DAGBLAD VOOR „ALKMAAR EN OMSTREKEN. OETOESTflND IN AMERIKA. riin dan dreigt en rommelt het in de arbei- Ja» sPec'aal in de textiel-industrie, verscheidene stakingsacties 't ministe- van Arbeid reeds tot verzoenmgspogin- d* ,.n .zaakten. In dit verband heeft Green. h ™orz'ter van het Amerikaansche vakver- I medegedeeld, dat het vakverbond er »eriAri1S stakingen te beginnen in de huidige van i e' waarin men bezig is met de regeling nip,,,, j €n nrbeidstijden krachtens de da» !i,C?'voegde hier echter aan toe, statfÜ 1 e geprikkeldheid toch soms tor gene /^,en rnoet. leidener zijn namelijk, vol- arhpia voorzitter van den bond van textiel- code vv^f' üu reeds klachten, dat de nieuwe die a,»rSr t Imtoenindustrie, de eerste code schor,/ a'£ekondigd, door fabrikanten ge- van aaeiDWor^t' ®ok bij het hoofdkwartier ten in j ery Administration zijn klach- Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v b. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. No. 180 Directeur: C. KRAK. Woensdag 2 Augustus 1933 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 135e Jaargang Dit nummer bestaat uit twee bladen. T)aqeiUksch Omvzkht Tien geboden van Roosevelt. Komt er verbetering? De president der Vereenigde Staten, Roo eevelt is met een geheel nieuw program ge komen dat verbetering van den economi- schen 'toestand moet brengen. Om te begin nen is de daling van den dollarkoers stopge zet en zelfs is de koers al weer hooger gewor den Dan blijkt de nieuwe code een groot succes te zijn. Van de fotografische industrie heeft 85 deze code reeds ingevoerd: 40- urige werkweek, minimumloon 35 dollarcent voor vrouwen, 45 dollarcent voor mannen. Dan is er verder sprake van loonsverhoo- «ring met 10 a 15 Dat heeft een der grootste carrosserie-fabrieken te Detroit, waar 30.000 man werkzaam zijn, reeds inge voerd. En dat allemaal (en nog veel meer) stelt de werkgevers in staat, om 50.000 per sonen aan het werk te zetten. Of dit getal juist is, weten wij niet; of deze kunstmatig* actie afdoende succes zal opleveren, kunnen wij niet vooruit zeggen. Maar in elk geval doet men een poging, om verbetering in den algemeenen economischen toestand te bren gen. Zelfs heeft president Roosevelt een tien tal geboden gepubliceerd, die wij hier laten volgen: le. gij zult niet boven uw middelen leven 2e. gij zult niet het vertrouwen in uzelf verliezen. 3e. gij zult den Mammon niet tot uw God maken, evenmin zult gij echter het monetaire systeem negeeren. opdat het u niet vernietige. it. gij zult .niet vergeten, dat indien uw froederen den juisten prijs opbrengen, stabi isatie de volgende stap tot welvaart is. 5e. gij zult van het goud niet uw God, doch uw dienaar maken. 6e. gij zult de werkloosheid van uw volk niet laten voortbestaan. 7e. gij zult niet verzuimen uw zaak goed te besturen, uw industrie te rationaliseeren en omhoog te werken. 8e. gij zult de paradox van armoede te midden van welvaart niet laten voortgestaar. 9e. gij zult uw eigen huiselijke zuinigheid niet verwaarloozen, evenmin moet ge u ech ter als een kluizenaar afzonderen. 10e. gij zult uw problemen niet overschat ten. doch evenmin te klein achten. Erg belangrijk zijn ze niet deze geboden Ze bevatten waarheden als koeien, zijn ver der vrij grof en in geen geval uitingen van een grooten geest. Nu zal Roosevelt er zelf ^el geen schuld aan hebben, maar ze wor den door zijn naam gesigneerd. Dit alles lijkt toch wel heel erg Ameri- kaansch. Het is humbug en hij is, tenzij de uitkomst deze in meer dan een opzicht recht vaardigt, dicht bij het belachelijke. Zoo gemakkelijk gaat het trouwens niet Gok hiervan enkele voorbeelden: Het Alexander Hamilton-instituut schat net aantal werkloozen in de Ver. Staten ge urende Juni op 15.357.000. Ford heeft de code nog niet geteekend. 