met autocars naar frankrijk. tusschen kipkarren bekneld geraakt man verdronken. Restitutie op de premies voor de verplichte ziekte verzekering? BRANDEN. VERKEERSONGEVALLEN ,.ni<rte gevolgd werden, die het hun ^ksmenig maakfe Er werd op een ge. ten® 0 „-.ment in het z.g. oude dorp met stee- ®eV^Juorpen. Later vond de politie meet nö1 ^jen terug. De fascisten verdedig- d«n jlu met rieten stokjes De politie nam den z'|dra in bescherming. Daar geklaagd hena Hat de fascisten wapens bij zich zouden werden zij gefouilleerd, maar wapens he^J,' niet op hen gevonden. Later hebben ^fascisten onder bescherming van de poli- jSndvoort ^erver,aten' lOONSVERLAGING LANDBOUW- RFDRIJF 1N OVER1JSEL, LANGS DE DEDEMSVAART. v-a twee conferenties is overeenstemming Jeikt tusschen de besturen van de werk- ^rsvereenigingen m het landbouwbedrijf M utten De Krim, Slagharen, Schuinesloot omgeving, en de besturen van de land- rtvidersbonden. De loonsverlaging zal be- *rï*en Vh van het contract 1932- terwiï' >t verlaagd worden de uurloonen voor annen voor normale werkzaamheden. De ®,turen hebben van weerszijden uitdrukkc Hik vastgelegd, dat deze besturenovereen- L m-t is aangegaan behoudens goedkeuring can de ledenvergaderingen van beide par tijen Die ledenvergaderingen worden gehou tin in den looo van deze week. Het aanvankelijke voorstel van de werk- „vers hield in 10 verlaging van de uur tonnen en overigens een verlaging van tarieven, varieerende tusschen 10 en 20 de VROUW VERDRONKEN. Zondagmiddag vond de landbouwer Hor sten te Oosteinde, gemeente Oosterhout, thuiskomende van het land, zijn zeven nog Jeugdige kinderen zonder toezicht thuis Toen hij daarop de omgeving ging afzoeken, vond hij zijn vrouw verdronken in de water- out. HET VERGIFTIGINGSGEVAL TE WINSUM. Uit het ingestelde onderzoek is gebleken dat de vergiftigingsgevallen te Winsum ver oorzaakt zijn door bacillen van para-typhus. De fabricage van ijs is stopgezet, terwijl de aanwezige voorraden vernietigd zijn. Op het oogenblik is het aantal patiënten gestegen tot 250. Nog geen der lijders - overleden, maar ook nog geen enkele h steld hoewel de ziekte reeds sinds Donder dag 'werd geconstateerd en er geneeskundige hulp voor werd ingeroepen. De lijders behoo- ren tot eiken leeftijd. Donderdag was er te Winssum een mu ziekconcours, waar een venter van de ijsco fabriek van Herema, zijn waar aan den man bracht. Hij deed goede zaken. Het gevolg was, dat vele personen na het gebruik van de ijsco's ziek werden. In vele huisgezinnen liggen drie, vier en vijf personen ziek Onder hen is ook de do miné van de geref. kerk, die op het concours ijsco gebruikt had. Ofschoon niet als vast staand kon geconstateerd worden, dat de ziekte is ontstaan ten gevolge van ijsco, mag men toch wel aannemen, dat dit wel het ge val is. De Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club schrijft ons: Met ingang van 1 Augustus 1933 moeten de bestuurders van autocars naar Frankrijk bij binnenkomst van dat land aan de doua nen een z.g.n. „feuille de route" overleggen in duplo opgemaakt. Dit document moet alle namen (en voornamen) bevatten van de, p autobus reizende, toeristen, het doel en af vermoedelijken duur van het verblijf Frankrijk. Deze „feuille de route" zal door de douane bij binnenkomst afgeteekend wor den, terwijl zij er één exemp'aar van behou den zal. Het tweede exemplaar moet worden overgelegd bij het douanekantoor, waarlangs Frankrijk wordt verlaten. Deze bepalingen hebben slechts betrek king op autocars, die voor toeristische doel einden gebruikt worden. zekerden bij Kon. besl. vastgesteld op 23 pe- duizend. De arbeid in werkverschaffing verricht valt