DE AVONTUREN VAN WO-WANG EN SIMMY Sznïï st-Ts ïïJr rrsv' ,r 4° Qemeeittecadeu £and= en Juin&ouw 1'Bimtetiiand NAAR NOORD- EN „NIEUW" NEDERLAND. Prachtige auto-vacantie tocht. Over den afsluitdijk. slissing van den strafrechter werd uitgelokt. De kantonrechter te Haarlem ontsloeg ver dachten van rechtsvervolging, hoewel de ambtenaar van het O. M. 50 cent b^ete had geëischt. De officier van justitie bij de Haar- lerrsche rechtbank was het met den ambte naar eens. maar de rechtbank achtte h.t ten laste gelegde wel bewezen, doch niet straf baar NIEUWE NIEDORP. Vrijdagavond vergaderde de raad voltal lig- Ingekomen waren: Goedkeuringsbesluiten tot wijziging der begrootingen 1932 en 1933 en verslag van het verhandelde in de vergadering van de commissie tot beheer der gemeenschappelijke gasfabriek op 4 Juli j.1. Na voorlezing van dit verslag vroeg de heer Olie of de loonen van het personeel der gasfabriek nu niet zooals de meerderheid van den raad dat wenschte, zullen worden verlaagd. De voorzitter zei, dat dienaangaande de gascommissie voorstellen heeft te doen en dat de stemmen in de gascommissie staak ten, zoodat geen voorstel is ingekomen en er geen loonsverlaging plaats vindt. Verder was ingekomen de mededeeling, dat over 1932 aan de r.k. boerenleenbank te Zij dewind en de boerenleenbank te Nieuwe 'N'iedorp wegens rente van tuindersvoorschot ten 1931, welke door de voorschotnemers niet is voldaan, betaald moet worden, resp 49.45 en 44.15, zijnde 30 van het achterstallige bedrag. Goedgekeurd. De nieuwe bouwverordening werd met en kele kleine wijzigingen vastgesteld volgens het ontwerp van de Vereeniging v. Nee. Ge meenten. Adres van de crisis-commissie van het ziekenfonds A.A.Z.A. Omstreken met verzoek te besluiten, dat de gemeente gedeel telijke steun zal verleenen bij het betalen der contributie van de in deze gemeente wonende leden, die hiertoe niet meer in staat zijn. Overeenkomstig het afwijzend advies B. en W. werd besloten. De rekening van de Herv. Weezenadmi- nistratie werd vastgesteld in ontvangsten op 20759.90, uitgaven 20404.61, met een kassaldo van 355.29. B. en W. boden de gemeenterekening aan van 1932; inkomsten gewonen dienst 91332.12, uitgaven gewonen dienst 90356.78, voordeelig saldo 975.34; in komsten kapitaaldienst 119206.27, uitga ven kapitaaldienst 173139.98, nadeelig saldo f 53933.71. Dit groote nadeelig saldo is ontstaan door den schoolbouw. Gasfabriek: baten 47550.32, lasten 50357.03, verlies 2806.71; ontvangsten en uitgaven kapitaaldienst f 21220.23. Bij de rondvraag informeerde de heer Olie of reeds bericht van een raadsbesluit van Hoogwoud inzake de school te Langereis is ontvangen, waarop de voorzitter ontkennend antwoord. Hierna sluiting. TEXEL. Zaterdagmiddag vergaderde de raad dezer gemeente. De heer Epe alleen was af wezig. Een door B. en W. voorgesteld ontwerp- bouwverordening voor deze gemeente werd goedgekeurd. De heer Lap wees echter op de groote bezwaren, die de bepaling tot verplichte aansluiting aan de waterleiding, zoo deze hier tot stand komt, met zich mede brengt. Van Ged. Staten was ingekomen een schrij ven waarin werd medegedeeld, dat wordt overwogen, uit bezuiniging de school te Oost op te heffen, terwijl verzocht werd mogelijke bezwaren vóór 8 Aug :ti te die nen. De raadsleden maakten bezwaren tegen deze heffing. Ie om den verren afstand die de 23 ieerlingen moeten afleggen om andere scholen te bezoeken en vervolgens omdat 't grootste gedeelte naar de O.L school te Oostereind wordt overgebracht