DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het congres van het internationaal vakverbond HU het JUic DxufetiikschQjoemcht ^Ruitmland, Ho. 182 Vrijdag 4 Augustus 1933 135e Jaargang Tal van resoluties aangenomen. De algemeene werkstaking slechts in het uiterste geval middel tegen den oorlog. Boycot van Duitsche goederen. RIJKSRAADBESLUITEN. BELGISCHE DIENSTWEIGERAARS. Uit het leger ontslagen. Nog eenige resoluties aan genomen. Algemeene boycot van Duitsche goederen aange nomen. In het Goerreshaus-proces. DE STAKING TE STRAATSBURG. Alles ligt nageroeg stil KLOPJACHT TE NEURENBERG. 55 personen gearresteerd. ZWARE STRAFFEN. Voor het vervaardigen van bommen. WAPENDEPOT ONTDEKT. In Opper-Oostenrijk. Wat vandaag de aandacht trekt (Zie verder eventueele laatste be richten). REINHARDT WIL ZIJN SLOT VERKOOPEN. Voor 600.000 gulden. LLOYD GEORGE BESCHULDIGT.1 GEEN VOLKENBONDSINMENGING. Bij het Zuid-Amerik. conflict. COURA Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN; Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telei. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. De Eerste Kamer is heden bijeengekomen om nog af te doen wat af te doen valt, waar a zjj evenals de Tweede, op zomerreces zal aan Heden heeft zij enkel hare goedkeuring geschonken aan de wijziging van de wet op het Lager Onderwijs, strekkende om de uit- aven voor schoolbouw te verminderen. De vier leden, die er het woord over voerden, waren geen van allen geestdriftig over het voorstel, maar over het algemeen erkenden zij de noodzakelijkheid om de uitgaven voor ons lager onderwijs belangrijk in te krimpen. De eerste spreker, de heer De Jong (r.k), zou er, zij het ook slechts noode, zijn stem aan geven omdat de minister, Mr. Marchant, verklaard had noch de vrijheid van onder vijs noch de gelijkstelling van het bijzonder onderwijs met het openbare te willen aantas- ten De heer Slingenberg (v.d.) was, hoewel niet uitbundig, voorstander van het ontwerp omdat het terecht de vrijheid van de gemeen tebesturen in zake de bevordering van den bouw van schol enaan banden legt en beter onder controle van het landsbestuur brengt Intusschen achtte hij het een inbreuk op de gemeentelijke autonomie. De heer Ossendorp (s.d.a.p.) was de krachtigste tegenstander van het voorstel, omdat hij meende, dat het openbaar onder wijs in slechter conditie zal komen tegenover het bijzonder onderwijs, de autonomie der ge- meenten er door wordt aangetast en hij vreesde, dat dit een eerste stap zal zijn tot de verslechting van het lager onderwijs. Niettemin dwingt de nood van den tijd om met de regeering in dezen mede te gaan. De heer De Savomin Lohman (c.h.) kon zich best met het voorstel vereenigen. De kos ten van ons lager onderwijs zijn, blijkens de cijfers der officieele statistiek, zoo enorm, dat er paal en perk aan moet worden gesteld. Wat nu voorgesteld wordt, is slechts een eerste stap en de spreker hoopte vast op een spoedige algeheele herziening van de wet op het lager onderwijs. Het beleid des ministers had in mesig opzicht zijn instemming. Alleen waarschuwde hij tegen een al te gemakkelijk toegeven aan wenschen uit het Parlement. Minister Marchant heeft kort en duidelijk de sprekers geantwoord, de noodzakelijkheid van bezuiniging daarbij op den voorgrond stellende. Tegenover verschillende bezwaren o.a. van den heer De Jong zette hij uiteen, dat de practijk wel zal meevallen. Hij deelde mede, dat zijn departement thans het toe zicht op de oproeping van wachtgelders op zich heeft genomen ten einde reeds voorge komen dwaasheden tegen te gaan. Bovendien overweegt hij een vervroegde pertsionneering van wachtgelders van omstreeks 60 jaar. Nadat het ontwerp zonder stemming was aangenomen, kwam aan de orde de nieuwe regeling van de heffing van collegegelden aan de hoogeschool. Nadat de heer Ossendorp (s.d.a.p.) eenige bezwaren er tegen had geopperd, werd ae vergadering tot den volgenden morgen ver daagd. Het congres van het Internationaal vakverbond, dat in Brussel ter vergade ring bijeen