in het algemeen ook onder de verplichte verzekering; evenwel is de premie voor dezen verzekerden arbeid gesteld op 80 per duizend gulden verzekerd loon Deze verhoogde premie werd vastgesteld omdat de verwachting gerechtvaardigd scheen, dat de gewone premie van 23 per duizend gulden loon niet voldoende zou ziin De overheidsinstellingen krijgen deze pre- miën voor hun rekening en het rijk is aan sprakelijk voor tekorten bij de raden uit de ziekteverzekering voortvloeiende. Inderdaad is bij de raden gebleken dat de premie van 80 per duizend gulden ver zekerd loon te hoog was, zelfs aanmerkelijk te hoog. Bij mijn raad kan na zeer ruime reserveering met 40 per duizend heel gemak kelijk worden volstaan. En het is mij bekend dat dit bij andere raden ook het geval is' Zelfs zou het batig slot, dat de raden in de kassen der overheidslichamen zouden kunnen restitueeren in de tonnen loopen en dat, zon der dat de soliditeit der ziekenkassen' ook maar eenigszins in het oedrang komt. Maar de mogelijkheid van deze resti tutie aan de overheidskassen nu vindt feite lijk geen steun in de wet. Wel werd na de vaststelling en nadat de raden de door het rijk gesubsidieerde werkverschaffingen bij den raad van arbeid in den Haag hadden ge concentreerd (zulks op verzoek van 't be trokken departement) toegezegd, dat een eventueel batig slot door ons zou worden gerestitueerd, doch thans zijn, van welke zijde weet ik niet, moeilijkheden gerezen tegen deze terugbetaling, waardoor de kans aanwezig is, dat dit zeer belangrijk meeval lertje de overhe'dslichamen zal ontgaan. Alhoewel onverplicht zijn de raden wel be reid, geloof ik. algemeen tot restitutie over te gaan, indien de hindernissen maar worden weggenomen, die de gemeenschap in deze zware tijden voor de voeten worden gegooid Op welke gronden nu Winschoten biijkens het courantenbericht de restitutie heeft be werkstelligd en of dit besluiten zal worden goedgekeurd is mij onbekend. De raad te Middelburg heeft het voornemen insgelijks 40 per duizend terug te betalen. Arbeider gewond. Gistermiddag is de 58-jarig' arbeider W Js. die werkzaam is bij de werkverschaf- f aan de Osschemeer te Oss, tusschen 2 ra Zat\? bladen kipkarren bekneld ge- linkp h ernstige verwondingen aan het ma„ en -01 inwendige kneuzingen is de brach"aar ziekenhuis overge- „Wij vreezen, dat de groene kikker, die om de schade aan den vischstand uitgeroeid moest worden, nu juist zal worden aange kweekt, om de baten, die zijn vangst zal kun nen opleveren. Wij blijven in deze kwestie diligent". DOUANE-BEAMBTEN BESCHOTEN. Door dronken Nederlanders. Zondagmorgen in de vroegte hebben aan de politie te Glanerbrug Duitsche douane beambten medegedeeld, dat zij des nachts waren beschoten van Hollandsch grondge bied af. Zij hadden vooraf eenige Nederlan ders ontoet, die blijkbaar onder den invloed van sterken dfonk verkeerden. Nadat deze de I grens waren gepasseerd, werden van Neder - landsch gebied schoten op hen gelost uit een jachtgeweer. De hagelkorrels vlogen hun om de ooren. Ijlings zochten de beambten dek king in het bosch, waarna zij met hun revol vers het vuur beantwoordden. Zoover kan worden nagegaan werd niemand getroffen. De politie vond nabij de grens, ongeveer rij de plek door de Duitsche douane-beamb ten opgegeven, twee mannen. Naast hen lag een jachtgeweer en ook ontdekte men eenige leeggeschoten hulzen. Een derde persoon, die ook in de nabijheid moet zijn geweest, werd niet meer aangetroffen De beide mannen zijn gearresteerd en zullen ter beschikking van ae justitie worden gesteld. De drijfreden van hun daad is niet bekend. brengen, op den straatweg bij Birkhtfven met groote