Rechtszaken fcuitU en Ruwbouw tBucqexüjke Siand £aatste betichten JWieepstiidwQm VERKEERSONGEVALLEN BRANDEN. Amerikaansche notities DIEFSTAL VAN f 95Ó. Te Amsterdam is aangehouden een 18-ja- rige kruideniersbediende uit de Van Helt Stocadestraat, verdacht van diefstal van 950. DE ZIEKTEVERSCHIJNSELEN TE WINSUM. De slachtoffers ten zeerste vermagerd. De toestand "van de patiënten in Win- sum blijft vooruitgaan. Zij, die reeds weer buiten mogen zijn, gevoelen zich nog slap, hun gewicht is aanmerkelijk afgenomen. Ook in den toestand van de enkele ernstige zieken is verbetering te bespeuren. De fabriek, welke het besmette ijs heeft geleverd, is nog steeds gesloten. Trouwens Winsum en zijn omgeving is voorloopig alle lust om ijs te eten, be nomen. De wijze, waarop het ijs besmet is, zal zeer moeilijk na te gaan zijn. Er wordt wel aangenomen, dat een der bij de bereiding aanwezige personen licht ziek was, misschien zonder dat hij het zelf wist, zekerheid daaromtrent bestaat er niet. Het is de vraag of deze zeker heid wel ooit zal worden verkregen. Langs de openbare vaarwaters van Winsum prijken borden, waarop te lezen staat, dat het water besmet is, ten einde te waarschuwen tegen het besmet tingsgevaar voor schippers, die er van zouden gebruiken. De schietoefeningen van den Bijz. Vrijw. Landstorm zijn niet doorgegaan, evenmin als de autotocht voor ouden van dagen. Als een bijzonderheid wordt gemeld, dat een jongen te Winsum op den be- wusten middag niet minder dan zeven Sjsco's achter elkaar heeft gegeten, doch daarvan niet den minsten last heeft ge had. Er zijn overigens veel meer inwo ners van Winsum geweest dan'250 pa tiënten, die het ijs hebben geconsumeerd. Bij de muziekuitvoering was het zeer druk, bovendien was het welhaast de warmste dag, dien we dit jaar hebben gekend en ten slotte was het product van de eigen plaats nog een nieuwtje, zoodat iedereen het graag eens wilde probeeren In Zeerijp zijn twee gevallen in één gezin geconstateerd. Van de familie was een meisje Donderdag in Winsum op bezoek. Zij keerde des avonds terug, kreeg paratyphus en stak ook haar zusje aan. Deze gevallen zijn niet ernstig. In Warffum zijn drie patiënten, terwijl in Uithuizermeeden een kind, dat ook een ijsco van de Winsumer fabriek had ge geten, aan de ziekte lijdt. In Bedum, waar in totaal ongeveer twintig personen ziek zijn geweest, knap pen de patiënten over het algemeen al weer wat op. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN Woensdag is te Kijkduin bij het zwemmen in zee verdronken een zeventienjarige jon gen, wonende te Rotterdam. DUITSCHE UITZENDINGEN DOOR DE V.A.R.A. De heer Boon, lid der Tweede Kamer, heeft aan den minister van binnenlandsche zaken de volgende vragen gesteld: I. Is het juist, dat de Vara door middel van gramophoonplaten programma's van strijdliederen van Duitsche origine uitzendt, welke ook in de Duitsche taal worden aan gekondigd II. Zoo ja, is de minister dan niet van oor deel, dat de verantwoordelijkheid der regee ring in deze zeer is vergroot nu deze uitzen dingen plaats vinden via den regeeringszen- der Kootwijk? III. Is de minister niet van oordeel, dat de regeeringsbedoeling met het beschikbaarstel len van den Kootwijkschen zender name lijk de Nederlandsche uitzendingen tegenover de sterke buitenlandsche krachtzenders ook weer over een groot deel der wereld te doen hooren hierdoor aan verkeerde uitlegging zal bloot staan, hetgeen Nederland bij de na dere besprekingen omtrent de golflengtever- deeling in een zwakkere positie zal plaatsen? IV. Acht de minister de mpgelijkheid niet aanwezig, dat het tolereeren van dergelijke propaganda contra-uitzendingen uit