DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. HET DERDE RIJK JUxüieidand Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. Ho. 184 Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit twee bladen. De revotutionnaire beweging in het nieuwe Duitschland onder nazi-regime. Vijfmanschappen aan het werk. De revolutionnaire vijfman schappen. Het doel der vijfmanschappen. Hun werk PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Maandag 7 Augustus 1933 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 135e Jaargang HET GROOTE S.A. SPORTFEEST In het Grünewald-stadion. ACTIE TEGEN COMMUNISTEN. TER DOOD VEROORDEELD. DUITSCHE STUDENTENDAG. JOURNALISTEN UITGEWEZEN. N. S. D. P.-CONGRES BEËINDIGD. Hitler aanwezig. EEN VERZONNEN INTERVIEW MET VON PAPEN. TWEE MILLIOEN WERKLOOZEN MINDER IN DUITSCHLAND. DE LEIPZIGER MESSE. GESPANNEN TOESTAND TE DUBLIN. NIEUW VLOOTBOUWPROGRAM? In Engeland. Versterkte politiebezetting. ALS DE OORLOG UITBREEKT Staken alle Fransche onderwijzers. Waf vandaag de aandacht trekt, (Zie verder eventueeie laatste be richten). DE STAKING TE STRAATSBURG. Zaterdagnacht onrustig. BEDEVAART NAAR BEAURAING. Passende kleeding vereischt. In The New Statesman and Nation schrijft Ernst Henri volgens de N.R.Crt. een vrij lang artikel over de revolutionnaire actie in het Duitschland van Hitier. De schrijver vertelt daarvan als volgt: Is er nog een Duitschland behalve dat van Hitier? Het lijkt ondenkbaar. Het nieuws, dat uit Duitschland komt, spreekt dagelijks van een plotselinge omzetting van een heele natie van het eind van alle partijen, van de verdwijning van alle niet-nationaal-socia- iistische partijen en leiders, van het stokken van alle niet-fascistische denken. Er is niets behalve Hitier. Dat is de waarheid, maar slechts de halve waarheid. De andere helft is het bestaan van een nieuw ondergrondsch revolutionnair Duitschland. Er is misschien geen ander voorbeeld in de geschiedenis van een geheime revolutionnaire beweging met een volledig uitgeruste organisatie en een werkzamen invloed, uitgestrekt over het heele land, in staat, om zich in zoo korten tijd te ontwikkelen. Vrijwel alle groote fabrieken hebben een geheime revolutionnaire groep; in bijna alle districten van de groote steden zijn onwettige organisaties en drukpersen aan het werk; bijna iederen dag verschijnen te Berlijn, Hamburg, Essen, Leipzig en an dere industriesteden anti-fascistische strooi biljetten, blaadjes en aanplakbiljetten op straat, plaatselijke stakingen breken in alle richtingen uit; en de voelhorens van deze organisatie streken zich dikwijls klaarblijke lijk regelrecht tot in de kohorten van de Na zi-stormtroepen uit. Deze heele beweging is binnen drie of vier maanden na de staats greep van Hitier tot stand gekomen. En zij zal sterker zijn dan een van haar voorloo- pers. Zij heeft weinig van de romantiek van de oude revolutionnaire bewegingen, van de Russische anti-tsaristen, van de Spaansche republikeinen, van de Italiaansche opstande lingen. Zij heeft niets van het nationale pa thos of de religieuze poëzie van de jongste van 's werelds revolutionnaire bewegingen van de Iersche Vrijstaters, van de Indische Swarajisten, van de Macedonische terroris ten. Haar karakteristiek is die van een be- heerschte, wetenschappelijke organisatie van strijd en samenzwering en een militaire for matie van de massa, die niet slechts vat heeft op kleine individueele groepen, maar op een heele maatschappelijke klasse. Deze organi satie, die sociaal en politiek niet slechts ge baseerd is op