snelheid tegen een boom gereden. Vier der inzittenden kwamen er met lichte kwetsuren af; de vijfde moest met lichte her senschudding naar huis gebracht worden. De auto was totaal vernield. Rilff€S 11131111611 wilden in een bootje de oversH?" van den Haarlemmermeerpolder met al bootje kwam in aanvaring vprrii^" p'ezi6rboot uit Haarlem, sloeg om en iario Cn> een der inzittenden, den 36- mee? r\T Goedebuure, uit Haarlemmer door h andere inzittende kon onmiddellijk ftPn Personeel van de plezierboot wor- w-Td lp van den heer Goedebuure de »J!a-een uur dre8gen opgehaald en naar Ha ai® aan den Hillegommerdijk te arlemmermeer gebracht. De raden van arbeid willen hon derdduizenden guldens restitueeren, maar er zijn belemmeringen. raadatanaanluidin® van het bericht, dat de over io?iawld te Winschoten de helft der verzeker j a'de premiën voor de ziekte- restitueerd®1 ^erkuerschaffinS had ®e ®>ille onjdat gebleken was, dat 80 pro gesteld kZf1 loon h6t bij Kon besl. vast- doendf- u m66r> veel meer dan vol- beeit de ivra0?11.»31^ kosten te bestrijden, met den dd6'b- Crt. een onderhoud gehad *6 Middeik°rzitter Van den raa<i van arbeid diens mefc&-den h^r M' J Hartó- Aan leend- deeLngen 1S het volgende ont- De n ring jT^ie j°°r verplichte ziekteverzeke- 001 de bij den raad van arbeid ver- N. S N. A. P. Uit het laatste nr. van het orgaan der Nat Soc. Ned. Arb. P. blijkt, dat de heer Haighton nog niet door AdHbert Smit is af gezet, zooals een verslag in Het Volk van een vergadering in Duitschland zou kunnen doen vermoeden. Smit is echter „rijkspropa gandaleider" der partij en dit zal reden heb ben gegeven tot het m'sverstand, dat hij door de Duitsche nazi's in de plaats van de Joode (van Waterland) tot „rijksleider" in Neder land was geproclameerd, als hoedanig dr. Haighton voor en na in functie is. M1JNBOUWSCHADE. In de gemeente Kerkrade nemen de verzak kingen tengevolge van den mijnbouw op schrikbarende wijze toe. De pastoor van Chè vremont heeft zijn pastorie moeten ontrui men, daar het bewonen levensgevaarlijk werd. Twee betrekkelijk nog nieuwe scholen in Kaalheide moeten tijdens de vacantie grondig gerestaureerd worden. Huizen, pas enkele maanden gereed gekomen, leveren ge varen op voor de bewoners. Nog niet geheel en al voltooide woningen, scheuren van het dak tot in deri kelder. Pas herstelde wonin gen, moesten weer ontruimd worden wegens nieuwe verzakkingen. WIJZIGING WINKFLSLUITINGWET. Sluiting der fabrieken als protest maatregel. De Vereeniging van Suikerwerk- en Cho coladefabrikanten deelt mede, dat in een on derhoud tusschen het bestuur van genoemde vereeniging en den minister, dat 9 Februari heeft plaats gehad, de minister toezegging had gedaan, dat ae wijzigingen in de Win- kels'uitin3swet binnenkort verwacht zouden worden Bij een hernieuwd bezoek, dat en kele weken geleden plaats had, is gebleken, dat het wijzigingsontwerp reeds geruimen tijd op het departement gereed ligt. zonder dat er verder iets van is vernomen. In een kortelings aan den minister verzonden tele gram heeft het bestuur der Vereeniging dan ook op nakoming van de gedane toezeggin gen aangedrongen. De zegsman van de vereeniging deed ver der uitkomen dat een beroep op den automa tenverkoop niet kan opvaan, omdat deze ver koop nimmer rendabel kan zijn. Indien zoo vernamen wij tenslotte geen bevredigende oplossing wordt verkregen dan overweegt de Vereeniging protestmaat regelen in den vorm van tijdeliike sluiting van chocolade- en suikerwerkfabrieken. DE GROENE KIKKER. Een nieuwe bron van inkomsten De groene kikker levert een bescheiden credietpost op onze betalingsbalans, totdat opk hij wellicht als Nederlandsch