DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. UIT HET RIJK VAN ADOLF HITLER. T>nqdiiksch OuectUhl buitenland Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, nagegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote ccntracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. No. 181 Donderdag 3 Augustus 1933 135e Jaargang Een interessante tentoonstellingvan in beslag genomen wapenen en ander materiaal. burgemeester afgeranseld. DE NIEUWE WET VAN GOERING. HET GOERESHA-PROCES. Wat vandaag de aandacht trekt Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Ti. N. ADEMA. Nazi-propaganda in Afrika. Het heeft een paar weken geleden eenige verbazing gewekt, zoo schrijft het Rott. Nbld., toen men vernam, dat plot seling de „Kampfstaffeln" van de Duitsch-nationalen, de bondgenooten nog van de nationaal-socialististen, wa ren ontbonden en verboden. de moti veering werd medegedeeld, dat deze or ganisaties hun deuren wijd hadden open gezet voor de vroegere Marxisten en thans blijkt dit inderdaad het geval te zijn geweest. Er is namelijk te Berlijn een kleine tentoonstelling geopend van bet bij de Kampfstaffeln in beslaggeno men materiaal. Alleen het bij de esta fette van het district Berlijn-Oberschöne- weide in beslag genomen goed vult oen zaalachtig vertrek en het geheel kan een groot huis vullen. In dit eigenaardige museum vindt men als eerste in beslag genomen voorwerp bij Duitsch-natio nalen! een bloedroode vlag met hamer en sikkel, daar boven een beeltenis van den communistischen rooverhoofdman Max Hölz. Voorts ziet men naast een berg zwart-wit-roode armlinten van de Duitsch-nationalen een haast even grooten berg roode linten met hamei en 'sikkel en het stempel van den anti-fas- cistischen bond. Ieder lid van de Kampf- stalln had dus als 't ware dubbele dis tinctieven en kon naar wensch plotse ling van een strijder voor HitierVon Papen worden gemetamorfoseerd in een soldaat voor Thalmann en Staline. Men ziet dat ook aan de verder in be slaggenomen voorwerpen. Daar zijn op gestapeld wapenen van elk soort en elke grootte: dolken, revolvers, karabijnen, geweren, daar ligt een heele comrnunis- tLche bibliotheek, een prachtig gebon den exemplaar van het verslag van het laatste congres der communistische par tij, „Das Kapital" van Karl Marx, „Der revolutionare Auftakt" van Lenine, „Die Etappe'' van Trotzki en andere werken, boeken en brochures van Lenine, Staline. Thalmann enz. enz., w o. ook honderden exemplaren van „Hoe strijden wij tegen het Derde Rijk", blijkbaar de lievelings lectuur van deze „aanhangers" van Seldte en Von Papen en het boek „Het ware gezicht van de Hohenzollerns", dat men bij een Duitsch-nationale, dus mo narchistische strijdafdeeling eigenlijk óók niet zou zoeken, evenmin als tal- loozc communistische insignes, Rood- Front-mutsen, vlaggestokaen met de Sowjetster e.d. Men krijgt inderdaad het gevoel, dat de heeren van Rood-Front «nhioc naar de Kampfstaffeln zijn over- ge'oopen En deze indruk wordt versterkt door gegevens der politiedistricten Zoo hfhoorden van de 27 leden in hel 46ste Berlijnsche politiedistrict er 26 vroeaer vu de communistische partij, te Mün- i en waren van de totaal 80 leden van n Kampfstaffeln er 25 vroeger Marxist 'geweest en van de verschillende Ber- l'insche Staffeln waren tot 70 pet. van leden, menschen, die met den st af- fechter in aanraking waren geweest, on- 2" w*e ze'*s personen met 20 vonnissen Het is voor de Nazi's te hopen, dat zij- 'e'f na 30 Januari voorzichtiger zijn ge- eest Men hoort, dat ook zij toen bij duizenden en tienduizenden nieuwe 'eden hebben geboekt en dat er ook in de S A.