DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ONDER HITLER'S REGIME. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. No. 178 Directeur: C. KRAK. Maandag 3! Juli 1933 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 135e Jaargang Dit nummer bestaat uit twee bladen. Bageliiksch Omczicht Een interview met een vooraanstaand tid der nat.-soc. in Duitschtand over den alge- meenen toestand in het land. geen kans voor decommunisten fBuiteniand. UIT HET DERDE RIJK. De kroonprins over Hitier. Het roode gevaar gebannen? ACTIE TEGEN COMMUNISTEN. UIT ANGST Springt een communist uit 't raam. HITLER FELICITEERT MUSSOLINI. VIER JONGELUI VERDRONKEN. Tijdens roeitochtje in Polen. EEN ONTZETTEND ONWEER IN OPPER-SILEZIE. Hagelkorrels als kippeneieren. OOGST VERNIELD. DE NIEUWE WET IN DUITSCHLAND. Veel critiek. NIEUW MOTORSCHIP VAN STAPEL. DAT GAAT MAAR STEEDS DOOR Noodweer ia Saksen. Het onweer eischt 5 dooden. Ook Praag geteisterd. Wat vandaag de aandacht trekt TEGEN FASCISME EN OORLOG. Demonstratie te Antwerpen» 25000 Nederlandsche deelnemers. FRANKRIJK'S NIEUWE HAVEN. Door president Lebrun inge- wijd. ALKMAARSCHE COURANT. Een onzer medewerkers was dezer dagen in de gelegenheid, een vraaggesprek te voe ren met een in Middelburg vertoevenden Nazi-voorman, den Ortsgrupenleiter der N S D A.P. van Essen, die in zijn dage- lijksch leven fabrieksleider en ingenieur is, en in zijn vrijen tijd lid van den gemeente raad van Essen. Reeds bij den aanvang van dit onderhoud hetwelk wij zonder van onze persoonlijke waardeering in deze oi gene richting te doen bliiken, hier weergeven zeide de gevraag de ons, het ook persoonlijk te betreuren, dat er over het algemeen zoo weinig juiste waar deering in 't buitenland is te vinden voor wat in Duitschland geschiedt. Wij vroegen hem naar de kans van een eventueel groot opgezette communistische tegenactie. Deze is, volgens onzen zegsman, vrijwel te verwaarloozen, doordien al wat communistisch georiënteerd was vóór de Nat Soc. revolutie, thans algemeen trouwe aan hanger is van het nieuwe regime. Zij zijn hiertoe niet bekeerd door een gewelddadige omschakeling der geesten, doch doordien zij duidelijk voor oogen zien, dat de thans ge stelde idealen voor verwezenlijking vatbaar zijn en veel reeds in vervulling is gegaan. Om kort te gaan, men ziet resultaten. De idealis ten onder onze voormalige tegenstanders zijn onze beste propagandisten, omdat zij hun idealen in onzen staat tot werkelijkheid zien worden. Onze resultaten bewijzen hen immers, dat onze theoriën in praktijk te brengen zijn en nu gelooft U toch ook wel niet, dat men me; geweld ooit iets bereikt? Wij houden daar om alle geweld verre van ons; wij hebben betere argumenten dan stokslagen. Vooral ook de zoogenaamde Russland fahrer, dat zijn lieden, die in Rusland onder het communistische regime geleefd hebben, ziin, na hun ervaringen daarginds, enthou siaste trouwe aanhangers van onze leer ge worden. Wilt U beter bewijs? o Men heeft oorspronkelijk hen, bij wie men wapens of communistische propagandalite ratuur in huis vond, in kampen onderge bracht. Daarbij werd scherp onderscheid ge maakt tusschen communisten uit overtuiging en comunisten met misdadige bedoelingen De overtuigingscommunist is na deze leer school en geestelijken ombouw 'n trouw aan hanger van de nieuwe leer, een moedig strij- in onze rijen geworden, overtuigd dat slechts door gezamenlijk hard te werken en t« offeren de moeilijkheden te boven te komen llin. Zij zijn met vertrouwen en liefde voor onze