de dertien millioen voormalige socialistische en communistische kiezers in Duitschland, volgt Hitier thans bij iederen stap. Over een paar maanden kan zij voor hem gevaarlijker worden, dan al de oude parlementaire oppositiepartijen bij elkaar, die hij met zulk gemak in den afgrond ge jaagd heeft. „Haar spil ligt in de z.g.n. revolutionnaire vijfmanschappen, een nieuwe vorm van and- fascistische organisatie, die, onder commu nistische leiding, de plaats hebben ingeno men van de vroegere partijorganisaties. Deze vijfmanschappen bestrijken vrijwel de heele Duitsche industrie; bijna alle labricken en de meerderheid van de belangrijkste bureaux zijn ervan doortrokken. Iedere groep omvat ten naastebij vijf personen, die zoovel moge lijk in dezelfde sectie werkzaam zijn, in dustrie-arbeiders en kantoorpersoneel, die vroeger tot lichamen van verschillende poli tieke gesteldheid behoorden tot de soc.- deinocratische vakvereenigingen, tot de rijks- banicr, tot de christelijke vakvereenigingen, tot de communistische vakvereenigingsoppo- sitie of zelfs geheel ongeorganiseerd en Politiek onverschillig waren. Tezamen vor men deze personen een kleine, hechte, gehei me broederschap, die in hun haat tegen de dictatuur van Hitier en uit verdediging tegen de Nazi-terreur volkomen aaneengsmolten zijn, alle vroegere verschillen zijn begraven en die slechts één politiek nastreven het anti-fascisme. Doordat iedere groep van dit soort tot enkele menschen beperkt is, is zij van buiten af bijna onzichtbaar en niet te grijpen; hoe kan men de gesprekken en ver gaderingen volgen en controleeren van vier vijf menschen gedurende den schafttijd in oo fabriek, in een particuliere woning gedu rende een radio-uitzending of tijdens een ex cursie op Zondag in de bosschen? In de groote bedrijven zijn er dozijnen van zulke vijfmanschappen, die zooveel mogelijk onaf hankelijk van elkaar werken en dikwijls el kaar niet kennen. Als een groep ontdekt of gearresteerd (of uit de fabriek gegooid) wordt, gaan de andere door Maar van bo- af zijn zij gecoördineerd; de leiding en de centrale aanvoering van alle vijfman schappen in een stad of een plaatselijke in dustrie zijn in handen van een hoogere auto riteit van een nauwere en meer exclusieve conspiratieve organisatie, het „onder- districts-comité", bestaande uit een paar be proefde revolutionnairen. Het contract tus- schen dit locale centrum en de werkplaatsen wordt meestal onderhouden door één per soon, de revolutionnaire „fabrieksinspec- teur", die de draden van alle vijfmanschap pen in één fabriek in handen heeft. Deze fa- brieksinspecteur heeft den meest verantwoor delijken en den gevaarlijksten post in de heele anti-fascistische organisatie, want hij kent zoowel den staf in de fabrieken als de ge heime adressen van de locale centra. De heele aandacht van de politie van Hitier en van de door de nazi's aangestelde fabrieksleiding is hoofdzakelijk op de ontdekking van deze lie den gericht. Maar dat gebeurt slechts in de zeldzaamste gevallen en de anti-fascistische strijdgeest is in de Duitsche fabrieken zoo sterk, dat versterkingen en vervangingen al tijd te vinden zijn dikwijls in de gelederen van hen, die zich in het geheel niet voor po litieke aangelegenheden plachten te interes seeren. Het geheel van deze geheime machi nerie is, hoe verassend het moge lijken, de eenige vorm, waarin de politieke gedachte en wil van millioenen menschen, die in Hitler's „totaliteitsstaat" tot zwijgen gebracht zijn, zich kan verwerkelijken. Het doel van de vijfmanschappen is