is, nam gisteren een resolutie aan, waarin het bureau van het vakver bond werd opgedragen, een voorstel te ontwerpen ten behoeve van fusie met de internationale beroepssecretariaten. Het congres nam verder met algemeene stem men een resolutie aan, waarin het de vastbeslotenheid van het Vakverbond proslameert en bevestigt om te strijden voor de ontwapening en voor het voor komen van den oorlog. Het congres eischte eveneens algeheele afschaffing van de particuliere fabricatie van wa pens, evenals een doeltreffende nationale en internationale controle op de produc tie van en handel in oorlogswapens en •munitie. Het congres erkende, dat de algemeene werkstaking het uiterste middel van actie der arbeidersklasse tegen den °°r'°g is, doch is nochtans van meening da„ alle conflicten van politieke en eco- flomischen aard vooraf aan arbitrage moeten worden onderworpen, indien ze niet worden opgelost door de vreedzame Procedure van verzoening door den Vol kenbond. Alle landen die weigeren deze procedure te aanvaarden, moeten wor den beschouwd als aanvaller, en tegen hen moet een algemeene stakiug en een boycot worden op touw gezet. Het congres verleende het .bureau van het Vakverbond mandaat, alle maatrege len te treffen, in staat het politiek en economisch isolement te verzekeren van nllo landen, waar de dictatuur heerscht Het congres nam vervolgens een reso lutie aan betreffende een internationaal Program van opvoeding en ouderwijs van de jonge geslachten, enz. Het hechtte zijn goedkeuring aan de herplaatsing van den zetel van het Inter nationaal Vakverbond van Berlijn naar Earijs. Het bureau werd herkozen. De P«noe,ming van een plaatsvervanger van Beipart (Duitschland) in het bureau werd aangehouden. De volgende bijeenkomst zal in 1936 e Londen plaats hebben. pen, het plaveisel opgebroken en steenen naar politie-agenten geworpen. De politie machteloos. Te Straatsburg kwam het gisteravond laat tot hevige straatgevechten tusschen stakers en politie. De staking heeft een volkomen re- volutionnair karakter aangenomen en af en toe was de politie machteloos Tegen 1 uur s nachts werden 'n de arbeiderswijken alle lantarens gedoofd. Toen de politie van de wapens gebruik ging maken, werd zij met messen aangevallen. Vijf politiebeambten werden door messteken zoo zwaar gewond dat zij naar een ziekenhuis moesten worden overgebracht. Op verscheidene plaatsen in de stad zijn barricaden opgeworpen. De leiders der staking zouden zelf geen meester meer van den toestand zijn. Communisten, die uit Parijs naar Straatsburg zijn gekomen maken van den toestand voor propagandistische doeleinden gebruik. In het bijzonder wordt gewezen op de aanwezigheid van den com- munistischen afgevaardigde Monjauvis die dezer dagen uit Parijs is gearriveerd. Het aantal stakers wordt geschat op 20000. In den loop van gisteren heeft een groot aantal inwoners hun vuilnisemmers, die door de sta king van het gemeentepersoneel niet word* geleegd op de binnenplaats van het stad huis voor de ramen van het vertrek van den communistischen burgemeester geleegd. De prefect van politie heeft besloten met ingang van heden alle vergaderingen in de open lucht te verbieden. De ordedienst is versterkt. DUITSCHEFS SNIJDEN ZICH IN Z.W. AFRIKA IN DE VINGERS. Engelschen weigeren medewer king voor de verleening van in uitzicht gestelde privilegies. Engelsche leden van de Wetgevende Ver gadering van Zuid-West-Afrika hebben op het Duitsche memorandum van protest een tegenmemorandum ingediend, waarin zij zeg gen, dat de „Duitsche leden openlijk bewe ren, dat de Duitsche, genaturaliseerde Brit- sche onderdanen hun trouw aan Duitsch land nigt hebben 'opgegeven en dat zoowel hun handelingen als argumenten implicee- ren, dat zij van meening zijn dat zij het recht hebben de aanwijzingen van de Duitsche re- gelieden voor het gebouw van het Duitsche gezantschap te Praag en betoogden met kre ten en uitroepen tegen het Duitsche nat.