export artikel zal worden weggecontingenteerd weggediscrimineerd, of aan prohibitieve in voerrechten onderworpen Het verslag van de Ned. V-reeniging tot bescherming van dieren over 1932 bevat na mei ijk de vegende passage: „Zoodra ons ter oore kwam. dat de com missaris der Koningin in, Noord-Holland ver gunning zou verleenen tot het vangen en ver voeren van groene kikkers voor de consump tie. hebben wij ons tot hem gewend met vriendelijk verzoek hiertoe niet over te gaan daar hiervan veel wreedheden het gevolg zouden zijn. zoowel wat het vangen en het vervoeren als het klaarmaken voor de con sumptie betreft. „Helaas zijn de vergunningen wel verleend omdat de groene kikkers schade aan den vischstand schijnen te veroorzaken en om in deze tijden een nieuwe bron van inkomsten voor de visschers te scheppen. ,Met groote welwillendheid is de missaris der Koningin ons evemsc_. moet gekomen en heeft aan de vergunningen zooveel mogelijk bepalingen vastgekoppeld^ waardoor de wreedheden bij het v_an- vervoeren tot een minimum zooden beperkt Het bewerken voor de coowmfjt zal in het buitenland (Belgie en Frankrijk geschiede» com tege- MET DE BRANDKAST OP STAP. 1000 vermist. In den nacht van Zondag op Maandag I zijn dieven binnengedrongen in een woon- en winkelhuis te Langenboom. gem. Escha- ren. Zij hebben zich toegang weten te ver- schafefn door een raam aan de achterzijde open te schuiven. De daders wisten de brand kast te bemachtigen. In een nabijgelegen bosch is deze opengesneden, waarna zij zich van den inhoud, ca. 1000, hebben meester gemaakt. Vinger- en voetafdrukken konden worden genomen. In den vroegen morgen zijn twee verdachte mannen per fiets gezien, waarvan een vaag signalement kon worden opgegeven. ZAANDAM'S MOEILIJKHEDEN. De voorstellen van B. en W. tot dekking van het tekort van 100.000 voor 1933 in den ge- meenteraad. Gisteravond zijn de voorstellen van B. en W. tot dekking van het tekort op de begroo ting van het loopende jaar in den gemeente raad in behandeling gekomen. Deze komen zooals reeds eerder gemeld neer op: 1. Invoering van straatbelasting met een opbrengst van 56.000; 2. 20,000 als bijdrage te vorderen van ambtenaren en werklieden der gemeente voor weduwen- en weezenpensioen 3. 25,000 te ontvangen door hoogere raming van sommige ontvangsten en lagere raming van enkele uitgaven. Deze voorstel len zijn door B. en W. met eenparige stem men aangenomen. ERNSTIGE GASVERGIFTIGING. Een heel gezin om het leven gekomen. Tengevolge van gasvergiftiging zijn vier leden van het gezin, G. H. uit de Willem de Zwijgerlaan te Schiedam, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen om het leven gekomen. Veertienjarige jongen kordaat op getreden. Gisteravond om half acht is ten gevolge van een onbekende oorzaak brand ontstaan op den zolder, behoorende bij de tweede ver dieping van pand 47 aan de Bajonetstraat te Rotterdam, bewoond door de fam. Peters. Een veertienjarig zoontje was met drie broertjes alleen thuis, toen hij een brand lucht waarnam. De jongen ging kijken en bemerkte, dat een kamertje op den zolder met een daarbij gelegen kleerenbergplaats in brand stond. Hij bracht zijn broertjes in vei ligheid en waarschuwde vervolgens de brandweer. Met vier stralen op de waterleiding wist zij in een uur tijds den brand te blusschen De zolder is totaal uitgebrand. Een oogenblik sloegen de vlammen nog naar buiten door het dak en door een zol derraam. Op de tweede verdieping zoowel als op de eerste, bewoond door mej. Maldegem, en in den winkel van den groentenhandelaar J. Huisman, ontstond veel waterschade. Een en ander wordt door verzekering ge dekt. Woning met kweekerij