heele fabrieken te revolutioniseeren, heele groepen van industrie-arbeiders en kantoorpersoneel, en de nieuwe economische orde van den staat van Hitier te ondermijnen, die, als het proto type van Mussolini, gegrondvest moet zijn op ae fascistische organisaties van de arbeiders, van de z.g. nationaal-socialistische bedrijfs organisatie (N.S.B.O.) De nazi's, die alle vakvereenigingen en onafhankelijke arbei derslichamen hebben opgeheven, zijn doende om door dwang en propaganda alle arbei ders in de N.S.B.O. organisaties te drijven, waar zij onder leiding van nazi-leiders de tweede linie zullen worden van den „totali teitsstaat", waarvan de stormtroepen en S.S. de eerste linie vormen. En de revolutionnaire vijfmanschappen zijn inderdaad niets anders dan de tegengestelde polen van deze staats organisaties van de nazi's in de fabrieken. Zij vormen een ernstig gevaar voor het heele Hitler-experiment van den „corporatieven" staat, want hun werk bestaat niet slechts in het bijeenbrengen en bijeenhouden van de elementen, die reeds anti-fascistisch zijn, maar ook in het leiden van het offensief tot de moreele verovering van de overige arbei ders, zelfs van degenen, die het nationaal- socialistische regiem aanvaard hebben. De vijfmanschappen overstroomen de fa brieken met anti-fascistische propaganda, waarvoor zij het materiaal ontvangen van de locale anti-fascistische organisaties. Zelfs de fascistische dagbladen in Duitschland heb ben onlangs melding gemaakt van deze „pest" en hebben „draconische tegenmaatre gelen" gevraagd. Revolutionnaire fabrieks- kranten (kleine met de hand geschreven of getikte velletjes, die voor één enkele fabriek worden uitgegeven), strooibiljetten, blaadjes, kleine strooken papier met enkele strijdleu zen of stukjes nieuws worden dagelijks in de fabrieken aangeslagen, op de muren, de ma chines, in de waschgelegenheden, op de deu ren van de arbeiderswoningen, voordat zij 's morgens verlaten worden, geplakt. Heele gevels in de arbeiderswijken zijn bedekt met geschilderde revolutionnaire leuzen, die moei lijk te verwijderen zijn. De nazis hebben do zijnen menschen gearresteerd, speciaal jon geren, die daarmee bezig waren en hebben ze naar de concentratiekampen of naar ae gevangenis gestuurd (de gemiddelde s'ra'~ fen voor dergelijke vergrijpen en \oor_ net verspreiden van revolutionnaire lectuur is in verband hiermee in de laatste weken van zes tot achttien maanden gevangenisstraf ver hoogd); maar de muren van de huizen en ae schuttingen blijven tegen het Hitlerianisme protesteeren. Op deze wijze is het mogelijk geweest den moed te laten herleven en de arbeidersmassa, die in de eerste dagen van revolutie en terreur door schrik verlamd scheen te zijn, nieuwe zekerheid te geven. Maar nog belangrijker is een ander effect van de vijfmanschappen. De heele officieele vakbewegingsleiding in de fabrieken, de vast stelling van de loonschalen, de betrekkingen met de werkgevers enz. zijn in handen va de N.S.B.O. In de meeste gevallen wordt de heele staf eenvoudig gedwongen, om tot N.S.B.O. toe te treden, op last van een deta chement gewapende stormtroepen °J bedreiging van onverwijld ontslag. gelijkertijd komt het revolutioid^^ J schap binnen, dat dikwijls onmiddellijk het meest actieve element binnen de - wordt. Zij beginnen me* ••-"o'n pt. nationaal-socialisme" de N.S-B. ten tot het eischen van loonsverhooging want voor zijn overwinning heeft Hitler hooger loonen voor alle arbeiders beloofd. Zij nopen de N.S.B.O. aitijd, in naam en on der bescherming van het vroegere