 30 millioen, vermeerderd met het bedrag 18 mtllioen, dat voor 1934 niet meer uit het re servefonds zal zijn te putten. Aan deze 50 millioen moet aanstonds worden toegevoegd 10 millioen als opbrengst der weeldeverte ringsbelasting, waarop bij het opmaken der begrooting voor 1933 was gerekend, doch welke belasting tot dusverre niet is tot stand gekomen. Grooter tekort. Dit tekort van f 60 millioen zal echter nog aanzienlijk grooter worden. Na de indie ning van het wetsontwerp toch zijn de finan- cieele omstandigheden aanmerkelijk ongun stiger geworden. De teruggang der midde len is op ongeveer 30 millioen te stellen Voorts is te rekenen met een stijging der uit gaven wegens toeneming en consolidatie van vlottende schuld van bijna f 20 millioen Wat de daartegenover staande mogelijk heid eener vermindering van het spoorweg tekort betreft, kan de minister mededeelen dat de regeering maatregelen overweegt om dit tekort zoo spoedig mogelijk te doen ver dwijnen. In het gunstigste geval zal de ver mindering van het spoorwegtekort, dat over het verloopen boekjaar 26.000 bedraagt, nog 15.000.000 beloopen Bezuiniging tot het uiterste. In verband met de opmerking dat het in de toekomst noodzakelijk zal zijn de financie ring van de crisisuitgaven te doen geschie den ten laste van het gewone budget, zet de minister uiteen dat naast de handhav ng, c.q. vervanging, der tijdelijke heffingen, het on vermijdelijk is dat op de uitgaven tot het uiterste zal worden bezuinigd. De noodige maatregelen zullen in de Millioenennota worden meegedeeld. Met toe passing van deze maatregelen is een sluitend budget slechts te verkrijgen, indien naast een versterking der inkomsten door andere mid delen, die eveneens in de Millioenennota zul len worden vermeld, een omzetbelasting wordt ingevoerd, die met inbegrip van de daarin opgenomen weeldeveiteringsbelasfing ten minste 85 millioen zal opleveren. De minister heeft daarom het percentage der belasting vastgesteld op een zoodanig cijfer, dat hij vertrouwt van het ontwep in zijn geheel een opbrengst te mogen verwach ten die 15 millioen uitgaat boven de 70 millioen. die zijn ambtsvoorganger met de door hem ingediende ontwerpen hoopte te bereiken. Sommige leden waren van oordeel dat er een wanverhouding bestaat tusschen de di recte en indirecte heffingen, die door dit ont werp nog aanzienlijk zal toenemen. Zij be- veien crisisheffing en couponbelasting aan, alsmede een heffing op hypotheekrenten. Weer anderen meenden dat de weg van den geringsten weerstand is gekozen, omdat niet genoeg bezuinigd is op de ambtenaren en hun salarissen. Allerlei andere, waaronder vele reeds vroeger genoemde denkbeelden, werden nog aan de hand gedaan. De minister antwoordde daarop, dat de on mogelijkheid met de directe belastingen veel verder te gaan, verplicht de onmisbare ver sterking der middekn te zoeken in een ver zwaring der indirecte heffingen. Hij acht de tijdelijke heffing van opcenten op de gemeen tefondsbelasting en op de vermogensbelasting naast de omzetbelasting voor het verkrijgen van een sluitend budget onmisbaar. Nadere voorstellen te dezer zak* zullen de Kamer dan ook stellig tijdig vóór 2 Mei 1934 be reiken. Voorts zijn bit J/,n minister in overweging het heffen van crisis-inkomstenbelasting vermogen ste* levensbehoeften, genoemd in een aan het ontwerp toegevoegde tabel, waarin de voor- naamste zijn: aardappelen, brood, bloemen, en het invoeren v. n eer, couponbelasting, ter dag- en weekbladen, diamanten, dieren, eie- w'ji hij ook zijn aandacht schenkt aan het ren geschut, goud. granaten, granen, gras, enz' groenten, margarine, meststoffen, peul vruchten, planten en boomen, rund- en var kensvet, turf, versch spek, water, zout. Ver der grondstoffen als aardappelmeel, afval beenderen, beetwortelen, cacaoboonen, hout, cellulose, huiden, leer, meel en bloem, melk, metaalertsen, melasse, ruwe katoen, wol. oiën en vetten, kurk, zout, ongebrande kof fie, tabak in rollen of bladen, metalen in ru wen vorm (blokken, klompen), zaden. Deze vrijstelling geldt ook bij import. Het recht van 10 pCt, wordt geheven van een aantal artikelen, die als weelde worden beschouwd. Deze artikelen komen vrijwel overeen met die van het ontwerp-weeldever- terin^sbelasting van minister De Geer. vraagstuk der belasting van het in de doode hand. Ten aanzien van het vraagstuk der belas ting van naamlooze vennootschappen, die on derworpen zijn aan de dividend- en tantième belasting, is de minister bezig te onderzoeken of het mogelijk is, ook zonder tot een ver zwaring van den belastingdruk over te gaan. tot een hoogere opbrengst te geraken door maatregelen, die een einde zullen maken aan haar al te dikwijls toegepaste methoden om door kunstvaardige constructies aan de hef fing van belasting te ontkomen Een voorstel voor heffing in eens tot dek king van crisisuitgaven is van den minister niet te verwachten Het verwijt, dat de regeering hier den weg van den minsten weerstand heeft ingeslagen, moet zij met nadruk afwijzen. De zienswijze, dat zonder belastingverhooging de oplossing hier zou zijn te vinden door inkrimping van het Overheidsapparaat en verlaging van de salarissen, kan de minister allerminst dee- en. Inkrimping van het Overheidsapparaat zal zeker onvermijdelijk zijn, doch zij leidt niet aanstonds tot de vereischte vermindering