-uniform allerlei lieden rondloo- re <He deze uniform niet onrechtmatig "ebben verworven, maar die men er zeker niet in zou vermoeden, als men hun jongste verleden kende. De nazi's breiden zich uit Wij hebben dikwijls melding gemaakt an propaganda der nazi's niet alleen in uitschland zelf, maar ook in Oosten- Uk. waar het succes echter heel wat minder groot was Wij hebben verder ï.der de binnenlandsche berichten ver schillende keeren melding gemaakt van propaganda in Zuid-Limburg en Noord- Brabant, waar de nazi's vrij sterke groe pen vormden en verder heeft men na tuurlijk kennis genomen van de talrijke vergaderingen in de meeste steden van ons land, zelfs Alkmaar, waar getracht werd, nazi-afdeelingen op te richten Alles met min of meer veel succes. De nazi's zijn echter niet tevreden met de verovering van Duitschland en met de „verovering" van Nederland en Oosten rijk. Zij gaan veel verder. Want wij lezen, dat in de wetgevende vergadering van Zuid-West-Afrika een hevige strijd ontstaan is over een uit de vergadering ingediende motie, waarbij het bestuur wordt verzocht de Nazi-propaganda te verbieden en wordt aangedrongen op de indiening van een officieel ontwerp-or- donnantie tot het verbieden van het dra gen van uniformen zonder vergunning en ook het verbieden van het boycotten van een speciaal ras of een speciale ge meente in het zakenleven. De Duitsche leden noemden het voorstel een onge wettigde inmenging in particuliere aan gelegenheden. De toestand is erger ge worden door de actie van een zekeren dokter Brenner, voorzitter van een lo cale Duitsche schoolcommissie, die wordt beschuldigd van pogingen tot het instellen van een dictatuur in school- zaken Thans is eren telegram ontvangen van het Duitsche departement van buiten- lands."he propaganda, waarin wordt ver klaard dat de leider der plaatselijke Nazi's moet handelen in overleg met den plaatselijken Deutschen Bund ter voor koming van verstoring van de betrek kingen met de verschillende groepen der samenleving en waarin Brenner de op dracht wordt gegeven, zijn bemoeienis in schoolzaken te staken en het geld, dat hij van Duitschland medebracht ter on dersteuning van behoeftige leden van den Deutschen Bund, over te dragen. De Duitsche leden van de wetgevende vergadering deelden den inhoud van het telegram aan andere leden mede en ga ven uitdrukking aan hun hoop, dat de motie zou worden ingetrokken De an dere leden weigerden haar echter in te trekken onder de verklaring dat dit ge lijk zou staan met de erkenning van het recht der Duitsche regeering, de bin nenlandsche aangelegenheden van Zuid- West-Afrika te regelen. Dientengevolge zal de behandeling van de motie voort gang hebben. Corruptie bij de radio. Na alle corruptie-affaires heeft men thans ook in de Duitsche radio groote corrupties ontdekt. De heeren hebben het daar verstaan goed te leven van de bijdragen der luisteraars. Bij de midden- Duitsche Radiomaatschappij werd o a. voor een reisje een som 'an 1150 mark uitgegeven* Twee directeuren maakten er een specialiteit van om allerlei bals er feestelijkheden te bezoeken Zoo werd 3 Januari 1930 voor deelneming aan een nieuwjaarsfuif door één persoon '288 mark uitgegeven, 17 Januari voor deel neming aan een bal 270 mark. 4 dagen later voor een diner met een tenor *00 mark; 10 December 1930 voor deelne ming aan een bal 310 mark; 4 Maart 1930 voor een eten van drie personen al leen van de