nazi-pro gram, de vervulling te eischen van de oude demagogische beloften, korter werkuren, ver beterde arbeidsvoorwaarden en de verwijde ring van onpopulaire directeuren en ambte naren. Het resultaat is dat in de laatste we ken de eerste golf van stakingen na de over winning van Hitler over Duitschland is los gebroken (hoewel stakingen in den staat van Hitler verboden zijn), dat in vele geval len de leiding in nazi-fabrieken gedwongen is twee maanden geleden voorgenomen loons verlagingen „uit te stellen", dat de nazi-rijks- bond van industrieele werkgevers een protest tot den kanselier gericht heeft tegen de hou ding van de N.S.B.O. en dat Hitler in con flict gekomen is met een groot aantal van zijn eigen locale N.S.B.O.-organisaties en in derdaad genoopt is sommige ervan te ont binden als met Marxisme besmet. De revolutionnaire vijfmanschappen, die in de fascistische N.S.B.O. verborgen zijn, be reiken dus een dubbel doel: zij desorgani- seeren het nationaal-socialistisch economisch en partij-apparaat en zij verdrijven de illusie, welke de nazi-demagogie onder de arbeiders massa verspreid heeft. DE COMMUNISTENVERVOLGING IN DUITSCHLAND. De SA te Duisburg heeft gisteren bij vele personen, die verdacht werden van het voeren van een communistische actie huiszoeking gedaan en een groote hoeveelheid geschriften in beslag genomen. In totaal werden 96 per sonen gearresteerd, die voorzoover zij niet wegens hoogverraad vervolgd zullen worden, naar concentratiekampen zullen worden overgebracht. Het sportfeest der S A. in het Duitsche stadion Grunswald heeft plaats gehad in aanwezigheid van 80.000 S.A.-mannen. Op het vliegveld Tempelhof werd een algemeen appel gehouden; boven de troepen cirkelden eenige groote ver- keers- en sportvliegtuigen. Eenige dui zenden aspirant-leden der S.A. werden als lid geinstalleerd. Het gedrang tijdens het op'marcheeren der S.A. troepen was zoo hevig dat meer dan 250 personen onwel werden. In eenige gevallen moesten deze lieden naar het ziekenhuis worden overge bracht. Zaterdagnacht is te Oldenburg een scherpe actie tegen communisten door gevoerd. Zeven personen werden gear resteerd. De communist Diller werd bij een poging om te ontvluchten doodge schoten. De speciale rechtbank te Da.mstadt heeft vonnis gewezen tesen 16 personen, verdacht van moord op een Hitlerjon- gen. Bueschler word ter dood veroor deeld. zes verdachten kregen tuchthuis- of gevangenisstraf, de overigen werden vrijgesproken. Te Aken is de 16de Duitsche studen tendag gehouden. Ten aanzien van de verhouding tot de Oostenrijksche stu denten werd een resolutie aangenomen, waarin wordt verklaard dat de C V. niet alleen organisatorisch, doch ook zake lijke banden met de Oostenrijksche stu dentencorporaties heeft verbroken. De correspondent van de uitgeverij- Scherl te Berlijn, Schepky. en de cor respondent van de Munchener Zeitung, Hoenig, zijn op vrije voeten gesteld, doch tevens uit Oostenrijk uitgewezen. Het Rijkspersbureau der N.S.D.A P. deelt mede: De leidersbijeenkomst der N.S.D.A.P. v/erd Zondag te Berchtesgaden beëin digd. Om tien uur 's morgens vond aan de Koeningssee onder leiding van Dr. Ley een zitting der gouwleiders plaats, waar kwesties van organisatorischen aard werden besproken. Hierna kwamen de afdeelingsleiders bijeen, die bizondere problemen hebben behandeld. Betref fende de „Rijkspartijdag" werd medege deeld, dat hier ook bizondere bijeenkom sten der verschillende afdeelingen zul len worden gehouden. De „Sunday express" publiceert een interview van zijn correspondenten