afgebrand. Gistermiddag is te Sapf>emeer de woning met aangrenzende kwekerij van den heer B Geling tot den grond toe afgebrand. De oor zaak is onbekend. De schade wordt door ver zekering gedekt. Brand in een confectiefabriek. In de confectiefabriek „Dema", Singel 23 te Amsterdam, werd gisteravcnd tegen acht uur brand ontdekt. De vlammen sloegen uit de vijfde vrdieping en deelden zich ook mee aan de zesde en de zevende verdieping. De brand ontstond op de vijfde verdieping, waar men electrische strijkbouten onder stroom had laten staan. Door de hitte brand den de tafels door. Op deze étage zijn ateliers gevestigd; de zesde verdieping dien de als opslagplaats van voering en tusschen- linnen. Daar deze goederen licht brandbaar zijn, kon het vuur zich snel uitbreiden. Ook de bovenste verdieping, een zolder, brandde uit Aan den kant van den Singel werd weinig schade aangericht. Zoover wij konden na gaan, dekt verzekering de schade. 50 personen zonder werk. Te Glanerbrug is Zaterdag de textielfa briek van den heer T. J. Haaiman afgebrand Deze fabriek, die eenige jaren geleden ook reeds een prooi der vlammen was geworden, had 50 personen aan het werk. Alles is verzekerd KORTE BERICHTEN. De minister van financiën, mr. P. J Oud, is voor eenigen tijd met verlof naar het buitenland vertrokken. Te Amsterdam is aangehouden een 19- jarige schilder, die zich aan straatroof hac schuldig gemaakt. Hij had n.1. op den Adm de Ruyterweg een meisje haar handtaschj( ontrukt. De Nederlandsche Christelijke Werk meestertoond heeft gisteren te Utrecht zijn zevende algemeene vergadering gehouden. WESTLANDSCHE SMOKKELAARS. Vier inwoners van de Lier zijn in België in bewaring gesteld wegens het smokkelen van tomaten. Zij waren Vrijdag naar de Belgische grens vertrokken met een tweetal auto's beladen met 3000 K.G tomaten. Toen zij de grens passeerden, werden zij door de douane aangeroepen, aan welken oproep zij geen gevolg gaven, doch integendeel vol gas gaven en snel wegreden. De douane waar schuwde de grenspolitie, die eenige honder den meters verder op post stond. Ook aan het verzoek om te stoppen, hetwelk de politie gaf, werd geen gevolg gegeven, zoodat de grenswacht ertoe overging om de banden van de auto's der smokkelaars stuk te schie ten. Men was toen wel genoodzaakt te stop pen. Aangehouden werden zekere C. D., C K., A. v. d. B. en W. D. uit de Lier. Zij zijn in verzekerde bewaring gesteld, terwijl ae auto's met lading in beslag werden genomen. JAPAN HEEFT WEER TREK. De Japansche militaire autoriteiten heb ben aangekondigd, dat een nieuw offensief zal worden ingezet in het uiterste Westen van Jehol, in de richting van Dolonor tegen de Chineesche troepen, die onder leiding van maarschalk Feng Yoe Hsiang den strijd tegen Japan blijven voeren. ïouden, dat Andorra zijn rechten al3 zelf standigen onafhankelijken staat niet zou doen gelden. Gisteren hebben de z.g.n. rebellen het re- geeringsgebouw in de hoofdstad bezet en den President van den raad van Andorra Roe 'alieres voldoende volmachten gegeven om zoo noodig tegen de meening van Frankrijk en Spanje in ae regeering over Andorra V voeren. AARDAPPELMESJESDRAMA. Ernstige gewonden te Leiden. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn er te Leiden twee vechtpartijen voorge vallen, waarbij aardappelmesjes zijn gehan teerd. De eerste aardappelmesjesvechtpartij had plaats op de Transvaal kade, waar een sedert eenige jaren bestaande veete met dit voor meer vredesdoeleinden bestemde keuken gereedschap werd uitgevochten. D. v. S. is zijn buurman v. H. te lijf gegaan, waarbij hij hem verschillende steken tusschen de rib ben heeft toegebracht. Van H. is ernstig, maar niet levensgevaarlijk gewond naar het academische ziekenhuis overgebracht. De tweede vechtpartij had plaats in de Oosterkerksteeg, waar een zekere C., die aan overspanning lijdt, over het gekraai van den haan van zijn buurman van R. dermate in woede is ontstoken, dat hij hem eerst met een paar planken en daarna met het aard appelmes te lijf ging Van R werd daarbij niet ernstig gewond. Hij werd naar het zie kenhuis gebracht; C. is naar de stichting En degeest gebracht. Motorrijder omgekomen. De ongehuwde motorrijder H. rellinger van Hoogezand (Gron.) is Zondagnacht te Kielwindeweer onder die gemeente met zijn motorrijwiel komen te vallen en werd op slag gedood. De duorijder werd licht gewond. Haastige spoed is zelden goed. Zaterdagnacht is een auto, waarin vijf jongelui zaten die van het Berghotel kwa men en twee jongedames naar Soest zouden GROOTE BRAND IN BADPLAATS. Moedwil in 't spel? Een reusachtige brand heeft gisteravond de 150 M. lange wandelpier van de bad plaats Horecan aan de kust van Lancashire geheel verwoest. In een uur tijd had het vuur, dat werd aangewakkerd door een feilen storm, de geheele pier met alle daarop staan de gebouwen, een muziekpaviljoen, een dan cing, een klein model .golfbaan, café's, win kels en schiettenten vernield. Duizenden toe schouwers sloegen den brand vanaf het strand gade. De schade wordt op 80000 geschat. Inmiddels stelt de politie een nauw keurig onderzoek in naar de oorzaak van den brand. Dit is n.1. de vijfde brand, die dezen zomer en de derde die deze week in een En gelsche badplaats aan de westkust groote schade heeft aangericht, zoodat het vermoe den is gerezen, dat zoo men al niet met mis daad te doen heeft misschien een fanaticus of waanzinnige zich het stichten van branden in de Engelsche badplaatsen aan de West kust ten doel heeft gesteld. KERMISGANGERS VERONGELUKT. Auto slaat om, 3 jongelui dood. Een groote bestelauto, die in den afge- loopen nacht van een kermis terugkeerde waarop 10 jongelui meereden, sloeg in omgeving van St. Didier (Frankrijk) Drie jongelui werden op slag gedood, terwijl de 7 anderen grootendeels levensgevaarlijke verwondingen opliepen. «e en de om ANDORRA WEERT ZICH. David en Goliath In het kleine bergstaatje Andorra, het zei standige republiekje in de Pyreneeën, tus schen Frankrijk en Spanje, heeft het den laat sten tijd gegist. De volksvertegenwoordigers en de aanhangers van wat zich de rebellen partij noemt waren van meening, dat het re- publiekje te zeer onder Spaanschen en Fran- schen invloed stond en dat het protectoraat yan deze beide landen niet behoefde in te O' CONNELL'S ONTVOERDERS. Naar uit Albany wordt gemeld, heeft de jjolitie in verband met de ontvoering van den 24-jarigen Johnny O'Connell drie personen gearresteerd, onder wie een berucht gang sterleider. NEW-YORK IN EEN HITTEGOLF. Twee personen overleden» Gisteren heeft de temfieratuur een record hoogte bereikt met 37,8 graden Celsius, waarmede de heetste dag genoteerd staat se dert 7 Augustus 1918. Deze temperatuur is slechts een derde graad lager dan de hoogste thermometerstand. die ooit in New- York werd opgeteekend. Tengevolge van de hitte zijn nog twee personen gestorven. Hef aantal zwaar zieken door de hitte is eehtei groot. De weerberichten doen thans echte eenige verkoeling verwachten. ERNSTIGE MIJNONTPLOFFING 14 mijnwerkers gedood. In de kolenmijnen op het eiland Hokkaido, waar op 27 Juli j.1. nog een ontploffing was voorgekomen, die het leven heeft gekost aan 8 arbeiders, is gister opnieuw een explosie ontstaan. Hierbij werden 14 arbeiders ge dood, twee bedolven en acht zwaar gewond Het bergingswerk