Duitsch land in de Nederlandsche taal kan uitlokken, waardoor een zeer ongewenschte radio-oor log zou ontstaan, zooals thans reeds tus schen Duitschland en Oostenrijk het geval is? V. Is de minister niet van oordeel, dat welke gevoelens het overgroote deel van het Nederlandsche volk ook jegens bepaalde toe standen in Duitschland mogen bezielen een dergelijke handelwijze volstrekt ontoe laatbaar is en is hij bereid daaraan ten spoe digste een einde te maken FASCISTENVLAG VERWIJDERD. In Den Haag. Van het perceel Amaliastraat 13 te Den Haag zijn gisteren in den loop van den dag verwijderd een tweetal vlaggen, n.1. een zwarte vlag, met oranjecirkel in het midden, waarin stond met witte en zwarte letters: Hierin behoort het hakenkruis te staan, als mede een hakenkruisvlag. Tegen den leider der nationaal-socialistische Nederlandsche arbeiderspartij, dr. H. Haighton, is proces verbaal opgemaakt, terzake overtreding van ut. 1 der algemeene politieverordening. DE VALSCHE RIJKSDAALDERS. Verdachte in het huis van bewaring. De motorhersteller v. d. P. te Aarlander- Veen gem. Alphen a.d. Rijn, die Woensdag j.1. door de Amsterdamsche politie werd ge arresteerd als verdachte van medeplichtig heid bij de vervaardiging van valsche rijks daalders is gisteren voor den officier van justitie te Den Haag voorgeleid en in het huis van bewaring ingesloten. SCHEEPSAANVARING. Nabij Ter neuzen. In den afgeloopen nacht te 2 uur is het Duitsche s.s. „Westzee" nabij Walsoorden in aanvaring gekomen met het Grieksche s.s. „Maria". Beide schepen zijn hierbij klaar blijkelijk aan den grond geraakt. De „West zee" is weer vlot gekomen, doch de „Maria" is opnieuw vastgeioopen op de steenen bij Walsoorden. Assistentie wordt verleend door de sleepbooten Goliath, Max e.a. Motorongeluk. Gistermiddag heeft op den spoorwegover gang van den rijksweg DeventerAlmelo nabij Bathmen een ernstig motorongeval plaats gehad. Mej. Bokdam uit Hengelo (O.) slipte daar door de te groote snelheid, waarmede gereden werd, met den motor, waardoor zij ernstig gewond bleef liggen Zij moest naar het gemeenteziekenhuis te Deventer worden overgebradht, waar zij ter verpleging is opgenomen. Molenaar doodgereden. Gisteravond is de molenaar G. J. R. uit Kampen te Windesheim door een auto ge grepen en in zorgwekkenden toestand naar een ziekenhuis te Zwolle overgebracht. He denmorgen is het slachtoffer aan de beko men verwondingen overleden. De rijkspolitie stelt een onderzoek in. Meubelfabriek te Culemborg afge brand. In den nacht van Woensdag op Donderdag is door onbekende oorzaak de stoel- en meu belfabriek van de firma O. C. Verkerk aan de Gassteeg te Culemborg afgebrand. Door het spoedig optreden van de brandweer kon er ger worden voorkomen. Door 'het nathouden van de aangrenzende gebouwen, waarin o.a. gevestigd was een kurkensnijderij van de Birma Kolenbrander, breidde de brand zich niet verder uit. De steel- en meubelfabriek van de firma Verkerk is verzekerd. KORTE BERICHTEN. De Leeuwarder boternoteering is vastgesteld op 0.61 per K G. Ingediend is een wetsontwerp tot toepasselijk verklaring op Nederlandsch- Indië van het op 31 Mei 1929 te Londen gesloten internationaal verdrag voor de beveiliging van menschenlevens op zee. CONFLICT TUSSCHEN GEMEENTE EN ONDERWIJZERES. Hedenmiddag zou voor het ambtenaren gerecht te Arnhem de kwestie dienen betref fende een geschil tusschen een onderwijzeres in de gemeente Didam en het bestuur dier gemeente inzake een vordering tot terugbeta ling van een bedrag van 1200 door eerst genoemde. Naar mr. J. B. de Hes, die in deze zaak voor het N.O.G. zou optreden ons meldt, heeft hij van den griffier van het amb tenarengerecht