met von Papen, welk interview betrekking heeft op kwesties in verband met het Saargebied. Von Papen verklaart in ver band hiermede, dat hij geen onderhoud gehad heeft men den bewusten corres pondent. De correspondent heeft aldus dit dementi uitlatingen tijdens een particulier gesprek gedaan op volkomen verwrongen wijze weergegeven. Uit de statistiek der Duitsche zieken kassen blijkt, dat op 30 Juni het werk- loozencijfer 1,9 millioen minder was dan eind Januari van dit jaar. Het bureau van de Leipziger Messe maakt bekend: De Leipziger Messe is sedert eeuwen een internationale expositie. Het spreekt van zelf, dat aan dit internationale ka rakter ook in de toekomst geen geweld zal worden aangedaan. De geruchten, volgens welke bepaalde staten en be volkingsgroepen, b.v. de niet-Arische kooplieden, van deelneming zouden zijn uitgesloten, missen eiken grond. Ook aan in Duitschland gevestigde Jcod- schen kooplieden zal bij de uitoefening van hun zakenactiviteit niets in den weg worden geiegd. Te Dublin heerschte Zaterdag groote spanning tengevolge van de verschil lende geruchten, die over revolution naire bewegingen in omloop zijn. De Valera heeft een lijfgarde ingesteld, die den naam „Legion" draagt en met revol vers gewapend is. Zij is bestemd ter be waking der ministers en der regeerings- gebouwen. Leden van deze garde heb ben reeds het parlementsgebouw bezet. De regeering is van meening, dat de brand in het gebouw door revolution nairen is gesticht. De „Sunday Dispatch" meldt, dat de Engelsche minister van marine een be langrijke uitbreiding van de Engelsche vloot wil voorstellen. O.a. zouden er plannen bestaan tot den bouw van tal rijke kruisers, destroyers en onder zeeërs. De Engelsche admiraliteit is van opvatting aldus dit bericht dat deze uitbreiding der Engelsche vloot noodzakelijk is ter beveiliging van de voorziening van Engeland met levens middelen. Deze nieuwe schepen zouden niet onder het Londensche vlootver- drag vallen, daar zij weliswaar voor 1936 op stapel gezet, maar eerst na 1935 afge leverd zullen worden. De Engelsche re geering aldus vervolgt het blad is er zich van bewust, dat de ontwape ningsconferentie geen program tot be perking van de vloten van eenige betee- kenis tot stand heeft gebracht. ONRUST IN IERLAND. Verontrustende geruchten over een te ver wachten aanval op de regeeringsgebouwen te Dublin en het Iersche parlement zijn aan leiding gefeest voor de regeering-de Valera om gisteravond regeeringsgebouwen en par lementsgebouwen door gewapende politie te laten bezetten. Het gerucht van een samen zwering vindt misschien zijn oorsprong in het feit, dat in den nacht van Woensdag plotseling brand uitbrak in de onder de res tauratielokalen van het parlement gelegen stookruimten en wel juist op het tijdstip dat aanhangers van de Valera hem plechtig zijn portret overhandigden. De politie brengt den nacht in de bezette gebouwen door. Het congres van den Fransche onderwij zersbond heeft te Parijs met overweldigende meerderheid een resolutie aangenomen, waarin verklaard wordt, dat ingeval van oor log tot algemeene staking wordt overgegaan. Een ander voorstel om in geval van oorlog de aanwijzingen der internationale organi saties i.c. het I.V.V. te volgen werd verwor pen met 66061 stemmen. Verschillende sprekers wezen op de nood zakelijkheid om niet aan het mobilisatie bevel te voldoen, zoodat, incien de aangesloten leden zich werkelijk achter de aangenomen resolutie scharen, 6CO.OOO mobilisatiebevelen onbeantwoord zouden blijven. Het verzet hiertegen diende voorbc eid te worden, zoo dat men in geval van ooHog terstond tot tegen-mobilisatie zou kunnen overgaan om den oorlog te saboteeren en onmogelijk te maken. Gespannen toestand in Ierland. (Buitenland). Roosevelt beëindigt de mijnwer kersstaking in Pennsylvanië. (Bui tenland). 