principes vervuld en ik kan U met een gerust hart zeggen, dat een poging tot om wenteling van ons gezag van deze vroegere communist ondenkbaar is. De arbeidsloonen. Wij brachten de kwestie der arbeidsloonen en die der sociale verzorging der «troeiders. Er wordt voor mechanischen fa- ®r'eksarbeid een loon betaald dat overeen komt met ongeveer 50 centen per uur bij een werkweek van 48 uur. Ook hier geldt; hoe jnw ge presteert, hoe meer ge verdientdus "oogere loonen voor meerwaardige en ge specialiseerde arbeiders. Oudersdomsver- zekering wordt gedragen door werkgever en werknemer samen, evenals ziekteverzekering «iet ligt in de bedoeling de oudersdomsver- zekering uitsluitend door den Staat te doen vragen en den pensioengerechtigden leeftijd te stellen op 65, liever nog op 60 jaren. Men wil den bejaarden arbeider in staat stellen *cn huisje te huren, met gelegenheid voor wat eigen cultuur, wat een gezonde lichaams beweging beteekent, terwijl de gekweekte pro- eten voor eigen gebruik kunnen worden aangewend. Daarnaast wordt een rente uit gekeerd voor onderhoud enz. De export. En ondervindt Uw export veel schade van nbuitenlandschen boycot van Duitsche goederen? Natuurlijk is dat merkbaar, doch J wordt in vele gevallen opgeheven door ingelanasch gebruik. Nietwaar, 'J hebben veel meer menschen aan het werk n voorheen, die allen kunnen koopen? ze industrie moet in de eerste plaats wer- pvn V'?or de Duitsche markt: wij hebben den slech*. op te voeren en den import te -\*en ein^e onze betalingsbalans in evenwicht te houden. £nUw 2Ware industrie, vroegen wij? j °k neze wordt zéér gunstig beïnvloed dooi- de_ veel vermeerderde vraag uit het bin- ennl ^at dit bakent voor haar con- u[rentie-vermogen op de wereldmarkt ^oel ik U niet te zeggendenkt U eens aan de enorme verlichting die dit brengt in de vaste kosten dezer bedrijven: men ziet dan ook allerwegen de fabrieken zich inrichten op meer verbruik. Dit alles heeft tot gevolg, dat de werkloos heid bij ons sterk terugloopt, wat U in Uwe couranten wel gelezen zult hebben. De samenstelling der gemeente raden. Wij brachten het gesprek op een ander ter rein over en vroegen, hoe men nu wel ge meenteraden enz. samenstelde. Wij hebben hiervoor een zéér logische op lossing gevonden. De oude methode van vooruitgeschoven voormannen van diverse politieke partijen, die elkaar energiek bekam pen ter wille van hunne principes, waardoor het belang der gemeente op den achtergrond geraakt, heeft bij ons afgedaan. Wij verlan gen nu mannen uit alle standen, mannen, die verschillende belangen vertegenwoordigen. Zoo b.v. voor Uw stad zouden wij ons den ken vertegenwoordigers van zooveel mogelijk takken van handel en bedrijf: wij denken ons die vertegenwoordigers in den vorm van èn ondernemers èn beaienden èn werklieden, den. Nietwaar, zij allen hebben groot belang bij het welvaren hunner onderneming en zui len daarvoor strijden? En allen te zamen hebben te zorgen voor het bevorderen van de welvaart hunner stad: partijbelangetjes en koehandel, zooals die veelvuldig voorkwa men wij hebben er mede afgerekend. In politiek opzicht zijn allen, die van zulk een raad deel uitmaken, Duitsch en niets an ders. Vermeldenswaard is verder, dat leden van den raad van Essen geen presentie- of andere gelden daarvoor ontvangen. De bur gemeester van Essen deed vrijwillig afstand van zijn salaris ten behoeve van een lief dadig doel. o Maar hoe verklaart U dan, dat nog altijd aanslagen op S-A en S.S. mannen plaats hebben, vroegen wij? Er werd zelfs