Radiomaatschappi] mark; 15 April voor een eten van acht personen met staatssecretaris Bre ow 590 mark, enz., enz In aansluiting op bovenstaande berient het Wolff-Bureau, dat de sociaaldemo cratische radio-omroeper Alfred Braun, die zich maandelijks een groot bedrag wist te verschaffen, nu het plan r.eett opgevat zich in een klooster terug e trekken Verboden betooging. De gendarmerie schaart zich aan den zijde der betoogers. kehHfin6 ®e'2'sche kamerzitting van Dinsdag nali«» Katholiek en een Vlaamsch natio- rinv t«> afeevaardigde gevraagd de regee- ten ,1' m<^n interpelleeren over de inciden- gisch !e z) Zondag te Stookkem in Bel- Remppai' g hebben voorgedaan. De bur- inwiidi 6r van plaatsje had getracht de van de plaatselijke afdeel mg van den nationalen oudstrijdersbond te verh n- deren en was daarop, naar de katholieke a - gevaardigde Beckers mededeelde, door de marechaussée mishandeld. Blijkens de uitvoerige verslagen die w gistermorgen in de Vlaamsche bladen alle politieke schakeering - katholiek-, sociaal-democratische en de V e. nalistische vinden, wordt Stookkemg regeerd door een katholiek n^den Er is een plaatselijke afdeeling Vlaamschen oudstrijdersbond, waar oud-strijders der gemeente deel uitmaken, behalve twee Walen. Deze h liberale leden met ondersteuning ««meoiten franskiljons uit °™KjSen%ud-strij- een afdeeling van den Belgiscnen ouu j dersbond opgericht en wilden nu hun vaan del inwijden. Dit feest zou aanvankelijk reeds op 15 Juni hebben plaats gehad, maar, daar de bevolking van Stookkem er niet aan wilde deelnemen en bovendien alle muziekkorpsen ter plaatse medewerking aan deze franskil- jonsche betooging hadden geweigerd, had de katholieke burgemeester Kees den optocht verboden. De heeren trokken zich daarvan echter niets aan. In het geheim bereidden zij toch hun optocht voor Zondag j.L voor. Toen dit den burgemeester Zaterdag ter oore kwam, hernieuwde hij zijn verbod en om dit verbod kracht bij te zetten riep hij de hulp van de gendarmerie in. Inderdaad versche- nen er Zondagmorgen 30 marechaussees te paard en een twintigtal gendarmen te voet, onder bevel van een gendarmerie-officier. Geflankeerd door deze politiemacht stelde de burgemeester zich aan den ingang van het stadje op om den optocht af te wachten en zijn verbod nog eens nadrukkelijk mondeling te herhalen. Tot zijn niet geringe verbazing zag hij echter de betoogers aankomen onder geleide van hun militair muziekcorps. En nog grooter werd zijn verbazing toen de gendarmen zich op bevel van den comman dant rondom de betoogers schaarden en ze onder hun bescherming de stad wilden bin nenbrengen. Toen de burgemeester zich daar tegen verzette, werd hij afgeranseld en in de sloot geworpen. Een wethouder, die den bur gemeester te hulp snelde, kreeg een sabel houw over het hoofd. Deze incidenten wekten begrijpelijkerwijze groote opschudding in het stadje. De bevol king liep te hoop en jouwde de betoogers uit. Maar opnieuw grepen de gendarmen in: „zij stelden zich nog erger aan dan de Prui sen", zegt de Brusselsche „Standaard" in zijn verslag, ranselden met hun geweerkol ven op de menigte in, en toen deze „de Valamsche Leeuw" aanhief, werd er zelfs met de blanke sabel gechargeerd, zoodat tal van personen gewond werden. De „Braban- ?onne", die het militaire muziekcorps inzet te, werd door het volk uitgejouwd, wat een nieuwe charge van de gendarmen tengevolge had. Nadat de gendarmerie vertrokken was, heefi het volk zijn woede gebotvierd op de Belgi sche oud-strijders, die onder een hagel