-soc. De aanvoerder van de troep wierp een groot stuk lood door een venster van de kanselarij, waarop „Wraak der proletarische jeugd stond geschreven. Vijf hunner werden ge arresteerd. De anderen ontkwamen. In een plenaire zitting heeft de rijksraad te Berlijn gisteren een aantal voorstellen aan genomen. Het belangrijkste zijn de maatre gelen inzake het autoverkeer, die 20 Aug. in werking zullen treden, en die ten doel heb ben, de motoriseering van Duitschland te bevorderen. Voorzien wordt in faciliteiten ten aanzien van de autobelasting, verlaging van verzekeringspremies enz. Tijdens den gistermorgen gehouden ministerraa 1 heeft de regeering op voor stel van den minister van landsverdedi ging, Deveze. besloten, de beide dienst weigeraars Dieu en Carupion, wier ge vangenisstraf door het gerecht was ver minderd tot drie maanden, uit het leger te ontslaan. Dit ontslag brengt mede het verlies van bepaalde burgerrechten, zooals het kiesrecht, het recht om open bare ambten te bekleeden enz. Het congres vereenigde zich ook met een resolutie betreffende de sociale poli tiek, welke het besluit behelst dit jaar een internationale beweging op touw te zetten ten gunste van de 40-urige werk week, tegen arbeidsdwang en tegen ver plichte arbitrage. Het congres aanvaardde nog een reso lutie betreffende de economische poli tiek, die eerst de mislukking van de Londensche conferentie constateer' en deze mislukking wijt aan het kapitalis tisch economische stets-d, en vervolgens de arbeidersklasse der wereld er aan herinnert, dat alleen een internationale planmatige economie, die ten doel heeft een socialistisch economisch regime in te stellen, tot succes kan voeren. Nadat het congres had uitgesproken, dat de economische experimenten der dicta turen moeten uitloopen op een sterke pauperisatie van het proletariaat, ver klaart het, dat de nieuwe economische oriënteering bestaat in nationaal en in ternationaal kader werkgelegenheid te scheppen en den arbeidsduur te vei min deren in zoodanige mate, dat aan a'le arbeiders werkgelegenheid wordt ver schaft, het herstel van de monetaire sta- bilisatie en de verdwijning van het pro tectionisme en de tolmuren Nader wordt gemeld, dat het congres een resolutie aannam betreffende den vrouwenarbeid, waarin voor gelijken arbeid gelijke belooning wordt geeischt, een resolutie tegen het fascisme en het nazisme, waarin een algemeene boycot word» geproclameerd van Duitsche goe deren en producten, een resolutie, waar in de ontwapeningsconferentie wordt uitgenoodigd zijn werkzaamheden voor te zetten totdat zij haar doel heeft De- reikt, en een resolutie, waarin de vel schillende nationale organisaties wor den uitgenoodigd den Duitschen ballin gen hulp te verleenen. Schorsch (Oostenrijk) is tot lid van het bureau gekozen ter vervanging van den Duitschen Leipart. TREINONTSPORING BIJ LUIK. Veel gewonden, geen dooden. De internationale D.-trein, die gistermor gen te 7.43 uit Keulen vertrok en die te 12.01 in Brussel moest aankomen, is in de nabijheid van Landen tusschen Luik en Leu ven ontspoord. Volgens de tot nu toe ont vangen berichten zijn vier wagons uit de rails geworpen. Een vrij groot aantal per sonen is gewond en naar het ziekenhuis te Leuven overgebracht. Naar het schijnt, zijn geen dooden te betreuren. 3 zwaar gewonden. Volgens de tot nog toe ontvangen berich- ten zijn bij het spoorwegongeluk te Landen geering te aanvaarden". De Engelschen be- I 7 personen gewond, van wie drie ernstig weren, dat 'deze houding samenwerking on- J De materieele schade is zeer groot, mogelijk maakt, en maken bekend dat zij zich BRÜNING GEEN GETUIGE. ball z"t'n2 van gisteren kwamen recht- kanLt" vJerded'ging overeen, dat oud-rijks- Worrti'er ^rüning niet als getuige zal derztol! §e^00rd- Daarna werd met het on- worrn .1 bewijzen begonnen. Vandaag, wordt de behandeling voortgezet De staking breidt zich nog steeds uit De gemeentelijke verkeersmiddelen liggen in den afgeloopen nacht was een d stad zonder licht. De arbeiders der wou werijen hebben zich bij de staking g ten. Na de. gebruikelijk verga^uy^de weer beurs vonden ook gisteren --- «ojjtie met