en deze school tot de slechts inger'cnte scho'en van Texel behoort terwijl de school te Oom nog bijna nieuw is. Naar aanleiding van een schrijven van den heer C. Bakker te Oudeschild. aangaande de in de vorige vergadering gemaakte bepaling, oat op de haven slechts twee vergunningen mogen zijn. werd besloten eerst de uitspraak vat Ged St in deze zaak d te wachten vóór dit punt opnieuw in bespreking komt. De gemeenterekeniug. rekening vau 't Alg. weeshuis en Alg. Armbestuur werden gesteld in handen van drie verschillende onderzoek commissies. De rekening van de N.V. Tex. Electric. Be drijf 1932. werd op voorstel van de comm. van onderzoek goedgekeurd. Besloten werd van de Rijkswaterstaat te huren een gedeelte strand nabij Cocksdorp voor het plaatsen van tenten voor de vele badgasten, die zich thans aldaai bevinden. E>e huurprijs bed:aagt 10.p. jaar. Teneinde aan de groote werkloosheid in deze gemeente het hoofd te kunnen bieden, werd door den raad in beginsel besloten tot aaneg van rijwielpaden Het gemeentebestuur is thans met de directie van T E S.O in on derhandeling getreden en heeft de toezeg ging ontvangen, dat deze onderneming voor aanleg van 13 k m. rijwielpaden een bijdrage van 5000.wil verleenen. B en W stelden daarom voor een pad aan te leggen vanaf den Ruigendijk, langs de woning van Stark naar de Krim en verder door de duinen naar 't Eierlandsche huis, met een aftakking naar De Cocksdorp. Ver wacht wordt hier/oor van Rijk en Provincie subsidie te krijgen, om •'at het grootste deel der geraamde kosten f 27.000) uit arbe.ds- loonen zal bestaan. Verwacht wordt, dat de voor de gemeente blijvende kosten ongeveer f 5500 zullen bedragen. Oit voorste', werd goedgekeurd. Op een adres tot wijziging der oersoneele belasting, in verband met 't houden van een biljart werd afwijzend beschikt, omdat het thans geen tijd fe belastingen op te heffen. Bij de rondvraag werd door de heer Keiizer gewezen op de onvoldoende kleeding waarin vele badgasten zich vertoonen, ter wijl naar het oordeel van spr. de politie hieraan te weinig aandacht schenkt De voor zitter merkte op, dot de meening welke kleeding gepast is, zeer verschillend is en meent da+ in deze niet veel te bereiken valt. BOVENKARSPEL. Op de zesde veiling van de Bloembol- lenveilingsvereeniging „Westfriesland'' was de belangstelling minder goed. De handel was stug, terwijl de kooplust voor de darwinsoorten eveneens traag was. VEETENTOONSTELLING TE HOORN. Wij ontvangen het programma voor de Fok vee-ten toon stelling te Hoorn op 6 Septem ber a s. Uit dit programma blijkt, dat bij vol doende deelname in totaal 275 aan prijzen beschikbaar gesteld worden. OUDKARSPEL. Vergadering van den Neutralen Bond van Boeren, Land- en Tuinbouwers op Za terdag 29 Juli. De voorzitter, de heer K. Kaan, opende de vergadering en deelde mede, dat het bestuur gemeend heeft eens een ledenvergadering te moeten beleggen. De ontvangsten in onze bedrijven blijven nog stees uit. Uit de dagbladen hebben wij kunnen constateeren dat de conferentie uit elkaar is gegaan en dat voorloopig voor ieder land de autarkie gehandhaafd zal blij ven. Dit is voor Nederland funest. Ingekomen een schrijven van de afdeeling Veenhuizen gericht aan den minister waarin verzocht wordt: le. Over te gaan tot oprich ting van een rijkscirculatiebank; 2e. een exe cutieverbod voor land- en tuinbouwbedrij ven; 3e. overname sociale lasten door den staat; 4e. afschaffing grond- en personeele belasting. De voorzitter zeide, dat te Noordschar- woude