de mededeeling ontvangen, dat de behandeling van deze zaak is uitge steld tot September, zulks naar aanleiding van een auto-ongeval kort geleden overko men aan den advocaat der gemeente Didam. VEEHANDELAAR VEROORDEELD. Tot 2 maanden gevangenisstraf. Het gerechtshof te Den Bosch bevestigde vandaag het vonnis van den Utrechtschen politierechter, waarbij een veehandelaar we gens bedreiging met een misdrijf tegen het leven werd veroordeeld tot 2 maanden ge vangenisstraf. De. veehandelaar was op 2 Febr. een boer in 'de buurt van Barneveld gaan bezoeken die hem 60 schuldig was voor een geleverde koe. De boer had niet veel zin om te betalen en de veehandelaar be dreigde hem met een mes onder de woorden mijn 60 of ik snij je aan stukken. LIMMEN. Door het saneeringsbesluit zijn vele bloembollenkweekers ernstig gedupeerd. Er zijn arme tuinders die jaren aaneen hebben geploeterd om een kraampje hyacinthen te krijgen of andere wa .rdevolle bollen en deze tobbers zien nu hun illusie om eens wat te ontvangen, de bodem n geslagen De groote kweekers hebben weinig hinder van het plan, daar door de groote opruiming weer betere vooruitzichten geopend ziin en zij toch altijd een surplus bollen hebben. CASTRICUM (Juli) Geboren: Simona d. van P. C. van Maarleveld en N. Pascha. Jozephus z. van C. Sprenkeling en M. H. Tiebie. Cornelis Jacobus z. van G. Borst en M. Liefting. Petrus Johannes z. van H. J. Beentjes en V. R. A. Huigen. Margaretha Hendrika d. van P. Admiraal en Th. C. Beentjes. Mat- thias Cornelis z. van J. de Nijs en M. A. Hoogzaad. Joannes Nicolaas Maria z. v. r n en C. Rijs. Johannes z. van ii i €n Beentïes- Adriana Petro- nella d. van S. Twisk en J. A. M. Hendriks. Gerardus Theodorus z. van C. Zonneveld en A. Brakenhoff. Johanna Martha d. van J. van der Meij en A. M. Diemei. Hendrik Nicoiaas z van K. Beentjes en J. Castricum. Lambertus Hermanus z. van L. J. Stuif bergen en A IX Scholten. Agatha Elisa- beth d. van S. Bakker en E. Schuit. Jaco bus Petrus z. van J. H. Jenster en C. Bakker OverledenNeeltje Wiersma, 25 j Alida Christina Dekker, 41 j. Catharina Jacoba.Tang, 81 j. Hermina Hildering, 76 j., allen won. te Amsterdam. Jacob Bruijn- zeel, 72 won. te Velsen. Cornelia IJpe- laan, 65 j. Getrouwd: Jan Snijder en Theodora Willemina van der Touw. Iacob Doekes en Trijntje Baart, WINKEL (Juli) Geboren: Pieter z. van P- Keijzer en M. Druif. Melchior z. van Aloysius Delien en A. Schrieken. Overleden: Klaas Homan 76 j. Js HARENKARSPEL (Juli) Geboren: Jacobus Johannes z. van P. Danenberg en S. Jong. Ida d. van K- Spaans en A. Molenaar. Pieter z. van H. N. Borst en M. Wijdenes. Johanna d. van W. Tesselaar en A. van Duin. Jacobus Theodorus z. van Jan Pankras en G. Nanna. Anna Margaretha d. van M. Broersen en C. Veldman. Ondertrouwd: Johannes Theodorus Borst en Guurtje van der Stoop. Cornelis Gerbrandus Duijves en Julia Gustave Petro- nella Lucassen. Getrouwd: Arend de Jong en Johanna Dekker. Overleden: Theodorus Maria Noord- strand, 3 j. Catharina Houtman, 18 j. (Ongecorrigeerd) HOOIBROEI TE SCHAGERBRUG. Hedenmorgen ongeveer 10 uur werd de motorbrandspuit alhier gealarmeerd in ver band met een hevigen hooibroei in de schuur van de boerderij Ananas, bewoond door de heer Glas en gelegen aan den Ruigerweg te Schagerbrug. Reeds geruimen tijd had men in den sterk broeienden hooiberg gespit ten einde brand te voorkomen. Hoe dieper men bij het spitten kwam, hoe heeter werd het hooi. Het uitgespitte hooi had tenslotte zoo'n hooge temperatuur, dat het op den wagen waarmee het uit de schuur werd gereden, in, brand vloog. Het gevaar, dat het hooi in de schuur vlam zou vatten, was groot. Daarna werd de brandspuit