120 scholieren verbrand in China (Buitenland). Valsch bankbiljet van duizend gul den te Amsterdam als prijs in een loterij. (Binnenland). Eenige ernstige auto-ongelukken. (Verkeersongevallen). Verbod van behendigheidsspel (Straperlo b.v.) te wachten? (Binnen land). Louis Cohen, een der oprichters van de s. d. a. p., te Amsterdam over leden. (Binnenland). Bij het baden in zee zijn gisteren 3 personen verdronken. (Binnenland). De crisis-rundveecentrale samen gesteld. (Land- en Tuinbouw). Meer steun aan den tuinbouw; een toezegging van minister Verschuur. (Land- en Tuinbouw). De Fransche wereld vliegers tij dens hun tocht. (Luchtvaart). Motorongeluk bij Burgerbrug; d< duo-passagier breekt een been. (Stad en Omgeving). Bij Kamperduin een zwemmer in zee verdronken. (Stad en Omgeving). Teraardebestelling te Amsterdam van de slachtoffers van het auto drama te Purmerend. (Stad en Om geving). De tenniswedstrijden te Bergen aan Zee. (Sport en Wedstrijden). De draverijen der Ken nemersport club. (Sport en Wedstrijden). WEER BOSCHBRANDEN. In Zuid-Frankrijk. Uit het Zuiden van Frankrijk wordt gemeld, dat met de terugkeer van de hitte de bosch- branden in verschillende deeien van Midi weer oplaaien Bij Nimes staan eenigtn uor.- derden H A. bosch in brand, terwijl overa» het vuur bestreden moet worden. De Zondag is te Straatsburg rustig ver- loopen. In den loop van den nacht van Zaterdag op Zondag moesten politie en gendarmerie eenige malen ingrijpen Het stakingscomité deelde mede, dat de spoorwegarbeiders zich vandaag bij de staking zullen aansluiten. In dit geval acht men het waarschijnlijk dat ook r.et P. T. T. personeel zich solidair ver klaart. De leiders hebben nogmaals de arbe* ders tot rust en orde opgewekt. Voor de grot van Bauraing heeft zich gister namiddag een incident voorgedaan, d t een zonderling licht werpt op de mentaliteit van d< ingezetenen van dit dorp. Twee Brusselsche dames, die voor den Boom der Verschijningen geknield lagen, werden aangevallen door den koster en zijn vrouw, om dat... de dames korte mouwen hadden! Dit was, meende de koster, een ontwijding vac deze geheiligde plaats. Verschillende inwoners van Beauraing bleken de meening van den koster te deelen en wilden hem een handje helpen, om de dames uit den tuin te zetten. Er ontstond een handgemeen, waarin beide dames tal van schrammen en builen opliepen. Slechts met moeite en nood kon de echtgenoot van een der dames, een Belgisch officier, zijn vrouw en haar vriendin aan de woede der fanatieke boeren onttrekken. Hij heeft een aanklacht tegen den koster ingediend. Dit incident, juist aan den vooravond van den grooten dag van Bauraing, heeft op het Belgische publiek begrijpelijkerwijze een uiterst onprettigen indruk gemaakt. In een interview met de „Soir" heeft Tilman Come, despiritus rector van de groote bede vaart van morgen, verklaard dat hij 's morgens om negen uur het geheim, dat de Heilige Maagd hem heeft toevertrouwd, den volke bekend zal maken. Als teekenende bijzonderheid zij vermeld, dat er in de eerste zeven maanden van dit jaar blijkens een officieele mededeeling reeds meer dan 1.500.000 bedevaartgangers te Bauraing zijn geweest. Daarmede overtreft Beauraing alles,

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 11