van steenen ijlings per autobus de vlucht moesten nemen, 's Avonds werden bij verschillende liberale franskiljons te Stookkem de ruiten ingegooid en de Belgische vlaggen, die aan drie huizen wapperden, werden door de ver bolgen Vlamingen afgerukt. „De gendarmerie heeft te Stookkem het ge zag met de voeten vertrappeld", schrijft „De Standaard", „en het is dan ook niet verwon derlijk, dat de weerwraak zich op deze wijze heeft geuit". (Hbld.) Het recht van executie en genade. Minister-president Goering heeft het hem door den Pruisischen minister van justitie Kerrl voorgestelde Pruisische recht van exe cutie en genade zijn goedkeuring gegeven. Met het oog op de beteekenis en het belang hiervan wordt dit recht als wet afgekondigd. De nieuwe wet bestaat uit 74 paragrafen. Een reeks van organisaties, die nutteloos zijn gebleken en overbodig, wordt ougeheven om hyperorganisatie tegen te gaan. In de toekomst zal in Pruisen de doodstraf worden voltrokken door middel van den bijl voor zoo ver niet een andere wijze zal wor den vastgesteld, gelijk o.a. ophangen of fusil- leeren. De in enkele plaatsen gebruikte guil lotine wordt afgeschaft. Bij het ten uitvoer leggen van vrijheids straffen zal gebroken worden met de tot dus verre gebruikelijke humaniteitsprincipes. Er zal weer een merkbaar onderscheid worden ingesteld tusschen tuchthuis- en gevangenis straffen. Bij gevangenisstraffen wordt on derscheid gemaakt tusschen hen, die voor de eerste maal bestraft zijn en recidivisten. Voor jeugdige personen zijn bijzondere pae- dagogische maatregelen ingesteld, die een hecht inprenten van de noodzakelijkheid van tucht en orde beoogen. Gunstbewijzen tijdens den straftijd zullen tot de hooge uitzonderingen behooren. Ge notmiddelen mogen als gunstbewijzen niet meer worden toegestaan. Tuchthuisgevangenen moeten zorgvuldig worden gescheiden van de andere gevange nen Zij worden op bijzondere wijze gekleed en kunnen worden benut voor de uitvoering van werkzaamheden buiten de inrichting, of zij willen of niet. Zij zullen dan ook geschei den gehouden worden van de vrije arbeiders. De duur van den arbeidstijd moet voor hen langer zijn dan voor de andere gevangenen. Eicen bezigheden zijn hun niet veroorloofd. De wijze van strafvoltrekking beoogt den strafgevangenen duidelijk te maken, dat de straf een belemmering vormt voor het Spogen nieuwe misdrijven te begaan. De strafgevangenen zijn al naar hun be kwaamheid en lichamelijke krachten ver plicht tot werkzaamheden, die zij verrichten kunnen. In de inrichtingen moet handenar beid worden bevorderd, bij vrouwelijke ge vangenen huiselijk werk, terwijl voor jeugdi ge gevangenen bijzondere beteekenis moet worden gehecht aan opvoeding en ontwikke ling. Bijzondere waarde wordt gehecht aan het schoolonderricht. Teneinde de jeugdigen in de beroepen te brengen moeten leerwerk plaatsen in bedrijf worden ingericht. De levensstandaard der strafgevangenis moet, naar de wet verder bepaald, liggen be neden den levensstandaard van werkloozen. ACTIE TEGEN DE REGEERING. Door nat. soc Uit Riga wordt gemeld, dat de politie een inval heeft gedaan in het hoofdkwartier der Letlandsch nationaal-socialisten en 300 personen heeft gearresteerd, die ervan wor den beschuldigd plannen te hebben voorbe reid tot gewapend verzet tegen de regeering In het proces tegen de leden van den raad van commissarissen van de Goeresha A.G. werd allereerst gehoord de beklaagde Maus, die verklaarde, dat zijn opgaven juist geweest waren behalve op één punt, waarvoor hij zich beriep