gewaarschuwd die zal trachten te voorkomen dat de boerde rij in vlammen opgaat. Het zal nog geruimen tijd duren alsvorens de groote voorraad hooi uit de schuur is ver wijderd. Tot zoolang zal de brandweer op haar post moeten blijven. EERSTE KAMER. Voortgezet wordt de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de Hooger onderwijs wet. De heer de Savornin Lohman komt op tegen overdrijving in het voorloo pig verslag al3 wordt het studeeren voor onbemiddelden weer zooveel moeilijker. De- gelenheid daartoe is voor hen, bij alle takken van onderwijs hier te lande zeer ruim. De heer Smeenge dringt aan, op soepele toepassing der overgansbepaiingen minis ter Marchant betoogt, dat de toevloed van studenten moet worden tegen gegaan. Overige bepalingen zijn noodig. Het wetsontwerp wordt z.h.s. aangeno men. Bij en reeks naturalisatie ontwerpen merkt de heef van Citters op, dat er in 't algemeen aan dgl. wetsontwerpen meer aandacht be hoort te worden besteed. Minister v. Schaik erkent, dat voorzichtig heid geboden is. De wetsontwerpen worden daarna aangenomen. Z. h. st. worden aangenomen tot wets ontwerpen tot wijziging der vordering van 's Rijks directe belastingen, der registratie- wet, der tijdelijke heffing van een bijzondere invoerrecht op benzine en de ontwerpen tot regeling van den uitvoer van uien en van den invoer van gort. Aan de orde is het wetsontwerp tot wijzi ging van de landbouwcrisiswet. De heer Ruiter wilde volledige erkenning en medewerking van de landbouworganisa ties De heer Blomjous noemde dit ontwerp een stap naar de autarkie. Spr. drong aan op meer steun voor den tuinbouw in de Streek. De heer J. W. J. Baron de Vos van Steenwijk achtte een vrijwillige rundveebe perking niet gewenscht. Ze moet gereglemen teerd worden doch niet met het domme pot lood. De heer Smeenge bepleitte de belangen der turfindustrie. EEN OUDE MOORD? Gisteren is bij riooleeringswerkzaamheden op het terrein van de Oranje-Nassaumijn te Heerlen, ongeveer 60 c.M. onder een klei laag, een schedel gevonden, waarop blijkens een politie onderzoek geweld zou zijn ge pleegd. Men vond verder nog eenige beenderen, een kraal van een rozenkrans en een geld stuk. gedateerd 1857. Men vermoedt, hier het stoffelijk over schot van een vroeger vermoord persoon te hebben gevonden. DE ONLUSTEN TE STRAATSBURG. Reeds 45 gewonden. Omtrent de botsingen tusschen politie in den afgeloopen nacht te Straatsburg wordt nader bericht, dat niet minder dan 15 poli tiebeambten min of meer ernstig werden ge wond. Een onderofficier moest zelfs w> den ge opereerd. Van de burgerbevolking werden ongeveer 50 personen gewond, waarvan 30 zich in een ziekenhuis moesten laten ver bonden. STOOMVAARTLIJNEN. Kon. Ned. Stoomb. Mij. Merope 3 Aug. v. Amst. n. Rott. Triton 3 Aug. v. Amst. n. Rott. Achilles 2 Aug. v. Valencia n. Torrevieja. Ajax 2 Aug. v. Oporto n. Amst. Alkmaar (uitr.) 2 Aug. v. Valparaiso. Ariadne 2 Aug. v. Amst. n. Kopenhagen. C.eres 2 Aug. v. Piraeus n. Zante. ^lene Au®' v' Famagusta n. Myti- Ag' V' DanziS n- Stettin. Orfnn 1 A g' V' AmSt te R°U Onon 1 Aug. v. Barcelona te Genua lÏEïïf? iUitr 2 Aug' le Paramaribo. q AAug' v Hamb- n. Amst. Ulysses 3 Aug. v. Amst. te Rott. Baarn (uitr.) 1 Aug. v. Buenaventura. Barneveld (thuisr.) 3 Aug. te Liverpool. Juno 3 Aug. v. Venetië te Genua. Luna 1 Aug. v. YV.-Indië te N.-York. Kon. Heil. Lloyd. Maasland 3 Aug. v Amst. n. Hamb. Orania (thuisj*.) 2 Aug. nam. 10 u. v. Coruna. Salland 2 Aug. v. Amst. te Hamb. Waterland 2 Aug. nam. 7 u. v. Hamb. n. Amsterdam. Zaanland (uitr.) 2 Aug. v. Las Palmas. Orania (thuisr.) 