bij de laatste razzia nog een communistische druk kerij ontdekt? Er zijn altijd misdadige elementen, die naar het buitenland uitgeweken zijn en weer over de grenzen slippen, of wel nieuwe, voor al ook uit Rusland afkomstige elementen, die ongemerkt Duitschland binnenkomen. Het tyoische is echter juist, dat deze elementen steeds door hun vroegere partijgenooten aan gewezen worden: deze schijnen er een eer in te stellen ze aan te brengen. Zoo ziet U, dat wij van onze vroegere bestrijders onze beste vrienden gemaakt hebben: men bereikt dit niet met geweld, ook niet met theorie alleen, doch door met daden tot werkelijkheid te ma ken wat men verkondigt. De Jodenkwestie Wij raakten ten slotte de netelige Joden kwestie aan, waarvan onze zegsman de vol gende bijzonderheden gaf: Er wonen in Duitschland nog altijd veel Joden, die er ongehinderd hunne zaken kun nen doen, mits zij zich aan de wet houden Natuurlijk, dat moet toch iedere Duitsche burger? Ongewenschte elementen onder hen zijn vooral uit Galicië tot ons gekomen, en die zenden wij eenvoudig terug: hebben wij niet evengoed als Amerika het recht, ons quotum immigranten vaste te stellen? Wij zien aan den anderen kant echter toe, dat het percentage Joden in bepaalde intellectueele beroepen in een logische verhouding blijft tot de geheele Duitsche Jodenbevolking. Joden hebben overigens bij ons dezelfde rechten als andere Duitsche burgers, voor zoover zij natuurlijk Duitsche staatsburgers zijn. Zij kunnen als niet-Ariërs echter geen lid zijn van de Nationaal Socialistische partij. Wij beschouwen de Joden bij ons als gasten: zij kunnen werken, werken, zaken doen, zooveel zij willen, mits zij zich aan onze wetten houden. o Wij opperden nog. dat hier te lande meer malen de gedachte is geuit, ook in de pers, dat Hitier misschien wel eens spoedig zou kunnen verdwijnen, en daarmede zijn regime? Niets is minder waarschijnlijk, werd ons geantwoord: wie in Duitschland woont e werkt, en medeleeft met wat er gebeurt, e de geheele evolutie van het zaken- en °P baar leven heeft medegeleefd, is enthousiast over wat er tot heden is gewrocht mij, het Duitsche volk is één, en er is van een terugvallen tot communisme geen^sp de verste verte niet. Men heeft he te dicht bij de deur gehad en,m,e"J"9chat zegeningen ervan naar waarde ten Ons millioenenvolk is ervan doordron gen, dat de communistische theorieën in de rak tijk niet te verwezenlijken zijn: men teeft meer dan genoeg aan het Russische voorbeeld. Kan ik U een beter voorbeeld noemen dan de duizenden en duizenden communisten, die ons nu als trouwe kameraden ter zijde staan in het eenige front dat wij kennen: het Duit sche arbeidsfront, waarin Duitsche werk gever en Duitsche Werknemer gezamenlijk optrekken naar het groote doel: welvaart voor Duitschland? De Duitsche kroonprins spreekt in zijn in de „Sunday Dispatch" verschijnende herin neringen over het nieuwe Duitschland en Hitier. .Na een korte beschrijving van Mus- solini schrijft de kroonprins dan verder: Geen land is ooit door commissies, comi- té's of raden gered. De hoop der wereld is gevestigd op groote persoonlijkheden. Wij hebben niet zoo zeer ae uitvinding van nieu we machines noodig als wel menschelijke motoren zooals Mussolini. Duitschland ik spreek op grond van persoonlijke waarne mingen en indrukken heeft het geluk aan het roer zijner regeering in Adolf Hitier een persoonlijkheid van het formaat van Musso lini te hebben. 