een protestvergadering zal worden gehouden en spreker vroeg hoe of de verga dering hierover dacht. Wanneer wij hier vóór zijn moeten wij ook zorgen dat het slaagt. Onder applaus werd besloten hier aan mede te doen. De heer IJ-ff achtte het wenschelijk in verband met het onderhoud met den Inspec teur- van Belasting om het Burg. Armbe stuur. Hierop volgde een uitvoerige bespreking over den noodtoestand waarin de tuinders verkeeren. De noodzakelijkheid om een ande re steunregeling te krijgen in den vorm van een verhooging van tuinderscredieten en het toewijzen op andere grondslagen, werd door den voorzitter toegelicht. Uw leiders zoo zeide spr., doen al het mo gelijke om iets te bereiken. Maar zij stuiten af op een ijzeren muur. Wanneer de regee ring den steun van de arbeiders belangrijk zou verlagen dan zou je zien wat er gebeur de. Dit doet de regeering niet, want voor de arbeidersbeweging is zij bang. Voor de boeren zijn zij echter niet bang. Er gingen zelfs stemmen op die er op aan drongen om den arbeid neer te leggen. Ster ke afkeuring werd uitgesproken tegen de landeigenaren, die nu de tuinders nog, on der bedreiging met wettelijke maatregelen, tot betaling van landhuur sommeeren. Besloten werd, dat de tuinders, die voor 't dagelijksch brood geen geld in huis heb ben, zich tot de besturusleden zullen wenden, opdat die met het B. A. in overleg treden, aangezien men van oordeel was, dat de voor zitter de zulken ten onrechte naar het crisis comité had verwezen. EEN WINDHOOS. Groote schade aan tuinderijen. Tijdens een onweer is te Berkel en Roden rijs (Z.-H.) door een hevige windhoos zeer veel schade aangericht in de tuindersbedrij- ven. Bij vele tuinders werd een groot aantal éénruiters opgenomen en vernield. EVuizen- den ramen zijn stukgeslagen, bij één tuinder zelfs ongeveer 800 stuks. Veel huizen zijn beschadigd en zelfs een paard en wagen zijn een eind meegesleurd. Voor de vele kwee kers is dit een zware slag, daar er velen niet verzekerd zijn en de producten die onder de vernielde ramen stonden, eveneens zijn ver nield. EEN SCHEEPSKETEL ONTPLOFT. De schipper gewond, zijn zoon ge dood. Zaterdagavond is op de Maas ter hoogte van Luik op het Nederlandsche stoomschip „De Hoop", schipper W. Loog uit Maas tricht, de stoomketel ontploft, waardoor de zoon van Loog werd gedood en de schipper zelfs levensgevaarlijk werd gewond. Hij werd naar het ziekenhuis te Luik overge bracht. Aan boord van de „De Hoop'' be vonden zich. behalve Loog en ziin zoon, nog de drie dochters van den schipper. (Reeds is een deel der vorige oplaag ge meld.) DE AANVARING AAN DE ZEESLUIS TE TERNEUZEN. De stremming weer opgeheven. Zondagavond is het Engelsche stoomschip „Otto" van de Wilson-lijn, dat Zaterdag in aanwezig kwam met een der buiten-ebdeuren van de zeesluis te Terneuzen, nadat cautie gesteld was, weer vrijgelaten, te ongeveer nalf 10 de middensluis gepasseerd en naar Engeland vertrokken. In den loop van den dag konden nog verscheidene schepen van en naar Gent deze middensluis passeeren, zoo dat de vaart met kleinere schepen tot een breedte van elf meter voortgang kon hebben. In Gent lagen nog verscheidene groote sche pen, waaronder een Engelsch passagiers schip met enkele honderden toeristen, die reeds Zondagochtend hadden willen vertrek ken. Zij konden de middensluis te Terneuzen niet passeeren en mochten dus wachten tot het schutten door de groote zeesluis wederom mogelijk is. Enkele schepen met bestemming voor Gent en Sluiskil hebben order gekregen