5 Aug. v m- 7 u. te IJmui- den verwacht. Zeelandia (uitr.) 3 Aug. v m. 9 u. v. Las Palmas. HollandAmerika Lijn. Lochmonar, Rott. n. de Pacifickust; 2 Aug. v. Londen. Volendam (toeristenvaart) 3 Aug. v. IJmuiden n. Leith. Stv. Mij. Oceaan. Hector, Japan/Rott., 2 Aug. v Hongkong. Ajax, Japan/Rott., 1 Aug v. Colombo. Elpenor, Bat. n. Liverpool; 1 Aug. v. Colombo. Eumaeus, Bat. n. Liverpool; 31 Juli v. Havre. HollandAfrika Lijn Klipfontefn (thuisr.) 2 Aug. v. Rott. te Hamburg. Springfontein (uitr.) 2 Aug. te Durban. HollandBritsch-Indië Lijn. Gaasterkerk (uitr.) 3 Aug. te Antw. Rotterdamsche Lloyd. Sitoebondo (uitr.) 2 Aug. v. Suez. Kota Gede (uitr.) 3 Aug. te Soerabaja. Sibajak (toeristenvaart) 3 Aug. te Bergen. Stv. Mij. Nederland. Poelau Roebiah (uitr.) 3 Aug. te South- ampton. Tanimbar (uitr.) 31 Juli te Dakar. HollandWest-Afrika Lijn. Delfland (thuisr.) 2 Aug. v. Havre n. Rotterdam. Reggestroom 2 Aug. v. Lagos n. Lome. JavaNew-York Lijn. Simaloer 2 Aug.' v. Bat. te N.-York. RotterdamZuid-Amerika Lijn. Aldabi (thuisr.) 2 Aug. v. Victoria. Kon. Paketv. Mij. Houtman 2 Aug. v. Bat. te Ilo-Ilo. Nieuw Holland 2 Aug. v. Singapore te Brisbane. JavaChinaJapan Lijn, Tjisalak 1 Aug. v. Hongkong n. Muntok. SilverJavaPacific Lijn. Kota Radja, Pacifickust n. Calcutta; 2 Aug. te Port Natal. Silvermaple, Portland (Ore) n. Calcutta; 1 Aug. v. N.-Orleans. Emzetco Lijn. Jonge Elisabeth 1 Aug. v. Lipari te Napels. Jonge Johanna 1 Aug. v. Rott. te Cannes. DE BUITENLANDSCHE JOURNALIST IN AMERIKA. In het land van de reclame. Het nieuws wordt thuisgestuurd. Toen ik haar een paar dagen geleden ont moette, vertelde ze mij juist van een lezings tournee teruggekomen te zijn vier lezingen voor vier groote universiteiten in het Westen, vrij reizen en verb ijf en een salaris van hon derd dollar per voordracht van veertig minu ten lengte. En waarover had mijn charmante collega, die New Yorksche medewerkster is aan een filmtijdschrift in het land van haar afkomst, in Oost-Europa, het gehad? Over het hoe en wat van de(n) Buitenlandsche(n) Correspondent (e) in New York, en aange zien deze correspondente met haar pikante donkere uiterlijk kans heeft gezien, viermaal een gehoor van professoren en studenten voor bijna een uur te boeien met de ervarin gen van haar werkkring in New York, ben ik bij mezelf te rade gegaan hoe en wat mijn eigen ondervindingen op dat gebied geduren de een dozijn jaren zijn geweest. Uit een vakkundig oogpunt beschouwd, is Amerika een paradijs en wel om twee rede nen: het nieuws van duizend en een soorten stroomt onophoudelijk toe en verder is Ame rika even veeleischend in het lezen en hooren van nieuws als edelmoedig en behulpzaam in het meedeelen. Wanneer ik een heele scherpe scheidingslijn zou willen trekken tusschen Amerika en de overige wereld, dan zou ik zeggen: in Amerika is het een eer, een ver dienste, een op alle mogelijke manieren ge zochte gunst om in woord en beeld voor zijn landgenooten te versch'inen daarbuiten vinden 99 van de 100 het een bezoeking, zelfs al is het om de meest eervolle reden. Waaruit te concludeeren valt, dat een Ameri kaan zal probeeren om in de krant te komen, ook al bestaat er niet de minste aanleiding toe, en een Europeaan zoo hard mogelijk zal tegen stribbelen, met als slotsom de gevolg trekking, dat de Amerikaansche verslaggever in dat opzicht een hee enbaantie heeft, verge leken bij zijn Europeesche collega. Ik zei „in dat opzicht", want verder heeft de Yankee-reporter de onmogelijkste en gek ste dingen te volbrengen wegens de onder linge concurrentie der kranten. Er bestaat geen journalist hier. die niet 'n jaar traete- ment over zou hebben voor de kans om J Pierpont Morgan te interviewen of Greta Garbo of Andrew Volstead, den