14 Jaar lang heeft Hitier ge worsteld om de ziel van Duitschland door zijn geheele en volledige geestelijke, moreele en lichamelijke kracht in te zetten. Hitler's prestaties zijn volgens mijn meening een absolute waarborg, dat hij ondanks de groo te moeilijkheden, die hem in den weg staan, het groote doel bereiken zal, dat hij zich als staatsman gesteld heeft. Hitler's stoutmoedi ge en meedoogenlooze strijd tegen het Mar xisme heeft Duitschland meer dan iets anders gered van het Marxisme. Wanneer het spook van het roode gevaar thans gebannen is dan is dat feit van het grootste belang voor Europa, voor Amerika en voor de geheele be schaafde wereld. Na wekenlange onderzoekingen is de po litie er in geslaagd, scherpe maatregelen te nemen tegen het district Wasserkante van de communistische partij, dat bijna geheel Noord-Duitschland omvat. De politie was in het bezit van het nieuwste communistische organisatieplan voor dit district. Daaruit De 31-jarige communistische function- naris Heinrich Foerding uit Coesfeld is Zaterdagavond uit een venster op de tweede verdieping van het Polizeipresi- dium gesprongen. De man was op slag dood. Hij was beschuldigd van voorbe reiding van hoogverraad .Hij stond met een groot aantal andere, eveneens gear resteerde communisten in het bureau, toen hij op rustigen toon verzocht bij het venster te mogen gaan staan om wat frissche lucht te krijgen. Dit werd toege staan. Plotseling sprong hij het raam uit, met het hierboven gemelde gevo'g. Adolf Hitier heeft Mussolini het volgende telegram doen toekomen: „Ik vei zoek Uwe Exc. mijn hartelijke ge- lukwenschen in on'vangst te willen nemen. Het geheele Duitsche volk erkent op dezen dag dankbaar de groote verdiensten, die Uwe Exc. zich door Uw bewonderenswaar- digen arbeid en het beveiligen van den Europeeschen vrede heeft verworven. Moge de Voorzienigheid U ook verder voor Uw hooge missie behouden. Adolf Hitier". Een boot, waarmede drie meisjes en drie jongemannen een middernachtelijken tocht maakten, is Zaterdag op het meer van Dy- maczewo in Polen omgeslagen. Twee der jongemannen konden zwemmende den oever bereiken, de derde en de drie meisjes dronken. ver- Zaterdagavond is boven de plaatsen Ros- merika, Rosmiez en Orsjek in het district Groot Strelitz een noodweer losgebarsten ge lijk dit sinds menschenheugenis daar niet meer voorgekomen is. Een woedende orkaan, gepaard met fel neerslaanden hagel richtte ontzaggelijke schade aan, vooral in Rosmeri- ka. Aan de geheele Westkant van dit dorp is geen ruit heel gebleven, zelfs door dubbele ramen sloegen de hagelkorrels, die zoo groot waren als kippeneieren. Muren zijn ingestort, schoorsteenen vernield. Dorp en straten zien er uit alsof een vernietigende krijg zich hier bleek, dat het partij-apparaat zeer geraffi neerd was opgebouwd. De leiders bijv. wa*. heeft afgespeeld. Kalveren te velde werden ren zeer lastig te ontmaskeren. Gearresteerd k®*or den hagel gedood of dermate gewond, lastig werd Walter Buddins, de voormalige leider der K P.D. van Groot-Thüringen. De verbin ding tusschen het districtsbestuur te Ham burg en het centrale comité te Berlijn werd onderhouden door het voormalige lid van den Pruisischen Staatsraad Gudjah, die eveneens is gearresteerd. In het geheel zijn 92 leiders der communistische partij door deze maatregelen onschadelijk gemaakt. Het noodweer, dat Vrijdagavond in het Ertsgebergte te Chemnitz heeft gewoed, heeft groote schade aangericht. De oogst is bijna geheel vernield. Talrijke ruiten werden door hagel stuk geslagen. Een deel van de wegen is door wolkbreuken onbegaanbaar gewor den. Ook