2iet a3r ^euter Washington meldt, voor bode voor de winkelzaken een werktijd miHH i Uur ')er week 'n winkels van 'evens 15 H ii met een minimum-salaris van 14 of aollar naar beteekeni svan de stad, en van u aUn met een minimum-salaris van 13 of dollar voor alle andere winkels. irJw 5° 's geteekend door zes van de w'nkelbedrijven, die handelen in ïJwü' kleding, glas- en aardewerk, ensmiddelen en schoeisel, oigens de Herald Tribune maakt de code terugkeer tot het werk van 1.100.000 mog rï'oen honderdduizend) menschen We wn 2,in binnengekomen. fijkhedp^6", \e,r Wlllen wijzen op de moei- boeraïer V'ereen'g.de Staten, die geen ieder tBjuttwland GROOTE BRAND IN BREMEN. Kort na middernacht is in het nieuwe ge deelte van Bremen op het terrein van de fir ma Assenheimer, Producten en Jute een brand ontstaan, die reeds tien minuten later net alarm groote brand noodzakelijk maakte. De brandweer rukte onmiddellijk uit met 5 wagens en gaf water uit 16 slangen. De in de nabijheid gelegen gasfabriek lien door de gunstige windrichting geen gevaar 'Het vuur bleek te zijn ontstaan in de installatie, die voor het drogen van katoen dient De brand weer slaagde er spoedig in het vuur meester te worden. Een 8 M. hoog en 40 M. oreed pakhuis is uitgebrand. De gouwleider, Stadrat Karpenstein, heeft gisteren districtsleiders der NSDAP en de Landraden met de vooraanstaande figuren der provinciale overheid bijengeroepen voor het vastleggen van het werkverschaffings program der provincie Pommeren. De ter hand genomen maatregelen moeten als resul taat hebben, dat binnen zeer korten tijd de districten Kolberg, Koerlin, Greifenberg, Pyritz, Saatzig en Grimmen vrij zijn van werkloozen. In Regenwalde zijn sinds Maan- dag j.1. geen werkloozen meer. Vervolgens zal werk gezocht worden voor de 216 werk loozen van Neustettin. DE GROOTE DAG VAN HITLER. Overstelpende drukte. De voorbereidingen voor den Rijkspartij dag der NSDAP in Neurenberg zijn in vol len gang. Reeds ongeveer een half millioen plaatsbewijzen voor de extra-treinen zijn uit gereikt. WeldenkwitP rechtvaardigen> al 'zal iedei Voor rio„ mfnsch er het beste van hopen er nu *n -teren toe®chouwer is hetgeen schien 5rika gebeurt ondanks mis- niir KpJ,U1SI- rïen grooten ophef wei oöDoedigend en hartverheffend. ITALIAANSCHE JONG-FASCISTEN. Brengen een bezoek aan Duitsch- land. De 411 Italiaansche Jong-Fascisten zijn gisteren van Dresden te Berlijn aangeko men. Zij werden zeer hartelijk verwelkomd. Zij begaven zich naar het Italiaansche ge zantschap, waar zij door den gezant en zijn echtgenoote werden ontvangen. Ministerial ïat Haegert van het Rijkspropaganda-mini- serie hield daarbij een toespraak, die door den gezant Curruti werd beantwoord. MOORD OPGEHELDERD. Precies na 1 jaar. Na precies een jaar is te Lübeck een poli tieke moord opgehelderd, gepleegd op den nat.