geestelijken vader van de Droge Wet, persoonlijkheden, die zich in de afgelocpen jaren nooit bereid hebben verklaard te poseeren of vragen te be antwoorden. Maar da zijn natuurlijk groote en beroemde uitzonderingen, zooveel te groo- ter de eer om dat gedaan te kriigen, maar niemand gelukt het! De groote massa is juist fel verzot op alle mogelijke publiciteit en het is de absolute waarheid, dat gangsters en moordenaars in hun cel genoten van de kran ten-verhalen over hun wandaden, ze zelfs tegen den muur plakten om er van te genie ten. Ja, er zijn gevallen bekerd van men schen, die gekke dingen uithaalder. alleen met het doel om in de kranten te komen. Dat moge mijn lezers vreemd voorkomen maar in het „Land van de Reclame" is de' aandacht op zich laten vestigen, hoe dan ook, de eerste en beste manier om aan geld te komen. Dat is natuurlijk een mentaliteit die wij heelemaal niet deelen! Het zou den gemiddelden landgenoot geen steek kunnen schelen wat een kerel als Frans Rosier te vertellen had na zijn opsluiting en belang stellen in het feit, dat Frans graag Witte Uil-sigaren rookte voor hii ter de tralies kwam, in Amerika is dat fii maal anders. Aan den weg timmeren goeden en in slechten zin, beteekent recl'amm en reclame is, zooals ieder kind hier verf? len kan, de weg naar succes. En welke re t me is goedkooper dan door middel van a nieuwskolommen? De advertentiekolomm kosten een massa geld en worden zelfs v niet trouw doorgelezen, maar het nieuwo Ah, dat is een ander geval! Wanneer zaak als Macy in de nieuwskolommen meP deelt, dat het zijn personeel den heelen 7 terdag in de maanden Juli en Augustus vrij geeft en dus de winkel op dien dag sluit dan maakt het meer reclame bij het groote publiek dan een paar bladzijden advertenties. Op die manier is de dagelijksche verslaggever in Amerika dus een macht, die gefêteerd en oti. gezocht wordt. Er bestaan vast dagelijksche medewerkers aan Amerikaansche kranten van een zeer minderwaardig allooi die schatten verdienen door bijverdiensten, om- dat hun dagelijksche kolommen door millioe- nen gelezen worden en een paar woorden daarin een onschatbare reclame beteekenen Zooiets is natuurlijk alleen maar mogelijk in een land,, waar alles in het groot gaat. En een Amerikaansche zakenman, die meeren- deels geen flauw benul heeft van wat er bui- ten zijn landsgrenzen ligt of plaats heeft, is heelemaal in aanbidding verzonken, wanneer hij zich voorstelt, op die manier buiten Ame- rika bekend te geraken. Vandaar, dat de buitenlandsche persver tegenwoordiger in zijn oogen een soort van halfgod is, die van onberekenbare waarde voor de markt buiten Amerika is, maar hij vergeet totaal, dat noch de buitenlandsche pers, noch de markt van dat soort voorlich. ting gediend is. Niettemin doet Amerika al les om dezen buitenlanders het leven zoo aangenaam mogelijk te maken en het zij hier met dankbaarheid erkend om de bui' tenlandsche persvertegenwoordigers zoo hard mogelijk te verwennen. Zij hebben hun eigen vereeniging, de Association of Foreign Press Correspondents in America, waarvan iemand pas lid kan worden na bewezen te hebben, werkelijk geaccrediteerd te zijn. Deze leden kunnen een kaart krijgen van de New- Yorksche politie, brandweer en douane, waardoor zij overal vrijen toegang hebben waar het publiek teruggehouden wordt, maar bovendien kunnen zij op vertoon van hun le gitimatiebewijs letterlijk overal binnengela ten worden, onverschillig of het een groote bioscoop, een tooneelstuk, een officieele plechtigheid of een doodstraf in Sing Sing is. Ik mag niet vergeten te vermelden, dat de traditioneele handelwijze in al dergelijke ge vallen is, om de perskaart in