voor andere havens, in verband met het feit, dat men door dit oponthoud niet tijdig ter plaatse kon aankomen. Zondag waren ook vele autoriteiten en be langhebbenden uit havenkringen te Gent bij de sluis te Terneuzen aanwezig om de be schadiging in oogenschouw te nemen. Zondagavond kwam de „Adelaar" om de ebdeur te lichten. Gistermorgen ongeveer half negen was men hiermede gereed. De reservedeur was reeds klaar. Gistermorgen te 12 uur was de beschadig de sluisdeur vervangen door de reservedeur, zoodat reeds gisteravond bij hoog water kon worden geschut. De stremming van de vaart is daarmede beperkt tot tweemaal 24 uur. CONGRES GOEDE TEMPELIEREN. Het congres van de Internationale Orde van Goede Tempelieren is Zaterdag te 's- Gravenhage geopend met een rede van den leider, lector Oscar Olsson uit Zweden. Tot den internationalen graad, den hoog- sten in de orde te bereiken graad, werden 54 Nederlandsche en 22 buitenlandsche leden toegelaten. Ter bevordering van de internationale ver houdingen werd de tijdelijke uitwisseling van kinderen aanbevolen. Behandeld is een voorstel van de Neder landsche groote loge om de blauwe week, de speciale propagancfaweek der gezamenlijke drankbestrijders, uit te breiden tot over de grenzen en evenals in Zweden den Hemel vaartsdag voor algemeene propaganda te be stemmen. De afscheiding van de Duitsche groote loge met 42.000 leden en haar omzetting in een Duitsche tempelieren-orde, werd be treurd. De vele bemoeiingen van den interna tionalen tempelier en de houding van het in ternationaal bestuur in deze aangelegenheid werd met algemeene stemmen goedgekeurd. De groot-tempelier T. Vleeming bracht dank aan de regeering voor het beschikbaar stellen van de grafelijke zalen en wees er op, dat het de eerste maal was, dat de wereld- loge gedurende haar 80-jarig bestaan in Ne derland vergadert. 71. Maar wat nu volgde was onbeschrijfelijk. Met veel moeite had de kapitein een massa klonten op zijn lepel gekregen en die in zijn mond gestoken. Maar o wee, toen hij het wilde doorslikken bleef alles kleven. De arme man wist geen raad, kon zelfs geen woord uitbrengen. Geen wonde! Wo-Wang had in zijn onwetendheid stijfsel gekookt, dat als plakmiddel ge bruikt werd. De kaptein stootte allerlei onverstaanbare ge luiden uit en nadat Hein hem geholpen had, was hij eindelijk weer in staat te spreken. „Vooruit, bulderde hij, met die pan naar den kok en ik ga mee", matroos weer binnen met de bewuste nfn0° St,apte den voet gevolgd door den razenden kap.te^^Ze^l t,°P rel, wat is dat voor vergif dat je mii t, i brulde hij tegen den sidderenden Wo-Wang AU iiiTnLt IT Sïffl-4"bie' d'n' vs°r d" Bijzonder interessant is het, om thans eens een kijkje te gaan nemen in het nieuw- gewonnenland en om nu de vroegere Zui derzeekustplaatsen te bezoeken. Over eenige jaren immers za! zoowel het een als het ander aanmerkelijke veranderingen hebben ondergaan! En terwijl in vrijwel alle landen ter wereld woorden van lof geuit zijn voor de grootsche werken die daar in Nederland tot stand gebracht worden zijn er nog heel veel Nederlanders, die van dit alles nog nimmer iets met eigen oogen aanschouwd hebben. Bovendien, zoo schrijft ons de A. N W. B.