-soc. Meinen, op den dag vóór de Rijks dag verkiezingen van Augustus 1932. De po litie is er in geslaagd, de daders. Kick en Kehding, te arresteeren. Zij hebben een be kentenis afgelegd. ACTIE TEGEN DE JODEN. Wantoestanden in Neurenberg Te Neurenberg werd, naar wij indertijd mededeelden, op 20 Juli door de nat. so cialisten een actie tegen de Joden gehouden. De correspondent te München van de „Ti mes" meldt daarvan thans eenige bijzonder heden: Het blijkt, dat op grond van een zg ge heime bijeenkomst drie-honderd joden, v.n.1. kooplieden, maar ook bekende medici en ad vocaten, na huiszoeking werden gearres teerd. Zij moesten in optocht door de straten loo* pen, onder bedreiging met geweld. Menschen op leeftijd, die niet snel genoeg konden mee komen, werden met slagen opgejaagd. De meesten van hen zijn thans in vrijheid gesteld, maar een aantal van hen zit nog gevangen en moet onteerend werk verrichten en vernederingen ondergaan. Men gelooft, dat sommigen naar het concentratiekamp van Dachau zijn overgebracht. Bij enkele Joden werd bij de huiszoeking geld in beslag genomen. WIE WIERP DE STROOIBILJETTEN? Soc. dem. loven belooning uit. De „Deutsche Freiheit", een dagblad, dat te Saarbrücken door de soc.-dem. wordt uit gegeven, heeft een belooning van 100.000 Fransche frs. uitgeloofd, voor dengene, die inlichtingen kan verschaffen over het laten neervallen uit vliegmachines van strooibil jetten op Berlijn, op 22 Juni, mits deze in lichtingen tot identificatie der daders leidt. COMMUNISTISCHE AGITATIE. De politie te Altona heeft, naar het W. B. meldt, daar ter stede een groot depót ont dekt met wapenen, munitie en drukmateriaa - In het nabijgelegen Wandsbeck werden oo communistische functionnarissen gearres teerd. In Melchendorf bij Erfurt is een com munistische drukkerij ontdekt en wer e eveneens 30 personen gearresteerd, ie r-i- furt zelf werden twee communistische k riers gearresteerd, die in het bezit b zijn van de nieuwste orders. Daar de riers zich niet vrijwillig overgaven, moest van de wapenen gebruik worden gemaakt. Uit Flensburg aan de Deensche grens wordt gemeld, dat aldaar 16 Duitsche en één buitenlandsche communist gearresteerd is. Hiervan waren enkelen koeriers, die met berichten over de Deensche grens wilden. Voorts is een groote organisatie van de vroe gere S. P. D. ontdekt, die ten doel had so ciaal-democraten naar Denemarken te smok kelen, vooral met booten. In verband daarme de zijn acht bekende functionnarissen van de vroegere S. P. D. gearresteerd. Arrestaties te Aken. Het is de politie in Aken gelukt, aldus het Wolff-bureau, aldaar een in het geheim nieuwopgerichten strijdhond der communisten tegen het fascisme op te heffen. Vijftien per sonen werden gearresteerd. Zij zullen zich wegens hoogverraad te verantwoorden heb ben. COMMUNISTEN COLPORTEEREN. Direct naar de concentratiekampen! De politie deelt mede dat Maandagnacht te Berlijn 46 personen zijn gearresteerd, die strooibiljetten verspreidden, waarin werd op gewekt tot deelneming aan den communisti- schen anti-oorlogsdag. De gearresteerden zijn gisteren overgebracht naar het concen tratiekamp te Oraniënburg. GEHEELE GEMEENTEPERSONEEL VAN STRAATSBURG STAAKT. Behalve de electrische bedrijven. Met uitzondering van de arbeiders der electriciteitswerken zijn alle arbeiders der gemeentelijke bedrijven, zooals vuil verbranding, stadsreiniging en gasfa briek gisteren in staking gegaan, ten einde de actie der bouwarbeiders, die sedert eenige weken staken, te steunen. Deze bouwarbeiders verlangen een loonsverlaging van 50 centimes per uur. In een resolutie is besloten, dat de sta king zal worden voortgezet, tot de bouw arbeiders inwilliging van hun eisch heb ben verkregen. Het gemeentebestuur deelt mede, dat de gasvoorziening ver zekerd zal blijven. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Nederlander in- België gedood. In den nacht van Maandag op Dinsdag te ongeveer 2 uur reden op den weg BlankenbergheBrugge twee in Brugge wonende Nederlanders in den auto van hun patroon, den radiohandelaar Claeys te Brugge. Bij Zuyenkerke botste de wagen tegen een stilstaanden vracht auto, met het gevolg, dat de rijdende wagen omsloeg, naast den weg terecht kwam en daar in brand raakte. Red dingspogingen van voorbijgangers moch- tei. niet baten, zoodat de 22-jarige J. Wit terynck in de vlammen omkwam. De 41-jarige J. Verhoeven wist zich uit len auto te bevrijden en liep slechts lichte verwondingen op. Het parket uil Brugge stelt een onderzoek in. 1P N REUSACHTIGE KATOENBRAND. 5000 arbeiders werkloos Een reusachtige brand heeft een der rootste katoen-opslagplaatsen ter wereld te Narc-de Baroeu! nabij Lille in Noord Frank rijk verwoest. Het gebouw is tot de muren uitgebrand en de groote katoen voorraad, men spreekt van 2300C balen, ligt langzaam te smeulen en zal voorloopig niet kunnen uitgebrand en de groote katoenvoorraad worden gebluscht. Verwacht mag worden dat de brandweer nog 14 dagen werk aan den brand zal hebben. Zij is thans bezig het geheele smeulende complex onder water te zetten. Tengevolge van den braik. komen ruim 5000 arbeiders zonder werk. FRANSCH STOOMSCHIP IN BRAND. In den Stillen Oceaan Te Marseille is bericht ontvangen, dat het Fransche s-«. „Recherche" dat den dienst on derhoudt op Nieuw Caledonië en op 23 Juli uit Tahiti is vertrokken, in den stillen Oce aan in b^and is geraakt. Het schip moest bij de Markiezen eilanden voor anker gaan. Het vuur brak uit in een der ruimen, en het leven der opvarende zou geen gevaar loopen. Ver dere berichten omtrent het lot van het schip ontbreken. GROOTE BOSCHBRANDEN. V erkeersbelemmering. De boschbranden in de nabijheid van Si. Cyr, die nu reeds verscheidene dagen duren en waaraan men aanvankelijk slechts weinig aandacht schonk, hebben zich in de laatste 24 uur zoodanig uitgebreid, dat groote af- deeüngen militaire troepen naar de plaatsen van den brand zijn gedirigeerd om een ern stige ramp te voorkomen. Men heeft grep pels gegraven en tegen-brandea aangelegd om het vuur te bestrijden. De groote ver keersweg van Toulon naar Marseille is voor het verkeer gesloten en het verkeer wordt over secundaire wegen omgeleid. ALS 7-JARIG MEISJE HOPELOOS BESCHOUWD. Thans 100 jaar geworden. Drie-en-negentig jaar geleden werd een meisje van zeven jaar opgenomen in een der Londensche ziekenhuizen. Zij was zoo ziek, dat de dokters, naar geval hopeloos be schouwden. Gisteren heeft datzelfde meisje, nu de weduwe H. James, haar honderdsten verjaardag gevierd. Zij is al bijna een halve eeuw weduwe en woont samen met een doch ter en haar jongsten, 60-jarigen zoon. Onder de gelukwenschen was een brief van den pre mier, die jaren geleden met haar aan sociaal werk heeft deelgenomen. Mevrouw Jainès herinnert zich als kind, even voor zij ziek werd. een openbare terechtstelling te hebben gezien in de Oid Bailey. Dl. ANTI-OORLOGSDAG IN SPANJE. Rustig verloopen. De per 1 Augustus naar aanleiding van den anti-oorlogsdag aangekondigde paci fistische en anti-fascistische demonstra ties der communisten in Spanje hebben nergens veel succes gehad. In Madrtd bewaakten krachtige