der uitgaven. Ook zie men niet voorbij dat reeds maatregelen zijn genomen tot een niet onaanzienlijke vermindering van de salaris sen van het rijkspersoneel. Bij den zorgelijken financieelen toestand zal een verdere verlaging onvermijdelijk zijn, doch hier is het dan ook, na alles wat in de vorige jaren reeds is geschied, alleen in de onvermijdelijkheid, dat de rechtvaardiging van dezen maatregel zal kunnen zijn gele gen. Nag geen herziening belastingstelsel. Voor een gevraagde algeheele herziening van ons belastingstelsel acht de minister thans het oögenblik niet gekomen. Het voor de omzetbelasting gekozen systeem van éénmalige heffing heeft er toe geleid, dat de marge tusschen de belasting der gewone en der weeldeartikelen, die na opneming der weeldeverteringsbelasting in dit ontwerp 9 percent bedroeg, is terugge bracht tot 6 percent. In verband daarmede mag omtrent de opbrengst der afzonderlijke weeldebelasting thans geen hoogere verwach ting worden gekoesterd dan die van een op brengst van omstreeks 4 tot 5 millioen. Het daardoor op de weeldebelasting te lijden ver lies wordt goedgemaakt door een iets hoo gere heffing van de overige artikelen. De minister meent dat dit systeem de voorkeur verdient boven een nog zwaardere belasting der weelde artikelen. De minister ontkent dat deze wet een „ramp voor den handel" zou zijn. De belasting zal in de overgroote meer derheid der gevallen op de verbruikers wor den afgewenteld en de prijsverhooging, die zij aldus veroorzaakt, zal van zoo bescheiden omvang zijn, dat daardoor de verkoop der belaste artikelen niet in beteekenende mate zal worden verminderd. Met klem werd er op aangedrongen, dat alsnog het invoerrecht op goede ren, welke ook hier te lande wor den geproduceerd en als zoodanig aan de omzetbelasting zijn onderworpen, zal worden verhoogd. Dit heeft den minister er toe geleid alsnog in artikel 32 een bepaling op te nemen, strek kende tot toevoeging van een njeuw lid aan artikel 1 der Tariefwet, waardoor bij den invoer van aan gewone omzetbelasting on derworpen goederen één percent en van aan verhoogde omzetbelasting onderworpen weel- degoederen twee percent extra zal worden geheven. Naar aanleiding van bezwaren tegen de „meermalige" heffing heeft de minister dit voor een heffing voor eenmaal doen plaats maken, gepaard gaande met een verhooging zoowel van het heffingspercentage van den belasten binnenlandschen omzet als van het compenseerend invoerrecht. Heffing bij de bron. Uit de verschillende heffingsmethoden heeft de minister gemeend vooralsnog te moeten kiezen die van de heffing bij de bron, omdat het hem voorkomt dat hier de bezwa ren verhoudingsgewijs de geringste zijn. Ook tegen heffing aan de bron zijn echter bezwaren. Er zijn goederen, die ten aanzien van de eene industrie afge werkt product, doch ten aanzien van een andere industrie grondstof zijn Voor fa brikanten, die afgewerkte producten ais giondstoffen gebruiken, zal naast de regeling van teruggaaf bij uitvoer, een algemeene regeling moeten worden ge- troffen omtrent teruggaaf of vrijstelling van belasting voor goederen, die zij als grondstof hebben aangewend voor de vervaardiging van hun producten De heffing bij den detaillist is te inge wikkeld, waardoor de deur geopend ou worden voor talrijke pogingen tot ont duiking. De minister heeft gemeend voor een aantal land- en tuinbouwproducten een vrijstelling te. mogen opnemen, doch al geheele vrijstelling zou de heffing te on gunstig beinvloeden. Het karakter van noodmaatregel wenscht de minister tot uitdrukking te brengen door een verval datum voor deze wet te stellen n.1. 1 Ja nuari 1939. De minister meent, dat de heffing niet moet worden uitgestrekt tot vergoe lin- gen, welke worden genoten voor dien sten en andere prestatiën. Een uitbrei ding in laatstgemeld en zin zou het ka rakter der belasting geheel veranderen en tot een grooten administratiev n rompslomp aanleiding "even. Een der belangrijkste vraagstukken bij de regeling van een omzetbelasting was de regeling van de vrijstellingen. Drie groepen van goederen zijn er, die voor vrijstelling in aanmerking komen: 1. de grondstoffen en halffabrikaten; 2. de noodzakelijkste levensbehoeften; 3. de goederen ten aanzien waarvan de heffing om practische redenen moeilijk uitvoerbaar is. Om het beginsel van de omzetbelas ting het leggen van een betrekkelijk lichten druk op een groot oppervlak - niet ontrouw te worden, past bij het toe kennen van vrijstellingen groote voor zichtigheid. De vrijstelling nu van grondstoffei en halffabrikaten is inhae- rent aan het stelsel van eenmalige hef fing. Ten opzichte van de twee andere groepen wordt het vraagstuk meer door opvattingen van subjectieven aard be* heerscht. De hier ontwikkelde overwegingen hebben den minister geleid bij de samen stelling van de tabel, waarin de vrijge stelde goederen zijn opgenomen. Voor de goederen, die op zichzelf eind producten zijn, doch door andere fabri kanten weedr als grondstof worden ge bruikt (b.v. suiker, gebezigd door fabri kanten van suikerhoudende goederen, manufacturen gebezigd door confectie- fabrikanten), ontstaat gevaar voor eem tweede heffing. Dit bezwaar wordt on dervangen door een verrekening in den vorm van een teruggaaf, die in artikel 15 is geregeld, J t

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 11