de politie plaats. zooda'Elders jn de te hulp moest worden Seroepe stad hebben stakers een auto omvergewvi teugtrekken uit de overeenkomsten, vroeger met de Duitsche leden aangegaan. Het voor naamste gevolg van de actie der nazi's zal zijn de terugneming van de privilegiën aan de Duitschers beloofd, o.a. het Duitsch als derde officieele-taal, kiesrechtvoorrechten, en verlichting van de wettelijke bepalingen op de naturalisatie. De Duitsche en de Engelsche leden kwa men onlangs eenparig overeen met elkaar samen te werken tot het totstandbrengen van deze voorrechten, terwijl de Unieregee- ring haar goedkeuring daarop had te kennen gegeven. De Engelschen maakten echter gis ter5 bekend, dat zij zich van deze samen werking- losmaken, hetgeen beteekent dat de noodige twee-derde meerderheid, vereischt voor de verleening van wetskracht, niet lan ger mogelijk is. In-verband met de toenemende pamfletten- pTopaganda heeft de politie gisteren drie maal een razzia gehouden, bijgestaan door S.S.- en S.A.-mannen. In het bijzonder wer den in 'bepaalde wijken in het Oosten der stad huiszoekingen gedaan, waarbij propa gandamateriaal en vele wapenen, o.a. een iicht machinegeweer, in beslag werden geno men. In totaal werden 55 personen gearres teerd, deels wegens verdenking van staats- vijandige actie, deels wegens het in bezit hebben van wapenen. De speciale rechtbank te Breslau heeft gis teren vannis geveld in de zaak tegen 9 com munisten, verdacht van het vervaardigen van bommen. Twee verdachten werden ver oordeeld tot 10 jaar tuchthuisstraf en tien jaar verlies van eer, vier verdachten tot tuchthuisstraffen van 5 tot 7 jaar, één tot 5 jaar gevangenisstraf, terwijl een der ver dachten werd vrijgesproken. In de nabijheid van Steyr in Opper-Oos tenrijk is onder rotsblokken verborgen door de gendarmerie een wapendepot gevonden van den republikeinschen Schutzbund. Het depot bevatte handgranaten, geweerpatronen en licht kogels, benevens andere uitrustings stukken. RELLETJES TE PRAAG. Voor het Duitsche gezant schapsgebouw. Gisteravond verschenen een vijftigtal jon EEN NIEUW VICKERS GEVAL. Thans in Turkije, In Engelsche kringen te Istamboel is groote beroering gewekt, door de zonder linge uitwijzing uit Turkije van den hoofd vertegenwoordiger der Vickers Cy., die Don derdagavond zonder opgave van reden plot seling Turkije moest verlaten. De hoofdver tegenwoordiger der Vickers Cy. in Turkije, Lander was Maandag van een Londensche zakenreis te Istamboel teruggekeerd en had vervolgens zijn reis voortgezet naar Amkara waar het hoofdkantoor der Vickers Cy. in Turkije is gevestigd. Bij aankomst te Ankara werd hem door de politie aangezegd, ter stond met een avondexpress naar Istamboel terug te keeren. Zijn verzoek om toelichting van dit bevel bij den gouverneur van Ankara bracht geen nadere opheldering en men dreigde hem zelfs niet geweld, indien hij niet dadelijk rustig naar Istamboel terugkeerde. Hij had zelfs geen gelegenheid meer te An kara nog iets van zijn bezittingen mee te ne men. Begeleid door eenige detectives kwam hij gisteravond naar den Turkschen Bulgaar kreeg opdracht voor Donderdagavond Tur kije te verlaten. Onder politie geleide werd hij gisteravond naar de TurkschwBulgaar- scnen grens gebracht De Vickers Cy heeft op het oogenbiik verscheidene deskundigen in Turkije die de Turksche autoriteiten instru- eeren inzake het gebruik van luchtafweer ge schut terwijl voorts de Turksche regeering nog onlangs de firma Vickers opdracht heeft gegeven voor den bouw van zes groote wa ter vliegtuigen. In Engelsche kringen staat men dan ook voor een raadsel wat de aan leiding kan zijn tot dit optreden der Turk sche overheid. De internationale D-trein Keulen- Brussel bij Luik ontspoord; geen doo den. (Buitenland.) Geweldige dijkdoorbraak in Amerika, veel boeren verdronken. (Buitenland.) De staking te Straatsburg breidt zich nog steeds uit. (Buitenland.) Te Kijkduin een jongeling in zee bij het baden verdronken. (Binnenland.) Inbraak in een r.