-Toeristenbond voor Nederland, kan met een dergelijke rondrit per auto gemakke lijk een bezoek aan andere, zeer mooie dee len van ons land gecombineerd worden. Langs den duinvoet gaat de op het bijgaande kaartje afgebeelde, in Den Haag beginnende, tocht noordwaarts De prachtige omgeving van Haarlem, de nog bijna ongerepte duinen bij Bloemendaa', het natuurschoon ten noorden van de bloe mensteden eveneens nog benoorden Velzen, gevoegd bij de zeer goede wegen, maken dezen rit tot een genot. Hier liggen allerlei rustige badplaatsen, hier bevindt men zich in de onmiddellijke nabijheid van de pit toreske stad Alkmaar, kortom, hier kan men het een dorado noemen voor den autotoerist natuurliefhebber. Over het voormalige eiland Wieringen gaat het vervolgens over veel te smalle wegen naar den afsluitdijk, met zijn uitnemende wegverhardingen een eerste klas snelverkeersweg! Een kleine dertig kilometer scheiden Noord-Holland nu van Friesland, waar de weetoestanden nog even achterlijk- als b.v. op Wieringen blijken te zijn. Door het Friesche land gaan we verder over Harlingen, Franeker, Leeuwarden naar Groningen, het centrum van de gelijknamige provincie, centrum van cultuur en handel in het noorden tevens. Twee wegen voeren van hier zuidwaarts: over Zuid-Laren, Gieten, Assen en Hooge- veen via de Overijsselsche heuvelen en langs de onvolprezen Veluwezoom naar Arnhem of wel door de onbekende streek tusschen Gro ningen en Steenwijk, vervolgens langs Giet- hoorn(!) en zoo dwars over de Veluwe naar Gelre's hoofdstad. Beide wegen zijn mooi, de eerste evenwel is het meest aanbevelens waardig. Zooals de stippellijnen op het kaartje aangeven, kan men natuurlijk ook van Zwolle uit lang de Zuiderzeekust het westen van ons land weer bereiken, men pas seert dan typische visscher-stadjes. Een niet onaardige omweg is het, welke van Gieten over Emmen en Weterbork naar Beilen en Hoogeveen gaat, men volgt dan voor een groot deel den oostelijken rand van de Hondsrug. De Wieringermeer wordt doorkruist, wanneer men van Den Oever via Hippolytushoef en de Houkes over Slootdorp en Middenmeer naar «-M/44 na* 1 1 sterdam rijdt én deze rit door Niêuw'-Nert^* land is zeer interessant, ofschoon de «£11" aanblik van dit land natuurlijk tegenv?.? omdat alles er notr dor en kaai ï?11» alles er nog dor en kaal uitóTgg moet ook even een bezoek brengen aan dS Wïeringerwerf-terp, een vluchtheuvel hu „voor alle zekerheid'' aangelegd is Wanneer men dan later op den dag van Amsterdam naar de Residentie den door den Haarlemmermeerpolder kiest kif men ongezocht vergelijkingen makentu* schen thans en toekomst, want de Haarlem ermeer is nu al ongeveer 90 jaar geleden drooggelegd, zoodat het toekomstbeeld val» den Wieringermeer dat van den grooten pol der tusschen Amsterdam en Den Haag ver- moedelijk wel aardig zal gaan te benaderen.' Kilometerafstanden! Wij laten hieronder de voornaamste kilo meterafstanden volgen van de hoofdroute en de verschillende varianten. 1. Den Haag, Wassenaar 10.8; Vogeie- zang 36.7; Zandvoort 47.3; Bloemendaal 56.6; Velsen (pontveer 65.2; Beverwijk (zii- weg n. Wijk aan Zee) 67.4; Driesprong bil ..De Franschman" (zijweg n. Bergen aan Zee (89.0; Schoorldam 97.3; Stolpervlot- brug 110.4; Den Oever 141.9; Friesche kust 171.2; Zurich 1736; Harlingen 180.9; Fra- neker 189.9; eeuwarden 207.9; Groningen 264.9; Zuidlaren 282.1; Gieten 295.0- As- sen 309.0; Beilen 325.2; Hoogeveen 342.6* Ommen 370.2; Hellendoorn 386.0; Lochent 414.6; Zutphen 431.0; Arnhem 460.7- Ede 478.9; Zeist 510.8; Utrecht 521.5; Bode graven 551.7; Leiden 575.6; 's-Gravenhape 592.5 8 2. 's-Gravenhage; Lisse 27.9; Hoofd" dorp 41.6; Amsterdam (Tolhuis, overzijde van het IJ) 61.3; Buiksloot 63 0; Broek in Waterland 71.1; Edam 81.3; Hoorn 99 1- Aartswoud 114.0; Slootdorp 126.8; De Houkes 132.4; Hippolytushoef 135.4;' Den Oever 141.9. 