afdeelingen politie de straten, evenals in eenige provincie steden Slechts minder belangrijke sa menscholingen deden zich hier voor. UNIFORMVERBOD VAN KRACHT. In Zweden. Gisteren is het uniformverbod in Zweden voor den tijd van 2 jaar van kracht geworden. In verband hiermede hebben de Zweedsche nationaal-socialis- ten Maandagavond een bijeenkomst ge houden, waarop zij voor het laatst hun uniformen droegen. DE BOEREN IN KOPENHAGEN. Komen in verzet. Naar het voorbeeld van Jutland heeft gis- ster te Kopenhagen een groote vergadering plaats gehad, waaraan werd deelgenomen door 400 vertegenwoordigers der L. S.-be- weging", der meierijen en veehouders. Na langdurige debatten werd de „valuta-reso lutie van den Boerenetrijdbond aangenomen met slechts één stem tegen. De vergadering was geopend met het zingen van het nieuwe strijdlied der boeren- beweging en een rede van den leider Bach. Uit de debatten bleek, dat reeds 1100 van de 1600 meierijen en 53 van de 62 slachtvee- houderijen het atakingsparoo! hebben opge volgd. Een der sprekers legde er den nadruk op, dat de „L S-beweging" weldra sterk genoeg zou zijn om de pers te bewegen tot een an dere houding tegenover den strijdhond. De oorlogsverklaring van de regeering wordt door de boeren met kalmte en koelbloedig heid opgenomen. De boeren zullen nooit ver geten de verklaring van Stauning, dat hij 50.000 werkloozen gereed heeft voor het overnemen der boerderijen, wanneer de boeren keeren zich vooral tegen de liberale De redevoeringen werden met grooten bij val aangehoord. De Deensche pers bericht ten aanzien van den voorgenomen grooten boerenmarsch van Noord-Sleeswijk naar Kopenhagen, dat het plan bestaat, een verzoekschrift aan den koning te overhandigen. Bij de delegatie, die zich met het aanbieden van dit verzoek schrift zou belasten, zouaen zich 5000 boe ren aansluiten, die over zee van Noord- Sleeswijk naar Kopenhagen zouden komen. Terwijl de koning Je delegatie zal ontvangen zouden de boeien zich op het plein voor het koninklijk slot opstellen. Den koning zal worden verzocht, groote veranderingen aar. brengen in de perso nen der Noordsleeswijksche autoriteiten. De bboeren keeren zich vooral tegen de liberale leiders. Volgens de bladen zal op 20 Augustus een nieuwe productie staking worden afgekon digd, die drie dagen zal duren. In Deensche politieke kringen neigt men tot de opvatting, dat thans de poiiiieke partij, die de boeren weet te bevredigen, kans van s.agen heeft. DE WARMTE TE NEW-YORK. Nu reeds 19 dooden. De vochtige hitte, die nu al eenige da gen te New-York heerscht, heeft giste ren opnieuw 8 slachtoffers geëischt. Vijfentwintig personen werden door de hitte bevangen In totaal heeft de warmte in Ge vier laatste dagen 19 slachtoffers gemaakt. Op het land ver' schroeit Je ogst en in de bosschen ble ken herhaaldelijk bo.-chbranden uit Gisteren steeg de temperatuur tot 35 H gr. Celsius. Voor heden wordt een ge ringe afkoeling verwacht, Wat vandaag de aandacht trekt De toestand in Amerika. (Dag Overzicht). Nederlander in België bij een auto-ongeluk gedood. (Buitenland). De boeren in Denemarken protes* teeren. (Buitenland). Geweldige branden in Frankrijk. (Buitenland). Goemboes over de politiek van Hongarije. (Buitenland). Ir. Soekarno gearresteerd; stren ger optreden der Indische regeering tegen personen, die zich keeren tegen de belangen van den staat en de onderdanen. (Koloniën). Een sociaal-economisch urgentie program van r.