het lint van zijn hoed te steken en kalmweg overal door heen te wandelen geen agent of suppoost zal het in zijn hart halen om iemand, die zoo toegerust is, aan te houden of den toegang te weigeren: de Pers! Hare Majesteit! Maar daarmee zijn we er nog niet! Een groot deel van Amerika is, alle nationalistische plannen ten spijt, er nog heilig van overtuigd, dat bet buitenland een hoogst belangrijke factor is in verband met handel en export. Vandaar dat buitenlandsche correspondenten letterlijk overstroomd worden met aanvragen om in formaties, vertalingen en de noodige litera tuur om hun kranten thuis op de hoogte te stellen van deze nieuwigheid en die bijzon derheid, om op die manier een prachtige gra tis reclame buiten Amerika te maken. Onge lukkigerwijs voelen de buitenlandsche corres pondenten daar niets voor en ze zouden tot zulke publiciteit ook niet in staat gesteld worden door hun redacties thuis, al waren ze het er gloeiend mee eensIntuschen gaan de Amerikanen dóór, hun stapels brieven en drukwerken eiken dag met de post toe te zen den of persoonlijk bezoek af te leggen, en op die manier krijgen de journalisten een niet onaardig inzicht in alles en nog wat. Wanneer J. Pierpont Morgan voor de Se naatscommissie verschijnt om getuigenis af te leggen, stuurt de publiciteitsafdeling van zijn bank na eenige dagen een woordelijk verslag met commentaar aan de pers, ook aan de buitenlandsche. Wanneer boeken uit komen of belangrijke films hun première be leven, kunnen de vreemde correspondenten er zeker van zijn, minstens op de hoogte ge bracht te worden, zoo niet een exemplaar of een invitatie te ontvangen. En gaan zij er zelf op uit? Ja, dan vliegen alle deuren open en worden zij als de verloren zoon binnenge haald. Wat wilt u weten? Wilt u onze fa briek zien, foto's hebben, literatuur? Wij zul len u een ingenieur meegeven, die een heelen dag met u rondgaat en u ons heele bedrijf uitlegt. Natuurlijk rekenen we er op, dat u bij ons blijft lunchen! Voor welke krant schrijft u eigenlijk? Oh, jazeker, zeker, Holland, hè? Great little country, vol dijken en windmolens, hè? Is een goede klant van ons. Wilt u ons een exemplaar van de krant sturen, waarin we een beschrijving krijgen- Tja, dat is astig, erg lastig, want onze dag bladen leenen zich daar niet toe zooiets noemen ze reclame en reclame hoort thuis m de betaalde advertentiekolommen. En dan het dikwijls het beste, om er maar het zwij gen toe te doen, want een uitlegging zou toch aar tot niets leiden. Iets anders is hei alleen met dat export-artikel bij uitnemend heid: de film. Het is geen wonder, dat aue filmmaatschappijen zonder uitzondering hun best doen om ons naar hun voorstellingen t lokken, hetgeen in het bovenvertelde gev? van mijn vrouwelijke collega natuurlij prachtig is, maar schrijver dezes zou gj*f kans zien, alle nieuwe rolprenten uit riony wood na te loopen en te verslaan. Al schrijvende merk ik, dat het onderwerp werkelijk zoo uitgebreid is, dat ik er ook w veertig inuten over zou kunnen praten. M het is haast ondoenlijk om een dirideDjfl. zicht te geven van alle invitaties en aan* digingen en mededeelingen, die een bui landsche correspondent eiken dag ..,mfLoejc post, per telefoon of door persoonlijk be krijgt. En denk niet, dat er eenig °n({eis n 0f wordt gemaakt tusschen een Franschnia een Pool of een Hollander naar de g van hun respectievelijke landen. Zij ven woordigen de Pers in een vreemde taai. zenden mijlen van hier, zij beïnvloeden de openbare meening omtrent Amen misschien zijn ze wel machtiger a® journalistieke beroemdheden hier hen dus ter wille ziioj

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 10