3. Groningen; Eelde 10.4; Rhoden 20 8* Norg 29.8; Veenhuizen 42.4; Elslo 62.6* Zorgvliet 66.4; Frederiksoord 78.8; Steen- wijk 87.4: Giethoorn (Noord) 93.9; Dg Blauwe Hand (linksaf) 99.2; Wanneper- veen 101.8; Meppel 109.7; Staphorst 115 9* Zwolle 135.1. 4. Gieten; Borger 10.6; Emmen 28.0* Noordsleen 34.8; Westeit>rok 53.0; Beiien 60.0. 5. Zwolle; Nunspeet 30.5; Harderwijk 43.2; Putten 53.9; Nijkerk 63-9; Amers foort 74.8; Soesterberg 83.4; Utrecht 96 9; Breukelen 110.3; Loenen 115.3; Abcoude 125.0; Amsterdam Leidscheplein 139.0. 6. Zutphen; Epse 11.5; Deventer 15.4- Whe 33.4; Zwolle 48.7. 7. Arnhem; Apeldoorn 29.0; Vaassen 37.0: Epe 44.4; Heerde 50.2; Hattem 60.8; Zwolle 67.8. J Nadat het Residentie-Orkest zich had doen hooren, sprak minister prof. dr. J. R. Slote- maker de Bruine de aanwezigen in vier talen toe. Zondagochtend hebben de Goede Tempe lieren een kerkdienst bijgewoond in de Re- monstrantsche kerk. In de Kurzaal te Scheveningen werd ver volgens een „in memoriam"-dienst gehouden, waar alle heengegane medeleden werden her dacht. Tot slot van den Zondagochtend werd een roote jeugdgroet gehouden. Bijna 600 kin eren van Tempeiieren waren uit alle deelen van het land gekomen om den congressisten een groet te brengen. Zij hadden verschillen de vaandels en vlaggen meegebracht. Ver schillende spelen werden uitgevoerd en lie deren gezongen. UIT PROTEST GEEN BOETE BETAALD. De heer Jamin te Rotterdam, ver oordeeld wegens overtreding der winkelsluitingswet, ondergaat de hechtenisstraf. Op 3 December j.1. heeft de fa. Jamin te Rotterdam besloten ondanks het feit, dat daar ter stede geen ontheffing verleend was van de bepalingen der winkelsluitingswet haar filialen gedurende dien Zondag den geheelen Zondag geopend gehouden! Vele banketbakkers hadden eenzelfde besluit geno men en zij zijn allen door den kantonrechter veroordeeld tot het betalen van boete. De heer L. Jamin, die voor de fa. Jamin vervolgd was, heeft deze zaak tot in hoogste instantie doorgezet, met het resultaat dat hij tenslotte veroordeeld werd tot het betalen van 25 subs. vijf dagen hechtenis. Aange zien het hier een protestbeweging gold, is de heer Jamin niet bereid gevonden het boetebe drag te betalen, zoodat nij zich gistermorgen naar het Huis van Bewaring heeft begeven tot het ondergaan van de vijf dagen hechte nis. Hij werd vergezeld van zijn neef Wou ters, die ter zake van eenzelfde overtreding tot drie dagen hechtenis was veroordeeld De heeren zijn door den voorzitter van de af dee* Hng Rotterdam van de Nederlandsche Ban* ketbakkersvereeniging en den secretaris deze' afdeeling, de heeren Van Straaten en Hil* bron naar hun tijdelijke verblijfplaats ge* bracht. Aan de deur geweigerd Krachtens een van de laatste wetswij»* gingen heeft de officier van justitie de be voegdheid, geen genoegen te nemen met he» uitzitten van een subsidiaire hechtenis, dien de veroordeelde in staat wordt geacht de boete te betalen. Op grond hiervan is de heer Jamin da» ook weder weggestuurd. De weigering o® boete te betalen kan in ieder geval a's door dwang verhaald worden. ANTI-FASCISTISCHE RELLETJES TÉ ZANDVOORT. Zaterdagavond zijn te Zandvoort voorgekomen. Haarlemsche fascisten men daar colporteeren met hun lectunri" j geen geoorloofd is, aangezien te Zano i geen z.g. ventverbod bestaat. De pol»'« fJvj niet op de hoogte van de komst vani cisten en zoodoende was het mogehj deze jeugdige menschen door een

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6