op de opgaven van den medebe- klaagde rath. Deze verklaarde naar aanlei ding van de tegen hem ingebrachte beschul diging, volgens welke hij ten nadeele van de A.G. zou beschikt hebben over gelden der maatschappij, die op de Deutsche Bank gede poneerd waren, dat hij tot die handeling ge rechtigd was. Faillissement was niet aange vraagd, omdat er hoop op verbetering be stond. Beklaagde Moennig verklaarde, dat hij niet had geweten, welken inhoud de verzonden circulaires hadden gehad. Hij had zich slechts politiek, niet commercieel bij de on derneming geïnteresseerd. Ook Stocky be streed, dat er van bedrog sprake was. Hij had den inhoud van de circulaires niet ge kend en slechts gesproken met kardinaal aartsbisschop Funke, burgemeester Adenauer en anderen, die de onderneming ook zonder dat zouden hebben gesteund. Breuning ver klaarde, dat hij den inhoud wel had gekend, maar te goeder trouw was geweest. De behandeling wordt vandaag voortge zet. DE DUITSCHE COMMUNISTEN. Oproepen gedrukt in Nederland. De politie heeft bij een huiszoeking in Gladbeck verscheidene exemplaren gevonden van een communistisrhen oproep tot strijd tegen de Duitsche regeering. De bewoner van het huis, een communistisch functionha- ris is gearresteerd. De oproepen waren, naar de politie mededeelt, in Nederland gedrukt. Bij een razia in ae nabijheid van Gladbeck zijn verder 5 commnunisten gearresteerd. In Buor-Beckhausen zijn communisten, die vlug schriften hadden verspreid gearresteerd In een akker begraven werden gevonden een kist communistisch propagandamateriaal een vlag, drie pistclen, twee karabijnen en 80 schoten munitie. In verband hiermede zijn twee personen geanesteerd. DE STAKING TE STRAATSBURG. Breidt zich steeds meer uit. De staking te Straatsburg heeft zich ver der uitgebreid. Gisteren hebben alle arbei ders der gemeentelijke verkeersmiddelen het werk neergelegd. In de gas- en de eiectrici- teitsfabrieken wordt slechts door de halve bezetting gewerkt. Bij een demonstratie voor de beurs werden de stakers door vertegen woordigers der vakvereenigingen aange spoord, niet toe te geven. Na deze demonstra tie kwam het tot botsingen met de politie Een der agenten werd daarbij gewond. Ver scheidene personen zijn gearresteerd. Eeni ge malen moest de bereden politie ingrijpen. Het stakingscomite heeft den minister van arbeid telegrafisch verzocht, uitspraak in het geschil te doen. DE FRANSCHE AMBTENAREN. Verzetten zich tegen salariskor- ting. Op grond van de financieele wet is de regeering gemachtigd, in het kader van het bezuinigingsprogramma van af 1 Augustus alle bijzondere uitkeeringen aan de ambte naren met 10 te korten. De ambtenaren verzetten zich hiertegen en eischen, dat de korting slechts zal worden toegepast op de door den Hoogen Economischen Raad goed gekeurde uitkeeringen Zij hebben hun eischen schriftelijk ingediend bij den minister-presi dent BOTSINGEN IN DENEMARKEN. Tusschen nazi's en communisten. Naar uit Tondern wordt gemeld, is het daar voor het eerst tot een heftige botsing tusschen nat.-soc. en hun politieke tegen standers gekomen. Toen de Noordslooswijk- sche S A.-lieden van een oefening huis waarts keerden, werden zij door communis ten en soc.-democraten aangevallen. Drie personen werden gewond. De nat.