in de bosschen is groote schade veroorzaakt. Het telefoonverkeer ondervond belangrijke belemmering. Daken en schuren Werden vernield. De aankondiging van aanstaande -ver anderingen in de Duitsche wetgeving over burgerschap en burgerrecht heeft veel commentaar uitgelokt, vooral ten aanzien van de minderheden. Naar verluidt, staat het wel vast, dat in de nieuwe wettten de scheicing tus schen Ariërs en niet-Ariers za' worden voortgezet. Een afzonderlijke behande ling der nationale minderheden ligt evenwel niet in de bedoeling. Het op de werf van Blohm en Voss voor de Hamburg-Amerikalinie ge bouwde motorschip .Cordillera", dat een zusterschip is van de „Carabia", heeft Zaterdag zijn eerste proeftocht gehou den. waarvan het schip gisteren is te ruggekeerd. Op 8 Augustus zal de „Cor dillera" als eerste reis een pleiziertocht naar de Atlantische eilanden maken, om dan in September in de West-Indië diénst te worden opgenomen. De vroegere eerste burgemeester van Bochum, Otto Ruer, oud 55 jaar, heeft in zijn woning te. Berlijn met veronal een eind gemaakt aan zijn levenj. dat ze afgemaakt moesten worden. De rogge- garven werden ver weggeslingerd. Het koren ligt door den hagel uit de aren gedorscht on der de halmen Tarwe, gerst en haver, die nog op den helm stonden zijn volkomen plat geslagen. Van de aardappelen ziet men nog slechte hier en daar een stengel boven den grond uitsteken. Dit laatste is te erger, daar het voornaamste product van deze streek de aardappel is, zoodat, nu deze oogst vernield is, de vraag rijst, of deze bedrijven en kleine boerderijen nog wel het hoofd boven water zullen kunnen houden. Ook de bietenoogst is verwoest. Hetzelfde geldt voor de andere voederplanten, zoodat het op het oogenblik onmogelijk lijkt het vee den winter door te brengen met eigen voedermiddelen. Zaterdag heeft ook boven Pirna en omge ving een hevig noodweer groote schade aan gericht. Nauwkeurige berichten uit alle dee- len van het getroffen gebied ontbreken door dat vele telefoonverbindingen zijn vernield. De verwoestingen, die in de stad Pirna zijn aangericht zijn van zeer grooten omvang en zullen eenige dagen van opruimingswerk vorderen. Behalve de zwaargewonden, die reeds in het ziekenhuis ter verpleging zijn opgenomen, bleken nog twaalf personen kwetsuren te hebben opgeloopen. Het on weer, dat tegen 5 uur losbrak, duurde onge veer 15 minuten. Tijdens het onweer was het bijna geheel donker; slechts de bliksem ver lichtte bij flitsen de stad. Tal van bosschen aan den linker-Elbe-oever zijn geheel ver nield. Naar thans bekend wordt heeft het nood weer, dat Zaterdag in Saksisch Zwitserland woedde 5 dooden geëischt De 17-jarige doch ter van den grootgrondbezitter Weierich in Maxen werd door een omvallenden muur ge- dood. E>e moestuinier Lotz maakte een eind aan zijn leven uit wanhoop over de verwoes ting van zijn onderneming. Het noodweer blijkt zich niet te hebben bepaald tot het Elb- Sandstein-gebergte, maar ook te hebben ge woed boven alle aan Saksisch Zwitserland grenzende deelen van Lausitz. Ook hier is aan oogst en ooft veel schade toegebracht. Daar de telefoonverbindingen met deze stre ken vernield zijn is nog niet bekend of hier ook menschenlevens te betreuren zijn. Zaterdagmiddag tegen 5 uur heeft boven Praag hevig onweer gewoed, gepaard met een orkaan, die in vele deelen der stad groote ischade aanrichtte, In een der. stadsnarken Onder Hitler's regime; een inter view met een nazi-man. (Dag. Over zicht). Nederlander rijdt Gentsche dame dood. (Buitenland). Vier