is nog niet beëindigd. CHINA GETEISTERD. Vier duizend menschen ver* dronken. Ten gevolge van reusachtige overstroo mingen zijn in de Chineesche provincie Sjensi meer dan 4000 menschen verdronken. De rivieren King en Wei zijn kilometers ver buiten haar oevers getreden en hebben het gebied van Kwangsjoeng bijna geheel onder water gezet. Geheele dorpen zijn wegge spoeld. Honderdduizenden bewoners zijp dakloos geworden. DE TEMPEL VAN VENUS GENETRIt» Uit Rome wordt gemeld, dat de werkzaam heden, betreffende de restauratie van den Temjiel van Venus Genetrix, welke geruimen tijd waren onderbroken ten behoeve van de urgente verbetering van het terrein in de omgeving van het bouwwerk thans zijn hervat. Deze arbeid heeft inmiddels reeds tot be langhebbende resultaten geleid- er zijn wederom eenige gedeelten van den temjiel vrijgekomen, o.a. een deel van de abside. Verder zijn er fragmenten van marmeren friezen aan het licht gekomen, basreliëfs, waarin dansende figuren zijn verwerkt. Dit beeldhouwwerk uit den tijd van Trajanus is van zeer bijzondere schoonheid en in wezen verwant aan de plastische versiering van de vermaarde Ara Pacis. BOMAANSLAG IN ZUID-SLAVIE. Tijdig ontdekt. Op het traject BoedapestZagreb is Zon dag een bomaanslag gepleegd. Twee onbe kenden reikten op een Hongaarsch station aan een spoorwegbeambte een pakket over, dat den vorm van een boek had. De beambte, die argwaan koesterde, pleegde overleg met den commissaris van politie op het Zuidsla-» vische station Koprivnica, die het pakket ojiende in het bijzijn van twee hulpagenten. Op dat oogenblik ontplofte het pakket, waar door een der hulpagenten werd gedood en de andere werd gewond, evenals de commissa ris. ROMEINSCHE BESCHAVING. In de Sahara» Een Fransche expeditie, onder leiding van Prof. Maurice Reygasse, den directeur van het ethnografisch museum te Algiers, heeft midden in de Sahara, n.1. op de hoogvlakte van Ahaggar, belangwekkende overblijfselen van Romeinsche cultuur aangetroffen. Het was reeds eerder bekend, dat zich hier op dit plateau een antieke graftome bevindt welke, naar verluidt, het stoffelijk overschot bevat van Tin Hinan, de eerste koningin der Toearegs de hamietischen Berberbevolking der Sahara. Deze koningin was afkomstig uit de omgeving van het voormalige Car- thago. Een nader onderzoek ter plaatse heeft on langs aangetoond, dat zich in deze graf tombe een vrouwenskelet bevindt, hetwelk getooid was met vele fraaie sieraden van edel metaal. Bovendien werd hier nog een schaal gevonden, geheel gevuld met Romein sche munten uit den tijd van Konstantijn den Grooten. Bij de voortgezette opgravingen in de on middellijke nabijheid van dit graf zijn in middels nog een tiental andere ruimten aan Let licht gekomen. Uit de constructie van een en ander heeft prof. Reygasse kunnen aflei den, dat men hier te doen heeft met overblijf selen van verdedigingswerken. De geheele bouwstijl is echter geenszins Berbersch, doch typisch Romeinsch. Er zijn velerlei metalen gebruiksvoorwerpen in de verschillende zalen gevonden. Deze recente vondsten zijn vooral daarom zoozeer belangrijk, omdat zij een nieuw licht werpen op het probleem der Romeinsche in vloeden in de Sahara. Volgens Prof. Reygasse is het niet uitge sloten, dat de zwervende Berbers, in de eer ste eeuwen van onze jaartelling, vroeg Ro- meinche bouwwerken hebben gecopieerd. Het is echter ook zeer wel mogelijk, dat het hier een centrum van Romeinsche kolonisatie be treft, ofwel dat dit de resten zijn van een militaire nederzetting, ter bewaking van den karavaanweg van Ahaggar naar Tripoli of Carthago,

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7