-soc. leider Joergensen liep een hersenschudding op. VERBOD BRESLAUSCHE COURANT. Met een dag verkort. Het verbod van de Breslauer Neuesten Nachrichtei. is met een dag verkort zoodat het blad vandaag weer zal verschijnen, Te New-York is een munitie-depot in de lucht gevlogen; 30 dooden. (Buitenland). Reusachtige overstroominger. in Britsch-Indië. (Buitenland). Een schrijven van den minister van binnenlandsche zaken aan do burgemeesters over het straperlo- spel. (Binnenland). Een aanslag op den bekenden heer G. van Burink te Rotterdam. (Bin nenland). De van Amsterdam op weg naar Andijk verdwenen auto is vannacht te Pnrmerend uit het Noordhol- landcch kanaal opgevischt; alle zeven inzittenden waren verdron ken. (Binnenland). In Amsterdam heeft weer een nieuw behendigheidsspel zijn intrede gedaan, het z.g. romatjo. (Binnen land). Balbo stelt zijn start weer uit Gaat de toch. over de Azoren? (Luchtvaart). (Zie verder eventueele laatste be richten). ARRESTATIES TE WEENEN. Gister zijn gearresteerd de advocaat Dr Otto Waechter en ue vroegere leider van hel buiteniandsch-politieke bur. der N.S.D.A.P. in Oostenrijk, Dr. Schneider. De strijd tegen de nat. soc. Volgens een bericht uit Bregenzs heeft de Landdag van Vorarlberg de wet inzake het buiten kracht treden van de mandaten der nationaal socialisten aangenomen met slechts de stemmen der Groct-Duitsche afgevaar digden tegen. BOMONTPLOFFING TE VIGO. In het volksgebouw. Een bomontploffing heeft gisteren groote schade aangericht in het Casa del Publo het volksgebouw te Vigo (Spar je). De ruiten van alle gebouwen in de omgeving werden vernield. Men vermoedt dat de aanslag in verband staat met meeniugsgeschillen die tusschen de verschillende vakorganisaties heerschen. De daders konden nog niet wor den gearresteerd. DE CANADEESCHE LEENING. Binnen' een minuut overteekend. De Canadeesche leening, groot 15 millioeti pond sterling, is een groot succes geworden. Binnen een minuut werden de inschrijflijsten gesloten. De leening is vele malen overtee kend. De Canadeesche premier Bennett, die op het oogenblik met vacantie te Harrogate vertoeft, verklaarde, dat dit succes opnieuw een treffend bewijs was voor de solidariteit van het Britsche Rijk. De Canadeesche be volking zou dit blijk van vertrouwen ter zeerste op prijs stellen. MUNITIEDEPOT IN DE LUCHT GEVLOGEN. Vele slachtoffers. Naar uit Managua in de provincie Naca- ragua in Amerika wordt gemeld, is daar het hoofdmunitiedepot Campo de Marte in de lucht gevlogen. Het ongeluk gebeurde Dins dagavond, terwijl de bevolking deelnam aan een feestelijkheid op het Santo Domingo plein. Dertig leden van de civiele garde wreden gedood of gewond. De explosie ver oorzaakte in de stad een paniek, daar de be volking oorspronkelijk in de meening ver keerde, dat er een aardbeving plaats had. MANOEUVRES DER KADETTEN. Gister zijn de manoeuvres der Engelsche schoolkadetten begonnen. 9000 Kadetten der hoogere scholen in den leeftijd van 14 tot 13 jaar, benevens'1000 kadetten van de middel bare scholen hebben deelgenomen aan infan- terie-oefeningen in samenwerking met tanks en artillerie. Staat van beleg afgekondigd. In verband met de herhaalde geheimzin nige ontploffingen, in het munitiedepot van de nationale garde te Managua heeft de re geering van Nicaragua den staat van beleg afgekondigd over de hoofdstad Managua. OVERSTROOMING IN BR.-INDIE. Paniek onder de bevolking. Door zwaren regenval zijn drie rivieren buiten haar oevers getreden, waardoor groo te gebieden zijn overstroomd. In de stad is een enorme materieele schade aangericht. Het water staat in het binnenste oer stad tot schouderhoogte. De bevolking is door een paniek bevangen, daar men ueest voor uitbreiding der overstroomingen

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1