jongelui verdronken tijdens boottochtje in Polen. (Binnenland), Groote mijnwerkersstaking in Amerika. (Buitenland). In de Wijnhaven te Rotterdam een roeiboot overvaren; de inzittende visscher verdronken. (Binnenland) Weer eenige doodelijke auto-on gelukken. (Binnenland.) Te Kerkdriel (G.) drie woningen afgebrand. (Branden.) Muizenplaag in de gemeente Stap horst. (Binnenland). Door gasverstikking te Voorberg twee personen om het leven ge komen. (Binnenland). Te Winsum (Gr 200 personen ziek geworden van het eten van be dorven ijs. (Binnenland). Noodweer in Opper-Silezië, 5 per sonen gedood. (Buitenland). Balbo heeft zijn start weer uitge steld. (Luchtvaart). De minister ^an economische za* ken heeft in een telegram*aan den burgemeester van Grootebroek ge zegd, dat op de belangen van West friesland bijzonder acht wordt ge slagen. (Land- en Tuinbouw). Het Ned. Pol. elftal wint van Alc- maria na een spannenden en goed- gespeelde'n wedstrijd. (Sport en wed strijden). Frankrijk verliest den Davis Cup (Sport en Wedstrijden). (Zie verder eventaeele laatste be richten). werd een parkwachter door een neerstorten de boom getroffen en gedood. Van verschil lende gebouwen werden de daken afgerukt. Voorbijgangers werden vrij ernstig door de vallende deelen gewond. Van de St. Thomas- kerk werd een gedeelte van den koepel ver nield, evenals van de Philosophische Facul teit. De brandweer moest herhaaldelijk hulp verleenen. Gisteren werd te Antwerpen door socia listen van België en Nederland een interna tionale betooging gehouden tegen fascisme en oorlog. In den morgen warden de afgevaardigden der internationale federatie van vakbonden ten stadhuize ontvangen. Daarna congres seerde men in het Hippodroom-Paleis. In den namiddag doorkruisten drie optochten de stad in verschillende richtingen en kwamen daarna tezamen op het groote Arsenaalplein waar een meeting gehouden werd. Het woord werd achtereenvolgens gevoerd door Koos Vorrink (Nederland), die voor de jeugd sprak, daarna door de heeren Kupers (Nederland) en Jouhaux (Frankrijk), beiden voor de vakbewegingen. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door den heer Eckelers uit België voor de so cialistische partij. Het aantal deelnemers wordt geschat op 50 tot 60 duizend, waar onder 25.000 Nederlanders. Incidenten deden zich niet voor. Het wee was uiterst gunstig. De president der republiek heeft heden te Cherbourg 't nieuwe station en den nieuwen haven ingewijd. De haven wordt beschermd door een 6000 M. lang havenhoofd. Voor het aanleggen der schepen is een 620 Mi lange kade gebouwd. Het nieuwe; station is daar onmiddellijk naast ge-! bouwd. Voor de kade ligt een diepzeebassini van 600 bij 230 M. gegraven, dat de groot-) ste schepen ter wereld bergen kan. Een twee-', de kade is nog in aanbouw. In de toekomst; zal het geheel nog worden uitgebreid met! twee kaden en een tweede diepzeebassin. i Na de inwijding hield president Lebrun; een vlootparade. Aan het daaropvolgend dH ner verklaarde de onderstaatssecretaris voor openbare werken, dat sedert 1920 aan dezen nieuwen haven en dit station 4V*> milliard francs ten koste was gelegd. Om het geheele) plan te voltooien zou nog een som noodig! zijn van 5 tot 6 milliard francs. De president der republiek, Lebrun, wees er op, dat deze haven nieuwe mogelijkheden biedt. Door de haven is een element van veiligheid ontstaan^ dat noodzakelijk was geworden door de ont wikkeling van zekere buitenlandsche vloten. x

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1