-k. kerk te Amster dam de dader door een pater gegrepen (Binnenland.) Dreigende opheffing school te Veen- huizen. (Stad en omgeving.) De Raad van State heeft de begrooting van Egmond aan Zee besproken. (Stad en omgeving.) De minister van onderwijs heeft een vragenlijst gezonden aan de gemeente besturen inzake uitgaven lager onder wijs. (Kerk en School.) Gaat Balbo naar Marseille? (Lucht vaart.) ren, dan had de Juli-crisis van 1914 niet zoo'n tragischen afloop behoeven gehad t« hebben. De „Daily Express" verneemt uit Salzburg dat de bekende theaterdirecteur Max Rein- hardt zijn slot Leopoldskron, dat tot de grootste bezienswaardigheden der stad be hoort, ten verkoop heeft aangeboden. Ook de door hem verzamelde kunstvoorwerpen wil hij van de hand doen. De prijs van het geheel zou 600.000 gulden bedragen. FRANSCHE ONDERDANEN ONTVOERD. In het Saargebied. Omtrent de ontvoering van Fransche on derdanen uit het Saargebied wordt van Duit sche zijde medegedeeld, dat Fransche provo cateurs de hand in dit voorval hebben gehad, hetgeen bevestigd zou zijn door het onder zoek der politie. Onder de door de Beiersche politie gearresteerde personen bevindt zich een Franschman. Verklaard wordt verder, dat noch officieele instanties, noch autoritei ten der NSDAP bij de ontvoering betrokken zijn. Geen publicatie gewenscht. Eenige uren nadat het bcicht inzake de Duitsche lezing van het geval der ontvoe ring van Fransche onderdanen gepub iceerd was, waarin gezegd werd, dat het hier het werk betrof van Fransche agents-provoca- teurs, werd verzocht, dit bericht in te trekker en het in geen geval te publiceeren. SALARISKORTING IN ENGELAND. Volgens de „Daily Express" heeft de di rectie van de Bank of Engeland besloten met ingang van 1 Maart 1934 de salarissen der ambtenaren te verlagen. In de volgende jaren zullen nieuwe verlagingen volgen. Deze sa laris kortingen hebben ten doel den 7 jaar geleden toegestane duurte toeslag in een tijds verloop van vier jaar practisch te doen vervallen. DE WERKLOOSHEID IN FRANKRIJK. Blijft afnemen. De werkloosheid :n Frankrijk olijft afne men. Op 29 Juli waren er 239.692 onder steunde werkloozer tegenovei 242.744 in de voorafgaande week, en 265.140 op denzelf den datum van het vorige jaar, Dit is reeds de vierde week, dat het aantal werkloozen ge zakt is beneden dat van verleden jaar. Ook kan worden vastgesteld, dat op de arbeids beurzen het aanta' plaatsingen nooger blijft, terwijl het toenemen van de aangeboden be- tbrekkingen aan het einde der week bevred' gend was. PRETTIGE ONTVANGST. Bij de aankomst te Bue.ios Aires van dt Duitsche invaliden aan boord van den „Monte Olivia" zijn in de haven ernstige relletjes ontstaan, tusschen fascisten en communisten. Tijdens de relletjes vielen scho ten, waardoor verscheidene personen verwon dingen opliepen. Tal van arrestaties werden verricht. De „Daily Telegraph" publiceert uittrek sels uit de oorlogsherinneringen van Lloyd George. De Engelsche staatsman uit hierin beschuldigingen aan het adres van Sir Ed- ward Grey, die bij het uitbreken van den wereldoorlog minister van oorlog was. De verantwoordelijkheid voor het uitbreken van den oorlog rust volgens hem voor een groot deel, op Sir Grey. Wanneer deze Duitschland er tijdig van op de hoogte had gesteld, dat Engeland onder de gegeven omstandigheden genoodzaakt zou zijn, den oorlog te verkla- In zijn zitting van gistermiddag heeft de Volkenbondsraad afgezien van het zenden van een Volkenbondscommissie naar den Gran Chaco. In overeenstem ming met het voorstel der oorlogvoeren de staten werd tot Argentinië. Brazilië. Chili en Peru het verzoek gericht, tus schen Bolivia en Paraguay te wiüen be middelen. De raad spreekt de verwach ting uit, dat de commissie de/?r m lyend- heden weldra tot beëindiging van het conflict zal leiden en verzoekt doorloo- pende rapporten De raad is bereid de bemiddelingspogingen met alle mMdpl^n te ondersteunen. Ten slotte wordt ver klaard, dat de Volkenbond zijn aandacht aan het conflict blijft wijden.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1