-k werkgevers, boe ren- en werkliedenbonden. (Binnen land). Te Hedel (Geld.) is een meisje ge dood bij het aanraken van een on der electrischen stroom staande waschlijn. (Binnenland). Balbo zal morgen starten. (Lucht vaart). Aan de Kamers van Koophandel is de benoeming van bevrachtingscom missies voor de binnenvaart opge dragen. (Stad en Omgeving). Plannen tot opheffing van de lagere school te Oterleek. (Stad en Omgeving). Tweede pluimveebeurs te Alk maar. (Stad en Omgevingh ZEELIEDENSTAKING IN POLEN. Gevolg van een loonconflict. In de Poolsche haven Gdynia is on der de zeelieden van de Poolsche koop vaardijvloot een staking uitgebroken, die waarschijnlijk zal worden gesteund door den transportarbeidersbond. De staking is het gevolg van een looncon- clict. Van regeeringszijde hoopt men het conflict zoo spoedig moeglijk te kunnen bijleggen. GOEMBOES OVER DEN TOESTAND IN HONGARIJE. Minister-president Goemboes van Honga rije heeft gisteravond voor de Hongaarsche radio een redevoering uitgesproken over den politieleen toestand des lands. Spr. wees er o.m. op, dat het zijn regeering gelukt was zeer groote lagen der bevolking te winnen voor de gedachte der nationale eenheid, den economischen achteruitgang tot staan te brengen en het ongestoorde voort zetten van het burgerlijke leven te bescher men tegen alle gevaren. De nationale een heid moet volkomen worden opgebouwd. Het probleem der agrarische schulden moet wor den geregeld met in acht nemen van de be langen der credietorganisaties. Verder moet een aanpassing van den stand der prijzen voor landbouw- en industrieproducten wor den bereikt. Wat den buitenlandschen handel betreft, is Hongarije bereid tot offers en zijn landbouwproducten afzetmogelijkheden te verschaffen. Er wordt naar gestreefd de bui tenlandsche schulden van Hongarije eerlijk te regelen, doch zonder de vitale krachten der natie in gevaar te brengen. Overgaande op de buitenlandsche politiek, verklaarde Goemboes, dat 't hoogste doel der regeering was en bleef de strijd om de rechts gelijkheid en de herziening van het verdrag van Trianon tot aan het succesrijk einde met alle vreedzame middelen. Dit streven heeft reeds belangrijke resultaten gehad. Steeds meer stemmen uit het Westen getuigen er van, dat het inzicht voor de den Hongaren aangedane onrechtvaardigheden dag aan dag toeneemt. De strijd van het Hongaarsche volk om gerechtigheid heeft te meer kans op de overwinning, daar Hongarije in deze worsteling niet alleen staat, maar zeker kan zijn van den steun van Mussolini. die daar mede het universeele doel nastreeft van de beveiliging van den Europeeschen vrede. Hongarije wil de goede economische en poli tieke betrekkingen met Oostenrijk nog meer verdiepen, maar daarbij echter ook niet de groote belangen uit het oog verliezen, die het land aan het Duitsche rijk binden. Dit streven is geen beletsel voor een regeling der betrekkingen met de staten der Kleine Enten te. Voorwaarde daarvoor is echter de vol slagen erkenning der nationale rechtsgelijk heid van Hongarije. Frankrijks belangstel ling voor Hongarije, die in den laatsten tijd op verheugende wijze toeneemt, evenals wel willende stemmen uit het parlement van Bel grado rechtvaardigen de hoop, dat thans in dit opzicht een ommekeer zal plaats vinden. WERKLOOSHEIDBESTRIJDING. (Zie verder eventueele laatste be richten).

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1